Utreclitsestraatwej* verliest alle bomen Raad Amerongen legt advies van architect naast zich neer Hij bekijkt de zaak te eenzijdig99 Een school al akkoord Stationschef 40 jaar bij de N.S. MEER PARKEERRUIMTE BIJ BEGRAAFPLAATS Veenendaal reageert nog niet op drankwet Meer alcohol in de horeca VERGUNNINi VOLLEDIGE AGENDA MARKTEN E.H.B.O. start met cursus Bejaarden trotseerden storm en regen Bazaar van „Renswoude" Oprichting van archeologische werkgroep AMERONGEN De gemeenteraad heeft zich tijdens de vergadering van gisteravond niets aangetrokken van een advies aangaande de reconstructie van de Utrechtse straatweg, dat was uitgebracht door landschapsarchitect P. Blaauboer, die in opdracht van de gemeente werkt. Storm Voorbij MIST u uw Bel: 10550 11079 VEILIG DE AUTOSNELWEG OP! Gemeente-avond van Gereformeerde kerk BURG ERL IJK E STAND Drie DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 De verbetering van deze weg staat al lang op de nominatie, maar de fi nanciële toestand van de gemeente schoof de reconstructie steeds weer op de lange baan. Bovendien zag het ge meentebestuur zich geconfronteerd met wel of niet gerooid dienen te worden. Het advies van architect Blaauboer over deze kwestie werd gisteravond aan de raad voorgelegd. Hij stelde voor niet alle bomen te kappen, om zo doende het huidige karakter van de straat niet geheel verloren te laten gaan. De raad had echter een andere me ning, die het treffendst door de heer A. A. van Doorn (CHU) naar voren werd gebracht. „We moeten alle risi co's vermijden...alle bomen moeten er dan ook uit", zo stelde hij nuchter. Het merendeel der raadsleden was met hem van mening dat de bewoners van de Utrechtsestraatweg gevaar zou den kunnen lopen als de bomen er nog langer bleven staan. De storm van de afgelopen dagen had deze ongerust heid, zo bleek uit de discussie, nog eens extra aangewakkerd. Hoewel burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch begrip had voor dit standpunt, was hij er toch geen voor stander van dat alle bomen op korte termijn gekapt zouden worden. „Wij hebben hierover een moeizame discus sie in het college gevoerd en we zijn tot de conclusie gekomen dat we ons op dit moment geen rigoureuze verbetering van de straat kunnen permitteren. We kunnerv. daar nu geen kleine ton aan spenderen. Een lid van ons college vindt het echter wenselijk dat alle bo men verdwijnen...." Deze mening was, zo bleek later, wethouder G. J. van Bameveld (AR) toegedaan. Hij zei: „Onze deskundige, de heer Blaauboer, ziet de zaak te een zijdig. Hij is landschapsarchitect, maar wij als college hebben een bestuurlijke taak. De mensen die aan de Utrechtse- straatweg wonen staan doodsangsten uit. Het advies van de heer Blaauboer dateert van maart. Toen stelde hij voor tien bomen te laten staan, maar in middels is gebleken dat er daarvan al twee dood zijn...." De raad liet daarna over zjjn stand punt geen twijfel bestaan. Unaniem was men ,van oordeel, dat de bomen in hun totaliteit gerooid moeten worden en dat er daarna nieuwe beplanting moet worden aangebracht. Men vond bovendien, dat een algehe le reconstructie van de straatweg op dit moment nog geen haalbare zaak is, hoe zeer men de urgentie hiervan ook inzag. Architect Blaauboer had becij ferd dat die reconstructie de gemeente f 76.000,- zou gaan kosten. Hij schatte het bedrag dat nodig was om het groot ste deel van de