Tegenover „rode boekje het zwarte (de Bijbel) Aannemer is tekeningen van zwembad kwijt Teach-in over vrede Ds. G. C. Vijzelaar: Wat doen we voor de vrede KERKDIENSTEN Handelsinstituut Van Rijswijk Veenendaal „Mijn werk is uitdaging aan evangelie en kerk" Zegen Hu Ipverlen ing Bouwkeet door storm beschadigd 0 P E 99 liiiiiiiiiilljlSIIIS Y% met HORLOGERIE VAN MANEN Vrachtauto reed bromfietser aan Militair naar 't hospitaal Jaarvergadering NCVB - Eist L C H E V R 0 L rr Slager behaalde twee prijzen Revalidatie-pastor ds. Langbroek avr$S VAN WOUT BLAUWKOUS ZONDAGSDIENSTEN in de omgeving Met ingang van maandag a.s., 23 oktober, worden alle lessen HERVAT V.A.B. KIRPESTEIN VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 VEENENDAAL „Christus is vrede" stond er op twee spandoeken, die donder dagavond opgehangen waren in de bijzaal van het Verenigingsgebouw. Dat op schrift was het motto waaronder een teach-in gehouden werd, waarbij ds. C. G. Vijzelaar, als voorzitter, pastoor C. Goes, ds. J. Ytsma en dr. C. Graafland als forumleden fungeerden. De ruim vijftig aanwezigen hielden zich in de ruim twee uur durende bijeenkomst bezig met vragen over oorlog en vrede en het christelijk antwoord daarop. Aan het eind van de bijeenkomst moest ds. Vijze laar constateren, dat er geen antwoord op de vragen gegeven was, en dat er waarschijnlijk nog meer van deze avonden nodig waren. De heer Slinkman, als voorzitter van het organiserende comité kreeg dan ook het verzoek van het forum nog enkele malen een dergelijke avond te beleggen. Voordat het gesprek begon legde do minee Vijzelaar enkele vragen ter dis cussie voor „Wat houdt vrede in?" zo vroeg hij, „We zijn er niet mee klaar te zeggen, we zijn er voor". Een twee de vraag is „waar willen we de vrede gerealiseerd zien" en daarbij zijn we er niet mee klaar ons vast te leggen op een bepaalde situatie, maar er blijft de vraag „Wat willen we er aan doen?", want het is doodeenvoudig te zeggen we zijn tegen oorlog, maar het positieve, „wat doen we voor de vrede", daar gaat het om", aldus ds. Vijzelaar, die na zijn korte toespraak het woord uit de Efezenbrief „Want Hij (Christus) is onze vrede" als leidraad voor de dis cussie gaf. Voor de pauze ging het echter meer de praktische kant uit, met vragen als: „Wat denkt het forum van een predi kant, die zijn jonge gemeenteleden op roept tot dienstweigering?", „Mogen Christenen deelnemen aan een oor log?", „Wat doen we met het gebod om de naaste lief te hebben als ons zelf?" en „We hebben geen goed woord over voor Viëtnam". Het forum was er niet toe te verlei- Na alle gratis reclame van de afgelo pen tijd zal de Normloze Vennoot schap 't Dingetje goeie zaken ma ken. Waar gevestigde ondernemingen tonnen voor over hebben, dat krijgt de directie van het zaakje gratis vol geschreven: bladzijden hoog-geno- teerd krantepapier. En intussen weten we nog de waarheid niet. We zijn alleen maar nieuwsgie riger geworden. Wat zouden we gaar ne even achter de haveloze voorge vel kijken. De meesten van ons moe ten aan de buitenkant blijven gissen over alles wat er binnen door de ver antwoordelijke touwkuiven en baard jeskinnen wordt toegelaten. Maar, zoals ik al zei: we hebben de waarheid over de beat-inricht;ng nog steeds niet te pakken. „Ai die ouwe sokken moesten niet zo ellendig nieuwsgierig zijn", was het oordeel van de oudste van onze Klazien. Hij leek me iemand die in ieder geval niet onsympathiek tegenover de on derneming staat. Of hij een geregel de dan wel een ongeregelde gebrui ker van het amusementsbedrijf is, weet