Gemeente Ermelo heeft grootste bosbezit euen MARKT KOOPJES 1.88 MANTANO Kleine overwinning van Arena op D.Y.S. A60YY Zege van kwam nog ernstig in gevaar4-2 Velov-HYC werd slechte streekderby Zwolse Boys kon Gooiland niet aan PEC bood Roda JC geen kans5-0 Hemur-Enge verloor door defensiefout OP DINSDAG: kg kg WOENSDAG: W hM, Mil sVWnrf^r: J?5 fWrtotam'sWi /g- Gevlucht voor schoonmoeder Korfbal ijcituurlé Van Giburn in rok van Johnson Korfbal Gesneden goudgele Andijvie Hutspot 1 Verse Worst500 gram 38 38 1.59 ZuurkoolV2 Harde Uien2V2 5 kg Zeeuwse Kleiaardappelen MAGERE SPEKLAPPEN 500 gram T A/j \)w)yw</Mhdüi Xhr 'zrwtcbk Z5 tocrv -25" Meerderheid voor Klaus Schütz op partijcongres 10-jarenplan Na 3-0 voorsprong Kwekerij SUPERMARKT BRENGT kg 19 kg 79 89 êóübtrM /vttfl c& A? (fieteJctrSlA MAANDAG 16 OKTOBER 1967 ■>*- - BONN Klaus Schütz (41) is door het partycongres der Westberlynse sociaal-democraten met grote meer derheid gekozen tot kandidaat voor het ambt van regerend burgemeester van West-Berlijn. Zyn definitieve verkie zing, donderdag in het stadsparlement, is verzekerd omdat de sociaal-demo craten daar de absolute meerderheid hebben. Schütz kreeg op het partijcongres 191 van de 244 stemmen; slechts 43 af gevaardigden stemden tegen hem; tien onthielden zich van stemming. Over zijn politieke plannen zei Schütz onder meer, dat hij uitbreiding van de handel van West-Berlijn met Oost-Eu ropa zal toejuichen. Bij contacten met Oost-Duitsland voelt hij niets voor „kleinzielig touwtrekken" over forma liteiten. De band van West-Berlijn met de Bondsrepubliek, de EEG en de wes telijke wereld blijft echter, zo zei hij met grote nadruk, de grondslag van de Westberlijnse economie. Minister Schiller (Economische Za ken) heeft inmiddels in Bonn ver klaard dat de Bondsregering de econo mie van West-Berlijn zal steunen, on der meer door overheidsinvesteringen en door het begunstigen van particu liere investeringen. ISTANBOEL Een Bulgaars echt paar, de heer en mevrouw Maref, heeft in Istanboel om asiel verzocht. Reden voor hun vlucht: mevrouw Maref kon het gepraat van haar schoonmoeder niet langer verdragen. Het paar maakte een plezierreis met het Bulgaarse schip Nessebar, toen het tot de vlucht besloot. Het echtpaar is van plan zich in Canada te vestigen. NUNSPEET Het is nog altyd zo dat de gemeente Ermelo met 2100 ha bos en 3.000 ha heide het grootste gemeentelijke bosbezit van Nederland heeft. Van de bossen bestaat 90 procent uit naaldhout en 10 procent uit loofhout. Van het naaldhout is dan 60 procent grove dennen en 30 procent andere naaldhoutsoorten. Voorheen was het zo, dat men in de bossen alleen maar werkte voor de pro- duktie. Het ging er niet om of een bos wel variaties kende, maar zuiver om welke soort boom het snelst het beste hout leverde. Deze ontwikkeling is totaal omgeslagen. Van produktiebos, is het een recreatie- bos geworden. Immers het hout brengt praktisch niets meer op. Heeft u plan nen een open haard te nemen, iedere bosbezitter zal graag zien dat u het hout onder de bomen weghaalt. Vroeger, laten we van de jaren 20 spreken, ging men nog wel sprokkelen, maar ook dat is voorby. Nee, als produktiebos is de tyd voorby. De mens zoekt rust in de bossen, maar men wil dan afwisseling. Doordat men vroeger echter alleen maar voor de produktie werkte, is die afwisseling achterwege gebleven. Het ge volg is dat er nu in de bossen zo'n enorme verandering aan de gang is. Onze tocht door de gemeentelijke bos sen begon bij de zandgroeve „De Tol". Zoals men weet is deze zandgroeve ge sloten en gekomen bij het recreatieoord De Tol. Het valt meteen al op, hoe men hier verschillende soorten dennen heeft geplant. Dit gaat straks een