Grote verwarring in Geheime Dienst Duitse spion door zoon verraden Staking treft spoorwegen in Engeland Uw salaris via de Boerenleenbank Boerenleenbank Politie in Dallas liet Kennedy vermoorden" Amerikanen ontrafelen Britse spionage-organisaties REGERING RAAKT IN VERLEGENHEID Summawoning biedt goede perspectieven Leger ingezet om betogers te weerstaan Staf verlaat kindertehuis na conflict KROMMENIE (g) VINYL OP VILT Anderhalf jaar voor schieten op caféhouder Spionageproces in Oost-Berlijn Chaos neemt in omvang toe veilig voordelig gemakkelijk Mening van De Gaulle Financiers in V.S. hebben interesse voor Deli-Mij. Waarschuwing voor economen in Rusland Drie ton extra gevraagd voor jeugdherbergen CEtasB» Cetaflex witte houttijm Spanningen HOOFDKWARTIER SIR DICK SIR MARTI1S ACHTEROM BOLHOEDEN ■BÉIft i W ASH US G T ON OP VOLLE STERKTE99 ROND PENTAGON Schade Overbodig niet onnodig veel geld in huis. een rentevergoeding van kosteloze verzorging van uw betalingen. Open een Gezinsrekening bi] de de bank voor iedereen AFLEIDING WILD WEST Twee dagen op oceaan gedobberd INGEKROMPEN Kritiek in V.S. op hoge winsten in wapenhandel Nachtelijke botsing bij uitrit café IETS NIEUWS OP DE VLOER VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN De tot gisteren zorgvuldig geheim gehouden telefoonnummers van de Britse geheime dienst moesten gisteren overhaast veranderd worden terwijl hoge functionarissen van de spionage en de contraspionage spoed overleg voerden op het departement van defensie. (Van onze correspondent) BONN Terwijl in Bonn het onder zoek naar de Russiche spionagecellen nog in volle gang is, heeft het Federa le Gerechtshof te Karlsruhe de 22-jari- ge Hans-Joachim Bergschmidt tot twee jaar en negen maanden gevangenis straf veroordeeld omdat hij zijn vader heeft verraden aan de Oostduitse In lichtingendienst. Vader Bergschmidt is medewerker van de Westduitse spionagedienst, de Bundesnachrichtendienst. De jongeman heeft aan het Oostduitse ministerie voor Staatsveiligheid o.m. de schuil naam en het geheime adres en de ge heime telefoonnummers van zijn va der verraden. Ook leverde hij Oost- Berlijn foto's van zijn vader. Soortgelijke gegevens verstrekte hij over andere medewerkers van de Bun- desnachrichtendienst in Hamburg. De Oostduitse contra-spionage werd daar door in staat gesteld het gehele net werk van de afdeling Hamburg van de Westduitse inlichtingendienst te ont warren. Het verraad van de zoon vindt zijn oorzaak in spanningen binnen het ge zin. De ouders Bergschmidt, die des tijds uit Pommeren vluchtten voor de opmarcherende Russen, leefden geschei den in Hamburg. De zoon groeide op bij de moeder. Toen hij na zijn school jaren een opleiding wilde volgen als graficus, zou zijn vader zich daartegen hebben verzet. De jongeman belandde op een handelskantoor, maar liep daar al spoedig weg. Als een soort wraak neming heeft hij toen contact opgeno men met Oost-Berlijn, waar de gehei me gegevens over zijn vader zeer wel kom bleken. AMSTERDAM Wegens poging tot zware mishandeling van een 24-jarige café-eigenaar, heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren de 23-jarige koop man Albert van G. overeenkomstig de eis veroordeeld tot anderhalf jaar met aftrek. De koopman had na een vechtpartij met de caféhouder voor de deur van diens café vijf revolverschoten op de man afgevuurd, die zich echter achter de deur van het café had teruggetrok ken. De acht millimeter dikke deurruit had de kogels opgevangen. De 28-jarige broer van de caféhouder, die had gepro beerd de vechtenden te scheiden, maar daarbij door de vriendin van Albert was aangevallen, werd veroordeeld tot honderd gulden boete en twee weken voorwaardelijk. