Teenendaals dagblad IN CALIFORNIË AL ERNSTIGE BOTSINGEN Bulten Vier militairen verongelukt bij autobotsing Opruimingswerk Danlon in volle gang Staking bij Bata maandag voorbij Zwendelaar via televisie gepakt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TEGEN OORLOG IN VIËTNAM Grote militaire macht houdt zich gereed Pastoor met bisschop in conflict „Moment kan komen, dat eigen koers prevaleert" Praten over Starfighter Overwegend zacht TIENDUIZENDEN AMERIKANEN DEMONSTREREN Arts werd pas afgenomen V olksstemming in Griekenland Kijkers helpen politie in unieke uitzending Gehele maandag winkelsluiting vindt genade bi] vakbonden Vogels zonder tal ORDE BEWAREN MET HELM OP OOK IN NEDERLAND PARTIJEN VONDEN ELKAAR NA BEMIDDELING DOOR MINISTER Dr. W. P. Berghuis op A.R.-Partijconvent J oorbij stadium Norma,'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 OPENING DERTIG TANDARTS STEMMING Vormers van Danlon - tijdelijk in België Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 21 OKTOBER I967 4le JAARGANG WASHINGTON VREEST GEWELD WASHINGTON Naar schatting honderdduizend Amerikanen zullen van daag in Washington demonstreren tegen de oorlog in Vietnam. Men acht het niet uitgesloten dat de betoging zal uitlopen op een bloedig treffen tussen betogers, politie en militairen. De federale overheid gaf gisteren toestemming tot de demonstratie on der voorwaarde dat de deelnemers zich zouden onthouden van gewelddaden. Maar ze geloofde er zelf niet aan, ge tuige de verstrekkende voorzorgsmaat regelen die ze trof om de gebeurtenis sen in de hand te houden. (Van onze correspondent) ROERMOND/SCHAESBERG De parochieraad van de parochie Heilige Michael in Schaesberg heeft zich gis teren in het conflict tussen pastoor E. Midema en Roermonds bisschop mgr. P. Moors,, uitgesproken vóór de pas toor. De bisschop had de pastoor ver zocht zelf ontslag te nemen. Anders zou het bisdom zich genoodzaakt zien dit ontslag te geven. Gesteund door zijn parochianen legde pastoor Midema het bisschoppelijk ver zoek naast zich neer. Tijdens een gister middag gehouden persconferentie liet de parochieraad openlijk van solidariteit met de pastoor blijken. Tijdens deze bij eenkomst deelde pastoor Midema per soonlijk zijn weigering om heen te gaan mee. Bisschop mgr. P. Moors belegde op zijn beurt een persconferentie. Nadat hij meedeelde, dat pastoor Midema gebrek aan collegialiteit had getoond en zich bovendien niet had willen houden aan het beleid, dat door het bisdom was uitgestippeld, verklaarde mgr. P. Moors, dat het ontslag van de pastoor voorlopig is opgeschort. Roermonds bisschop betreurde het, dat het bisdom geen gehoor had ge- gever aan het herhaaldelijk gedane ver zoek van pastoor Midema om op de hoogte te worden gesteld van het ver slag van het verhoor, dat het bisdom de pastoor begin van dit jaar had af genomen. Van dit verslag zal pastoor Midema alsnog in het bezit worden ge steld, waarna het bisdom hem tijd voor studie van en beraad over het verslag wenst te geven. Tijdens de persconferentie van mgr. Moors kwam aan het licht, dat de pas toor zich aan een vijftiental „beleids fouten" zou hebben schuldig gemaakt. Twee van deze fouten zijn: het over het hoofd zien van doopbewijzen bij het sluiten van een huwelijk en het vol trekken van gemengde huwelijken, zon der dat het bisdom daartoe dispensatie had verleend. ponder grote hiaten in de verschij- ningstijd kwam er bij W. J. Thie- me te Zutphen de serie van een vijftal vogelboeken van de pers, gerang schikt naar de landschappen, waar de onderwerpen zich 't meest ophouden. Ge begrijpt dus, dat bij zulke uitga ven het gevaar dreigt, dat ze elkaar overlappen, want vogels zijn vluchtig van aard en wezen; zij houden zich slechts ten dele aan hun biotoop en vooral na de broedtijd vinden we hen vaak buiten hun milieu. Deze reeks werd geschreven door de bekende Duitse ornitholoog