vrouw trotseert de Griekse kolonels Een HERFST, TIJD VAN RUST BRUINBEIGEZWARI Armen nog armer en rijken rijker Textielfabrikant kent zijn Nederlandse markt slecht OVER KOL-KRAGEN EN BROODTROMMELS Mevrouw Vlachou zette haar persen stop Reserve Krant Middagblad Winterkleuren in de schoenmode Zonder laarzen is geen vrouw meer denkbaar I.V.V.V.-secretaris Buiter: GARNERING VERVREEMDING AUTOMATISERING D' 1967 Van onze medewerker H. Wonink). ATHENE Een van de opvallende rieon-lichtreclames op het „Plein van de Grondwet" te Athene is permanent uitgeschakeld een reusachtige drie dekker die de aandacht vestigde op een reeks conservatieve bladen. De donkere plek symboliseert de eni ge belangrijke verzetsdaad tegen de mi litaire dictatuur, die nu al bijna een half jaar lang in Griekenland regeert. Mevrouw Helena Vlachou, eigenaresse van de dagbladen „Kathimerini" en „Messimvrini" en van het weekblad „Eikones", liet de schakelaar omzet ten. Na de staatsgreep besloot zij de verschijning van haar bladen liever zelf te staken dan ze aan censuur te moeten onderwerpen. Nu heeft de 55-jarige uitgeefster, die de kolonels nog steeds heeft getrot seerd, opnieuw de strijdbijl ter hand ge nomen. In een trotse verklaring, afge legd tegenover de buitenlandse pers te Athene, heeft zij het militaire regime ervan beschuldigd, de belofte tot her stel van de persvrijheid te hebben ge schonden, „onwillige" journalisten te vervolgen en haar eigen verzet te wil len verstikken door economische dwangmaatregelen. Bij de anti-communistische leden van het militaire bewind zal de klap, uitge deeld door een conservatieve uitgeef ster die in hoog aanzien staat, ongetwij feld flink zijn aangekomen. De houding van mevrouw Vlachou steekt scherp af bij de berusting van de eens zo strijd vaardige linkse kranten, die de ver schijning voortzetten onder strikte cen suur, waarbij zelfs het lettertype van de koppen van hogerhand wordt voor geschreven. Aanvankelijk hebben de kolonels ge poogd mevrouw Vlachou te paaien met de belofte, dat de persvrijheid op korte termijn zou worden hersteld. Vervol gens benoemde de junta een van de beste medewerkers van mevrouw Via- choh tot minister voor Perszaken. De minister verkondigde tegenover zijn vroegere werkgeefster, dat de preven tieve censuur plaats zou maken voor een aanzienlijk soepeler methode. Maar voorwaarde was, dat mevrouw Vlachou eerst haar bladen weer zou la ten uitkomen, minstens twee weken voor de nieuwe bepalingen van kracht zouden worden. Het prestige van het re gime was er nu eenmaal mee gemoeid, gaf hij eerlijk toe. Mevrouw Vlachou weigerde. Intussen waren 140 journalisten van haar bladen zonder werk geraakt. Van hen spraken 24 haar in rechten aan voor een afkoopsom, onder hen de nieuwbakken minister. De anderen ston den als één man achter haar en wei gerden zich bij de actie van de minder heid aan te sluiten, ook al werden zij flink onder druk gezet In haar kantoor op de zesde verdie ping van het verlaten krantengebouw ontving mevrouw Vlachou de buiten landse pers. „Van vandaag af zal ik mijn medewerkers een werkloosheids uitkering geven. Het regime is erop uit, mij financieel te ruineren. Het plan zit goed in elkaar. Spoedig zullen mijn laatste reserves verdwenen zijn." Veertig mannen van de geheime poli tie hebben intussen huiszoeking ver richt in de villa van mevrouw Vlachou te Penteli, ten noorden van Athene. Zij doorzochten het perceel en de tuin, ke ken onder de bedden, doch verdwenen een paar uur later onverrichterzake. „Wij hadden gehoord dat mevrouw Vla chou een gevaarlijke communist had la ten onderduiken," onthulden zij. Een absurd idee! Zij was al een overtuigde aanhangster van de rechtervleugel, regeren, zelfs maar de rang van kapi- lang voor de kolonels, die nu het land tein hadden bereikt. Mevrouw Vlachou is van jongsaf met het krantenbedrijf vertrouwd geweest. Zij heeft de strijdgeest geërfd van haar vader, George Vlachou, die het dag blad „Kathimerini" veertig jaar gele den oprichtte en die meer dan eens ach ter slot en grendel