bomen te rooien op f 10.000,-. Omdat de raad er de voorkeur aan gaf alle bomen te verwijderen werd dit bedrag verhoogd en werd voor dit doel A. A. VAN DOORN (C.H.) geen risico's een krediet van f 15.000,- beschikbaar gesteld. „We doen met pijn in het hart afstand van de mooie oude bo men", zo zei de burgemeester voordat hij de hamer liet vallen. Daarna werd de openbare vergade ring geschorst en ging de raad over in een besloten zitting. Het voorstel om een stuk grond ten noorden van de Pr. Beatrixlaan over te dragen aan de Ver eniging School met den Bijbel werd ach ter gesloten deuren behandeld. De le den van de woningadviescommissie werden herbenoemd met uitzondering van voorzitter H. Slotboom, die zich niet herkiesbaar had gesteld. In zijn plaats werd de heer R. Comelisse be noemd. Het voorstel om een bedrag van f 8.500,- beschikbaar te stellen aan het bestuur van het dorpshuis werd ruim schoots van commentaar voorzien door de heer G. van Mourik (Gemeentebe lang). Het bestuur had dit geld aange vraagd om er de aanleg van beplan- BURGEMEESTER VAN DEN BOSCH pijn in 't hart O ting rondom het dorpshuis van te be kostigen. „Dit bedrag is in feite een afronding van de totale stichtingskos- ten van het dorpshuis", zo zei de burge meester in zijn toelichting. „Alles goed en wel", sprak de heer Van Mourik vervolgens, „maar de zaak is al in kannen en kruiken, want men is al met de werkzaamheden begonnen, zonder dat wij het krediet ervoor heb ben verleend. Ik heb het al eens vaker gezegd: men loopt de raad gewoon voorbijwij zjjn alleen maar goed om geld te geven „Dat is een zaak die het bestuur van het dorpshuis aangaat, daar willen wij verder niet in treden," antwoordde de burgemeester. Wethouder Van Bameveld was het niet met de heer Van Mourik eens. „De werkzaamheden geschieden onder verantwoordelijkheid van de stichting en worden betaald uit de reserve die er in kas is..." „Het zou elegant ge weest zijn, als men inderdaad eerst de raad op de hoogte had gesteld", zo haakte ir. J. Tenge (WD) in. De heer L. van den Dikkenberg (SGP) tenslotte keerde zich tegen het dorpshuis en derhalve ook tegen het voorstel om er geld aan te spenderen. „Ik heb destijds om principiële redenen tegen de bouw van het dorpshuis ge stemd en ben er nu ook op tegen, dat er opnieuw geld voor beschikbaar wordt gesteld De heer A. van der Veer (PvdA) had weinig begrip voor dit standpunt. „U bent niet consequent", zo zei hij. „Het gebouw staat er nu eenmaal en het is uw taak als gemeenteraadslid om het nu te onderhouden. Of wilt u het soms laten verwaarlozen Heden, donderdag VEENENDAAL Verenigingsgebouw, 20 uur: Forunv- avond „Vrede". Korenbeurs, 19.30 uur: C.P.B.-ver- gadering. RENSWOUDE Geref. Kerk: Gemeente-avond. Bioscoop Luxor-theater Veenendaal, 19.30 uur: „Geheime opdracht in Saigon". Morgen, vrjjdag VEENENDAAL Raadhuis, 16.30 uur: Opening kunst expositie „Het beeld van de mens". RESTEREN Wijkgebouw, 20 uur: Buitengewone ver gadering Groene Kruis. RENSWOUDE 19 uur: Bazaar v.v. Rens- Rehoboth, woude. Bioscoop Luxor-theater Veenendaal, 19.30 uur: „Geheime opdracht in Saigon". SCHERPENZEEL Eiermarkt: Aan voer ca. 850.000 stuks. Kippeëieren van f 14,50 tot f 15,en henneëieren van f 9,tot f 14,alles per 100 stuks. Handel: goed. Biggenmarkt: Aanvoer 167 biggen. Prijzen van f 65,tot f 78,Handel: matig. dagblad DE VALLEI? tot 17.30 uur van 17.30 