tot meer Rijn en Lek Samenwerking recreatie langs Ledeninjectie nodig om degradatie te ontgaan Frummel Bij schaakclub Rhenen Vergadering vervroegd Amerongen en Rhenen (met nog vijf andere gemeenten) in recreatieschap Ouderavond kleuterschool BRANDWEER IN DE PRIJZEN Reisverhaal voor C.P.B.-dames tuinbouwhoehje u uw Bevoegdheden Kosten Autonomie Bijeenkomst Omgeving van dorpshuis in het groen Grote actie voor jeugdcentrum Veiling Kesteren Vervuiling Opbrengst po 1 tectes ïmie ten einde Epkle AMERONGEN *- Zeven Utrechtse gemeenten, die grenzen aan de Rijn- en de Lekoevers en waartoe ook Amerongen en Rhenen be horen, zullen binnenkort gaan heslissen of zij zullen deelnemen aan een gemeen schappelijke regeling, die tot doel heeft de belangen van de recreatie en de na- tuur- en landschapsbeselier- ming in het genoemde oe- vergebied te behartigen. „Een heel nieuw gezicht" Bel: 10550 11079 Deze kaart brengt het oevergebied, dat onder het recreatieschap valt, in beeld. Rectificatie DINSDAG 17 OKTOBER 1967 AMERONGEN Op woensdag avond, 25 oktober vindt in de openbare kleuterschool „Margriet" de jaarlijkse ouderavond nlaats De schoolarts, Mevr. M. B. Buenk-van Engelen zal op deze avond een inleiding houden over „De schoolgaande kleuter en zijn problemen". De ouders zullen in de gelegenheid worden gesteld vragen aan de schoolarts te stellen. ADVFRTENT1E RHENEN De vrijwillige brandwe ren van Rhenen en Achterberg hebben in Wageningen deelgenomen aan brandweerwedstrijden ter gelegenheid van het twintigjarig bestéian van de< manschappenvereniging in die gemeen te. Het wedstrijdobject bestond uit een leegstaand pand, dat voor de sloop was bestemd. Toen de wedstrijden achter de rug waren en burgemeester De Niet in de schouwburg „Junushoff" de prijzen uitreikte, bleken Rhenen en Achterberg op eervolle plaatsen te zijn geëindigd. 1. Renkum met 136 pnt.; 2. Benne- kom met 125 pnt.; 3. Rhenen met 118 pnt.; 4. Achterberg met 113 pnt.; 5. Wageningen met 103 pnt. en 6. Bühr- stadt (Did.). Het Duitse korps deed buiten mede dinging mee. Het kreeg evenwel een fraaie beker, evenals de korpsen van Renkum, Bennekom en Rhenen. De deelnemende verenigingen defi leerden na afloop voor het Wagening- se gemeentebestuur. AMERONGEN De afd. Leersum- Amerongen van de CPB houdt op 18 oktober weer een bijeenkomst. Deze wordt gehouden op het adres Utrecht sestraatweg 38 te Amerongen en be gint om acht uur. Ds. G. Kaastra uit Amerongen zal een causerie met dia's houden over zijn reis door Jordanië en Jeruzalem. KESTEREN. De gemeenteraad van Kesteren komt in plaats van vrijdag 27 oktober, woensdag 25 oktober in maandelijkse zitting bijeen. De vervroe ging van de raadsvergadering vindt haar oorzaak in de beslissing van Gede puteerde Staten van Gelderland betreffende het raadsbesluit inzake de verkoop van het omstreden pand Hoofdstraat 20. G. S. onthielden hun goedkeuring aan het raadsbesluit om de woning ondanks adviezen van het college van B. en W. toch toe te kennen aan de enige en tevens hoogste inschrijver, de heer J. Vermeer uit Kesteren. Het verschuiven van de raadsvergadering naar een vroeger tijdstip stelt de raad in de gelegenheid om in beroep te gaan bij de Kroon, hetgeen binnen dertig dagen na ontvangst van het besluit dient te geschieden. Logischerwijs wordt in Kesteren aangenomen, dat de raad inder daad ertoe over zal gaan om een beslissing te vragen van de Kroon in deze veel besproken kwestie. AMERONGEN De opbrengst van de collecte ten behoeve van de Hema- va bedroeg in het afgelopen kwartaal te Amerongen f 244,. De opgehaalde bedragen over de maanden juli, augustus en september bedroegen resp. f 61,08; f 54,58 en f 128,34. De in Amerongen gehouden collecte ten behoeve van het Kon. Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding be droeg dit jaar ruim f 1600,. In catalogussen en prijscouranten treffen ivij sporadisch de groep niet- j klimmende vaste plant clematis aan. Vanaf deze plaats wil ik de aandacht vestigen op soorten clematis die gere kend kunnen worden tot de „half-hees- ters". Deze soort vriest 's winters wel iswaar sterk in, doch loopt in het voor jaar aan haar voet weer uit. Ik noem o.m. de clematis integrifolia. Deze wordt ongeveer 60 cm hoog en bloeit met violet-blauwe bloemen. Een pracht- plant in de bloemenborder is eveneens de soort clematis durandii, de rec ta en heracleifolia variëteit davidia- na, die in september - oktober met prachtig blauwe bloemen bloeit. Deze laatstgenoemde variëteit verlangt een licht beschaduwde plaats en groeit tot ongeveer 1,50 meter hoogte. De tot bo venstaande groep behorende clematis zijn enigszins houtachtig, prachtig in een border. In vorige praatjes wees ik u op de schone vruchtdracht van heesters die in geen tuin mogen ontbreken. Nu wijs ik u op de volgende mooie'■hees- ters(tjes). De fraaie Kornoelje. Hoe mooi steken de propjes witte bessen bij de kleurrijke bladeren af. En de Hele- sia Carolina (de sneeuwvlokkenstruik) die in het voorjaar zo mooi bloeide als ware het geheel met een kleed van wit te bloesems overdekt, staat thans in volle glorie met steenvruchten van ei genaardige vorm, die in de lengte ge vleugeld zijn. De myrica pehsilvatica (wasgagél) pronkt met blauwberijpte vruchten, malus baccata, geel-rode ap peltjes; malus sieboldii gele vrucht); Symphoricarpo chessaultii rode bes sen); enz. enz., te veel om op te noe men. Op zonnige dagen ziet men onze gevederde vrienden druk bezig in de besdragende heesters. Een blij en on bekommerd vertier! Ga daar eens bij stilstaan. Mooi past dit alles bij het wegglijden van de zomer, waarvan de' laatste ogenblikken spoedig doorbreken. Verstaat u de lentezangen in de herfst f Hopelijk in het geen latijn voor u, bes te lezers en lezeressen. Alvorens koning winter ons met zijn ijzige adem in het gezicht blaast en de tijd daar is waarin moeder natuur zich vrindelijk, maar ook zeer grimmig kan gedragen en voor wij nog denken aan sneeuwlandschap en groot ijsvermaak, kunnen we nog veel genieten zowel in tuinen, plantsoenen, als in de bossen en velden. De herfst-chrysanten staan nu nog te pronken, de dahlia's schitteren nog in hun kleurenpracht en vorm, tot op het moment dat koning Winter een zwak ke aanval onderneemt en wij in de mor genstond de ruiten met „bloemen van' ij" beschilderd zien. Onze gevederde vrienden, de lijsters, zijn verzot op de fraaie en voor hen delicatesse zijnde bessen van de mooie Pyrancantha (Vuurdoorn)Om hen te weren spant men zwart garen of draden voor de heesters heen en de vogels stich ten dan geen onheil. De vaste planten die enkele jaren vast hebben gestaan, zijn uitgegroeid tot pollen van grote omvang, het mid den der plant is zeer zwakjes gewor den. Deze kan men opnemen en scheu ren (splitsen). Van te voren wordt de grond bemest en gespit om daarna de buitenste stukken van de plant opnieuw uit. te planten. Op deze wijze kan men de vaste planten vermeerderen. Zet min