ik beslist niet. Ik verdenk 'em er wel van. Op tijden waarop de NV geopend is vertrekt hij regelmatig met onbekende bestemming. Als een heel ander mens. Enige bloedver wantschap met z'n traditionele groot vader van z'n moeders kant is er dan niet meer te bespeuren. Ik zou er ten minste op mijn leeftiid zelfs niet meer over denken om me te verkle den als een uitgediende koloniaal. Meestal lijkt-ie op een acteur uit een stuk van Franz Léhar waarvan zo juist de pauze is aangekondigd. Z'n ouders zijn er overheen. Over het feit dan, dat hun zoon plotseling uit een operette is komen vallen. Niet over hun vermoeden dat hij zich zo in de voormalige calvinistische school laat zien. En als z'n vader er zeker van was maakte hij de kolonel van de keizerlijke garde zonder officiële oorlogsverklaring een dingetje klei ner. Om de eenvoudige reden dat mijn schoonzoon denkt dat het daar niet goed zit. Niet alleen in zijn belang, maar voor de gemoedsrust van alle ouders met nazaten die de beat bedrijven, heb ik getracht om achter de waarheid te komen. Het is me niet gelukt. Ik blijf tegen m'n kleinzoon opkijken omdat ik de indruk heb dat hij meer van het le ven weet dan k, op mijn leeftijd. Zeker, hij wilde wel praten. Over de naam. „Vieze ouderen om daar iets dubbelzinnigs achter te zoeken", zei hij. „Dat kan ik ook van. pak-weg, een „Kijkgrijp". Van „De Instuif" kon hij geen ver keerd woord zeggen. Dat de baas van „De Instuif" lichtelijk de p... in had gekregen op de zegsman van de po litie, daar kon hij wel inklimmen. Vanwege de concurrentie uiteraard. Tussen twee haakjes: voor de weini gen onder ons die niet op de hoogte zijn van artikelen als LSD de derge lijke. Het is zoiets als roken en ge distilleerd. Wel veel erger. En veel gevaarlijker. En veel meer verboden dan alleen door de dokter. Maar je kunt er ook aan verslaafd raken. Dat merk je meteen. Een LSD-gebruiker haal je d'r-uit. Een roker niet. Of hij moet er een opvallende kuch aan overgehouden hebben. Een drinker herken je soms aan z'n neus. Roken en drinken kunnen ons soms op een plotseling verlies in de familie kring komen te staan. Maar je zoekt het er toch niet zo achter. 't Zijn maar van die kleine dingetjes... Wout Blauwkous den de pacifistische gedachte over te nemen, al wilde pastoor Goes eventueel wel 'n keuze-mogelijkheid voor dienst plichtigen tussen dienst als militair en als vrijwilliger in de ontwikkelingslan den. Vooral dr. Graafland betwijfelde de mogelijkheid van het dienen van de vrede door eenzijdige ontwapening. „Dat is te optimistisch gezien, naar mijn mening", zei hij. Het forum kwam tot de conclusie, dat er een verschil be staat tussen de conventionele oorlog voering en de atoomoorlog. „Het we zen van de oorlog is veranderd", meen de men, „in plaats van het verdedigen van het eigen grondgebied is het vraag stuk van de „zelfmoord" getreden". Toch waren er ook in de zaal, die de Amerikaanse politiek in Viëtnam ver dedigden. Een der aanwezigen trok een parallel tussen het optreden in Viëtnam en het optreden tijdens de tweede We reldoorlog in Europa. Iemand merkte zelfs op: „Het is een zegen, dat Ame rika in Viëtnam is", waarop een der anderen terugsloeg: „Een fijne zegen, als daarvoor duizenden kinderen moe ten verbranden." Het forum kwam tot de conclusie, dat het niet gaat om vrede als tegenstel ling tot oorlog, zoals het woordenboek dat geeft, maar zoals de Bijbel het ziet en dan komt men meer in het begrip „welstand". Natuurlijk kwam ook de verhouding van de Westerse wereld tegen het com munisme ter sprake. Volgens