KVP-top merendeels voor chr. dem. partijvorming Verzet groeit tegen V iëtnam-politiek Enorme schadepost voor verzekeringen CASTRO GEEFT DOOD VAN GUEVARA TOE maar dan ook radicaal, meent groep-Bogaers (20% Waarschuwing tegen „Black Power Club" binnen CHU i?icux BRAND IN EMMEN 99Niemand is B.V.D. in te verplicht lichten99 LHV adviseert artsen geen controles meer te verrichten WEINIG OPZIENBARENDE CONCLUSIE VAN VERGADERING TE BAARN: W eekend verkeer eiste opnieuw slachtoffers „Bejaarden zijn geen lasposten" zoudtU willen zeggen en dan spreekt U van: DE GRAAU WE HENGST Zwarte panter zaaide onrust Rusk tweede Dulles ,Goed voorbeeld' „Rookgebod" Universiteit laat studenten per ciculaire weten Rockefeller wil geen actie voor presidentschap Demonstratie tegen kranten- magnaat Axel Springer Snoep verstandig eet n appel Snoep verstandig eet 'n appel MITS. NEEN! Dr. J. J. Buskes GEBREK 10.80 11.30 Éjf> ZEVEN LANDEN VERGISSING Snoep verstandig eet n appel Hopeloos Verloren Nog onbepaald Nieuwe normen Eén vinger Broer Toverwoord Betreurd Castro BOYCOT MAANDAG 16 OKTOBER 1967 ADVERTENTIE DRIEBERGEN De voorzitter van de Christelijk Historische Jongerenor ganisatie, de heer Jac. Huysen, heeft za terdag op de najaarsconferentie van de CHJO in Driebergen gewaarschuwd tegen de activiteiten van de zogeheten ,3Iack Power Club" (Zwarte Macht- Club) in de CHU. De groep probeert ïnet vereende krachten een dam tegen de vernieuwing op te werpen. „Als er een scheiding der geesten komt, zullen zij daarvan de aanstich ters zijn", zei de heer Huysen. Hij deelde de ontevredenheid van de radicalen met de bestaande situatie, ook hun verlangen om tot een dyna misch program te komen, waarop de drie christelijke partijen elkaar kun nen vinden. Hij wees echter de ge dachte af om te allen tijde een coali tie van de Partij van de Arbeid aan te gaan, omdat die gedachte in strijd zou zijn met de identiteit van de christe lijke partijen. De heer Huysen erkende dat de po litieke jongerenorganisaties te veel zelfkritiek en zelfspot missen. „Teveel zijn de organisaties clubjes van zwaar wichtige imitatiepolitici. De jeugdpar- lementen wedjveren met de echte Ka mers in humorloosheid en saaiheid. Je treft er bijna allemaal quasi-Geertse- ma's, pseudo-Pausjes en mini-Melle- ma's aan". ADVERTENTIE SCHOONEBEEK De 63-jarige H. van de Berg is gisteravond in Schoone- beek tijdens het oversteken door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. AMSTERDAM De 76-jarige J. B. uit Oudekerk aan de Amstel is gister morgen omgekomen, toen de auto, waarin hij zat, in Amsterdam tegen twee geparkeerde auto's botste. Zijn zoon, die de auto bestuurde, reed zon der rijbewijs. Dit was wegens zijn ge zondheidstoestand afgenomen. UTRECHT In Benschop is zater dagavond de 21-jarige M. de Bruin uit Lopik met zijn auto uit de bocht gevlo gen en tegen een boom gebotst. In een ziekenhuis overleed hij. VENRAY Op de weg van Castenray naar Venray is zaterdagmiddag de 21- jarige L. Franken uit Tegelen met zijn motor geslipt en in een lager gelegen weiland terechtgekomen. In het zieken huis is hij enkele uren later aan zijn verwondingen overleden. Zijn zeven tienjarige verloofde werd zwaar ge wond. GILZE-RIJEN Bij een botsing tus sen twee auto's in de gemeente Gilze- Rijen is zondagavond de 60-jarige F. van Meer uit Tilburg om het leven ge komen. Zijn echtgenote en een Duitser werden zwaar gewond naar een zieken huis in Tilburg gebracht. BAARN. De overgrote meerderheid van het bestuur van de KVP staat een christen-democratische partijvorming en voortzetting van de onderhandelingen met de ARP en CHU voor. De christelijke inspiratie en een algemene christe lijke partijgrondslag dus niet uitsluitend een rooms-katholieke kunnen in de Nederlandse politiek niet worden gemist. Slechts een