stens 3 stuks in verband bijeen. Neem altijd een oneven getal en niet eentje hier en eentje daar. Maak er 'n groep je van bijeen en plant ze niet te dicht bijeen. Geef ze de ruimte.' Minstens 35 cm uiteen zetten. De klacht, dat de begoniaknollen in 't voorjaar niet willen uitspruiten, komt men vaak tegen. Ga als volgt te werk. Knolbegonia's absoluut geen vorst, dus rooi deze vroegtijdig en waag het er niet op al bloeien ze nu nog. Denk er om dat uw kamer-azalea in het volle licht blijft staan en zo koel mogelijk. Vergeet daarbij niet de pot kluit vochtig te houden en de bladeren- kroon eens per dag flink nat te sproeien met lauw water. Dit bevordert de vor- ming en ontwikkeling der bloemknop pen. Vaak hoort men het klaaglied over het afvallen van het blad en geen knop- vorming. Dit is het gevolg van de te droge lucht. Vandaar geregeld sproei en en een koele standplaats. Ook hoort men vaak de klacht uiten, dat de bloem knoppen verdrogen. Wanneer gezorgd wordt voor een voldoende vochtige pot- kluit en geregelde bespuiting van d« kroon, dan komt alles zo u wenst. E. J. Grijsen - Rhenen OPTIEK KERKEWIJK 17 -VEENENDAAL Een provinciale commissie heeft de plannen hiervoor al geheel uitgewerkt. In principe is men overeengekomen het recreatieschap Rijn- en Lekoevers op te richten. Het bestuur hiervan, de oeverraad genaamd, zal gevormd wor den door de burgemeester en 'n raads lid van de deelnemend gemeenten. De zeven gemeenten, die belang bij de oprichting van het recreatieschap hebben zijn Amerongen, Houten, Lopik, Rhenen, Vreeswijk, Wijk bij Duurstede en IJsselstein. Omdat men van oordeel is dat ook de inwoners van de stad Utrecht gebaat zijn bij recreatievoor zieningen aan de Rijn- en de Lekoevers zal ook de gemeente Utrecht aan het recreatieschap deelnemen. Deze ge meente zal met twee leden in de oever- raad vertegenwoordigd zijn. De provin cie Utrecht zal een belangrijk deel van de kosten, die het recreatieschap zal gaan maken, voor haar rekening ne men, vandaar dat er ook twee provin ciale vertegenwoordigers in de raad zitting zullen hebben. Verder ligt het in de bedoeling ge bruik te maken van een aantal diensten en instanties, tot wie men zich zal rich ten om advies. In dit verband gaan de gedachten uit naar deskundigen van de betrokken waterschappen, de rijkswa terstaat, de Dienst der domeinen, het landbouwschap, de georganiseerde wa tersport en het betreffende ministerie. De oeverraad is belast met het alge meen bestuur van het recreatieschap en krijgt ongeveer dezelfde bevoegdhe den als een gemeenteraad heeft. De besluiten van de oeverraad zullen wor den uitgevoerd door een dagelijks be stuur, dat bestaat uit de burgemeesters van de deelnemende gemeenten en een vertegenwoordiger van de provincie Utrecht en van de provincie. De activiteiten van het recreatie schap zullen zich in de eerste plaats richten op de aanleg van recreatiepro jecten en daarnaast ook op het onder houd daarvan. De kosten die voor de eerste factor gemaakt moeten worden komen voor de helft voor rekening van het rijk. De andere helft en de overige kosten worden gedragen door de ge meenten en de provincie Utrecht. Hier voor is een ingewikkelde regeling ge troffen, die globaal inhoudt dat de pro vincie 40 tot 50 pet. van de lasten draagt, de gemeente Utrecht 10 tot 15 pet. en de oevergemeenten de rest, in hoofdzaak naar verhouding van hun oeverlengte en inwonertal. Vastgesteld is al dat Amerongens deel in de dek king