ds. Yts ma is het van belang om te vechten te gen een overheersing door het commu nisme, waarbij hij verschillen tussen het Joegoslavische, het Russische en het Chinese systeem zag. Een der aan wezigen opperde het idee om tegen over het „rode boekje" van Mao het „zwarte boekje" (de Bijbel) van Chris tus te stellen. Na de pauze, toen de standpunten wel enigszins bepaald waren kwam men meer tot een positieve bijdrage. Door verschillende sprekers, zowel uit zaal als vanachter de tafel werd vastgesteld dat ontwikkelingshulp een belangrijke bijdrage voor de vrede zou kunnen vormen". Men meende dat te constateren uit de jongste oorlog tus sen Israël en zijn buurstaten. Lang werd gediscussieerd over de juiste wijze van hulpverlening aan de achtergebleven gebieden. Men was het er over het algemeen wel over eens, VEENENDAAL Zaterdag, 21 oktober: Dr. Schilperoort. Zondag, 22 oktober: G. J. Verschoor, J. G. Sandbrinkstraat 2, tel. 12529. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, teL 12123. AMERONGEN De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Van de Burg uit Leersum en van Van Omme ren uit Eist worden het a.s. weekend waargenomen door Dr. T. C. Bakker, Rijksstraatweg 172a, Leersum, tel. 03434—1495. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Renswou- de neemt waar: dr. Ter Velde te Rens- woude, tel. 450. R1IENEN Voor Rhenen neemt waar: Dr. Stegeman te Rhenen, tel. 2315. KESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt waar: dr. Van der Veen te Lienden, tel. 03443-220. OPHEUSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Opheusden neemt waar: dr. Budding te Opheusden, tel. 08887-213. Wijkverpleging. Kesteren en Echteld: Zr. S. Westerhof, Groene Kruis, Kesteren, tel. 08886-210 Opheusden en Dodewaard: Zr. H. Budding, Dodewaard, tel. 08885-218. Tandartsen Veenendaal/Rhenen: Spoedgevallen, tel. 08385-12945. Dierenarts Ederveen: Dr. Nutma te Ederveen; tel. 457, b.g.g. 08388-2557. Woudenberg-Scherpenzeel Zaterdag 21 en zondag 22 okt. 1967. Scherpenzeel - Arts W. C. van Vulpen, Dorpsstraat 192 te Scherpenzeel, tel. 03497—1220. De dienst geldt van zaterdagmorgen 9 uur tot maandagmorgen 8 uur. dat niet de verkondiging van het evan gelie voorop moest staan, omdat dat een profiteren van de nood van de an der was. Toch moest men duidelijk la ten zien uit „welke hand" het gebodene kwam. De deskundige op dat gebied in het forum, ds. Ytsma oud-zendeling zei in dit verband behartigenswaardige dingen. Hij staafde zijn beweringen met het volgende voorbeeld: „Toen ik naar Indonesië ging had ik de grootste bagage van iedereen aan boord. Ik had kisten vol textiel, om uit te delen op het zendingsveld. Al gauw bleek dat de mensen niet om het evangelie, maar om een lap textiel kwamen", vertelde hij. Men kwam tot de slotsom, dat men alleen door de gift moest tonen, dat men Christen was. Het moest zo ge daan worden, dat het overbodig was dat erbij te vertellen. ADVERTENTIE Uytftuéyde Ujd! VEENENDAAL. Donderdagmiddag ontkwam de Veenendaalse bromfietser T. S. ternauwernood aan een ernstig on geval toen hij op het Zwaaiplein werd aangereden door een vrachtauto be stuurd door J. v. d. T. uit Barneveld. De Barnevelder gaf richting aan naar links, om de Prins Bernardlaan in te rijden, maar kwam plotseling tot de ont dekking dat hij het Verlaat op moest. Zonder uit te kijken, zwenkte hij zijn wagen naar rechts, waarbij de brom fietser in de verdrukking kwam. De vrachtauto reed over het voorwiel van de bromfiets heen. Op het nippertje ont snapte de heer S. aan hetzelfde lot. