VGLO-school gaat ter ziele Hoofd gaat 1 januari naar Stoutenburg Plan „Molenboomgaard" krijgt klinkerwegen Samenwerking ARP en CHU Burgemeester opende „Beeld van de mens" Ook scholen zullen expositie bezoeken Binnenkort start bouw van gymzaal BOVENSTE BESTE BOILER Leden geïnformeerd over sa-ssa» U HET WOORD „Playgirl" beter dan geheimagent Volgend jaar lustrumtocht bejaarden Spreekuur van wethouder Benoemingen AGENDA W inkeldievegge aangehouden MIST u uw Toenadering tussen Rome en reformatie md DAALDEROP-TIEL Steenwegen dagblad DE VALLEI? 10550 11079 DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN 'T VERKEER X ZATERDAG 21 OKTOBER 196/ VEENENDAAL De VGLO-school in Veenendaal houdt uiterlyk aan het eind van het lopende schooljaar op te bestaan. Het hoofd van die school, de heer J. van Beusekom, verlaat Veenendaal reeds met de kerstvakantie, omdat hij met ingang van 1 januari 1968 benoemd is als hoofd van een school te Stoutenburg. „De VGLO-school is opgeheven", zo schrijft ds. A. Vroegindeweij in het Veens Kerkblad, „daar er zich te wei nig nieuwe leerlingen melden, zodat er geen toekomstmogelijkheid meer is voor de school. Het bestuur heeft dit besluit niet graag genomen, maar er is geen andere weg meer. We wetén nog niet precies wanneer de school wordt opgehe ven, maar dat zal uiterlijk 1 augustus 1968 zijn. De VGLO-school heeft maar een betrekkelijk korte geschiedenis ge had, maar deze vorm van onderwijs is in ons land toch niet bijzonder aange slagen. Verschillende VGLO-scholen zij in de loop der laatste jaren reeds opge heven en andere lijden een kwijnend be staan. Slechts enkele van deze scholen bloeien, maar deze hadden op het be slissende moment nog voldoende leer lingen om een geheel andere richting in te slaan. Het is bijzonder jammer, dat het zo gelopen is, want dit school type had toch veel voor Veenendaal kun nen betekenen als ze omgezet zou kun nen worden in een zogenaamde LEA- school, een school voor lager economisch en administratief onderwijs. Maar daar was in elk geval tot nu toe te weinig belangstelling voor in Veenendaal en omgeving. Dat is daarom zo jammer, omdat men misschien over enige tijd zo'n school zou willen hebben, maar dan zal het niet gemakkelijk zijn om er een toewijzing voor te krijgen", aldus ds. Vroegindeweij. In de nota van aanbieding van de ge meentebegroting voor het jaar 1968 schreef het college van burgemeester en wethouders: „Onzes inziens zou het een daad van verstandig beleid van 't LUXOR THEATER VEENENDAAL. Het Luxor The ater te Veenendaal valt de komende week van het ene uiterste in het ande re. Tot en met zondagmiddag 22 okto ber a.s. draait er een bedroevend slechte film, „Geheime opdracht in Saigon" en van zondagavond tot en met woensdag 25 oktober draait de ver rukkelijke film „Playgirl". „Operation CIA" is de Engelse titel van een in alle opzichten slechte film, die de Nederlandse titel van „Geheime opdracht in Saigon" kreeg. De filmkwa liteit is ergerlijk. Het verhaal bevat al leen tegen het einde van de film een beetje spanning bij een achtervolging. In tegenstelling tot alle andere scènes in de film is deze niet te langdradig. Ook dit enige acceptabele stukje uit de film wordt echter verstoord door enkele wazige beelden. Een geheimagent van de CIA, Mark Andrews (Burt Reynolds), wordt als professor Andrews naar Saigon ge stuurd om uit te zoeken, wie de moord op een belangrijk employé van de Amerikaanse ambassade in die stad op z'n geweten heeft. Mark gaat als pro fessor Andrews