Ter Ovanesian evenaarde wereldrecord verspringen Nederlands elftal leed eervolle nederlaag tegen Pakistan1-0 D.W.S. was kansloos tegen superieur Ajax: 4-1 Goed debuut van Toon Futselaar Programma voor '68 Panters 2 verloor verdiend van SOS 3 Damuitslagen Y.O.P. Oranjeploeg speelde lang met tien man Kunstijsbaan wellicht morgenmiddag open Piet de Wit eerste in Dortmund Boeken over sport Jaap Edenbaan wordt gemoderniseerd Post-Pfenninger op vierde plaats Japan veroverde 17 medailles Elftallen voor achtste finales Steevens en Hugens naar Willem ll-ploeg Renner Yan Groezen verongelukt Voortreffelijke prestaties in Mexico Volkomen leeg Imponerend Finishfoto Niet juist Technisch bijna volmaakt hockey Raak Al vijf keer Overwicht Automobilisme Turnen Europese bekers VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 Ard Schenk, compleet met baard, en Kees Verkerk begroetten gisteren op Schiphol hun Noorse schaatsvrienden Per Willy Guttormsen (2e van links) en Fred Anton Maier, die morgen zul len deelnemen aan de wedstrijden, die worden gehouden t.g.v. de opening van de kunstijsbaan in Heerenveen. GLASGOW Een Nederlands selec tie-team heeft donderdagavond in Glas gow met 12-8 verloren van de Schotse boksploeg. De meeste indruk maakte zwaargewicht Toon Futselaar, die debu teerde in de Nederlandse ploeg. De Arn hemmer haalde zijn tegenstander Geor ge Warnock in de tweede ronde zwaar neer, maar de Schot werd door de gong gered. In de derde ronde zette de Ne derlander het off^jisief voort, waarop de scheidsrechter het gevecht staakte. De hoop dat de Nederlandse kampioen in het vedergewicht, Wout Kloppert, die als laatste in de ring kwam nog voor een onbeslist kon zorgen ging snel in rook op. John Murphy had slechts 105 seconden nodig om de Rotterdammer uit te schakelen. De uitslagen luidden: Veder: Murphy (Schotl) wint door k.o. eerste ronde van Wout Kloppert (Ned): Licht: Gilan (Schotl) w.o.p. van Pierre Doorenbosch (Ned.); Lichtwelter: Joyce (Schotl) w.o.p. van Gerry Schulte (Ned); Welter: Millar (Schotl) w.o.p. van Jack Roossien (Ned); Welter: Lodie Kool mees (Ned) w.o.p. van Beadie (Schotl); Zwaarwelter: Douglas Schenk (Ned.) wint door interventie in tweede ronde van Saunders (Schotl); Midden: Bar bour (Schotl) w.o.p. van Jan vam Ispe- len (Ned); Halfzwaar: Nicol (Schotl) w.o.p. van Albert de Kievit (Ned); Half zwaar: Peter Prasing (Ned) wint door medische interventie in derde ronde van Land (Schotl); Zwaar: Toon Futse laar (Ned) wint door interventie in der de ronde van Warnock (Schotl). Naar wij vernemen zou Toon Futse laar gekozen zijn voor de selectieploeg voor Mexico. PARIJS Na een vergadering in Parijs heeft de internationale automo bielfederatie het autosportprogramma voor 1968 bekend gemaakt. De Grote Prijs van Nederland, die meetelt voor het wereldkampioenschap der coureurs, is bepaald op 23 juni en de Grote Prijs van Zandvoort in de formule 2-klasse op 28 juli. De Tulpenrally zal van 22 tot en met 27 april worden gehouden. Het wereldkampioenschap der cou reurs is nu uitgebreid tot twaalf races. Voor het eerst sinds tientallen jaren is de grote prijs van Spanje weer in het programma opgenomen. Deze race zal plaats vinden op 15 mei. Verder is het Europese kampioenschap voor for mule 2-wagens omgezet in een wereld kampioenschap. Johan Cruyff scoorde het eerste doel punt voor Ajax, waarvoor hij doel man Schrijvers van D.W.S. handig