Sociaal economisch belang komt er wel wat bekaaid af Verder kijken da n de grenzen van de provincie Utrecht Honderd j arige vroeg naar bed Bekendmaking SFEERVOL DORPSFEEST ROND JAARMARKT Lezing Kamers van Koophandel over structuurschets provincie Utrecht - overladen met cadeaus - „Eigen Gebouw" stichting; D.S.A. opent 30 oktober het seizoen 1 Eerste prijs ontsnapt... j C.H. U.-raadslid Van Donselaar ra Door schade en schande wijs worden Tot 1980 Isolement Geen rem BURGERLIJKE STAND direct leverbaar bij: L. EDEL EN ZN. Ullll 11II EDE liiiiüililiiiii Pagina DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 UTRECHT „Oog op Utrechts toekomst", de struc tuurnota van de provincie, die onlangs op last van het provinciaal bestuur werd samengesteld, vertoont in haar opzet een zekere onevenwichtigheid. Zij steunt te een zijdig op demografische gegevens en een duidelijk primaat van agrarische, recreatieve en landschappelijke belangen. De economische en sociaal-economische belangen hebben onvoldoende de aandacht gehad. Aldus een nota van de Kaniers van Koophandel en Fabrieken voor „Utrecht en Omstreken" en „Amersfoort en Omstreken". Deze nota die door de besturen van beide Kamers wordt samengevat onder het opschrift kanttekeningen is ter kennis gebracht van het provinciaal bestuur. Het bezwaar, dat door de Kamers tegen de structuur schets is geopperd wat betreft de aandacht, die er besteed wordt aan de economische en sociaal-economische belan gen, mag wat te zwart-wit voorgesteld zijn, toch wekt de nota bij ons de indruk, dat eerst met gulle hand de ge bieden worden uitgezocht welke in landschappelijk, agra risch en recreatief opzicht veilig moeten worden gesteld en dat voor het stichten van nieuwe woongebieden maar met de rest genoegen moet worden genomen, aldus de Kamers. De nota vervolgt: Wij onderschatten de betekenis van de demografische gegevens niet al zetten wij hierbij wel een vraagteken in verband met de dalende tendens van het geboortecijfer, nu recente schattin gen ten aanzien van het Nederlandse inwonertal in het jaar 2000 fluctueren tussen ca. 17 en 21 miljoen noch die van de agrarische- recreatieve- en land schappelijke belangen, doch de econo mische en sociaaleconomische belan gen zijn onzes inziens bepaald niet van geringer importantie. Het is tenslotte het geheel van economische activitei ten dat de mogelijkheden moet schep pen voor verwezenlijking van de plan nen. Met andere woorden: naast de inkom stenbesteding moet ook de inkomens vorming de volle aandacht hebben. Bij de verdeling van de ruimte zul len de economische en sociaal-econo mische belangen dus onzes inziens minstens in gelijke mate moeten we gen en daarbij zal te tevens zoals RHENEN Hel is voor mevrouw Bijkerk een wel heel bijzondere hon derdste verjaardag geworden. Van al le kanten kreeg ze geschenken in de vorm van bloemen en snoeperijen. De directrice van het bejaardencentrum „De Tollekamp" vertelde gisteravond nog, dat het gewoon geweldig was geweest. Van een banketbakker kwam er het cijfer 100 in letterbanket, aan gevuld met een grote doos chocolade. De gemeente Veenendaal had gezorgd voor koffie met gebak en een roker tje. R henen' s burgemeester kwam persoonlijk feliciteren en schonk een prachtige bak bloemen. Burgemees- RHENEN De vereniging „Eigen Gebouw" krijgt de stichtingsvorm. Al les is al in kannen en kruiken. Het wachten is alleen nog op Notaris S. J. Vleer, die de stichtingsakte zal passe- ter Hazenberg van Veenendaal stuur de een gelukwenstelegram. Kortom, het is eigenlijk te veel om op te noe men. Wel willen we nog vermelden dat directie en personeel van de Tolle kampzich evenmin onbetuigd lieten. Aan het begin van de avond was opoe Bijkerk wel moe. De directrice heeft haar vroeg naar bed laten gaan, „maar voordat we alles naar haar kamer hadden gedragen...!" Kortom het is niet alleen voor opoe Bijkerk maar voor alle bewoners van „de Tol lekamp' een bijzondere feestdag ge weest. RENSWOUDE Maandagavond 30 oktober en niet zoals eerder gemeld op 