Russische kolonel naar het Westen overgelopen êtÊm Wilde stakingen bedreigen Britse economie kijk,zuiver scheerwol Verdachte ambtenares pleegt zelfmoord portie vlees Duits komplot zat hijzonder goed in elkaar Over de grenzen Zuiden SUCROSA SUCROSA Indonesië gaat flink bezuinigen Russen vragen medewerking Jodrell Bank Chinezen doen heroej) op kaderfunctionarissen LEIDERS VAN VAKBONDEN MET EIEREN BEKOGELD Doodvonnis tegen neger vernietigd Binnenkort beslissing over Subandrio VECHTEN MET DE POLITIE Rebellen*' falen in leiding AFPERSER GEEFT BUNDESBAHN HANDENVOL WERK TE LUI VEROORDEELD BONN De arrestatie van vijf Russische spionnen in de Bondsrepubliek is het gevolg van het overlopen naar het Westen van een luitenant-kolonel van de Rus sische inlichtingendienst. NIET BEWAAKT Verbetering Luisteren naar Venus It STAP VOORUIT PUBLIKATIE Fotograaf} Naar V.S. Specialist Vrijgelaten Chinezen landden op N.-Sumatra Amerikaanse steekt zichzelf in brand Nu in luxe tafelverpakking De zoetstof met de zuiverste smaak heet Sucrosa, want daar zit géén sacharine in. Goedgekeurd door de N.V.S. Selectie Imitatie WEINIG ZIN Staking ten einde Daimler-Benz DINSDAG 17 OKTOBER 1967 SPIONAGEGRÖËÏP VALT UITEEN jiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiimmiiiiiiiiiti A In de Engelse bouwnijverheid is het even onrustig als in de havens en bij het goederenvervoer. Op een bouwproject in Londen is het gisteren tot een zwaar gevecht gekomen tussen politie en stakers die werkwilligen aanvielen toen het werk, na een jaar stilstand hervat zou worden. (Van onze correspondent) LONDEN Engeland kampt met reeksen wilde stakingen die de Britse economie onberekenbare schade toebrengen. Vooral de voortdurende on rust in de havens van Londen en Liverpool is fnuikend voor de Britse export: daar liggen goederen en produkten ter waarde van zeker zeshonderd miljoen gulden op verscheping te wachten. Behalve in de havens rommelt het voortdurend bij de spoorwegen; er is een kans op een landelijke staking van personeel bij de provinciale busmaat schappijen; de bond van elektriciens kampt met ondermijnend werk van communisten; gisteren is er in de Lon- defise City op een bouwplaats waar het werk een jaar heeft stilgelegen als ge volg van een wilde staking van bouw vakarbeiders, een woest gevecht gele verd tussen meer dan honderd politie mannen en een grote groep stakers. De Britse minister van Arbeid sprak gisteren in parlementaire bewoordin gen van „een ondisciplinaire toestand in de Britse industrie". Negentig pro cent van alle stakingen in Engeland zijn niet officieel, aldus de minister. Zij hebben dus niet de steun van de vak bonden. De gevolgen van de stakingen in de haven van Liverpool doen zich ook al voelen in de textielindustrie. In tal van fabrieken raken de voorraden katoen ADVERTENTIE Trui met ideale, ronde hals. Fully fashioned. Zuiver Tasmanie scheerwol, krimpwerend - vervilt niet. Eén voorbeeld uit de modi euze, praktische najaarscollectie van Delana. Maat 116-164, prijs vanaf 18,50. kindermode, tricotmode HEATH weggedraaid jiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimii IIIIIIIIHIIIIIIIHIIIiaiIHMlItaiHllllHIMIHK uitgeput. Korter werken en ontslag voor vele honderden arbeiders zullen er de consequenties van zijn als de haven arbeiders niet snel weer aan het werk gaan. Meer dan 9100 mannen nemen deel aan de wilde staking die zich richt te gen het nieuwe stelsel van arbeidsvoor waarden in de Britse havens dat een eind maakte aan het algemeen gehate stelsel van losse arbeid. Maar er zijn in Liverpool nog aller lei grieven tegen het nieuwe stelsel, onder meer tegen het feit dat men daar een