Veel daken niet stevig genoeg verank Middenstanders in Stichting willen Rijks- bemiddelaars handhaven a RAIFFEISENBANK Discontoverhoging moet pond sterling beschermen Jintan 9? UITBREIDINGEN VAN ALUCHEMIE EN LIPS Juwelen met ingebouwd alarmsein Onervarenheid leidde tot luchtbotsing Nederland op de snijtafel Voorlichtingsman van Bouwcentrum in storm losgeraakte daken over Militairen uit Duitsland werden nader ondervraagd spaarbank en alle bankzaken Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... Koninklijk buis Zinloze debatten Paard Piet is uit zijn lijden Voor tweeduizend man wordt werkgelegenheid gecreëerd „Staangeld" voor caravans in overweging Hoge onderscheiding voor lt.-generaai E. J. C. van Hootegem Tijdens I de Raiffeisen-spaarweek is het sparen extra aantrekkelijk STREVEN BEMOEDIGEND BET ALINGS-B ALANS NIET GENOEG PARELS voor frisse adem 95 ct. BOEKENNIEUWS VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Elke storm bewijst, dat er architecten, aannemers en ambtenaren van bouw- en woningtoezicht zijn, die niet voldoende beseffen welke zuigkracht een storm op een plat of een licht hellend dak kan hebben". „De krachten die op een dak werken, zijn te berekenen en bij de berekening moet worden uitgegaan van extreme waarden, maar het gekke is, dat als de wind die extreme waarde bereikt, de daken ons om de oren waaien." De heer G. F. Haspels van de afde ling Voorlichting van het Bouwcentrum in Rotterdam weigert aan te nemen, dat dat als normaal moet woorden ge accepteerd. De voorzitter van de Raad van be stuur Bouwbedrijf heeft deze week, toen op verschillende plaatsen in ons land mensen elders moesten worden on dergebracht, omdat het dak van hun huis was gewaaid, gezegd, dat er in een storm ook altijd schepen vergaan. Dat was voor hem nog geen reden aan de kwaliteit van de scheepsbouw te twijfelen. De heer Haspels vindt dat „een spor tieve poging om het op te nemen voor kleinere collega's, die niet altijd te best hebben gebouwd", maar wijst op een zwakke plek in de vergelijking: „Sche pen kunnen aanvaringen hebben of door menselijke navigatiefouten vergaan, maar dat geldt niet voor daken". Nooit een dode „We mogen natuurlijk van geluk spre ken, dat er nog nooit dodelijke onge lukken zijn gebeurd met afgewaaide da ken, maar dat houdt ook in, dat er nooit een justitieel onderzoek is inge steld en dat er dus ook nooit diep ge noeg is gegraven naar de oorzaak". Waar die oorzaak ligt blijkt, volgens de heer Haspels, al voor een deel hier uit: „Er waait bijna nooit een dak af Van een onzer verslaggevers. VRIEZENVEEN Het paard Piet uit Daarlerveen is dood. Met lede ogen heeft de familie Kerkdijk de 26 jaar oude ruin gisteren door een slager zien weghalen. Het paard Piet maakte zijn laatste reis in een vrachtwagen om het verlossende spuitje te krijgen. Zoals wij gisteren meldden, heeft de ruin op 15 november 1944 in Almelo een hoofdrol gespeeld in de grootste bankroof die ooit is gepleegd. Het paard Piet trok toen de wagen met de buit uit het kantoor van de Nederlandsche Bank, een bedrag van 46.150.000 gul den. De eigenaresse van Piet, de familie Kerkdijk, wilde het dier een natuur lijke dood laten sterven. Eergisteren al had de veearts geadviseerd Piet te la ten afmaken, omdat het dier door ou derdom niet meer op de benen kon staan. Gistermorgen is voor Piet het verlos sende woord gesproken. Kort daarop verscheen de vrachtwagen die het paard naar de slager bracht. in een grote stad als Amsterdam. Dat komt doordat de bouwverordening daar strenge voorschriften geeft voor de ver ankering van daken". De model-bouwverordening, opgesteld door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zegt zonder nadere toelich ting: „De verbinding van het dak met het overige deel van het bouwwerk moet weerstand kunnen bieden aan de op het dak werkende krachten door winddruk en -zuiging". Veel bouwver ordeningen gaan ook niet verder. De praktijk De heer