Nog veel onzekere factoren ma Spoedig onderzoek naar erfelijkheid van astma Minister Den Toom beziet toenadering oost-west nog met grote dosis argwaan .M WOVDSEND Jeugdbende leefde geheel van diefstal DEFENSIE BEGROTING WEL/NIET ZUINIGER? Meer crematies in Nederland Onze militaire medewerker schrijft Kneedbaar hout in 10 kleuren GEtóüMf Gupa Wie denkt er nu aan veiligheidsspeldenals het om ziekenhuis-opname gaat? Wie? Woudsendl NATO OOSTBLOK N.A.F. GAAT MEER RESEARCHPROJECTEN STIMVLEREN MILJOEN NODIG SCHADEVERZEKERINGEN voor juist dat tikje méér zekerheidi IN ERMELO OP HET SPOOR ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 Ha WAT DOET DE NAVO? Er bestaat in Nederland een toene mende belangstelling voor zaken van wereldpolitiek. Vietnam, het Mid den-Oosten, Griekenland houden de gemoederen bezig. Maar ook wordt ge sproken en meegedacht over de moge lijkheden van een ontspanning tussen Oost en West en over de consequenties die deze ontspanning kan en moet heb ben voor de Navo-landen in het alge meen en voor Nederland in het bijzon der. Omdat het verdrag dat de Noord- atlantische bondgenoten tezamen bindt aan vernieuwing toe is, is vooral dit laatste een actueel punt, dat zonder twijfel een rol zal spelen als straks de defensiebegroting aan de orde komt. Er gaan stemmen op en dat niet alleen van pacifisten en communisten dat Nederland van de gelegenheid gebruik moet maken om uit de Navo te treden. Velen menen dat dit een aanzienlijke bezuiniging zal betekenen en zij willen graag dit geld besteden aan ontwikkelingshulp. Het is goed om, nu de gedachtenwis- seling hierover ook in het parlement deze week begonnen is, wat uitvoeriger aandacht te besteden aan de defensie begroting en daarbij niet alleen de cij fers te beschouwen maar ook de visie die achter die cijfers schuilt. Want mi nister Den Toom weet heel wel welke gedachten in ons volk leven en hij heeft er in zijn memorie van toelich ting zjjn gedachten tegenover gesteld. Niet zoals hij dat graag zou hebben ge wild: het nog voortdurende beraad over de defensiefinanciering in het ka der van de totale overheidsuitgaven en het nog ontbreken van concrete plan nen voor de NAVO-strijdkrachten voor de periode 1968 - 1972 maakten het on ontkoombaar dat zijn toelichting een in terim-karakter kreeg. Hij moest dus vooruitlopen op een nog komend meer jarenplan maar hij wilde toch zo regt hy „tegemoet komen aan een be staand verlangen bij de volksvertegen woordiging". Eerst de harde cijfers. In totaal komt Defensie het Nederlandse volk op ruim 3 miljard gulden te staan, wat neer komt op plm. 14 pet van de totale over heidsuitgaven ofwel 4 pet van ons na tionaal inkomen. Gerekend over de laatste tien jaar betekent dit een terug gang van 9,4 pet van de totale over heidsuitgaven en van 1,8 pet van ons nationaal inkomen. Die drie miljard worden als volgt verdeeld: Kon. Marine f 664.118.500 Kon. Landmacht f 1.388.462.400 Kon. Luchtmacht f 697.953.300 Ministerie, gezamenlijke uitgaven, civiele verdediging f 433.976.800 TOTAAL f 3.184.511.000 PARAAT 12 WESTDUITSE DIVISIEN 6 US OWN IN DE BONDSREPUBLIEK 3 BRITSE CNN IN DE BONDSREPUBLIEK 20 SCVJET DIVISIEN IN DE DDR 4 SOVJET DMSIEN IN HONGARUE SWJET DIVISIEN IN POLEN 2 FRANSE DfVNIN DE BONDSREPUBLIEK 2 NED. DTVN IN DE BONDSREPUBLIEK 2 BELG. OIVN IN DE BONDSREPUBLIEK 1SP00LSEDM9EN 1 DEENSE DIVISIE ADVERTENTIE DAVOS. In Nederland begint binnenkort een onderzoek naar de erfeiykheld van astma. Hoewel astma voor een groot deel een nog „onbegrepen ziekte" Is, is men er toch vrywel zeker van, dat er „aanleg" nodig is om astma te krygen en dat die aanleg in veel gevallen een kwestie is van erfeiykheid. Om hier meer van te weten te komen, zal een groep aanstaande moeders, bestaande uit vrou wen met en vrouwen zonder astmatische kenmerken, worden bestudeerd. De onderzoekers willen nagaan, in hoeverre de hormonale veranderingen tydens de zwangerschap eventueel van invloed zyn op astmatische verschynselen by de moeders. Voorts gaan zy de kinderen van beide categorieën moeders