omspeelde. MEXICO STAD Het voor-Olympische atletiekprogramma is donderdag In Mexico Stad afgesloten met een reeks voortreffelijke prestaties. De beste kwam op naam van de Rus Igor Ter Ovanesian, die met 8.35 m het wereldrecord ver springen van de Amerikaan Ralph Boston evenaarde. Het vérspringen is het top- nummer van de voor-Olympische atletiekwedstrijden geworden. Alle voorwaarden voor een serie topprestaties waren aanwezig. Met uitzondering van de Amerika nen Boston en Beamon waren alle specialisten in Mexico Stad. Ter Ovanesian profiteerde al in zijn eerste poging van de snelle tartan-aanloop en de vermin derde luchtweerstand. De tweevoudige Europese kampioen (1958 en 1962) liet 8.33 meter opmeten, waarmee hij zijn Europese record twee centimeter scherper stelde. Na een sprong van 7.97 m en een ongeldige kwam bij de vierde poging de voltreffer: 8.35 m. Overigens had Ter Ovanesian bij zijn sprong van 8.33 meter de pech, dat hij iets terugviel. Was dat niet gebeurd, dan was het wereldrecord waarschijnlijk dicht in de buurt van de 8.50 m gekomen. Lynn Davies, de Olympische kam pioen, die Ter Ovanesian vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Boedapest van een derde titel afhield, moest nu met 8,13 m zijn meerdere erkennen in de Rus. De Fransman Pani vestigde met 8,03 m een nieuw natio naal record, terwijl ook de Amerikaan Phil Shinnick met 8,01 m nog boven de acht meter-grens bleef. Rusland veroverde donderdag nog een tweede gouden medaille door An- tonia Okorova, die bij het hoogspringen dames tot 1,80 meter kwam, waarmee zij slechts twee centimeter achterbleef O]- haar nationale record, dat zij dit jaar vestigde. Na zijn triomf op de 10 kilometer bleek de Tunesiër Mohammed Gam- moudi donderdag ook de snelste loper op de 5000 meter. Direct na het start schot nam de Mexicaan Juan Martinez, luid aangemoedigd door zijn landgeno ten op de tribunes, de leiding. Gammou- di en de Westduitser Letzerich lieten de Mexicaan rustig begaan, maar toen de Duitser na 3 km, die werden afgelegd in 9 min en 3.4 sec., de kop overnam, ging Gammoudi onmiddellijk mee. Twee ronden voor de finish lanceerde de Tunesiër zijn aanval. Hij veroverde een kleine voorsprong, maar zijn ach tervolgers kwamen opnieuw bij. Kort na het ingaan der laatste ronde probeerde Martinez weg te komen, maar hij werd bekwaam door Gammoudi opgevangen. Toen Letzerich bij het uitkomen van de laatste bocht een vertwijfelde slotaan- val deed, sneuvelde wel Martinez, maar niet de sterke Gammoudi. Letzerich moest in de laatste meters nog fel strij den met de teruggekomen Mexicaan. VEENENDAAL Woensdagavond jl. trad het herenteam van Panters 2 we derom in de Utrechtse Jaarbeurshal aan tegen SO 3. Deze laatste ploeg was in het vorig seizoen één der mindere go den en kon met kunst en vliegwerk in de eerste klas van de bond gehandhaafd worden. Panters 2 zou dus theoretisch van deze ploeg moeten winnen, temeer daar de herenformaties van SO dit sei zoen aan kracht hebben moeten inboe ten. Maar Panters 2 kon ook deze avond niet imponeren. Het opereerde als een schip zonder stuurman, zonder zeker heid, zonder inzet en met een groot manco aan spelinzicht. Het kon maar sporadisch aanvallen en verloor van dit SO 3 verdiend met 3-0. In de eerste set al kwamen de moei lijkheden. Een vrij eenvoudige serve van SO 3 kon door een foutieve opstel ling niet onder controle worden ge bracht en Panters 2 verzuimde