dr. W. Makatsch, die zich uiteraard niet angstvallig tot Nederland beperkt, maar een ruimer beeld, n.l. dat van de Midden-Europe- se avifauna geeft en dat kan voor na tuurvrienden op vakantie van gemak zijn. Echter wordt voor on wel wat veel de nadruk op het buitenland gelegd. Van bijzonder belang vind ik de honderden foto's en tekeningen, die onbekrompen tussen de tekst werden gestrooid en niet zelden objecten ver tonen, op welke haast nooit een ca mera werd gericht. De geïnteresseerde lezers in het rayon van ons blad krij gen als 5e en laatste deel thans „D e Vogels van B os en H e id e", dat evenals de vier eraan voorafgaande en apart verkrijgbare f 14,50 kost en door de bioloog dr. M. A. Ysseling in de vertaling grondig werd doorgelezen. Gedurig zal het nodig blijken, dat de een of andere soort al uitvoerig in een ander deel werd behandeld en wie er werkelijk plezier in heeft de vogels van beemd en veld, bij huis, in tuin en park, van riet en water, strand en wad, bos en hei nader te leren ken nen, kan zich derhalve het beste van de complete serie voorzien. 21-10-'67 A. B. WIGMAN Zo voerden gisteren twintig transport vliegtuigen duizend man militaire poli tie aan, die de voorhoede vormde van een gewapende macht van ongeveer vijfduizend man. Daartoe behoorde ook een contingent tot de tanden gewapen de parachutisten, die van Fort Bragg (Noord-Carolina) en Fort Hood (Texas) uit werden overgebracht naar kampen in de omgeving van Washington. Zij hebben tot taak het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie, te beschermen. In de stad Washington zelf zal de orde in de eerste plaats be waard moeten worden door vierduizend politiemannen en leden van de Nationa le garde. Het Pentagon, dat het zenuwcentrum is van alle Amerikaanse militaire ope raties over de hele wereld, is het doel wit van de anti-Viëtnam-betoging van vandaag. Bepaalde groepen demonstran ten zouden van plan zijn de operaties van het Pentagon tot stilstand te bren gen. Inmiddels bereikten de anti-Viëtnam- betogingen, in Amprika gisteren al een voorlopig hoogtepunt in Oakland (Cali- fornië), vijfduizend kilometer van Wash ington. Nadat ongeveer tienduizend demon stranten er enkele uren rustig hun af keer van de oorlog in Viëtnam hadden duidelijk gemaakt braken er felle ge vechten uit tussen de betogers en de politie. Gehelmd en gewapend met gummi knuppels probeerde de politie, die tien rijen dik stond, de betogers weg te du wen van een gebouw waar dienstplich tigen zich moeten laten inschrijven. De demonstranten van wie velen even eens een helm droegen, verzetten zich met stinkbommen, flambouwen, flessen en stenen. Tientallen geparkeerde au to's werden omvergeworpen en op vele muren werden anti-oorlogskreten ge kalkt. Er vielen verscheidene gewonden en talrijke demonstranten werden gearres teerd. De politie slaagde er in de loop van de avond in de toestand in bedwang te krijgen. Verkeerspolitie en gemeentevervoer bedrijf hebben uitgebreide maatregelen genomen opdat vanmiddag in Amster dam de grote demonstratie tegen de oor log In Viëtnam ongestoord zal kunnen verlopen. Tot de demonstratie is opge roepen door het Comité-Viëtnam dat eerder dit jaar door de oud-verzetsstrij der Piet Nak werd opgericht. In verscheidene Westduitse steden, waaronder Hamburg, München en Stutt gart, zijn gisteravond protestdemonstra ties tegen de Amerikaanse Viëtnahi-po- litiek gehouden. EDAM Door één verschrikkelijke klap op de rijksweg bij Edam, verloren gisteren vier huisvaders het leven. Bij het inhalen van een file met de auto. waarmee ze op weg waren naar Den Helder, botsten ze frontaal tegen een grote vrachtwagen. Ze waren op slag dood. De vier waren in dienst van de Ko ninklijke Marine. Het waren de 31-ja- rige H. C. Veldkamp, de 34-jarige A. H. A. Wils, de 30-jarige G. T. Kreliger en de 27-jarige J. G. Dokter. Allen wa ren getrouwd en hadden kinderen. De vier mannen waren in Amster dam op cursus geweest en gingen terug naar huis. Op de provinciale weg ter hoogte van de Noorderbrug in Edam, haalden ze een paar auto's in. Van de andere kant kwam een vrachtwagen. Om een botsing te vermijden, zwaaide de vrachtautochauffeur zijn stuur naar links. In eenzelfde reflex rukte de be stuurder van de auto van de militairen zijn stuur naar links. Aan de kant van de weg reed de personenauto zich tegen de andere wagen te pletter. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. Zijn bijrijder liep een shock op. De auto van de marinemannen werd vernield. (Van een onzer verslaggeevers) BEST Na een staking, die tien dagen heeft geduurd, zal maandag bij Bata in Best weer worden gewerkt. Het kort geding, dat de directie van de schoen fabriek tegen de katholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven Sint Willibrordus heeft aangespannen, zal niet doorgaan. Het geding zou maandag dienen. ENSCHEDE Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het paspoort laten intrekken van de Enschedese nar- cotiseur, die anderhalf jaar geleden Mia Versluis een narcose heeft toegediend. Bij de operatie die toen aan de hielen van het meisje is verricht, zouden fou ten zijn gemaakt. Naar aanleiding hier van diende de vader van de nog steeds bewusteloze mejuffrouw Versluis in mei van dit jaar drie klachten in bij de justitie te Almelo. Een ervan is gericht tegen de narcotiseur. Het onderzoek tegen hem is destijds vertraagd door vakanties en het feit, dat de arts nogal moeilijk was. Over deze vertragingen in het voor een tweede verhoor bereikbaar onderzoek zijn de minister van justitie nog on langs vragen gesteld door het socialis tische Tweede-Kamerlid, mevrouw mr. H. Singer-Dekker. Verwacht wordt dat de minister hier op binnenkort zal antwoorden. Dan zal ook blijken of tot vervolging van de arts zal worden overgegaan. In af wachting hiervan is nu zijn paspoort in genomen. Met een elektrische magneet worden in Emmen de ijzeren resten van de afgebrande Danlon- fabriek verwijderd. Het oprui- mingswerk is in volle gang, opdat de herbouw zo spoedig mogelijk ter hand kan worden genomen. UTRECHT Dé voorzitter van het centrale comité van de Anti-Revo lutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft vanochtend het partijconvent ge waarschuwd, dat er een moment kan komen, dat de A.R.-Partij haar koers zal moeten laten prevaleren boven een nauwer verband dan thans het geval is tussen de drie partijen, die met el kaar in gesprek zijn: A.R.P., K.V.P., en C.H.U. Dr. Berghuis zei te hopen, dat dit moment niet zal komen, maar indien zich naast de zogenaamde progressie ve christelijke partijvorming z.g. con servatieve partijvorming zou voordoen, zou de gedachte aan partijvorming op basis van het christelijk geloof geheel ongeloofwaardig worden. Een op het christelijk geloof gebaseerde partij zal naar haar aard op vernieuwing uit zijn. Hoewel de ARP zich niet vereenzel vigt met de christen-radicalen in de KVP, acht zij het verheugend, dat de ze christen-radicalen zitting blijven houden in de katholieke delegatie in het gesprek van de Achttien. Voor zover het adres van de chris ten-radicalen uitgaat van het willen la ten voortbestaan van een christelijke partijorganisatie met een programma, dat duidelijk uiting geeft aan een poli tiek beleid vanuit de radicaliteit van het Evangelie, voelen wij daarin een verwantschap met wat wijzelf in ons programma van actie stellen aldus dr. Berghuis, maar naar zijn oordeel zijn de christen-radicalen onderling te zeer verschillend. De ARP is het beslist niet met hen eens, dat de wenselijkheid van een min of meer vast verbond met de PvdA en D'66 moet worden uitgespro ken. Het stadium voor een reformatori sche partij samen met de CHU is thans gepasseerd, aldus dr. Berghuis, die het betreurde, dat de KVP en de CHU