mannen en een vrouw regeren thans in China Nederlands transport protesteert 25. Duitsland blijft ontspanning in Oosten nastreven Lekasin Seminarie-opleiding op synode gekritiseerd Salarisverhoging... 3i°/o rente AMRO BANK Opvolger NOURILAX Zege van Mao staat vrijwel vast Duitse hippies gearresteerd Staking bij Mercedes ...dank zij de AMRO-Salarisrekening. Want die geeft (Plus alle giro-mogelijkheden.) Willy Brandt tot Bondsdag: Pseudo-agent in arrest 73e Starfighter gevallen Bom bij Parijse gevangenis Socialisten met Israël solidair Bomaanslagen in Hongkong TEGEN PLANNEN DUITSE MINISTER Theoreticus EEN KEIJZER TAPIJT PER METER2 A-verdrag E.E.G. Antwerpse haven weer schoon de snelle en zekere pijnverdrijver Belangrijke bijkomstigheid: u heeft dan meteen uw eigen vaste bank voor vele andere bankdien sten. Zoals bijvoorbeeld: de spaarmogelijkheden van 4 t/m 6% rente, de AMRO- lening, verzekeringen, beleg gingsadviezen enzovoorts. Bij elk kantoor van de AMRO Bank ligt een gratis folder over de AMRO-Salaris rekening voor u klaar. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK werkt zacht en zeker bij verstoppingsprobiemen ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 BRUSSEL Nederland heeft geprotesteerd tegen de Duitse plannen voor een wijziging in het transportwezen, zeggende dat deze plannen indruisen tegen een principiële overeenkomst over een algemeen transportbeleid binnen de EEG ,en een dergelijk beleid voor jaren onmogelijk zouden maken. PEKING. Anderhalf jaar na het begin van de culturele revolutie wordt communistisch China en daarmee x/x van de wereldbevolking als re sultaat van de hervorming in de top door de ideologische en politieke zui veringscampagne geregeerd door zes mannen en een vrouw. Het zijn Mao Tse-toeng, Lin Piao, Tsjoe En-lai, Tsjen Po-ta, Kang Sjeng, Li Foe-tsjoen en de vrouw van partij voorzitter Mao, Tsjiang-Tsjing. De zes mannen zijn leden van het hoogste regeringscollege, het perma nente comité van het Politbureau van de communistische partij. Aan de top staat de 71-jarige Mao Tse-toeng, de grondlegger van het communistische China. Zijn leerstellingen zijn door de culturele revolutie de enige basis ge worden voor het politieke en persoonlij ke leven van het 700 min. zielen tellen de volk. Het prestige van Mao is in de 18-ja- rige geschiedenis van de Volksrepu bliek nooit groter geweest dan thans, en ofschoon de tegenstellingen in het kader van de met de culturele revolu tie gepaard gaande klassestrijd nog lang niet zijn overwonnen, staat het naar de mening van waarnemers vast, dat Mao zal zegevieren. De op een na machtigste man in het centrale comité is de 60-jarige minis ter van Defensie Lin Piao, Mao's „naaste politieke strijdmakker", die als „kroonprins" van de partijleider wordt beschouwd. Als oud-maarschalk en als commandant van de Chinese troepen, hoort hij tot de beste strategen van het land. Ook staat hij te boek als. een van de briljantste ideologen van het Chinese communisme. Op de derde plaats komt de 69-jarige premier Tsjoe En-lai, die in de storm achtige maanden telkens opnieuw blijk heeft gegeven van grote organisatori sche, politieke en tactische kwaliteiten. Vierde man is de leider van het per manente comité, Tsjen Pota, de be last is met de verwezenlijking van de culturele revolutie. Deze 62-jarige poli ticus, heeft zich als hoogleraar in de politiek-marxistische wetenschappen en als hoofdredacteur van het centrale ideologische orgaan van de partij de naam verworven van „opperideoloog". Hij heeït er voor te zorgen, dat de door Mao in verband met de culturele revo lutie uitgevaardigde richtlijnen, in da den worden omgezet. De vijfde plaats wordt ingenomen door de ongeveer 70-jarige Kang-Sjeng. Hij is niet alleen specialist in veilig heidsproblemen, maar hem wordt te vens bijzonder veel