om niet als geheim agent te worden herkend. Hij geeft en kele colleges maar besteedt het groot ste deel van zijn tijd aan zijn eigenlijke opdracht. In het huis van een zgn. col lega van de universiteit ontdekt hij een plattegrond van de ambassade. Boven dien een kaart van 't air-conditioning- systeem in dat gebouw. Mark ontdekt, dat men door middel van een giftig gas de hele ambassade wil uitmoorden en wel tijdens een feest dat daar gehou den zal worden, waarbij vele vooraan staande Amerikanen aanwezig zullen zijn. Dit alles is het werk van commu nisten. Als deze er achter komen dat Mark te veel weet worden enkele aan slagen op zijn leven gepleegd. Als hij tenslotte nog maar 26 minuten heeft om de ambassade te bereiken voor het gas via de air-conditioning zijn dodelij ke taak zal gaan verrichten wordt hij achtervolgd door twee wanhopige com munisten, een Engelsman en een Chi nees. Schijnbaar bijzonder betrouwba re figuren blijken plotseling zijn vijan den te zijn. Alleen een lieftallige (daar moet ze tenminste voor doorgaan) reis gids blijft hem trouw. Alles loopt goed af al is het wel zielig dat zij in Saigon moet blijven als hij weer naar Ameri ka gaat. Toegang: 14 jaar. Gelukkig brengt het Luxor Theater deze week ook een goede film. Een heel goede zelfs: „Playgirl". Een film die uitmunt door de verfijnde opname-tech niek en het goede spel van Eva Renzi (door deze film pas echt beroemd ge worden), Harald Leipnitz en Paul Hub- schmid. Het verhaal gaat over het le ven van een bijzonder levenslustig meisje. Een meisje dat niet alleen zich zelf bewondert maar nog meer bewon dering heeft voor vele mannen. Deze met fijne muziek opgeluisterde film is toegankelijk voor personen van 18 jaar en ouder. schoolbestuur (van de VGLO-school) zijn, indien het besloot de school op 1 augustus op te heffen. Uiteraard heb ben wij in dezen geen enkele zeggen schap, doch het departement adviseer de ons pogingen in die richting te on dernemen. Wij zijn voornemens binnen kort hierover contact met het betreffen de schoolbestuur op te nemen", aldus het college. Hoe het zij, het schoolbe stuur heeft die „daad van verstandig beleid" gesteld. De VGLO-school in Vee nendaal krijgt hierdoor geen opvolger ingevolge de Mammoetwet. LIENDEN Gedeputeerde Statei\ van Gelderland hebben goedkeuring verleend aan een besluit van de raad van Lienden van 14 juli 1967, strekken de tot beschikbaarstelling van een kre diet van f 250.000,voor de bouw en inrichting van een modern gymnastiek lokaal voor de lagere scholen in de ge meente Lienden. Blijkens informatie hij het ministerie van onderwijs en we tenschappen kan de urgentieverkla ring voor deze bouw spoedig worden tegemoetgezien. De gemeente Lienden is als laatste deelneemster toegevoegd aan een bouw- stroom van diverse gymnastieklokalen in Utrecht - Gelderland. De bouw zal worden uitgevoerd door de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij, die in nauwe samenwerking met de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten 'n standaardplan heeft ontworpen. Het gymnastieklokaal zal worden ge bouwd op een terrein, gelegen ten oos ten van de burgemeester Kampschool te Lienden, dat de gemeente enkele jaren geleden van de Kerkvoogdij der Her vormde gemeente Lienden voor dit doel heeft aangekocht. Tussen de bestaande burgemeester Kampschool en het te bouwen gymnas tieklokaal is een onoverdekt instructie zwembad gepland. Van de in het gymnastieklokaal aan wezige accommodatie kleedkamers, douches, verwarming enz. zal