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. In het Bouwcen trum in Rotterdam is het model op wa re grootte geopend van de Summa-wo ning, het eerste woningontwerp dat door de stichtingen Bouwcentrum en Ratiobouw geheel is doorgelicht. Deze doorlichting er werden bij voorbeeld vele uren van besprekingen gewijd aan de plaats van de wastafel en aan het al of niet aanbrengen van een deur tussen keuken en wasruimte is bedoeld om de kwaliteit van de woning te verhogen, maar daarbij de prijs laag te houden. De Summa-woning moet, volgens Ra tiobouw, als woningwetwoning te bou wen zijn voor een huur van 32,50 gul den per week (inclusief vaste lasten voor centrale verwarming, lift enz.) en aft premiewoning voor tweehonderd gulden per maand. Bij deze berekening wordt uitgegaan van grondkosten van zesduizend gulden, een bedrag waar al leen in dure uitbreidingsplannen (Rot terdam) bovenuit mag worden gegaan. Voor dat bedrag biedt deze galerijwo ning veel ruimte en een afwerking die op sommige punten aanzienlijk beter is dan men zou verwachten in deze huur- klasse. Keuken en douche hebben venti latiekanalen met afzuigers, de aan recht is van roestvrij staal, er is een wasbakje in het toilet. Alle deurkozij nen zijn niet geschilderd maar behan deld met een donker conserveringsmid del dat weinig onderhoud vergt. Voor het huisvuil zijn stortkokers aanwezig. De keuken is met 13,5 vierkante meter ruim bemeten. Een halve tussenwand verdeelt de keuken in een zuiver kookdeel en een deel dat bijvoorbeeld voor ontbijt en kinderspel geschikt is en dat weer in open verbinding staat met de woonka mer van 25 vierkante meter. Van de centraal gelegen wasruimte is een deel speciaal ingericht als plaats voor een wasautomaat en tussen twee slaapka mers in bevindt zich een berghok dat heel goed bruikbaar is als hobbyruim- ta. Al dit zenuwachtige gedoe was het gevolg van de sensationele onthullin gen in een Amerikaans tijdschrift en in enkele Britse ochtendbladen. Als gevolg van die onthullingen weet iedereen nu wie er aan het hoofd staat van M.I.5, de contra-spionage-organi- satie die ook de binnenlandse veiligheid onder zich heeft, en van M.I.6, de eigenlijke Britse spionagedienst, die werkt met geheime agenten in het bui tenland. Ook is nu bekend waar in Londen deze organisaties hun hoofdkwartier hebben. Voor de Britten die dit alles met succes streng geheim hebben ge houden, om deze functionarissen te vrijwaren voor publiciteit en om hun geheime werk gemakkelijker te ma ken, komen deze onthullingen op een hoogst ongelukkig ogenblik. Ze volgen onmiddellijk op al het opzienba rende nieuws over de Britse spion Kim Philby, die dertig jaar voor de Russen blijkt te hebben gewerkt en op voor Engeland onaangename publiciteit over de spion George Blake. Beiden zijn nu in de Sovjet-Unie. Blake heeft daar de ze zomer nog bezoek gehad van zijn Nederlandse moeder, die in Engeland woont. Het is te danken of te wijten, net zoals men wil aan twee Amerikaan se journalisten dat wij nu plotseling zo veel afweten van M.I. 5 en M.I.6. Het Amerikaanse tijdschrift Saturday Eve ning Post publiceert nu uittreksels uit het boek dat David Wise en Thomas Ross over spionage hebben geschre- j ven. „Onze geheime dienst is de enige ter wereld die werkelijk in het geheim ope reert", zei een Engelse ingewijde giste ren spijtig. Hij had erbij moeten zeg gen „Tenminste tot nu toe". M., het hoofd van de spionagedienst M.I.6, heet in werkelijkheid Sir Dick Goldsmith White. Hij is zestig jaar oud en tot nu toe wist men alleen van hem