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude kerk 9.30 uur: ds. Graafland; 17.00 uur: ds. Vroegin- deweij. Julianakerk, 9.30 uur: ds. Van Assen- bergh; 17.00 uur: ds. Kalkman van Driebergen. Vredeskerk, 9.00 en 10.30 uur: ds. Jon- gerden; 17.00 uur: ds. Langerak. Sionskerk 9.30 uur: ds. Monster van Barneveld; 17.00 uur: ds. Van Assen- bergh. Bejaardencentrum 9.30 u.: ds. Vroeg- indeweij. Veeneind 15.00 u.: ds. Van Viegen, van O verberg; woensdag 25 okt. a.s. 19.30 u. ds. Middelkoop van Zwolle. Dijkstraat 14.45 uur: de heer Van Ros- sum van Scherpenzeel. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.00 uur: ds. Nijeboer (gezinsdienst) en 17.30 uur: ds. Vijzelaar. Geref. Kerk: Oude kerk 9.30 uur: ds. IJtsma; 17.00 uur: ds. Van Enk. Petrakerk 9.30 uur: ds. Van Enk; 17.00 uur: ds. IJtsma. Geref. Kerk (OCB): 9.30 en 17.00 uur: ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk 9.30 en 17.00 uur: ds. Hilbers van Zwolle. Pniëlkerk 9.30 en 17.00 uur: ds. Keu- ning. Geref. Gem. (Ned.): 9.30 en 18.30 uur: ds. Mallan. Geref. Gem. (Syn.): 9.30 en 17.00 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. Thoden van Velzen van Apeldoorn. R.-K. Kerk: Salvatorkerk 9.00 en 11.00 uur: H. Mis; 19.00 uur: Lof. Willibrorduskerk 8.00 en 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligings samenkomst; 19.30 uur: Verlossings samenkomst. Jehova's Getuigen (NVV-gebouw): 14.30 uur: openbare vergadering; 15.30 uur: Bijbelbespreking. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. P. Zijl stra; 18.30 uur: ds. J. Bogaard van Ernst. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. W. Schou ten, em. pred. uit Bennekom; 18.30 u.: J. Firet, em. pred. te Scherpenzeel. Geref. Gem: 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. Ver. v. Vrjjz. Herv.: 19.15 uur: ds. D. Oosten uit Utrecht. De dienst wordt gehouden in het nieu we Verenigingsgebouw te Wouden berg. Vrjje Evang. Gem.: 10.30 uur: Evang. G. Dolman uit Utrecht De dienst wordt gehouden in het Verenigings gebouw te Woudenberg. R.-K. Kerk: 8.30 uur: H. Mis. De dienst wordt gehouden in het Verenigings gebouw aan de Molenweg. AMERONGEN N. H. Kerk, 10.00 uur: ds. G. Kaastra; 18.30 uur: ds. J. van Noort Dorpshuis, 10.00 uur: Jeugdkapel. Ger. Kerk, 10.00 uur: ds. L. Zwaan; 17.00 uur: ds. Hoorweg. Ned. Prot. Bond, 10.30 uur: ds. T. Bruins- ma uit Leiden, N.H. OVERBERG N. H. Kerk, 10.00 uur: Eerw. heer J. M. Meyer; 18.30 uur: ds. G. Kaastra. Oud Ger. Gem., 10.00 en 18.30 uur: Leesdienst, woensdag 25 oktober a.s. 19.00 uur: ds. Toes. ELST N. H. Kerk, 9.30 uur: ds. Kalkman uit Driebergen; 18.00 uur: ds. Iz. Schipper uit Ede. LIENDEN Ned. Herv. Kerk, 10.00 en 18.30 uur: ds. E. S. de Lint. LEERSUM N.H. Kerk, 9.30 uur: ds. E. H. Broeke- ma; 18.30 uur: ds. G. F. Overgaauw; 9.30 uur: jeugdkapeldienst in Reho- both. R.K. Kerk, 8.15 en 10.15 uur: H. Mis. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk 9.00 u. ds. G. v. Estrik uit Genemuiden; 10.30 u. ds. A. Westra; 18.30 u. ds. N. Koore man. Bergschool, 9 u. ds. A. Westra. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 u.: Prof. dr. K. Dijk uit Driebergen. Oud Geref. Gem.: donderdag, 26 okt. a.s. 19.00 u. ds. Gebrand uit St. Philips- land. Geref. Gem. (Synodaal): 10.00 en 17.30 u. ds. P. v. d. Bijl uit R'dam. Geref. Gem. (Nederland): 10.00 en 18.30 u.: leesdienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.00 en 19.00 u. ds. De Bie. Geref. Gem.: 9.00 en 19.00 u.: ds. Aan- geenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 15.00 u.: lees dienst; vrijdag 27 okt. a.s. 19.30 u. ds. ADVERTENTIE M. J. VAN RIJSWIJK-STOORVOGEL Van Prooyen uit Grafhorst. KESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. C. van de Berg. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u.: ds. A. Muilwijk. Geref. Gem. (Synodaal): 10.00 en 18.30 u.: leesdienst. Geref. Gem. (Nederland): 10.00 en 18.30 u. ds. M. van Beek. VEENENDAAL Uitvoerder Jan H. Hoppen van het aannemersbedrijf Gebr. Van den Belt N.V., dat in Vee nendaal bezig is met de bouw van het overdekte zwembad, is een speurtocht begonnen om vijftien bouwtekeningen terug te vinden, die hij sinds dinsdag mist. Door een wervelwind werd de bouw keet van de aannemer flink bescha digd. De voorkant van het gebouwtje dat aan de Sportlaan staat, werd door de wind losgerukt en de lucht ingetild. RENSWOUDE Woensdagavond te gen 12 uur liep het achterwiel vast van de brommer van een militair, afkomstig uit Schaarsbergen. De militair kwam hierdoor ten val. Nadat door dokter Ten Velde eerste hulp verleend was, werd de onfortuin lijke militair overgebracht naar een mi litair hospitaal in Amersfoort. ELST De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Eist houdt dins dag 24 oktober zijn jaarvergadering. De vergadering begint om 19.45 uur en wordt gehouden in gebouw „Pniël". De wind kreeg daardoor vrij spel in het interieur. „De tekeningen waaiden alle kanten op. We waren er nog gauw bij, anders waren er nog veel meer verloren gegaan", vertelde uitvoerder Hoppen gisteren. Zeventien tekeningen verdwe nen in letterlijke zin in het luchtruim. De heer Hoppen: „We hebben er pas één terug weten te vindenGiste ren kon hij door bemiddeling van onze redactie nog een tweede exemplaar in ontvangst nemen. Marianne van de Haar (18) vond een tekening op de Julianastraat en bracht het document, omdat ze vermoedde dat het een waardevol papier was, op de redactie van ons blad. „Gewoon in de tuin gevonden", zei Marianne, „het is een ontwerp voor een badhal Volgens de heer Hoppen betekent het verlies van de tekeningen een schade post voor het bedrijf, waarvan de groot te op dit moment nog niet vast te stel len is. „Het gaat hier om ontwerpen, die allemaal nog uitgevoerd moeten wordenwe kunnen die natuurlijk niet missen. Er moeten beslist nieuwe komenOverigens heeft de gebeur tenis geen invloed op de bouw van het bad, die zienderogen vordert. „Nee, geen stagnatie of iets derge lijks", zegt de uitvoerder maar we hebben die tekeningen wel graag terug". En zyn verzoek of iedereen die ergens 'n tekening van de zwembadbouw aan treft deze weer by hem wil bezorgen, geven wfj dan ook gaarne aan onze le zers door. 3ILN31V3ACIV VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE VEENENDAAL Slager Oosterbeek heeft met zijn inzending naar de sla- gersvaktentoonstelling „Slavakto" een goed resultaat geboekt. De door hem voor de afdeling „specialiteiten" inge zonden „Gebraden Rolette" behaalde de hoogste onderscheiding in die cate gorie, namelijk de ereprijs. Zijn vleessa lade werd beloond met een tweede prijs. VEENENDAAL Juist terug van een pastoraal-klinische vorming, die enkele weken geduurd heeft, vertelde ds. C. Langbroek iets over zijn huidige werk als legerpredikant. Geplaatst bij een militair revalidatie-cen- trum in Doorn, is hij opgenomen in het team dat jonge mensen leert leven met een vaak ernstige handicap. Hoewel hij naast zijn werk in het revali- datie-centrum ook nog de pastorale verzorging van een geniegroep heeft, beschouwt ds. Langbroek de uitdaging, die het werken onder de gehandi capten volgens hem is, als het