ook voor het instructiezwembad gebruik ge maakt kunnen worden, hetgeen een besparing op de totaliteit van 30 mille geeft. De Kon. Ned. Heidemaatschappij is reeds met de uitwerking van het be stek voor de bouw van het gymnastiek lokaal bezig en verwacht wordt, dat binnen twee maanden met de bouw kan worden aangevangen. De leerlingen van burgemeester Kampschool en van de Eben-Haëzer- school, alsmede de hoogste klassen van de openbare lagere school uit Ingen zul len van het gebouw gebruik maken, ter wijl het ook open zal staan voor sport beoefening van plaatselijke sportvereni gingen. LEERSUM Het comité autotocht bejaarden is erg tevreden over de goe de opkomst van de bejaarden bij de muziek- en filmavond die woensdag- en donderdagavond is gehouden in de zaal van hotel Damlust. De voorzitter van het comité, dr. Bui- ning, deelde in zijn openingswoord mee dat de Leersumse bejaarden volgend jaar beslist weer op reis gaan. Op 12 juni zal de 20e tocht van de Leersumse bejaarden met een officieel tintje plaats vinden. De bejaarden werden in hotel „Dam lust" vermaakt door de boerenkapel van de muziekvereniging EMM. De di rigent van deze kapel de heer D. Wa- gensveld uit Amerongen deed zijn werk uitstekend en met een leuke grap wist hij al gauw de stemming er zo in te brengen dat de Leersumse bejaarden uit volle borst gingen meezingen. De heer Kosterman wist met-zijn ac- cordeonspel ook de zanglustigen op zijn hand te krijgen. Na de pauze werd de film van de be- jaardentocht over 1967 vertoond. LEERSUM Wethouder J. K. de Vries zal zijn spreekuur hervatten op donderdag, 26 oktober 1967, van 7-8 uur ten gemeentehuize. In het vervolg zal hij iedere donderdagavond van 7-8 uur spreekuur houden. RHENEN Burgemeester en wet houders hebben in verband met een re organisatie ter gemeentesecretarie be noemd bij de administratie van de dienst gemeentewerken de heer De Graaf uit Amstelveen. Tot typiste ter gemeente-secretarie aan de afdeling al gemene zaken werd benoemd in de va cature van mej. M. de Haas, die we gens huwelijk de gemeentedienst ver liet, mej. A. H. van Voorthuisen uit Lienden, thans werkzaam aan de Alge mene Bank Nederland te Wageningen. Bij de buitendienst van gemeentewer ken werden benoemd de heren C. ter Haar en H. van Gesink, beiden wonen de te Rhenen. ADVERTENTIE ELEKTRISCHE BOILERS Heden, zaterdag VEENENDAAL Eierhal 16—23 uur: Beatfestival met o.a. The Spencer Da- vis group en de AVRO-beatgirls. RENSWOUDE Rehoboth, 19—23 uur: Bazaar v.v. Renswoude. BIOSCOOP Luxortheater Veenen daal 19.30 uur: „Geheime opdracht in Saigon". Morgen, zondag KESTEREN Ned. Herv. kerk 14.30 u.: Afscheid ds. C. van den Berg. BIOSCOOP Luxortheater Veenen daal 15 uur: „Geheime opdracht in Saigon", en 19.30 uur: „Play-girl". VEENENDAAL In een der super markten is mevr. J. M. B. uit Veenen daal betrapt op winkeldiefstal. De waar de van haar „buit" bedroeg ongeveer vijf gulden. LIENDEN Onlangs heeft het gemeentebestuur van Lienden de aanleg van wegen en riolering in de eerste fase van het bestemmingsplan „Molenboomgaard" te Lienden aan de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij opgedragen. Zij was met f 164.000,de laagste inschrijver voor dit werk. Intussen is de Heidemaatschappij met het werk gestart. Men is begonnen met een bulldozer de honderden vruchtbomen te rooien. Binnen een tijdsbestek van een dag lagen alle bomen, groot en klein, tegen de grond en kon met het oprui men van het hout worden begonnen. Met zware motorzagen werden de bomen eerst van