Veenendaals dagblad Vuurzee verteerde drie fabrieken Nasser zou wel met Israël willen praten Mogelijkheid rechtstreekse tot een dialoog Danlon-brand ramp voor Emmen Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei 1180 werkloze mensen houden volle loon „Zo snel als maar kan herbouwen" NIEUW CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! Paus maant leken inzake het gezag Twee lifters ontnamen man zijn auto Op basis bestandsakkoorden van 1949 (Totale schade f 50 miljoen) I Rovers ontkomen na brutale juwelendiefstal Straatvechter gearresteerd Spionagekomplot opgerold in West-Duitsland Minister Luns in Turkije Fulbright valt Rusk aan Hongkong sluit grensovergang Wisselvallig Ingestort Gekooid en vnj Juist begonnen Non-actief VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS j PRINS BERNHARD IN SPANJE DOOR ZIJN SCHOONZOON AFGEHAALD NORMALISERING AANSLAG HOESSEIN V olkskr an t-d irecteur aan dood ontsnapt Opperman gevallen met bouwlift Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaat, Telef 08385-10550 (adrn.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De ValleP, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent MAANDAG 16 OKTOBER I967 4le JAARGANG LONDEN. De Britse oud-minister Sir Dingle Foot die vorige week een par ticulier bezoek aan Cairo heeft gebracht, heeft tegenover het Britse blad „Ob server" verklaard, dat president Nasser bereid is besprekingen met Israël te be ginnen volgens de procedure van de bestandsakkoorden van 1949, d.w.z. in het raam van een gemengde Egyptische-Israëlische commissie onder voorzitterschap van een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties. De Egyptische leider had dit Sir Dingle Foot vorige week persoonlijk meegedeeld. EMMEN. „Een ramp voor Emmen", noemde burgeineesti. dek. K. A. Beu- sekamp gisteravond de catastrofale brand, die 's morgens drie grote fabrieken Danlon, Touwimport Emka en Jongman in de as had gelegd. De totale schade wordt geschat op ongeveer vijftig miljoen gulden. Door de brand hebben van de Danlon alleen al 1180 mensen geen werk meer. De verzekering zal hun een jaar lang loon uitbetalen. Zij blijven dus normaal in dienst en kunnen niet zomaar elders gaan werken. De werkgelegenheid in zuidoost-Dren- te heeft echter een gevoelige klap ge kregen. De Danlon had uitbreidingen op stapel staan, die vijfhonderd man werk zou verschaffen. De uitbreidin gen hangen nu in de lucht. In dit deel van Drente zijn al vijftienhonderd men sen zonder werk en zijn 450 man te werkgesteld op zogenaamde aanvullen de werken. Vandaag wordt beslist waar naar men hoopt binnen een jaar in Em men de fabriek zal worden herbouwd. Dat zal dan weer de bouwnijverheid en de machine-industrie een impuls geven. Een reconstructie van het verwoeste fa briekscomplex is zeer onwaarschijnlijk. Dat gaat te lang duren omdat alleen al met het puinruimen veel tijd zou zijn gemoeid. De verzekering is gespreid over veel Nederlandse en buitenlandse maat schappijen. Er zullen vele miljoenen guldens op tafel moeten komen. Er zijn maatschappijen die voor een paar mil joen hadden ingetekend. De Danlon is een van de grootste kou- senfabrieken van West-Europa. Er wor den jaarlijks 36 tot 40 miljoen paar ny lonkousen gemaakt. Door de brand zijn tien miljoen paar kousen verloren ge gaan. Jreemd genoeg schijnt er in ons land behoefte te bestaan aan een handleiding tot het verzorgen van z.g. wildvangin kooi, vitrine of voliè re, d.w.z. van in de vrije natuur le vende zaad- en insekteneters. Slechts enkele soorten merel, vink, putter, sijs, kneu, groenling en geelgors mogen wettelijk in gevangenschap worden gehouden, doch wonderlijk genoeg mogen ze niet worden gevan gen en zelfs niet vervoerd. Zelfs het tijdelijk verplegen van verweesde, uit geputte of zieke vogels