23 oktober zal in gebouw Reho- both ter opening van het seizoen van DSA een ouder- en donateursavond worden gegeven. Het zal een interessan te avond worden met wedstrijden, welke nog niet eerder werden gespeeld. Al hoewel er reeds 10 clubavonden gehou den zijn, is deze avond bedoeld als of ficiële opening. Vandaar dat ook de jon gens mee mogen komen mits zij ver gezeld zijn van de ouders. al werd opgemerkt rekening mee moeten worden gehouden dat de nei ging om zich in deze prvincie met bedrijven te vestigen zal worden ver sterkt. Om deze reden en met het oog op het feit, dat in diverse bedrijfstakken het terreingebruik, gemeten aan het aantal werknemers, steeds groter wordt (het is voorshands niet te verwachten dat een uitbreiding van het ploegenstel- sel in zich verder mechaniserende en automatiserende bedrijven hiervor vol doende compensatie zal bieden) achten wij het voorts raadzaam dat de behoef te aan nieuwe bedrijfsterreinen op 900 a 100 in plaats van op 700 ha wordt gesteld. De Kamers doen verder ook een aan beveling de ontwikkelingsschets aan te vullen met een nadere en meer gedetail leerde studie voor bijvoorbeeld 't tijd vak tot 1980. De structuurschets werpt en blik in de vrij verre toekomst, na melijk naar het jaar 2000. Dit is op zichzelf zeker nuttig, aldus de Kamers, maar er zijn dan wel vele min of meer ongewisse factoren in het spel, zoals bijvoorbeeld nog onbekende nieuwe produktie-, distributie-, woon- en ver keerstechnieken. De Kamers zien het verder als een gemis dat aan de geschetste verdeling der ruimte over de verschillende alter natieve bestemmingsmogelijkheden geen vergelijkende kostencalculaties aan ten grondslag liggen. Deze berekeningen kunnen naar onze mening niet worden gemist, aldus de Kamers van Koophan del. Men motiveert deze zienswijze ver der als volgt: De Nederlandse gemeenschap staat zowel in de overheids alsook in de par ticuliere sector voor zeer grote inves teringen en 't is onzes inziens dan ook zeer noodzakelijk dat ook de overheid zo zorgvuldig mogelijk berekent op wel ke plaats een investering in relatie tot het rendement, dat zij afwerpt het best kan geschieden, daarbij mede lettend op de investeringen die in samenhang hiermee van particuliere zijde moeten worden gedaan. Geschiedt dit niet dan is het gevaar groot, dat zeer aanzien lijke middelen worden verspild door dat zij in minder juiste richtingen wor den geleid. Het kan zijn, aldus de nota van de Kamers, dat het provinciale apparaat onvoldoende geëquipeerd is voor het verrichten van kostenvergelijkende be rekeningen. In dat geval zouden wij, ge zien de noodzakelijkheid van bereke ningen, willen aanbevelen daarmee een deskundig en onafhankelijk bureau of instituut te belasten. Voorts valt ons op dat in het rapport de provincie Utrecht teveel als een on afhankelijk en geïsoleerd gebied wordt gezien, waarbinnen autonoom ruimte lijk ordenend zou kunnen worden op getreden. Wij achten dit 'n onjuist uitgangspunt en zijn van oordeel dat ervan moet worden uitgegaan dat het provinciale beleid geïntegreerd moet zijn in de lan delijke planologische conceptie, welke op haar beurt in het Westeuropese pa- VEENENDAAl De grenzen van de bebouwde kom, dus dat gedeelte waar een maximum-snelheid voor het ver keer van kracht is, zullen nog deze week op twee plaatsen verlegd worden. De hele Groeneveldselaan zal in het vervolg onder de maximum-snelheid vallen, terwijl ook een groter stuk van de Dijkstraat, n.l. tot ongeveer 540 m vanaf de Slaperdijk, tot de bebouwde kom gaat behoren. \\V\\\\\\\\\\\\\\\\\\UU\\\UUU) 5 OPHEUSDEN De eerste prijs van j de winkeliersactie in Opheusden is gisteren tot tweemaal toe ontsnapt, i 2 De pony, die in het centrum voor het 2 j publiek te l ezichtigen was, kreeg ken- 2 nelijk genoeg van alle nieuwsgierige 2 blikken en ontsnapte op slimme wijze uit zijn speciaal vervaardigde stalletje. 