Paul de Groot exit als leider van C.P.N. Directeur bij uitgebrande fabriek Binnen j jaar herbouw op zelfde plaats Hulp stelt Danlon- produktie veilig Zuiveraar nu zelf op de wip BVD informeerde ook bij universiteit van A'dam WEEKENDREIZEN 2 dagen LONDEN f110," Ned. communisten laken de Sovjet-Unie fel In Kamer niet vaak meer gehoord Nieuw bureau spreidt het rijksapparaat Krommenie 1/ linoleum jn Bij frontale autobotsing drie doden Een moeder geeft Davitamon 10. KUNSTGEBIT „Op eigen verzoekin verband met leeftijd" „Bijwonen van huwelijk was onjuist Meer uitvoer in september Beslag betwist op Drienerlo B.N.G. schrapt duurste huizen van programma Diefje nam het er goed van NADER BESCHOUWD *.99 Ontsnapte kreeg een jaar voor inbraken per nachtboot mogelijkheid van verlenging tot 5 dagen Hoek van Holland-Harwich DINSDAG 17 OKTOBER 1967 PAUL DE GROOT Paul de Groot is van 1945 tot 1963 lid van de Tweede Kamer geweest, maar de laatste jaren was Marcus Bakker al fractievoorzitter en boven dien al veel langer de woordvoerder van de communisten in het parlement. De Groot kwam nog maar zelden naar Den Haag. Zijn plaats in de Ka mer was maandenlang leeg. Hij was trouwens ook veel ziek. Zijn altijd zure stem hoorde men niet meer, behalve een enkele keer bij algemene politieke beschouwingen. Er werd ook niet meer met hem gediscussieerd. Het is steeds een raadsel gebleven hoe De Groot, na mei 1945 te voor schijn gekomen uit 'n overigens werke loze onderduikperiode, het heft weer in handen kon nemen. Gebruikmakend van de verwarring onder de communis ten, die toen „Vrienden van De Waar heid" heetten en in onzekerheid ver keerden over de politieke lijn, heeft De Groot zijn-functie van partijsecretaris, die hij van 1938 af vervulde, weer kun nen bezetten. In 1962 werd hij voorzit ter. Waarschijnlijk zal de tegenwoordige secretaris, H. J. Hoekstra, hem opvol gen. Sinds vier jaar is de heer Hoek stra. 43 jaar oud, ook lid van de Twee de Kamer. ADVERTENTIE Vrij gem. synode AMERSFOORT De generale sy node van de Vrijgemaakt Gerefor- formeerde Kerken vindt het onjuist, dat haar „deputanten voor correspon dentie met de hoge overheid" de trouw- dienst van prinses Beatrix en prins Claus hebben bijgewoond. De synode, die zitting houdt in Amersfoort, vindt dat men aan een uit nodiging van de Koningin wel eerbie dig gevolg moet geven, maar niet wan neer dit in strijd is met de wil van God. De trouwdienst op 10 maart vorig jaar in Amsterdam was een kerkelijke bijeenkomst van oecumeni sche allure. Hij was dus, zegt de synode, in we zen in strijd met het Woord van de Heer der Kerk en de daarop gegronde belijdenis van de Gereformeerde Ker ken in Nederland. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Paul de Groot treedt af als voorzitter van de Communis tische Partij Nederland. De 68-jarige communistenleider heeft alle stormen binnen zijn partij .sinds de oorlog overleefd. Op het partijcongres in decem ber zal hip „op eigen wens aftreden in verband met zijn leeftijd". Er zal een nieuwe functie worden gecreëerd, zodat hij als algemeen advi seur van de partij kan blijven optreden. Het bestuur van de CPN maakt hier terloops melding van in een verklaring, waarin een felle aanval wordt ge daan op de Sovjet-Unie. De CPN heeft besloten geen gevolg te geven aan de uitnodiging om de her denking van de vijftigste verjaardag van de Russische revolutie bij te wo nen. De CPN wil voorkomen, dat het bijwonen van de herdenking kan wor den uitgelegd als een goedkeuring van de Russische politiek. Het partijbestuur verklaart, dat men altijd de oktoberrevolutie hoog gehou den heeft, maar dat de Russische poli tiek is afgeweken van de ideeën van de oktoberrevolutie. De vijftigste verjaar dag van de revolutie zal wel In Neder land worden gevierd, maar dan op grond van de eigen politiek en van autonome leninistische oriëntering. De