Milde straf in Sofia voor Van den Boorn Oprichters van V.A.T. betalen schuld aan Teixeira Tweede rapport van jongeren uit C.H.U. Kabinet zal over Schnez gewetensvol oordelen Dood van een miljoenendief99 Rennies KLM verdubbelt capaciteit van vrachtvervoer op Verre Oosten RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT 2 /O Niet afgewacht Acht maanden voorwaardelijk en geldboete Motorrijder lag dood in sloot heb ik van sparen willen weten, maar nu... „EEN UNIE NIEUWE STIJL" Plan voor 143 m hoog gebouw in Rotterdam Dubbelzware eis in hoger beroep Maastrichtenaar deed mislukte poging schoonzuster naar Westen te brengen Meegevallen PREMIE SPAARPLAN Persbureau dupe van kabelbreuk Enkele wensen Mogen schoenen die midden in de mode zijn u ook nog lekker zitten? Van Timtur wel. Daarom maakte Timtur de nieuwe Walk Well-serie in drie breedtematen, verdeeld over vier leesten en ver schillende hakhoogten. En deed Timtur in elk schoentje een verende binnenzool. Plus een verend hielkussen. Bovendien zorgde Timtur voor een stalen veer onder de middenvoet èn voor een zichzelf instellende hielsluiting. Timtur vindt nu eenmaal dat schoenen die mid- i* T%\ den in de mode zijn, best lekker I mogen lopen. U bent welkom bij de 1 M M. i Timtur Specialisten in uw omgeving: MUS. DEN TOOM BELOOFT KAMERCOMMISSIE Werkloosheid Voorlichting Muur in Utrechtse kerk beklad Brandend maagzuur, FRAAIE BUSSEN m Ook Dordrecht kan zich stadhuisbouw niet permitteren DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 SOFIA De 29-jarige Maastrichte naar Anthony van den Boorn is gis teren in de Bulgaarse hoofdstad Sofia veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf voorwaardelijk en een boete van 250 leve (ongeveer 750 gulden), terwijl eenzelfde bedrag, dat hij in zijn bezit had, in beslag is genomen. Van den Boorn werd schuldig bevon den aan vervalsing van een paspoort en aan een poging zijn Oostduitse schoonzuster dr. Gudrün Lehmann op illegale manier uit Bulgarije te smok kelen. Zij pleegde na de mislukte po ging zelfmoord. Van den Boorn gaf toe het paspoort van zijn vrouw te hebben vervalst. Hij vroeg clementie omdat hij niet uit poli tieke maar op grond van gevoelsmotie- ven had gehandeld. Hij zei na zijn ver oordeling goed door de Bulgaarse auto riteiten te zijn behandeld. De president van de rechtbank, die het vonnis voorlas, zei dat overtredin gen van de Bulgaarse wetten door bui tenlanders uitzondering zijn. „Van den Boorn heeft een ernstige misdaad be gaan, maar wij hebben een mild von nis geveld. Waarbij wij ons hebben la ten leiden door ons verlangen om geen afbreuk te doen aan de Bulgaars-Ne derlandse betrekkingen". Zijn auto en andere persoonlijke be zittingen zijn aan Van den Boorn terug gegeven. De Maasstrichtenaar was op 29 juli uit het Oostenrijkse Villach naar Bul garije gegaan om zijn schoonzuster op te halen en naar het Westen te smok kelen. Samen met zijn zwager, de Duit ser Peter Lehmann en diens vriend Winfried Kadur, werd hij onmiddel lijk bij het passeren van de grens tus sen Zuidslavië en Bulgarije op 1 augus tus aangehouden. De twee Westduitsers werden twee weken later zonder opgaaf van reden vrijgelaten. Peter Lehmann zei bij zijn terug keer in zijn woonplaats Solingen: „Ik heb ontkend iets afgeweten te hebben van het vluchtplan en kon mij er zo uitdraaien". Hij zei verder, dat de aan houding zo snel was verlopen dat het leek „alsof de Bulgaren alles wisten van het vluchtplan". Mevrouw Brigitte van den Boorn- Lehmann (29) had tot 9 augustus in Villach op haar man en haar zuster gewacht. Terug in Maastricht, kreeg zij een telegram uit Oost-Duitsland waarin werd gemeld, dat haar zuster in Bulgarije was overleden. Gisteravond zei ze, dat het vonnis tegen haar man haar erg was meege vallen. „Ik ben erg gelukkig met deze afloop". Ze probeerde