werd gezet vanwe ge zijn hoofdartikelen. Zijn dochter stu deerde in het buitenland, doch kwam reeds op jestienjarige leeftijd bij de krant, op de administratie. In 1934 huw de zij. Van haar huwelijksreis bracht zij een aantal reisreportages mee en daarmee had zij haar plaats als ver slaggeefster in vaste dienst verworven. Na de Duitse invasie in 1941 werd de krant door de vijand in beslag genomen. Pas na de bevrijding van het land, in februari 1945, kon „Kathimerini" weer verschijnen, met mevrouw Vlachou als geregelde medewerkster voor opiniëren de artikelen. Zij nam daarbij geen blad voor de mond en slaagde erin ook inge wikkelde politieke vraagstukken duide lijk te analyseren. Na de dood van haar vader in 1951 kreeg mevrouw Vlachou de leiding ge heel in handen. Vier jaar later startte zij met het eerste geillustreerde week blad en vervolgens gaf zij de stoot tot oprichting van een uitgeverij in pocket boeken, een gewaagde onderneming in een land waar een oplage van 20.000 reeds als iets heel bijzonders wordt be schouwd. De uitgeverij staat overigens buiten de politiek en ondervindt ook thans geen moeilijkheden. Intussen was mevrouw Vlachou eigenlijk niet tevreden over de wijze waarop „Kathimerini" werd samenge steld. Voor nieuwe denkbeelden vond zij weinig begrip bij de oudgedienden die daar de lakens uitdeelden en daarom begon zij in 1961 met het middagblad „Messimvrini". Het eerste nummer kwam uit in een oplage van 15.000 ex emplaren en was een hele sensatie voor Griekenland. Iets nieuws was bijvoor beeld, dat de belangrijkste berichten niet langer op de laatste pagina ston den afgedrukt. Het blad werd een ongelooflijk suc ces. Voor de recente staatsgreep was „Messimvrini" met een oplage van 80.000 op één na de grootste krant van het land geworden. Maar „Kathimeri ni" met een oplage van 56.000 exempla ren mocht er ook wezen. nummer van ..Kathimerini" van 21 april kon niet meer in de verkoop worden gebracht. Op de voorpagina stond als „laatste nieuws" het bericht, dat de militairen de macht in handen hadden genomen. Daarmee was het af gelopen. Negen van de veertien dagbla den te Athene bleven gewoon uitkomen, maar mevrouw Vlachou gooide het Mevrouw Vlachou temidden van de werkeloze zetmachines. O hoofd in de wind. In haar bureau ver drongen zich redacteuren en verslagge vers om te verklaren dat zij het volko men met deze houding eens waren. De herfst is een mooie tyd. Veel mensen houden van dit jaargetijde om de melancholie die het landschap dan uitstraalt, of om de bijzondere sfeer, die bos en veld om zich heen optrekken. De schimmelgeuren, die tezamen met nevelflarden uit het vochtige interieur van het bos ko men aanwaaien, hebben iets ge heimzinnigs. En de rjjping van de Wilde vruchten is ook een manifes- die het meebeleven waard is. met de verkleuring van de zorgt die voor een weelde, waarmee vergeleken de len te- en zomerpracht banaal aandoet. De pasteltinten overheersen.. Soms bespeuren wij echter een felle rode of oranje uitschieter, waar uitheem se klanten als de Amerikaanse eik of de amelanchiër zich tussen de j eigenheimers wrongen. Het bloed- J rood van de bessen van kamperfoe- - lie, Gelderse roos en bitterzoet, het goud van de hopbellen en het violet van de vruchten van vogelkers en vliet gaat tenslotte aan de snoep lust van de vogels ten onder. Maar voor het zover is hebben zij een wa re kleurenexpositie verzorgd. Minder opvallend zijn de eikels, die dit jaar in enorm aantal rijpen en de in vlinderwikkels gehulde hazel nootjes. De kastanje wordt pas mooi wanneer de stekelige bolster op de grond valt en openbarst, zodat een fors deel van de vrucht zichtbaar wordt met het diepste en glanzend- ste roodbruin dat men zich maar kan denken. De herfst telt heel wat stille da- 0 gen met een rust, die geen lente- of J zomerdag kan opbrengen. Ver weg de nevel, dichtbij verstarde boom- kruinen met verschoten groen en j hier en daar de boeren. Gebogen J j over het land, werkend in de bieten, J j op het aardappelland of trots zittend t 1 op hun