Veenendaals - dagblad Programma bekend voor terugkeer democratie Athene beschouwt plan Vergoeding Kamerleden van 20 naar 25 mille Buiten als „onherroepelijk" „Liz" bij wereldpremière MEER AUSTRALIËRS NAAR VIËTNAM Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Roolvink zag reuze(l)hert Dode en drie gewonden door brand inde Kweker slaat oude tante de schedel in Bezinning over nieuwe taken NAVO Belangrijk kouder EGYPTENAREN GEËVACUEERD U.S. gebruiken nieuw wapen Bosbranden bi] Los Angeles VOORSTEL VAN REGERING N.A.V. RAPPORT COMMISSIE-GÖTZEN Snel werk Gekooid en vrij II Onvoldoende IN AMSTERDAM WASHINGTON De Griekse ambassade in Washing ton heeft gisteren een programma bekendgemaakt voor terugkeer naar de parlementaire democratie in Grieken land. In augustus van het volgend jaar zal een grondwets referendum worden gehouden, gevolgd door algemene verkiezingen. Volgens de ambassade beschouwt de regering dit programma als „onherroepelijk,\ VIER PUNTEN DUIDELIJK HOEDEN voor elke leeftijd MOTIEF DUISTER Nog bij kennis WAPEN VERLIEZEN DEMONSTRATIE Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 17 OKTOBER I967 4le JAARGANG VERKIEZINGEN in Griekenland jmHiiiiiaimnimmiMHiiiiniiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMmMiiiiMiimmiiiiiimmimiiiiiaiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiimiiMi (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kabinet wil de schadeloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer met ingang van 1 ja nuari van twintigduizend op 25.000 gul den brengen. Minister Beemink (Binnenlandse Za ken) deelt dat mee in zijn aanbeve lingsbrief bij het rapport van de Com- missie-Götzen, dat het parlement is aangeboden. De regering heeft zich in hoofdlijnen achter het rapport gesteld. Daarin wordt ook aanbevolen veertigduizend gulden per jaar te vergoeden aan Ka merleden, die geheel op de schadeloos stelling zijn aangewezen. Zover gaat de regering nu nog niet Zij vindt het beter de nieuwe regeling in fasen uit te voeren. De Commissie-Götzen, die op 7 maart door de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, prof. Verdam, werd ingesteld om over de vergoedin gen aan Kamerleden te rapporteren, heeft snel gewerkt. Vier maanden na haar installatie bracht zij aan minis ter Beernink al haar eindrapport uit. In dat rapport stelt de commissie dus voor de schadeloosstelling te ver hogen tot ten hoogste veertigduizend en tenminste 25.000 gulden. De schade loosstelling per Kamerlid zal daarbij afhangen van eventuele „neveninkom sten uit arbeid of bedrijf". De helft van de neveninkomsten die per jaar worden genoten wordt in min dering gebracht op het maximum van veertigduizend gulden. Die aftrek zal evenwel niet hoger dan vijftienduizend gulden mogen zijn. De eerste vijfdui- \nders dan Van der Mark groot volièreman naar wiens Wild zangvogelswe gisteren wat beden kelijk keken, komt wijlen prof. dr. L. Tinbergen bij dezelfde uitgever W J. Thieme) met de vrije vogel in de levende natuur en mijn toegenegen heid gaat dóór meer naar uit. Eigen lijk is dit gezellige werkje al een oude bekende alsoolf een van prima kom-af. Ik bedoel Vogels in hun d o- m e i n", dat nu reeds zijn vijfde druk beleefde en waarvan de bewerkers dr. ir. H. N. Kluijver en Ko Zweeres te recht opmerken, dat het nog steeds een der beste boeken over vogels is, die in onze taal zijn verschenen. Zij hebben dan ook nauwelijks iets in de tekst van 120 bladz. behoeven te ver anderen; het bleef helemaal de Tin bergen van de eerste druk, origineel, volks, vol suggesties en met een me nigte oorspronkelijke tekeningen, fo to's en kaartjes. Voor de prijs van nog geen zeven gulden is het nog billijk op de koop toe. We worden erin op voor ieder begrijpelijke wijze bepaald bij de vogelbevolking van ons vaderland in haar samenhang met landschap, flora en fauna, plaatstrouw, geboortecijfers, volkstellingen etc. en men wordt ge