dat hij verbonden was aan het departe ment van Buitenlandse Zaken. Hij zei gisteren: „Persoonlijk zal ik geen maat regelen nemen. Ik heb niets over de zaak te zeggen". Hij had er van tevoren geen idee van dat de Saturday Evening Post met ont hullingen over zijn dienst zou komen. Voor zover hij wist had hij nooit iemand van het Amerikaanse blad ont moet Ook zijn collega van M.I.5 had na tuurlijk niets te zeggen over het sma kelijke verhaal, van de twee Amerika nen. Hij heet Sir Martin Furnival Jo nes, voorwaar een naam een man van zijn functie waardig. We weten nu ook precies dat hij een dochtertje heeft van tien jaar en dat hij in het Noord- londense Golders Green woont in een huis (twee onder een dak) met vier slaapkamers. Zijn officiële titel luidt directeur-generaal van de inlichtingen dienst. Voor wie naar zijn werk vraagt: „verbonden aan het ministerie van De fensie". M.I.6 heeft zijn hoofdkwartier in een gebouw van rode baksteen in Queen Anne's Gates. Ook het huisnummer is nu bekend. Het is in een rustige straat, pal bij het park van St. James. Vlak bij en pal op de hoek op Broad way is nog een bureau gevestigd van M.I.6 in een kantoorgebouw dat er oud en onaantrekkelijk uitziet. Deze beide centra van geheimzinnigheid staan met hun achterkanten tegen elkaar aan. M. kan dus onopvallend van het ene ge bouw het andere inlopen en omgekeerd. M.I.6 heeft ook nog een pand bij het Station Waterloo op de zuidelijke oever van de Theems. Daar staan militairen voor op wacht. M.I.5, de contraspionage, doet het def tiger: dat heeft zijn tenten opgeslagen in Curzon Street in het dure Mayfair waar ook Radio-London, de voormalige illegale reclamezender, zijn onderko men had. Geen geheim was dat de meeste ho ge functionarissen van beide diensten op dure kostscholen zijn geweest, dat ze in Oxford of Cambridge hebben ge studeerd en dat ze lid zijn van exclu sieve clubs. Ook niet dat ze bolhoeden dragen en dat ze er uitzien als gegoede zakenlieden. Wie gisteren bij het huis in Queen Anne's Gates wat wilde weten van wat er achter de schamele gordijntjes ge beurt werd beleefd verwezen naar Bui tenlandse Zaken, maar daar zei men: „Wij weten van niets. U kunt het beter aan Saturday Evening Post vragen". OOST-BERLIJN Twee Westduitse zakenlieden zijn gisteren door 't Oost duitse Hooggerechtshof in Oost-Berlijn wegens spionage en andere ondermij nende activiteiten veroordeeld tot res pectievelijk levenslang en 15 jaar ge vangenisstraf. De mannen waren be stempeld als „agenten van imperialisti sche geheime diensten". De 49-jarige Hamburgse zakenman Herbert Latinsky,» die de Oostduitse handel en industrie zou hebben gesabo teerd, kreeg levenslang. De 57-jarige Westberlijner Herman Hüttenrauch werd tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij, aldus de aan klacht, inlichtingen had verzameld over Oostduitse handelsorganisaties en le- geroefeningen. Dit weinig opvallende huis in Queen Anne's Gate in Londen, dicht bij het park van St.-James, herbergt het hoofdkwartier van M.I. 6, de Britse spio nagedienst. Het is van rode baksteen en het enige waardoor het misschien ooit zou zijn opgevallen vóór de publikatie van de twee Amerikaanse jour nalisten is dat de gordijnen bijna altijd gesloten zijn. WASHINGTON Een grote macht parachutisten, politie en politie-reser- visten zal dit weekeinde worden sa mengetrokken in Washington om het hoofd te kunnen bieden aan een mas sale anti-Viëtnam demonstratie. De demonstratie is aangekondigd door tegenstanders van de Ame rikaanse politiek inzake Viëtnam. Ze zal naar men verwacht de grootste worden van de talrijke betogingen