machtige machines, die de oogst binnenhalen. Zelfs het ge- j grom van die reuzen doet de stilte t 0 van de herfst geen geweld aan. De rust is eenvoudig niet te verstoren. J 0 tatie, t Samen herfstbladeren (Van onze medewerkster) Vrouwen die zich verre wensen te houden van alles wat „hip" heet in de mode, kunnen bly zyn met de schoenen collecties die de Nederlandse fabrikan ten voor komende winter brengen. Dat schoeisel is niet alleen hypersolide van uiterlijk door de stevige en vaak op vallend grote hakken, het is bovendien grotendeels uitgevoerd in gedekte kleuren. „Op stemmig schoeisel de win ter tegemoet", zou het motto kunnen zijn voor de schoenen die het Mode centrum voor de Schoen- en Leder branche te Amsterdam heeft getoond. De voornaamste kleuren zijn donker beige, bruin en zwart, voor schoenen, maar vooral voor laarzen. Deze kleuren worden ieder seizoen in onderling overleg gekozen door schoen- en mode-experts van vijftien Westeuropese landen. Bij de donkere tinten tusen beige en bruin treft men de kleuren zand, kerrie en taupe. Daar naast zijn er gelukkig ook levendiger kleuren, zoals het grège-achtige paloma, het warm steenrode pompei, mos groen en paarsblauw. Dit alles is verwerkt in sportief en degelijk aandoende schoenen waar van de voorbladen vaak hoog oplopen en waarbij men motieven uit de jaren dertig herkent: kleppen met insnijdin gen en kleppen die onder een sluiting van kruiselings dichtgestrikte veters zijn aangebracht. De schoenen zijn vrij breed, hebben vierkante of ronde neu zen en hakken die altijd stevig en vaak bijzonder massief zijn .Door de toepas sing van lichte harde houtsoorten en nylon tracht men te voorkomen dat de ze hakken te zwaar worden. Garneringen van metaal versieren vaak de schoenen voor komende winter. Gespjes en ringetjes op het voorblad zjjn van metaal; soms is een schoen als het ware bezaaid met metalen knopjes. In de Nederlandse schoenen mode wil men blijkbaar nog wel even doorborduren op het thema van de kleurencombinaties: steenrood leer met inzetten van groen suède, smalle Pas de novemberstorm maakt er J een eind aan met de ijskoude regen, btojeTlsoms "mét "pïepklëïnë^me'ülën die tegen de ruiten smakt. Het rode eikeblad wordt dan een vies vod, de koeien zoeken de stal op. Dan ver dwijnt ook de kleur uit het land schap. Een ander soort stilte meldt zich aan, geen plezierige gast. Hij heeft akelige metgezellen, zoals sneeuw en ijs en mist. En hij brengt een ander soort rust. (Van een onzer redacteuren). In het monumentale kantoor van zijn voorganger zegt de pas benoemde se cretaris-generaal van het internationale verbond van vrije vakverenigingen, Harm G. Buiter (45): „De maatschap pij verandert en dat geeft ook proble men voor de vakbeweging. Er komt 'n ander type arbeider en wij weten niet of wij hem straks beter of slechter kun nen helpen. De kloof tussen arm en rijk wordt breder. De relatieve en absolute armoede worden groter. Afgezien van de schuldvraag kan men zich afvragen of niet langzamerhand een situatie ont staat van emmertjes water naar de zee dragen. Kijk maar naar de ontwikke lingen in de Oostaziatische landen. Al les hangt af van de rubber- en theeprij- zen. Het blijft stabiel of het gaat ach teruit. Kijk naar Egypte, waar de toe stand van de arbeider door de waanzin nige bewapening en de sterke bevol kingstoename steeds slechter wordt. Men kan enthousiast zijn over het feit dat de Kennedy-ronde talloze han delsbarrières tussen Amerika en Euro pa opheft, maar voor de niet-geïndus- trialiseerde landen biedt zij geen pro fijt. Er is alleen een grondstoffenak- koord tot stand gekomen wat betreft de tarwe omdat de Amerikaanse boeren dat zo graag wilden. Op andere agrari sche vlakken is niets tot stand gekomen. Er worden kunstvezels ontwikkeld en dat is prachtig, maar daardoor gaat de jute-industrie in India kapot Wat moe ten wij doen? In al die dingen hebben wij een collectieve verantwoordelijkheid en die moeten wij ook gestalte geven. Daarom zullen wij volgend jaar een we reldconferentie beleggen