hierin verandering te brengen. SO 3 liep heel gemakkelijk door al deze Panters-fou- ten uit naar 9-1. Hierna kwam Panters 2 nog verwoed terug en haalde op tot 12-10 dank zij enkele goede aanvallen. Maar het zat er deze set niet meer in en de Veenendalers verloren met 15-10. (1-0). In de tweede set kon Panters 2 het peil van de laatste fase in de eerste set niet meer halen en kon vrijwel aan het net niet meer gevaarlijk zijn. SOS 3 speelde rustig door en strafte elke fout van de Veenendalers goed af. Aan aan vallen kon bij Panters 2 bijna niet meer worden gedacht, daar de voorbereidin gen hiervoor beneden alle peil was. SOS 3 won ook deze set vrij eenvoudig met 15-9 en stond op 2-0. In de derde set ging Panters 2 door in dezelfde samenstelling, zonder dat er ook maar iets verandering in de te nemen tactiek etc. werd gedaan. Het werd een willig slachtoffer van het ma tige SOS 3 met als resultaat een derde setnederlaag van 15-10 LEERSUM. De damuitslagen van de onderlinge competitie V.O.F\ luid den: J. MeerbeekC. Schuilenburg 20 A. J. v. d. KliftJ. Bijkerk 2—0 W. van de BroekD. K. Niessen 20 J. WillemseD. Verhagen 20 J. SchuilenburgH. van Dijk 02 J. van ZoerenV. Willemse 11 Het duo kwam in dezelfde tijd (14.43.-) over de streep, maar Letzerich kreeg het zilver. Op de 1500 meter wilde Ricardo Pa- lomares het voorbeeld van landgenoot Martinez volgen. De Mexicaan vertrok bijzonder snel en na twee ronden had hij een voorsprong van ruim tien meter op het gesloten veld. Gedragen door de aanmoedigingen van zijn landgeno ten liep Palomares zich volkomen leeg en toen op tweehonderd meter voor de finish de aanval onder leiding van de, Duitser Tümmler kwam stortte de Me xicaan ineen. Tümmler, de Europese kampioen op dit nummer, moest in de slotfase felle strijd leveren met de Rus Raiko, die op de eindstreep slechts 0.4 sec. op de Westduitser, die won in 3.46.4, achterbleef. Bijzonder imponerend was de zege van de 18-jarige Vera Nikolic op de 800 meter. De Zuidslavische, die vorig jaar in Boedapest op 17-jarige leeftijd Europees kampioene werd, week dit keer van haar gebruikelijke tactiek, om direct de kop te nemen, af. Toen op 250 meter voor de streep de Amerikaan se Doris Brown trachtte weg te komen, ging Nicolic onmiddellijk mee. Zij zege vierde in 2 min. en 5.3 sec., ruim twee seconden voor de Amerikaanse Charlot te Cooke, die na haar gouden medaille op de 400 meter nu zilver kreeg voor haar prestatie op de 800 meter. Bijzonder spannend was de strijd op de 80 meter horden, waar twee Engelse dames gelijktijdig over de eindstreep gingen. Op de finishfoto bleek dat Mary Rand de wereldrecordhoudster vérspringen, gewonnen had. Pat Jones bezette de 2e plaats. Beiden kregen dezelfde tijd: 10.8 sec. De tienkamp leverde een overwinning op voor de Zwitser Werner Duttweiler, die met een totaal van 7574 punten, slechts 80 punten op zijn nationale re cord achterbleef. De beste prestaties in de tienkamp werden bij het polsstok hoogspringen geleverd. Gennadi Blits- netsov, die dinsdag zilver veroverde bij het polsstokhoogspringen, deed in de tienkamp een vergeefse poging om het Europese record, dat Christos Papanico- lau (Griek.) dinsdag op 5.30 m had ge bracht, te verbeteren. De Rus gooide op 5,31 m de lat tweemaal af en staak te toen zijn poging. Hij won het pols- stokhoog van de tienkamp met 5,20 m, Duttweiler haalde 4,80 m. De nogal sensationele tijden, die de 