die deze week al in verscheidene Ameri kaanse steden aanleiding gaven tot ge vechten tussen betogers en politie. Het hoogtepunt zal waarschijnlijk morgen zijn. Men neemt aan dat de de monstranten, wier aantal wordt geschat op vijftig- tot honderdduizend, zullen opmarcheren naar het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Met het oog hierop wil de Ameri kaanse regering 3500 parachutisten uit de staat Georgia overvliegen naar Wash ington, waar ze een kordon zullen leg gen rondom het Pentagon. Een aantal parachutisten zullen zich verschansen in het gebouw zelf, terwijl andere wor den ondergebracht in kampen in de nabijheid. Ook de plaatselijke politie zal op vol le sterkte worden gebracht. Ze zal wor den bijgestaan door 2500 man politie- reservisten. Het Witte Huis, dat doorgaans op za terdag geopend is voor bezoekers zal dit weekeinde gesloten zijn. Dertig kilometer buiten Washington is al een ruimte in gereedheid gebracht waar eventuele arrestanten kunnen worden opgeborgen. Meer dan zestig artsen hebben al hun diensten aangebo den voor het geval er gewonden vallen. (Van onze correspondent) LONDEN Terwijl de gevolgen van de stakingen in de havens van Liverpool en Londen steeds ernstiger vormen aannemen, brak er gisteren ook bij de spoorwegen een golf van stakingen uit. Honderden passagiers- en goederen treinen vielen daardoor uit. Gisteravond was al meer dan dui zend man spoorwegpersoneel zonder werk. Op een van de grote stations van Londen viel tachtig procent van de forensentreinen gisteravond uit. In 36 depots van treingeleiders dat zijn de stakers en in acht de pots van rangeerders lag het werk don derdag stil. Vooral het treinverkeer van Londen naar de Midlands is zwaar ge troffen. Er rijdt geen enkele goederen trein meer van Manchester naar Lon den of van Manchester naar Schot land. De beginperiode van dit conflict bij de spoorwegen kwam tijdens de afgelopen veertien dagen al op een verlies te staan van twintig miljoen gulden aan afgezegd vrachtvervoer. Ook de mijnen en andere takken van de industrie in de Midlands onder vinden veel last van het conflict. Het gaat om 14.600 zg. guards, dat zijn wachtlieden of treingeleiders die met alle goederen- en personentrei nen meereizen. Zij geven meestal het vertreksein. Dat gebeurt overdag door middel van een antieke groene vlag en 's avonds met een nog ouderwetsere carbid-lantaarn. De spoorwegen eisen dat deze ge leiders, wier werk in veel gevallen overbodig is, indien nodig het werk overnemen dat tot nu toe door sto- ADVERTENT1E 960 vestigingen PARIJS De politie van Dallas heeft president Kennedy laten vermoorden of ze heeft in elk geval toegelaten dat het gebeurde. Dat is de mening van de Franse president De Gaulle zoals die wordt aangehaald door de Franse histo ricus Raymond Tournoux in een nieuw boek: „De tragedie van een generaal", dat vandaag uitkomt. Volgens Tournoux had De Gaulle in dertijd gezegd: De politie doet het. Of zij gaf er de opdracht toe of ze liet het gebeuren. In elk geval had ze er de hand in. Naar de mening van De Gaulle was de Amerikaanse politie eerst van plan geweest »m Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van Kenne dy, direct na de moord te doden. Als afleidingsmanoeuvre zou een heksen jacht op communisten worden ontke tend. Maar het spelletje ging niet door. Er waren getuigen bij de arrestatie van Oswald en daarom moest de zaak een normaal gerechtelijk verloop krijgen. „Een proces was echter ondenkbaar. Iedereen zou zijn mond hebben openge daan", zo citeert Tournoux de Franse president. „Dus wendde de politie zich t.ot een tipgever die ze volledig