enkele jaren ..volgen" waarby natuurlek ook rekening wordt gehouden met de al of niet aan astma lydende vaders om vergeiykingen te kunnen maken en om de risicograad te kunnen vaststellen voor kinderen uit bepaalde huweiyken. Dij de algemene inleiding verheugt de minister zich over de sterk toege nomen belangstelling voor fundamente le defensievraagstukken, maar „mist daarin wel eens voldoende begrip voor het feit dat elke verdere ontplooiing op economisch, cultureel of sociaal gebied pas mogelijk is als de samenleving, en niet alleen de nationale maar ook de gehele ons omringende beschaving, be veiligd is, en dat de zorg voor die vei ligheid en voor het behoud van onze geesteiyke zelfstandigheid en vrijheid nu eenmaal vooralsnog gebaseerd moet zijn op de harde realiteit van een we reld waarin de factor macht dikwijls zwaarder weegt dan factoren als recht tn naastenliefde". Bij de motivering van de Nederland se defensieplanning gaat de minister uit van de internationale politieke si tuatie. In bondgenootschappelijk ver band, gericht op handhaving van macht en machtsevenwicht, wordt gestreefd naar vergroting van de politieke en mi litaire stabiliteit in de wereld. Vermin dering van de defensie-inspanning, zo zegt de minister, is slechts mogeljk op basis van wederkerigheid en na een duidelijk zichtbaar toenemen van het internationaal vertrouwen. De memo rie vermeldt de toenemende Russische- en Oosteuropese militaire sterkte. De Russisch- Amerikaanse strategische nu cleaire evenwichtssituatie noopt het westen over zodanige conventionele strijdkrachten te beschikken dat tegen agressie van beperkte omvang snel en doelmatig kan worden opgetreden. De minister acht de nu nog in Europa aan wezige strijdkrachten der NAVO, hoe wel numeriek ver in de minderheid, toereikend voor dit optreden tegen de agressie. Deze stelling van de minister gaat echter alleen op als men dit conven tionele optreden ziet MET gebruikma king van tactische (kleinere) atoom wapens. Misschien is het daarom nog eens goed te wijzen op het feit dat de conventionele NAVO-strydkrach- ten ZONDER deze tactische atoom wapens een groot opgezette Russi sche zuiver conventionele aanval vrij wel onmogelijk zouden kunnen pare- krachten in hun huidige sterkte vrij snel van deze verdedigende tactische atoomwapens gebruik MOETEN ma ken, teneinde volledige vernietiging in een beginfase te voorkomen, is groot. Hoe minder conventionele troe pen, hoe eerder het noodzakelijk zal zijn om bij een verdediging aan de (tactische) nucleaire noodrem te trek ken. Een bijzonder onaangename ge dachte bij een duidelijke tendens naar een verdere verzwakking der bijdragen aan conventionele strijd krachten (Engeland, België en de V.S.). En temeer onaangenaam om dat Europa zelf niet over deze tacti sche nucleaire atoomwapens beschikt en de scheiding tussen tactische en strategische nucleaire wapens steeds vager wordt. Dat dit alles een goede overdenking waard is staaft minister Den Toom door te wijzen op de verdere Russische uitbouw van een tegen West-Europa ge richte offensieve macht die tot uiting komt in de aanleg van strategische we gen in westelijke richting, een onrust barende toename van vooral de onder watermarine, bouw van ver westelijk gelegen depots voor een diepe stoot in West-Europa, een toenemend aantal, ra ketten voorzién van atoomladingen ge richt op o.a. West-Europa. Voortekenen die het continueren van de Nederlandse defensietaak in bondgenootschappelijk verband der NAVO dwingend noodzake lijk maken. TAe minister gaat dan in op enkele problemen van de gezamenlijke ver dediging. Er bestaat hoop op een bevredigen de oplossing inzake het bondgenoot schappelijk atoomvraagstuk. De „flexible response"-theorie, de getrapte afschrikking dus, heeft nu officieel de plaats ingenomen van de strategie der massale vergelding. Het oude probleem van de kwets bare flank (Noorwegen en Turkije) is opnieuw in studie genomen. Dit laatste punt verdient enige toe lichting. De Koninklijke Luchtmacht neemt met een squadron deel aan deze