minderheid van ongeveer twintig procent, dat is de groep-Bogaers, verbindt daaraan de eis, dat een dergelijke groepering radicaal dient te zijn en behoort samen te werken met andere linkse groepen. Dit is de weinig verrassende conclu sie van de zaterdag in Baarn gehouden vergadering van het bestuur van de K.V.P., dat daar bijeen was voor het opstellen »van de vraagpunten, waarover het partijcongres op 8 en 9 december in Arnhem moet beslissen. Noch deze vraagpunten noch de verdeelde advie zen, die het partijbestuur daarover heeft opgesteld, bevatten elementen, die niet al eerder bekend waren. De vraagpunten zijn: Is partijvorming op grond van chris telijke inspiratie wenselijk? Moet deze partijvorming gebeuren op specifiek rooms-katholieke of alge meen christelijke grondslag? Moet de K.V.P, in afwachting daar van, blijven streven naar een hechte sa menwerking met de A.R.P. en de CHU? Moet de K.V.P. voor de verkiezingen een stembusakkoord sluiten of dient zij slechts haar voorkeur voor een bepaal de regeringscombinatie uit te spreken? Van de 42 leden van het partijbestuur waren er 34 naar Baarn gekomen. Daarvan zeiden 25 volmondig ja op de eerste twee vragen. De zes Bogaers-ra- dicalen waren het daar wel mee eens, mits het allemaal in de radicale richting gaat. Radicaal betekent hier: een bre de, progressieve samenwerking, dus met de P. v.d.A., alsmede een „niet af latende strijd tegen de toenemende maatschappelijke onvrede". Een hech ter samengaan met de beide andere confessionele partijen wil de groep- Bogaers ook onder het beding, dat daar door een radicaal beleid wordt gewaar borgd. Voor een stembusakkoord bleek al leen de groep-Bogaers geporteerd te zijn. De rest was er tegen. Een dertien tal bestuursleden wilde dan nog wel, dat de K.V.P. zich onder bepaalde om standigheden voor de verkiezingen uit spreekt onder haar voorkeur voor een regeringscombinatie. Zeker een even groot aantal anderen voelde echter zelfs daardoor niet. Ook dit zal dus weinig veranderen aan het standpunt van de K.V.P., die bijvoor beeld in 1963 haar voorkeur tot voort zetting van het beleid van het kabinet- De Quay heeft uitgesproken. Zo'n af spraak houdt overigens geen garantie in, dat de K.V.P. een regeringscombinatie aangaat op grond van die voorkeur. De K.V.P. houdt de slag om de arm, dat UTRECHT „Wij moeten de bejaar den meer benaderen en ze niet be schouwen als lastposten, want ook deze mensen leveren een positieve bijdrage in onze huidige samenleving." Dit is een van de stellingen van dr. J. J. Buskes, hervormd predikant te Amsterdam, die meent, dat over het al gemeen de buitenstaander de bejaarde fout beoordeeld, waardoor vele misver standen ontstaan. Hij hield zaterdag in Utrecht op de algemene diakonale ver gadering van de generale diakonale raad van de hervormde kerk een refe raat onder de titel „De oudere mens. Verstaan of misverstaan?" Volgens dr. Buskes, wordt ten onrech te gezegd, dat de bejaarden goed wor den verzorgd. Ook de diakonieën schie ten, naar zijn oordeel, tekort ten aan zien van de bejaarden. Er wordt veel georganiseerd, maar het juiste inzicht ontbreekt, evenals de geestelijke vor ming. ADVERTENTIE dit afhankelijk is van de verkiezings uitslag. De vraagpunten en het preadvies van het partijbestuur gaan nu de partij in, naar de afdelingen, die uiterlijk op 3 november hun rapporten moeten inleve ren bij de kring-besturen. Zij moeten voor 21 november aan het partijbestuur rapporteren. De stukken.gaan ook nog naar een groot aantal werkgroepen, die los van de afdelingen deze zaak in stu die nemen. Intussen gaat het officiële overleg met de A.R.P. en de C.H.U. in de Groep van Achttien verder. De K.V.P. verwacht niet, dat dit voor het partij congres begin december tastbare re sultaten zal opleveren. Het partijbestuur