Veenendaals dagblad V er makelij kheidsbelas ting verdwijnt in etappes Proeflanding in Rusland DICHTE DAMPKRING RONDOM VENUS Buiten WIJ Van Heijst had toegekund met 150 man minder Afgevaardigden brengen Johnson zware slag toe Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bioscoop-exploitatie wordt meer rendabel inde Uit pakket lekkend gif zet station op stelten Verouderde apparatuur weekend-systeem REDDING KWAM NOG JUIST OP TIJD CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! I voor Minister Klompé kondigt aan in Kamercommissie Leven als op aarde is niet moi Wielrijder voor zijn huis verongelukt SlffWin w een reis twee van 14 dagen naar de Olympische winterspelen Diolomatiek conflict tussen Denemarken en Griekenland Ministers wijten déconfiture o.a. aan ondeugdelijke leiding Vermindering der uitgaven V A Ambtenaren van Pensioenfonds ontstemd over verbnisolan Iets zachter Geen eenvormigheid VERRASSING IN DE BEURT Wmmm Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Zuid-Amerika VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS BEROEP OP KAMER Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 19 OKTOBER I967 4le JAARGANG Een foto van de Russische ruimtesonde „Venus IV", waarmee gisteren een opmerkelijk succes is geboekt. Tijdens een proeflanding ergens in Rusland werd deze foto enige maanden geleden gemaakteerst nu zijn de gegevens over de sonde vrijgegeven. MOSKOU Uit de eerste, van via de Russische ruimtecapsule „Venus IV" ontvangen gegevens, konden gisteren de volgende belangrijke conclusies wor den getrokken: ADVERTENTIE ^lelden wordt h'et er buiten fraaier op, wanneer 's mensen hand door de schatkamers van moeder Natuur graait daar bestaan voorbeelden te over van. Maar als de karakterloos heid der eertijdse eenvormigheid door verstandig bosbeheer wordt veran derd in een aangename variatie, kan iedereen daar vree mee lebben. Te genwoordig kennen we al nauwelijks meer de eentonigheid van een ouder wets dennen-zaaibos, zoals dit in het begin dezer eeuw overal op onze hoge gronden te vinden was: een dicht in een gegroeid en verstrengeld pijnboom bestand, stijf en zonder fleur of heer lijkheid, met veel dor, dood hout, zwammen en spr.k, grijs begroeid met korstmossen. Een armoedig, en troos teloos boompjescomplex, zonder bo- demwas op de uitgeputte grond, tot waar nauwelijks een zonnestraal ver mag door te dringen en feitelijk alleen geschikt als windvrij rustgebied voor grofwild. Gelukkig zien we zulke op gepropte dennenreeksen weinig meer; ze bezaten geen charme voor de pas santen, noch aspect voor de eigenaar. Een opmerkelijk verschil met de bo men, waaraan 's mensen averechtse bemoeiing vreemd bleef; deze presen teren zich veel bekoorlijker en aan trekkelijker. De vliegmast-veteraan in de steppe van buntgras en pijpestroo- tjes of op de hei vertonen een prach tige wildheid en originaliteit in hun stoere opstreving en kregen in oude exemplaren een eerbiedwaardig uiter lijk, vitaliteit en wasdom. We willen dit morgen eens nader bekijken. 19-10-'67 A. B. WIGMAN V V-'V vs^VWWV>AAAAAAAA/S^VWWVW>^Ai De dampkring van Venus is één tot vijftien maal zo dicht als die van de aarde: de atmosfeer van Venus bestaat bij na uitsluitend uit koolzuurgas (kool- dioxyde), gemengd met sporen zuurstof en waterdamp. Deze laatste 2 gassen maken ongeveer anderhalf procent van de dampkring van Venus uit; de temperatuur in de dampkring van de planeet varieert van veertig tot 280 graden Celsius; er bevinden zich geen stralingsgor dels rond de planeet of deze moeten zo zwak zijn dat de instrumenten van de Venus-4 ze niet hebben kunnen waarnemen. Uit deze gegevens komt in elk geval al vast te staan dat leven op Venus zo