grote kleu renpracht worden. Hier in deze bossen, waar eens de heer Hiddink een wildreservaat gepland had, zijn verschillende wegen aange legd. Het zijn goed begaanbare zand wegen en hier zullen straks duizenden mensen komen. Bijzonder mooi was steeds weer die herfstpracht. Het zgn. „kaalslag" hele stukken in één keer neerslaan, gaat men steeds meer tegen. Men laat nu vaak 1/3 staan en men poot meteen weer in. Hiervoor is een 10-jarenplan ontwor pen en de eerste jaren zal van die vele variëteiten nog niet zoveel te zien zijn. Een bosbouwer moet nu eenmaal 15 a 20 jaar vooruit kunnen denken. In dit „Versterbos" werkt men momen teel met 15 a 20 soorten dennen. Tus- RHENEN Arena speelde in Bus- sum de uitwedstrijd tegen het tweede van DSV. Al gauw na het beginsignaal van de scheidsrechter was de stand 11 gelijk en de Rhenenaren hadden bij de rust een 12 voorsprong. Na de thee liep Arena verder uit, doch DSV kwam nog tweemaal terug en zo werd de eindstand 34. De doelpunten wer den gescoord door T. Bochane, J. Har- pe, D. ter Haar en P. Padberg. De overige korfbaluitslagen van het afgelopen weekeinde waren als volgt: DSV 2 - Arena 1 34; Arena 2 - Avan- ti 1 34; Junioren DSV - Junioren Are na 74; Adspiranten Meeuwen B - Ad- spiranten Arena A 10; Adspiranten Arena B - Adspiranten Midlandia D 02; Pupillen Gelria C - Pupillen Are na C 3—0. Het programma voor de komende week ziet er als volgt uit: Vinken 1 - Arena 1; Arena 2 - SKF 5; Adspiran ten Juko B - Adspiranten Arena B en Pupillen SKF E - Pupillen Arena C. APELDOORN AGOW heeft op „Berg en Bos" in Apeldoorn een volko men verdiende 4-2 overwinning behaald op Hilversum. De Apeldoorners speel den, vooral voor de rust, een bijzonder goede wedstrijd en combineerden zeer fraai. Dat leverde hun een 3-0 voor sprong op, maar desondanks kwam de zege toch nog in gevaar. Arbiter Cools uit Schaarsberg kende Hilversum namelijk in de tweede helft volkomen ten onrechte, na een glaszui- vere sliding van Van Houttum, een strafschop toe waaruit Borg doelpuntte en diezelfde Borg scoorde kort daarna 3-2 nadat hij de bal met de hand had meegenomen. Dat haalde de rust uit de Apeldoornse ploeg, die krampachtig het ene doelpunt voorsprong verdedigde. Pas in de allerlaatste minuut maak te Donderwinkel met een fraai doelpunt een einde aan de onzekerheid. Voor de rust scoorden Melaard en Van Straa- len en kort daarna maakte Van de Kraats uit een strafschop er 3-0 van. sen Vierhouten en Halfweg zagen we ook het zgn. „Horstenkap". Men laat hier groepen bomen bij elkaar staan en daarom heen maakt men kale plek ken, waar ook meteen weer ingepoot wordt. Dit zal straks ook een bijzonder effect geven. Bij Halfweg plant men momenteel 6 verschillende soorten, waaronder de bij zonder mooie Japanse Lariks. Een boom die 10 a 15 jaar nodig heeft om volwas sen te worden. Een ander object, maar dat in het kader van de bosbouw toch wel past, is het schoonmaken van de heide. Op het „Mouwenveld" bij Vierhouten heeft men dit al toegepast. Dit heide veld was totaal dichtgegroeid. Door al le bomen er af te halen, heeft men 'n prachtig heideveld gekregen. Vroeger zorgden de schapen wel dat de bomen geen kans kregen op te groeien, maar die tijd is voorbij. Ook de heide tussen Vierhouten en Elspeet zal van de vlieg dennen en ander opslag worden ontdaan. De heer Krijt is van oordeel, dat een heide een vergezicht moet zijn. De hei de brengt bovendien nu ook nog wat op. Men gebruikt deze heide voor draine- ringswerkzaamheden in de nieuwe pol ders. Op onze tocht brachten we ook een bezoek aan de centrale boomkwekerij bij Elspeet. Vroeger was het zo, dat men overal in de gemeente kwekerij- tjes had. Overal had men wel een stuk