de takken ontdaan, waarna de broekeinden werden afgezaagd. Met het hout-opruimingskarwei hoopt de aannemer deze week gereed te zijn, waarna maandag met de werkzaamheden voor de wegen- en rioleringaanleg zal worden begonnen. Met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet, heeft het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland aan de gemeente goedkeuring verleend voor de bouw van 59 woningwetwonin gen en 8 bejaardenwoningen in het thans onderhanden zijnde bestemmings plan. Gedeputeerde Staten hebben bij hun goedkeuring evenwel de uitdrukke lijke voorwaarde gesteld, dat de afvoer van huis- en hemelwater via een riole ringsstelsel wordt geregeld en niet op poldersloten wordt geloosd. Daarom zal in dit plan een riolerings pompstation moeten worden gebouwd, dat via een persleiding het rioolwater naar de Rijn afvoert. Naar wij vernemen heeft het gemeen tebestuur aan het Technisch Adviesbu reau van de Vereniging van Nederland se Gemeenten te Amersfoort opdracht verstrekt uit het algemene riolerings plan voor Lienden-Ommeren de bouw van rioolgemaal en persleiding uit te lichten en dit bij voorrang bestedings- klaar te maken. Het gemeentebestuur is met eigenaren van gronden, waar door de persleiding voor zover ze niet door bermen van gemeentewege kan worden gelegd komt te liggen, in onderhandeling getreden. De inschrijving voor de wegenaanleg was tweeledig, n.l. wegen in klinkeruit voering en gesloten wegdek. Na ampe le overweging heeft de gemeente beslo ten de wegen in klinkerbestrating te doen uitvoeren. Allereerst gaf dit een lagere uitgaaf van ruim f 22.000.op dit plan, maar bovendien geeft het ma ken van aansluitingen in een wegdek van stenen minder moeilijkheden dan in een gesloten wegdek. Uiteraard is het gemeentebestuur verheugd, dat het plan thans in uitvoe ring is. Sinds 1964 zijn er in Lienden geen woningwetwoningen gebouwd. De stagnatie in de bouw werd voornamelijk veroorzaakt door de talrijke barrières, die de gemeente bij de verwerving van de bouwterreinen had te overwinnen. De bouw van de 59 woningwetwonin gen en 8 bejaardenwoningen is een on derdeel van de bouwstroom van de kring Beesd van gemeentewerken, tot welke kring de gemeente Lienden be hoort. De bouw zal worden uitgevoerd door Guelen NV uit Wychen, die ook al eerder voor de gemeente Lienden een aantal woningen bouwde. In dit bouwplan zal centrale verwar ming worden toegepast, evenals een centraal antennesysteem, waardoor de plaatsing van ontsierende tv-anten- nes kan worden vermeden. Bel: tot 17.30 uur van 17.30 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. VEENENDAAL In Veenendaal gaan de grote protestants-christelyke par tyen nauwer samenwerken. De besturen van de Christelyk Historische Unie en de Anti Revolutionaire party hebben in de maanden na de kamerverkiezingen een aantal besprekingen gevoerd, die nu tot een zekere afsluiting gekomen z\jn. Hoewel een fusie van beide kiesverenigingen nog niet aanstaande is, zyn er echter wel afspraken die een dergelijke fusie in de toekomst mogelijk kunnen maken. Gisteren hebben alle leden van beide partyen een schryven ontvangen, waarin ze door hun bestuur op de hoogte gesteld worden van de resultaten van de besprekingen van beide besturen. Tot nu toe zijn er vijf afspraken ge maakt tussen de besturen. Als eerste wordt in de brief, die de leden van de AR gekregen hebben genoemd: „Het opstellen van een gezamenlijk uitgangs punt voor ons politiek bezig zijn, dat nl. uitgaat van de Christelijke visie