ervaring toegeschre- nistische partijen. Het vermoeden be ven in de omgang met andere commu- staat dan ook dat hij een belangrijke rol speelt in het conflict met de Sovjet- Unie. Op de zesde plaats in de hiërarchie staat dan de 67-jarige Li Foe-tsjoeng, die als een van de begaafdste econo mische en financiële deskundigen wordt beschouwd. Bij deze groep, die over de politieke en economische toekomst van de Chine zen beslist, moet tenslotte ook nog de vrouw van Mao, Tsjiang-Tsjing, worden genoemd. Deze 53-jarige voormalige actrice is pas de laatste maanden in de voorhoede doorgedrongen. Naast haar leidinggevende taak, in de organisaties van de Rode Garde, heeft zij als hoog ste de medeverantwoordelijkheid voor de verwezenlijking van de culturele re volutie in het „volksbevrijdingsleger". NEURENBERG Vijf Duitse hip pies zijn gisteravond gearresteerd om dat de politie de spandoeken waar ze mee door de stad liepen, onzedelijk en beledigend voor vooraanstaande perso nen vond. De langharige met bloemen behan gen jongelui, werden in vrijheid gesteld nadat proces verbaal was opgemaakt. De in totaal 31 hippies die op straat snoep uitdeelden, zeepbellen bliezen en spandoeken ronddroegen bewaarden 'n grote onderlinge afstand om het voor schrift dat voor demonstraties en op tochten toestemming nodig is, te ont duiken. Op de spandoeken stond onder meer: „Kiesinger was geen nazi hij was al leen maar lid van de nazi-partij". „Kie singer is ook alleen maar een Sjah", „Bedrijf liefde, geen oorlog" en „Slaap ook 's maandags samen". ADVERTENTIE Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v.a. POSTBUS 39 - HILVMSUM TSJOE EN-LAI derde man LIN PIAO kroonprins MAO TSE-TOENG rode boekje BONN. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, heeft vrijdag in een regeringsverklaring een beroep gedaan op de Bondsdag, de politiek van ontspanning en bereidheid tot samenwerking met de landen van Oost-Europa eenstemmig te steunen. Als inleiding van het debat over de buitenlandse politiek in het Duitse parlement zei Brandt, dat er geen reden is om deze politiek te veranderen. De regering zou zich door „geen enkele verstoringsmanoeuvre" uit haar koers laten brengen. Hjj herhaalde de bereidheid van Bonn om de betrekkingen met alle landen in het Oosten en Zuidoosten van Europa te normaliseren. Deze ontspanningspolitiek van de Bondsrepubliek is „een realiteit", waar aan men op den duur ook in Oost-Ber- lijn niet voorbij kan gaan. De minister legde de nadruk op de bereidheid van Bonn „overeenkomsten op terreinen van gemeenschappelijk be lang" met Oost-Berlijn af te sluiten. De volkenrechtelijke erkenning van de DDR komt wat ons betreft niet in aan merking, zo merkte Brandt op. Aan het debat ligt een motie van de coalitiepartijen CDU/CSU en SPD, als mede van de in de oppositie zijnde FDP ten grondslag. Daarin wordt de regering aangespoord rekening te hou den met vier besluiten van het actieco mité voor de Verenigde Staten van Eu ropa, daterend van 15 juni van dit jaar. Het gaat hierbij om de toetreding van Engeland tot de EEG, het gestalte ge ven aan de technologische ontwikkeling van de Europese gemeenschap, herzie ning van de betrekkingen met de Ver enigde Staten op grondslag van gelijk- berechtinging en samenwerking tussen de EEG en de Sovjet-Unie, alsmede de Oosteuropese landen. Aan de debatten nam de voorzitter van het actiecomité voor de Verenigde Staten van Europa, Jean Monnet, als gast deel. Minister Brandt, die de dag tevoren bezoek had ontvangen van de Sovjet- russische ambassadeur in Bonn, Zarap- kin, liet het parlement weten, dat het door de Duitse regering nagestreefde gesprek met Moskou over „verscheide ne kwesties van gemeenschappelijk be lang" op het ogenblik gaande is. Niets duidt er echter nog op, dat dit contact tot verbetering van onze betrekkingen zal