Commandant 1 L.K. onderscheiden 25. Ik wil me niet vastbinden op De „Jodenredder van Enschede" vecht voor vrouw van NSB-er een stembusakkoord J. IIitysen. voorzitter C.H.U.-Jongeren: Model van Gouden Koets op expositie Jaarbeurzen 2 dagen korter Weduwe van Lasonder heeft recht op onbekommerde oude dag Streven naar I „Unie- E nieuwe stijl Nader onderzoek Ned. uitgave „Fanny Hill" Belangstelling voor v.h.m.o. neemt toe Luit.-generaal Van Hootegem Commandeur orde O.N. Commissies van Bewoners 'n goed stuk emancipatie EEN KEIJZER TAPIJT PER METER2 TWINTIG MILJOEN NIET BITTER EERLIJK GEEN LINTJE VRIJ GUNSTIG Bod S.H.V. op H ande 1 scompagn ie HERORIËNTERING TOPGESPREK REDELIJK ONDOGMATISCH Japanse woning op Europese markt Mr. H. J. v. d. Poel over bejaardenoorden: ZATERDAG 21 OKTOBER 1967 Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig. kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v.a. POSTBUS 39 HILVERSUM ENSCHEDE Zijn organisatie bestond uit twee dames en een koekebak- ker, zijn vijanden waren de SD, de Nederlandse politie en de NSB. zijn vrien den: vele honderden Joden en onderduikers, die hij het leven heeft gered. In zijn boek „De ondergang" noemt Sem Presser hem de Jodenredder van Ensche de; in Israël staat bijna een bos van boompjes die te zijner ere zijn geplant. Zijn naam is L. Overduin, hij is Ne derlands Hervormd predikant, is jong voor zijn 66 jaren, woont in een fraai koetshuis op 't Amelink aan de rand van Enschede en is een moeilijk pra ter. Hij weegt zijn woorden als het wa re op een gouden schaaltje als hij zegt: ..Ja, ik ben driemaal gearresteerd ge weest. Ik heb negen maanden in Sche- veningen gezeten en de laatste maal veroordeelde de SD mij tot de dood straf. Dat was aan de vooravond van de bevrijding". Toch heeft juist deze man het opge nomen voor de vrouw van een in de oorlog overleden NSB'er, mevrouw An na Christine Lasonder-Bauer. De Staat der Nederlanden heeft haar hele ver mogen verbeurd verklaard, omdat haar man in de oorlog de NSB heeft aange hangen. De nu 75-jarige vrouw, die eens over het vermogen van zo'n twin tig miljoen kon beschikken, leeft thans in een moderne arbeiderswoning, die uitzicht geeft op de vijfhonderd meter verder gelegen Technische Hogeschool Twente aan de rand van Enschede. De school is gebouwd in het 830.000 vierkante meter grote Drienerlo, een woud dat eens eigendom uitmaakte van de ruim tweehonderd hectaren grondbe zit van de familie Lasonder en dat ver beurd is verklaard toen de op 4 decem ber 1944 overleden mr. dr. G. A. La sonder voor het tribunaal postuum te recht stond. Het enige Inkomen dat zijn weduwe thans nog heeft is de AOW. Zij is hulp behoevend, de vrouw die eens het Drie nerlo bezat moet rondkomen van giften en gaven. „Toch", zegt ds. Overduin, „is zij niet bitter geworden. Zij is blij met de Technische Hogeschool en de actie die zij nu is begonnen met een petitie aan de Staten-Generaal is beslist niet be doeld om haar bezit terug te krijgen. Wat zij, maar ook wat ik wil, is dat de ze vrouw haar oude dag onbekommerd en op een rustige wijze kan doorbren gen. Daarom gaat het ons; nergens an ders om". De man die in september 1942 met twaalfhonderd stamkaarten van Joden in zijn zak door de centrale recherche in Arnhem werd gearresteerd zegt: „Wat het tribunaal heeft gedaan, ie mand postuum veroordelen, zonder zelfs zijn vrouw te horen en al zijn be zittingen verbeurd verklaren, is niet fatsoenlijk. Zoiets is ten enen male on juist. Daarom heb ik mij voor dat mensje ingespannen". Dan vertelt hij, zijn pijp verwisselend voor een sigaar, hoe hij sinds 1957 voor de weduwe Lasonder vecht, zoals hij ooit de Duitsers heeft bestreden. Niet met het wapen in de vuist, maar rustig en weloverwogen, stap voor stap, met als enig