2 Na een standje van het bestuur van 2 5 de winkeliersvereniging werd hij op- j nieuw in zijn „showroom" gezet, 2 maar al spoedig bleek, dat de pony 2 niet aan de stal kon .vennen. Voor de tweede maal werd het schrandere 2 paardje in de Opheusdense straten gesignaleerd. Een radeloos bestuur 2 heeft het mini-paardje tenslotte maar 2 ondergebracht bij een der winkeliers, waar het wacht op de gelukkigefü) 2 winnaar 5 troon moet passen. Vooral moeten de Utrechtse plannen en die van de om ringende provincies, in het bijzonder wat betreft de aangrenzende gebieden, met elkaar in harmonie zijn. Symptomatisch voor het denken in besloten Utrechtse verhoudingen is het feit dat bij de raming van de toekom stige bevolkingsontwikkeling alleen de natuurlijke factoren in aanmerking ge nomen worden. De migratoire invloe den blijven buiten beschouwing, ter wijl er toch geen enkele zekerheid be staat dat immigratie en emigratie de neiging zullen vertonen naar een even- wichtsverhouding te tenderen. Veeleer lijkt de verwachting gerechtvaardigd, dat de gunstige cenrale ligging van de provincie Utrecht en de voortgaande in tegratie van deze provincie in de zich meer en meer vullende Randstad Hol land krachtig tot het ontstaan van een beduidend positief migratiesaldo zullen stimuleren. Waarschijnlijk wordt verwacht dat door een landelijk spreidingsbeleid en door afremmende maatregelen in het Utrechtse hieraan het hoofd zal kunnen worden geboden. De wenselijkheid van een landelijk beleid als bedoeld in het algemeen onderschrijvend en met be grip ook voor een Utrechts beleid dat gericht is op voorkoming van een „im migratievloedgolf", moet echter toch wel nadrukkelijk worden gesteld, dat 'èn in het belang van 's lands econo mie èn in het belang van de werkgele genheid en welvaart in dit gewest aan de economische groei in deze provincie en het aantrekken van de nodige ar beidskrachten zo min mogelijk beperkin gen in de weg zullen mogen worden ge legd. Bij een dergelijk beleid is een belang rijk positief migratiesaldo wel dege lijk te verwachten en mag dus dit ele ment in de bevolkingsprognose niet ontbreken. Het doet ook wat wonder lijk aan in de E.E.G. met een inter nationale vrijheid van arbeids- en woonplaats te denken aan een regio nale beperking hiervan. Tot besluit juichen de Kamers toe, dat het provinciaal bestuur het initiatief tot deze studie heeft genomen en daar mee aan het op langere termijn den ken en handelen op planologisch ter rein een nieuwe stimulans heeft gege ven. Het rapport bevat daarvoor vele waardevolle gegevens en gedachten, waarop in de komende jaren met vrucht zal kunnen worden voortgebouwd, zij het steeds met een kritische instelling, omdat de feitelijke omstandigheden in grijpend van de huidige verwachtingen kunnen gaan afwijken' ADVERTENTIE HERENSTR. 16 - RHENEN RHENEN Enkele dagen geleden heeft de heer J. van Donselaar, lid van de gemeenteraad van Rhencn voor de Christelyk-Historische Unie vragen gesteld aan de voorzitter van de raad over de instelling van een jeugdgemeenteraad. Gisteravond hadden wij met dit raadslid een ge sprek, waarbij wij hem verzochten een nadere visie te geven op zijn gelanceerd idee. „De instelling van een jeugdge meenteraad", aldus de heer Van Donselaar, zelf nog maar 31 jr. oud, „trekt in steeds sterkere mate de aandacht. Dit initiatief, ontplooid bij enkele gemeenten in ons land, is de ze ten volle waard. Immers hierme de krijgen de jongeren in ruime ma te de gelegenheid praktische erva ring op te doen in het leiden en de problematiek van onze gemeente. De jongeren worden in directe zin ge confronteerd met het beleid en de concrete uitvoering van het beleid bij onze gemeente. Psychologisch is de grote waarde hiervan voor het lid van de jeugdge meenteraad dat hij een concrete taak heeft en bij de uitvoering daar van een behoorlijke dosis verant woordelijkheid draagt. Politiek wordt zijn inzicht, waarop net hier in sterke mate aankomst, ontwikkeld door het „met schade en schande wijs worden". Technisch zal hij zich bekwamen in het vergaderen, het voeren van een gesprek, het nemen van een be sluit, het onderscheiden van wat mo gelijk