nu in het begin van een ontwikke lingsproces zijn, dat de ARP al een vrij groot aantal jaren heeft doorgemaakt. ARP, KVP en CHU dienen het er over eens te zijn, dat primair moet wor den nagegaan welke de taken zijn ten behoeve van „de zwakkeren in ons volk en voor de wereld als geheel". Het is een eerste punt van christelijke politiek ten koste van eigen persoonlijke wel vaart ook al is die van andere vol keren nog groter iets meer prijs te geven om „de arme mensen in de we reld dichtbij en ook verderaf' voor de toekomst te helpen, aldus de voorzitter van de AR-partij. ATHENE De Griekse regering heeft gisteren officieel bevestigd dat in juli of augustus volgend jaar een volksstem ming zal worden gehouden over een nieuwe grondwet. Alle Griekse kranten brachten giste ren 'n verklaring van de premier, Kon- stantijn Kollias, waarin deze de volks stemming bekendmaakte. Een datum werd nog niet genoemd. Met deze officiële verklaring werd de bekendmaking bevestigd die de Griekse ambassadeur in Washington vorige week had gedaan. De Griekse censuur had de publikatie van de bekendma king tegengehouden. WIESBADEN De eerste groot opgezette televisieuitzending, waarin de West duitse politie de hulp van het publiek heeft ingeroepen bij het onderzoek van een aantal misdaden, is een succes geworden. Gisteravond al meteen kon een langgezochte miljoenenzwendelaar worden gepakt. ADVERTENTIE Gisteren is in de Beierse plaats Fürstenfeldbruck een vertrouwelijke con ferentie beëindigd van de bevelhebbers der luchtstrijdkrachten van West- Duitsland, Italië, Nederland en België over de Lockheed F 104 G „Starfighter". Op de foto v.l.n.r.: de Duitse luchtmachtbevelhebber Steinhoff met zijn col lega's Remondino (Italië), Wolff (Nederland), en Cueppens (België), die de besprekingen voerden. De vier landen hebben in totaal 900 Starfighter- straaljagers in gebruik. De man, Johann Kuszinski, werd in Bad Neuenahr aangehouden, nadat een kijker telefonisch had gemeld dat hij de man gisteravond had zien lopen in dit plaatsje langs de Rijn. De zwende laar werd gepakt bij een partijtje ke gelen. Grote opwinding ontstond bij de offi cieren van justitie en een groep politie mannen, toen gisteravond de stroom te lefonische tips binnenstroomde in de studio van het Tweede Duitse televisie net in Wiesbaden. De batterij telefoon toestellen en taperecorders kon de stroom tips nauwelijks verwerken. Als inzet van een totaal nieuwe op sporingsmethode gaf de politie via de •televisie volledige opening van zaken over vier ernstige misdrijven van de laatste tijd, die ondanks alle moeite nog niet konden worden opgelost. Toen de arrestatie van Johann Kus zinski bekend werd, ging in de televisie studio een hoeraatje op voor Eduard Zimmermann, de man die het nieuwe opsporingssysteem voor de televisie uit werkte en presenteerde. Overigens wacht heel West-Duitsland met spaning op de oplossing van de moord op de onbekende jonge vrouw, gekleed in het groene mini-jurkje. Haar lijk was op 21 april van dit jaar in het water van de Herborn nabij Limburg aan de Lahn gevonden. Vrijwel onmid dellijk nadat de klemmende vraag was gesteld: Wie kent deze vrouw? kwamen meer dan dertig telefonische mededelin gen binnen. Vier mensen die de televisieuitzen ding van de Duitse recherche zagen meenden in de foto van de vermoorde vrouw een bekende te hebben gezien, van wie zij sinds april niets meer had den gehoord. Daarbij was ook een tand arts, die begin dit jaar het gebit van een jonge vrouw had behandeld, dat vrij wel overeenkwam met de gebitsformule die van de vermoorde vrouw werd op gegeven. Een vrijwel zeker antwoord kreeg de Westduitse politie op de vraag welke ju weliers het merkteken „Zittende kat" in gouden juwelen voeren. Twee mel dingen uit Berlijn wezen als zeker aan, dat dergelijke juwelen stammen uit de ateliers van de juweliers Katze aan de Potsdamer