100 m-lopers op de eerste dag van de internationale sportweken voor zich lie ten afdrukken, blijken niet geheel op waarheid te berusten. Zo liep de Itali aan Pasquale Giannattasio geen 10,1 sec over deze afstand, maar 10,2. De grootste correctie vond plaats in de derde serie. Werd voor de eerste drie aankomenden Montes (Cuba), Pen- der (VS) en Aivaloitis (Griekenland) eerst een tijd van 10,2 sec. afgedrukt, nu kreeg Pender een tijd van 10,3 toe gewezen, terwijl Aivaloitis zelfs „afzak te" naar 10,4. Alleen Montes behield zijn 10.2. Een Mexicaanse official zei na be kendmaking van de correcties: „Och, de tijdwaarnemers waren op die eerste dag nog niet helemaal in vorm". De Italiaanse wielerploeg heeft de 100 kilometer ploegentijdrit gewonnen. De „Squadra Azzuri" bestaande uit Flavio Martini, Vittorio Marcelli, Gio vanni Bramucci en Benito Pigato, bleef het favoriete Zweden, dat op 31 augus tus van dit jaar in Heerlen de wereld titel greep, met ruim drie minuten voor. De jongste van de Petterson-broers nam niet aan deze tijdrit deel. Gösta, Erik en Sture Petterson reden nu met invaller Josef Ripfel. DEVENTER Zoals de zaken er nu bijstaan wordt de Deventer Kunstijs baan zaterdagmiddag om twee uur voor het publiek opengesteld. Precies een week later dus dan oorspronkelijk was gepland. In de nacht van woensdag op donder dag is men weer met het spuiten begonnen, helemaal van voren- af aan. Het beetje ijs dat er nog lag is door de storm van dinsdag in het niets opgegaan. De baan is nu bijna gereed, op enkele bobbels na. Wanneer het weer zo blijft dan kan men zaterdagmiddag de gladde ijzers onderbinden. Men bel le voor alle zekerheid even het nummer van de telofoon-automaat: 05700—18877. LONDEN Er klonk, gistermiddag op de Oval, een ovatie omdat Nederland en Pakistan de schoonheid van tech nisch bijna volmaakt hockey hadden getoond. Ondanks de nederlaag, die Oranje vijftig minuten lang zwoegend met tien man, had geleden (1-0) stapte de steeds kritische coach Piet Brom berg zijn spelers dan ook applaudisse rend tegemoet. „Ik heb", zei hij dank baar, „de grootste bewondering voor jullie". Die show van schitterend hockey be tekende een verademing op de vierde dag van het voor-Olympisch toernooi, waarin niet zelden houthakken met hockey wordt verward. Een verade ming bovendien, omdat de hoogstens duizend toeschouwers op de regenach tige middag konden genieten van een wedstrijd, die geladen was met hoog spanning en dramatiek. Het waren daarbij de Nederlanders, die werden getroffen door fikse tegen slagen. De eerste episode beleefde Oran je in de twintigste minuut. Benninga, voor de tweede maal international raakte toen in de knel tijdens een der onstuimige, doch correcte aanvallen van de Pakistani. Hij smakte tegen de grond, waarop de dokter de schade kon vaststellen: een bloedende neus wond. Benninga ging naar het ziekenhuis, het nationale elftal moest met tien man ver der spelen in zijn poging deze roemrij ke, doch in dit toernooi reeds hevig ge teisterde tegenstander te bedwingen. Het slaagde daarin niet, omdat twin tig minuten voor het einde Jahangir Butt na een vloeiende combinatie raak schoot. Een vleugje tragiek trof daarna de helfhaftig oprukkende Nederlanders drie minuten voor het einde. Het was de volmaakt spelende Spits, die als een wervelwind langs de lijn joeg. Hij werd wat ruw gestuit, waarop de Nederlan der pijlsnel uit een vrije slag de bal