tevergeefs haar man in hotel Balkan in Sofia aan de te lefoon te krijgen. Met haar schoonou ders wacht ze nog wat onrustig op het bericht wanneer haar man naar huis komt. Onmiddellijk na het bekendworden van het vonnis heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag de Belgische ambassade in Sofia (die de Nederlandse belangen behartigt) ge vraagd de heer Van den Boorn alle hulp te geven bij de voorbereiding van zijn thuisreis. Ei De 29-jarige Anthony van den E Boorn (links) uit Maastricht in de z E rechtszaal te Sofia, waar hij woens- E E dag door de Bulgaarse rechter tot E een voorwaardelijke gevangenis- straf en een geldboete werd ver- 5 oordeeld. ïiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiMiiiiiiiimimmiimmiiiiiiT DRACHTEN. De 38-jarige W. Ybe- ma uit Boornbergum is gistermorgen dood in een droge sloot in Drachten ge vonden. Zijn motorfiets lag naast hem. De toedracht van het ongeluk is nog duister. De 22-jarige J. Verhees uit Gilze- Rijen is overleden nadat hij met een auto tegen een boom was gebotst. Twee andere inzittenden werden zwaar ge wond. Het zestienjarig meisje C. F. Roe ien is om het leven gekomen, toen een auto waarin zij meereed in Gilze-Rijen tegen een geparkeerde aanhangwagen botste. Een ander meisje werd levens gevaarlijk gewond, de bestuurder en een inzittende jongeman beiden ernstig. ADVERTENTIE Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,— en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. Basis voor persoonlijk bezit AMSTERDAM. Het persbureau Associated Press in Amsterdam was gisteren het slachtoffer van een kabel breuk, waardoor alle telex-, telefoto- en telefoonverbindingen van het bureau naar de Nederlandse en Vlaamse kran ten uitvielen. De storing duurde bijna vijf uur. Oorzaak was een dragline, die bij sloopwerk aan de Rapenburgstraat de kabel had stukgetrokken. AMSTERDAM De heren C. Ver- olme en ir. P. S. Heerema, beiden lid van de raad van bestuur van de Volks Aandelen Trust V.A.T., hebben hun schuld voor inschrijving op de aande len van deze onderneming aan het bankiershuis Teixeira de Mattos be taald. Zij hebben ieder ca. f 1,6 mil joen op tafel gelegd. Ir. Heerema is tot de overtuiging ge komen, dat voortzetting van het pro ces, dat de bewindvoerders van het bankiershuis tegen hem hadden aange spannen om hem tot betaling te dwin gen, niet meer in het belang van de kleine aandeelhouders is. Bij het pro ces ging het om de vraag of ir. Heere ma zijn schuld voor inschrijving op 83.167 aandelen VAT aan Teixeira of aan de VAT zelf zou moeten betalen. De raadsleden van beide partijen zijn op grond van de thans bekende ge gevens tot de conclusie gekomen, dat het proces dat vele jaren zou vergen uiteindelijk door de bewindvoerders zou worden gewonnen. Bij de uitgifte van de aandelen VAT hadden de drie oprichters, de heren Verolme, Heerema en drs. F. (de vroe gere beherend vennoot van Teixeira), samen voor f 5 miljoen ingeschreven. De rest van het f 12 miljoen grote ka pitaal was bij het publiek terecht geko men tegen contante betaling. De drie oprichters betaalden niet en hun-aandelen bleven bij de bank lig gen. Toen Teixeira uitstel van betaling kreeg, kwamen de aandelen VAT te voorschijn. De bewindvoerders maanden de eigenaars tot betaling, maar ir. Hee rema weigerde. Naar zijn mening was de termijn voor de transactie via de bankier verstreken en kwam het geld direct aan de VAT toe. Daarna begon nen de bewindvoerders het proces. De heer Verolme, die in hetzelfde schuitje zat als ir. Heerema, wilde de uitslag van het proces afwachten alvo rens te betalen. „Doordat beide heren nu hun schuld hebben voldaan, zal bij na f 1 miljoen in de kas van de VAT vloeien", aldus meent het derde be stuurslid van de VAT, de heer W. C. Posthumus Meyjes. De VAT is namelijk schuldeiser van Teixeira, omdat