multinationale flankmacht. Dit schijnt echter niet meer voldoende te zijn en overwogen wordt multinationale mari tieme strijdkrachten te vormen, terwijl men tevens uit 's ministers woorden de mogelijkheid zou kunnen lezen dat aan inschakeling van landstrijdkrachten ge dacht wordt. Al jarenlang namen wij, met een relatief grote defensiebegro ting, NIET deel aan de mobiele, door de lucht verplaatsbare flankmacht, in tegenstelling tot bijv. het zo zuinige België dat wel een behoorlijke eenheid voor deze „Ace Mobile Force" leverde. Nu alles financieel zoveel moeilijker komt te liggen een weinig aantrekkelij ke opgave. Misschien zouden we onze duur opgeleide parachutisten eens voor deze taak kunnen opvangen in een snel mobilisabele para/commando-eenheid. Dit kost betrekkelijk weinig geld ter wijl nu deze elitemensen na hun para te troepentijd volledig onbenut blijven en in de grote overvolle reservepot van de infanterie verdwijnen. Tn het deel dat handelt over onze krijgsmacht komt natuurlijk het punt beperking exploitatiekosten aan de orde. Voor een niet onbelangrijk deel zal deze beperking worden gezocht in de vermindering van het aantal dienst plichtigen. Een maatregel die uiteraard in hoofdzaak de landmacht treft, daar men immers daar de meeste dienst plichtigen en het kleinste percentage be roepskader treft. De minister stelt hier dat de gevechtswaarde ZO MIN MO GELIJK moet worden aangetast. Dat klinkt dan weer al iets anders dan wat de staatssecretaris voor de landmacht nog kort geleden stelde n.L dat de kos tenbesparende maatregelen NIET moch ten leiden tot een verminderd defensief vermogen. Als dan de Koninklijke Marine wordt besproken treft men de zinsnede aan dat de waarde van de marine niet mag worden aangetast om te voorkomen dat de discrepantie tussen de NAVO-be- hoeften en de beschikbare middelen toe neemt. Dit lijkt mij overigens voor al le strijdmachtdelen te gelden. Met die Marine-NAVO-behoeften is het door gaans altijd een wat vreemde zaak ge weest. Die behoeften zijn n.l. voorland en luchtmacht altijd in volle openheid duidelijk vastgelegd en we zijn al die gedane toezeggingen tot op heden ook nog nooit nagekomen. Bij de Marine krijgt men de indruk dat de NAVO-be- hoefte is en wonjlt aangepast aan het beschikbaar potentieel. Mijn vorige beschouwing over bezui nigingsmaatregelen bij de strijd krachten besloot ik met de woorden „De vertechnisering der strijdkrach ten zal voortschrijden, evenals de ont wikkeling van geringe doch hoogwaar dige mankracht (vrijwilligers). Dit al les zal veel geld kosten: voor een klein land, dat zowel een land-, luchte-H ai* Tpprnaoht in stand wil houden is De grotere sterkte van de strijdkrachten van het oostblok is uit bovenstaande tekening gemakkelijk af te lezen. Het is de opdracht voor de politici te voor komen dat deze overmacht ooit tegen ons zal worden gebruikt maar de militair, in casu de N.A.V.O., moet trachten op de een of andere manier een evenwicht te vinden. En dat heeft z'n consequenties ook voor de Nederlandse defensie-begroting. dit steeds moeiiyker op te brengen. Een efficiënte bundeling der strydkrachten op Europees niveau zal uiteindeiyk de enige oplossing zijn. Verdere hoofdpunten voor wat betreft de Marine zijn: geen voortgang inzake onderhande lingen met de VS inzake kernvoort stuwing voor onderzeeboten; komend jaar zullen al de schepen van de Van Speyk-klasse in dienst zijn genomen evenals de helicop ters voor gfze schepen; de uitvoering van de bouw van twee fregatten is iets vertraagd; aanbesteding in 1969 en niet in 1968. [je luchtmachtplannen op korte ter mijn worden beheerst door de aankoop van de NF-5-vliegtuigen, waarmede de moderniseringsfase van de Koninklijke Luchtmacht in ,de ja ren 1969-1971 zal worden afgerond. Op langere termijn wordt al rekening ge houden met een nieuw type HAWK (geleid wapensysteem tegen aanvallen de vliegtuigen). De oplevering van het geïntegreerde en geautomatiseerde luchtverdedigingsstelsel voor het ge hele NAVO gebied in Europa zal in 1971 plaats