Radioreclame wordt 1 januari ingevoerd nieuw Onderbezette politie te Amsterdam krijgt j nog jaren bijstand de individuele haarlotion Vrouw vecht verbeten om naar Amerika te mogen wie wat waar wanneer waarom Ombudsman ter sprake in commissie VAN ONZE LEESTAFEL <Jar CKtaë Iphiups batte ri Jen! Minister Klompé in Kamercommissie Groeiend aantal mini-omroepjes wekt onbehagen Om te beginnen iedere dag 26 minuten UTRECHT WIL BEWOONBAAR BLIJVEN nylons met "ingebouwde" frisheid AA II AA TT TA IB AC Vele dagen eenzaam bivak op Schiphol die móéten ivel wordt Bird Girl op het Rembrand tsple in? heeft Moboetoe tooh tegen de Belgen? blijf je als vrouwen de lakens uitdelen? ontwaakt men niet meer uit een slaapkuur? zien de hippies er zo oosters uit? zo boeiend is nu HAARTABAC is een individuele haarlotion-be stemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloed circulatie vau de hoofdhuid en bestrijdt haaruit val, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glan zend haar. HAARTABAC werkt verfrissend en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. HAARTABAC in de doserende fla con vanaf f 3.95 MAURER WIRTZ STOLBERG Dl RHEINLAND Wmmm anno 1H15... roods 150jaar natuurkwaliteit! 35ct. VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 DEN HAAG De reclame in de radio wordt waarschijnlijk op 1 januari ingevoerd. Voorlopig zal 26 minuten reclame per dag worden uitgezonden; het aantal minuten kan worden opgevoerd tot veertig. „Het is de bedoeling", zo zei mi nister Klompé gisteren in de openbare commissievergadering vaij de Tweede Kamer, „dat deze reclame in blokjes van ongeveer een minuut dat zijn twee of drie boodschappen aanvankelijk wordt gegeven rondom de meest beluisterde nieuwsberichten". Als er meer reclame komt, zullen ook voor en na andere programma's reclameboodschappen worden uitge- zorden." Het staat wel vast, dat de opbrengst hiervan te gering" zal zijn om de stij- ADVERTENTIE fk PANORAMA geeft antwoord op de vragen van de week LOSSE NUMMERS 60 CENT - RUIM 5000 VERKOOPPUNTEN gende kosten voor radio en televisie te betalen. Het heeft daarom geen zin, zo kreeg de liberale mevrouw G. V. van Someren-Downer te horen ,om de ver hoging van de kijk- en luistergelden van deze opbrengst te laten afhangen. De suggestie van de socialist drs. J. J. Voogd om de eigenaars van een kleu- renontvanger extra te belasten, nam dr. Klompé niet over. Deze socialist diende ook een motie in, waarin het kabinet wordt gevraagd nog eens te denken over zijn beslis sing de Wereldomroep niet meer uit de schatkist, maar uit de kijk- en luister- pot te betalen. Alleen mevrouw Van Someren was het hier rondweg mee eens; het christelijk-historische Kamer lid mr. W. Scholten vond het geen prin cipiële, maar een praktische zaak. Alle andere fracties waren tegen deze wijzi ging. Voet bij stuk Minister Klompé hield echter voet bij stuk. „Het is een offer, dat ik tij dens de besprekingen over de begro ting heb moeten brengen." Het levert een bezuiniging van twaalf tot vijftien miljoen gulden op. De commissie had het wat moeilijk met de motie. „Ik zal er nu voorstem men, maar ik behoud me het recht voor om er straks, als deze motie in de Kamer wordt behandeld, toch te len te zijn", zei drs. A. D. W. Tila- nus (c.h.). Er was ook grote ontevredenheid over het groeiend aantal mini-omroep jes. „Niemand is blij met deze ver snippering", zei minister Klompé. Ze meent echter, dat ze tegen de geest van de Omroepwet waarin een zo groot mogelijke openheid in de ether is vastgelegd zou handelen als ze seri euze kandidaten een machtiging zou weigeren. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „Met minister Beer- nink zal ik een duchtige party mee spelen in het overleg over de ombuds man," zei minister Polak gisteren in de Tweede-Kamercommissie van Justitie. Vrywel algemeen was aangedrongen op spoed met een beslissing. De liberaal mr. Rietkerk had eraan herinnerd, dat prof. Polak drie jaar geleden de Staat had vergeleken met een zeer gezette man, die ten gevolge van zijn omvang zijn voeten niet meer kan zien. Prof. Polak had het toen noodzakelijk gevonden, dat af en toe werd gekeken of die voeten nog wel schoon waren. Het was mr. Rietkerk opgevallen, dat in de begroting van Justitie met geen woord gewag werd gemaakt van de plannen om tot instel ling van de ombudsman te komen, ter wijl dat wel het geval was in de be groting van Binnenlandse Zaken. De minister stelde de commissie ge rust, maar hij had wel.haast spijt van wat hij als hoogleraar ooit had gezegd. Hij zegde toe, dat de Tweede Kamer stellig tevoren nog zal kunnen mee praten over de vorm van een Neder land ombudsman. HILVERSUM De Nederlandse Radio Unie en de Stichting Ether reclame (Ster) zijn het eens over de zendtijd voor de radioreclame. In totaal zullen de drie Hilversumse zenders per dag 26 „blokken" van elk één minuut reclame uitzenden, uitslui tend voor en na de nieuwsbulletins. Als er veel belangstelling is voor de radioreclame dan kan de zendtijd wor den uitgebreid tot maximaal 48 minuten per dag. Minister Klompé (C., R. en M.) heeft hiervoor al toestemming gegeven. N.R.U. en Ster streven ernaar, dat op 1 januari 1968 de eerste reclamebood schap via de radio de lucht zal ingaan. UTRECHT. Om te strijden voor een betere binnenstad is in Utrecht het comité „Stad zonder hart" opgericht. Door middel van teach-ins wil het co mité proberen ook de bevolking strijd baar te maken voor dit doel. De leden vinden dat de oude Utrecht se binnenstad verkommert door verval, het verkeer en vooral door gebrek aan visie. ADVERTENTIE TJ houdt frisse, droge voeten in 8 Sterren nylons met Hygitex. Want Hygitex desodoriseert, voorkomt transpiratie en is aangenaam voor de huid. Elke dag weer frisse voeten met 3 Sterren nylons. Alléén 3 Sterren nylons zijn behandeld met Hygitex. 2.95 en 2.25 MET Hygitex HYGIËNISCH, ALTIJD FRIS jIiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimmiiiiiiiniiiiimmmiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiimmnHiiuiimiiiiii (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Marechaussee, rijkspolitie en gemeentepolitie samen zullen de komende twee drie jaar met 270 man de gemeentepolitie van Amsterdam versterken. Het overleg hierover tussen de regering en burgemeester Samkal- den is thans afgerond. Dc commissarissen der Koningin krijgen binnenkort een circulaire van het ministerie van Binnenlandse Zaken, waarin wordt gevraagd politiemannen uit verscheidene korpsen vrij te maken om de bijstand aan Amsterdam te ver groten. Zij zullen zoveel mogelijk in de normale surveillancedienst worden ge plaatst. De sterkte van het Amsterdamse po litiekorps vertoont nog steeds een be langrijk tekort, dat de uitvoering van de politietaak schaadt. Opleiding en vorming moeten achterwege blijven en reorganisatieplannen kunnen niet wor den uitgevoerd. In de periode van extra bijstand zal Amsterdam proberen het personeelste kort zoveel mogelijk in te lopen en in terne verbeteringen in het gemeentelij ke korps aan te brengen. Vier weken De Rijkspolitie levert honderd man. De gemeentelijke