heeft zich welis waar uitgesproken voor een confessio nele samenwerking of federatie, maar over deze kwestie en met name over een gemeenschappelijk program zal de partijraad van de K.V.P. pas over een jaar oordelen. Drs. Bogaers heeft gisteren onmiddel lijk gereageerd op de conclusies van het partijbestuur van de K.V.P., (die de onduidelijkheid nog vergroten". Uit de formuleringen in de preadviezen blijkt volgens hem „een gebrek aan dui delijke homogeniteit binnen het partij bestuur, dat het gësprek van de Groep van Achttien zou kunnen schaden". „De argumentatie van de meerder heid van het dagelijks bestuur van de K.V.P. is slechts door een deel van het partijbestuur overgenomen", aldus drs. Bogaers. Hij vraagt zich echter af hoe groot dat deel dan is. ADVERTENTIE vieux étalon vieux brandy .special EMMEN In het Dierenpark te Emmen kwam men zondagochtend vroeg met grote schrik tot de ontdek king, dat een van de zwarte panters uit zijn hok was ontsnapt Terstond werd in alle richtingen de jacht op het roof dier ingezet. Tot aller opluchting, werd de panter later gevonden in het nacht hok van een moeflon. 9? WASHINGTON Staat de nationale veiligheid van de Verenigde Staten wel op het spel bij wat er in Viëtnam ge beurt? Dat is de vraag, die steeds meer Amerikaanse intellectuelen zich begin nen te stellen. De debatten over de ver plichtingen en doelstellingen van de Amerikanen in Viëtnam spitsen zich steeds meer toe tot de vraag of de Amerikanen eigenlijk wel iets in Viët nam te maken hebben. In deze discussie is Dean Rusk, de minister van Buitenlandse Zaken, naar voren getreden als de voornaamste ideologische verdediger van het rege ringsstandpunt. Zijn tegenstanders heb ben hem er al van beschuldigd dat hij zich ontwikkelt tot een „tweede John Foster Dulles". De vorige week zei Rusk op een pers conferentie dat de „vitale belangen van de Verenigde Staten in Viëtnam op het spel staan" en hij wees daarbij op de dreiging van een naar wereldheer schappij strevend China. Deze theorie van Rusk werd onmiddellijk vergeleken met die van Dulles, minister van Bui tenlandse Zaken van 1955 tot 1959 onder president Eisenhower, die eenzelfde harde" buitenlandse politiek bepleitte op grond van de dreiging die van de Sovjet-Unie zou uitgaan. Intussen is uit het algemene debat in de Algemene Vergadering van de UNO over de internationale politiek geble ken dat slechts de vertegenwoordigers van zeven van de 110 landen met geen of weinig reserves de Amerikaanse po litiek in Viëtnam steunen. Deze zeven landen zijn: Australië, Engeland, Na tionalistisch China, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Singapore en Thailand. Bijna de helft van de ministers van Buitenlandse Zaken of andere hoge re geringsfunctionarissen die in de Alge mene Vergadering hebben gesproken, sprak zich uit voor een stopzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam. Slechts enkelen drongen aan op voort zetting van deze aanvallen. Dit weekeinde is in de buurt van de Amerikaanse mariniersbasis in Con Thien vlak bij de gedemilitariseerde zone hevig gevochten tussen Ameri kaanse mariniers en geregelde Noord- viëtnamese troepen. Tijdens het ge vecht is een Amerikaanse eenheid bij vergissing gebombardeerd door een Amerikaanse vliegtuig. Twee mariniers sneuvelden, 21 werden er gewond. Het toestel zou ter ondersteuning van MOSKOU In China bestaat grote bewondering voor een jonge soldaat, die zijn familie en zelfs zijn eigen naam niet meer kent, maar nog wel citaten uit de werken van partijleider Mao Tse-toeng kan opdreunen, zo berichtte gisteren het Russische persbureau Tass. De soldaat, die zijn geheugen ver loor toen hij gewond raakte, wordt nu ten voorbeeld gesteld aan het hele land, aldus Tass. de grondtroepen enkele bommen werpen op de Noordviëtnamese