Sovjet-Unie wordt in de verklaring veroordeeld omdat zij niet solidair is met de communisten van Indonesië en vanwege „de welwillende neutraliteit ten aanzien van het barbaarse bewind van Suharto". De vervolgde communis ten van Indonesië worden door Rus land in de rug aangevallen, aldus de CPN. Meer verwijten De Sovjet-Unie wordt voorts verweten dat zij in het Midden-Oosten het avon tuurlijke pan-arabische chauvinisme ge steund heeft, waardoor Amerika, Enge land, West-Duitsland en reactionaire krachten in Israël hun positie konden verstevigen. De CPN vindt het tevens onjuist, dat Rusland probeert alle communistische partijen ie binden aan een verdrag te gen de verspreiding van kernwapens. Dat zal de positie van Amerika alleen versterken en de Chinese Volksrepu bliek isoleren. De CPN zal daarom de komende internationale conferentie hierover niet bezoeken, aldus de CPN. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De beslissing van de ministerraad de spreiding van het Rijksapparaat met kracht te bevorde ren, zal met ingang van vandaag wor den behandeld door het Centraal Bu reau Spreiding Rijksdienst, dat giste ren is ingesteld door minister Beernink (Binnenlandse Zaken). In de memorie van toelichting op de begroting van Binnenlandse Zaken voor het volgende jaar was de oprichting van dit centraal bureau al aangekondigd. Directeur H. H. de Wildt, die tege lijk met de oprichting van het centraal bureau is benoemd, krijgt een beperk te staf personeel, die zal worden ge huisvest in het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Den Haag. Het bureau moet de spreiding van het Rijksapparaat bevorderen, waarbij moet worden samengewerkt met depar tementen en diensten. De belangen van het bij een verhuizing betrokken perso neel worden zeer belangrijk genoemd. Dit geldt niet alleen de huisvesting op kantoor maar ook privé. Directeur De Wildt, die tot zijn be noeming directeur van de afdeling for matiezaken bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken was, werkt op basis van de onderzoekingen en voorstellen die de commissie huisvesting Rijksap paraat in augustus 1966 heeft gedaan. Aanpassing of herziening van deze on derzoekingen en voorstellen is, gezien de inmiddels verstreken tijd, niet uit gesloten. DEN HAAG Ook in september Is de Nederlandse uitvoer toegenomen, ter wijl de invoer achterbleef. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (C.B.S.) heeft Nederland vorige maand voor 2.474 mil joen gulden aan goederen ingevoerd. In augustus voerde ons land voor 2.359 miljoen gulden in. De uitvoer nam veel sterker toe, namelijk van 2.191 miljoen gulden in augustus tot 2.319 miljoen gulden in september. Door deze ontwikkeling steeg ook het deel van de invoer, dat door uitvoer werd gedekt, namelijk van 93 tot 94 procent. Vergeleken met september 1966 daalde de invoer met 46 miljoen gulden of twee procent, maar nam de uitvoer toe met 32 miljoen gulden of één procent. Sinds het begin van het jaar voerde Nederland voor 2.922 miljoen gulden meer in, dan het exporteerde. Overi gens is dit verschil tussen invoer en uitvoer dit jaar 870 miljoen gulden klei ner dan in 1966. ADVERTENTIE sneller schoon dan welke I vloerbedekking ook een het de DEN HAAG. Mevrouw A. C. La- sonder-Bauer in Enschede heeft in een verzoekschrift aan de Staten-Generaal geklaagd over de confiscatie van het landgoed Drienerlo door een tribunaal in 1947. Het tribunaal nam toen bij de veroordeling van de (overleden) man van mevrouw Lasonder, diens hele ver mogen in beslag. In de petitie wordt gewezen „op de onrechtvaardige wijze, waarop de staat het landgoed zonder meer heeft toege- eigend" en wordt op de Staten-Gene raal een beroep gedaan om zijn beslis sende invloed aan te wenden, opdat „de regering door een passende regeling de onrechtvaardigheid wegneme". Mevrouw Lasonder vindt dat het