lager garantieloon heeft dan in Londen. Op honderd schepen ligt het werk in Liverpool volkomen stil; het conflict ging gisteren zijn vijfde week in. In Londen was de toestand gister avond aldus: meer dan zevenduizend stakers; op 43 schepen wordt gelost noch geladen. Toen bestuurders van de transport arbeidersbond gisterochtend probeer den een staking van vierduizend sta kers in Londen toe te spreken om te proberen deze mannen weer aan het werk te krijgen, werden ze begroet met een regen van rotte eieren, tomaten, geldstukken en een kanonnade van scheldwoorden. Een der vakbondslei ders verweet in even krachtige taal de stakers dat ze zelfs te lui zijn om hun grieven op het bondsbureau te komen bespreken. Net als in de havens zijn de troebe len bij tal van andere bedrijfstakken 't werk van communistische en trotzkisti- sche onruststokers. Dat is vooral ook 't geval bij een groot bouwproject in de City van Londen, in het district Barbi can. Daar werd vrijdag voor het eerst sinds een jaar weer door een klein aan tal mannen gewerkt. Een grote politiemacht moest giste ren een handjevol werkwilligen be schermen tegen hun opstandige colle ga's die van geen inbinden willen we ten, hoezeer ze ook zijn veroordeeld door een onafhankelijke commissie, die hun grieven heeft onderzocht, en door hun eigen vakbonden. Ook de leider van de Conservatieve partij, Edward Heath, is het slachtof fer geworden van een wilde staking. Dat gebeurde toen hij voor de televisie zou worden geïnterviewd door de be kende David Frost. Nauwelijks was hun gesprek begonnen of het beeld ver dween: het werk van stakend technisch personeel. Voor Heath was dat dubbel jammer, want hij kan een beetje gun stige publiciteit best gebruiken: het jongste opinie-onderzoek heeft nl. uitge wezen dat maar 38 pet van de Conser vatieven tevreden met hem is. (Van onze correspondent) Deze luitenant-kol., Jefgeny Runge, vroeg anderhalve week geleden poli tiek asiel aan de Amerikaanse autori teiten in Duitsland. Hij is inmiddels naar Amerika overgebracht, waar hij wordt uitgehoord. De voornaamste verdachte in de Bonner spionage-affaire, Leonore Süt- terlin, heeft gisteren zelfmoord ge pleegd in haar cel in de vrouwenge vangenis in Keulen. De dood van deze 39-jarige ambtenares van het West- duitse ministerie van Buitenlandse Za ken betekent een lelijke tegenslag voor het onderzoek naar het opgerolde Rus sische spion agecom plot. Deze zaak behoort tot de grootste uit de jongste geschiedenis. Na de aanhouding van mevrouw Süt- terlin had de justitie de gevangenis di rect gewaarschuwd, dat de vrouw mis schien .een zelfmoordpoging zou doen. Desondanks werd zij 's nachts niet voortdurend bewaakt. Pas 's morgens ontdekte een bewaakster, dat de vrouw zich 's nachts had opgehangen. Volgens de federale procureur-gene raal in Karlsruhe, Ludwig Martin, staat nu .al vast dat de gearresteerde spion nen jaren lang civiele en militaire ge heimen van het ministerie van Buiten landse Zaken en de Franse ambassade in Bonn hebben doorgegeven naar Mos kou. Het ministerie zal gedwongen zijn de code voor geheime stukken, die sinds lang aan de Russen is overgebriefd, te veranderen. DJAKARTA Indonesië zal de over heidsuitgaven in het komende jaar drastisch beperken. Er zal minder geld worden uitgegeven aan de Indone sische vertegenwoordigingen in het bui tenland; de belasting-inning wordt ver beterd en er zal een actie worden ge voerd om het benzineverbruik te beper ken. Waarnemend president Suharto, die gisteren een aanvullende begroting aan het parlement voorlegde, kondigde een salarisverhoging voor de ambtenaren aan. De meeste Indonesische rijks ambtenaren