ïnteresseerd door allerlei in de levens wijze der vogels, dat men vroeger gedachteloos voorbijging. Met dit werkje koopt ge geen kat in de zak. 17-10-67 A. B. WIGMAN zend gulden aan neveninkomsten zijn vrij van aftrek. De commissie stelt, dat het in begin sel aan het Kamerlid zelf is overgela ten om te beslissen hoe hij de func tie het best kap wann^rr^en. De rege ling houdt geen voorkeur'in voor een bepaalde opvatting over de vervulling van het lidmaatschap. Verder moeten geen financiële belemmeringen in de weg staan en zullen gekwalificeerde krachten de schadeloosstelling als een redelijke tegemoetkoming voor hun werk als Kamerlid moeten zien, zq zegt de commissie in haar rapport. Zij vindt het bedrag van nu (sinds 1 januari 1965 twintigduizend gulden) met name onvoldoende voor Kamerle den die geheel op deze schadeloosstel ling zijn aangewezen, ook al zou die vergoeding tot 25.000 gulden worden op getrokken. Voor Kamerleden, die er zo voor staan, berekent de Commissie- Götzen een verhoging tot veertigdui zend gulden. Het aanpassen van de schadeloosstel ling aan de algemene salarisbewegin gen gebeurt meestal met schokken en geruime tijd achteraf, erkent de com missie. „Daardoor wordt, ten onrechte, de indruk gewekt dat de schadeloos stelling ook structureel wordt gewij zigd. De Kamerleden wekken de schijn te veel aan eigen beurs te denken". De commissie adviseert daarom de aanpassing af te stemmen op de regel matige veranderingen in het algemeen bezoldigingspeil en die aanpassing dan over te laten aan de Kroon. Grondwet telijke bezwaren ziet de commissie hier niet. Structurele veranderingen zouden niet buiten de Staten-Generaal om tot stand kunnen komen. AMSTERDAM. Een felle brand in het huis op de hoek van de Rus tenburgerstraat en de Ferdinand Bol straat in Amsterdam-Zuid heeft van nacht aan een meisje het leven ge kost. Drie personen liepen verwon dingen op. De Amsterdamse brandweer had de handen vol aan de brand, die tussen half twee en half drie, aangewakkerd door de sterk wind, een fel uitslaand karakter had. De 17-jarige Bianca Slui ters werd in haar slaap door het vuur verrast en kon niet meer worden ge red. Zij deelde op de derde verdieping een slaapkamer met haar 19-jarige zus ter Agnes, die met brandwonden in 'n ziekenhuis moest worden opgenomen. De overige bewoners van de derde etage wisten zich langs de regenpijp te redden. Ook de bewoner van de tweede etage, de 33-jarige Van Diepen, liep brandwonden op en moest in een zie kenhuis worden opgenomen. Een ande re gewonde was de 25-jarige K. Smit, die bij pogingen om hulp te verlenen een knie wond opliep en daarvoor even eens in een ziekenhuis is opgenomen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De bewo ners van de eerste verdieping zijn door de Rampendienst ondergebracht. Bouw en Woningtoezicht zal pagaan of de be lendende percelen bewoond kunnen blijven of dat deze ook zullen moeten worden ontruimd. Bluswater en rook hebben hier veel schade aangericht. Drie bewoners van de Veluwe een Nederlandse en twee in ons land werkende Turken zyn gisteren op een Duitse Autobahn om het leven gekomen. Het waren de 34-jarige me vrouw H. van de Beek uit Vaassen en de 31-jarige Turken Ali R. Acar en Hayda R. Acar uit Erzurum, die in Eerbeek werkten. Mevrouw Van de Beek had haar dochtertje van een half jaar bij zich, dat levensgevaar lijk gewond werd. Het ongeluk gebeurde toen zij in de buurt van Pforzheim met hun auto tijdens een hevige regenbui door de middenberm schoten en op de andere rijbaan in botsing kwamen met een Duitse tankauto. Hun auto, waarvan het wrak op de foto te zien is, werd zeker dertig meter meegesleurd. Als gevolg van het ongeluk ondervond het verkeer tussen Karlruhe en Stuttgart urenlang stagnatie. 