Veenendaals dagblad Omroepbijdrage naar 75 gulden per jaar Buiten wDampo K.N. V.v.L. eert oprichter „Mariner" schoot langs Yenus Spoorlijn van Saigon naar Istanboel FELLE DEMONSTRANT Geen hoop meer voor 4 Urkers Terugkeer Arabische vluchtelingen mislukt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Edy te Dieren ontslaat veertig man Vrije huren ongewijzigd gehandhaafd Toast met ruimtevaarder Gecombineerd kijk- en luistergeld „Swing-Wing" verongelukt Miljoenen gaan jaarlijks naar Duitse Lotto Rassenrellen in Los Angeles Kind met fiets onder trein „Rode hertogin" krijgt boete en celstraf Ook Belgische regering kreeg het vertrouwen Levend bos Regering overlegt binnenkort met K.TS.V.B. over ingediende wensen GEE1S BELOFTE 40 MILJOEN MinSchut schrijft huurdersverbond Gegevens op band vastgehouden ATMOSFEER 350 MILJOEN Oud-premier Japan overleden PLAIS GOEDGEKEURD KOTTER VRIJWEL ZEKER VERGA AIS; VERDROISKEIS MATROOS GERORGEIS Belgen vermist Naar westelijke Jordaanoever Spanning in Manokwari SCHULD Onbestendig Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op d?., do. en za. 1-10 woorden f1,50, ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 20 OKTOBER I967 4Ie JAARGANG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering over weegt het luister- en kijkgeld te com bineren tot één „omroepbijdrage" en te verhogen tot 75 gulden per jaar. Wie nu een radio en een televisietoestel heeft, betaalt 54 gulden. Het luister geld alleen, nu achttien gulden per jaar, zal waarschijnlijk tot 24 gulden worden verhoogd. Binnenkort wordt daartoe een wetsontwerp ingediend. Dit deelde minister Klompé (Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) gisteren aan de Tweede Kamer mee tijdens de behandeling van haar begroting in de openbare commissie vergadering. Men zie ook elders in dit nummer: „Radioreclame wordt 1 januari in gevoerd." DIEREN Bij de Edy-fabriek in Dieren zijn veertig mensen ontslagen. Zij komen zonder werk doordat de ont wikkeling in de verschillende sectoren, waarin Edy als toeleveringsbedrijf op treedt, is achtergebleven bij de ver wachtingen. Met de vakbonden is overleg ge pleegd over een afvloeiingsregeling. De directie van het bedrijf ziet de toe- "komst met vertrouwen tegemoet, waar de bevredigende omzet in de afdelin gen van de huishoudelijke artikelen en apparaten en bouwpanelen alle 'reden toe geeft. WHICHITA FALLS Boven Whl- chita Falls, in Texas, is vannacht een Amerikaanse gevechtsbommenwerper van het Type F-111A verongelukt toen deze met een snelheid van bjjna twee*- maal die van het geluid vloog. De inzittenden van het omstreden vliegtuig met verstelbare vleugels wisten zich met hun schietstoelen in veiligheid te brengen. De F-111A vloog 1930 km per uur toen zich een niet nader omschreven mankement voordeed. Kort nadat de vliegers waren „uitgestapt" sloeg het toestel (kosten 17 miljoen gld.) te plet ter. Het was het derde ongeluk met een F-lll. In de Ver. Staten oefent men kritiek op dit type omdat het te zwaar zou zijn en omdat het zo duur is. General Dynamics Corporation, de makers, hebben contracten voor de bouw van 493 F-lll-toestellen van ver schillende types voor de Amerikaanse luchtmacht en de marine, alsmede voor Engeland en Australië. T aten we in de parkachtige opslag, waarvan in het kalenderblaadje van gisteren sprake was, de natuur haar gang gaan en wil er wat juni- perus, brem en berk groeien, dan ont staat geleidelijk een natuurlijk bos met onderwas van blauwbes, kruip wilg, smele en allerlei andere gras sen, kortom een bescheiden landschap, dat het niettemin in behaaglijk ver toon en prettige variatie, doorkijkjes en presentie verre wint van het z.g. „cultuurbos" der tachtiger jaren. In tussen heeft noch de ene, noch de an dere vorm ooit veel profijt aan de be zitter gebracht en hoogstens leverde de eerste wat goedkope