vinden. Hoogtepunten bij de Koninklijke Land macht zijn: Een beslissing over de vervanging van de Centuriontank valt in 1968. De voorgenomen, aanschaf van nieuwe lichte tanks gaat niet door. De zesde (parade) Brigade, die in dertijd in verband met troepen zendingen naar Nieuw Guinea werd afgebroken, zal in 1968 weer paraat zijn gesteld. In het bestemmingsplan voor de Lauwerszee is 2600 ha gereser veerd voor militair oefenterrein. Van het oefenen op particuliere terreinen zal voorlopig worden af gezien. Waarom hier het woord voorlopig wordt gebruikt zal velen niet recht duidelijk zijn; het was een mislukking en er is leergeld betaald. Wat de personeelssituatie betreft en wat daarmee samenhangt is het vol gende te vermelden. Voor zover dit uit deze memorie valt te berekenen be schikt de marine over 75 procent be- roepspersoneel, de landmacht over 32 procent beroepspersoneel en de lucht macht over 60 procent beroepsperso neel. Het behoeft geen betoog dat dit de landmacht in een ongunstiger positie stelt dan de beide andere krijgsmacht delen. Als we verder in aanmerking nemen dat de tekorten aan beroepsper soneel bij de landmacht voornamelijk bij de jongeren liggen is het wel dui delijk dat een groot deel van de dienst plichtigen wordt geleid door andere dienstplichtigen die iets. eerder onder dienst kwamen. De tweede stap bij de verhoging der inkomsten der dienstplichtigen wordt beperkt tot de (eventuele) verhogin gen die ook aan het beroeps- en bur gerpersoneel zullen toevallen. Verder overweegt de minister een toelage te verstrekken aan dienstplichtigen tot en met de rang van korporaal die de 16 maanden eerste oefentijd overschrij den. Een wetsontwerp inzake de rechtspo sitie van dienstplichtig personeel is ge reed en zal worden ingediend. De proef met de humanistische gees telijke verzorging die drie jaar heeft Een en ander is op een persconfe rentie in de astmakliniek „Eugenia" van het Nederlands Sanatorium in Da- vos meegedeeld door dr. H. A. van Geuns, lid van de medische raad van het Nederlands Astma Fonds. Hij kon nog niet vertellen waar en door wie het onderzoek wordt verricht, aangezien nog niet alle betrokkenen zijn gepolst. Het Nederlands Astma Fonds heeft voor dit researchwerk voorlopig voor twee jaar tweemaal f 30.000,uitge trokken. De inkomsten van het NAF zijn in 1966, mede dank zij de activiteiten van het binnenkort vijf jaar bestaande „Vereniging tot steun aan het Neder lands Astma Fonds" zo gegroeid, dat nog meer researchwerk op het terrein van de astmatische bronchitis kan worden gesubsidieerd. In het astma centrum van het ziekenhuis „Berg en Bosch" in Bilthoven en in de kliniek in Davos gaat men bijvoorbeeld aan dacht besteden aan virusinfectie. Dr. Van Geuns zei, dat astma een zo gecompliceerd probleem is, dat er eigenlijk nog veel meer research no dig zou zijn. Er wordt ook elders al veel aan ondezoek gedaan (in Leiden nemen allergologen een bepaalde „huisstofmijt" onder de loep in Utrecht verricht men biochemisch onderzoek en in Groningen worden de prikkels die astmapatiënten ondervinden van kou en geduurd mag geslaagd worden ge noemd en deze dienst wordt dus per 1 september officieel naast de protes tantse en katholieke diensten. TTkeze memorie is niet veel meer dan een momentopname en preten deert overigens ook niet meer te zijn. De voor een groot bedrijf zo belangrij ke en noodzakelijke continuïteit kornet er niet in aan de orde. Met veel meer spanning zien we dan ook een memo rie die een meerjarenplan (1968-1971) toelicht, tégemoet. Toch zal deze inte rimmemorie beslist nog wel wat stof doen opwaaien bij de komende debat ten, vooral omdat dit stuk volgens mij volkomen terecht uitgaat van een be hoorlijke dosis argwaan t.o.v. de te constateren toenadering tussen Mos kou en Washington. De minister ziet beslist geen wereldsituatie die minder ONveilig is geworden, doch meer „een fase van overgang naar nog onbeken de verhoudingen en structuren. De nieuwe ontwikkeling verkeert nog in een beginstadium en kan elk ogenblik door onverwachte