je, met wat gaas erom, waar men wat jonge boompjes ingezet had. Het is de heer Krijt die in 1963 in de Gemeente Ermelo kwam, geweest die hier veran deringen in heeft aangebracht. Men heeft bij Elspeet in de omgeving van de Schotkamp, één centrale kwekerij ge maakt. Hier staan duizenden jonge boompjes, die straks overal In de ge meente Ermelo de bossen zullen ver fraaien. De vele soorten kan men hier ook duidelijk tegenover elkaar zien. Hoezeer dat een bos kan verfraaien, konden we zien in de bossen aan de Drieërweg in Ermelo. Hier heeft men een groot gebied twee jaar geleden in geplant, nu is het één grote kleuren pracht. Er zijn boomsoorten bij die 1 meter per jaar groeien. De licht- en donkereffecten zijn bijzonder mooi. „Vaak kan men wel horen, wat slaan ze toch een bomen neer", maar zo is het niet", zo zei de heer Krijt. „We wil len zoveel mogelijk sparen. Maar wat heeft een recreant aan dode bossen. Ie mand die de natuur intrekt, wil wat kleur en afwisseling zien. Natuurlijk houden wij ook stukken met natuurlij ke begroeiing, wat bovendien ook ide aal is voor de wilddekking. Op ongeveer 5.000 ha bos werken 36 man, maar hiervan zijn er maar 12 in de bossen. De rest werkt in de vele ge meentelijke plantsoenen. Met de hand wordt praktisch niets meer gedaan, al les is gemechaniseerd, wat enorm veel mensen scheelt. Hier zien we de nachtpauwoog. rups van de kleine Augustus ligt achter ons en aan dat feit worden we meer dan eens herin nerd, vooral, als de regen met wind kracht 7 op ons wordt losgelaten. Ook andere tekenen in de natuur maken ons duidelijk, dat het seizoen aan het ver anderen is. Jonge Amerikaanse eiken beginnen al te kleuren, paddestoelen verschijnen overal en allerwege zie je een vermeerdering van de vogels, die bij ons overwinteren of doortrekken, terwijl de schare zomerpietjes behoor lijk is uitgedund. Goudvinken behoren tot de soort, die ons des winters trouw blijft en die kun je vrijwel dagelijks zien op de berkekatjes en op de zaad jes van de struikheide. De heide bloeide dit jaar uitbundig. Het beruchte heidehaantje, dat in vroe gere jaren de heide bruin deed kleuren, waar het paars had moeten zijn, bracht deze nazomer niet zoveel schade aan, althans niet op de terreinen achter de legerplaats. In een glazen pot, heb ik nog een heitakje bewaard, dat bloeide, toen ik het plukte en van eind augustus was. Het was op dat moment de tijde lijke verblijfplaats van een nachtpauw oogrups. Het diertje was zo groot en dikgegeten, dat ik vermoedde, dat het zijn laatste takje had opgezocht om zich te verpoppen. Er waren bovendien al een paar spindraadjes te zien. On danks de helder lichtgroene kleur, wordt hij toch zelden opgemerkt. Merkwaar dig eigenlijk, want de zwarte fluweel achtige bandjes, die regelmatig de licht groene huid van de rups in segmenten verdelen, dragen roodachtige wratjes en als je zo'n pinkdikke en -lange rups rond hebt zien scharrelen, kun je je niet voorstellen, dat je hem voorheen over het hoofd zag. Het lijkt op een overdagse feestverlichting! Zoals gezegd, is het de rups van de nachtpauwoog, officieel de kleine nacht pauwoog en de larve kun je gauwer aantreffen dan de vlinder. Deze laatste is een echt nachtdier, waarvan je enkel het mannetje wel eens overdag rond kunt zien vliegen. Vermoedelijk zal de ze zijn voorkeur voor de nacht verlie zen, door zijn drang een wijfje te zoe ken. Zoals bij alle vlinders, speelt de reuk de voornaamste rol bij het vinden van een partner. Het wijfje is daarom in het bezit van een paar geurschub- ben en uit proeven bleek, dat manne tjes soms van kilometers ver hierop af kwamen. Het reukorgaan zetelt in de sprieten en het is bij de mannetjes duidelijk forser