proces van het tribunaal zodanige ge breken vertoont, dat het nietig ver klaard zou moeten worden. Op Driener lo is nu de Technische Hogeschool van Enschede gevestigd. (Van een onzer verslaggevers) HOEVELAKEN Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is bezig de bouw van de duurste woningen uit zijn programma af te stoten. Voor het eind van het jaar wil de directie vorm hebben gevonden, waardoor Bouwfonds hiermee niet meer op voorgrond treedt. De directie van het bouwfonds wil hiermee tegemoetkomen aan de be zwaren, die ertegen bestaan, dat het Bouwfonds, door de Nederlandse ge meenten opgezet om de sociale woning bouw te bevorderen, zich de laatste ja ren ook bezighoudt met de bouw van bungalows van omstreeks de honderd duizend gulden. Deze bezwaren zijn herhaaldelijk ge uit door particuliere bouwonderne mers, die menen dat het bouwfonds met deze „dure" bouw op hun gebied komt. BREDA. Tot een jaar gevangenis straf met aftrek heeft de Bredase rechtbank de 25-jarige W. B. uit Den Bosch veroordeeld wegens inbraak. B. was begin dit jaar ontsnapt uit de Rekkense inrichtingen, waar hij werd verpleegd. Hij was ter beschikking van de regering gesteld. Direct was hij gaan inbreken, onder meer in Roosen daal, Den Haag, Zoetermeer, Breda en Schiedam. Van onze correspondent. DORDRECHT Een spijbelende jongen van twaalf jaar heeft in Dor drecht twee inbraken gepleegd, waar bij hij bijna duizend gulden buitmaak- te. Van het geld was bij zijn aanhou ding nog maar honderd gulden over. Hij had zich onder meer .vijf tweede hands bromfietsen, een leren pak en een luchtdrukpistool aangeschaft. Een deel van de buit had hij opgeborgen in een bagagekluis van het station Dor drecht. Een ander deel vond de recher che onder zijn bed. Veel geld had de jongen ook besteed aan taxiritten. Bovendien had hij in Rotterdam voor de aardigheid wat geld op straat rondgestrooid. 4D VER''F 'It Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. 2 AS PRO'" *i.~ (S&wCveebfX: DIRECTEUR L. VAN STRAATEN nieuwer en groter TAe Danlon fabriek in Emmcn, die zondag in vlammen opging, wordt op dezelfde plaats herbouwd. De produktie zal binnen de kortst mogeljjke tijd hervat worden in noodvoorzieningen. Verwacht wordt, dat in december alweer de eerste kousen kunnen worden gemaakt. Het opruimen van de verwrongen staalhoop, die na de brand van de fabriek overbleef, zal niet zoveel tjjd vragen. Als de verzekeringsmensen de zaak hebben bekeken, kan het puin binnen een week weg zijn. Dan wordt zo snel mogelijk gestart met de nieuwe fabriek. Voor de herbouw komt ook de grond beschikbaar van de EMKA- Touwimport en het carrosseriebe- drijf De Jong. Deze bedrijven wer den door de brand bij de Danlon aan getast en compleet vernield. Deze twee bedrijven komen op 'n andere plaats te staan. Door het erbij trekken van percelen, krijgt de Danlon er duizend vierkante meter grond bij. Voorlopig wordt niet verder gewerkt aan de bouw van het garenverede- lingsbedrijf, waarvan de grondwerk zaamheden al zijn begonnen. Alle activiteiten worden gericht op het herbouwen van de kousenfabriek, die waarschijnlijk over een jaar al weer kan produceren. beide tien- EMMEN Het vuur heeft Eramen een kaakslag gegeven. Het loeiend ge weld, dat in korte tijd het werk wegvrat van 1200 mensen in de Danlon-fabriek, brand na in het hart van elke Emmenaar. Iedereen spreekt erover: Een prach tige fabriek met ruime groeikansen werd in enkele uren een smerige puinhoop. De Emmenaren gehard door zo veel moeilijkheden hebben de tanden gezet in het terugwinnen van de opge brande werkgelegenheid. „Zowel uit Emmen als uit de omgeving hebben we verschillende aanbiedingen gekregen van gebouwen, waarin we de produktie tijdelijk kunnen onderbrengen. Ik ga er zo op af om te zien wat het meest ge schikt is", zegt de heer L. van Straa- ten, directeur van de