over al de eco nomische problemen die er in de we reld zijn". Harm Buiter, doorkneed in de vakbe weging, snel en gemakkelijk sprekend over ingewikkelde zaken, woont al 12 jaar in Brussel. Is hij, internationaal opererend, vervreemd van zijn eigen land? „Mijn twee kinderen studeren in Ne derland en ik ben nog altijd supporter van Ajax. Ik ben niet gevlucht. Alleen, sommige ontwikkelingen in de Neder landse politiek kan ik niet meer volgen. Ik probeer het wel. Ik lees twee Neder landse kranten en m'n vrienden houden mij uitvoerig op de hoogte, maar toch heb ik moeite het allemaal te begrij pen". „En de vervreemding ten opzichte van het gewone vakbondslid bestaat die ook?" „Iedere bestuurder in een mas sa-organisatie niet alleen nationaal, maar ook plaatselijk krijgt dat. Mis schien zou ik in een kibboets moeten gaan werken om het contact met de vakbondsleden te kunnen handhaven. Maar nochtans is het ons nog steeds ge lukt mensen te bewegen een beweging als de onze te blijven vertrouwen. The man in the street vertrouwt erop dat Kloos voor hem de kastanjes uit het vuur haalt, om maar eens een voor beeld te noemen". „In Spanje leven wij op voet van oor log met Franco. Hij krijgt er grijze ha ren van. Wjj geven ondersteuning aan alle illegale activiteiten. Er is al heel wat veranderd in Spanje. Vakbewegings mensen die vroeger acht jaar gevange nisstraf kregen, krygen nu vyf jaar. Honderden leden van de vakbeweging in Spanje staan nog steeds op de zwar te lijst en krijgen geen werk". Wij praten over de rassendiscrimina tie in Amerika. De heer Buiter is van mening dat de Amerikaanse vakbewe ging in dat opzicht goed werk doet al kan men niet altijd weten wat de laat ste man in de club doet. Is de heer Buiter zich bewust dat door de grotere automatisering vele werknemers in hun bestaan worden be dreigd? De havenarbeiders in Rotter - Maar ook daar went men aan en men waardeert de winter zelfs wan- f neer hij zo gul met rijp ronddeelt dat een sprookjesbos ontstaat en de sneeuw mollig over de wereld uit- J spreidt. De kou drijft bovendien zeldzame vogels binnen het bereik 0 van de kijkerlepzen. Hangt er mist, j dan krijgt de wandeling iets ge- j heimzinnigs, iets van een ontdek- 1 kingsreis. Wie van een kleurig landschap t houdt, komt nu nog aan zijn trek- ken. De paddestoelenkenner kan j zich uitleven en de jager pakt zijn geweer uit de kast, zoekt het groe ne buis weer op, grijpt in de doos met groene en rode proppen en gaat het veld in. gespjes in twee of meer contrasteren de kleuren op schoenen van effen kalfs leer. Langs stevige pomps in twee kleuren worden koordjes in de kleur van de garnering als stootranden langs de zo len gezet. De „brogue", de klassieke schoen met perforatiegarnering, is er nu ook als bandschoen, met twee riem pjes over de wreef gesloten. De voornaamste materialen zijn ste vige leersoorten met „zichtbare struc- Zeer stevig schoeisel in vaak stemmige kleuren voor de komende winter: „bro gues", de klassieke schoen met perforatie, als instap- en als bandschoenmodel; wandelschoen met oplopende klep, voorbladgarnering en grote massieve hak; molière met klep, waarover een dun vetertje kruiselings wordt gestikt. tuur" voor sportieve schoenen, chroom- leer, kalfsleer, suède en een nieuw soort leer dat een donker gevlamd ef fect heeft en „antique" wordt genoemd. Deze finish werd vroeger tijdens het fabricageproces van de schoen in het leer gebracht. Nu verzorgt de looier dit onderdeel van de bewerking. Voor geklede pumps met een smal lere, iets hogere maar toch nog altijd stevige hak, worden tinten als zacht- bruin, paars en warmrood gebruikt. De laagste hak is drie centimeter, de hoogste zeven centimeter hoog. De grote blikvangers in de schoenen mode 1967-'68 zijn de laarzen die een groot deel van het been omsluiten. Dat betekent dat zij volmaakt van pas vorm moeter z:'n om soepel en elas tisch om hei Ae kunnen sluiten. Het bete kei: men zal moeten passen tot n: i paar heeft gevon den dat zich >.