Alle in de vroegere Duit se hoofdstad. Dit gegeven geeft de politie de sleu tel in handen om een wijdvertakte ben de van rovers en helers, die tot voor kort werd aangevoerd door „Nertz-Wil- ly" uit Dusseldorf op te rollen en op te sluiten. Zowel de directie van Bata als de vakbond toonde zich gisteravond bij zonder tevreden over het bereikte re sultaat. Een tot vroeg in de morgen van vrijdag durende bespreking van zeven uur heeft eraan grondslag gele gen. Gistermorgen vonden directie en vakbonden elkaar. Zij waren door mi nister Roolvink (Sociale Zaken) op het departement ontboden, zodra hij be merkte, dat er een mogelijkheid voor hernieuwd overleg bestond. De minis ter heeft beide partijen gewezen op de belangen, die op het spel stonden, met name die van de werkgelegenheid. Tijdens het hernieuwde overleg met de directie lieten de vakbonden de eis: Voortzetting van de oude Bata- c.a.o. varen, op voorwaarde dat de be- drijfstak-c.a.o., die nu wordt ingevoerd een minimumloon gerandeert, dat ge lijk is aan de oude Bata-c.a.o., inclu sief 5,5 procent loonsverhoging die door de vakbonden was gevraagd maar door Bata was geweigerd. Deze weigering lag ten grondslag aan de staking, maar ook het vasthou den van de vakbonden aan de Bata- c.a.o. Zij wilden van de bedrijfstak- c.a.o. niets weten. Van de gespannen sfeer, die tussen vakbonden en personeel enerzijds en de directie van Bata anderzijds, de af gelopen tien dagen heeft geheerst, was gisteravond niets meer te merken. De stemming was ontspannen. Men rook te eikaars sigaren en over en weer werden handen geschud. Toch heeft het gisteravond nog even gespannen. Het stakende personeel moest namelijk nog zijn fiat geven aan de overeenkomst tussen vakbond en directie van Bata. Dat gebeurde om half acht in het jeugdcentrum van Best. Er waren 261 stakende leden voor her vatting van het werk, 83 stemden ech ter tegen. Zowel directie als vakbond sprak over een reëel on open overleg. Beiden toonden zich tevreden. De directie van Bata sprak zich zelfs uit over de rus tige en bijzonder correcte wijze, waar op de staking zonder incidenten is verlopen. Er hebben ongeveer ze venhonderd man aan deelgenomen, waardoor de produktie goeddeels stil kwam te liggen. UTRECHT. De vakbonden van winkelpersoneel zijn bereid de sluiting van de winkels gedurende de hele maandag te aanvaarden. Daarmee zou een vijfdaagse winkelweek mogelijk worden. De textielhandelaren hebben steeds geijverd voor volledige sluiting op maandag. In het hoofdbedrijfschap voor de de tailhandel liepen onlangs de onderhan delingen over de vijfdaagse werkweek in de detailhandel vast In de textiel- en meubeldetailhandel hoopt men nu een doorbraak te forceren via een nieuwe c.a.o. voor 25.000 tot 30.000 werknemers in deze bedrijfstak. EMMEN Een klein gedeelte van het personeel van de afgebrande Dan- lonfabriek in Emmen, gaat in de ko mende week voor het bedrijf aan 4e slag in de Belgische stad Marche, onge veer vijftig kilometer van Luik. Het gaat hier om 48 vormers uit het Em- mense bedrijf. In ploegen van 16, verdeeld over drie weken, zullen deze mensen kousen vor men, die in andere fabrieken gebreid zijn. Daarna gaan de kousen naar Em men, waar ze verpakt en aan de afne mers verzonden worden. (Van onze weerkundige medewerker) Tkit weekeinde zal Gelderland aan- vankelijk binnen het bereik blij ven van een zachte Z.W. luchtstro ming. Deze is niet geheel stabiel zodat er plaatselijk een bui kan vallen of wat verspreide regen, maar er komen ook opklaringen. In een latere fase zal het wat fris ser worden, zondag later op de dag of in de avond en is er kans op enige daling van temperatuur in een W. tot N.W. luchtstroming. Op de meeste plaatsen in Gelderland is tot nu toe in oktober 70-80 mm neerslag gevallen, terwijl de normale hoeveelheid voor de hele maand circa 75 mm. bedraagt.

De Vallei | 1967 | | pagina 1