aanvallers. Twee 225 kilo wegende bommen kwa men in de Amerikaanse linies terecht. De Amerikaanse luchtmacht stelt een onderzoek in. ADVERTENTIE (Vervolg van pagina 1). EMMEN. Catastrofaal is de brand geweest, die gisterochtend in alle vroegte het industriële hart van Em men heeft getroffen. Drie fabrieken vielen ten prooi aan een helse vlam menzee. Toen de rook na vele uren blussen was opgetrokken, kon 'n tries te balans worden opgemaakt. Behalve de Danlonfabriek waren ook de be drijven van de N.V. Touwimport Em- ka en van de N.V. Jongman in een troosteloze puinhoop herschapen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het vuur was gisterochtend omstreeks kwart over zes ontdekt door de bewa kingsdienst van het op enige afstand liggende complex van de AKU. Inmid dels was ook de concierge van de Dan- lon de heer D. C. Kanis wakker geworden van een vreemd lawaai in de rondbreihal van het twee hectare grote fabriekscomplex. Toen hij ging kijken, sloegen de vlammen reeds meters hoog uit de hal. Om 11 uur zaterdagavond had hij zijn laatste ronde door de fabriek gemaakt. Hij had toen niets bijzonders ontdekt. De brandweer van Emmen zette, onder leiding van commandant R. H. Berends, al het beschikbare materiaal in. Met 8 spuiten, een ladderwagen en 36 slangen werd de strijd tegen de immense vuur zee aangepakt. Dat was aanvankelijk een hopeloze taak. Aangewakkerd door een straffe westenwind, joegen de vlam men met enorme snelheid door het fa briekscomplex. Dikke zwarte rookwolken kronkelden vele honderden meters de lucht in en een regen van vonken viel neer op aan grenzende fabriekspanden. Ook de vrijwillige brandweren van Nieuw-Amsterdam en Klazienaveen, als mede de bedrijfsbrandweer van de AKU werden tehulp geroepen. Ze concen treerden zich in de eerste plaats op het nathouden van omliggende fabriekspan den, waarvan er vier ernstig door het vuur werden bedreigd. Pas tegen het middaguur was het ge vaar voor verdere uitbreiding van de brand bezworen. De fabrieken van Dan- Lon, Emka, en Jongeman waren toen uitgebrand. Met de bedrijfspanden ging ook de hele inventaris en het volledig machinepark verloren. De publieke belangstelling was on danks het vroege uur bijzonder groot op deze zondagmorgen. De politie moest speciale maatregelen nemen om al te nieuwsgierigen op een veilige afstand te houden, omdat het gevaar voor explo sies niet denkbeeldig was. De schade aan inventaris en machi nes bij de Emka wordt op een miljoen gulden geschat. Het bedrijf veredelt ondermeer katoenen garens, wol en syn- thetica. Van de drie hallen waaruit de fabriek bestond, was er één in gebruik bij de Danlon en werd de andere ver huurd aan de AKU. Ze dienden voor op slagruimte. De schade bij de carrosseriefabriek Jongman wordt globaal op vier miljoen gulden geschat. In de fabriek die te vens een uitdeuk- en spuitinrichting is, stonden enkele particuliere auto's, die ook verloren gingen. In beide bedrij ven werkten totaal vijftig mensen. BAMAKO (Reuter) In Mali heeft de Nationale Raad voor de verdedi ging van de revolutie bepaald, dat de leiders van het land voortaan alleen si-, garetten mogen roken, die zijn vervaar digd door de inlandse tabakfabriek die de Chinezen in Djoliba hebben gebouwd. Ofschoon deze fabriek pas op 75 pro cent van haar capaciteit werkt, is vo rig jaar al een winst gemaakt van on geveer 4,4 miljoen gulden. EMMEN. Hoewel nog niet met zekerheid is te zeggen hoe groot de schade is van de branden in Emmen, houden de verzekeringsmaatschap pijen er rekening mee dat zij binnen korte tijd enkele tientallen miljoenen guldens op tafel moeten leggen. De Danlon-fabrieken zijn verze kerd tegen brandschade voor dertig miljoen gulden en daarnaast voor maximaal twintig miljoen gulden wegens immateriële schade, zoals verlies van