rekken, bone- stokken, klaverruitjes en slietjes. Door het systeem der onderbeplanting za gen we daarna dat zich allengs gezon de, gemengde bebossingen gingen ont wikkelen met meer mogelijkheden en toenemend natuurschoon. Er ontstond een heel ander beeld. In de gesaneerde gebieden werd i.et naaldhout aange naam onderbroken door groene belo- vering van het echte levende bos van de dichters; thans konden de zonne stralen tot de grazige grond doordrin gen en brengen door luchtigheid, licht en leven, warmte en groei in de bodem een gunstige humificatie. Uiteindelijk voert alles tot een harmonische sa menleving; de houtsnip vertoont zich in toenemend aantal als broedvogel. meer en meer vernemen wij kleine zo- merzangers, de fraaie goudvink en de drukke bonte specht, kortom, de ver scheidenheid der kruiden-etage, van loof- en naaldhout in al haar trappen werkt stimulerend, om van de estheti ca nog maar te zwijgen. Zij houdt er gelijke tred mee. 20-10-'67 A. B. WIGMAN TOTO IN REVISIE DEN HAAG De voetbaltoto gaat op de helling. Zowel minister Klompé als minister Polak betreurde het gis teren in de Tweede Kamer, dat de Ne derlanders jaarlijks miljoenen in de Westduitse Lotto steken. Minister Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) zou graag zien dat zo spoedig mogelijk een wets ontwerp tot uitbreiding van de toto wordt ingediend. Zij heeft al over gepraat samen met de ministers van Justitie, Financiën en I.andbouw met de Stichting Nederlandse Sport- tctalisator. Op 3 november volgt over leg met de KNVB, die zijn wensen ai heeft ingediend. Minister Polak (Justitie) heeft een werkgroep ingesteld, die de kwestie van de kansspelen diepgaand moet bestude ren. Zij zal nagaan of de Nederlandse sporttoto moet worden verruimd. Dit alles bleek gisteren in de com missievergadering van de Tweede Ka mer over de begrotingen van Justitie en van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. „Er gaat veel geld naar de Duitse Lotto", zei de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Ze kon niet zeggen om welke bedragen het gaat. Zij durfde niet te beloven, dat de verruiming van de voetbaltoto op 1 au gustus 1968 als het nieuwe voetbal seizoen begint zou kunnen worden ingevoerd. Dr. Klompé vond het naar, dat de op brengst van de voetbaltoto terugloopt. Dit betekent, dat er minder geld be schikbaar komt voor sportvoorzienin- gen, „en dan zit ik weer in de nesten". Het is overigens ook de bedoeling, dat wordt bekeken of de Staatsloterij en de paardeniotnlisator künneif worden uit gebreid. De heer J. Coler, voorzitter betaald voetbal van de KNVB zei ons gister avond dat de voetbalbond het ministe rie enkele voorstellen heeft gedaan. De bond wil een vrije hoofdprijs, een vrije inleg en een vrijere registratie. Op 3 november komen deze wensen ter tafel in een gesprek tussen een com missie van de KNVB en het ministerie. Wat de verruiming van de toto betreft zie ik de toekomst met optimisme tege moet", zei de heer Coler, die er aan toevoegde dat alleen ai de wil om een wetsvoorstel in te dienen de inleg op stuwt. In tegenstelling tot minister Klompé. kon dr. W. van Zijll, secretaris van de totoverdelingscommissie van de Neder landse Sportfederatie wél zeggen welk bedrag naar de Lotto in West-Duitsland verdwijnt: rond veertig miljoen gulden per jaar. Een wetsontwerp tot uit breiding van de voetbaltoto noemde hij daarom dringend nodig. ADVERTENTIE _J; BIJ VERKOUDHEDEN MPtTo* micwi VOOR VADER, MOEDER EN KIND DEN HAAG De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, ir. W, F. Schut, heeft aan het Landelijk Verbond van Huurdersvereni gingen te Rotterdam meegedeeld, dat hij geen aanleiding ziet om intrekking van de genomen maatregelen op het gebied van de huurliberalisatie te be vorderen. Mede op grond van de ingewonnen ad viezen van de colleges van Gedeputeer de Staten