politiemannen, niet meer dan vijftig, zullen als eenlingen aan diverse korpsen worden onttrok ken. De Koninklijke Marechaussee staat 120 man af. Het personeel van Rijks- en gemeen tepolitie zal steeds voor een periode van vier weken in Amsterdam dienst doen. Gezinsbezoek is mogelijk. De politiebijstand, die thans aan Am sterdam wordt verleend, bestaat uit twintig man van de Koninklijke Mare chaussee, twintig man van de Rijkspo litie en 84 man van de gemeentepolitie. Deze laatsten hebben voor een deel nog verlofdagen tegoed, zodat in Amster dam feitelijk niet meer dan zestig nym van verscheidene gemeentelijke politie korpsen dienst doen. Zij komen uit alle provincies met uit zondering van Noord-Holland. Groningen levert zes man, Friesland vier, Drente twee, Overijssel negen, Gelderland dertien. Utrecht tien, Zuid- Holland vijftien, Zeeland een, Noord- Brabant vijftien en Limburg negen. Erg blij De Amsterdamse politie is erg blij met de extra bijstand. Commissaris Molenkamp zei: „Wij zullen er aanmer kelijk door worden geholpen en het zal voor ons een aanmerkelijke verlichting betekenen. Wij hopen dat we in de tus sentijd in staat zullen zijn de achter stand in onze personeelssterkte in te lo pen. Nog meer mensen waren natuurlijk welkom geweest maar wij beseffen ter dege dat deze bijstand voor de korpsen die deze mensen moeten leveren, een behoorlijke aderlating is. Tenslotte ko men ze van korpsen die hun mensen ook allemaal hard nodig hebben". ADVERTENTIE SCHIPHOL Yvonne Paul is van daag bezig aan de tiende dag van haar bivak in de vertrekhal van de luchtha ven Schiphol. Ze wil terug naar de Ver enigde Staten, maar ze mag niet. De Amerikaanse autoriteiten willen haar niet toelaten. Haar ouders Armeniërs van origine wonen in Amsterdam, maar ze is nog niet naar hen toege- weest. Ze is bang, dat het spel voor haar verloren is als ze de luchthaven verlaat. „Het is hier erop of eronder", zegt ze. Met slechts een handtasje, waarin 'n tandenborstel, wat make-up-attribu- ten, enkele aanbevelingsbrieven en an dere papieren, als bagage, heeft ze nu al langer dan een week doorgebracht op Schiphol. Overdag zit ze rustig op een bank, 's avonds slaapt ze op een ande re bank en onder een deken, die haar door een employé van de K.L.M. is toe gestopt. Ze doet zo niemand overlast aan Moeilijkheden „Ik wil niet in Nederland blijven", zegt Yvonne die bijna veertig jaar ge leden op een schrikkeldag werd geboren in Menado (Celebes). Ze koos na de oorlog voor de Nederlandse nationali teit. Ze begon een leven van veel rei zen. In 1958 vertrok ze op een toeristen visum naar Amerika. Ze kon er blijven, toen ze op de Nederlandse handelsdele gatie in New York ging werken. Later veranderde ze van betrekking en werd ze secretaresse op het Nederlandse con sulaat-generaal. Ze ging wonen in het huis van een Amerikaanse schrijfster. Dat zou later de grootste moeilijkheden geven. Er kwam een- man in het leven van de schrijfster en prompt werd Yvonne de déur gewezen. Yvonne gaf het echter» niet zo gauw op en bleef aandringen om weer binnengelaten te worden. Toen liet men de politie komen om de vrouw weg te halen. Op het consulaat-generaal ging het niet meer. Er waren moeilijkheden in het persoonlijke vlak gerezen. Omdat ze hevig overstuur was moest ze zich laten onderzoeken. Nadien volgden weer andere banen en een ander appar tement. Inmiddels was de Amerikaanse immi gratiedienst haar aanvraag gaan bekij ken om definitief in het door haar be minde Amerika te mogen blijven. Het duurde een jaar voordat ze te horen kreeg, dat