op mens en maatschappij, zoals de Bijbel ons dit leert". Een tweede, meer prak tisch punt is: „het houden van een ge zamenlijke openbare vergadering, wel licht mtdden december, waar, in mo derne vorm, gesproken zal worden over de partijvernieuwing". Als derde punt is er uit de bus geko men, dat er officiële uitnodigingen ge zonden zullen worden voor het bezoe ken van eikaars vergaderingen. Het vierde punt uit de overeenkomst heeft betrekking op „voortgezette besprekin gen tussen dg besturen over allerlei belangrijke politieke en sociale proble men teneinde te trachten tot eensgezin de opvattingen te komen". De laatste afspraak die gemaakt is luidt: „het vragen van een mandaat aan de ledenvergaderingen op maan dag 22» januari 1968 om op genoemde weg voort te gaan". „Het bestuur van de AR-kiesvereni- ging hoopt van ganser harte dat u zijn beleid wilt steunen. De besprekingen verlopen overwegend in een goede sfeer en van beide kanten is echt de behoef te voelbaar te komen tot een eensge zinde christelijke politiek, teneinde ge zamenlijk de belangen van onze ge meenschap te dienen", zo schrijft het bestuur van de AR-kiesvereniging aan de leden. In de brief, die ondertekend is door de voorzitter drs. H. Hiensch, komt ook het volgende voor: „Het verheugt ons u te kunnen meedelen dat er tij dens deze gesprekken zoveel positieve punten naar voren kwamen, dat er een redelijke hoop mag bestaan op succes volle voortzetting der contacten". Ken nelijk met de bedoeling de onderlinge contacten tussen de leden van de beide kiesverenigingen te stimuleren kondigt het AR-bestuur de instelling van enke le „gemengde" (in dit geval AR en CHU) gespreksgroepen aan, „met het doel allerlei barrières, veelal mentali- teitsverschillen, die tussen beide partij en gegroeid zijn, weg te nemen," aldus de brief. VEENENDAAL De kiesvereni ging van de Staatkundig Gereformeer de Partij houdt op woensdag 25 okto ber een ledenvergadering in de consisto rie van het kerkgebouw der gerefor meerde gemeente aan de Fluiterstraat. Tijdens deze vergadering zal de heer H. van Dalen een inleiding houden over het onderwerp: „De toenadering tussen Rome en de reformatie". Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Unie-collecte OVERBERG Ook dit jaar wordt weer een beroep gedaan op de bevol king om de Unie-collecte te steunen. De collecte wordt dit jaar gehouden tussen 23 oktober en 11 november. Het personeel van kleuterschool of lagere school zal iedereen bezoeken om een bijdrage te vragen voor bovengenoemd doel. Is deze collecte nodig? Deze vraag kan met een volmondig „ja" worden beantwoord. Uit de opbrengst van deze collecte wordt in de eerste plaats een groot gedeelte gebruikt voor de éigen school. Dit is nodig. Er zijn nog zoveel dingen, die niet onder de onderwijssub- sidie vallen en die toch gebeuren moe ten. Denk maar eens aan het onderhoud van de gebouwen en de festiviteiten die voor de kinderen worden georgani-/ seerd; de schoolkrant, die we niet meer zouden willen missen, enz. In de tweede plaats wordt het Chris telijk onderwijs gesteund in landen, waar het Christelijk onderwijs het zeer moeilijk heeft, zoals in België. Daarom durven wij ook dit jaar weer een beroep op u te doen. A. Bos (schoolhoofd). Mevr. Hazenberg en haar echtgenoot bekijken samen een van de tentoonge stelde kunstwerkjes. VEEN EIS DAAL Gistermiddag opende burgemeester mr. dr. J. Hazenberg de expositie Het beeld van de mens", die men tot en met 4 november a.s. in de raad zaal van het nieuwe raadhuis