in haar macht had en die haar niets kon weigeren (Jack Ruby). Deze doodde daarop de pseudo-moordenaar onder het voorweri- sel dat hij de nagedachtenis van Ken nedy verdedigde", zou De Gaulle heb ben gezegd. Het Franse staatshoofd zag de moord te Dallas, Texas, als een wild-west-ge- beurtenis, die tot een nieuwe afschei dingsoorlog kon leiden. „De Amerika nen moeten besluiten de pegers gelijke rechten en zelfs onafhankelijkheid te geven" zou hij hebben gezegd. „Het con flict tussen zwarten en blanken vorm de al dan niet direct de aanleiding tot de moord doordat een sfeer van geweld en haat was geschapen." THORSHAVN (Reuter) Negen vis sers van de Far-öer-eilanden hebben twee dagen lang in een rubberbootje op de Atlantische Oceaan gedobberd, voor dat zij gisteren werden opgepikt door opvarenden van de Britse treiler Loch Inver. De drenkelingen waren afkomstig van de Njardlingur, een haringboot, die dinsdagochtend in een storm ver ging. Het tiende bemanningslid van de Njardlingur kwam daarbij om. De schipbreukelingen waren bij hun red ding ongeveer 25 kilometer van de Far- öer-eilanden verwijderd. ROTTERDAM Amerikaanse fi nanciers overwegen de Deli-Maatschap- pij over de nemen. Dit zou dan gebeu ren in de vorm van een bod op de aan delen. De geldmiddelen hiervoor wor den op het ogenblik bijeen gebracht. Gisteren deden op de Amsterdamse beurs al geruchten de ronde dat de di rectie een terugbetaling zou doen op de aandelen, maar dit werd tegenge sproken. Niettemin stegen de aandelen bij flinke handel fors in prijs. De maatschappij heeft haar bedrijf in de laatste tijd sterk ingekrompen. Reeds zijn eigendommen voor vele tientallen miljoenen guldens verkocht. Daaronder viel het grootste deel van de bezittingen van de Amerikaanse dochtermaatschappij, American Suma tra, bosbezit in Florida, aandelen in de Ogden Corporation en een belang in een oliemaatschappij. Deze verkopen hebben het terrein van de maatschappij sterk beperkt. In de jaarvergadering van juli van dit jaar werd het Vermogen van de Deli Maatschappij geschat op honderd mil joen gulden. Het aandelenkapitaal is 65,6 miljoen gulden groot. MOSKOU In het Russische blad „Economische Gazet" van gisteren is een waarschuwing aan het adres van de economen in de Sovjet-Unie opgeno men, dat de economische hervormingen die zich op het ogenblik voltrekken niet op kapitalisme mogen gaan lijken. Deze waarschuwing is afkomstig van de vice-president van de academie van wetenschappen in Moskou, dr. Alexei Roemjantsev, die tegenover het blad heeft verklaard dat sommige econo men hebben geprobeerd de nieuwe eco nomische beginselen toe te passen in sectoren die daarvoor niet geschikt zijn en de hervormingen tegenover het Sov jet-beginsel van een centraal geleide economie hebben geplaatst. De hervormingen werden in septem ber 1965 ingevoerd en beoogden het stroomlijnen van de economie in de economie in de Sovjet-Unie. Ze worden nu reeds toegepast in 5500 fabrieken, die een grotere economische onafhan kelijkheid hebben gekregen en overeen komsten met andere organisaties zelf mogen sluiten. Dr. Roemjantsev ging niet nader in op de overtredingen waar aan de „kapitalistisch georiënteerde" economen zich zijns inziens hebben schuldig gemaakt. Hij had ook kritiek op de Russische economen die de stren ge communistische lijn volgen en de hervormingen beschouwen als strijdig met het socialisme. kers werd gedaan. Dat willen ze al leen als ze er allemaal een toeslag voor kragen van ongeveer f 2,50 per dag, onverschillig of ze het extra werlc doen of niet. De directie van de spoor wegen wil maar tot de helft gaan en dan nog