en van vele gemeenteraden, is de regering van oordeel, dat in de per 1 oktober j.l. geliberaliseerde ge bieden globaal bezien van schaars te aan gebouwd onroerend goed niet meer kan worden gesproken. Grote spanningen of moeilijkheden als gevolg van de invoering van een vrijer huurbeleid behoeven daar in het algemeen dan ook niet te worden ge vreesd, volgens ir. Schut. Bovendien voorziet de van kracht ge worden regeling in de mogelijkheid, dat de huurder, die niet aan de eisen van de verhuurder wenst te voldoen en aan wie deswege ontruiming van het ge huurde is aangezegd, door een beslis sing van de kantonrechter gedurende twee jaar (voor woningen), resp. drie jaar (voor bedrijfspanden) tegen een door de kantonrechter vast te stellen redelijke huurprijs in het genot van het onroerend goed wordt gelaten. Het Landelijk Verbond van Huurders- verenigingen had 26 september de mi nister in een telegram verzocht de maatregelen tot liberalisatie niet per 1 oktober in werking te doen treden, maar deze op te schorten tot 1 januari 1969 of later. A De voorzitter van de Kon'nklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, ir. D. L. Asjes, en schout-bij-nacht-vlieg er W. de Groot hebben donderdag op het vliegkamp Valkenburg, ter gelegenheid van het diamanten jubileum van de vereniging, een krans gelegd bij het borstbeeld van wijlen luitenant ter-zee II A. H. Rambaldo, die in 1907 het initiatief nam tot de oprichting. Bij deze plechtigheid was ook mevrouw de weduwe Rambaldo aanwezig. PASADENA (Californië) De Ame rikaanse sonde „Mariner V" is gister avond Venus op ongeveer 4000 kilome ter gepasseerd. De sonde ging met een snelheid van 30.773 kilometer per uur langs de planeet. De „Mariner V" kan gedurende de tijd dat zij vanaf de aarde gezien aan de achterzijde van Venus vertoeft geen gegevens doorzenden. De verzamelde gegevens worden echter op de band op genomen en uitgezonden naar het labo ratorium voor straalaandrijving te Pa sadena zodra de sonde weer „zicht baar" wordt. Geleerden te Pasadena onthulden dat de Mariner meer tijd had nodig gehad om de achterkant van Venus te passe ren, dan verwacht was, wat zou kun nen duiden op het feit dat de atmosferi sche druk rond Venus anders is dan door de Russische Venus IV is doorgegeven. De Amerikanen hadden, op grond van de gegevens van de Russische Venus- sonde, dat de atmosfeer van de planeet een dichtheid van 15 atmosfeer kan be reiken, berekend dat de Mariner V 11 minuten over het passeren van de ach terkant van de planeet zou doen. De sonde deed er in werkelijkheid 20 minu ten over. De Mariner heeft een afstand van 350 miljoen km moeten afleggen om bij het dichtste punt bij Venus te komen, die op het ogenblik 80 miljoen km van de aarde verwijderd is. Door de positie van de zon en Venus met betrekking tot elkaar kon de Mariner de zon dich ter naderen dan alle andere sonden voor haar. De Mariner werd op 14 juni van dit jaar van Kaap Kennedy door een Atlas Agena-raketcombinatie de ruimte in ge stuurd. Op 20 juni werd een koersveran dering uitgevoerd om de bij de lance ring opgetreden afwijkingen te corrige ren. TOKIO De Japanse oud-premier Sjigeroe Yosjida, die in de sombere dagen van de tweede wereldoorlog lei ding gaf aan de wederopbouw van zijn land, is vandaag in zijn woning in Oiso, ten zuiden van Tokio, overleden. Hij werd 89 jaar. LOS ANGELES. Gisteravond heb ben zich in Los Angeles weer verschei dene incidenten voorgedaan tussen po litie en demonstrerende negers. Bij een kunstnijverheidsschool, waar al vijf po gingen tot brandstichting waren ge daan, raakte de politie slaags met on geveer tweehonderd jonge negers. Veertien van hen werden gearresteerd. De toestand in het betrokken gebied, een neger wijk, is gespannen. BANGKOK Spoorwegfunctionaris sen uit veertien landen, waaronder Ne derland, hebben in de hoofdstad