ze niet zou mogen blijven. In april van dit jaar werd ze het land uitgezet. Ze wist evenwel toch nog terug te komen. Tien dagen geleden werd ze echter opnieuw op een vliegtuig naar Schiphol gezet. Sindsdien zit ze daar, eenzaam in de drukke grote hal. Men weet niet wat men met haar aan moet. Voor haar is er maar één weg en dat is die naar het vliegtuig. Maar zon der paspoort en visum gaat dat niet. II - - "M ''JÊÊ gil Een paar keer per dag gaat Yvonne van het beetje geld dat >ze nog heeft, wat eten in een van de restaurants. Ze heeft alleen maar telefonisch met haar ouders gesproken. Ze wil hen liever nog niet zien in haar huidige toestand. Ze heeft gebeld met Amerikaanse immigra tiediensten om toch gedaan te krijgen, dat ze naar Amerika mag. Ze heeft ADVERTENTIE V 1 KI 3 YVONNE PAUL al de tiende dag een nieuwe aanvraag ingediend, maar het zal nog wel even duren voordat ze daar antwoord op heeft. Ze meent, dat ze onrechtvaardig is behandeld en dat zij het slachtoffer is geworden van valse beschuldigingen die door haar vroegere vriendin, de schrijf ster, tegen haar zijn ingebracht. Al de dagen, dat ze nu op Schiphol zit, is Yvonne haar kleren nog niet uit geweest.. Ze draagt een geleende dunne regenjas! In openbare toiletten probeert ze zich met kattewasjes zo toonbaar mo gelijk te houden, hetgeen zeer behoor lijk lukt. Maar ze begint zich na al die tijd in dezelfde kleding wel wat vies en ongemakkelijk te voelen. De oproepen voor passagiers met bestemming New York gaan dagelijks vele malen over haar heen. Ze zijn (nog) niet voor haar bestemd. Geval als symptoom F^e directeur van het televisiebedrijf van de AVRO is geschorst, in af wachting van de resultaten van een on derzoek, dat een commissie van bui tenstaanders zal instellen. Deze com missie moet nagaan, in hoeverre de re latie tussen de heer Van der Zee en de N.V. Van Hejjst de integriteit van de AVRO intern en extern schade heeft toegebracht. Zoals men weet, stond de heer Van der Zee voor f 20.000 per jaar op de loonlijst, terwijl hij ook nog an dere voordelen van deze nv heeft geno ten. De heer Van Heijst heeft zich er op beroemd, dat de heer Van der Zee van zijn kant veel heeft gedaan om de radiatoren, die zijn fabriek produceer de, in de publiciteit te brengen, onder meer toen er nog niet eens televisie-re clame bestond. Het gaat dus om de in vloed van deze tweede betrekking op de AVRO, kennelijk niet om het feit alleen, dat de directeur van het tele visiebedrijf van de omroepvereniging; er een tweede betrekking op na hield, schrijft de „Leeuwarder Courant" (on- afh.). „Toch ligt de wortel van alle kwaad in dat veelvoud van functies, maar vooral in Bussum, Hilversum en Am sterdam wordt dat niet als zodanig er varen. Het is tegenwoordig in de tele visie-, omroep- en perswereld nor maal, dat mensen, die een volledige dagtaak hebben, daarnaast allerlei dingen doen waarvoor zij afzonderlijk worden beloond. Dat wordt dan ver huld met allerlei fraaie formules, waaruit moet blijken dat hetgeen zij voor anderen doen, net die kant van hun kwaliteiten vereist, die zij in hun dagtaak niet kunnen ontplooien. De creatieve kant bijvoorbeeld of de cri- teserende zijde of het recht van me ningsuiting. Het resultaat is niette min, dat deze mensen naar alle kan ten verplichtingen hebben, hetgeen zij in hun ene baan opdoen gebruiken voor hun andere en geen loyaliteit meer kennen voor het bedrijf, waar bij zij in dienst zijn. De omroepverenigingen behoren zelf tot de grote boosdoeners. Zij slokken talent op als hoogovens het