Danlon-fabriek. Hoofdkwartier ADVERTENTIE DRAGERS VAN EEN Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen van het tandvlees Alleen de tandarts is in staat het gebit weer possend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aan tasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kunt wenden, is het raadzaam voorlopig DENTOFIX wenden, is het raadzaam voorlopig UtiNiurix te gebruiken, een aangenaam alkaiisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX g« wordt geheel verwijderd door het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lachen als met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid dank zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. In hotel 't Heerenhof in Emmen heeft de Danlon een voorlopig hoofdkwartier ingericht. In een zaal staat de eigen te lex, via vier telefoonlijnen met het ei gen nummer onderhoudt de fabriek het contact met de buitenwereld. Mensen lopen af en aan. Onder hen is ook de heer H. C. Andersen uit De nemarken, president-commissaris van de Danlonfabrieken. Hij heeft geen tijd voor een gesprek. Anders is het met de heer Van Straa- ten, die de leiding van het verkoopbu reau van Danlon in Amsterdam had en sinds 3Vz jaar ook de directeur is van de fabriek in Emmen. Hij rukt zich uit de drukte om even te praten. „Ik zat in Amsterdam met mijn vrouw en kinderen, toen de brand uit brak. Ik werd opgebeld en men zei mij: Haast je maar niet, er is toch niets meer aan te doen", zegt de heer Van Straaten. Herbouw plannen Het was puur toeval dat ook de pre sident-commissaris van Danlon in Am sterdam was. Vrijdag bracht hij .nog met een groep Denen een bezoek aan het bedrijf in Emmen. Om negen uur zondag had de heer Van Straaten een gesprek met zijn hoogste baas in het Amsterdamse Hilton. Het ging over de herbouwplannen. Om half tien reed de directeur van het Emmense bedrijf naar de brandende fabriek. „In zekere zin was het een voordeel dat ik niet in Emmen zat. Daardoor was het mogelijk zonder paniek en in alle rust te beramen hoe het verder zou moeten", zegt directeur Van Straaten. De herbouw van het bedrijf staat vast. Ook het voorlopig opvangen van de produktie. Zelfs in Ter Apel is daarvoor ruimte aangeboden. De Danlon had voor de uitbreiding machines in bestelling die binnenkort arriveren en die komen in de noodvoorziening. Half november komen er nog meer machines. Aanbiedingen „Van Nederlandse en buitenlandse collega's hebben we aanbiedingen om kousen te kopen, zodat we onze klan ten kunnen blijven bedienen. Het mees te daarvan zal uit het buitenland ko men. De Nederlandse fabrieken zullen niet zoveel kunnen doen. Gaat u maar na: Wij hebben 50-pet. van de Neder landse kousenproduktie", zet de heer Van Straaten uiteen. Zijn heldere ogen onder een borste lige haardos blikken de ruimte in als hij spreekt over het personeel. Dat is in ieder geval voor 52 weken onder de pannen, want daarvoor is het be drijf verzekerd. Hij zegt: „Het gemid- I>aul de Groot, die met ijzeren hand jarenlang de CPN heeft bestuurd, gaat zijn functie van partijvoorzitter al dan niet vrijwillig neerleggen. In het summiere communiqué van het partijbestuur wordt er de nadruk op ge legd, dat dit op eigen verzoek gebeurt, maar daar hoeft geen enkele waarde aan te worden gehecht. Een toevoeging luidt: „Paul de Groot zal in de mate, dat hem dit mogelijk is, werkzaam blijven voor en ter on dersteuning van het nieuwe partijbe stuur. Het partijbestuur besloot aan het congres voorstellen te doen, waardoor de deelneming van partijgenoot De Groot aan het partijwerk onder zo gun stig mogelijke omstandigheden zal kun nen plaats hebben." Wet is volstrekt onduidelijk welke be- voegdheden deze nieuwe functie zal inhouden. Het is mogelijk, dat De Groot niet langer verantwoordelijk zal zijn, maar toch in zijn nieuwe functie de touwtjes in handen houdt. Erg aan nemelijk