Haspels tekent voor hoe dat dan in de praktijk wordt uitgevoerd: „Bij de constructie van een houten dak legt men op de muren balken op een onderlinge afstand van laten we zeggen zestig centimeter. Als de bouwverordening geen hogere eisen stelt, zitten in die balken opzij ijzeren haken, ankers geheten, die vast moeten komen te zitten als de ruimte tussen de balken worden dichtgemet seld". In die kleine tussenruimten gooien de metselaars echter altijd halve stenen en stukken omdat ze toch om die ha ken heen moeten en niemand kijkt er verder naar. Op zijn gunstigst zitten de ankers dus vast in brokken metselwerk van twintig bij zestig centimeter, maar in de praktijk wrikken die balken zich zelf nog los, want bij de wisseling van het vochtgehalte van de lucht zetten ze uit en krimpen weer. Op die manier is er van verandering eigenlijk geen spra ke meer". Zuiging „Het dak heeft aan de zijkanten een verhoogde rand, zodat de wind niet vlak over het dak blaast maar er iets bo ven, waardoor in de kom van het dak een luchtledig ontstaat. Dat luchtledig doet het dak makkelijk de lucht in gaan", aldus de heer Haspels, die erop wijst, dat het dezelfde zuiging is, die een vliegtuig in de lucht houdt. Volgens hem zouden de Nederlandse bouwtech- nici daarom eigenlijk proeven in de windtunnel van het Nationaal Lucht vaartlaboratorium moeten nemen. In de jaren vijftig heeft de heer Has pels met een commissie de woning bouw in Australië bekeken. Na zijn thuiskomst pleitte hij toen in vakbla den voor het Australische systeem: verankering van de daken aan de lager gelegen verdieping of, bij bungalows, aan de fundering. Goede methode Voorschriften van sommige gemeenten gaan ook al die kant uit, zoals in Am sterdam, waar de daken met gegalva niseerd ijzer één meter onder de dak rand worden verankerd. De dakschade, aangericht door de laatste storm heeft ROTTERDAM Twee ondernemingen gaan de werkgelegenheid in ons land verruimen met 2000 arbeidsplaatsen: 1. Aluchemie zal in het Botlekgebied een tweede grote anodenfabriek bouwen, die werk voor 500 mensen gaat opleveren. 2. Lips N.V. in Drunen zal door het in bedrijf stellen van een nieuwe aluminium- walsertf werk geven aan 1500 mensen. De nieuwe fabriek van Aluchemie komt naast de anodenfabriek die dit jaar in gebruik werd genomen. Het nieuwe bedrijf zal 150 miljoen gulden kosten. Als het klaar is zullen er bij Aluchemie in totaal 1100 mensen wer ken. Omstreeks 1970 zal de eerste paal voor de nieuwe fabriek de grond in gaan. De uitbreiding komt tot stand omdat in de komende jaren een snel groeiend verbruik van anoden wordt verwacht, die een belangrijke grond stof vormen bij het maken van alumi nium. Met de nieuwe fabriek komt de anodeproduktie van Aluchemie in Rot terdam op ongeveer 500.000 ton per jaar. Lips N.V., vooral bekend als fabri kant van scheepsschroeven, heeft de laatste jaren goede zaken gedaan met de produktie en verkoop van alumini um walsprodukten. Door de bouw van een nieuwe walserij is zowel het assor timent als de capaciteit van gewalste aluminium halffabrikaten aanzienlijk uitgebreid. Door deze uitbreiding is Lips de grootste aluminium verwer kende industrie in Nederland gewor den. In het nieuwste bedrijf zullen onge veer 1500 mensen werk vinden. Het bedrijf brengt echter veel meer werkgelegenheid op. Op iedere man die er in de walserij werkt kunnen acht tot tien personen werk vinden in de verder veredeling van walserijpro- dukten. De nieuwe walserij brengt de capa citeit op ongeveer 30.000 ton per jaar. BONN Met ruime meerderheid van stemmen heeft het parlement van West-Berlijn gistermiddag de 41-jarige Klaus Schütz tot regerend burgemees ter van de stad gekozen. de heer Haspels gesterkt in zijn over tuiging: „Dat is de enige goede metho de om te voorkomen, dat in een storm de daken gaan rondfladderen". Moord op prostituee (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De moordbrigade van de Amsterdamse