Veenendaals dagblad Werk als controlerend arts mag hoger betaald worden Buiten Mits bedrijfsverenigingen en L.H.V. erom vragen EX-NAZI UIT MAINZ VOOR ZIJN RECHTERS Is SI Directeuren van failliete fabriek spoorloos Fries diende 13 maanden in Vietnam Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Let U op de NIEUWE PRIJZEN 20% lager HELI'S99 AAN LOPENDE BAND Mogelijkheid onder prijsstop uit te komen Rozendaal blijft zelfstandig: niet bij Rheden VAN BOORDT Artsen mogen bloedproef afnemen Amerikanen van beroving verdacht Complete chaos achtergelaten Verhuizing van Pensioenfonds wekt onrust Netelrag MET HOOG GENOEG GEKOPPELD REACTIE aardgaswarmfe Stigter Messemaeckers Verwarmingstechniek Deventer Zwolseweg56 Duizenden joden geselecteerd voor executies Norma,'n Van Aareen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 STUURLOOS le Veénendaalse Confectie Huis HOEDEN voor elke leeftijd Wisselvallig Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., db. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 14 OKTOBER I967 4le JAARGANG ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 DEN HAAG Het wetsontwerp om de aan de noordoostkant van Am- hem gelegen miniatuurgemeente Ro zendaal op te heffen en het grondge bied van deze gemeente bij Rhenen te voegen, is ingetrokken, omdat voor opheffing van Rozendaal niet voldoen de dringende redenen bestaan. Dit blijkt uit een voorstel, dat de mi nister van Binnenlandse Zaken, rar. H. K. J. Beernink, aan de voorzitter van de Tweede Kamer heeft doen toeko men. Het voorstel Rozendaal op te hef fen werd bij de Tweede Kamer inge diend door de toenmalige staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, drs. T. J. Westerhout, op 25 december 1965. Het besluit om het opheffingsontwerp terug te nemen is in Rozendaal met veel vreugde ontvangen. Overigens zei men er dit besluit wel verwacht te heb ben. Het gemeentebestuur van Rozen daal heeft in het diepte geheim in een recent verleden voorbereidingen getrof fen voor wat genoemd wordt kleine feestelijkheden. Deze hebben vandaag plaats. HOOFDINSPECTEUR VAN POLITIE GESCHORST ZAANDAM De loco-burgemeester van Zaandam, de heer M. J. Hille, heeft de 51-jarige hoofdinspecteur van politie, J. B. L. de R. uit zijn ambt ge schorst, omdat een onderzoek naar de gedragingen an De R. zal worden inge steld. Het betreft hier interne moeilijk heden binnen het politiekorps. Het onderzoek zal worden verricht naar aanleiding van binnengekomen ambtsberichten. Het geschiedt in op dracht van de procureur-generaal van het gerechtshof te Amsterdam, mr. M. H. Gelinck, door de rijksrecherche. Op een persconferentie weigerde de loco-burgemeester nadere inlichtingen te geven over de aard van De R.'s ge dragingen. De hoofdinspecteur was in 1951 bij de Zaandamse politie be noemd. Toornen we dezer dagen onder een bepaalde hoek van de zon des ochtends over de hei, dan kunnen we haast onverhoeds getroffen worden door het rag van de herfst, dat in witte neteldoekjes aan sprik en sten gel haakt, doch dat van veel fijner weefsel is, dan ooit door 's mensen hand werd voortgebracht. Eerst lijkt het spinsel slechts hier en daar, dicht bij te zijn aangehaakt, doch met het klimmen der zon en 't verruimen van onze blik, vertoont het zich alom aan takjes en twijgen, sprieten en halmen, zodat heel het veld overhangen schijnt te wezen met blank, subtiel weefsel, glanzend met de pareltjes en diaman ten van de dauw. Waar de fijne draden hangen, heeft de avond tevoren een in goede hoop ondernomen reis van een kleine spin haar ontijdig einde gevonden. Dank zij het