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. OPHEUSDEN De plaatselijke af deling van de EHBO te Opheusden start dinsdag 24 oktober het wintersei zoen met de wekelijkse oefenavonden. Ook dit jaar treden de Opheusdense doktoren Budding en Jonker wederom als docenten op. De cursusavonden vin den iedere dinsdag van 20.0022.00 uur plaats in het lokaal boven de gymna stiekzaal in de Hamsestraat te Opheus den. Tijdens de eerste oefenavond, aan staande dinsdag, zullen de diploma's worden uitgereikt aan de cursisten, die het afgelopen seizoen slaagden. Fusie van twee schoolverenigingen in voorbereiding VEENENDAAL Vijf christelijke scholen, die tot nu toe van twee ver schillende schoolbesturen uitgingen, hoewel ze een vrijwel gelijke grondslag hebben, zullen binnenkort hoogstwaarschijnlijk onder één schoolbestuur ko men. Bedoeld worden de twee scholen van de vereniging voor onderwijs op christelijke grondslag, de Koningin Julianaschool, hoofd de heer Thoomes, en de Juliana van Stolbergschool, hoofd de heer Visser, en de drie Christelijk- Nationale Scholen. Na een jarenlang gescheiden optrekken, waarbij wederke rig meermalen de wens geuit was om bij elkaar te komen hebben in de loop van de laatste maanden besprekingen tussen de besturen geleid tot een be sluit om tot een fusie te komen. Dinsdagavond hebben de beide schoolverenigingen een ledenvergade ring gehad. De leden van de christe lijke schoolvereniging gingen akkoord met een bestuursvoorstel het bestuur te machtigen met het bestuur van de christelijk nationale vereniging een nieuwe schoolvereniging op te richten. Zodra deze vereniging een koninklijke goedkeuring op de statuten verkre gen zal hebben willen de leden van de christelijke schoolvereniging tot ophef fing van hun vereniging 'besluiten. De christelijk nationale schoolvereni ging kreeg een bestuursvoorstel om de ze vereniging op te heffen en samen met de andere vereniging een nieuwe schoolvereniging op te richten. Voor een dergelijk besluit is echter volgens de statuten een tweederde meerderheid van het totaal aantal leden nodig, waarvoor in deze vergadering niet vol doende leden aanwezig waren. Op 30 november komt men weer bij een en dan kan een willekeurig aantal leden tot opheffing besluiten. De secre taris van dit schoolbestuur, de heer J. D. v.d. Nadort is ervan overtuigd, dat de leden met het bestuursvoorstel mee zullen gaan: „We konden dinsdag niet veel doen", vertelde hij, „maar ér was weinig oppositie onder de leden en het is wel zeker dat een meerderheid voor opheffing is en wil samengaan met de andere schoolvereniging, die in feite op dezelfde grondslag berust als wij". De heer P. N. van Galen, voorzitter van de vereniging waarvan de Koningin Julianaschool en de Juliana van Stol bergschool uitgaat noemde het een ver heugende ontwikkeling, dat deze beide schoolverenigingen thans één worden. „We hadden al lang een zekere sa menwerking, maar van een samengaan was toch geen sprake. Wel gingen er vier jaar geleden reeds stemmen op om tot een fusie te komen, maar na een paar gesprekken met het andere school bestuur bleek de tijd toch nog niet rijp te zijn. Het afgelopen jaar hebben we echter weer een aantal gesprekken ge had en nu zijn we tot overeenstemming gekomen". Het onderwijs als zodanig zal geen merkbare veranderingen ondergaan, als de beide schoolverenigingen één wor den. Wel wordt het voor een grotere