leiden, aldus Brandt. Hij stelde de Sovjet-Unie o.m. voor, regelingen te treffen voor de toepassing van kern energie voor vreedzame doeleinden en voor een rechtstreekse vliegverbinding tussen Frankfort en Moskou. Willy Brandt heeft verder in de bonds dag verklaard dat de onderhandelingen AMIENS, (Frankrijk) Gisteren werd een 23-jarige elektricien gearres teerd, die ervan wordt beschuldigd au torijders te hebben opgelicht door zich als een verkeersagent voor te doen en bekeuringen oit te delen. Bij de arrestatie van Frangois Le- clercq w.erd in zijn woning een uniform gevonden. Leclercq ontkent boetes te hebben op gestreken en zegt alleen standjes te hebben uitgedeeld over het rijden van de chauffeurs. STUTTGART De metaalarbeiders van de Daimler-Benz fabrieken hebben het werk neergelegd als protest tegen het verbod op het fabrieksterrein een stemming te houden over een staking. In totaal hebben 47.000 arbeiders, werk zaam in Stuttgart, Sindelfingen, Mann heim en Gaggenau, het werk neerge legd. Daimler-Benz fabriceert auto's van het merk Mercedes en vrachtwa gens. De bond van metaalarbeiders had de leden in de deelstaat Baden-Württem- berg opgeroepen, volgende week donder dag een stemming te houden of zij wel dan niet in staking zouden gaan, om in dien nodig, kracht bij te zetten aan de eisen van de bond voor een nieuwe ar beidsovereenkomst. Het is in Duitsland gebruikelijk dat een dergelijke stemming op het werkter rein wordt gehouden. De bond zegt dat de huidige staking zal duren, totdat de directie alsnog toe stemming zal geven de stemming te houden. in Gen've over een verdrag tegen de spreiding van kernwapens niets hebben opgeleverd dat voor West-Duitsland aanleiding zou kunnen zijn zijn houding ten opzichte van dit verdrag te wijzi gen. West-Duitsland is volgens de mi nister, voorstander van een verdrag dat overal ter wereld aanvaard zou worden. „Tegelijkertijd moet het ver drag geen belemmering zijn voor het burger-gebruik van atoomenergie, maar dit bevorderen. Evenwichtige verplich tingen zijn geboden. Het dient duidelijk verbonden te zijn aan verstrekkende maatregelen op het gebied van contro le en beperking van bewapening". Brandt bevestigde nadrukkelijk 't po litieke en economische belang, dat zijn regering hecht aan toetreding van En geland en andere aanvragers tot de ge meenschappelijke markt. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat de problemen die door deze toetreding worden opge worpen, „zorgvuldig onderzocht" die nen te worden. De Bondsregering sluit zich aan bij het standpunt van de Europese Com missie, dat toetredende landen het ver drag in zijn huidige vorm dienen te aanvaarden en de algemene doelstellin gen van de gemeenschap tot de hunne moeten maken. Hij hoopte dat de on derhandelingen met Engeland en de an dere landen van de Europese vrijhan delsassociatie over hun aansluiting bij de gemeenschappelijke markt spoedig zullen beginnen. Wij nemen de argu menten van Frankrijk niet licht op en wij bieden onze goede diensten aan bij het zoeken naar een oplossing, zo ver klaarde de minister. Naar zijn mening wordt de toetreding van Engeland door de onderhandelingen over een fusie van de drie gemeenschappen niet bemoei lijkt, maar integendeel, juist vergemak kelijkt. Hij kondigde nieuwe Westduitse voorstellen aan wanneer de minister raad op 31 oktober de verbetering van de technologische samenwerking in Eu ropa behandelt. BONN Omstreeks half elf vrijdag ochtend is in de omgeving van Keulen en Duitse straaljager van het type „Starfighter f-104" neergestort. Een woordvoerder van het Duitse ministerie van Defensie in Bonn, die dit meedeel de, zei dat de piloot zich met zijn schiet stoel heeft kunnen redden, maar bij het neerkomen op de grond licht werd ge wond. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Het vliegtuig kwam in het open veld neer. Met dit ongeluk heeft de Duitse lucht macht haar 73ste Starfighter verloren. De vorige viel op 8 juni in Beieren bij Ingolstadt omlaag, de piloot kon zich toen eveneens met zijn schietstoel red den. PARIJS Een zelfgemaakte bom is tot ontploffing gekomen tegen de bui tenmuur van de Jacques-Cartier gevan genis, waar een landbouwer wordt vast gehouden op beschuldiging van sabota ge. Het incident gebeurde nadat boze boeren demonstraties hielden en wegen versperden uit. protest tegen het land bouwbeleid van de regering. De bom sloeg een gat van meer dan een meter diepte, terwijl deuren en ramen van huizen in de omgeving werden t inge drukt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Nederlandse staatssecretaris voor Transport, Keyzer, heeft een bezoek ge bracht aan het uitvoerende comité van de EEG en de zaak besproken met Vic tor Bodson, lid van het comité en be last met het transportbeleid, aldus wordt meegedeeld door zegslieden van het co mité. De Nederlandse autoriteiten zijn zeer gekant tegen de plannen van Georg La- ber, de Duitse minister voor Transport, die zware transporten door de spoorwe gen wil laten overnemen. Dit zou wor den bewerkstelligd door wegtranspor ten van graan, stenen, zand, cement, erts, kolen en staal te verbieden. Het Leber-plan houdt ook een verho ging in van de vrachttarieven op de Rijn in Duitsland. Nederland is de grootste transporteur van de zes landen in de gemeenschap, met scherp concurrerende vrachttarie ven voor vervoer per as, rail of water. Na jaren van strijd slaagden de zes EEG-landen er in juni 1965 in tot een principiële overeenkomst te komen met betrekking tot minimum- en maxi- mumkosten voor het wegtransport en de Rijnvaart. Nederlandse zegslieden deelden mee, dat het van het grootste belang voor ZüRICH De socialistische interna tionale heeft vrijdag in Ziirich zich op nieuw solidair verklaard met Israël en de nieuwe Sovjetrussische wapenleve ranties aan de Arabische landen veroor deeld. In een resolutie wordt een duurzame oplossing van het probleem geëist, waar bij Israël en alle andere landen in het Midden-Oosten recht hebben op bestaan als souverein land, de scheepvaart voor alle landen vrij is in het Suez-Kanaal en de Straat van Tiran en waarbij het vluchtelingenvraagstuk wordt opgelost. De internationale sprak zich voorts uit tegen de „kort geleden begonnen be strijding van de liberale stromingen bij intellectuelen en schrijvers in de Sov jet-Unie en andere communistische lan den", alsmede de voortdurende onder drukking van deze stromingen door „de fascistische regeringen in Spanje en Portugal". In de resolutie verklaart de interna tionale zich voorstander van het schep pen van een politiemacht van de Ver enigde Naties. Wat Griekenland betreft, wil de inter nationale een terugkeer tot de democra tie en wordt op de EEG- en NAVO- landen een beroep gedaan de Griekse militaire regering niet materieel te steunen. Nederland was, dat de kosten voor het vervoer over de Rijn niet omhoog gaan, daar de Nederlandse Rijnaken onge veer de helft van al het transport over die rivier voor hun rekening nemen. Het officiële orgaan van de Nederland se bond van Transporteurs „Neder lands Transport" schreef deze week, dat het Leber-plan kritisch bestudeerd dient te worden. „Het plan moet worden afgewogen tegen bilaterale en multilaterale over eenkomsten en verdragen, ook het EEG- verdrag. En mochten er tegenstrijdig heden in voorkomen, dan zullen er on middellijk maatregelen moeten worden genomen", aldus „Nederlands Trans port". „Waar wij als Nederlanders erg van zijn geschrokken, is het feit dat een dergelijk ingrijpend plan voor verkeer en transport slechts nationaal wordt be handeld, zonder enig overleg met de EEG-buurlanden", besloot het artikel. HONGKONG Terroristen hebben vrijdag