orders, schade door stil stand van het bedrijf en het door betalen gedurende een jaar van lo nen en salarissen. Met de andere branden meegerekend, mag de to tale schade toch wel worden ge schat op een bedrag dat boven de vijftig miljoen gulden zal liggen. Danlon had zich verzekerd via de assurantie-afdeling van de Am sterdam-Rotterdam Bank. Deze heeft gistermorgen al een vertegenwoordi ger naar Emmen gezonden om poolshoogte te nemen. Naar de di rectie ons meedeelde, zal de scha de nog lang niet zijn te bepalen. De Amro-Bank is in deze verzekerings- post opgetreden als tussenpersoon en heeft de verzekering bij een groot aantal Nederlandse en buitenlandse maatschappijen in Amsterdam en Londen ondergebracht. Zoals bij de meeste industriële as- surantieposten het geval is, is ook deze verzekering zeer gespreid. Er zijn maatschappijen, die voor enke le tinnen hierop hebben ingetekend, en andere voor een paar miljoen, die op hun beurt weer hebben her verzekerd, zodat de last niet op en kele schouders drukt. Verwacht wordt, dat van vele kanten straks de verzekeringspenningen op tafel komen. Op de beurzen in Amster dam, Rotterdam en Londen, waar verzekeringsmaatschappijen uit tal van landen zijn vertegenwoordigd is ook de verzekering van de Dan lon-fabrieken aangeboden en onder gebracht. De brandschade, die in het eer ste halfjaar met 69 miljoen gulden al vijf miljoen gulden boven die van het eerste halfjaar 1966 lag, zal door de branden in Emmen ver boven die van vorig jaar uitkomen. In juli alleen al bedroeg de schade vijftien miljoen gulden. De schadè in het he le jaar 1966 beliep 120 miljoen gul den. Een ruwe schatting leert, dat wan neer de tendens blijft op het lage peil van tien miljoen gulden brand schade per maand, de brandassura deuren dit jaar dertig tot veertig procent meer zullen moeten uitke ren dan vorig jaar, en dat alleen nog aan directe brandschade. De in directe schade, zoals de genoemde bedrijfsschade, ligt bij grote bran den relatief hoger. De verzekerings branche verwacht het slechtste schadejaar uit haar geschiedenis te zullen maken. Het vorige jaar was voor de brandassuradeuren geen ongunstig jaar. De directie van de Nationale- Nederlanden zei echter in haar ver slag over 1966 hierover, dat een te rugkeer tot hetgeen men vroeger normale schadecijfers achtte, nau welijks mogelijk was en dat de ver zekeraars er goed aan doen zich een nieuwe voorstelling te vormen van wat voortaan onder een normaal schadeverloop moet worden ver staan. De directie drong erop aan dat ge bouwen met grote waarde aan ma chines of goederen door middel van 'n automatische sprinklerinstallatie worden beveiligd. Op dat gebied heeft Nederland, internationaal ge zien een achterstand in te lopen. LA PAZ (Reuter). Twee Argen tijnse politiemannen hebben gisteren bevestigd dat Ernesto „Che" Guevara, de vroegere Cubaanse revolutionair, dood is. De Boliviaanse regering had hun een vinger van Guevara voor de identificatie ter beschikking gesteld. De afdruk van de vinger kwam overeen met de afdrukken die indertijd in Ar gentinië zijn gemaakt toen Guevara daar nog voor dokter studeerde. De twee Argentijnen waren op ver zoek van de Boliviaanse regering naar La Paz gereisd om de gesneuvelde re bel te identificeren, die, naar de Boli viaanse autoriteiten beweerden, de Cu baanse revolutionair Guevara zou zijn. voor identificatie had achtergehouden. De Argentijnen, deskundigen op het ge bied van vingerafdrukekn, bevestigden dat de afdruk van de vinger identiek was aan de afdrukken die in het bezit waren van de Argentijnse politie. Amerikaanse functionarissen in Washington deelden later mee dat zij op grond van de bevindingen van de twee Argentijnse politiemannen geen reden hadden om aan de dood van Guevara te twijfelen. Toen zij in de