hebben op het ogenblik al lerlei bijbaantjes waarmee zij hun klei ne salaris aanvullen. De regering wil aan deze praktijken, die de corruptie in de hand werken, een einde maken. Op de begroting staat een bedrag van 142.685 miljoen rupiah (ongeveer 3,75 miljard gulden) vermeld als inkomsten. Drieënveertig procent hiervan berust op belastingen. Daarvoor zal de inning sterk moeten worden verbeterd; op het ogenblik betaalt slechts een kwart mil joen van de 105 miljoen Indonesiërs be lasting. Drieëntwintig procent van de inkomsten moet komen uit buitenlandse kredieten. Die bedragen zullen vooral worden gebruikt voor ontwikkelingspro jecten. Van onze correspondent LONDEN De sterke radiotele scoop van Jodrell Bank in Engeland gaat morgen proberen signalen op te vangen van de Russische ruimtesonde Venus IV, die dan de planeet Venus moet bereiken. Dit gebeurt op Rus sisch verzoek. Het is in geen jaren voorgekomen, dat de Russen een dergelijk verzoek aan het Westen hebben gedaan. Het heeft dan ook groot opzien gebaard. Als reden voor het verrassend ver zoek geeft de Russische Academie van wetenschappen op: het belang van het experiment voor het wetenschappelijk onderzoek in de gehele wereld en de betekenis ervan voor de mensheid. De directeur van Jodrell Bank, Sir Bernard Lovell, sprak gisteren opge togen van een verzoek van groot inter nationaal belang. „Het is zes jaar ge leden", zei hij, „sinds wij een derge lijk verzoek om medewerking van de Russen hebben gekregen". Hij sprak van een geweldige stap voorwaarts bij de internationale sa menwerking in de ruimte. Herhaalde pogingen van Jodrell Bank om met de Sovjet-Unie te kun nen samenwerken bij het beluisteren van haar onderzoekingen in de ruimte zijn telkens afgestuit op botte weige ring of ontwijkende antwoorden. Sir Bernard Lovell vermoedt, dat de Rus sen zullen proberen hun sonde op Ve nus te laten landen. Vorig jaar Kerstmis heeft Jodrell Bank foto's opgevangen van Lunik 13, een Russische kunstmaan die opna men maakte op de maan. Die zijn toen meteen door Jodrell Bank gepubli ceerd. Daar waren de Russische onder zoekers weinig over te spreken. Venus IV is op 12 juni gelanceerd. WASHINGTON Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft het doodvonnis tegen een neger vernietigd omdat de jury die hem schuldig had bevonden, uitsluitend uit blanken bestond. De neger, Johnny Coleman zou in augustus 1960 een blanke, John Johnson hebben vermoord. In 1962 werd hij door een rechtbank in Alabama ter dood ver oordeeld. In hoger beroep werd de zaak terugverwezen waarop andermaal een doodvonnis werd uitgesproken. Het Hooggerechtshof in Washington heeft het vonnis nu nietig verklaard. Dat gebeurde nadat een beweging voor rassengèlijkheid bewijzen had aange voerd volgens welke er sprake was ge weest van discriminatie. ADVERTENTIE 5 En waarom? Omdat de eiwitten fn vlees eersteklas bouwstoffen voor het men selijk lichaam zijn. Omdat vlees goed Is voor de lijn. En vanzelfsprekend, omdat u met vlees zo veel verrukkelijke culinaire mogelijkheden hebt Déérom vlees etmis, veimitwoord eten Leonore Sütterlin had als secreta resse van een hooggeplaatst ambte- j naar sinds 1959 een vertrouwenspo sitie op de centrale personeelsafde- ling van het Bonner ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij had toe gang tot belangrijke geheime stuk ken, vooral op het gebied van de NAVO en het interne beleid van het ministerie. Ook was zij op de hoogte van de code van het departement. Jaren lang heeft mevrouw Sütterlin des avonds geheime stukken uit de sa fe van haar afdeling meegenomen naar haar riante bungalow in Bonn. Daar werden van deze stukken