als zich dat op aarde voordoet onmoge lijk is. Aanvankelijk deelde het Russische persbureau Tass mee dat de instrumen ten een zachte landing op Venus had den gemaakt. In een latere versie werd gesproken van een „vloeiende daling en landing". Later op de avond meldde het Westduitse persbureau DPA dat de Russische capsule op Venus te pletter was geslagen, maar kort daarna liet de Russische sterrenkundige Vitaly Bron- stein weten dat het contact met de capsule op Venus niet meteen was ver broken. Voor de meeste Russen kwam het succes van de landing als een volsla gen verrassing. De laatste weken had den de Russische pers en radio geen berichten meer over de Venus-4 ver spreid die op 12 juni aan zijn lange reis naar de geheimzinnige planeet was begonnen. In een boodschap van de Russische re gering en partijleiding aan de mannen die bij het project van Venus-4 waren betrokken werd gewaagd van een „prachtig geschenk voor de vijftigste verjaardag van de grote socialistische oktoberrevolutie" en een ,;levendig be wijs van de bloei van de scheppende krachten van het Russische volk, van de groeiende macht van ons land en van de voordelen van het socialisme". Vandaag komt een Amerikaans ruim teschip, de Mariner-5, in de buurt van de planeet Venus aan. De Amerikaanse kunstihaan heeft een soortgelijke taak als de Venus-4, het verzamelen van ge gevens over de dampkring van Venus, de temperatuur en de dichtheid ervan. De Mariner-5 zal niet binnen de damp kring van de planeet komen, maar Venus passeren op een afstand van on geveer vierduizend kilometer. EDERVEEN De 77-jarige heer W. Bastiaan is hedenochtend om het leven gekomen bij een ongeluk voor zijn wo ning aan de Hoofdweg. De heeer Bas tiaan kwam per fiets van de uitrit bij zijn huis en werd daarbij gegrepen door een auto, bestuurd, door de heer J. L. N. uit Rhenen. Hij werd op slag gedood. DEN HAAG Op 1 januari 1969 zal de gemeentelijke vermakelijkheidsbe lasting voor de bioscopen verdwijnen. Dit heeft minister Klompé (C. R. en M.) gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens de openbare commissiever gadering over haar begroting. Een eventuele afschaffing betekent echter niet, dat de toegangsprijzen zullen dalen. Alleen de bioscoopexploi tanten kunnen dan rendabeler gaan werken. Enige tijd later vervalt de vermake lijkheidsbelasting ook voor andere openbare vermakelijkheden. De minis ters Beernink (Binnenlandse Zaken) en Witteveen (Financiën) zullen binnen kort een wetsontwerp indienen, waarin wordt voorgesteld het artikel over het heffen van deze vermakelijkheidsbe lasting uit de Gemeentewet te schrap pen. Naar verluidt, zal het vervallen van deze belasting op filmvoorstellingen de gezamenlijke gemeenten twaalf mil joen gulden per jaar gaan kosten. Als daarna die belasting op andere verma kelijkheden vervalt, hebben de ge meenten een totale strop van dertig miljoen gulden per jaar. Deze vermakelijkheidsbelasting wordt afgeschaft „in het kader van de verruiming van het gemeentelijk belas tinggebied", zei minister Klompé giste ren. Uit die mededeling kan worden af geleid, dat de gemeenten hun strop zul len moeten goedmaken door extra be lastingen te gaan heffen. Er komt dus blijkbaar geen compen satie uit het Gemeentefonds. Het is niet denkbeeldig, dat de gemeenten straks toch de mogelijkheid krijgen om zelf een vermakelijkheidsbelasting te heffen. Volgens het oorspronkelijk wetsont werp tot verruiming van het gemeen telijk belastinggebied zouden de ge meenteraden alleen extra lasten aan hun burgers kunnen opleggen om be- ADVERTENTIE Haal een wedstrijdfolder bij uw winkelier. 