politie heeft vier Engels sprekende militairen uit Duits land naar Amsterdam gehaald om van hen meer te horen over hun doen en laten in de nacht van 2 op 3 septem ber. In die nacht werd aan de Oude- zijds Achterburgwal de 28-jarige prosti- tuée Barbara van der Eng vermoord. Begeleid door rechercheurs, hebben zij ieder een wandeling door de rosse buurt gemaakt om de verklaringen, die zij hadden afgelegd, toe te lichten. De vier mannen behoren tot de vele honderden Amerikaanse, Canadese en Engelse militairen, die sinds het eerste weekeinde van september zijn gehoord, in Amsterdam of door de militaire po litie van hun onderdeel. Onduidelijk Ze worden nog niet als verdachten beschouwd. Waarschijnlijk is geen van hen bij de vrouw op bezoek geweest. De verklaringen, die zij in Duitsland hebben afgelegd, bevatten echter zoveel onduidelijkheden, dat de Amsterdamse recherche de mannen zelf wilde onder vragen. Dit zal in de komende tijd met meer militairen, die in Duitsland zijn gelegerd, gebeuren. DEN HAAG. Een onafhankelijk college van Rijksbemiddelaars is on misbaar om onverantwoorde loonstij gingen direct te kunnen opsporen en onderdrukken. Dit is de mening van het hoofdbestuur van de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond, die in de Stichting van de Arbeid een afwijkend standpunt heeft ingenomen bij het over leg over het loonsysteem voor 1968. De organisatie heeft aan minister Roolvink een nadere toelichting ge stuurd over het verschil van inzicht met de werkgevers- en werknemers-or ganisaties. De KNMB vindt, dat de eer ste verantwoordelijkheid voor de loon politiek thuis hoort bij de ondernemin gen en de bedrijfstakken. Begeleiding van de centrale organisaties kan vol gens de middenstandsbond niet worden gemist. Waarbij deze organisaties zo mogelijk in de stichting samenwerken om ook de onderlinge coördinatie te vervolmaken. Het voorstel van de meerderheid van de Stichting van de Arbeid, dat de mi nister eerst zou kunnen ingrijpen als de algemene ontwikkeling van de lonen daarvoor aanleiding geeft, zou volgens de KNVB betekenen dat er te laat aan een ongewenste ontwikkeling een einde kan worden gemaakt. (Van onze correspondent) SCHIEDAM De gemeente Schie dam wil caravanbezitters voortaan la ten betalen als zij hun eigendom maan denlang voor hun huis laten staan. B. en W. stellen aan de Schiedamse raad voor een speciale precariobelasting van vijftien gulden per vierkante meter per jaar te gaan heffen. (Van onze correspondent) VENLO Het kleinste alarmappa- raat ter wereld om in kostbare juwelen te worden ingebouwd j is gisteren door de Venlose juwelier Sander van Gelder gedemonstreerd, j Het apparaatje, Signal d'or, kost j ongeveer veertig gulden. Bij het los- j maken van de juweelsluiting laat het een doordringende, hoge fluit- toon horen. De juwelier stelt alles in het werk j om zijn winkel en zijn klanten tegen diefstal te beveiligen. Desondanks J is hij al driemaal het slachtoffer geworden van inbrekers. Zondag- morgen trotseerden enkele rovers het onheilspellende gehuid van drie sirenes en haalden de etalage van J de juwelierszaak leeg. Onopgehelderd Bijna drie jaar geleden werd uit de- zelfde beveiligde etalage een juweel j van dertigduizend gulden gestolen j en daarna hebben dieven de ruif nog J een keer ingeslagen en een aantal j gouden horloges buitgemaakt. Geen van deze diefstallen is nog opge- helderd. Het is alsof de rovers een sinister spelletje met juwelier Van Gelder spelen. Steeds wanneer hij een bij- zondere gebeurtenis in het vooruit- I zicht heeft, slaan zij hun slag. Pijnlijk j Deze laatste maal is het wel bijzon- der pijnlijk voor hem geweest. Vori- ge week had hij aangekondigd dat zijn geheel gemoderniseerde zaak op een perfecte manier was be- veiligd. Zijn klanten wil hij nu ook I nog tegen diefstal van hun juwelen beveiligen door hun het door hem zelf uitgevonden Signal d'or mee te geven. DEN HAAG. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot commandeur in de Or den van Oranje-Nassau met de zwaar den (bij bevordering) luitenant-gene raal E. J. C. van Hootegem van het wapen der infanterie, commandant van het Eerste Legerkorps. Luitenant-generaal Van Hootegem zal binnenkort zijn functie neerleggen en worden opgevolgd door generaal-ma- joor L. A. Savalle. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN Bescherming van het pond sterling en geen nieuwe rem op de eco nomie. Dit, zo zei men gisteravond in Londen, is het doel van de geringe verho ging van het disconto van de Bank van Engeland tot zes procent, die gisteren is aangekondigd. Dit betekent een verhoging met een half procent. Door de discontoverhoging in Cana da, de stijgende rente in de Verenigde Staten en die op de Eurodollarmarkt, was iets dergelijks in Engeland al al gemeen verwacht. Sommigen vreesden zelfs dat het disconto met anderhalf procent omhoog zou gaan, gezien de zware druk van de laatste weken op het pond sterling. Vooral door de on gunstige handelscijfers van vorige week kreeg het pond sterling weer een stevi ge knauw. Om geen daling van de goudreserves te krijgen, zat er niets anders op dan het disconto te verhogen. Voor de Britse minister van Finan ciën is deze verhoging een bittere pil. Hij immers was initiatiefnemer voor de bijeenkomst van de ministers van Fi nanciën die in januari in Engeland is gehouden, zeer tot ongenoegen van de vroegere Nederlandse premier prof. Zijlstra, omdat o.m. Nederland niet was uitgenodigd. Op die bijeenkomst spraken Engeland, de Verenigde Sta ten, West-Duitsland, Frankrijk en Ita lië af dat ze zouden streven naar dis contoverlagingen over de hele linie. En geland heeft dit jaar dan ook drie ver lagingen toegepast nu is aan dat proces weer een halt toegeroepen. Volgens het Britse ministerie van Financiën zal de verhoging met een half procent maar heel weinig invloed hebben op de economie, maar anderen zijn daar niet zo zeker van. De nationale kamer van koophandel bijvoorbeeld heeft onmiddellijk alarm geslagen. De handel zal er zeker de te rugslag van ondervinden, zegt de ka mer, ons economisch herstel zal er nog langzamer door verlopen. De koers van het pond ging onmiddel- ADVERTENT/E lijk met ruim vijf punten omhoog tot 2,78345 dollar. Later zakte de prijs weer tot het openingspeil van 2,7829 dollar waarop ook werd gesloten. Op de effec tenbeurs gingen koersen van de belang rijkste aandelen een fractie omlaag na de discontoverhoging. De valutamarkt was woensdag reeds vooruitgelopen op een mogelijke ver hoging van het disconto. In Londen steeg het pond toen meer dan 3/32 cent tegenover de dollar, waardoor de koers iets onder de 2,78 3/8 dollar kwam. Er was ook een grote vraag naar goud. De prijs steeg met cent tot 3519% dollar per ounce. Hierdoor werd weer het peil bereikt van vorige week, dat het hoogste is sinds begin 1961. Nadat een groot aantal landen het disconto dit jaar al had verlaagd (waaronder Nederland, dat de rente op 14 maart terugbracht van 5 op 4'/» pet.) was het Canada, dat op 28 september de weg omhoog weer insloeg. De officiële bankrente werd toen ge bracht van 4>/i op 5 pet. Engeland is nu haar vroegere dominion als „góede" tweede gevolgd. De discontotarieven in een aantal landen luiden: in °/e vanaf België 4% 14- 9-1967 Canada 5 28- 9-1967 Denemarken 6% 11- 6-1964 West-Dld3 13- 4-1967 Engeland 6 19-10-1967 Frankrijk 3 Vz 8- 4-1965 Ierland 6% 25-11-1966 Israël 6 febr. 1955 Italië 3% 7- 6-1958 Nederland 4Vt 14- 3-1967 Ver. Staten 4 6- 4-1967 Zweden 51/» 3- 2-1967 Zwitserland 3 10- 7-1967 De deskundigen zijn niet eensgezind in hun opvatting over de Britse econo mie. De jongste werkloosheidscijfers gisteren bekendgemaakt tonen weliswaar een toeneming aan met meer dan vijfduizend werklozen tot een totaal van 560.699, maar tegelijk bleek dat de stijging van het aantal mensen dat helemaal zonder werk is, aanzienlijk langzamer verloopt dan werd