foto kopieën gemaakt door haar man, de beroepsfotograaf Heinz Sütterlin. Sütterlin haar man, is in feite een beroepsspion die door de Russen i was opgeleid in Oost-Berlijn. In 1962 i werd hij West-Duitsland binnenge- smokkeld met de opdracht nauwe contacten te leggen met vrouwen, die toegang hadden tot de geheimen E van het ministerie van Buitenland- se Zaken in Bonn. Als het zo uit- kwam, dan mocht hij zelfs een amb- tenares trouwen, zo zeiden zijn op- I drachtgevers en dat gebeurde in- 1 derdaad reeds een jaar later. Sütterlin had zich bovendien een i positie opgebouwd als vaste foto- i graaf bij de Westduitse dienst Be- scherming Bevolking en de luchtbe- scherming. Bij bijna alle grote 1 rampoefeningen reed hij mee in de E auto's van de B.B. om zijn opna- i men te maken. Hij was daardoor o.m. goed bekend met de Duitse veiligheidsmaatregelen tegen aanval- len met kernwapens. Het echtpaar Sütterlin leverde zijn gegevens aan een Russische ver trouwensman, Jefgeni Runge, die luitenant-kolonel is van de Russi sche civiele inlichtingendienst KG3. Runge nam de gegevens in ont vangst bij ontmoetingen in West- Berlijn, Oost-Berlijn of in West- Duitsland. Hij meidde zich ander halve week geleden bij de Ameri kaanse inlichtingendienst in de Bondsrepubliek en werd meteen naar de Verenigde Staten gevlogen. Deze Russische overste was ook de contactman bij een andere spio- nagecel, in de Franse ambassade. De man die deze cel opbouwde was de eveneens gearresteerde An ton Markgraf, die als kelner heeft gewerkt in vele vooraanstaande res taurants en hotels in de Westduitse hoofdstad. Markgraf was een spe cialist in het aanbrengen van ge heime microfoons en andere afluis terapparatuur. Hij zou veel ver trouwelijke gesprekken en vergade ringen van diplomaten en politici hebben geregistreerd. In 1958 wist Markgraf zijn zwager aan te werven als spion: Leopold Pichl, die concierge was van de Franse ambassade en tevens koe rier voor de Franse militaire mis sie in Bonn. mmm Door de Russische KGB (inlich- E tingendienst) werd Pichl uitgerust met nagemaakte sleutels, waarmee hij de brandkasten in de ambassa- de kon openen. Pichl maakte dan fotokopieën van de daar opgebor- 1 gen documenten, met behulp van E E foto-apparatuur, die ook door de jj Russen was verstrekt. In zijn huis is o.m. een sigarettenkoker gevon- den, waarin een miniatuur camera en dito schijnwerper waren inge- bouwd. Om een fotokopie te maken E E behoeft men alleen de sigarettenko- ker één keer over het document in kwestie te strijken. Pichls vrouw Karla schijnt haar man slechts nu en dan te hebben ge- E holpen. Zij is intussen weer vrijge- laten. Minimin DJAKARTA - Het waarnemend hoofd van het Noordsumatraanse immigratie bureau, Masrah, heeft in Medan be kendgemaakt dat Chinese communisten onlangs clandestien in Noord-Sumatra aan land zijn gegaan. Zij konden niet aangehouden worden omdat het moei lijk is langs de gehele kust een doeltref fende controle te handhaven. SUBANDRIO gratieverzoek DJAKARTA De waarnemend pre sident van Indonesië, generaal Suharto, zal waarschijnlijk eind deze maand be slissen over het gratieverzoek dat de oud-minister van buitenlandse zaken dr. Subandrio heeft ingediend. Suban drio werd vorig jaar ter dood veroor deeld wegens zijn aandeel in de misluk te staatsgreep van oktober 1965. LOS ANGELES Een 55-jarige vrouw heeft zondag zelfmoord gepleegd klaarblijkelijk uit protest tegen de oorlog in Viëtnam door zich op de trappen van het federaal bestuursge bouw te Los Angeles met benzine te overgieten en zich in brand te steken. Door de grote hitte slaagden voorbij gangers er niet in het vuur te doven. De