rag voerde de wind zo'n lucht schipper mee en een deel van de draad heeft haar, toen zij zich vasthaakte aan een heistengel, gered, want ze kon eraan omhoog klimmen en zich een stukje om de benen winden. Heeft zij het topje van de struik bereikt, dan gaat de spin op de kop staan en spint er uit de tepels van het achter lijf een draad bij. We zien de eerste fijne spinseltjes als witte vlaggetjes wapperen in de wind. Als het diertje eenmaal weet, uit welke hoek die waait, draait het de kop in de wind richting en spint draad na draad, tot de spin het zeiltje klaar heeft, dat haar verder zal dragen. Veel netjes blijven onbenut achter als getuigen van mislukte pogingen om op te stijgen. 14 oktober '67 A. B. WIGMAN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De regering biedt artsen de kans om niet hun tarieven voor werk als controlerend geneesheer onder de geldende prijsstop uit te ko men. Dit heeft het ministerie gisteren telefonisch meegedeeld aan de Federatie van bedrijfsverenigingen, voor wie de controlerend geneesheren werken. De ontheffing kan echter alleen worden overwogen als de federatie en de Lande lijke Huisartsenvereniging minister De Block (Economische Zaken) daar om zouden vragen Het ministerie staat op het standpunt, dat verhoging van de op mei 1966 vast gestelde controletarieven met vier pro cent op mei 1967 en anderhalf procent op 1 juli 1967 wel in overeenstemming is met de pryzenbeschikking. Het de partement heeft ook laten weten, dat het eventueel wil overwegen goedkeu ring te verlenen aan de door de fede>- ratie aangeboden veel grotere tariefs verhoging (21 procent voor spreekuur controles en 46 procent voor controle visites). De Landelijke Huisartsenvereniging vond het aanbod van de federatie niet hoog genoeg en verlangde een nog gron diger optrekken van de controletarie ven. De adjunct-directeur van de bij de federatie aangesloten Bedrijfsvereni ging voor Detailhandel en Ambachten (Detam) zei gisteravond te verwachten „dat de artsen nu wel meer met de bedrijfsverenigingen om de tafel zullen willen gaan zitten. Het ziet er naar uit dat zij zich met een verhoging van slechts 5.5 procent tevreden moeten stellen als zij het niet eens worden met de federatie over het aanbod van 21 en 46 procent". Sinds enkele jaren zijn de controle tarieven gekoppeld aan de salarisont- wikkgling bij cjc bedrijfsverenigingen. Iedér jaar worden zij op 1 mei trend matig verhoogd. Op 1 mei van het vori ge jaar werden de tarieven vastgesteld op 4.51 gulden per spreekuurcontrole en 6.41 gulden voor een visite. De Lan delijke Huisartsenvereniging wilde tot 1 december 1966 en niet tot 1 mei 1967 met deze tarieven genoegen ne men. Zij eiste een structurele herziening van de tariefopbouw. Bij de onderhandelingen die daarop volgden bood de Federatie van Bedrijfs verenigingen aan de vergoeding niet met 5.6 procent te verhogen, maar te brengen op 5.49 gulden voor een spreek uurcontrole (plus 21 procent) en 8.24 gulden voor een controlevisite (plus 46 pet.). De voorzitter van de tarievencommis- sie van de L.H.V., de arts J. I. van der Leeuw, zei dat de Federatie van de Be drijfsverenigingen onvoldoende reke ning heeft gehouden met de pensioen»- lasten van de huisartsen. De L.H.V. wil dat er behalve een gro ter bedrag voor de sociale voorzienin gen meer rekening wordt gehouden met de fiscale nadelen die de huisartsen, vergeleken by de artsen van het Ge meentelijk Administratie Kantoor, on dervinden. De L.H.V. vreest dat de huisartsen het peil van hun werk zullen gaan aan passen aan de te lage honorering als zij worden gedwongen om terwille van een redelyk inkomen teveel controles aan te nemen. ADVERTENTIE VAN STOMERIJ EN SCHOENMAKERIJ Door de ingebruikname van de nieuwe fabriek te ELST zijn ze Fabriek en kantoor ELST - Elsterstraatweg 30 Tel. 08377—203 Kostuum 4.95 Herenzolen en hakken 6.95 AMSTERDAM Er bestaat geen be zwaar tegen dat artsen zy het onder nader te bepalen voorwaarden mee werken aan een eventueel door de wet voor te schrijven bloedonderzoek op al cohol by iemand die bij een verkeers ongeluk is betrokken. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevor dering van de Geneeskunst vindt dat de medisch-ethische bezwaren, die vroeger wel zijn geopperd, niet langer doorslag gevend kunnen zijn tegenover de ge volgen van het alcoholgebruik in het verkeer. Algemene bezwaren die de arts indi vidueel kan hebben tegen de bedoelde verplichting, gelden voor iedere Neder lander, zegt de Maatschappij, die van mening is dat zij in dat geval ter beoor deling van de Staten-Generaal komen. Het hoofdbestuur heeft een en ander in een brief aan de ministers van justi tie en van verkeer en waterstaat ge schreven. De brief is in het laatste num mer van Medisch Contact afgedrukt. Zou, zegt een toelichting op de brief, de volksvertegenwoordiging een wette lijke verplichting tot bloedonderzoek willen aannemen, dan moet de arts wel met heel zwaar wegende argumenten komen om zijn medewerking te kunnen weigeren. De houding arts-patiënt en de individuele vrijheid van de arts moeten echter geëerbiedigd blijven. Debat MiddencOosten in V.N. uitgesteld NEW YORK De voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N., de Roemeen Manescu, heeft gisteravond bevestigd dat het debat in de assemblee over het Midden-Oosten voor onbepaal de tijd zal worden uiige-ueld. Mhad aanvankelijk verwacht tfht dit deb-)! be gin volgende week zou beginnen. Een beeld van de massaproduktie van de legerhelikopter „Cayuse" in Gulver4 City in de Verenigde Staten. Het toestel, dat straalaandrijving heeft, kan behalve de piloot vijf volledig uitgeruste soldaten vervoeren. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BONN Met de arm geheven voor de Hitlergroet komt Leopold Windisch de rechtszaal binnen. „Zyn er soms nog meer volkerenmoordenaars in de zaal?" zegt hjj spottend. De 54-jarige zakenman uit Mainz staat terecht in zyn woon plaats vanwege de massamoorden in de oorlogsjaren, toen hy hoofd was van het Duitse burgerlyk bestuur in Lida in Oost-Polen. Volgens de aanklacht heeft Windisch meegewerkt aan de selectie van 12.800 joodse Polen voor massa-executies; ook zou hij rechtstreeks bevel hebben gege ven tot het neerschieten van 86 zigeu ners en voorts enkele joden eigenhandig hebben vermoord. IN 1963 Jarenlang is de Westduitse justitie er van uitgegaan dat de massamoorden in Oost-Europa het werk zijn geweest van de z.g. Einsatzkommando's en soortge lijke eenheden. Pas bij een proces tegen oorlogsmisdadigers in 1963 bleek toe vallig dat ook Duitse civiele beambten actief hebben meegewerkt aan het uit roeien van bevolkingsgroepen in de be zette Oosteuropese landen. In een archiefonderzoek, dat drie jaar duurde, reconstrueerde de justitie in Mainz de rol van het toenmalige bur gerlijke bestuursapparaat. Een aantal van de richtlijnen die dit bestuur in 1941 kreeg ligt nu op de tafel van de rechtbank. Daarin staat onder meer te lezen dat de bestuursambtenaren zich „niet bijzonder behoeven te bekomme ren om wetten of voorschriften; het enige waar het om gaat is dat zij de be langen van het Derde Rijk dienen". 