is.inwatbereikbaarisen 1 o gelijk is, in wat bereikbaar is en lo gisch niet te verwezenlijken, in het nemen van risico's en in het aanpas sen van de ontwikkeling. De instelling van een jeugdgemeen teraad is echter geen kleinigheid en richt zich allerminst alleen op korte termijn. Immers zij, die thans de kans hebben bestuurservaring op te doen, zullen straks rijpen tot be stuurders. Daarvan zullen dan pas de vruchten geplukt worden. Toch mogen we het belang ervan op korte termijn zeker niet onder schatten. De waarde ervan op die korte termijn is naar mijn mening hierin gelegen, dat van meet af aan de gedachten en gevoelens van de jeugdgemeenteraad en de „oude" raad uitgewisseld worden, hetgeen kan leiden tot dieper inzicht in bei der beweegredenen. Wederzijds be grip zal hier een essentiële factor zijn". De heer Van Donselaar had wel 'n tegenargument. „De jongeren zijn veelal geen lid van een politieke par tij, ze komen niet op vergaderingen, ze interesseren zich maar zeer ma tig, zullen wij ze nu daarom laten meebesturen? Deze vraag ontstaat door de bekende vicieuze cirkel. Veel ouderen interesseren zich niet voor de jongeren en andersom. Juist op dit punt kan de jeugdgemeenteraad een begin van de doorbreking van de cirkel vormen. Men leert eikaars gedachten kennen en men kan hier mede rekening houden bij de bepa ling van het beleid. Bij de instelling van de jeugdge meenteraad kan de gemeente alleen stimulerend werkzaam zijn. De uit werking van dit initiatief zal van de jongeren in onze gemeente zelf moe ten komen. Ook de taak zal door de jongeren zelf bepaald moeten wor den. Mijn gedachten hieromtrent zijn dan ook voor eigen rekening en ze ker niet maatgevend, niettemin wil ik enkele punten noemen. A. Leeftijd van de leden tussen 16 en 25 jaar; B. benoeming door de plaatselijke kiesverenigingen met eventueel na enkele jaren recht streekse verkiezing; C. bij de samen stelling zijn twee mogelijkheden: 1. Gelijk aan de „oudere" raad in zetelverdeling; 2. Van iedere partij bijvoorbeeld drie personen, ongeacht het aantal in de gemeenteraad bezette zetels. Bij de ze methode is het ook mogelijk dat niet in de raad vertegenwoordigde partijen wel vertegenwoordigd zijn in de jeugdgemeenteraad. De jonge ren zullen dit zelf moeten bepalen. Verder behoeft men niet ge en te zijn aan de partij, men behoeft dus geen partijstandpunt weer t ge ven. Het standpunt van ieder lid is zuiver persoonlijk. Dit bevorr'ert mijns inziens een eerlijke en goede gedachtenwissebne. v-aardcor het mogelijk wordt afwijkende stand punten ook ten aanzien van de eigen partij te verdedigen. Voorts kiest men een voorzitter en tv^e o' m ':r. ondervoorzitters, spiegelbeeld dus van het college van burger. ier en wethouders. De raar'ra'^rr'a be hoeft niet te worden gevolgd. Men kan 1 of meer punten ter discussie stellen. En het studiemateriaal zal zoveel mogelijk door de gemeente ter beschikking moeten worden ge steld". Wat dit laatste, punt betreft, daar omtrent heeft de heer Van Donse laar de vraag gesteld of de raadsle den wellicht een portefeuille ter be schikking kunnen krijgen met de be langrijkste gemeentezaken. OPHEUSDEN Dc traditionele tweedaagse jaarmarkt, die gisteren in Op heusden is begonnen, heeft tijdens de eerste dag reeds vele duizenden bezoe kers getrokken. Uit de verre omtrek was men naar Opheusden getogen om getuige te kunnen zijn van dit sfeervolle jaarlijkse evenement, dat deel uit maakt van de plaatselijke winkelweek. De straten van Opheusden konden de mensenmassa's nauwelijks verwerken, 's Avonds ontstond zelfs een nijpende behoefte aan parkeerruimte. De auto's in de straten stonden bumper aan bumper en er was nagenoeg geen plaatsje meer vrij. Vooral tijdens de avond uren bleek het doorgaande verkeer moeilijkheden te ondervinden van de ab normale drukte. Er deden zich echter geen opstoppingen voor. Het succes van de Opheusdense jaar markt overtreft dat van alle vorige markten. De stap van het bestuur van de plaatselijke winkeliersvereniging om dit jaar