erts; zij leven van afwisseling en kunnen al les gebruiken. De staven van dag en weekbladen staan voortdurend bloot aan de zuigkracht van Bussum en Hilversum. Radio en televisie bie den aan ijdele mensen de kans zich zelf over het hele land tot bekendheid te kwekken. Geldingsdrang is een machtige motor, vooral wanneer men hem voedt met extra verdiensten. De omroepverenigingen hebben een structuur, die het ontstaan van door zichtige verhoudingen tegenwerkt. Er bestaan geen duidelijk omlijnde ver antwoordelijkheden; wanneer bij een omroepvereniging een conflict ont staat, raakt de hele belendende pers wereld in rep en roer en doet alsof de vaderlandse vrijheid gevaar loopt. Deze toestand wordt nog ingewikkelder, doordat sommige bedrijven er be lang in hebben, contact met figuren op strategische plaatsen in de wereld der massamedia te onderhouden. Men krijgt dan situaties als met de heer Van der Zee, situaties die men voor al in de Randstad langzamerhand als normaal is gaan beschouwen. Zij zijn het echter niet, zeker niet zolang de ze figuren zich vastklampen aan een vaste werkkring als basis, die zij niet graag voor bijvoorbeeld hun hoog ge honoreerde werk aan het huisorgaan van een ander zouden verruilen. Nu zal in de wereld der massamedia al tijd een zekere vrijbuiterij aanwezig zijn; niets is ook zo verschrikkelijk als een televisie-, omroep- en persbestel, waarin alles vastligt, alles is geregle menteerd en niemand buiten de pa den mag komen. Maar in Hilversum en Bussum nadert men langzaam de anarchie en daarin valt het gewin meestal toe aan de zelfverheffers en de profiteurs en niet aan de vrijbui ters". Geen Duivelseiland r Is in bepaalde Haagse kringen enig ongenoegen ontstaan, toen bleek dat de regering overweegt het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te verplaatsen naar Heerlen. De burge meester van Den Haag, de ambtena- renorganisaties, de ambtenaren zelf, ze deden vrijwel allemaal mee aan een soort ach-en-wee-geroep, alsof een der gelijke verplaatsing zou neerkomen op een soort verbanning naar het Duivels eiland, aldus de „Provinciale Zeeuwse Courant" (onafh. progr.). „Men vraagt zich als toeschouwer af of deze mensen een overplaatsing van Den Haag naar Heerlen zich niet veel zwarter voorstellen dan ze wer kelijk is. Het is trouwens in het alge meen opvallend, dat vele Nederlan ders hun land in allerlei comparti menten eerste, tweede en derde klas verdelen, waartussen bijna geen com municatie bestaat. Sommige mensen blijken zichzelf van jongsaf in een eigen comparti ment op te sluiten; ze vinden boven dien dat hun compartiment een eer steklascoupé is en menen tegelijker tijd dat de rest van de trein wel niet veel zaaks zal zijn. Vermoedelijk hebben dergelijke op vattingen ook een rol gespeeld bij de ambtenaren van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. Heerlen ligt zo buiten hun gezichtskring, dat ze al „nee" hebben gezegd tegen een over plaatsing, voordat ze er zelfs over na gedacht hebben. De ambtenarenorga- nisaties hebben nu al sussend ver klaard, dat er zeker de eerstkomen de drie jaar niets van een overplaat sing van het pensioenfonds zal komen. Dat is dan een hele geruststelling voor de ambtenaren. Maar het is wel te hopen, dat de regering volstrekt doof zal blijken te zijn voor dit ach-en-wee geroep. Heerlen is een honorabele plaats en is niet minder dan Den Haag. Decentralisatie van allerlei overheidsinstellingen is bovendien landsbelang. En dat gaat voor amb telijke emoties". ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7