vrouw, geïdentificeerd als mevr. Florence Beaumont, overleed aan haar verwondingen in eer. ziekenhuis. In haar auto vond de politie verscheidene paci fistische kritieken op het Amerikaanse beleid inzake Viëtnam. Spi aanse romanprijs MADRID De Spaanse romanprijs Premio Planeta is dit jaar toegekend aan de schrijver Angel Maria de Lera voor zijn boek „Las ultimas banderas". De Lera, die in 1912 is geboren, staat nogal kritisch tegenover het bewind van Franco. Zijn bekroonde boek beschrijft episoden uit de Spaanse Burgeroorlog. T^e economische expansie in het zui den van de Verenigde Staten ver hoogt zowel het inkomen als de be- roepsstatus van de negers en arme blanken en zal de eerstkomende tien ja ren de negermigratie uit het zuiden ver minderen, aldus wordt in een nieuwe studie van het „20ste eeuw-fonds" ge zegd. Het zuiden heeft op andere gebieden in het land de leiding bij de verhoging van het werkelijke inkomen per caput en krijgt een steeds groter aandeel van de beleggingen in fabrieken in indus triële inrichtingen. De studie is neergelegd in een boek, dat tot titel heeft: „the advancing south manpower propects and problems". (Het vooruitgaande zuiden, mankracht, vooruitzichten en problemen TAe economisten voorzien dat de groei van het zuiden de eerstvolgende tien jaar zal voortduren, ondanks de hardnekkige problemen van de slechte scholen en de rassendiscriminatie. In de studie zijn opgenomen de sta ten Alabama, Arkansas, Florida, Geor gia, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Noord-Carolina, Oklahoma, Zuid-Caro- lina, Tennessee, Texas en Virginia. Het 20ste eeuw-fonds is een filantro pische stichting voor onderzoek en openbare voorlichting over economische en sociale problemen. TAe beroepsstatus en het inkomen zul len de eerstvolgende tien jaar ver beteren, daar meer en meer negers de landbouw verlaten om te gaan werken in de industrie en de dienstverlenende bedrijven, aldus James G. Maddox, hoogleraar aan de universiteit van de staat Noord-Carolina, die het onderzoek heeft geleid, maar, zo voegt hij er aan toe, zij zullen noch wat inkomen, noch wat beroepsstatus betreft het peil van de blanken bereiken. Voorzien wordt dat in het zuiden te gen 1975 de tewerkstelling van negers tot 3.600.000 personen zal zijn gestegen, vergeleken met het huidige aantal van 3.350.000, hoewel de tewerkstelling tus sen 1950 en 1960 is gedaald. Volgens Maddox zal in het komende decennium deze daling niet alleen op houden, maar overgaan in toeneming van werkgelegenheid voor negers. Het is duidelijk dat hierdoor het vertrek van negers uit het zuiden ook zal ver minderen. Tussen 1940 en 1960 is door de neger migratie het percentage van de neger bevolking in het zuiden gedaald van 70 naar 52. ADVERTENTIE In plaats van suiker voor de slanke lijn I PEKING Een Chinese krant heeft gisteren ronduit bekend, dat de „revo lutionaire rebellen" niet in staat zijn de leidinggevende functies in het land over te nemen en gewezen op de absolute noodzaak, dat de aan de dijk gezette kaders worden teruggeroepen. „De pro letarische revolutionairen hebben de macht gegrepen, maar komen ervaring tekort op leidinggevend terrein. Alleen de kaders hebben de voor dat organi- satiewerk vereiste ervaring. Het is ab soluut noodzakelijk dat ze weer op hun posten worden geplaatst, anders zal het onmogeljjk zijn de doeleinden van de revolutie en de produktie te verwezen lijken", zo schreef het in Sjanghai ver schijnende blad „Wen Hoei Pao" in een hoofdartikel. HISTORISCH Men moet volgens het blad zelfs ge bruik durven maken van de kaderfunc- Vriend van „Fantom" gepakt (Van onze correspondent) BONN De politie