de cirkel inschoot. Daar stond terrier Fran cis van 't Hooft klaar om flink uit te halen. Doelman Hussain zag toen geen andere mogelijkheid dan op de bal te gaan liggen. Strafbal, zo luidde de lo gische beslissing. Terwijl het doodstil werd op de Oval, stapte doelman Joost Boks die nog nooit een strafbal had gemist naar de overkant. Hij bleef, na het fluitsig naal nog tergend lang staan voordat hij richtte: naast het doel. Vertwijfeld boog hij diep het hoofd. Het Nederland se hockeyteam was verslagen. Aanmerkelijk veelzeggender dan het resultaat was het echter het spelbeeld. De Nederlandse ploeg had het duel met Pakistan nu niet gezien als de grote prestatieslag uit vroeger tijden, omdat zij deze tegenstander in de afgelopen anderhalf jaar vijf keer reeds had ont- DORTMUND Lothar Emmerich en Heinz Libuda, de twee sterren (voet bal) van de Duitse Bundesligaclub Bo- russia Dortmund, hebben donderdag avond het startsein gegeven voor de zesdaagse van Dortmund. Voordat de 14 ploegen van start gingen won wereld kampioen Piet de Wit een stayersrit over 30 km voor amateurs. Twede werd de Duitser Weil en derde de Neder lander Dries Helsloot. Er zijn in de afge lopen maanden diverse boeken versche nen, die handelen over sport of waar in de sport een hoofdthema vormt. „De Prof". Bij de uitgeversmij. „West-Friesland" in Hoorn verscheen „De Prof", een „roman uit het leven van een voetballer" van Brian Glanvil- le in een vertaling van J. H. J. Groene- weg. Glanville heeft in dit boek een aantal bekende Engelse voetballers als model gekozen voor de hoofdfiguur, de voetballer Garry Logan, die triomfen viert op de voetbalvelden van verschil lende Europese landen, maar die in zijn privéleven snel naar een onpeilbare af grond afzakt. Vooral in het eerste ge deelte van het boek komt Glanville tot een zeer acceptabele schildering van de hoofdfiguur, maar het niveau zakt te gen het eind qua stijl en schildering toch wat terug. Al met al toch een aar dig boek, dat een goed inzicht geeft in het werkelijke leven van vele sportido- len. „Spelenderwijs". De KNVB heeft het initiatief genomen tot de uitgifte van een klein en handig boekje, waarin op humoristische wijze een uiteenzetting wordt gegeven van de regels van het voetbalspel. Het is inderdaad een feit, dat velen, die deze meest populaire sport beoefenen of „bekijken" niet op de hoogte zijn van de finesse, van het „wat wel en niet mag". Een team van KNVB-specialisten heeft de uitgave voorbereid en tekenaar Dik Bruyne- stein en sportjournalist Evert Grifhorst hebben er een bijzonder leesbaar en „bekijkbaar" geheel van gemaakt. „Spelenderwijs" werd, in samenwer king met de KNVB, uitgegeven door „ABC"-boeken in Amsterdam. „75 jaar Gazelle". De N.V. Gazelle Rijwielfabriek in Dieren bestaat bin nenkort 75 jaar. In verband daarmee is 'n interessant en boeiend jubileumboek uitgegeven, dat in opdracht van de di rectie werd samengesteld door dr. J. M. Fuchs en W. J. Simons, terwijl Ka- rel Martens de lay-out verzorgde. Ge lukkig heeft men zich in deze uitgave niet bepaald tot een droge beschrijving van het ontstaan en de ontwikkeling van het bedrijf in Dieren. Integendeel, daaraan is slechts een zeer beperkt ge deelte van het boek besteed. Veel meer aandacht is gegeven aan de ontwikke ling van het verkeer in Nederland, waarin de fiets natuurlijk wel een zeer belangrijk aandeel had, en aan de ont wikkeling van die fiets