van de kosten 5,4 pet. zal zijn en dat van Rhenen 11,2 pet. Bij het bepalen van de bijdragen in de kosten is als uitgangspunt genomen, dat gemeenten die geen belang hebben bij een bepaalde aankoop of een buiten gewoon werk niet behoeven mee te beta len aan de kosten daarvan. Ondanks de voorgestelde vorm van nauwe samenwerking zal de autonomie door de nieuwe regeling niet in gevaar worden gebracht. Wanneer bij/oorbeeld Amerongen, Rhenen of een andere deel nemende gemeente zelf bepaalde activi teiten op recreatiegebied binnen haar grenzen wenst te ontplooien, blyft hier voor de mogelijkheid bestaan. Wel is merj verplicht de oeverraad van de voorgenomen activiteiten op de hoog te te stellen. In de praktijk kan het voorkomen, dat het bestuur van het re creatieschap de plannen van een afzon derlijke gemeente niet steunt. In dat geval zal aan de oeverraad een uit spraak worden gevraagd. De oeverraad heeft overigens nog an dere belangrijke bevoegdheden. Door deze raad kunnen binnen het gebied van het recreatieschap belastingen geheven worden en kunnen verordeningen wor den vastgesteld, die door strafbepaling of politiedwang gehandhaafd worden. Indien de gemeenteraden van provin ciale staten akkoord gaan met de ont werpregeling zal het Recreatieschap Rijn- en Lekoevers begin volgend jaar gaan functioneren. Gisteravond werden de plannen voor het recreatieschap toegelicht door ir. F. N. Sikkes, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, en tevens voorzit ter van de commissie, die de voorbe reidende werkzaamheden heeft ver richt. Voor deze bijeenkomst, die in het gemeentehuis van Amerongen werd gehouden, hestond veel belangstelling, vooral van de zijde van de raadsleden van de deelnemende gemeenten. De vergadering werd geopend door de burgemeester van Amerongen, jhr. mr, O. R. van den Bosch. In zijn toe* spraak zei de heer Sikkes, dat de snel le toeneming van vele vormen van re creatie voor de toekomst vele voorzie ningen noodzakelijk maakte en dat het nu al zaak is zich hierover te bezinnen. De plannen van de commissie werden uiteengezet door mr. J. Bulthuis van de provinciale griffie. De aanwezigen kregen ruimschoots de gelegenheid hun oordeel hierover te geven. De heer Spit, raadslid van de ge- Vreemd, dat U niet eerder op het idee kwam. Een nieuwe bril, dèt is het. Ineens ontdekt U, hoe anders U kunt zijn. U voelt zich prettiger, zelfbewuster, vrijer. Nee, 't is geen verbeelding, er wordt ook met andere ogen naar u gekeken. Meer waardering? Meer sympathie? Een extra com plimentje?Gewoon, door een nieuwe bril. dagblad DE VALLEI? tot 17.30 uur van 17.30 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 Raad Kesteren in beroep bij Kroon? RHENEN. Tijdens de gisteravond in gebouw „Irene" gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Rhenense Schaakclub kon voorzitter J. Kat aan drie topspelers vier bekers uitreiken. De heer S. van Dijk was zowel kam pioen in de Oostelijke Schaakbond als in de onderlinge competitie. Hij mocht twee bekers in ontvangst nemen. De heren D. J. Bovenschen en M. ter Haar waren de andere gelukkigen. De heer Bovenschen was tweede geworden in de Osbo-competitie en de heer Ter Haar was op de tweede plaats geëindigd in de onderlinge competitie. De heer Ter Haar had nog een opmerkelijke pres tatie geleverd, door in de Osbo-competitie evenveel punten te verzamelen als de heer Bovenschen, doch laatstgenoemde had twee wedstrijden minder ge speeld en was daardoor