73 GETUIGEN Voor dit proces zijn 73 getuigen opge roepen, waarvan er 29 uit Israël, Cana da, Zuid-Afrika en Australië komen. Leopold Windisch, die na de oorlog propagandaredenaar was voor de ultra rechtse Deutsche Reichspartei, zegt agressief tot de rechtbank: „Hier staat een overtuigd nationaal-socialist voor u". Windisch ontkent zelf mensen te heb ben neergeschoten. Van de joden, zo zegt hij', heeft hij degenen gered, die gered konden worden: namelijk de genen die in staat waren tot dwang arbeid. Windisch: „Ik ben de overheid dank baar, dat dit proces wordt gevoerd, op dat eindelijk een eind kan worden ge maakt aan het belasteren van ons Duit sers". Als de aanklacht wegens moord wordt voorgelezen zegt hij met luider stem: „Ik wens naar het toilet te gaan totdat dit stuk propaganda achter de rug is". AMSTERDAM Twee Amerikaanse toeristen worden ervan verdacht de kennismaking met de 26-jarige kok Oly uit Wormerveer met een beroving te hebben gevierd. De twee Amerikanen, de negentien jarige E. A. E. en de achttienjarige G. J. L., hadden samen met de kok in de Amsterdamse binnenstad een paar ca fés bezocht. Toen de kok hen met zijn auto bij hun hotel wilde afzetten, zet ten zij hem een dolkmes op de keel en namen hem zijn horloge en een porte feuille met 110 gulden af. De kok waarschuwde de politie, die de verdachten kon aanhouden op het moment dat zij hun hotel binnengingen. Het gestolen horloge hadden zij nog bij zich, maar de portefeuille was onvind baar. Bij hun aanhouding liet één van de twee de met bloed bevlekte dolk op de grond vallen. Toch blijven de Amerika nen ontkennen de dadèrs te zijn. ADVERTENTIE In Moskou is dezer dagen een para de van zelfgemaakte auto's en mo torfietsen gehouden. Meer dan vijftig verschillende ontwerpen waren er te zien. De hier afgebeelde „brommer" met jgxPBBHHi s schroefaandrijving kan een snelheid ha len van 25 km/u. De bestuurder is de zevenjarige Sasja Kapriz, dochtertje van de ontwerper. GELDERMALSEN De directie van een failliete fabriek in Geldermal- sen is spoorloos. De heren Busé senior en junior van de N.V. Ducana zijn met de noorderzon vertrokken. De eerste moet ergens in het land zijn, de ander zit veilig en wel in Canada. Intussen staat de curator van de failliete fabriek van aluminium-voorzetra- men voor een schuld van ongeveer 800.000 gulden, voor onbetaalde lonen en een schuld aan het pensioenfonds van bijna zestigduizend gulden, voor nog zeker twintig te voeren processen van boze dealers en een chaotische boek houding. Wat eens een bloeiend bedrijfje met 42 man personeel was, is binnen het jaar tot een punihoop van financiële en sociale elh^nde vervallen. De laatste 'twaalf man yiebbeh liet L .iriji verlaten met minstens 'n maand loon nog tegoed plus alle andere uitkeringen als vakan tiegeld en dergelijke. Slavenburg's Bank die nog anderhal ve ton te vorderen heeft, kan gelukkig zijn het allergrootste deel van de vorde ringen gedekt te weten. De tientallen schuldeisers mogen slechts hopen dat curator mr. H. van Heiningen nog iets kan redden van wat hij zelf een „jan boel" noemt. Zelfs een serieuze gegadigde rela tie van Slavenburg deinsde ten lan gen leste voor overneming terug, zodra hij bemerkte hoezeer een volledig wanbeleid aan de grondvesten van het bedrijf had geknaagd. Bij stromen kwa men de brieven van de schuldeisers binnen, van wie in de boekhouding geen melding was gemaak. Tientallen processen heeft de directie van Ducana, tevens directie van kleine dochter Europa International Alumi nium Maatschappij, gevoerd met dea lers die van de ene dag op de andere aan de kant werden gezet. Zeker twin tig processen