in het algemeen. Het boek bevat talrijke foto's, vaak van lang vervlogen jaren, alsmede geestige tekeningen. Het werd gedrukt bij Uitgeverij Van Lindonk in Amster dam. MADE Naar eerst thans bekend is geworden is de negentienjarige ama teur-wielrenner Matje van Groezen uit Made woensdag ten gevolge van een auto-ongeluk in Brasschaat (België) om het leven gekomen. DORTMUND De Duits-Belgische combinatie Klaus Bugdahl - Patrick Ser- cu heeft na de eerste nacht de leiding in de zesdaagse van Dortmund. Peter Post, die een koppel vormt met de Zwitser Fritz Pfenninger, stond met een ronde achterstand op de vierde plaats. Vrijdagmorgen vroeg luidde de stand: 1. Bugdahl-Sercu (W.Dld/Belg) 37 pnt; 2. Junkermann-Renz (W.Dld) 22; 3. Kemper-Oldenburg (W.Dld) 18. Op één ronde: 4. Post-Fritz Pfenninger (Ned/ Zwits) 24; 5. Rudolph-Roggendorf (W. Did) 15; 6. Lykke-Eugen (Den) 13. De overige koppels volgden op twee of meer ronden. De auto, waarin de renner zat en die werd bestuurd door een zwager in spe van hem, botste in een bocht van de weg in volle vaart tegen een boom en kwam in een sloot terecht. De bestuur der overleed ter plaatse. Matje van Groezen, die in de wrakstukken be klemd zat, moest met snijbranders worden bevrijd. Hij overleed kort na aankomst in een ziekenhuis in Bras schaat aan zijn verwondingen. Matje van Groezen verwierf door zijn prestaties veel bekendheid in de wielerwereld. In zijn korte wielercar- rière behaalde hij vooral in criteria reeds 22 overwinningen. moet. Maar wel was deze krachtmeting uiterst interessant, omdat er twee teams binnen de lijnen kwamen, die tijdens de recente ontwikkeling in het interna tionale hockey kampen met dezelfde problemen. Zij beheersen de techniek, doch faalden al enkele malen in Londen omdat schoonheid door bruut geweld gemakkelijk vernietigd kan worden. Zo moest NederlandPakistan wel een duel worden dat helaas niet meer helemaal past in deze tijd. De spelers realiseerden zich dat blijkbaar, want geen ogenblik werd de wedstrijd ont sierd door grove charges. Ook moest 't spel niet voortdurend worden onder broken door de scheidsrechters, die door de talloze grove overtredingen in dit toernooi menige wedstrijd vaak „kapot fluiten". Daarvan was gisteren op de Oval niets te merken. Het werd een sublieme strijd van twee schitterende ploegen, die ondanks alles beseffen, dat zij, met het oog op de komende Spelen, volop in de zorgen zitten. Voor de fijnproevers viel er te con stateren, dat de Oranjeformatie het ini tiatief had in de eerste twintig minu ten. Hoewel De Keyzer toen te weinig in het spel werd betrokken en Zweerts nogal eens miste (hij bleef de hele wed strijd de zwakke schakel) bouwden de Nederlanders aan een overwicht, waar in hun enige strafcorner ontstond. Spits zaaide daarmee paniek in de vijande lijke verdediging. Na het uitvallen van Benninga echter was er sprake van een strijd, die gelijk opging. Elfers nam de backplaats van zijn ongelukkige ploegmakker over, waardoor de aanvalskracht wat afnam. Het formidabel stuwende werk, dat Terlingen verzette, en het grimmige op treden van de later meer in het spel be trokken De Keyzer, Van Vroonhoven en de speelse Spits maakten Oranje niette min tot een steeds dreigende formatie. Maar in de enerverende strijd die zich daarna ontspon misten de Neder- ders die ene speler te sterk om te kun nen zegevieren over een team, dat ech- nisch gezien behoort tot de wereldtop. Het hartstochtelijke applaus na af loop gold echter beide elftallen, die ein delijk in dit toernooi echt hockey had den laten zien. De overige uitslagen waren: West- DuitslandJapan 1-0; Nieuw-Zeeland Oost-Duitsland 1-0; IndiaAustralië 2-1 De officieuze stand luidt nu: India 4 3 1 0 7 8—5 W.