is dat echter niet. Waarschijn lijker is, dat De Groot na zijn onafge broken reeks zuiveringen nu zelf het veld moet ruimen en dat besloten is dit te camoufleren door het creëren van van een schijnfunctie, waaruit dan moet blijken, dat De Groot uit vrije wil vertrekf. Wij geloven niet in een vrijwillig vertrek. Ten eerste omdat Paul de Groot daar de figuur niet voor is en ten tweede omdat er al jaren een groeien de weerstand tegen De Groot binnen de partij valt te constateren. Bij het laat ste conflict tegen de directeur van het reisbureau Vernu hebben afdelingen zelfs tegen de besluiten van het partij bestuur gestemd. LJet absolute bewind van Paul de Groot over de CPN wordt geken merkt door een steeds groter isolement van de partij en een reeks zuiveringen en conflicten. Om maar iets te noemen: er waren de kwesties Gortzak/Wage naar, Koejemans, Baruch, Pegasus en kort geleden Vernu. Steeds is Paul de Groot als overwin naar uit het strijdperk getreden en werd de opposant, overladen met be schuldigingen, uit de partij gestoten. Verwonderlijk lang wist Paul de Groot zich te handhaven, hoewel het ongenoe gen bij iedere zuivering toenam. Er is al op gewezen, dat het merk waardig is, dat vrijwel alle communis ten, die in de oorlog belangrijk verzets werk hebben gedaan, door De Groot werden verwijderd. Dit zou verband kunnen houden met zijn eigen (weinig heldhaftige) oorlogsverleden, waarover veel nog duister is gebleven. i~kok op politiek terrein isoleerde Paul de Groot zichzelf en zijn par tij. De kritiek op de Sowjet-Unie werd steeds heftiger en De Waarheid riep zijn correspondent uit Moskou terug. De verklaring tegen de Sovjet-Unie, die in deze krant staat, liegt er niet om. Waarschijnlijk is het de laatste ver klaring uit de periode-De Groot, maar helemaal zeker is dat nog niet. delde loon wordt doorbetaald en ook de mensen die meer verdienen in de ploe gendienst krijgen het volle pond. Ook de loonsverhoging, die volgens de c.a.o. op 1 januari ingaat, wordt uitbetaald evenals de vakantietoeslag. Wij hopen het ook voor elkaar te krijgen de winst deling van vier procent uit te betalen. Die is gebaseerd op het dividend, en wij verwachten, dat dit zal worden uit betaald." Maar wat moeten al die mensen, die geld krijgen en niets te doen heb ben? Activiteiten Daarover hebben we gesproken met de ondernemingsraad en de vakbewe ging. We willen bepaalde activiteiten op gang brengen in wijkcentra en dorps huizen om de mensen bezig te houden. Voor de meisjes wordt gedacht aan huishoudcursussen." Dat lijkt een goede gedachte. Door het stilliggen van het werk zijn er in de gemeente Emmen 750 meisjes, die hun handen vrij hebben. Gaat de noodvoor ziening draaien, dan wordt begonnen met wisseldiensten. Het personeel kan bij toerbeurt enkele dagen in de week werken. De heer Van Straaten vindt het een geluk, dat de hele administratie uit de vlammen werd gered. De loonadminis tratie is ondergebracht bij Drente, een bedrijf dat ook op het industrieterrein Emmen staat. Het ziet er naar uit dat het belang rijke stuk werkgèlegenheid dat een brand aan Emmen onttrok, weer terug gewonnen zal worden. In 1953 was het de Deen R. L. Bay, die met vijftig mensen het experiment van kousen ma ken in Emmen begon. Na enkele maan den sprak Bay vloeiend Nederlands en was hij helemaal vertrouwd met de ver houdingen in ons land. De vloeiende lijn van deze pionier wordt voortgezet in de aanpak, die er nu in Emmen is van de heropbouw van een groot stuk werk. GILZE-RIJEN Een autobotsing in Gilze-Rijen heeft drie mensen het leven gekost. Door onbekende oorzaak was een auto, bestuurd door de zestig- jasige F. van Meer uit Tilburg, in vol le vaart tegen een tegemoetkomende Duitse wagen gebotst. De heer Van Meer, z(jn 53-jarige vrouw en de bestuurder van de Duitse auto, de 42-jarige F. Niklau, werden dodelijk gewond. BOXTEL