Boliviaanse hoofdstad aankwamen bleek dat de regering van Bolivia het lijk van Guevara had laten cremeren, op één vinger na, die zij (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. Ambtenaren van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst doen bij universiteitsadministraties regelma tig navraag naar gegevens over studen ten. Dit meldt het Leids Universiteits blad. Het blad vindt dit duidelijk niet „het soort optreden dat je van de kant van een onderwijsinstelling mag verwach ten. Temeer omdat door de universi teit altijd duidelijk is gesteld dat de gegevens vertrouwelijk zijn". Volgens het bestuur van de Rijksuni versiteit in Leiden, is niemand ver plicht inlichtingen te verschaffen aan de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Dat niettemin heel wat mensen, verenigin gen, instellingen en zelfs particuliere bedrijven dat toch zonder meer doen, berust veelal op een algemeen en zorg vuldig gecultiveerd misverstand. De BVD mag dan een officiële dienst zijn van het ministerie van Binnen landse Zaken, de ambtenaren en agen ten van de dienst hebben geen bevoegd heid tot arrestatie, verhoor, huiszoe king en andere handelingen, die de po litie onder bepaalde voorwaarden wel mag verrichten. Door dit per circulaire nog eens vast te stellen, heeft het bestuur van de Leidse Universiteit zich geenszins voor of tegen de BVD uitgesproken. In be paalde gevallen kan het verstrekken van inlichtingen aan de BVD heel nut tig zijn. Dit is echter heel iets anders dan het regelmatig laten ophalen van gegevens uit inlichtingenstaten van personeel en produktie-afdelingen, zoals dat bij de administratie van de Rijksuniversiteit in Leiden is gebeurd. Dit kan worden geweigerd als de BVD daarom vraagt, ook door een Rijksinstituut. Via inlichtingenmensen vloeien infor maties naar de BVD. Ook worden door bemiddeling van een inlichtingenman niet zelden andere politiemensen inge schakeld o.a. rechercheurs om bepaal de personen te volgen of om nadere in lichting in te winnen zonder dat er in feite sprake is van een politie-onder- zoek naar een strafbaar feit. Dergelijke onderzoeken dragen daar om ook geen officieel karakter. Het to verwoord BVD moet het daarbij in hoofdzaak doen. Komt echter degene die heimelijk wordt bespied, hiertegen in verzet, dan is hij bij de BVD aan het verkeerde adres. In die gevallen plaatst de BVD zich altijd op het formele standpunt, dat er geen sprake is geweest van een onder zoek door deze dienst. Zulke onduidelij ke situaties scheppen niet zelden nieu we misverstanden. Het is daarom goed, dat het bestuur van de Leidse Rijksuniversiteit kort en bondig de werkelijke toestand in herin nering brengt. Met nieuwe misverstan den op dit gebied is ook de BVD niet gebaat. NEW YORK Nelson Rockefeller, de gouverneur van New York, heeft een beroep op de aanhangers van de beweging „Rockefeller president" ge daan hun actie te staken. In een brief gaf de Republikeinse po liticus als zijn mening te kennen dat zijn deelneming aan de in maart te houden voorverkiezingen verdeeldheid zou zaaien binnen de Republikeinse partij. Daarmee zouden, zo schreef Rockefeller, „de doelstellingen die u en ik ons stellen voor de partij en het land niet worden bereik*". Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsenvereni ging heeft de leden aangeraden met in gang van morgen geen controles meer voor de bedrijfsverenigingen te ver richten. De L.H.V. voelt zich daartoe ge dwongen omdat de regering de prys- stop voor artsen ook van toepassing heeft verklaard op de controletarieven. De vereniging is verbaasd over de telefonische mededelingen die het mi nisterie van Economische Zaken hier over aan de federatie van bedrijfsver enigingen heeft gedaan. Zij wijst erop, dat het overleg tus sen de artsen en de ministers De Block (Economische Zaken) en Rool- vink (Sociale Zaken) nog niet is afge sloten. De voorzitter van de delegatie van de federatie in de onderhandelings commissie met de artsen, mr. G. van 't Huil uit Amsterdam, zei ons gister avond: „De artsen moeten het advies natuurlijk voor hun eigen verantwoor delijkheid nemen. Voor een aantal ge meenschappelijke administratiekanto ren is deze zaak niet interessant, om dat deze kantoren nagenoeg uitsluitend met vaste mensen werken". „Ik moet zeggen, dat ik de beslissing van de L.H.V. betreur. Ik heb de in druk dat zij teveel heeft gekeken naar de mededeling van het ministerie, dat de prijsmaatregel ook op de controleta rieven van toepassing is en dat zij te weinig heeft stilgestaan bij de uitnodi ging van het ministerie zo kun je het toch wel noemen om samen een verzoek tot ontheffing van de prijsstop op dit punt in te dienen". „Het wil er bij mij nog niet in dat er geen oplossing kan worden gevonden. Wij van onze kant zijn tot het uiterste gegaan om de artsen tegemoet te ko men, maar wij vragen van hen toch ook begrip voor het standpunt van de minister". Zoals gemeld had de federatie de huisartsen een verhoging van 21 pro cent aangeboden voor controle op spreekuren en 46 procent voor controle visites. De L.H.V. had echter nog een grotere verhoging willen hebben. Minder zeker toonde zich Roberto Guevara, een broer van Ernesto, ad vocaat in Buenos Aires. Hij zei dat hij niet geloofde dat het lijk van de rebel, waarvan foto's in diverse kranten had den gestaan, dat van zijn broer was. Als argument voerde hij aan dat de Boliviaanse regering het lijk had laten cremeren ofschoon zij wist dat hij in Bolivia was om het lijk te identifice ren. Premier Fidel Castro van Cuba heeft zondagavond voor radio en televisie ge zegd tot de pijnlijke conclusie te zijn gekomen dat de berichten uit Bolivia over de dood van zijn vriend, de rebel lenleider Ernesto „Che" Guevara, op waarheid berusten. Castro toonde de televisiekijkers fo to's en documenten uit Bolivia, die hem hadden overtuigd van de dood van zijn oude strijdmakker. De Cubaanse pre mier was sterk geëmotioneerd en sprak op sombere toon. Hij zei dat hij aan vankelijk aan de beweringen van de autoriteiten in Bolivia, volgens welke de Cubaanse rebellenleider in een ge vecht met Boliviaanse militairen zou zijn gedood, geen geloof had gehecht. „Zelfs zijn familie geloofde er niet in, maar na ontvangst van de foto's kon er geen misverstand meer over be staan", aldus Castro. (Van onze correspondent) BONN. Ongeveer vierhonderd stu denten hebben op de internationale boekenbeurs in Frankfort gedemon streerd tegen de krantenmagnaat Axel Springer, die een groot deel van de Westduitse krantenwereld beheerst. De studenten dromden naar de stand van de uitgeverij Ullstein, die tot het Springerconcern behoort, en hieven in koor leuzen aan zoals „Springerpers, hou je bek!" en „Tik die Springer op zijn vingers". Om hun woorden kracht bij te zetten gooiden de studenten mas sa's folders omhoog, die zij overal op de boekenbeurs hadden verzameld. Axel Springer, die onder meer de dagbladen Die Welt en Bildzeitung uit geeft, heeft inmiddels de Westduitse Raad voor de Pers verzocht zich bezig te houden met de reeks aanvallen die de laatste tijd tegen zijn uitgeverij zijn gericht. Zevenenzeventig schrijvers van de li teraire „Groep 47" besloten onlangs tot een boycot van Springers kranten en uitgeverijen. In een resolutie verklaar den de schrijvers dat 32,7 procent van de Duitse dagbladpers in handen is van het Springerconcern, en dat daar door een betrouwbare voorlichting van het publiek niet meer is gewaarborgd. De schrijvers riepen alle letterkundi gen en wetenschapsmensen op niet lan ger aan uitgaven van Springer mede te werken.

De Vallei | 1967 | | pagina 5