ontwikkeld dan bij de wijfjes. Het is, behalve de soms aanwe zige andere kenmerken, een manier, om de vlinders naar geslacht te kunnen onderscheiden. Bij onze nachtpauwoog zijn de ver schillen tussen man en vrouw echter zo in het oog vallend, dat je daarvoor niet de sprietenkenmerken behoeft te hante ren. Het wijfje is duidelijk groter en heeft als hoofdkleuren grijs en bruin. De ogen waaraan het de naam ontleent zijn roodgetint en de bovenvleugels dra gen een groene bovenrand. Het manne tje bezit veel meer rood in de vleugels en de bovenste ogen vallen dubbel op, doordat zij in een geel veldje zijn ge plaatst. Het merkwaardigste echter in het le ven van deze vlinder vind ik de wijze van verpoppen, die ik in de glazen pot mooi heb kunnen gadeslaan. De rups spint zich eerst in met een paar simpe le draadjes, zodat in het begin de groe ne kleur nog goed te zien is. Later wordt het netwerk veel dichter en verschijnt er vorm in, resulterende in een ovaal rond model, waarin van boven een vrij groot gat openblijft. Het is van belang, dat dit gat wordt gesloten. Het is n.l. naar boven gericht, sneeuw- en regen water zou er in kunnen lopen enboven- dien zou het toegang verlenen voor de ergste rupsenvijand: de sluipwesp. De rups gaat bij het dichten van dit gat heel ingenieus aan het werk. Ze scha kelt als het ware over op een andere vezeldikte. De gesponnen haren zijn nu dik en stug, worden rond de opening vastgehecht en aan de andere kant naar elkaar toegehaald en samengesponnen. Zodoende ontstaat er een fuikje, dat naar buiten is gericht en het ziet eruit als een minaretachtig torentje. Het lijkt dat de openingen tussen deze ha ren vrij groot is, maar toch betekent het een goede afsluiting voor regen- en sneeuwwater. Later, bij het uitkomen wordt de fuik van binnen naar buiten opengeduwd en verlaat de volwassen vlinder de tijdelijke gevangenis. Dan is er al weer heel wat tijd overheen ge gaan, minimaal één winter, hoewel er gevallen bekend zijn van drie winters. Het merkwaardige is, dat na zo'n tijd de fuik zijn werking nog niet heeft ver loren, want de haren klappen na het verlaten van de vlinder weer dicht, zo dat je oppervlakkig niet kunt zien, of de pop nog intact of al uit is. Over de gelijke constructies gesproken! Nunspeet 9 oktober 1967, A. S. UTRECHT De weer in ere herstel de streekderby Velox-HVC is voor de 3500 toeschouwers in het Utrechtse sta dion op een enorme teleurstelling uitge lopen. Het laag geklasseerde Velox mocht dan nog zo slecht spelen, de Amersfoorters konden er desondanks niet in slagen de volle winst mee naar huis te nemen. Hoewel de kansen op de zege talrijk waren wist noch Tem ming, noch de weer teruggehaalde Harmse de beste man van de Dom- stedelingen, doelman Van Ledden, tot capitulatie te dwingen (0-0). Ofschoon bij de Amersfoorters de combinaties redelijk verzorgd waren speelden de rood-witten ook nu weer bijzonder on geïnspireerd. Met name Temming moest bij de Utrechtse stadsgenoten een bij zonder matte indruk gemaakt hebben. Wel werd Velox-doelman van Ledden eenmaal door de overigens slecht spe lende Harmse verrast, maar toen bracht in laatste instantie het houtwerk red ding. Een kwartier voor het einde kwam Van Dijk linksbuiten Hollander vervan gen. Dit bracht wel wat meer gevaar in de HVC-aanval, doch ook de Edenaar was niet bij machte om de in die perio de nog aanwezige winstkansten te rea liseren. HILVERSUM Het heeft er nu toch wel de schijn van, dat Zwolse Boys ook dit seizoen weer in de lagere regionen zal moeten meedraaien. Bij SC Gooi land in Hilversum werd gisteren weer een nederlaag geleden. Veelal ziet het er in de eerste helft nog niet naar uit, dat de Zwollenaren uiteindelijk aan