boven de heer Ter Haar geëindigd. Uit het jaarverslag van secretaris Notermans bleek, dat het eerste tien- ftal was gedegradeerd van de tweede naar de derde klasse oostelijke schaak bond. Er waren twee verzachtende omstan digheden. Praktisch alle clubs waarte gen gespeeld werd, waren het jaar daarvoor eerste klassers geweest en het Rhenense tiental moest vaak met inval lers op pad. Dit was aanleiding voor de secretaris op te merken, dat de ver eniging nodig een ledeninjectie moet hebben. Om de onderlinge competitie dit sei zoen wat op een hoger peil te brengen werd besloten een nieuwe opzet te ma ken, waarbij de sterkste spelers in elk geval een eigen competitie spelen. Ge deeltelijk zal dit met thuiswedstrijden moeten worden opgelost, alhoewel er naar gestreefd zal worden zoveel moge lijk op de clubavond elkaar te ontmoe ten. In de onderlinge competitie van 't afgelopen jaar werden niet minder dan A\\\\v\\\\u\\\\\vuuu\uuvvmwm\\muu\\\wu\uuwu*iv\wuvuuwvwv AMERONGEN Het doet het kerk bestuur van de Ned. Herv. gemeente te Amerongen veel genoegen dat het en thousiasme voor 't afbreken van het oude gebouw „Bethel" bijzonder groot is geweest. Nu komt echter het moei lijkste onderdeel van het geheel n.l. de opbouw van het nieuwe jeugdcentrum. Op de gemeente wordt weer een drin gend beroep gedaan om financieel te helpen. Voor het bijeenbrengen van de nodige gelden zal een aantal medewer kers donderdag a.s. circulaires rond brengen welke dan op 24 oktober a.s. weer zullen worden opgehaald. Bij de St. Andrieskerk is een namaaktoren opgesteld welke precies aangeeft hoe groot de stand van de binnengekomen financiën is. Tot nu toe is de toren be klommen tot 12 streepjes ofwel f 12.000,.Het ontbrekende bedrag is thans dus nog f 38.000,.Men heeft vertrouwen, dat de plannen zullen luk ken. De schaakcracks met hun prijzen. O 146 wedstrijden gespeeld. De wedstrij den in Osbo-verband, zeven in getal, werden allemaal verloren. De punten- verhouding was I8V2 voor en 51V2 te gen. De heren J. Kat en J. D. Busch waren beiden periodiek aftredend als bestuursleden. Zij hadden zich herkies baar gesteld en werden bij acclamatie herkozen, totdat penningmeester S. van Dijk met nadere financiële gegevens op nadere financiële gegevens op tafel komt. De vergadering, die een zeer geani meerd verloop had, werd besloten met de traditionele gongwedstrijd, waaraan leuke prijzen waren verbonden. De eindstand in de Osbo-competitie was als volgt: 1. S. van Dijk 7-3V2; 2. D. J. Boven schen 5-2Vt; 3. M. ter Haar 7-2'/t; 4. J. Kat 7-2; 5. B. van Doorn 7-2; 6. J.Ver- woert 7-2; 7. J. F. Meijer 6-IV2; 8. T. van Dijk 7-11/*; 9. J. D. Busch 4-V2; 10. H. Visch 5-'/2. De eindstand in de onderlinge competi tie was: 1. S. van Dijk 32-20l/t; 2. M. ter Haar 2I-I6V2; 3. H. Visch 20-14V2; 4. J. Ver- woert 23-14; 5. B. van Doorn 20-12; 6. J. Notermans 2O-IIV2; 7. T. van Dijk 18- 10; 8. J. F. Meijer 22-V!i\ 9. J. Kat 18- 7V2; 10. D. J. Bovenschen 12-7. RHENEN Bij de vragen van de VVD'ers Jansen en Vonhoff over de Bantuinschool plaatsten wij abusieve lijk een foto van het nog vrij nieuwe schoolgebouw aan de Platanenlaan. AMERONGEN Het stichtingsbe stuur van het dorpshuis heeft bij de ge meente een verzoek ingediend om in aanmerking te komen voor een aanvul lend voorschot van f 8.500,dat nodig is om in de omgeving van het dorpshuis een gazon aan te leggen en 'verdere be planting aan te brengen. Al eerder was men van plan deze werkzaamheden uit te voeren, maar toen stond de houten woning van ir. Slagter in de weg. In het voorjaar is deze woning weggehaald. Het college van B. en W. acht het verzoek van het stichtingsbestuur redelijk en stelt de raad, die woensdag 18 oktober verga dert, dan ook voor het gevraagde kre diet te verlenen. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren maandag 16 oktober: Goiidreinetten: EI 65—75: 20—26, EI 75—85: 27—35, aanvoer 24 ton. Cox's Or. Pippin: Ei 60—65: 27—29, EI 65—70: 38—40, EI 70—75: 40—45, EI 75—80: 42—47, EII 60—65: 25—27, EII 65—70: 34—37, EII 70—75: 38—41, EII 75—80: 38—41, aanvoer 32 ton. Ingrid Marie: EI 65—75: 25—26, EI 75—85: 30—34, aanvoer 7'ton. Sterappels: EI 60—65: 17—18, EI 65—75: 27—38, EI 70-^-80: 49, aanvoer 14 ton. Gieser Wildeman: EI 50—60: 47—49, EI 55—65: 55, EI 60—70: 65, aanvoer 2 ton. Doyenne du Cornice: EII 65—75: 86—99, EII 75—85: 100— 106, aanvoer 3 ton. IJsbouten: EI 50—60: 29, EI 60—70: 36, aanvoer 3 ton. Legiponts: EII 55—65: 47, EII 65—75: 59, aanvoer 1 ton. Doordraai blank: f 10,50 per 100 kg. A.s. woensdag worden ca. 8 ton Con ference geveild. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. meente Houten, maakte een opmerking over de kostenverdeling. Hij was er een voorstander van dat de oppervlak te hiervoor als basis kon dienen en niet de oeverlengte van de deelnemen de gemeenten, zoals nu het geval is. Wethouder K. G. Tiel, van Ameron gen achtte het van belang rekening te houden met de vervuiling van het wa ter. Hij vroeg of er in dit verband ook maatregelen worden genomen. Hij sprak tevens de hoop uit dat de ge meentes niet de nadelige saldi moeten gaan verdelen, maar dat er na ver loop van tijd inkomsten zullen zijn, waarop men aanspraak zou kunnen maken. De heer Buitenhuis onderstreepte de ernst van het vervuilingsprobleem toen hij opmerkte: „Deze kwestie zal een groot probleem voor het schap gaan vormen. Maar men kan zich in Neder land nu eenmaal niet permitteren een recreatiegebied af te schrijven, cjsdat er niet gezwommen kan worden vanwe ge het vuile water. Er blijven nog ve le andere mogelijkheden tot recreatie over". Raadslid J. v.d. Dikkenberg uit Amerongen zag ook nadelen van de voorgenomen samenwerking. Hij vreesde dat er agrarische gronden aan de recreatie zouden worden opgeofferd. De financiële kant achtte hij tevens een bezwaar. Daarnaast had hij prin cipiële bedenkingen, aangezien hij nu al de zondagsrust in gevaar zag ko men. De heer Sikkes stelde echter, dat de Landbouw juist gebaat is bij georgani seerde recreatie. Wat de zondagsrust betreft, was hij van mening dat deze kwestie in een raadsvergadering be handeld hoort te worden. Dat er voor recreatie meer geld wordt uitgegeven vond hij verantwoord omdat ook de vrije tijd steeds in omvang toeneemt. Wethouder mr. J. Deen (Rhenen) ge loofde dat de commissie een belangrij ke factor over het hoofd gezien had; de eigen inspraak van de gemeenten. Nu is er een dagelijks bestuur dat aan de touwtjes trekt. De regeling vond hij als geheel „te eng" Hij zou graag de mogelijkheid openen, dat bijvoorbeeld ook de provincie Gelderland zou kun nen toetreden. De bijeenkomst werd omstreeks elf uur gesloten. In de komende raadsver gaderingen zullen de gemeenten een definitief standpunt gaan bepalen, wat de toetreding tot 't recreatieschap be treft. A De Rijnoever komt door toedoen van het in oprichting zijnde recreatie schap opnieuw in de belangstelling. 1

De Vallei | 1967 | | pagina 3