hoofddeel van zijn tegenwoordige werk. Overigens is hij formeel nog steeds verbonden aan de christelijk-gerefor- meerde Bethelkerk, .Zolang het mogelijk en wenselijk is", zoals hij ver telde. „Omdat ik niet tevoren kon zeggen of het in de praktijk haal baar zou zijn, dat ik de prediking in deze gemeente zou blijven verzorgen naast mijn werk als legerpredikant is de term „mogelijk" opgenomen, ter wijl het „wenselijk" ter beoordeling van de kerkeraad is". „Dit werk betekent een uitdaging voor het evangelie en voor de ker ken", meent ds. Langbroek, „en mijn ervaring is, dat als de uitda ging aanvaard wordt het werk ook altijd slaagt". Het werk is, indien men het zakelijk bekijkt, een onder deel van de methode om de jongens die bijvoorbeeld door een ongeluk plotseling invalide worden, te leren leven met hun handicap. Hieraan werkt een team, bestaande uit art sen, psychiaters, psychologen, psy chotherapeuten en de legerpredi kant, die in dit geval overigens re- validatiepastor genoemd wordt. „Je kunt werkelijk enorm veel doen als geestelijke in dit werk. De medische wetenschap is weer tot het inzicht gekomen, dat een mens meer is dan een reageerbuisje. De mens is een eenheid van ziel en li chaam, ook al hebben de geleerden die ziel nooit kunnen vinden. Men ziet ook in dat een verbinding van de mens met zijn God van belang is voor een goede levenshouding. Die jongens in Doorn moeten hun handicap leren verwerken met God, maar daarvoor wordt van de gees telijk verzorger een goede instelling vereist. Je kunt de vragen niet af doen met een dooddoener en de vra gen die gesteld worden zijn vaak recht op de man af". In het militair hospitaal „Dr. Mathijsen" te Utrecht heeft ds. Langbroek een cursus gevolgd, waarbij vooral de juiste manier van het tegemoettreden van deze lichaamlijk gehandicapten aan de orde kwam. „Je moet leren deze mensen gewoon te benaderen. Iede re vorm van medelijden is fout, het gaat om meeleven. Niet „ach wat zielig", roepen of denken, maar de gehandicapte als gewoon mens be naderen. Er zijn jongens, die niet kunnen willen, zodat ze eerst zover gebracht moeten worden dat ze weer bereiken willen wat ze kunnen. Dat vooral is de taak van de reva- lidatiepastor". De samenwerking in het gehele team wordt door ds. Langbroek als buitengewoon goed ervaren: „Als er bij ons een nieuwe jongen binnen komt moet hij een groot aantal per sonen bezoeken, waaronder de gees telijke. Ik heb van die jongen dan al een groot aantal gegevens op pa pier, waarop de medici tot op de rand van hun ambtsgeheim aange ven wat de jongen mankeert. Je krijgt allerlei gevallen van „knie tjes" tot kankergevallen toe. De re latie met die jonge mensen is heel belangrijk, temeer daar je vaak ook met hun achtergrond te maken krijgt. Vaak zijn contacten met ou ders of verloofden noodzakelijk. Je krijgt ook nogal eens te maken met I het probleem, dat een verkering uit- raakt door het ongeval dat de jon- gen overkomen is. „Dan is het vaak moeilijk om de bitterheid weg te werken", aldus de legerpredikant. Ds. Langbroek, al langer bekend als hoofdbestuurslid van „Philadel- fia", die ook de kerkdiensten voor geestelijk gehandicapten is begon nen, heeft in zijn werk met licha- meliik gehandicapten duidelijke pa- rallelen gezien tussen deze twee groepen. „Bij de geestelijk gehandi capten heb ik de mogelijkheid ge zien voor geestelijke verzorging en integratie van de pastorale arbeid bij deze mensen. De diensten die met deze gehandicapten gehouden worden, door mij door het hele land heen, moeten altijd iets van een zichtbare