ge vreesd. Net als vorige maand is nu 2,4 procent van de beroepsbevolking zon der werk. Hoewel er nu meer werklozen zijn in Engeland dan in elke andere okto bermaand sinds de Tweede Wereldoor log kon premier Wilson gisteren op dit punt toch spreken van bemoedigende cijfers. Hiertegenover staat een daling van één procent op de index van de indu striële produktie in augustus. Vooral het aantal orders voor gereedschappen voor de machine-industrie liep in au gustus sterk terug. In de eerste negen maanden van dit jaar zelfs met vijftien procent. Tegelijkertijd gaat de verbetering op de betalingsbalans ook door ondank» alle tegenslagen als gevolg van de slui ting van het Suezkanaal en nu weer door de havenstakingen. Wat de in vesteringen aangaat in de industrie: Daar verwacht men dat zij dit jaar niet meer dan zes procent lager zullen zijn dan in 1966. Ondanks deze gunstige of betrekkelijk gunstige verschijnselen vindt het ver bond van werkgevers het toch nodig om te waarschuwen dat Engeland dood bloedt door alle wilde stakingen en an dere tegenslagen. Ook de vroegere president van de Bank van Engeland vond het tijd voor een waarschuwing tegen nog altijd teveel zelfgenoegzaam heid in de Britse industrie. Zwitserse bankiers verwelkomden in het algemeen de discontoverhoging in Engeland, maar velen vonden de ver hoging niet genoeg. De stijging van 5Vt naar 6 procent zal in de praktijk niet veel buitenlands kapitaal aantrekken, zo meenden zij. Een verhoging tot ze ven procent zou veel doeltreffender zijn geweest. DEN HAAG Volgens de directeur- generaal van de rijksluchtvaartdienst, de heer W. Kruys, moet de botsing tussen twee lesvliegtuigen boven het vliegveld van Hilversum in juni worden geweten aan de onervarenheid van de vliegers. Niettemin was hij ervan overtuigd, dat de 43-jarige aannemer J. G. A. van den B. uit Twello schuld draagt. Deze was tegen de achterzijde van een toe stel gevlogen, dat werd bestuurd door de veertigjarige fabrikant F. Meijer uit Hilversum Beide bestuurders leerlingvliegers ten tijde van het ongeluk verklaar den, dat zij elkaar niet hadden gezien. Pas op het laatste moment had de heer Meijer een vliegtuig opgemerkt dat hem inhaalde. De directeur-generaal meende, dat de aannemer uit Twello het toestel voor hem gedurende minstens veertig secon den heeft kunnen zien. Toch stelde hij de raad voor geen disciplinaire straf op te leggen. Beide bestuurders slaagden er des tijds in hun zwaar beschadigde toestel aan de grond te zetten. Zij werden niet gewond. ADVERTENTIE H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM Tets meer dan de helft van de leden -®- der Tweede Kamer heeft een uni versitaire opleiding gehad en onder de niet academisch gevormden zijn er 17 met middelbaar onderwijs, 20 met ho gere opleidingen en 13 met uitsluitend lager onderwijs. De gemiddelde Neder lander is qua beroep, opleiding en leef tijd aardig boven zijn status vertegen woordigd in het parlement. Bovendien woont bijna de helft van de kamerle den in de Randstad Holland en is van enige geografische spreiding verder weinig sprake. Freule Wttewaal van Stoetwegen is momenteel het enige adellijke lid van de Tweede Kamer, terwijl het percentage blauw Moedi gen" in dit college in 1948 nog 16 be droeg. Deze en vele andere wetenswaardig heden over ons parlement dist de jour nalist Joris van den Berg op in een vlot leesbare analyse van de machtsposities in ons land, uetiteld „De anatomie van Nederland". Het betreft hier het eer ste deel van een in samenwerking met het „Algemeen Handelsblad" en „Vrij Nederland" bjj „De Bezige Bjj" ver schenen boekwerk, waarvan de prijs f 14,90 bedraagt. De schrijver heeft tal van gesprekken gevoerd met gezaghebbende landgeno ten interviews met SER-voorzitter De Pous en oud-premier Cals zijn in extenso opgenomen en geeft aan de hand van feitelijke en statistische gege vens veel interessante achtegrond-in- formatie over de wijze waarop