500 grs. familiepak roodmerk 3.42 250 grs. normaalpak roodmerk 1.75 paalde, te voren vastgestelde, voorzie ningen te betalen. Het schijnt de bedoe ling te zijn om dit karakter aan het wetsontwerp te ontnemen. Burgemeester mr. H. J. Wijtema van Alkmaar, voorzitter van de Ver eniging voor Nederlandse Gemeenten, was gisteravond hoogst verbaasd dat minister Klompé zich met deze zaak heeft ingelaten. Hij wist, dat er van allerlei kanten op aangedrongen is de vermakelijkheidsbelasting voor open bare filmvoorstellingen te laten vallen. „Maar de meeste gemeenten kunnen, gezien de precaire financiële situatie van de gemeentekas, hier dikwijls niet toe overgaan", zei hij. Twee schoolverenigingen in Veenen daal met vrijwel gelijke grondslag, hebben deze week vergaderd over fusie. Bij de ene vereniging ging men er in principe mee akkoord terwijl bij de an dere vereniging de vereiste tweederde meerderheid van het ledental niet aan wezig was om een dergelijk besluit te kunnen nemen. Verwacht wordt, dat er weinig tegenstand wordt aangevoerd tegen de fusionering. 0 De Kamers van Kcs-fhandel van Utrécht en Amersfoort1 hebben in een gezamenlijke nota aan het provinciaal bestuur enkele kanttekeningen gemaakt bij de onlangs verschenen structuurschets van de provincie Utrecht. Zij betreuren hierin ondermeer dat er te weinig aan dacht is besteed aan de sociaal econo mische belangen. KOPENHAGEN De Deense rege ring roept haar ambassadeur in Athe ne, graaf Moltke-Huitfeldt, voor consul tatie terug naar Kopenhagen uit pro test tegen de uitwijzing van een lid van de Deense ambassade. De Griekse regering heeft vandaag meegedeeld de Deen I. B. Alken tot persona non grata te hebben verklaard omdat hij verklaringen zou hebben af gelegd die een inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Grieken land vormden. Denemarken zal voor de duur van de afwezigheid van graaf Moltke-Huitfeldt een zaakgelastigde in Athene aanstel len. ROOSENDAAL Een lekkend postpakket, dat later een zwaar vergif bleek te bevatten, heeft gis teravond grote consternatie op het station van Roosendaal veroor zaakt. In het pakket zaten drie, veertig centimeter hoge flessen, die door een Amsterdamse handelson derneming naar een bedrijf in Bel gië waren verzonden. De vloeistof die uit een van de flessen lekte, verspreidde een door dringende geur op het station. De gemeentelijke geneeskundige dienst van Roosendaal en deskundi gen van de P.T.T. maakten uit, dat de fles thiophenol bevatte. Deze stof mag niet met de handen worden aan geraakt en als men de damp van de stof inademt, kunnen al vergiftigings verschijnselen optreden. Eén ambte naar van de P.T.T. op het station is korte tijd onwel geweest, nadat hij de dampen had ingeademd. De brandweer loste tenslotte het probleem hoe het pakket onschade lijk te maken, op. Met een perslucht masker voor en rubber handschoe nen aan, verpakten twee brandweer lieden het pakket in stevig plastic en borgen het veilig op. De eigenaar kan de zending van daag komen ophalen. Verzending van gevaarlijke stoffen per postpakket is verboden. DEN HAAG De déconfiture van Van Heijst en Zonen, als gevolg waarvan in Den Haag 609 personen werkloos zijn geworden, was mede een gevolg van ondeugdelijke leiding van het bedrijf, aldus blijkt uit het antwoord van de ministers De Block en Roolvink op vragen van de Tweede-Kamercommissies van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Andere oorzaken van de déconfiture waren een verouderd en ten dele on doelmatig machinepark, een slechte routine, een teveel aan personeel en ver spilling, o.a. „zeer royale reisrekeningen van de directie" en „de dure hobbies van deze directie ten laste van de exploitatie van de vennootschap". Het machinepark was dermate ver ouderd, dat een algehele vernieuwing verre