wachten nog en het is geen slag in de lucht te veronderstellen dat daarmee nog anderhalf miljoen gul den is gemoeid. Een stuurloos personeel heeft de laat ste maanden nog gewerkt aan de vele orders, die evenwel amper voldoende waren om de tonnen geld kostende re clame te dekken. De werkplaatsen gonsden van de geruchten over de pri- vé-uitgaven van de directie alsof hier sprake was van een schandaal-Van Heijst, zij het in kleinere omvang. De anders bereidwillig in de bres springende werkgeversorganisatie FME moet machteloos toezien. Ducana was geen lid van de Federatie voor de Me taal- en Elektro-technische Industrie en bovendien gebonden aan de c.a.o.-klein- metaal. De Algemene Nederlandse Metaal Be- drijfsbond verbijt zich en zegt: „Hoeveel van dergelijke schandalen moeten zich nog voordoen, alvorens de werknemers behoorlijk verzekerd zijn tegen de ge volgen van dit soort ongecontroleerd wanbeleid?" DEN HAAG Het Algemeen Bur gerlyk Pensioenfonds wordt definitief verplaatst naar Heerlen. Dit is een be slissing van het kabinet-De Jong. Het besluit staat vast, deelde het ministerie van binnenlandse zaken gistermiddag mee. Niet vast staat ech ter wanneer en op welke manier de verhuizing zal worden verwezenlijkt. De ministerraad heeft vooropgesteld, dat door de verhuizing het werk van het pensioenfonds niet mag stagneren. De belangen van de 185.000 gepensio neerden moeten worden bewaakt. Maar eveneens moet rekening worden gehou den met de belangen van de zeven honderd personeelsleden. De vijf centrales van overheidsper soneel hebben gisteren een zeer veront waardigde verklaring afgelegd. De rege ringsbeslissing wordt zonder meer ramp zalig genoemd. De gevolgen voor de gepensioneerden zullen fataal zijn, me nen de bonden. ADVERTENTIE WAS UAL in het GELDERLAND 4 Fantastische lage prijzen Kom kijken DRACHTEN Na dertien maand in Viëtnam te hebben gevochten, zat i 29-jarige Fries Abe van der Werf v Drachten gisteren weer thuis. Een do gelukkige moeder Van der Werf slot hem in haar armen toen hy gisteren - op zyn verjaardag plotseling voo haar deur stond. Zy had haar zooi sinds 1962 toen hy naar Amerika emigreerde niet meer gezien. Abe van der Werf moest in dienst en vorig jaar ging hij als sergeant bij een infanterieregiment naar Phuoc Vinh, 'n Amerikaanse basis zestig kilometer ten noorden van de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon. Als pelotonscommandant voerde hij het bevel over 29 man. Zeventien gevechtsacties heeft hij meegemaakt. Bij een ervan werd hij gewond door een granaat. Naar huis schreef hij lakoniek dat hij een lichte aanval van malaria had, want hij wilde zijn ouders niet ongerust maken. Na een maand verlof in Drachten, gaat Abe van der Werf naar een Ame rikaans legeronderdeel in West-Duits- land. Mocht er volgend jaar nog worden gevochten in Viëtnam, dan zal hij er weer heen worden gestuurd. Zijn mening over de oorlog in Viët nam? „De Amerikanen vechten daar voor de vrijheid. Ik werk daaraan mee voor zover ik kan." ADVERTENTIE voor HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL (Van onze weerkundige medewerker) T"Vt weekeinde krijgen wij een nieu we regendepressie op bezoek. D wind gaat daarbij toenemen tot krach tig uit Z.W.-richting. Na de passé van een kou-froni komen er opklaren gen die morgen wellicht uitgroe tot zonnige perioden. Er is zondag maandag dan ook weer enige daling van temperatuur te verwachten (voor al de nachten zijn kouder) maar over dag blijft het weer vrij zacht met in Gelderland maxima van 15-16 graden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1