-Duitsland 3 3 0 0 6 5—1 Nw.-Zeeland 3 2 1 0 5 4—1 O.-Duitsland 3 2 0 1 4 4—3 Pakistan 4 2 0 2 4 54 Australië 4 2 n 2 4 4—4 Japan 4 1 1 2 3 2—3 Gr.-Brittannië 3 0 2 1 2 4—5 Nederland 3 1 0 2 2 1—3 België 3 1 0 2 2 2—5 Frankrijk 3 0 1 2 1 1—3 Spanje 3 0 0 3 0 3—6 MEXICO-STAD Japan is de grote overwinnaar geworden bij 't turnen. In totaal veroverden de Japanners 17 me dailles, waarvan zes gouden, die alle door de heren werden behaald. De Rus sen, gehandicapt doordat wereldkam pioen Mikhail Voorin wegens 'n schou derblessure de strijd moest staken, ver gaarden 14 plakken. De Russin Natalia Kutsjinkaja, drievoudig wereldkampioe ne, was oppermachtig bij de individuele wedstrijd. Op drie van de vier onderde len eiste zij donderdagavond het goud op. Alleen op de brug met ongelijke leggers moest zij met een derde plaats genoegen nemen. De Oostduitse Karin Janz triomfeerde hier en werd met haar 14 jaren de jongste medaille winnares. Bij de heren leverde de Japanner Aki- nori Nakayama een prestatie van groot formaat. De man die deel uitmaakte van de ploeg, die Japan eerder al de overwinning bracht in de teamwed strijd voegde donderdagavond nog vier gouden medailles aan zijn verzameling toe. Piet Fokker (links) de aanvoerder van het Nederlandse hockeyteam, om speelt de Pakistani tijdens de boeien de wedstrijd, die onze landgenoten met 10 verloren. ROTTERDAM De volgende voet balploegen hebben zich geplaatst voor de achtste finales (tweede ronde) van de toernooien om de Europese bekers: Landskampioenen: Sparta Praag, Manchester United, Rapid Wenen, Gor- nik Zabrze, Benfica, Lissabon, Valur Reykjavik, Dynamo Kief, St. Etienne, Vasas Boedapest, Juventus Turijn, Real Madrid, Rapid Boekarest, Serajewo, Anderlecht Brussel, Hvidovre Kopenha gen en Eintracht Braunschweig. Bekerwinnaars: Aberdeen, Vasas Gyoer, Cardiff City, Torpedo Moskou, Olympique Lyon, Tottenham Hotspur, Steaua Boekarest, Vitoria Setubal, Wis- la Krakau, AC Milan, Spartak Trnava, NAC Breda, Standard Luik, Hamburg SV, Bayern München en FC Valencia. Vandaag wordt in Madrid de loting gehouden voor de achtste finales. AMSTERDAM De Stichting Initia tieven Amsterdam, waaronder de kunstijsbaan Jaap Eden ressorteert, heeft de laatste tijd de achterstand van de Amsterdamse baan ten opzichte van andere Nederlandse banen met stijgen de verontrusting groter zien worden. „De Jaap Edenbaan", aldus voorzitter Jaspers, „is zo langzamerhand de slechtst geoutilleerde kunstijsbaan van ons land. En wanneer men ziet, wat er onlangs in Heerenveen is geopend, is dat voor ons een pijnlijke zaak." Vandaar, dat de Stichting gisteren met concrete plannen tot verbetering van de accommodatie op tafel kwam. Men heeft een nieuw kleedgebouw ge projecteerd, een overdekte tribune met een toeschouwerscapaciteit van vijfdui zend bezoekers en een ijshal voor ijs hockey en kunstrijden, waarin 1500 be zoekers kunnen worden ondergebracht. Met het kleedgebouw wil de Stich ting grote haast maken en men ver wacht, dat het nog dit seizoen gereed komt. Jaspers: „Wereldkampioenen verkleden zich bij ons onder voorhisto rische omstandigheden. Met