0 Een provinciale voorlichtingscommis sie heeft gisteren in Amerongen de plannen ontvouwd met betrekking tot het instellen van het recreatieschap Rijn- en Lekoevers. Het recreatieschap zal ten doel hebben de belangen van de recrea tie en de natuur- en landschapsbescher ming in het oevergebied te behartigen. Behalve nog vijf andere Stichtse gemeen ten zullen ook de gemeentebesturen van Amerongen en Rhenen hierin vertegen woordigd worden. 0 De Veenendaalse gemeenteraad heeft gisteravond maar aarzelend inge stemd met de bouwplannen in het com plex „De Molenbrug". Tijdens deze ver gadering werd tevens een portefeuille wisseling van twee wethouders aange kondigd. 0 De werkgelegenheid in Veenendaal en Rhenen steekt gunstig af bij het pro vinciale en landelijke beeld. Het aantal aanvragen overtreft het cijfer van de be schikbare arbeidsplaatsen. 0 In Rhenen herdacht de heer Van de Pol uit Opheusden het feit dat hij een halve eeuw lang het orgel bespeelt in de Hervormde kerk te Opheusden. Het programma bestaat uit >vier pun ten, namelijk: 1. De commissie voor de herziening van de grondwet zal op 15 december a.s. het ontwerp voor een nieuwe grond wet aan de regering voorleggen. 2. De voorbereiding van het uiteinde lijke ontwerp, door de redering aan de kiezers voor te leggen, mag een periode van een half jaar niet overschrijven. 3. De technische voorbereiding van 't referendum inzake de grondwet zal naar schatting twee maanden in besla* ne men, waarna 't referendum kan plaats vinden. 4. Overeenkomstig de desbetreffende bepalingen van de nieuwe grondwet zul len parlementsverkiezingen volgen. „Ik ben gemachtigd met nadruk te verklaren, dat de Griekse regering het bovengenoemde programma als onher roepelijk beschouwt", zo verklaarde de Griekse ambassadeur, Christian Pala- mas. Een woordvoerder van de ambassa de noemde dit de duidelijkste uiteenzet ting die de militaire regering tot dusver over haar bedoelingen had gegeven. De militaire regering kwam op 21 april van dit jaar aan de macht. De Griekse militaire regering heeft intussen de censuur op de pers nog ver der verscherpt. In een boodschap aai '11e uitgevers en redacties schrijft de r -king, dat het met ingang van vandullj Verboden is berichten over de oorlog in Viëtnam te publiceren. Tevens werd verboden arti kelen te wijden aan politici die een vooraanstaande rol speelden in het Grie kenland van voor de coup. Artikelen die een gunstig licht wer pen op communistische landen vallen eveneens onder het nieuwe verbod. Een officiële verklaring voor de nieu we maatregelen is niet gegeven. Zij be ogen waarschijnlijk de rust en kalmte in het land te verzekeren. Direct na de machtsovername heeft de militaire regering alle films en fo to's over oorlog en geweld uit de dag bladen en bioscopen verbannen. TEL AVIV Gisteren zijn meer dan 900 Egyptische ambtenaren en hun gezinsleden uit de Sinai naar Egypte geëvacueerd, zo is in Tel Aviv meege deeld. De operatie werd uitgevoerd door het Internationale Rode Kruis. dat de Egyptenaren over het Suezkanaal zette. ADVERTENTIE voor HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL Elizabeth Taylor en haar echtgenoot Richard Burton hier in gesprek met de hertog en hertogin van Windsor na afloop van de wereldpremière van de film „De tragische geschiedenis van dr. Faust". De voorstelling werd in Oxford Engelandgegeven. Burton investeerde maar liefst 900.000 dollar in de rolprent. De baten zijn voor de „Dramatische Sociëteit" van Oxford. ROTTERDAM. De 56-jarige boomkweker J. Ch. H. uit Zoeter- meer heeft gistermiddag kort na drie uur in de Rotterdamse Agnietestraat zijn 76-jarige tante, de weduwe N. A. SapelliHameetman, met een hamer de schedel ingeslagen. De man heeft zijn daad vermoedelijk gepleegd in 'n vlaag van verstandsverbijstering. Het slachtoffer is In levensgevaarlij ke toestand in het Bergwegziekenhuis opgenomen. Toen zij even bij kennis was, heeft zij de politie verteld, dat haar neef de dader was. De politie hield H. vrijwel direct na zijn daad aan. De man was met een taxi uit Zoetermeer