crises worden door kruist". Naar mijn mening een mo menteel weinig populair, doch objectief en wijs uitgangspunt. Het is aan de eveneens verantwoording dragende volkvertegenwoordiging verder hier over te oordelen. mist bestudeerd), maar er blijven nog heel wat tereinen braak liggen. De moeilijkheid is, dat al deze onder zoekingen op z'n vroegst over een jaar of vijf pas resultaten zullen afwerpen. De astmapatiënten van vandaag hebben er dus niets aan. Het is voor de medi sche raad van het NAF dan ook niet eenvoudig, om te bepalen welk deel van de beschikbare gelden voor research moet worden uitgetrokken, met andere woorden voor de patiënten van de toe komst, en welk deel voor hulp aan de patiënten van nu. Om een minimaal programma te kunnen uitvoeren, heeft het N.A.F. min stens een miljoen gulden per jaar no dig. Voor 1967 is f 400.000,— uitgetrok ken voor wetenschappelijk onderzoek en preventie, f 150.000,voor sociaal - medisch werk, f 200.000,voor steun aan de astmacentra en f 50.000,voor hulp aan individuele patiënten. Astma is een ziekte die het publiek over het algemeen niet zo erg aan spreekt: het is niet besmettelijk en het sterftecijfer is zeer laag. Toch lijdt naar schatting 1 a 2 procent van de be volking aan een ernstige vorm van ast ma, terwijl 6 tot 10 procent een lichtere graad van astma heeft Van alle inva liditeit in Nederland komt 12 procent en van het arbeidsverzuim 20 procent voor ROTTERDAM Het percentage van het aantal overledenen, dat in ons land gecremeerd wordt in 1950 nog twee procent is thans gestegen tot acht procent Er treden zeer grote verschil len op: Groningen dertig, Arnhem twin tig, Den Haag twaalf, Amsterdam tien en Rotterdam vijf procent. Deze cijfers zijn gisteren in Rotterdam meegedeeld op de algemene vergadering van de Vereniging voor Crematie AVVL. Vele gemeenten zullen er goed aan doen aandacht te schenken aan de bouw van een crematorium, nu of in de na bije toekomst, zo meent de voorzitter van de Vereniging voor Crematie AVVL de heer F. A. Wolbeek. Hij wees erop dat crematies bijdragen tot besparing van grond, die de levende mens voor woonruimte en recreatie hard nodig heeft. Als binnenkort wellicht in 1968 't wetsontwerp lijkbezorging tot wet is verheven, zal crematie wettelijk op één lijn staan met begraven. Gemeen ten zullen dan ook tot bouw en exploi tatie van crematoria mogen overgaan, evenals de kerkgenootschappen. ADVERTENTIE Ja, neem de ziekenhuiskostenpolls van Woudeend. Daar vindt u b.v. op staan: verpleeghuis na ziekenhuisopname vergoeding van kostprijs gedurende 180 dagen. Dat komt er op neer, dat niet u voor elke veiligheidsspeld hoeft „op te draaien", maar de maatschappij. U leest het in één oogopslag want kleine lettertjes z|jn er niet bij op een Woudsend polis. Welke verzekering u ook sluit, er is Juist dat tikje extra meeverzekerd, dat u voor onaangename verrassingen be hoedt. Van autopapieren-vergoeding bij een autopolis, tot architecten honorarium bij een brandverzekering. Schade af wikkelen? Super snel, dankzij moderne computer. Definitie van Woudsend: van deze tijd, oernederlandse degelijkheid, zonder juridische haarkloverijen datgene uit keren, waar u recht op hebt Vraagt u daar eens meer over aan de assurantie-tussen persoon, uw raadgever en pleitbezorgerl rekening van astma of chronische bron chitis. Het N.A.F. heeft een commissie indi catiestelling gevormd, die tot een bete re begripsomschrijving van de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten, maar ook voor de astmacentra en de longkli nieken voor astmabehandeling zelf. Zij kunnen, als meer duidelijkheid komt, zich beter toeleggen op bepaalde facet ten van het probleem. Op die manier kan er en differentiatie tot stand ko men die efficiënter werken mogelijk maakt doordat elk centrum zich kan gaan bezighouden met een bepaalde vorm van astma of een bepaalde cate gorie patiënten. Het NAF heeft een subsidie van f 125.000,- toegekend aan het in aan bouw zijnde astmacentrum in Ermelo van de „Stichting voor Christelijke Zie