in Hamburg heeft een man gearresteerd, die be weert een goede bekende te zijn van „Fantom", de man die de Westduitse spoorwegen terroriseert met bomaan slagen. De gearresteerde is de 31-ja- rige ziekenverpleger Peter Josef Folk uit Wanne-Eickel. Hij had aan twee weekbladen aangeboden onthullingen te doen over Fantom. Voorlopig staat de politie nog zeer voorzichtig tegenover de verklaringen van Folk. Gisteravond werd over de Westduitse televisie een oproep uitge zonden om inlichtingen over de gear resteerde. Op het Hamburgse hoofdbureau van politie is een staf van vijftig politie ambtenaren bezig met de eerste selec tie van de tips, die nog steeds binnen stromen na het uitzenden door radio en televisie van een geluidsband met de stem van Fantom. Het onderzoek wordt ernstig belem merd door profiteurs en onverantwoor delijke grappenmakers, die in verschil lende steden de politie anoniem opbel len en dreigen met het opblazen van een spoorlijn of een station. De spoor wegen- hebben daarom op ettelijke tra jecten locomotieven moeten laten rij den, die een wagon met zand voor zich uit duwden. Explosies deden zich niet voor. Volgens anonieme telefoontjes zouden ook de stations van Stuttgart, Lüneburg, Brake, Hannover en Lübeck bedreigd zijn. Veiligheidshalve moest de politie overal een groot aantal mannen de sta tionsgebouwen laten controleren. In een bagagekluis op het station van Lübeck had een imitatie-Fantom een stuk kar ton gelegd, waarop een miljoen mark werd geëist. Inmiddels is het bekend geworden waar Fantom, die zich ook „Roy Clark" noemt, zijn inspiratie vandaan heeft. In het voorjaar van 1959 kort voor de eerste bomaanslag drukte het boule vardblad Bild-Zeitung een vervolgver haal af over een man, die Amerika met tijdbommen in rep en roer brengt. De naam van de romanbandiet: Roy Clark, een naam waarvan ook Fantom zich graag bedient. tionarissen die fouten hebben begaan. „Men moet die kwestie in historisch verband zien. Talrijke kaderleden heb ben fouten begaan, soms zelfs ernstige fouten, maar daarbij moeten de sociale achtergronden in aanmerking worden genomen. Onder invloed van de bour- geois-ideeën hebben sommige kader functionarissen op hoge posten zich los gemaakt van de massa. De meerder heid van die massa valt hen aan en stoot hen uit. Dat is nu precies wat niet moet gebeuren. Essentieel is op het ogenblik dat ze worden opgevoed en ge bruikt", aldus het blad, dat eraan toe voegt, dat de beste manier is hun zoveel mogelijk verantwoordelijkheid te ge ven en periodiek te „leiden" door mid del van de „studiegroepen voor de ge dachten van Mao Tse-toeng". Ze zou den dan langzamerhand weer in de praktijk van de revolutie terugkeren. Het blad geeft toe dat er bij sommige eerst weggezuiverde topfunctionarissen weinig zin kan bestaan om weer aan de slag te gaan. Ze zouden echter „alle angst van zich af moeten zetten en er zich op moeten voorbereiden de kritiek van de revolutionaire massa openlijk te accepteren". Het blad maakt een uit zondering voor een kleine groep men sen, „wie tot elke prijs verhinderd moet worden zich weer in de rijen der revolu tionairen binnen te dringen". Het komt erop aan hen te herkennen, aldus hel hoofdartikel. by STUTTGART De staking van 47.000 man in de vier autofabrieken van Daimler-Benz is ten einde. Na twee da gen zwichtte de directie voor de eis van het personeel. De arbeiders mogen nu op het terrein van de fabriek een stem ming houden over de vraag of zij zul len staken. Die eventuele staking moet dan dienen ter ondersteuning van de vakbonden bij de onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst.

De Vallei | 1967 | | pagina 6