de maatschappij f 11,68 miljoen bij de bank had gedeponeerd. Bij de eerste terugbetaling van 30 pro cent aan de crediteuren hadden de be windvoerders van dit bedrag de om streden schuld van de oprichters afge trokken. Volgens de heer Posthumus Meyjes zullen bewindvoerders nu nog 30 procent over f 3,2 miljoen aan de VAT moeten uitkeren. Volgens de heer H. M. Burghard, een van de bewindvoerders van Teixeira, zal de betaling van de heren Verolme en Heerema geen directe gevolgen heb ben voor de schuldeisers in de vorm van een tweede uitkering. De binnen komende bedragen moeten eerst in mindering worden gebracht op de kre dietgarantie die door de Nederlandsche Bank is verstrekt. Deze garantie be draagt f 19,5 miljoen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Enkele maanden na het verschijnen van haar brochure „Een poging tot heroriëntering", is de Christelijk-Historische Jongerenorga nisatie met een tweede rapport geko men. Het heet „Een unie nieuwe stijl" en is een praktische aanvulling van de nogal principieel gehouden brochure. De CHJO vindt het een eis van so ciale rechtvaardigheid, dat de geschei den vrouw met kinderen, behalve de wettelijk toegekende alimentatie zono dig een aanvullende toeslag krijgt, die het inkomen gelijk maakt aan dat van de AOW'ers. De CHJO zet een vraagteken bij de kinderbijslag als het inkomen boven de weistandsgrens ligt. Andere punten uit het rapport: Streven naar volledige bezetting van het produktie-apparaat moet voor rang hebben boven het gezondmaken van de betalingsbalans als de economi sche toestand zo'n keuze nodig maakt. Instelling van een deskundig be drijfsadviesbureau ter bestudering van de mogelijkheid tot bezuinigingen op de departementen. Bij de komende herziening van het NAVO-verdrag zal een bewust demo cratische instelling als voorwaarde voor het lidmaatschap moeten worden gesteld. Troonpretendenten moeten de gele genheid krijgen afstand te doen van hun rechten. Wettelijke regeling van het sta kingsrecht; wijziging van het echtschei dingsrecht (ook een scheiding bij we derzijds goedvinden); opheffing van het processieverbod en herziening van de rechtsvorm der onderneming (on der meer door het instellen van een on afhankelijk pensioenfonds). De CHJO wil een aparte Kamercom missie voor parlementaire controle op organisatie en doelmatigheid van het overheidsapparaat, „dat om de verder gaande bureaucratisering en loketjes mentaliteit een halt toe te roepen". (Van een onzer verslaggevers). ROTTERDAM Binnen één jaar hoopt dr. H. Irmer, directeur van een handelmaatschappij in buizen en bou ten, te beslissen of in Rotterdam het hoogste kantoorgebouw van West-Euro pa zal verrijzen. Hij denkt het 143 meter hoge gevaar te met 33 kantoorverdiepingen te gaan bouwen op het Marconiplein, niet ver van een ander, vijftig meter hoog kan toorgebouw dat hij enkele jaren gele den bouwde. Slechts voor een gering deel nam hij dat pand voor zijn eigen bedrijf, de N.V. Overbeek Co., in ge bruik. De rest van het pand wist hij snel te verhuren. ADVERTENTIE Fa. tp Hennepe Brouwer, Stuyvenburchstraat 36. Eerbeek - Fa. de Mandt, Talingweg 51. Apeldoorn - Fa. Huf, Hoofdstraat 101. Apeldoorn - Fa. Nijenhuis, Deventerstraat 40. Vaassen Gld. - Fa. Vriezelaar, Hamburgerstraat 30. Doetinchem - Fa. Versteeg. Hoofdstraat 54, Veenendaal. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Over de Duitse generaal Schnez, die Bonn als opvolger van Von Kielmansegg heeft voorgedragen, zal de regering naar eer en geweten oordelen. „Het is tenslotte ook een mens", zei minister Den Toom gisteren in de Defensie commissie van de Tweede Kamer. Deze zaak zal nog in het kabinet in behande ling komen. Het socialistische Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel had aangenomen, dat daarbij rekening wordt gehouden met de eis van een politiek onbelast verleden. De minister wilde daarbij echter niet in discussie treden. „Het hangt er maar van af wat dat is", zei hij. Overigens gaf hij de Kamercommis sie wel de verzekering, dat het kabinet bij zijn onderzoek diep zal graven. De Verenigde Naties, zo bleek verder, overwegen de militaire eenheden, die de leden van de volkerenorganisatie ter beschikking hebben gesteld, binnenkort in Zweden een gezamenlijke training te geven. In New York wordt nu nagegaan over welke eenheden de Verenigde Na ties beschikken en welke graad van pa raatheid zij bezitten. Nederland heeft twee compagnieën mariniers (zeshon derd man), een bataljon infanterie en een afdeling geneeskundige troepen aan de Verenigde Naties aangeboden. Het Tweede-Kamerlid mr. M. J. J. A. Imkamp (D'66) wilde meer weten over de specifieke taken van het Korps Ma riniers, dat per jaar veertig miljoen gulden kost. Ook op aandringen van an dere leden van de vaste commissie voor Defensie zegde staatssecretaris Van Es (Marine) een nota over het Korps Ma riniers toe. Hij zei nu al negatief te slaan tegenover een fusie met het Korps Commandotroepen van de Landmacht. Het ministerie van Defensie wil pro beren een zo groot mogelijke bijdrage te leveren in de bestrijding van de werkloosheid. Daarom heeft het depar tement, eerder dan het van plan was, textielorders in het noordoosten van het land geplaatst en werken aan gebouwen en terreinen op de prioriteitenlijst naar voren geschoven. Defensie heeft in het binnenland ook goederen besteld, die in het buitenland goedkoper kunnen wor den ingekocht, zo deelde minister Den Toom mee. Op een vraag van de socialist W. Wierda of bij aankoop van raketten in de Verenigde Staten ook compensatie orders waren bedongen, antwoordde staatssecretaris Van Es, dat het heel moeilijk was om Amerikaanse tegenor ders voor Nederland te verkrijgen. De liberaal G. Koudijs vroeg of de Luchtmacht na de F-27 (de Friendship) ook de F-28 (de Fellowship) zou aan schaffen. „Helaas voor Fokker, maar gelukkig voor het defensieplafond, heeft de Luchtmacht op het ogenblik aan de Fellowship geen behoefte", antwoordde minister Den Toom. De minister noemde voorlichting over het leger op de middelbare scholen be langrijk. Hij gebruikte eerst het woord indoctrinatie, maar slikte dat later op VRIEZENVEEN Het paard Piet, een ruin van 26 jaar uit Daarlerveen, ligt op sterven. Op 15 november 1944 speelde Piet de hoofdrol in de grootste bankroof, die ooit op de we reld is gepleegd: de overval op de Nederlandse Bank in Almelo. Tien tot de tanden toe gewapende verzetslieden roofden toen in opdracht van de regering in Londen, 46.150.000 gul den uit de kluizen van de bank. De overval duurde een uur. Het vervoermiddel was een vrachtwagen, maar tussen Daarle en Daarlerveen werden de kisten met het geld overgeladen op een boerenkar van de familie Kerkdak uit Daarlerveen. Het paard dat voor de kar stond, was de toen drie jaar oude Piet. Rustig trok de ruin de bijna vijftig miljoen gulden naar de boerderij van zijn baas. Drie dagen later trok Piet op nieuw het miljoenenkarretje, toen er onraad dreigde. Het geld werd overgebracht naar een andere boerderij, maar de Duitsers vonden het tenslotte en brachten het naar Duits land. De overval was gepleegd om onderduikers en spoorweg mensen aan geld te helpen. Drie van de tien mensen, die aan de overval deelnamen, zijn naar concentratiekampen gebracht. Ze zijn nooit teruggekeerd. Het paard Piet bleef op de boerderij van de familie Kerk dijk. Het is nooit verkocht. Ouderdom heeft de ruin nu echter geveld. Piet kan niet meer staan. Gisteravond adviseerde de dierenarts de ruin af te ma ken. De familie Kerkdijk heeft echter altijd gewild, dat Piet op de boerderij een natuurlijke dood zou sterven. Vandaag zal worden beslist of Piet een spuitje krijgt, dat