<:.k?"ijk als „tweede huid" om het been gedraagt. Als dat niet lukt, kan men beter niet aan de ze hoge laarzenmode beginnen! En toch, iedere iets modebewuste vrouw moet volgens de mode-ex perts dit jaar aan de laarzen gelaarsde vrouw zal deze winter on denkbaar zijn. In de grond sterven de wespen. De poppen van de wintervlinders maken aanstalten, hun bescherme lingen aan het herfstbos toe te ver trouwen. De mooie citroenvlinder kruipt onder de dorre bladeren om de koude tijd te verslapen. Hetzelf de doet de egel, maar hij heeft een heel wat dikker bed nodig. Prikkeltje sleept een macht bladeren in een verlaten konijnehol. Soms ook brengt hij een hoop bladeren bij elkaar, zomaar op een boswal. Daar onder slaapt hij dan, tot de nieuwe lente zich aanmeldt. Zo is er veel te beleven buiten. dam bijvoorbeeld, die straks de dupe J Het liefst wandel ik echter zonder worden van teem? het nieuwe containersys- De heer Buiter: „In de huidige maat schappij is het onmogelijk dat men op 65-jarige leeftijd nog hetzelfde beroep uitoefent als op zijn 15de jaar. De be roepsopleiding en de werkgelegenheids- politiek zullen daar rekening mee moe ten houden. In Zweden wordt de jonge lui nu al afgeraden in een bepaald be drijf te gaan werken, wanneer er voor hen geen toekomst in te vinden is. Bij uitbreidingen van fabrieken zul len wij ook onze stem moeten kunnen laten klinken en kunnen zeggen goed als jullie willen uitbreiden, wij gaan er mee akkoord maar dan op die plaats, ten einde de werkgelegenheid een goede sti mulans te geven". t bepaald doel, maar geniet dan vol- f t op van het rood geflonker op de bos- j grond, waar de besjes van dalkruid j en rode bosbes voor zorgen, luister j J met plezier naar het gerikketik van J 0 vallende eikels, ontdek dat men, in- i dien men maar lang genoeg in de hazelaars tuurt, steeds meer nootjes J tusen het blad kan vinden. Tot op een dag, ver in de herfst, alle noot jes van de twijgen zijn gevallen. Dan kan men weer dwars door de boswallen kijken, naar de boeren in het knollenland die met karrevrach- ten naar de erven rijden. Dat zijn wintersymptomen. De mooiste tijd van de herfst is dan onherroepelijk voorbij. Laarzen, en dan hoog tot aan de knie, zijn onmisbaar voor de komende win ter. Denk er wel om dat er veel pas sen en meten nodig is, want ze moe ten sluiten als een „tweede huid". (Van onze modemedewerkster) In Nederland is tot nu toe weinig aandacht besteed aan grondige analyse van het koopgedrag van de Nederland se vrouw als het om kleding gaat en de wyze waarop dit gedrag te beïnvloeden is. Veel meer is ingegaan op de psy chologie van kleding als zodanig, een overigens zeer boeiende zaak die echter in eerste instantie wat ver afstaat van de dagelijkse realiteit van de aankoop van kleding. Het is bevreemdend dat de Nederlandse textielfabrikant nog steeds veel liever gokt dan onderzoekt. Sommige buitenlandse fabrikanten ken nen de Nederlandse textielmarkt, zo wel de distributiekanalen als de consu mentenmarkt, beter dan de Nederland se fabrikant. Dit zijn enkele conclusies uit een marktonderzoek rondom het onderwerp „het kopen van kleding door de Neder landse vrouw". Ze werden in het RAI- gebouw te Amsterdam ter tafel ge bracht tijdens een persconferentie ter gelegenheid van de komende Intercon- tex, de internationale confectie- en tex- tielvakbeurs. Met deze conclusies die zeer zeker ook als een waarschuwing kunnen worden geïnterpreteerd gaan de organisatoren dus hun vijfde Inter- contex in, die van 15 tot en met 18 ok tober in het RAI-gebouw wordt, gehou den en waaraan 160 exposanten uit ze ven landen deelnemen. Het is de mode voor lente en zomer 1968 die hier ge toond wordt. „Een vakbeurs is geen op zichzelf staand belang" zei dr. Th. van der Meer, directeur van het RAI-gebouw. „Een vakbeurs is bedoeld als ontmoe tingsplaats tussen vraag en aanbod waaruit op lange termijn de stimulans voor de bedrijvigheid in de betrokken branche kan groeien." De internationa lisatie van de beurs die gegroeid is uit het samengaan van twee vroegere vak beurzen op dit terrein noemde hij een