schoolvereniging gemakkelijker om een nieuwe school te stichten. Bovendien komt men dan niet meer in eikaars vaarwater bij de stichting van een school in nieuwe wijken, want de situatie van een aantal jaren terug, dat de ene verenigin' in Zuid en de andere in Noord werkzaam was, is voorbij. Het is nu denkbaar dat beide schoolverenigingen een school gaan stichten in bijvoorbeeld „De Molen- brug". DE KLOMP De heer P. Lammert- se (55) chef van station Veenendaal- De Klomp heeft dezer dagen zijn veer tigjarig jubileum als employé van de Nederlandse Spoorwegen gevierd. De stationschef is Amsterdammer van ge boorte en stamt uit een familie, waar een loopbaan bij de N.S. een soort traditie was. Zowel de vader als de grootvader van de jubilaris is vele jaren „aan het spoor" geweest. Voor dat de heer Lammertse chef in De Klomp werd, had hij de Spoorwegen al op vele plaatsen gediend. Zo werk te hij onder meer in Amsterdam, Enk huizen, Helmond en in het Brabantse Heeze-Leende. Nu woont hij in de Ederveense Aza leastraat en daarmee is waarschijnlijk wel een eind gekomen aan de over plaatsingen. Het duurt nog acht jaar voor de heer Lammertse met pensioen gaat, al bestaat er een kans dat hlf zijn werk in verband met de automa tisering binnen de N.S. een paar jaar eerder zal beëindigen. Het station Veenendaal-De Klomp, waar hij nu 2y2 in functie is, is een drukke schakel in de spoorverbinding Utrecht-Arnhem. Per etmaal passe ren er ongeveer 120 tot 130 treinen. De heer Lammertse is een goede be kende van de vele reizigers, die op „zijn" station in en uit de trein stap pen. SCHERPENZEEL De plaats waar sinds kort de semi-permanente ulo-school aan de Glashorst- was gevestigd zal in de naaste toekomst bestemd worden voor uitbreiding van de speelplaats van de christelijke school en parkeerruimte, spe ciaal voor bezoekers van het kerkhof. Het schoolbestuur heeft een verzoek ingediend om de vrijgekomen grond te mogen kopen. Men wil hier een gazon van maken als uitbreiding van de aan grenzende speelplaats van de school. Het gemeentebestuur wil hieraan wel meewerken maar het schoolbestuur krijgt niet de beschikking over de gehe le strook grond tussen de bestaande 'speelplaats en de Prinses Margriet- aaan. Men wil van de gelegenheid gebruik maken de parkeerruimte bij de ge meentelijke begraafplaats uit te brei den. Gedacht wordt aan een aantal parkeerhavens, die aan het tekort van parkeerruimte bij het kerkhof een ein de zullen maken. RENSWOUDE Vanavond om half acht begint een gemeenteavond van de Gereformeerde kerk in Renswoude. Tij dens deze avond zal o.a. worden gespro ken over het beroepingswerk. Aan de orde zal komen het eventueel beroepen van een emeritus-predikant. ■m d. VEER (P.v.d.A.) inconsequent VEENENDAAL De Veenendaalse bejaarden hebben dinsdagmiddag met zeer veel interesse geluisterd naar me vr. v. Benthem, die op 'n prettige ma nier wat voorlas en enkele bijzon der leuke schetsjes voordroeg in Over ijssels dialect. Ondanks het slechte weer waren de bejaarden toch naar het OCB-gebouw gekomen. Daaruit blijkt dus wel, dat de OCB-middagen op prijs gesteld worden. Volgende week dinsdagmiddag zal ds. Ytsma dia's vertonen over de Romaan se bouwstül in Frankrijk en wel speci aal kerken. RENSWOUDE Bestuur en leden van voetbalvereniging „Renswoude" or ganiseren vrijdag 20 en zaterdag 21 oktober a.s een grote bazaar ter verste viging