twee bommen in een Chinese menigte geworpen, in een poging een politiepatrouille op te blazen. Een poli tieman en zes burgers werden ernstig gewond. Een verdachte werd na een wilde achtervolging gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld wegens po ging tot moord. Hij wierp een derde bom naar de achtervolgende agenten, die echter niet ontplofte. Twee andere politiemannen en 'n tram bestuurder werden gewond toen an dere terroristen van het dak van een huis bommen naar de tram gooiden. De aanslagen kwamen aan het eind van een dag waarop terroristen in Chi nese huurkazernewij ken, voor fabrieken en winkels, bij ingangen van eethuisjes en theaters en in de luxueuze Europese woonwijk bommen hadden geplaatst. BRUSSEL De miljoenen liters zware olie, die vorige week woensdag uit een lekkende tank van de ESSO- raffinaderij te Antwerpen ontsnapten ten en een aantal havendokken vervuil den, zijn vrijwel opgeruimd, ingang van middernacht het vijfde ha vendok, dat het zwaarst getroffen was, weer voor de scheepvaart zou worden opengesteld. De reiniging van het na bijgelegen vierde havendok en het Leopolddok was donderdag voltooid. ADVERTENTIE VATICAANSTAD De synode der r.k. bisschoppen is begonnen met de grondige bespreking van een betrekke lijk nieuw en bijzonder kwellend pro- ADVERTENTIE bleem, de modernisering van de semi naries. Voor het tweede Vaticaans Concilie, dat twee jaar geleden is beindigd, vormde de positie van de seminaries geen onderwerp van verontrust debat in de hoogste regionen van de kerk. De tucht was streng, de colleges stonden over het algemeen vast en de instituten streefden er naar voor zich zelf te zor gen. Het concilie kwam met een nieuwe opvatting van de seminaries, bepleitte verruiming van de studie voor het pries terschap, 't afschaffen van verouderde onderwijsmethoden en het overdragen van een groot gedeelte van de bevoegd heid tot het nemen van beslissingen be treffende de seminaries van het Vati- caan aan de plaatselijke bisschoppen. De synode, die de seminaries als een van de vijf officile punten op haar agenda heeft, doet blijken, dat men nog altijd bezig is met een herwaardering en dat er nog eventueel verschil van mening heerst als voorheen. De patriarch van de Maronieten van de libanon, Paul Meouchi, zie gisteren tot de synode: „Uit moreel oogpunt bezien schiet zij (de seminarie-opleiding) tekort in werkelijke karaktervorming en daar door lopen wij gevaar, dat wij in plaats van echte mannen (als priesters) onvol- goeide jongelingen krijgen." Verwijzende naar de reeds lang ge leden uitgesproken verlangens betref fende de modernisering van de semina rieopleiding om te voldoen aan de eisen van het ruimtetijdperk, gaf aartsbis schop Casimiro Morcillo van Madrid de synode de volgende veronti^istende waarschuwing ter overdenking: het is een feit van de ervaring, dat de roe pingen in aantal verminderen in die se minaries, die hebben geprobeerd zich meer open te stellen voor de eisen van de moderne tijd, terwijl zij toenemen in seminaries, die hunstrenge tradities hebben bewaard." Het dilemma is: „zoals een te ro me gevestigd priester 't omschrijft dat ofschoon vele bisschoppen ernstig verlangen, de studenten in hun semina ries beter voor te bereiden op de mo- derde tijd, zij niet willen, dat deze in- lijke kostscholen" beginnen aan te ne men. XJet uit 563 leden bestaande Spaanse parlement zal terstond na het af treden of overlijden van het Spaanse staatshoofd, generaal Francisco Fran co, een historische beslissing moeten nemen. Het zal moeten besluiten of Spanje zal worden geregeerd door een koning of een monarchie zonder gekroond hoofd zal blijven. De grondwet eist een koning of een regent en er zijn maar weinig mogelij ke kroondragers. Volgens de regels van de erfopvol ging is Don Juan, graaf van Barcelo na en