ons land wordt geregeerd. Het boek begint met een hoofdstuk over het Koninklijk Huis, waarin de schrijver concludeert, dat de Koningin der Nederlanden een moeilijk, harte lijk toegejuicht, maar voortdurend ge controleerd bestaan leidt. Ook wordt uitvoerig uit de doeken ge daan hoe de hofhouding reilt en zeilt en hoe het nu precies zit met het inkomen en het vermogen van de koninklijke fa milie. De lezer kan concluderen, dat de Oranjes weliswaar zeer welgesteld zijn, maar dat er veel waarheid schuilt in een opmerking, die prinses Beatrix vol gens de schrijver, eens tegen een mi nister heeft gemaakt. De Kroonprinses zou gezegd hebben: „Als mijn moeder komt te overlijden, heb ik het geld niet om mijn zusters haar erfdeel te beta len". Daarvoor zouden immers de pa leizen moeten worden getaxeerd, de kroonjuwelen op hun waarde geschat en van veel dood bezit levend geld worden gemaakt. In het hoofdstuk „Politieke partijen" worden de vijf grootste geportretteerd. De KVP blijkt als enige vereniging in katholieke kring geen geestelijk advi seur te hebben maar wel fractielei der Schmelzer, die „op een rozenkrans- manier katholiek is en bij carnaval met de accordeon voorop in huiskamer en parochie". De goed-georganiseerde ARP is soms meer anti naar de letter dan naar de geest. De CHU schrijft het dualisme het meest consequent in haar vaandel, omdat er geen principieel con tact is tussen partij en fractie en nog minder tussen fractie en eventuele mi nisters van dezelfde politieke kleur. De WD is de duurste (jaarcontribu tie 20 gulden), maar tevens armste partij, die bovendien het meest ama teuristisch is opgezet De PvdA is als enige van de „grote vijf' in Amster dam gevestigd en naarmate men er ho ger stijgt in het partijbestel, wordt men er nadrukkelijker bij de voornaam genoemd. De KVP heeft ongeveer even veel leden als de andere vier grote par tijen samen, namelijk 325.000. Tien pro cent van het aantal stemgerechtigde Nederlanders is lid van een politieke partij. Ook de departementen en het ambte narendom worden onder de loep geno men en in een volgend hoofdstuk krijgt het kabinet een beurt. Het blijkt, dat de ministers en staatssecretarissen een redelijk, maar niet vorstelijk salaris toucheren voor hun werkdagen van 16 tot 18 uur, met nooit een weekend vrij en altijd aan de weg timrrferen. Daar bij komen zo'n veertig a vijftig verga deringen van de ministerraad per jaar, waar de politieke besluiten hun uitein delijke vorm krijgen. Interessante lectuur bieden ook de hoofdstukken over de diplomatieke dienst en over de Nederlanders, die op Europees niveau in Brussel of Straats burg werken. Van den Berg noemt het Europese parlement een „papieren tij ger zonder tank", waar zinloze debat ten worden gehouden door een aantal Europeanen zonder kracht. Het „Euro pese werk" in Brussel is, volgens hem, maar al te vaak „een zeer particuliere broodwinning of hobby van een kleine groep mensen een onredelijk kleine groep, gezien de belangen waar het om g*»t". Voordat men aan het uitmuntende namenregister toe is, wordt in een laat ste hoofdstuk aandacht gewijd aan de kerken in Nederland. Geconcludeerd wordt, dat de rooms-katholieke kerk zich in 'n tijd van toenemende onkerke lijkheid het best handhaaft, terwijl het protestantisme terrein verliest. De hervormde kerk wordt afgeschil derd als een volkskerk met steeds min der kerkvolk en de gereformeerde kerk wordt vergeleken met een raspaardje met oogkleppen op: voof alles bang om te schrikken, maar intussen gebeurt het toch. Heeft in dit eerste deel voornamelijk politiek en kerkelijk Nederland op de snijtafel gelegen, de bankwereld, werk gevers- en werknemersorganisaties, ra dio, televisie en pers komen aan bod in het tweede deel van „Anatomie van Ne derland", dat volgend jaar zal verschij nen. Hopelijk wordt ook de operatie van deze „patiënten" voor het lezers publiek een boeiende aangelegenheid. Bzt

De Vallei | 1967 | | pagina 9