verkondiging hebben, maar in ieder geval is er de kans deze mensen het evangelie te ver kondigen. Mij is nu opgevallen, dat er overeenkomst bestaat tussen de geestelijk gehandicapte en de licha melijk lijdende mens. Het boeit mij om na te kunnen gaan hoe de inte gratie van de geestelijke verzorging in die twee situaties waarin de mens kan komen, mogelijk kan worden gemaakt." „Het boeit mij dat de Here God mij de gelegenheid geeft mijn ga ven verder te ontwikkelen dank zij die cursus, waar veel psychologie, psychotherapie en gesprekstechniek bii te pas kwam, om die kennis in dienst van een gewone gemeente te kunnen stellen. Per slot van reke ning begint het leven bij veertig en ik hoop het geleerde nog in enkele gemeentes in de praktijk te kunnen brengen", aldus ds. Langbroek, die het voornemen heeft van zijn erva ringen in Doorn een rapport op te stellen, dat bij de verdere integra tie van de geestelijke verzorging van gehandicapten gebruikt kan worden. Bejaardenmiddagen Voor de bejaarden van de her vormde gemeenten te Scherpenzeel en Renswoude zijn weer speciaal belegde middagen in het verschiet. In Scherpenzeel op 25 oktober met als spreker ds. K. J. Willemsen te Zeist over zijn werk onder de jeugd- gevangenen. In Renswoude op 8 no vember met een dia-programma van dokter Van der Velde over Zuid- Afrika. Gezinsdienst De hervormde gemeente „Sola Fi de" te Veenendaal begint de gezins- week met een gezinsdienst, a.s. zon dagmorgen. In deze dienst zal reke ning worden gehouden met de aan wezige kinderen. De preek zal wor den vervangen door een bijbels ver haal. Avondmaal De kerkeraad van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenen daal heeft zich beziggehouden met de Avondmaalviering. Het college is er nog niet uitgekomen. Men wil bereiken, dat door minder gangen meer tijd vrijkomt voor de predi king. Mogelijk kan dit worden be reikt als allen tegelijk het avond maal kunnen vieren, waarbij de dia kenen behulpzaam zullen zijn. Jeugdraad De hervormde jeugdraad te Vee nendaal overkoepelt op dit moment stuur va de jeugdraad wordt ge- vijftien jeugdverenigingen. Van deze verenigingen staan er drie op non- actief. Het negen leden tellende be stuur van de jeugdraad wordt ge presideerd door dr. C. Graafland. Zendingsavond Ouderling Tot ouderling der hervormde wijk- gemeente I te Amerongen werd ge kozen de heer O. W. van Viegen, die zijn benoeming heeft aanvaard. te Kesteren optreden de heer L. W. van Houwelingen, als opvolger van de heer IJ. Oosting, die sinds 1963 het scribaat vervulde. Zitten De kerkvoogdij van de hervorm de gemeente te Kesteren, waar men nog steeds zitplaatsen in de kerk verhuurt, heeft besloten voor de ge meenteleden van 65 jaar en ouder een uitzondering te maken op de tarieven. Dezen kunnen op de voor ste rijen een plaats huren tegen het gereduceerde tarief van 10 gulden per jaar. Afscheid Zondagmiddag a.s. neemt ds. C. van den Berg afscheid van de her vormde gemeente te Kesteren. Na de dienst kan men om ongeveer 4.15 uur afscheid nemen van domi nee en mevrouw in het verenigings lokaal bij de kerk. De scheidende predikant heeft hiervoor iedereen uitgenodigd: hervormd en niet-her- vormd, kerkganger of niet, vurig- mee-levenden en een beetje minder „kerksen". In verband met het feit, dat ver schillende gemeenteleden de intrede van ds. Van den Berg te Noordhorn- Niezijl willen bijwonen begint de morgendienst op zondag 29 oktober om negen uur. Op verzoek der ker keraad zal deze dienst extra kort duren, d.w.z. niet langer dan ruim een uur. Verkoop De dames van de