van de clubkas. Op de bazaar kan men schieten, sjoelen, de naam en het gewicht van een prachtige pop ra den, speerwerpen en grabbelen. Verder is er een rad van avontuur en een prik- plank. De bazaar is vrijdag geopend van 19.00 tot 23.00 uur en zaterdag van 14 00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur. numummmmtmmtmttmuuuwmmv VEENENDAAL In de gemeen te Veenendaal hebben vier horeca bedrijven een volledige vergunning. Dit voor een middelgrote gemeen te vrij geringe aantal zal met ingang van 1 november kunnen worden uitgebreid, want op die datum treedt de nieuwe drank- en horeca- wet in werking. Opmerkelijk is, dat er bij de gemeente tot op heden vanuit de horeca-sector nog geen aanvragen binnen zijn gekomen om in aanmerking te komen voor een volledige vergunning, hoewel er in het verleden dikwijls klachten zijn gehoord over het uit 1931 dateren de maxi muntstelsel, dat geen uit breiding van het aantal volledige vergunningen toeliet. In het verleden was het beleid van de vroede vaderen erop gericht de Veenendalers zo veel mogelijk bui ten de deur van de cafés te hou den. Er waren niet alleen bepalin gen van kracht die het vrijwel on mogelijk maakten een volledige ver gunning te bemachtigen, maar er be stonden daarnaast verordeningen, die speciaal op de Veenendaalse bevol king waren gericht. Zo was het volgens de „verorde ning op de herbergen en de tappe rijen" aan inwoners van de gemeen te Veenendaal niet toegestaan op zondag een café te bezoeken. Voor „doortrekkende reizigers" werd in dit opzicht een uitzondering gemaakt. In de praktijk werd met deze be paling veelvuldig de hand gelicht. Wie bijvoorbeeld in Gelders Veenen daal woonde en toch op zondag in het dorp een café wilde bezoeken, verklaarde, als er op zijn aanwezig heid aanmerkingen werden gemaakt dat hij „op doorreis naar Pratten- burg" was. De drankwet die in 1931 van kracht werd riep het veelbesproken „maxi- munstelsel" in het leven, dat inhield dat het aantal volledige vergunnin gen in een bepaalde verhouding dien de te staan tot het aantal inwoners. Veenendaal mocht, aldus berekend, vier volledige vergunningen hebben. De gemeente breidde zich sterk uit, maar in dit aantal werd niets gewij zigd. De nieuwe drank- en horecawet rekent volkomen met dit stelsel af. Deze wet kent drie vergunningen: een horeca-, een slijt-, en een kan- tibevergunning. Wie in het bezit is van de eerste vergunning, die recht geeft op het schenken van alcoholi sche dranken, wil komen moet wat zijn persoon en wat de inrichting van zijn bedrijf betreft, aan bepaalde in de wet vastgelegde eisen voldoen. De vergunning krijgt daardoor het karakter van een vestigingsvergun ning. Wie voor 1 januari 1964 nor maal een horecabedrijf (met volle dige vergunning) uitoefende, krijgt automatisch de nieuwe vergunning. Houders van verlof B. echter moe ten onder meer kunnen aantonen dat zij voldoende kredietwaardig zijn, willen zij de nieuwe horeca-vergun- ning in hun bezit krijgen. Een opmerkelijke bepaling in de nieuwe horecawet is die, welke de verkoop van alcoholhoudende dran ken in kantines regelt. Als een kanti nebuffet wordt verpacht dan gelden hiervoor dezelfde eisen als voor een horecabedrijf. Dat houdt in dat er ook sterke drank verkocht mag wor den. Uiteraard is een gemeente niet gebonden aan deze bepaling. Een ge meenteraad kan zich hiertegen ver zetten en het ziet er naar