kenverzorging". Het geld is bestemd voor een paviljoen waarin men voor het eerst astma bij .zuigelingen kli nisch wil gaan behandelen. Voor een andere groep patiënten die tot dusver niet zoveel aandacht kreeg als de opgroeiende jeugd (astma komt het meest voor bij jongeren van 12 - 14 jaar), de volwassenen, is door het Nj£F in Varsseveld een pensionboerderij ge kocht. Er kunnen twintig mensen in worden gehuisvest, maar de boerderij heeft nog vele uitbreidingsmogelijkhe den. Volwassen patiënten kunnen er een „verzorgde" vakantie doorbrengen en misschien wordt de boerderij ook gebruikt voor het organiseren van the rapeutische kampen voor jongeren. De Vereniging tot steun aan het NAF speelt een belangrijke rol bij het bijeenbrengen van de galden die voor al deze activiteiten nodig zijn. De Ver eniging, die op 1 januari 1966 nog maar 65 afdelingen telde, heeft er nu bijna 200. De jaarlijkse collecte die zij or ganiseert, bracht in 1965 rond f 232.000 op en in 1966 ongeveer f486.000.-, Het ledental van de vereniging steeg de af gelopen negen maanden (mede dank zij de lustrumactiviteiten) van 10.000 tot 15.500. Andere bronnen van inkom sten voor het NAF zijn subsidies van het rijk, provincies en gemeenten (vo rig jaar ruim f 70.000,-), de voetbal pool (f 161.500,-) en giften van bedrij ven en particulieren (f 133.500,-). T'RECHT De afdeling strafrechte lijk minderjarigen van de Utrechtse politie heeft 22 jongens, in leeftijd variërend van 15 tot 24 jaar, aange houden. De jongens worden verdacht van een schier ongelooflijke reeks diefstallen en inbraken. Tien van hen zijn opgesloten in huizen van be waring en inrichtingen. Te knapen, van wie de meesten al eens met de politie in aanraking waren geweest en die voor verreweg het grootste deel niet werkten of op school gingen, ontmoetten elkaar be gin juli op Texel. Daar begonnen ze hun gezamenlijke activiteiten met het stelen van radio's, kleren, porte feuilles en fototoestellen van vakan tiegangers. In Utrecht werden de contacten na af loop van de vakantie nog verstevigd. „Hoofdkwartier" was de woning van één van de jongens, wiens vader is overleden en wiens moeder in het ziekenhuis lag. Acht van de knapen trokken bij hun vriend in en ande ren die een zwervend bestaan leidden kwamen er regelmatig over de vloer voor het houden van nieuwe inbraken. In de kortst moge lijke tijd was het huis herschapen in een zwijnenstal. Huis en bewoners waren compleet vervuild, van het meubilair was weinig meer over dan een ravage en het plaatsje achter het huis was één grote, zeer onwel riekende vuilnisbelt. Als de jongens gegeten hadden zeilden ze de vuile borden door de serre ramen naar bui ten om niet te hoeven afwassen. Alles wat zij nodig hadden aan kle ding, voedsel en huishoudelijke arti kelen, roofden ze uit winkels en wa renhuizen. Als bij een feest bijvoor beeld de lampen waren gesneuveld, zorgden een paar bendeleden ervoor dat er de volgende avond stallan taarns in huis waren... De politie kwam de „club" heel toe vallig op het spoor, toen ze in de be wuste woning ging zoeken naar een weggelopen meisje. Er was net een feestje aan de gang en de knapen deden nogal zenuwachtig over enke le naar later bleek gestolen kratten bier. Toen aangifte werd ge daan van diefstal van deze kratten, kwam de zaak aan het rollen. Het onderzoek is nog in volle gang, maar bij de verhoren die tot nu toe zijn afgenomen, is al een bijna ein deloze serie diefstallen aan het licht gekomen. De dagindeling van de bende zag er ongeveer als volgt uit: slapen tot twee uur 's middags, daarna tot sluitings tijd op rooftocht in warenhuizen en op parkeerplaatsen, en dan de stad in om te kijken of er nog meer buit te halen viel. In totaal hebben de jongens in Utrecht dertig auto's opengebroken, twintig fietsen en drie bromfietsen gestolen en niet te schatten hoeveelheid le vensmiddelen, kleding en geld uit warenhuizen en automatieken ge haald. Ze waren zeer kieskeurig: uit modezaken werden slechts „hippe" overhemden meegenomen...

De Vallei | 1967 | | pagina 5