te Veenendaal kan bezoeken. Deze tentoonstelling, waaraan tien kunstenaars deelne men, kwam tot stand door samenwerking van de gemeente Veenendaal en de Stichtse Culturele Raad. De waarne mend voorzitter van deze raad, m-r. dr. O. K. James droeg de expositie over aan de burgemeester. De opening, waar bij o.a. enkele wethouders en de exposerende kunstenaars aanwezig waren, vond plaats in de trouwzaal van het raad huis. Daarna begaven de genodigden zich naar de raad zaal om de tentoongestelde werken te bezichtigen. ADVERTENTIE f ^ll£t ®el-«• Ee"d^. tiw— pakjes» co itlaeti* ard» De heer James droeg de expositie over aan de burgemeester van Veenen daal als waarnemend voorzitter van de Stichtse Culturele Raad. Voorzitter van deze raad is mevrouw Telgen, die door omstandigheden niet aanwezig kon zijn. De heer James noemde de expositie een waagstuk. Hij vroeg zich af hoe de bevolking van Veenendaal hierop zal reageren. Hij sprak zijn waarde ring uit aan het adres van de gemeen te-secretaris, de heer D. van Manen, die er voor gezorgd heeft dat alle Vee- nendaalse scholen een bezoek aan de expositie kunnen brengen. De heer James hoopte, dat hierdoor De burgemeester sprak van de ten toonstelling als een experiment. Hij zag het raadhuis in verband hiermede een tweede taak toebedeeld, niet alleen als raadhuis, maar ook als een plaats, die de leefbaarheid van de gemeente kan vergroten. De mensen kunnen daar van de kunst genieten, iets wat voorheen vrijwel niet mogelijk was in Veenen daal. „Nu is er een expositie waar wer ken van diverse kunstenaars bijeen ge bracht zijn". Hiervqor dankte hij de kunstenaars- „Zij hebben spontaan toegezegd aan de tentoonstelling te willen meewer ken". Door de expositie kunnen de Vee- nendalers nu hun oriëntatievermogen vergroten. Dit geldt in het bijzonder voor de schooljeugd, volgens de burge meester. Dank zij een deskundige voor lichting komen zij nu ook in contact met de kunst. Ook de burgemeester hoopte erop, dat de jeugd verslag zou uitbrengen aan tafel. „Vroeger deed ik het ook", zei hij, „en als er thuis dan ook nog goed gereageerd wordt heeft zo'n verslag aan tafel echt wel uitwerking. Dat hebben we nu net no dig". Verder vond burgemeester Hazen berg, dat er niet gezegd moest worden hoe mooi het was van de gemeente Veenendaal dat zij haar raadszaal ter beschikking heeft gesteld. „Het is voor ons prettig voor een dergelijke gelegen heid ruimte beschikbaar te stellen". Hiermede was de opening van een bijzonder interessante expositie een feit. De genodigden begaven zich naar ook belangstelling zou worden gekweekt bij de ouders van de schoolkinderen: „Misschien zeggen ze als ze thuis ko men: „Pa, daar moet je ook eens gaan kijken". Verder waardeerde de heer James het initiatief van het college van B. en W. te Veenendaal: „Meestal als we bij gemeenten aankloppen om in een raadhuis een expositie te houden horen we: „We hebben geen ruimte, kom in juni of juli maar terug". Vol gens de waarnemend voorzitter heeft zoiets weinig zin. Juist in die tijd zijn de scholen gesloten en vele mensen met vakantie. Maar Veenendaal heeft zonder aarzelen de raadzaal ter be schikking gesteld. de raadzaal en bekeken de tentoonge stelde werken. Over het algemeen hoor de men waardering over de kunstwer ken. Het tentoongestelde werk is van de meest uiteenlopende aard. Niet al leen wat stil betreft, maar ook het ma teriaal. Naast olieverf schilderijen zijn er gouaches, bronzen beeldhouwwerk jes en wandtapijten.

De Vallei | 1967 | | pagina 3