voor het eerst een zogenaamde „vrije" markt te organiseren, blijkt tot gevolg te hebben, dat het aantal stands op de markt de verwachtingen ver heeft overtroffen. Vorig jaar be droeg het aantal 35, doch op het ogen blik zijn maar liefst ruim 80 standhou ders op dt markt vertegenwoordigd. De verscheidenheid aan artikelen is bij zonder groot en varieert van patates frites tot koelkasten en van landbouw werktuigen tot pantoffels. De Opheusdense bevolking was er gis teravond eens echt uit Enkele schorre standhouders merkten op, dat zij, wat de omzet van de eerste dag betrof, heel Veel aandacht was er voor de stand werkers. O tevreden waren. „Een aanzienlijk ver schil met vorige jaren", vertelde ons een Opheusdense middenstander, die schatte, dat de eerste dag ruim 10.000 mensen een bezoek aan de markt had den gebracht. De secretaris van de Opheusdense winkeliersvereniging, de heer J. Willem- sen, zei, dat vooral het bezoek aan de markt tijdens de middaguren veel ho ger was geweest dan voorgaande jaren. Een slotconclusie kon hij uiteraard nog niet verstrekken, doch van een gran dioos succes was de secretaris duide lijk overtuigd. In de volle Opheusdense cafés heer ste de gehele avond een gezellige stem ming. De glaasjes werden vele malen volgedaan, terwijl de juke-boxen bij herhaling gevolg gaven aan de verzoe ken om de topper van „De Heikrekels" Opheusden vierde weer eens echt feest; een waardig dorpsfeest, waarvan de sfeer moeilijk valt te omschrijven. Van avond zal de feeststemming ongetwij feld tot een hoogtepunt geraken en wel ke Opheusdenaar zou daar nu niet bij willen .zijn. EDE Geboren: Huibert, z. v. H. M. van Gelderen en W. Vaarkamp; Wil- '.empje, d. v. G. van Veldhuizen en W. Kieft; Kornelis, z .v. H. J. Mulder en D. van den Berg; Reijer, z. v. R. van den Top en H. A. Kennis; Aris-Jan, z. v. A. Snetselaar en T. Thomassen; Aaf- ke B, d. v. W. de Waard en G. B. Nu- i man; Minou, d. v .J. L. van Noort en j E. Brouwer; Robert A, z. v. G. J. van den Berg en N. J. Koot; Wilma, d. v. J. Heij en J. Drost; Albert .J, z. v. H. j Bos en M. van de Vliert; Marina d.v.B. A. Bellini en J. Reinders; Es ther D. M., d. v. J. J. Wagenaar en M. H. Engelgeer; Ingrid E. J., d. van .W Buitenhuis en A. A. van Ettekoven; Willemina A., d. v. M. Pluim en A. Weedage; Albertus, z. v. H. van Lam- balgen en H. G. Top; Alexander T. G., z. v. P. G. de Ruygt en A. T. Tiddens; Ria. d. v. G. J. Radstaat en H. W. Hofs; Matthijs, z. v. M. van den Bosch en H. B. J. Aalbers; Marinette A., d. van A. Morren en M. Methorst; Heimen, z. v. E. Bouw en J. A. Hazeleger; Scar lets A, d. v. F. G. E. Schreuders en A. W. Joseph; Wijntje M., d. v. A. J. Jacobsen en W. Staal; Willem, z. van E. van Lagen en G. W. M. J. van Dijk; Frank, M, z. v. F. Post en W. Wijn veen; Eable R, z. v. R. van Triest en M. Mulder; Gerritje, d. v .A. Huttin- ga en H. van den Brink Ondertrouwd: James E. Poestkoke en Alette E. Halegraeff; Hendrikus Ro- zenboom en Cornelia A. Blok; Frits v. Voorthuizen en Gerarda J. Corts; Ja cob Brunekreef en Aaltje van den Brink; Jan van Veldhuizen en Louisa J. M. Brandts; Eric J. H. van Munster en Shirley Vermeeren; Cornells Jochem- sen en Jacoba H. W. Huibers. Getrouwd: D. J. Rougoor en W. P. W. E. van den Brink; C. S. Wagens- veld en A. E. Jansen; G. van Veldhui zen en A. Deur; G. B. J. Rijsemus en J. R. Duindam; Willem van Veldhui zen en E. S. van den Brand; W. Ros kam en A .S. E. Houkes; S. van Nor den en J. Hendriksen. Overleden: Abraham Jansens ter Laeck, 70 jaar; Jacob Geerestein, 63 jaar; Eligius P .Simonis, 84 jaar; Co- zijn van Harten. 61 jaar; Cornelisje Werkman, geh. gew. met E. J. Zegers, 74 jaar; Jan Randwijk, 79 jaar; Mari- nus Schoonderbeek, 88 jaar; Age van Tuinen, 72 jaar; Jan van Harskamp, 59 jaar; Rijk Achterberg, 4 jaar; Woute- rus Bouwheer, 88 jaar; Gijsbertha van Ginkel e/v H. Snitselaar, 65 jaar; Jan tje van de Zandschulp, 67 jaar; Janna van Beek e/v E. M. Joosten, 33 jaar: Aartje Lourens e/v H. Braafhart, 66 jaar.

De Vallei | 1967 | | pagina 5