succes. Voorts constateerde hij, dat de specialisatie op de Intercontex zich steeds meer toespitst. Het zwaartepunt is meer en meer op damesconfectie, bonneterie en lingerie komen te liggen. De combinatie met stoffengroothandela- ren en baby- en kleuterartikelen blijkt weinig levensvatbaar te zijn. Voor de traditionele modepresentatie tijdens de Intercontex heeft men naar dit- nieuwe wegen gezocht. Ze worden maal verzorgd door een combinatie van Nederlandse en Duitse vezelfabri kanten. De lingeriefabrikanten die op de beurs een gecombineerde expositie hou den geven een eigen collectieve show van lingerie en foundations. In Nederland wordt per jaar voor ruim vijf miljard aan textielprodukten omgezet. Van het toale textielassorti- ment komt circa 30 procent uit het bui tenland, terwijl de Nederlandse indus trie een aandeel van ongeveer 70 pro cent in de thuismarkt van kleding en woningtextiel heeft (deze percentages hebben betrekking op eindprodukten). Van de EEG-landen hebben Luxem burg en Nederland relatief de hoogste uitgaven voor textiel. In Luxemburg 'zijn de uitgaven voor kleding hoger, in Nederland ligt het verschil met de an dere landen voornamelijk in de woning en huishoudtextielsector. Over de economische situatie in de textielbranche wordt gezegd, dat er eni ge verandering ten goede is gekomen. Men meent dat er tekenen zijn dat het dieptepunt is bereikt en dat de confec tie aan een opwaartse trend is begon nen. mode brengt komende winter heel wat opstaande kragen en kraagjes naar Russisch voorbeeld, hetgeen niet wil zeggen dat men met een ander soort kraag totaal uit de (modieuze) toon valt! Een kleine speur tocht door de Parijse najaarscollec ties leert dat ook kan worden geko zen uit allerlei kragen en kraagjes van bont, gebreide kolkragen, flinke revers-kragen, kolkragen die asymme trisch worden gesloten en allerlei wit te kragen die dit najaar by voorkeur met zwart worden gecombineerd. Twee huishoudelijke nieuwtjes van de najaarsbeurs Utrecht 1967: Een klep-broodtrommel van roestvrij edelstaal, gemaakt door Brabantia en door de Stichting Gulden Vorm be kroond met het certificaat „gulden vorm" dat wordt toegekend op grond van vormgeving, oorspronkelijkheid, doelmatigheid, technische uitvoering en prijs. Een nieuw produkt van de Aa-Be fa brieken, namelijk bedrukte gordijn stoffen met handwerkeffect, gemaakt uit vol-synthetisch materiaal en gelan ceerd als „print-o-color" gordijnstof fen die krimpvrij en wasbaar zijn. De prijs is per meter van 120 centimeter breed bijna zestien gulden. Nieuwe snufjes uit Londen: pruike- haar dat per meter wordt verkocht en dat men zelf thuis kan wassen, watergolven of permanenten en een klein apparaatje dat op de douche-in stallaties. gemonteerd en met badolie kan worden gevuld. De welriekende oliën vermengen zich dan met het douchewater. Elk wintermodeseizoen duiken de struisveren weer op. In Parijs ge bruikt men ze dit najaar als garne ring langs zeer lange, wijd openval lende mouwen van cocktailjurkjes, gemaakt uit zijden crêpes in warme tinten. Korte avondcapes van zijden crêpe worden met een brede rand struisveren afgezet. Lange avondjur ken van luchtig materiaal worden bezaaid met struisveertjes, korte lu- rex-japonnen in sprekende kleuren hebben brede manchetten en zomen van deze kostbare pluimage. Volgens het weekblad „Elle" doet meer dan de helft'van de Belgische huis vrouwen haar boodschappen te voet. Daarbij bezoeken zij minstens vijf winkels voor hun aankopen op het ge bied van voedingsmiddelen. Tachtig procent van deze huisvrouwen woont op een afstand van meer dan tien minuten lopen van de winkels. Op zaterdag doet de Belgische huisvrouw het grootste deel van haar wekelijkse inkopen. Zeer grof gebreide wollen kols worden deze winter op wollen jurken gedra gen. Ze worden gecombineerd met grof gebreide manchetten en dito taillestuk, alles in de kleur van de jurk. In robes-manteaux van grove tweedstoffen worden eveneens grol gebreide wollen kols gedragen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6