te verkiezen zou zijn geweest bo ven modernisering, zo blijkt uit een on derzoek van de Nationale Investerings bank. De fabricage-methoden van Van Heijst waren niet modern te noemen, deels door een niet gelukkige keuze van apparatuur. De constructie van radiatoren was niet aangepast aan de voor massafabri- cage en standaardisatie te stellen eisen en Van Heijst-radiatoren werden ver vaardigd in 48 verschillende afmetin gen tegen de andere Nederlandse fabri katen slechts 17. Volgens een reorganisatierapport van het Bureau Van de Bunt in Amsterdam zou het concern dezelfde produktie met WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft president Johnson gisteravond een zware slag toegebracht door zjjn goedkeuring tc hech ten aan een wetsontwerp, dat beoogde de uitgaven voor het lopende belasting jaar met zeven miljard dollar te verminderen. Bij een tweede stemming werd een amendement om de uitgaven te beper ken tot het niveau van het voorafgaan de jaar, behalve wat betreft de defensie en de oorlog in Viëtnam, aangenomen met 238 tegen 164 stemmen. Protectie Het congres had Johnson al verschei dene keren te verstaan gegeven, niet akkoord te zullen gaan met de door de president voorgestelde belastingverho ging van tien procent, voordat plannen ter vermindering van de uitgaven wa ren bekendgemaakt. Het wetsontwerp gaat nu naar de Senaat. ADVERTENTIE (35b De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft te genover de financiële commissie van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat een eventuele terugkeer tot een protectio nistische handelspolitiek in de Verenig de Staten de pogingen, die gedurende vele jaren zijn gedaan om van West- Europa een gezonde en sterke handels partner te maken teniet zal doen. De voorstellen die het Amerikaanse Con gres heeft gedaan voor vermindering van dé invoer van een groot aantal pro- dukten zullen niet alleen de resultaten van de Kennedyronde ongedaan maken maar ook een ommekeer betekenen van het handelsbeleid dat de Verenigde Sta ten al heel lang voeren, zo meende hij. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft officieel beves tigd, dat de Verenigde Staten bereid zijn zes Latijns-Amerikaanse landen Northrop F-5-straalvliegtuigen te leve ren. Washington blijft echter gekant te gen de aankoop door die landen van kost bare ultra-moderne supersonische toe stellen. De woordvoerder van het State Department zei dat de prijs van de F-5, de elektronische uitrusting en be paalde bewapening inbegrepen, rond 1 miljoen dollar ligt. Het toestel wordt als niet specifiek supersonisch be schouwd, omdat het met volle belasting de geluidsbarrière niet kan doorbreken. De woordvoerder wilde geen commen taar geven op geruchten dat de Ame rikaanse beslissing verband zou hou den met plannen van Peru om in Frankrijk „Mirages" te kopen. De lan den die de F-5 nu kunnen kopen zijn Peru, Brazilië, Argentinië, Chili, Ve nezuela en Colombia. ADVERTENTIE Voor de 24 opvarenden van het Liberiaanse schip „Marg.'.riti", die gisteren door de motorreddingboot „Prins Hendrik" te Den Helder aan land werden gebracht, was de redding juist op tijd gekomen. Nadat het schip dinsdagavond op de stormachtige Noordzee in moeilijk heden was gekomen, slaagde de bemanning van de „Prins Hendrik" erin de opvarenden van het op drift geraakte schip in veiligheid te brengen, voordat de „Margariti" en kele minuten later bij Vlieland op de Eierlandse gronden stootte, doormidden brak en in korte tijd zonk. Onder de schipbreukelingen bevond zich de vrouw van de kapitein met een zestien maanden oude baby. 150 man minder ook hebben kunnen be reiken. fertrouwelijk Sinds enkele maanden was het mi nisterie van Economische