de kern ploeg, die hier gaat trainen, is het een onhoudbare situatie." De bouwplannen voor de tribune, waardoor de Jaap Edenbaan in totaal twintigduizend mensen kan ontvangen, zijn al goedgekeurd. Voor het ijshockey is een aparte stichting in het leven ge roepen. Met de ijshal, die is begroot op 650.000 gulden, hoopt men in 1969 klaar te komen. De Jaap Edenbaan, die zich na de verwerkelijking van de plannen ook kandidaat zal stellen voor internationa le evenementen, wordt vandaag geo pend. VALKENSWAARD De professional wielrenners Harry Steevens (Caballe- ro) en Jan Hugens (Romeo Smith), als mede de Belgen Marcel Maes en Jules van de Flaes, hebben een contract gete kend voor Willem II-Gazelle. Willem II heeft nu zeventien renners onder con tract. AMSTERDAM DWS heeft in het verleden in de thuiswedstrijden tegen Ajax vaak uitstekend spel laten zien, ook in de periodes waarin het de sta dionbespelers niet zo best ging. Maar ditmaal, in de achterstallige competitie wedstrijd tegen Ajax, is deze traditie niet voortgezet. De „Meer"-bewoners overklasten in de eerste helft DWS vol komen en sloten deze periode dan ook met een 3-0 voorsprong af. Twee doel punten kwamen op naam van Cruyff, de openingstreffer via de borst van Pijlman en vlak voor de rust uit een magnifieke kopbal na een paas van Swart. Daar tussenin had Klaas Nunin- ga uit een handig tikje van de roodwit te aanvalsleider doelman Schrijvers kansloos gepasseerd. DWS was tegen dit geweld machte loos. Af en toe bouwden de geheel in het rood gestoken Kruiver en zijn ploeg makker behoorlijke aanvallen op, maar de voorhoede was te traag en voordat er gevaar dreigde kon de Ajax-defensie dan ook steeds ingrijpen. Enkele DWS- ers raakten zo ontmoedigd, dat zij hun toevlucht zochten in minder oorbare praktijken. Cruyff werd eenmaal door Cornwall genomen, liet zich nogal on vriendelijk over deze „geste" uit en werd toen via aanvoerder Bals tot de orde geroepen. Maar over het algemeen viel deze derby tegen. De sfeer was er zeker wel op de tribunes, waar onge veer 38.000 toeschouwers al voor de wed strijd begonnen vuurwerk af te steken en waar ook vechtpartijtjes tussen te vurige aanhangers van beide clubs her haaldelijk opschudding brachten. Maar in het veld was die sfeer er beslist niet. Vooral niet toen Ajax in het begin van de tweede helft genoegen leek te nemen met de 3-0 voorsprong. Het tempo zak te, tot Rensenbrink na 68 minuten DWS op 3-1 schoot. Toen pakte Ajax weer even uit, maar Keizer, Swart en Nunin- ga (van heel dichtbij) konden geen gat vinden. Pas in de allerlaatste minuut werd het nog 4-1 toen Cruyff de vrij staande Keizer in staat stelde om met een kanonskogel de bal tegen het net te jagen. DWS: Schrijvers, Flinkevleugel, Corn wall, Pijlman en Kamminga, Waayen- berg, Nieuwenhuus, Van der Berg, Kruiver, Geurtsen en Rensenbrink. Ajax: Bals; Hulshoff, Pronk, Vasovic en Suurbier; Groot en Muller; Swart, Cruyff, Nuninga en Keizer. Feyenoord 10 10 0 0 20 37-6 Ajax 9 8 0 1 16 30-4 Sparta 10 5 3 2 13 19-6 FC Twente 9 5 2 2 12 14-10 ADO 10 3 6 1 12 19-15 Go Ahead 10 5 1 4 11 25-16 NEC 10 4 3 3 11 18-15 GVAV 10 3 5 2 11 18-15 DWS 10 4 1 5 9 14-17 NAC 10 3 3 4 9 8-16 MVV 10 2 4 4 8 15-19 PSV 10 3 2 5 8 13-19 Volendam 10 2 4 4 8 10-21 Fortuna '54 10 2 3 5 7 11-19 DOS 10 1 5 4 7 13-27 Telstar 10 3 0 7 6 10-20 Xerxes/DHC 10 2 2 6 6 9-20 Sittardia 10 1 2 7 4 12-30

De Vallei | 1967 | | pagina 13