is strafbaar, omdat het onder zich hebben van be schermde vogels verboden is. Niette min zien R. R. v. d. Mark en uitgever Thieme er brood in, om voor f 8,90 een aardig uitgevoerd boekwerkje (Wildzangvogels) te publice ren. Hoogstens kan een dood-enke- le keer in 't belang van wetenschap, opvoeding of vogelstand een vergun ning worden verstrekt volgens art. 21 van de Vogelwet 1936. Kruisingen van uitheemse dieren (b.v. kanarie met goudvink) behoren eveneens tot de verboden handelingen en zelfs mogen bastaarden niet op wedstrijden en ex posities verschijnen, overal liggen voetangels en klemmen. Het is zeer moeilijk deze wet in praktijk te hand haven en ik geloof, dat tal van kooi- vogelvrienden clandestien in het bezit van beschermde pleegkinderen zijn. Zullen in het praktische boekje van v.d. Mark velerlei raadgevingen om trent huisvesting en kweek bij tal van gekleurde en zwart-witte illustraties aantreffen. 16-10-'67 A. B. WIGMAN De brand werd gisterochtend om kwart over zes ontdekt door de bewa kingsdienst van de AKU die in de buurt van de Danlon ligt. De vlammen sloe gen toen al meters hoog uit de hal. De brandweer stond voor een hopeloze taak. Drie brandweerlieden moesten we gens rookvergiftiging tijdelijk de plaats van de ramp verlaten. Toen de brand gistermiddag onder controle was, waren verschillende delen van het gebouw al met donderend ge weld ingestort Stalen balken waren als draadjes wol verbogen. De burgemeester van Emmen, drs. H. A. Beusekamp, heeft voorgesteld 't nieuwe fabriekscomplex aan de toekom stige rondweg van Emmen te bouwen, waar reeds twee ha is gereserveerd. Men zie verder elders in dit blad. VENLO Voor tachtigduizend gul den aan sieraden is gistermorgen vroeg geroofd uit de juwclierszaak van de N.V. Van Gelder in de Vleesstraat in Venlo. Met een voorsprong van twee minuten op de achtervolgende politie auto's, ontkwamen de rovers (zeker twee) in een Citroën ID met een Neder lands kenteken. Het was de derde keer dat de door een uitgebreide alarmin stallatie beveiligde juwelierszaak werd geplunderd. De dieven hadden de winkeldeur met een ongeveer één meter grote snij tang ingeslagen. Terwijl de drie alarmsire nes in de pui van de winkel de Venlo- s binnenstad wakker loeiden, kroop één man door de deur naar binnen. Hij griste in het wilde weg naar de siera den in een van de zes etalages. Een minuut later verdween hij in de gereed staande auto. EMMEN De heer L. van Straaten. de directeur van de gisteren verwoeste Dan'onfabriek in Emmen, is het proto type van een nuchtere, moderne zaken man. Iemand die zich niet laat gaan door emoties, ook niet toen h|j werd ge confronteerd met de smeulende puin hopen van het bedrjjf, dat de laatste jaren onder zjjn leidi g een gunstige ontwikkeling had doorgemaakt en dat gisteren in enkele uren tyds ten prooi viel aan een immense vuurzee. „Mijn grootste zorg is: hoe zullen de afnemers reageren", zei hij ons giste ren, na een snell? autorit van Amster dam naar Emmen. Hij had zaterdag in de hoofdstad besprekingen gevoerd. „Wij moeten zo snel mogelijk opbou wen", was zijn commentaar. „Wij had den al een achterstand in de levering. De produktie moet zo gauw mogelijk weer draaien. We houden rekening met een jaar, maar misschien lukt het al eerder, bijvoorbeeld over een half jaar. Binnenkort zouden we gaan uitbreiden. De aannemer heeft het terrein al uitge zet. De machines zijn besteld en binnen kort verwachten we de eerste. Die kun nen, zodra er weer een nieuw pand staat, in bedrijf worden gesteld". „Het personeel komt tijdelijk op non- actief te staan, maar we hopen voor slechts korte tijd. We hebben een be drijfsschadeverzekering met een maxi mum van twintig miljoen, zodat lonen en salarissen normaal worden doorbe taald. De brand heeft dus voor het per