van Thailand, Bangkok, in beginsel een plan goedgekeurd voor de aanleg van een 10.000 km lange Trans-Aziatische spoor lijn tussen Saigon en Istanboel. De functionarissen, die deelnamen aan een bijeenkomst van de subcommissie voor de spoorwegen van de „Economische commissie voor Azië en het Verre Oos ten", beklemtoonden dat het een pro ject op lange termijn is, dat aanzien lijke voorbereidende technische en fi nanciële studie vereist. Een groep Japanse politici en zaken lieden verklaarde dat de spoorlijn in twintig jaar kan worden aangelegd voor een totaalbedrag van tien miljard dollar. Het traject zou volgens de voor lopige plannen lopen via Pnompenh, Bangkok, Calcutta, Nieuw Delhi, Rawal pindi, Karatsji, Teheran, Bagdad, Alep po en Ankara. Volgens de directeur van het Japanse ontwikkelingsinstituut, Yoshiteroe Tamoera, zou de hele reis van Saigon naar Istanboel een passa gier slechts circa 650 gulden kunnen gaan kosten. A Met een van haat vertrokken gezicht roept deze student „vuile fascist" naar een van de politiemannen, die in de Amerikaanse stad Madison met behulp van knuppels en traangas een demonstratie tegen de oorlog in Viëtnam uiteenjoeg. URK Het staat vrijwel vast, dat de Urker kotter „Vigilate Deo Fidente" (U.K. - 154) in de orkaan, die dinsdagavond boven de Noordzee raasde, is vergaan. Het stoffelijk overschot van een opvarende, dat gisterochtend door de U.K. - 46 op vijftig mijl ten westen van Helgoland werd gevonden, is gister avond geïdentificeerd. Óp Urk wordt daarom aangenomen, dat de U.K. - 154 ten onder is gegaan. De bemanning bestond uit vijf kop pen. De eigenaar van de kotter, Sut van Slooten, verloor bij de ramp zijn zoons Piet (28) en Lou 26), die als schipper en stuurman op het scheepje voeren. Tot de opvarenden behoorden verder de 27-jarige matroos Maarten van der Zwan uit Scheveningen en de matroos Jenema. De matroos Albert Barends (28) had een week vakantie genomen en maakte deze reis niet mee. De naam van zijn plaatsvervanger was gisteravond nog niet bekend. De ondergang van de UK-154 werd vrijwel zeker toen het stoffelijk over schot van matroos Jenema gisteravond op het Duitse eiland Borkum werd her kend door de schipper van de U.K.-153, Simon van Slooten een broer van Piet en Lou van Slooten van de vermiste kotter. Hij voer met een politieboot naar Borkum, nadat hij van de vangst in Delfzijl was teruggekeerd. Twee Neptunes van de Marine Lucht vaartdienst hebben gistermiddag boven de Noordzee over een uitgestrekt ge bied tevergeefs gezocht naar de Belgi sche kotter Mercator (D.Z.Z.-443), die nog steeds niet in Zeebrugge is terugge keerd. Het schip had minstens vijf op varenden. Dagen geleden is het voor het laatst gezien op 80 km ten westen van Terschelling. De Neptunes zijn vandaag opnieuw naar de Mercator op zoek gegaan. O CAGLIARI Dit jaar zijn tot dusver op Sardinië elf personen ontvoerd. Voor een aantal van hen kregen de bandie ten een totaal bedrag aan losgeld van bijna 800.000 gld. Sir Percy Rugg, voorzitter van de raad van Groot-Londen en de Russische ruimtevaarder Valeri Bykovsky tijdens een toast in County Hall. Kolonel Bykovsky is zeven dagen in Engeland op uitnodiging van het genootschap voor Brits-Russische vriendschap in verband met het vijftigjarig bestaan van de Sovjet-staat. BEUGEN Op het traject Nijme- gen-Venlo is donderdagmiddag om kwart voor vier, op de met knipperlich ten beveiligde overweg te Beugen bij Boxmeer, de vijfjarige Carolina Mar tens, die op de fiets van school kwam, door een trein gegrepen. Het kind was op slag dood. MADRID Een Madrileense recht bank heeft de 31-jarige „rode hertogin" van Medina Sidonia tot één jaar gevan genisstraf en 10.000 peseta (600 gulden) boete veroordeeld, wegens het aanvoe ren van Zuidspaanse dorpelingen bij een demonstratie in januari, waarvoor geen toestemming was verleend. De