alleen voor de mannen die dit zg. tweede-mans-werk uitvoeren. Een onafhankelijke commissie die op verzoek van beide partijen de kwestie heeft onderzocht, vond dit redelijk en zelfs royaal, want aan slechts tien pro cent van de geleiders wordt gevraagd het werk van de stokers te doen. Natuurlijk zijn er nog andere oorza ken die hebben geleid tot de uitbar sting van wat nu een officiële staking is. Want de nationale bond van spoor wegpersoneel heeft er zich vierkant achter gesteld, nadat deze vakbond de uitspraak van de commissie van onder zoek van de hand had gewezen. WASHINGTON Een subcommissie van het Amerikaanse Congres heeft de beschuldiging geuit, dat een Ameri kaans bedrijf buitensporige winsten maakt op het omstreden M-16 geweer, dat 750 schoten in een minuut kan los sen, maar dat volgens sommigen bij de oorlog in Viëtnam gebreken ver toont. De commissie had voorts kritiek op de „onesthetische" handelswijze van een nu gepensioneerde generaal, die in 1963 bij de afsluiting van het con tract had bemiddeld. De generaal trad enkele maanden later in dienst van een met de betrokken wapenfabrikant ver bonden bedrijf. Het zijn daden als deze die de Ame rikaanse belastingbetaler zijn vertrou wen doet verliezen in de integriteit van militaire en burgerfunctionarissen, die te maken hebben met de jaarlijkse uit gave van miljoenen dollars voor de aankoop van voorraden en materiaa voor militaire doeleinden, zo ftilmi neert de subcommissie. ECHT. Op de Rijksweg-Zuid tus sen Roermond en Sittard is gisternacht omstreeks twaalf uur een personenauto tegen de zijkant van een vrachtwagen gebotst, als gevolg waarvan de drie in zittenden zwaar gewond werden. In de loop van de nacht is een van hen, de 38-jarige mevrouw J. M. Wil- lems-Konings uit Geleen, in een zieken huis aan haar verwondingen bezweken. Haar zuster verkeert nog in levensge vaar, terwijl ook haar schoonzuster ernstig gewond is. De vrachtwagen stond over de weg als gevolg van een poging van de chauffeur om achteruit de uitrit van SANTPOORT In het Santpoortse kindertehuis St. Rafaël heeft een con flict geleid tot het onmiddellijk ontslag van de directeur-psycholoog, drs. P. F. Verdonck. Het ontslag werd aangezegd door de congregatie der zusters van het Arme Kind Jezus in Maastricht, onder wie de zorg voor het kindertehuis res sorteert. Een groot aantal stafleden, o.a. de directrice, zuster M. Theodora, en de overste van het tehuis, verklaarden zich solidair met drs. Verdonck en heb ben hun ontslag aangeboden. In een brief aan het bestuur van de congregatie, waarin de stafleden en de groepsleidsters hun ontslag ter kennis hebben gebracht, verklaren zij zich be reid in het belang van de zeventig in St. Rafaël verzorgden kinderen, de lo pende zaken te blijven behartigen. Hieraan hebben zij de uitdrukkelijke voorwaarde verbonden, dat zij zich scharen aan de zijde van de ontslagen directeur-psycholoog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De vaste commissie voor Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk wil de jeugdherbergen vol gend jaar driehonderdduizend gulden extra subsidie geven. Dit geld moet worden gevonden door te beknibbelen op een andere post voor recreatie. De commissie heeft gisteren in haar openbare vergadering met zeven stem men tegen één besloten de Tweede Ka mer tot deze verhoging van de subsidie te adviseren. De voorzitter van de commissie, de heer G. A. Kieft, had namens bijna al le leden een amendement hiertoe inge diend. Als de Kamer het overneemt zullen volgend jaar twee jeugdherber gen extra kunnen worden gebouwd. ADVERTENT'

De Vallei | 1967 | | pagina 8