soneel beslist geen financiële conse quenties." „Jammer vind ik het van het machi nepark. We gingen er trots op zo goed geoutilleerd te zijn. Nog geen twee maanden geleden is er voor meer dan een miljoen in machines geïnvesteerd. Driekwart van ons produktie-apparaat was niet ouder dan 2 jaar. Het is triest te zien hoe nu alles in een verwrongen, zwart geblakerde massa is veranderd". AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 21-jarige slager J. P. uit de hoofdstad aangehouden, terzake van zware mishandeling en poging daartoe. Om niet geheel duidelijke reden had P. voor een café op het Haarlemmerplein de 68-jarige J. G. Bruinswaard zodanig geschopt en geslagen, dat de man met hoofdwonden en vermoedelijk ook nog een beschadigd oog in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De slager, die verdween, werd achter volgd door de 26-jarige grondwerker B. J. F. Op de Haarlemmerdijk schoot de slager op een meter afstand op de grond werker een gaspistool af. De man werd in zijn ogen getroffen en moest in het ziekenhuis behandeld worden. De slager, die op de Brouwersgracht kon worden aangehouden, had twee gas pistolen en een groot slagersmes bij zich. Een overzichtsfoto van de ver woestende vuurzee op het indus trieterrein te Emmen. Achter en naast het hoofdgebouw van Dan lon, op de voorgrond, ziet men over vrijwel de gehele breedte van de foto de brandende of nog smeu lende produktiehallen van deze kousenfabriek. Recht daarachter de eveneens brandende bedrijven van de N.V. Touwimport Emka (links) en Carrosseriefabriek Jong-- man N.V. De achter de Emka ge legen fabriek van alen meubelen Drent^a heeft ook pog, even vlam gevat, maar hier non de brand weer het vuur tijdig tot staan brengen. Duidelijk is te zien hoe de straffe westenwind het vuur naar de achter de Danlonfabriek gelegen bedrijven joeg. Wanneer de wind uit een andere hoek had gewaaid, waren wellicht de bedrij ven van de Emmer Courant (links) of W. D. Pelger's elektrotech nische fabriek rechtsmede het slachtoffer geworden. ADVERTENTIE SL VATICAANSTAD Paus Paulus heeft gisteren de rooms-katholieke le ken, die in Vaticaanstad hun congres houden, te verstaan gegeven dat het absurd is te geloven, dat zij zich zou den kunnen vrijmaken van het gezag van de kerk. Iedereen die zonder of te gen de kerkelijke hiërarchie probeert te handelen is gelijk een tak, die ver schrompelt wanneer hij wordt geschei den van de stam die hem de levenssap- pen verschaft, zo waarschuwde de paus in een preek tijdens een mis voor de drieduizend congressisten. Tijdens het lekencongres is de afge lopen week aangedrongen op meer in vloed van de leken op het bestuur van de kerk. Een bisschop zei zaterdag, dat er on afhankelijke ideeën in het congres gis ten. Gespreksgroepen hadden gepleit voor verantwoorde gezinsvorming en een stem van het lekendom, dat eeu wenlang een passieve rolin de kerk speelde, in de kerkelijke beweging. Een Frans-Spaanse groep toonde zich bevreesd en ongeduldig wegens het ge brek aan leiding der kerk inzake het vraagstuk van de geboortebeperking. Congreswaarnemers zien hierin een verdere druk op de Paus om in dit op zicht met een duidelijke verklaring te komen. In zijn preek tot de congressisten ver wierp de paus de gedachte aan twee hiërarchieën, een van leken en een van geestelijken. Hij noemde dit tegen gesteld aan de structuur van de kerk. BONN Vorige week heeft de West- duitse justitie een spionagecomplot op gerold, waarbij vijf personen werden gearresteerd. De gearresteerden zijn een secretaresse van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn, haar echt genoot, een bode van de Franse am bassade in deze stad, diens vrouw en zijn zwager. Het vijftal zou sinds 1962 stelmatig voor de Sovjet-Unie hebben gespioneerd. De secretaresse werkte