het kortste eind zullen trekken. Wel kon de thuisclub door Lenz een 1-0 voorsprong nemen, maar daarna was het toch Zwolse Boys, dat de meeste kansen kreeg. Een bijzonder goede kans kreeg Lammerts na onge veer een half uur spelen, maar zijn schot ging juist voor het doel langs. Toch kwam in de eerste helft nog de verdiende gelijkmaker met een kopbal van Welles. Na de hervatting bleek spoedig, dat Zwolse Boys geen vuist kon maken. Een tweede doelpunt van Lenz gaf de thuisclub een 2-1 voorsprong, die niet meer in gevaar kwam, nadat uit een schermutseling voor het Zwolse doel Voogd de score op 3-1 had gebracht. WASHINGTON President John son heeft zaterdagavond een rok- kostuum uitgeleend aan de jonge en beroemde pianist Van Cliburn, die zijn koffer had laten liggen in het vliegtuig, waarmee hij naar Wash ington was gekomen om er een con cert te geven. Cliburn, die evenals president Johnson uit Texas afkomstig is had eerst by kennissen aangeklopt, maar de kostuums die hy daar aangebo den kreeg waren hem te klein. Ten einde raad wendde hij zich toen tot de president, die precies zijn maat bleek te hebben. ZWOLLE PEC heeft zich gisteren tegen Roda JC hersteld van de twee nederlagen, die in voorgaande wedstrij den werden geleden. In enigszins gewij zigde opstelling mede door het we gens ziekte niet meespelen van Seve- reijnse hebben de groenwitten een vlot spel vertoond, dat spoedig succes opleverde. Toen een kwartier na de rust een 5-0 voorsprong was verkregen zakte de aanvalsdrift van de thuisclub wel enigszins, waardoor de score niet verder werd opgevoerd. Ondanks de tegenwind kreeg PEC spoedig een overwicht. In de negende minuut loste Kick een schot op een voorzet van Hendriks, doch de bal stuit te op de vuist van Pinkers, waarna Ca- relsz de neervallende bal in het doel liep: 1-0. Drie minuten daarna besloot Abma een solo na een pass van Kick met een schot, dat op de paal afstuit te, waarna de oplopende v. d. Horst de terugspringende bal alsnog in het doel deponeerde: 2-0, Het duurde tot de 35e minuut alvorens PEC opnieuw succes had. Bij een pass van v. d. Horst bleef de Roda-verdediging staan wegens ver meend buitenspel van Carelsz. Deze ging door, omspeelde Pinkers en scoor de in het lege doel: 3-0. Na de hervatting bleek Mommerts bij Roda vervangen door Jongen, waar door Gnielka in de verdediging ging spelen. Deze veroorzaakte reeds na vier minuten een strafschop. Kick voltrok 't vonnis: 4-0. Tien minuten later hands van Gnielka, eveneens na een actie van v. d. Horst. Opnieuw een strafschop, die door Kick werd benut. AMERONGEN Zaterdag kwam t eerste 12-tal van Hemur-Enge uit tegen het even sterke Antilopen uit Leusden. Na ca. 10 minuten scoorde Hemur-Enge op fraaie wijze (10) doch binnen 10 minuten maakte Antilopen gelijk (11). Hemur-Enge sloeg fel terug en scoor de 21. De spanning bleef erin, want 't werd opnieuw gelijk, 22. Nogmaals wist Hemur-Enge te scoren doch we derom kwamen de gasten gelijk. Ieder een had zich reeds verzoend met een eindstand van 33 maar door een mis verstand in de verdediging van Hemur- Enge lukte het Antilopen in de laatste 10 minuten deze wedstrijd te winnen met 43. Enigszins teleurgesteld verliet Hemur-Enge I het veld. Het tweede speelde tegen SKF in Vee- nendaal en verloor met 31. Aspiranten A speelden in Amersfoort gelijk met 11. Het doelpunt werd gescoord door Jan-Willem Smit. Aspiranten B ver loor thuis op het nippertje van SVMM uit Maarn met 10. Met ingang van 4 november a.s. krijgt Hemur-Enge er een vijfde twaalftal bij. Programma 20 oktober: Telstar I - HE I: 16.00 uur; Avanti I - HE II: 15.45 uur; HE A - Spart* 16.00 uur; HE B - Meeuwen D 14.45 U. COMBI

De Vallei | 1967 | | pagina 4