Zaken ver trouwelijk ingelicht over de dreigende moeilijkheden bij Van Heijst. In antwoord op vragen, verklaarde de minister van Economische Zaken, dat het volstrekt onmogelijk was, dat de Staat het bedrijf zou overnemen. Wanneer de werknemersorganisaties de mogelijkheid hadden gehad om een enquête in te stellen, was deze zaak, volgens de minister eerder aan het rol len gekomen en had het bedrijf mis schien gered kunnen worden. De werk nemersorganisaties maakten zich im mers allang ongerust, onder andere op grond van het feit, dat het machinepark niet meer werd uitgebreid of gemoder niseerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Driehonderd boze ambtenaren hebben gisteravond tijdens een protestbijeenkomst in Den Haag een motie aangenomen, waarin èen be roep wordt gedaan op de Tweede Ka mer de verhuizing van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds naar Heerlen uit te stellen. Aan minister Beernink vragen zij de verhuizing opnieuw in 't ambtenarenoverleg aan de orde te stel len. De ambtenaren waren ernstig ont stemd over het ontbreken van overleg inzake de verplaatsing van de zeven honderd man tellende rijksdienst. „Het heeft geen zin meer om met de ze minister van Binnenlandse Zaken te praten", zei de heer A. van Rossen na mens de vijf centrales van overheids personeel. Hij doelde op mr. Beernink. „Hebben deze minister en zijn staats secretaris trouwens iets te zeggen in deze regering?... De heer Van Rossen wilde met deze uitspraak illustreren dat het kabinet- De Jong al op. 9 oktober had beslist het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te laten verhuizen naar Heerlen, terwijl 't overleg met de ambtenaren pas op 10 oktober zou worden gevoerd. 'De heer Besserink, lid van het comi té ter behartiging van de algemene be langen van overheidspersoneel, sugge reerde, dat minister Beernink zelf niet zou hebben geweten, dat de verhuizing van" het pensioenfonds naar Heerlen 'n feit was. „Geloof het maar niet", zou de minister hebben gezegd. De ambte naren en hun organisaties wisten toen wel, dat er sprake van was deze rijks dienst naar Apeldoorn te verplaatsen. „Als u niet naar Heerlen wilt, raad ik u aan naar elders te solliciteren", zei de heer Van Rossen, „maar dan wel in de een of andere overheidsdienst", voegde hij er haastig aan toe. De ambtenaren mogen niet staken. Daarom ried de heer Van Rossen zijn gehoor nadrukkelijk aan te proberen druk te oefenen op politieke vrienden in de Tweede Kamer. lllflIlHltlHIIIHimmillMIIIIHIMIHfUIIIIHtllHimillllltlllMIMIIIir Feu hogedrukgebied, dat zich woens- dag boven Frankrijk bevond, ver- plaatste zich gedurende het afgelopen f etmaal in oostelijke richting en ligt l thans boven Midden-Europa. Een rug van hoge luchtdruk, die bij dit hoge- drukgebied behoorde, passeerde de afgelopen nacht ons land. Bij weinig jj wind en flinke opklaringen, daalde de temperatuur in het binnenland plaat- selijk tot dicht bij het vriespunt. Op het vliegveld Zuid-Limburg werd na- i bij de grond een minimumtemperatuur I van twee graden onder nul gemeten. In de loop van de dag namen wind i en bewolking weer toe op de nade- ring van een frontensysteem, dat be- hoort bij een depressie ten westen van Schotland. De depressie ver- plaatst zich in noordoostelijke rich- i ting. Vrijdag komt een bijbehorend I front in de nabijheid van ons land. 1 Hierdoor wordt over het algemeen veel bewolking verwacht, waaruit af en toe regen zal vallen. De wind zal daarbij aan de kust tijdelijk hard zijn uit richtingen tussen zuid en zuidwest. Na een minder koude nacht zullen de temperaturen morgen oplopen tot de- l zelfde waarden als vandaag of iets hogere. r

De Vallei | 1967 | | pagina 1