op de personeelsafdeling van het ministe rie. Men kwam het komplot op het spoor toen de leider naar de Amerika nen overliep en zijn mede-spionnen verried. Volgens de Franse ambassade werk te de bode, een Duitser, voor de aan de ambassade verbonden militaire- contactmissie, die zich bezighoudt met zaken die de Franse troepen in West- Duitsland en de burgerbevolking aan gaan. Hij had geen toegang tot militai re geheimen van de Fransen of van de NAVO. Volgens betrouwbare bron was de echtgenoot van de secretaresse jaren ge leden door de Russen naar Bonn gezon den met de opdracht een vrouw met een overheidsfunctie te trouwen. U'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMMiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiniaiiiiiiininMiiiiiiHiiHniiiiiiiiHiiiiiiiiniinniuilHiMiiiiHiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiij Prins Bernhard is momenteel in Zuid-Spanje voor het bijwonen van een I jachtpartij. Zaterdag arriveerde hmet zijn privé-vliegtuig op het vliegveld van Madrid, waar hij werd afgehaald door zijn schoonzoon, prins Carel- Hugo van Bourbon van Parma. De foto toont beide prinsen bij het wegrijden E van de luchthaven. E IIIIIIIIIIIIIIIIIIUUIIHIIIIUIIUII 1. Een „herleving" van de gemengde bestandscommissie, en dus een recht streekse Egyptisch - Israëlische dia loog, is mogelijk nog voor de ontrui ming door de Israëliërs van 't schier eiland Sinai. 2. Egypte is bereid de staat van oor log met Israël te beëindigen op de zelfde wijze als na de tweede wereld oorlog in Europa ten aanzien van Duitsland is gebeurd, waarmee tot dusver ook nog geen vredesverdrag is gesloten. 3. Elke definitieve regeling, met inbe grip van de vrije Israëlische door vaart door het Suez-kanaal, dient ver gezeld te gaan van ontruiming door Israël van alle bezette Egyptische gebieden en van een oplossing van 't vluchtelingenvraagstuk in overeen stemming met de desbetreffende re soluties van de VN. De vroegere Britse ambassadeur in Egypte, Sir Harold Beeley, is gister avond in Kairo aangekomen voor be sprekingen met de Egyptische leiders in het kader van het streven naar norma lisering van de betrekkingen tussen bei de landen. De diplomatieke betrekkin gen tussen Engeland en Egypte werden in december 1965 door Kairo verbroken vanwege de Britse houding in de Rhode- sische kwestie. De 49-jarige Israëlische communisti sche afgevaardigde Meir Vilner is zon dag in Tel Aviv neergestoken. Zijn toe stand is niet ernstig. De dader werd gearresteerd en verklaarde dat hij in de Sovjet-Unie als zionist gevangen had gezeten. Met zijn aanval op Vilner wil de hij protesteren tegen de Jodenver volging in de Sovjet-Unie. Vilner is hoofd van de Israëlische-pro-Arabische communistische partij en heeft onlangs in Moskou „de Israëlische agressie te gen de Arabieren", heftig gekritiseerd." Radio-Kairo heeft gemeld dat koning Hoessein van Jordanië na zijn officiële driedaagse bezoek aan Bulgarije, dat morgen begint, door zal reizen naar Ma drid, Bonn, Londen en New York. In laatstgenoemde stad zou hij de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties willen bijwonen. Op weg naar Algiers zal Hoessein morgen Kairo aandoen voor besprekin gen met president Nasser. UTRECHT De heer H. J. H. Grundmeijer, directeur van „De Volks krant", is zaterdagnacht opgenomen in het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis in Amsterdam na een ernstig ongeluk, waarbij hij betrekkelijk licht werd ge wond. Hij zat in een door zijn vrouw bestuurde auto, die om een uur des nachts tussen Maarssen en Breukelen in een sli praakte, tweemaal over de kop sloeg, in een weiland terecht kwam en in brand vloog. De heer Grundmeijer slaagde erin zijn vrouw en zichzelf te bevrijden uit het wrak, dat enkele seconden later explodeerde. Van de auto bleef vrijwel niets over. Het echtpaar is door een juist passerende automobilist naar Am sterdam gebracht. Mevrouw Grund meijer mocht, na behandeling in het O.L.V.G., naar huis. DEN HAAG De 43-jarige J. P. Roodhuizen uit Den Haag is zaterdag morgen met een bouwlift 24 meter naar beneden gestort. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij aan zijn ver wondingen. De opperman stond op het plateau van de lift bij een bouwwerk aan de Landrestraat. Naar men aanneemt heeft hij vergeten de lift te vergrende len voor hij op het plateau stapte. De 64 jarige wegwerker H. A. Lau rier uit Den Haag is zaterdag avond in zijn woning van een binnen trap gevallen. De man brak zijn nek en overleed ter plaatse. ISTANBOEL De minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is zondagavond in Istanboel aangeko men voor een bezoek van vijf dagen aan Turkse. Vandaag reist hy door naar Ankara, waar hij verscheidene Turkse leiders zal spreken. SENATOR FULBRIGHT anti Rusk HOT SPRINGS (Arkansas) De de mocratische senator J. W. Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse betrekkingen, heeft minister van Buitenlandse Zaken, Rusk beschuldigd van McCarthyisme tegen over degenen, die het niet eens zijn met de oorlog in Viëtnam Hij zei dat hem in Washington voort durend voor de voeten wordt geworpen dat als je tegen de oorlog bent, je de vijand helpt. Fulbright zei dat dit voor hem onaanvaardbaar is. Rusk en som mige anderen beschuldigen tegenstan ders van de oorlog van verraad aan eigen land, zei hij. DEN HAAG. Een Hagenaar is door twee jongens zondagmorgen vroeg van zijn auto beroofd, nadat hij de jongens een lift had aangeboden. Om ongeveer vier uur kwam de automobilist bij het Haagse Bos in ge sprek met twee jongens. Deze vroegen en kregen een lift. Een van de jongens zou op een adres in Rijswijk wonen. Daar aangekomen, stapte het trio uit. De automobilist werd gedwongen zijn autosleutels af te geven en weer In te stappen. Een van de jongens nam ach ter het stuur plaats en reed weg. Via Delft, Rotterdam en Rijswijk kwam het drietal terug in Den Haag. Inmiddels hadden de jongens de Hage naar ook diens aansteker, het geld, dat hij bij zich had zegge en schrijve vier gulden en diens autopapieren af handig gemaakt. Tot slot moest de Ha genaar een kwitantie uitschrijven en te kenen, waarbij hij zijn auto voor f 500 had verkocht, zonder een cent te zien. De jongens reder de Hagenaar keu rig naar huis, zetten hem af en verdwe nen. Naar schatting van de beroofde Hagenaar, waren de jongens tamelijk lang. Zij waren, dacht hij 22 en 25 jaar oud. HONGKONG. De regering van de Brit se kroonkolonie Hongkong heeft zon dag de grensbrug te Man Kam To ge sloten, waar de dag tevoren Chinese boeren een Britse politieman naar Chi na ontvoerden. Het was de vierde maal binnen acht dagen dat een persoon uit Hongkong naar China werd ontvoerd. Een van hen ook een politieman werd na een dag vrijgelaten. TV/dens het weekeinde trok een actieve depressie van de Atlan- tische Oceaan naar het zeegebied ten E westen van Noord-Noorwegen. Het 5 koufront ervan trok, vergezeld van E regen en wind, in de nacht van zater- E dag op zondag over ons land naar het oosten weg. Zondagochtend ontstond voor de ingang van het Kanaal een nieuwe storing, die in de nacht van zondag op maandag over ons land naar het noordoosten trok. De depressie-activiteit blijft ook het komende etmaal groot. Op de Oceaan f E staat op ongeveer 50 graden N.B. een f 1 straalstroom, waarmee storingen, die zich op deze breedte vormen, snel naar onze omgeving worden gevoerd. 5 Het blijft dan ook wisselvallig weer, met vrij veel wind en tijdelijk regen of motregen. In het temperatuurver- E i loop komt maar weinig verandering. E laiiiitiiiaiiiiMii

De Vallei | 1967 | | pagina 1