demonstratie, een soort stille op tocht, voerde 40 dorpelingen van Palo- mares naar een bus, die hen naar de Amerikaanse ambassade in Madrid zou brengen om meer financiële vergoeding te vragen voor de ongemakken tenge volge van het verongelukken van een vliegtuig met waterstofbommen. De tocht naar Madrid ging niet door toen de hertogin werd aangehouden. Zij is al eerder tot boetes veroordeeld voor het organiseren van demonstraties door vissers, maar ze heeft die nooit betaald. De hertogin zal nog niet de gevange nis ngaan, omdat haar verdediger te gen het vonnis beroep heeft aangete kend. Voorts is het in Spanje gebruike lijk, dat personen, die voor de eerste maa' gevangenisstraf krijgen, korte tijd voorwaardelijk in vrijheid worden ge steld. NEW YORK Slechts een fractie van de Arabieren die tjjdens de oorlog in het Midden-Oosten in juni van de westelijke Jordaanoever wegvluchtte, is naar huis en haard kunnen terugkeren. Van de 93.000 die wegvluchtten, zjjn er 3000 naar de westelijke oever van de Jordaan teruggekeerd. De overigen zullen het de ko mende winter zeer moeilijk krijgen, zo zegt de commissaris-generaal van het VN-bureau voor hulp aan Arabische vluchtelingen (UNRWA) in een rapport aan de Algemene Vergadering. BRUSSEL De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft aan het slot van een debat van drie dagen, met 89 tegen 66 stemmen zijn vertrou wen in de coalitieregering van christen democraten en liberalen hernieuwd. De socialistische oppositie heeft tij dens het debat de regering beschuldigd van wanbeleid, waardoor de openbare schuld sterk gestegen zou zijn, evenals de prijzen en de indirecte belastingen, en dat de maatregelen om de economie te stimuleren ontoereikend blijken te zijn. Minister president Vandenboeynants stelde echter dat de regering meer dan voorgaande regeringen heeft gedaan om lastenverzwaring tegen te gaan en de begroting binnen redelijke normen te houden. DJAKARTA De toestand in de stad Manokwari in West-Irian is ge spannen geworden, zo meldde gisteren het Indonesische blad „Pelopor Baru", niet nader genoemde bronnen aanha lend. De situatie zou volgens het blad kunnen uitlopen op verzet op grote schaal tegen het plaatselijk bestuur. De centrale regering in Djakarta zou onmiddellijk het voedselprobleem in West-Irian moeten oplossen. Of er nog andere oorzaken van de spanning zijn is niet bekend. Behalve de 3000 geregistreerde vluch telingen zijn nog 11.000 niet-geregis- treerden naar huis teruggekeerd. De commissaris-generaal, Michel- more, verwacht in 1968 40.150.000 dol lar nodig te hebben voor voortzetting van de hulpprogramma's, waarmee voor de oorlog in het Midden-Oosten was gestart. Hulpprogramma's tenge volge van die oorlog zullen nog eens een bedrag van 5.700.000 dollar vergen. Michelmore zegt niet wie de schuld draagt dat zo weinig Arabieren naar hun huizen kunnen terugkeren, maar voegt hieraan toe dat volgens zijn waarnemingen en die van zijn staf de Jordaanse autoriteiten alles schijnen te hebben gedaan om degenen die wilden terugkeren te helpen. |_Fet weer in ons land staat onder invloed van een depressie, waar- van de kern zich vanochtend ten noordwesten van Schotland bevond, i Tussen deze depressie en een hoge- drukgebied boven de Balkan staat een zuidwestelijke stroming, waarmee vrij vochtige lucht wordt aangevoerd. Hierin komen wolkenvelden voor, j waaruit onder invloed van fronten van j de depressie tijdelijk enige regen zal j vallen. Zaterdag kunnen aan de achterzijde van deze fronten ook enkele opkla- j ringen voorkomen. De wind zal matig tot krachtig zijn, uit richtingen tussen zuid en zuidwest, en na het passeren J van de fronten zal hij ruimen naar J richtingen tussen zuidwest en west. J De maximumtemperaturen zullen morgen dezelfde waarden bereiken als vandaag of iets lagere.

De Vallei | 1967 | | pagina 1