De 27-jarige G. van Em men uit Boxtel is om het leven geko men, nadat hij bij het te voet overste ken van een rijksweg in zijn woon plaats door een scooter was aangere den. STRIJEN Op de Waleweg in Strij- en is de 34-jarige W. Huisman uit Strij- en gedood.Hij was met zijn auto te gen een langs de weg geparkeerde aan hangwagen gebotst. TIEL De negentienjarige mejuf frouw K. S. van Wijk uit Deil is gister nacht om het leveh gekomen, toen zij op een kruispunt in Tiel als inzittende van een personenauto bij een botsing betrokken raakte. Tegen boom EINDHOVEN Op een kruispunt in Eindhoven is gisternacht een auto te gen een boom gebotst. Een van de in zittenden, de 63-jarige mevrouw P. van Greunsven uit Eindhoven, kwam om het leven. DEN HAAG De 69-jarige fietser H. de Geus werd dodelijk gewond toen een auto hem gistermorgen op de Troelstrakade in Den Haag aanreed. De automobilist had te laat gezien dat de fietser linksaf wilde slaan. THORN Toen zij gistermorgen in Thorn met haar fiets linksaf wilde slaan, is het veertienjarige meisje A. H. M. de Vries uit Hunsel door een au to geschept. Zij overleed ter plaatse. ADVERTENTIE ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ook bij de univer siteit van Amsterdam is het voorgeko men, dat gegevens over studenten aan ambtenaren van de BVD zijn verstrekt. Dat is gebleken uit een onderzoek dat het bestuur van de universiteit gisteren heeft ingesteld nadat bekend was ge worden, dat iets soortgelijks by de Leidse universiteit was gebeurd. De mededelingen, die sommige dien sten buiten medeweten van de rector- magnificus van de universiteit van Am sterdam' hebben verschaft, betroffen meestal openbare gegevens, zoals af gelegde examens. Enkele malen echter betroffen zij 'ook persoonlijke bijzonder heden, zoals de beoordeling van exa men- en tentamenresultaten. Aan deze gang van zaken is dadelijk een einde gemaakt. „De relatie tussen studenten en uni versiteit dient er een te zijn van ver trouwen", aldus de mededeling, die de Amsterdamse universiteit gisteren heeft uitgegeven. „De persoonlijke gegevens, waarover de universiteit met betrek king tot de studenten beschikt, dienen bij haar onvoorwaardelijk veilig te zijn. Met name de beoordeling van de stu dieresultaten mag alleen aan derden worden meegedeeld met goedvinden van de betrokken student of afgestu deerde". Alle universitaire diensten, instituten en instellingen van de universiteit van Amsterdam is bericht dat zij geen enke le verplichting hebben inlichtingen te verstrekken aan buitenstaanders en dat zij dat buiten goedvinden van de be trokken studenten ook niet behoren te doen. Onjuiste indruk Het hoofd van de BVD, drs. A. Kui pers, heeft gisteren over het inwinnen van inlichtingen door zijn dienst bij de Leidse universiteit gezegd: „De indruk alsof er op geheime wij ze inlichtingen werden ingewonnen, is onjuist. Er werden normale studiegege- vens gevraagd in het kader van een an tecedentenonderzoek naar een sollici tant voor een vertrouwensfunctie bij de rijksoverheid. De betrokkene was daar van op de hoogte. Ik hoop mij met het bestuur van de rijksuniversiteit te Lei den over de kwestie te verstaan". Drs. Kuipers wijst er op, dat de BVD niet de enige instantie is die der gelijke gegevens aan het bureau in schrijvingen en inlichtingen vraagt. „Dat lijkt mij ook normaal". De Vrije Universiteit in Amsterdam is er zeker van dat het bij haar voor de BVD on mogelijk is langs normale weg inlich tingen te verkrijgen over haar studen ten. Er is nooit iets bemerkt van BVD- activiteiten. Bij deze universiteit moet men zich zelfs bij navraag naar open bare gegevens legitimeren. „Andere gegevens kunnen alleen wor den verstrekt na een beslissing van de rector-magnificus. Deze is echter nooit door de BVD benaderd", aldus de Vrije Universiteit. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 5