oudste zoon van de laatste Spaan se koning, Alfonso XIII die na zijn dood in 1941 voorlopig in Italië is be graven de aangewezen man. Het is evenwel best mogelijk, dat de kroon de neus van de 54-jarige Don Juan voorbij zal gaan, want hij wil geen koninklijk symbool zijn, maar een koning zoals zijn vader is geweest, die in 1931 door het republikeinse regime van de troon is gestoten. "Volgens de Spaanse wet, moet een koning van Spanje 30 jaar oud zijn, van het mannelijk geslacht, Span jaard en katholiek en moet hij trouw zweren aan de fundamentele wetten en de beginselen van de nationale bewe ging, het voertuig van alle politiek den ken in Spanje. Politieke partijen zijn verboden. „Ik zal nooit trouw zweren aan de beginselen van de beweging", zou Don Juan hebben verklaard, sprekende over de fundamentele wetten, die vroeger van kracht waren. Een groot aantal wijzigingen van de laatste tijd zullen hem wellicht van gedachten doen ver anderen. Als de tijd daar is, dat wil zeggen als generaal Franco overlijdt of af treedt, zal de regentschapsraad het ge- JUAN CARLOS meer kans dan vader zag overnemen. Leden van die raad zijn de voorzitter van de Cortes (het parlement), het oudste lid van de na tionale raad en de oudste kapitein-ge neraal van de strijdkrachten. Binnen drie dagen moet de regent schapsraad samenkomen met de natio nale raad en leden van de regering om te beslissen, wie aan de Cortes zal wor den voorgesteld om als koning te wor den erkend. Deze bijeenkomst moet ge heim zijn, mag niet worden onderbro ken en de kandidaat moet twee derden van de stemmen der aanwezigen heb ben. De raad zal vervolgens de naam van de kandidaat mededelen aan de Cor tes. Als het parlement hem afstemt, moe ten de raden en de regering een twee de kandidaat voordragen en als die ook wordt afgewezen, moet een derde als kandidaat voor het regentschap wor den voorgedragen en de Cortes moe ten hem of een van twee volgende kan didaten aanvaarden en de duur van zijn regentschap bepalen. Als de raden en de regering Don Juan, indien hij de eed blijft weigeren, niet als eerste kandidaat zouden stel len, zal de tweede keuze zo goed als zeker zijn zoon, Don Juan Carlos, zijn. Tlon Juan Carlos wordt op 30 januari 1968 30 jaar. Hij spreekt meer tot de verbeelding van het volk dan zijn vader. Hij is een knappe, blonde Bourbon, die een opleiding voor het koningschap heeft gehad. Hij brengt een paar maan den door op elk van de ministeries, heeft een militaire opleiding gehad bij leger, vloot en luchtmacht en woont in een paleis nabij El Pardo, de residen tie van generaal Franco. Hij wordt echter door velen afgeschilderd als een niet erg wilskrachtige figuur, onder in vloed van vrouw (Grieks) en schoon moeder. Een kleine mogelijkheid is Alfonso de Bourbon-Dampierre, een 31-jarige bankemployée, die de zoon is van de broer van Don Juan en een volle neef van Don Juan Carlos. Een nog kleinere is zijn 30-jarige broer, Gonzola de Bourbon y Dam- pierre, die buiten Spanje woont. "pen prins van koninklijken bloede die ook graag in aanmerking zou ko men, is de echtgenoot van de Neder landse prinses Irene, de 37-jarige Char les Hugues de Bourbon-Parma de lie veling van de liberale Carlisten. Hij heeft, daar hij in Frankrijk is geboren, het Spaanse staatsburgerschap aange vraagd, maar dat is hem nooit ver leend. Clechts één ding zou de Cortes de zaak uit handen kunnen nemen. Volgens artikel 6 van de opvolgingswet kan generaal Franco de Cortes de per soon voordragen, die hem Te zijner tijd met de titel van koning of regent dient op te volgen, onder door de wet vereis te voorwaarden. Bovendien kan hij aan de Cortes voorstellen, de intrekking van een kan didatuur goed te keuren, zelfs als de betrokken kandidaat reeds door de Cor tes is aanvaard. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 6