hervormde vrouwenvereniging te Opheusden hebben op een verkoopavond voor 2600 gulden netto aan „de man ge bracht". Gesprek De zendingscommissie van de ge reformeerde gemeente (synodaal) te Veenendaal zal op woensdag avond 25 oktober een diaavond be leggen in het OCB-gebouw. De toe lichting bij de dia's zal worden ver zorgd door de heer Polder uit Rot terdam. Hoewel de zendingscommissie er van overtuigd is, dat men voor namelijk ouderen in kringen van de gereformeerde gemeenten nogal sceptisch staat tegenover de verto ning ook van dia's, heeft zij ge meend dat men niet beter de aan dacht bij het zendingswerk kan be palen dan door juist iets van dit werk te laten zien. In dit geval gaat het om de zending in Nigeria (West- Irian). De kosten van de avond hoopt men te bestrijden uit de op brengst van een collecte. Dr. C. Graafland heeft voor de hervormde middenwijk te Veenen daal in het kader van de gezinsweek een jonge-gezinnenavond op het pro gramma staan. De avond is vastge steld op 24 oktober in het OCB-ge bouw. De avond zal niet „draaien" om een spreker, maar om het on derlinge gesprek. Er zullen vragen aan de orde komen als „mag je als man en vrouw tegen elkaar zeg gen: nu hebben we kinderen ge noeg?" en „waarin voeden wij onze kinderen anders op dan wij zelf zijn opgevoed". Gespreksleiders zijn ds. A. Ter louw, industriepredikant en ds. Graafland. Het damescomité van de wijk zal voor een gezellige om lijsting van de discussies zorgen. Meisjesclub Naast de reeds bestaande jon gensclub is in de hervormde mid denwijk te Veenendaal nu ook een meisjesclub van de grond gekomen. Leidstere zijn de dames: J. G. en J. A. Nijhoff. Vrijdag 3 november gaat de club beginnen. In wording Imitatie Gisteravond is een groot aantal vrijwilligers op pad gegaan voor het nieuwe hervormde jeugdcentrum te Amerongen. De inzameling is be gonnen met het bezorgen van de circulaires, terwijl dinsdag a.s. de giften zullen worden ingezameld. Bij de ingang van de kerk is een imitatie van de Andriestoren opge steld. Dit 50 meter hoge bouwwerk moet worden volgestort wil men het streefbedrag van 38.000 gulden heb ben bereikt. Men is nu op een hoog te van 12 meter gekomen. Scriba Met ingang van maandag zal als scriba van de hervormde gemeente Het breed moderamen van de classis Doorn van de Ned. hervorm de kerk heeft bij de centrale kerke raad van de hervormde gemeente te Veenendaal geïnformeerd naar de stand van zaken met betrekking tot het gesprek, dat tussen de centrale kerkeraad en de kerkeraad van de buitengewone wijkgemeente „Sola Fide" zal worden gevoerd. Tijdens de op 5 oktober jl. gehou den vergadering van de centrale kerkeraad is de brief van het breed moderamen ter sprake geweest. Het verslag dat van deze vergadering in het hervormd kerkblad wordt ge geven gaat niet verder dan deze vermelding. De verslaggever van de jongste kerkeraadsvergadering van „Sola Fide" maakt ook melding van deze zaak in het orgaan van die gemeen te. Woordelijk overgenomen het vol gende: „Van de classicale vergadering komt een verslag dat opzien baart en vreugde verwekt. Een predikant van de gerefor meerde bond heeft daar betoogd dat samen gemeente-zijn inhoudt dat ook andersdenkenden, dus andere modaliteiten, meedoen. Dat hij aan Veenendaal dacht was duidelijk. En hij stond niet alleen met zijn opinie. Mogelijk en hopelijk komt het „in wording" achter onze hervorm de wijkgemeente sneller te verval len dan u en ik denken. De gemeen te kan met haar gebed de ontwikke ling begeleiden." IIIIIIIIIIIIIIIHIII

De Vallei | 1967 | | pagina 3