uit dat dit ook in Veenendaal het geval zal zijn. In het verleden is er vanuit de ho reca-sector vaak geprotesteerd tegen het feit, dat kantines een verlof B werd verleend. Nu bovendien de mo gelijkheid open komt te staan, dat er in 'n kantine sterke drank geschon ken mag worden, is dat een reden voor een aantal caféhouders om op nieuw ongerust te zijn. v De afdeling bestuurszaken van de gemeente werkt momenteel aan het concept van de verordening, die de bepalingen van de nieuwe drank- en horecawet, zoals die in Veenendaal zullen gelden, definitief vastgestelt. In een van de volgende raadsver gaderingen zal hierover het oordeel van de gemeenteraad worden ge vraagd. De heer R. Schinkel is een van de ambtenaren, die de nieuwe wet heb- ben uitgewerkt. Hij is er in feite 'n tikkeltje verbaasd over dat de Vee nendaalse horeca-bedrijven nog nau welijks hebben gereageerd, nu de nieuwe regelingen voor de deur staan. „In andere plaatsen staan ze te dringen om een horecavergunning te bemachtigen", zegt hij. Hoewel Veenendaal op dit moment maar vier horecabedrijven met een volledige vergunning heeft, is de drankomzet er landelijk gezien, vrjj hoog. Deze omzet wordt vooral ver kregen door de verkoopcijfers van de negen slijterijen, die Veenendaal heeft. Een bewüs, dat de Veenendaler, populair gezegd, liever „iets in huis haalt", dan op een barbank neer strijkt.... RHENEN Geboren: Hendrik Jan, z. v. J. van Leeuwen en J. C. Klijn Hesselink, Veenendaal; Maria Klazina Daniëlla, d.v. D. J. Harkes en C. C. Verhoef, Renswoude; Teunis en Richard zoons van J. de Kleuver en W. Geij- tenbeek, Veenendaal; Steventje Frede- rika, d. v. D. J. Verwoert en C. van Wal- sem, Eist; Monique Margaretha Ever- arda, d.v. J. B. Wegh en B. M. W. Gro tenhuis; Henriëtte Christine, d.v. E. v. den Ham en H. van den Brink. Ondertrouwd: J. P. de Jong en L. Weesie; M. Geven en B. Adriaans; P. van de Kolk en M. D. van Dijk; D. v. Garderen en C. G. Quint; A. van den Brink en G. Tollenaar. Getrouwd: Vliet. A. H. Opperman en C. v. I M%unwMiwnM%%uw imnmnimmmmummmvuwumuuummmi Overleden: Carel Meijer, 61 jr, echtg. van Th. M. van Woerden. Elders overleden: te Utrecht: Hen- drikje Aaltje Henke, 62 jaar, echtgeno te van K. van den Brink. Ingekomen personen: Van der Maas, P. met gezin van Amsterdam; Snel, P. P. M. van Maastricht; Weidema, R. B. met gezin van Wageningen; Zegers, F. P. G., van Mook; Regeer, D. van Ca- pelle aan den IJssel; Koppe, I. E. g/m Regeer, van Rotterdam; De Jong, S., van Veenendaal; Van Sermondt, H. M. van Zaltbommel. Vertrokken personen: El Abbadi, A. H. naar Renkum; Besselink, J. W. naar Echteld; Kemperman, H. G. M. naar Zwolle; Stoffels, G. T. met gezin naar Australië; Meurs, G. naar Veenendaal; Quint, H. E. naar Amerongen; Vasse, Z. H. g/m Bult naar Delfzijl. KESTEREN In de openbare lage re „Prinses Marijke"-school te Keste- ren wordt op woensdag 25 novem r>r een bijeenkomst gehouden, waar 'de mogelijkheden besproken zullen wor den om te komen tot het oprichten van een of andere vorm van een archeolo gische werkgroep voor Kesteren en om geving. Initiatiefnemer voor deze ver gadering is de heer A. Datema uit Kes teren. De Romeinse vondsten, die de laatste weken in Kesteren zijn gedaan, vormen de aanleiding tot het oprichten van een werkgroep. De bijeenkomst is voor een ieder toegankelijk en begint om half acht. k

De Vallei | 1967 | | pagina 3