aan een veelbewogen en roemvol leven een einde zal maken. advies van de liberaal H. J. L. Vonhoff in. „Overigens hebben wij de grootste moeite om bij het middelbaar onder wijs over de vloer te komen. Er zijn maar weinig scholen, die militairen toe laten", zei de minister. UTRECHT Tijdens het biechtho ren in de Gerardus Majellakerk aan de Thomas a Kempisweg in Utrecht zijn met vet krijt op een muur van de Ma riakapel leuzen en hakenkruisen geklad. „De grafschenner was hier. Satan is god en de groeten uit Weert", stond er op de muur. Pastoor H. A. Schurink heeft aangifte bij de politie gedaan. De leuzen en tekeningen zijn met veel moeite verwijderd. Door vergelijking van het handschrift wil de politie er achter komen of de reeds lang gezoch te grafschenner in Utrecht bezig is ge weest. DEN HAAG Voor het Haagse ge rechtshof is gisteren tegei. de 25-jarige Rotterdamse kelner Cor M. een gevan genisstraf van vier jaar geëist en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering met eon proeftijd van drie jaar. M. was in beroep gegaan van een vonnis van de Rotterdamse rechtbank, waarbij hij was veroordeeld tot twee jaar en voorwaardelijke terbeschikking stelling wegens een poging om zijn vroegere vriendin Delia te doden. De waarnemend advocaat-generaal mr. G. J. de Lint, meende dat het hier niet ging om een poging tot doodslag, zoals de rechtbank had aangenomen, maar om een poging tot moord. Een lagere straf dan vier jaar en voorwaar delijke terbeschikkingstelling voor dit misdrijf zou de evenwichtigheid in de bestraffing verstoren. De kelner had in de vroege ochtend van 22 januari Delia opgewacht. In het huis van haar ouders had hij haar bij de keel gegrepen en haar luchtpijp dichtgeknepen. Toen Delia bewusteloos was, was Cor in paniek geraakt en hij had zich bij de politie gemeld. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! DEN HAAG Het vervoer door de lucht van vracht tussen Europa en het Verre Oosten wordt steeds belangrij ker. De KLM gaat op 1 november haar vrachtcapaciteit op deze route verdubbelen. Zij zet dan voor dat doel een DC-8F in waarvan het laadvermogen van cir ca 35 ton ongeveer gelijk is aan de mo gelijkheden van de zes passagiersdien sten met DC-8 en die de KLM al weke lijks via de zuidelijke route op het Ver re Oosten onderhoudt. De nieuwe dienst krijgt Manilla als eindbestemming. Het belangrijkste ver voer van machinerieën dat tot dusver met chartervliegtuigen wordt gedaan, zal voortaan regelmatig gebeuren. Het luchtvervoer op dit traject omvat verder onder meer chemische en far maceutische produkten, machine-onder delen, textiel, levende dieren, orchidee- en en andere bloemen, alsmede agrari sche produkten. Met ingang van de winterdienstrege- ling komt ook een wekelijkse vracht- dienst tussen Amsterdam en Madrid tot stand. Het aantal vrachtdiensten tussen Schiphol en New York wordt ver hoogd van zeven tot acht vluchten per week. Zes keer wordt te Montreal een tussenlanding gemaakt. Tussen New York en Curasao zal het aantal passagiersvluchten van vijf tot zeven per week worden uitgebreid. ADVERTENTIE r| j IL-TJ i| ""1UIVIM .Atuu«MON!«e_-yf Bij de fijnste beschuit (met na tuur honing) de mooiste bussen (met prachtige schilderstukjes). Spaar de serie van drie. Uw bakker heeft een spaarkaart voor u. (Van onze correspondent) DORDRECHT Na Apeldoorn, zal waarschijnlijk ook Dordrecht afzien van de bouw van een nieuw stadhuis. Bur gemeester mr. J. J. van der Lee heeft laten weten dat de financiële toestand van de stad het onmogelijk maakt hier voor de benodigde veertig miljoen uit te trekken. Voorgesteld wordt het in aanbouw zijnde gebouw voor het Gemeentelijk Energiebedrijf te gaan benutten als stadhuis. Het oude stadhuis zou dan een representatieve functie krijgen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7