naar het huis in de Agniesestraat gereden. Toen de wagen voor het bovenhuis was gestopt, vroeg de boomkweker de chauffeur te wach ten. Korte tijd later kwam hij terug. Zijn kleding was toen echter derrhate met bloed bevlekt, dat de taxichauffeur arg waan kreeg. De man hing hem een ver ward verhaal op, waarbij hij vertelde, dat de chauffeur maar terug moest ke ren naar Zoetermeer, omdat hij nog het een en ander met zijn tante had te bespreken. De chauffeur vertrouwde de zaak niet en belde de politie. Toen recher cheurs korte tijd later het huis betra den vonden zij op een overloop tussen de tweede en derde verdieping de he vig bloedende vrouw. Zij was buiten bewustzijn. In het ziekenhuis is mevrouw Sapel- li-Hameetman echter nog korte tijd bij kennis geweest. Zij heeft toen gezegd, dat haar r.eef haar met een hamer op het hoofd had geslagen. Over het mo tief heeft zij niets gezegd. Het wapen waarmee de daad is ge pleegd, is met bloed bevlekt in de wo ning gevonden. Nog niet bekend is of H. de hamer bij zich had of dat deze aan mevrouw Sapelli toebehoort. Wel is bekend, dat de dader een zeer goede verstandhouding met zijn tante had. Hij bezocht haar, samen met zijn vrouw, regelmatig. Van ruzies is toen nooit iets gebleken. Ook roof wordt vrijwel uitgesloten geacht omdat de vrouw geen geld heeft en de boom kweker niet onbemiddeld is. H. had zelfs een sleutel van het huis van de vrouw. De politie gelooft eerder te maken te hebben met een volslagen krankzinnige. Van een verhoor na de aanhouding van H. was nauwelijks sprake. Uit de man viel geen verstandig woord te krijgen. NEW YORK Veertien lidstaten van de Noordatlantische Verdragsorga nisatie hebben een plan opgesteld ten einde het bondgenootschap gereed te maken voor de nieuwe diplomatieke ta ken, waarmede het in de jaren zeven tig zal worden geconfronteerd, aldus meldt de New York Times vandaag in een telegram uit Washington. Het vijftiende lid van de NAVO, Frankrijk, heeft niet meegedaan aan het voorbereidende werk. Het plan zal in december worden voorgelegd aan de zitting van de NAVO-ministerraad, die dan te Brussel zal worden gehouden. „De voorstellen worden aangeboden als een alternatief voor een ontbinding van het bondgen xrtschap in een diplo matiek klimaat, dat sinds de dagen van de koude oorlog in 1949 ingrijpend is gewijzigd", aldus de Times. De voornaamste punten van de voor stellen tot wijziging van het bondge nootschap zijn: 1. Het bondgenootschap moet een rol spelen bij het verbeteren van de be trekkingen met Oost-Europa. Bilaterale contacten behoren via het bondgenoot schap gecoördineerd te worden, opdat de Sovjet-Unie de ene bondgenoot niet tegen de andere kan uitspelen. 2. De Atlantische gemeenschap moet een gemeenschappelijk standpunt inne men ten aanzien van het beleid met be trekking tot crises in andere delen van de wereld, zoals Latijns-Amerika en het Midden-Oosten, I Minister en mevrouw Roolvink stonden gisteren in Utrecht vol bewonaering te kijken naar een groot edelhert, dat geheel van reuzel was vervaardigd. Het gebeurde tijdens een rondwandeling door de Julianahal van de Jaar- beurs, waar de bewindsman kort daarvoor de 18de slagersvaktentoonstelling „Slavakto" had geopend. De heer G. Schop uit Klaaswaal kreeg uit handen van de minister de gouden I slagersring1967 uitgereikt, als winbaar van de jaarlijkse wedstrijd voor het beste, nieuwe prodükt. Hij creëerde „nasi-vlees-mix", een artikel in worstvorm, toebereid met varkensvlees, boterhamworst en gedroogde nasi- groenten en kruiden. De huisvrr uw behoeft „nasi-vlees-mix" alleen maar even met rijst in een koekepan te bakken om in een wip een volledige maal- tijd op tafel te kunnen brengen. rMmimiiiiiMiMiiiiMiMiiiiiiiiiiiHHiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiitmiiiiiatiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiimiiiiMMiiMiMia CANBERRA Australië en Nieuw- Zeeland hebben vandaag aangekon digd. dat zij hun troepensterkte in Viëtnam zullen opvoeren. De Australische premier Harold Holt verklaarde in het parlement te Canber ra, dat de huidige Australische strijd macht van 6300 man in november of de cember zal worden aangevuld met 1700 man. Naar mededeling van de Nieuwzee- landse regeringsleider Keith Holvoake zal tegelijkertijd het Nieuwzeelandse Viëtnam-contingent, bestaande uit 376 man, worden versterkt met een com pagnie van 150 man Op het ogenblik vertoeven ongeveer 450.000 Amerikaanse militairen in Viët nam en binnenkort zullen nog 45.000 volgen. Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft toegegeven, dat de Ame rikaanse luchtmacht bij aanvalsvluch- ten boven Noord-Viëtnam regelmatig gebruik maakt van een nieuw geleid wapen dat vanuit de lucht wordt gelan ceerd tegen gronddoelen: de Walleye" die wordt geleid door een televisieoog, dat op het doel blijft gericht. De Noord- viëtnamese autoriteiten hebben reeds een gedetailleerde beschrijving van het wapen gegeven. Waarnemers in Saigon geloven dat de „Walleye" onder andere gebruikt is bij aanvallen op waterkrachtcentrales en bruggen in afgelegen gebieden in Noord-Viëtnam. In Zuid-Viëtnam zijn in de maand augustus ongeveer 6400 Noordviëtname- zen en Viët-Cong-leden gesneuveld te gen een verlies van 1679 geallieerde mi- LOS ANGELES. Door een aantal snel om zich heen grijpende nieuwe branden is gisteren een grote opper vlakte met struikgewas begroeide heu vels in Zuid-Califomië geblakerd. De brandweer is intussen de brand meester in een gebied van 8000 ha. De ze laatste brand bedreigde op een ge geven ogenblik het dorp Thousand Oaks in het district Ventura. Tot dusverre heeft de vuurzee in twee districten 55 gebouwen verwoest. De schade aan de te velde staande ge wassen is honderdduizenden dollars groot litairen. Daarvan waren 989 Zuidviëtna- mese, 588 Amerikaanse militairen en 102 uit andere landen. Volgens de Ame rikaanse militaire woordvoerder zijn dit jaar tot augustus, ongeveer 61.180 Noordviëtnamese militairen en Viët- Congstrijders gesneuveld. Amerikaanse straaljagers hebben gis teren drie lanceerbases voor raketten in de omgeving van de Noordviëtname se havenstad Haiphong gebombardeerd. Naar mededeling van een militaire woordvoerder werd een basis volledig vernietigd en een tweede zwaar bescha digd. De schade aan de derde basis kon niet opgenomen worden doordat het doel door rookwolken aan het zicht ont trokken was. Voorts werden in de omgeving van Haiphong kazernes vernietigd en drie bruggen beschadigd. Demonstranten hebben gisteren in ge heel Amerika geprotesteerd tegen de oorlog in Viëtnam, waarbij vele jonge ren hun oproep voor militaire dienst trachtten in te leveren en recruterings- bureaus blokkeerden. iHMiiiimmiiiiiiiiiiiiaiiiiiMiiiaimimimmamiiiimiiMiiaMiiMc. jj (Van onze weerkundige medewerker) TYe temperatuur is in de warme sector van een stormdepressie I boven de Noordzee vannacht bijzon- der hoog geweest. In plaats van te dalen vertoonde de temperatuurlijn l in Gelderland een stijging van 8 gra- den gisteravond om 7 uur, via 15 graden omstreeks middernacht, tot 17 j I a 18 graden vanmorgen om 7 uur. Hoe I bijzonder dergelijke nachttemperatu- ren zijn, blijkt bij vergelijking met de i normale minimumtemperatuur van i juli, augustus en september, resp. jj I2Vi, 12Vi en 10 graden. Het normale cijfer voor oktober is 6V2 gr. Belangrijk koudere lucht zal in de i loop van vandaag ons land binnen- vallen. Bij wind uit west tot noord- jj west vindt dan een overgang plaats i 1 naar een koud, overwegend droog en i zonniger weertype, dat vermoedelijk I niet langer dan twee dagen zal duren. Daarna wordt het opnieuw zachter. Uit de statistieken blijkt, dat de melk- produktie van de koe bij een dergelijke koude-inval in midden oktober sterk terugloopt. laaiiiaiiiaaaiiaiiiiiiiiiiiimiaiiiaiiiiaiimiiiiiiiiiii

De Vallei | 1967 | | pagina 1