motief iets doen voor mede mensen die het moeilijk hebben. Of zij Joden of nazi's zijn interesseert hem niet. „Ik ben altijd bijzonder eerlijk te werk gegaan", zegt hij. „Toen ik de eerste maal in 1942 door de SD in Am sterdam werd verhoord en een Oosten rijkse officier mij vroeg voor wie de persoonsbewijzen waren die op mij ge vonden waren, heb ik hem geantwoord: „Moet je dat nog vragen. Voor Joden natuurlijk". Een week later was hij weer vrij. Waarom hij weet het niet. „Mis schien was het wel de juiste wijze van strijden zonder wapens, maar met bon kaarten, valse zegeltjes en apostolische reisjes, zo met dertig Joden de trein in om ze in Friesland onder te brengen". „Geschoten of zo heb ik nooit. Ik ben geen hater. Ik vind dat je zelfs iemand niet in de regen mag laten staan. Je moet hem helpen als hij in de knoei zit". Daarom riskeerde de rustig pra tende grijze man in de oorlog vele ma len zijn leven. Daarom is hij nog niet zo lang gele den een middag op de stoep gaan zitten bij oud-minister Zijlstra, omdat hij de weduwe Lasonder wil helpen, de vrouw die ooit deel uitmaakte van een organi satie, die zijn leden fotootjes gaf met het portret van ds. Overduin erop, om dat de nazi's hem koste wat kost in handen wilden hebben. Over die foto's zegt hij: „Ja inder daad, alle Duitsers, politie-agenten, SD'ers en NSB'ers in Enschede liepen met een fotootje van mij in hun zak. Toch heeft het tot november 1943 ge duurd voordat ik voor de tweede maal werd gearresteerd". Tweeëntwintig maanden gevangenis straf, luidde het vonnis. Es. Overduin zat er negen maanden van uit in de strafgevangenis van Scheveningen. Toen werd hij vrij gelaten. Waarom? Zij wisten wel, dat mijn strijd tegen de Duitsers bestond uit het helpen van Jo den, maar niet uit geweld. Als hij uit de gevangenis komt, be gint hij opnieuw. Onder de naam Ten Kate helpt hij tientallen Joden en on derduikers. Zijn assistenten zijn zijn zusje, een buurvrouw en een koekebaic- ker. In een klein huisje in de Potgieter straat in Enschede verbergt hij op nieuw dertig Joden. Twee timmerlieden gaan voor hem de boer op. Hun werk bestaat uit het timmeren van schuil plaatsen; zelf reist hij rond, zich uitge vend voor smid, bakker, of boodschap penjongen. Onderscheiden? „Nee", zegt hij, „dat heb ik geweigerd. Ik zal nooit met een lintje op mijn borst kunnen lopen dat ik heb gekregen door de ellende van an dere mensen. Mijn grootste verdienste is, dat van de elfhonderd tot twaalfhon derd Joden die bij het begin van de oorlog in Enschede woonden, er meer dan de helft de oorlog hebben over leefd. Dat is een percentage dat geen enkele stad heeft gehaald". Noemt Sem Presser hem daarom de jodenredder van Enschede? „Ik heb het boek nooit gelezen", zegt ds. Overduin. „Om u eerlijk de waar heid te zeggen, ik lees nooit boeken over de oorlog. Ik praat er ook niet graag over; die tijd is voorbij. Er wacht iemand anders op hulp". Over de weduwe Lasonder-Bauwer zegt hij: „Noch zij noch haar man wa ren fanatici. Zij wisten ook dat de S.D. mij zocht, maar zij hebben mij nooit aangegeven. Die man was een kamer geleerde met een waanzinnige angst voor het communisme. Wat echter zo snel wordt vergeten is, dat hij de cha- ritas was van Enschede. De Lasonder- kerk heeft hij betaald; een gedeelte van een tweede kerk nam hij ook voor zijn rekening. Er is zelfs een singel naar hem genoemd. Die heet nu nog zo. Is het dan consequent de vrouw van die man in ellende te laten leven? Daarom heeft ds. Overduin eens een middag op de stoep bij minister Zijl stra gezeten. Daarom ging de petitie van mevrouw Lasonder, die begin de ze week aan de Staten-Generaal werd gezonden, vergezeld van een brief van ds. Overduin. Daarom ging hij ook an dere ministers te lijf. „Maar iedere keer", zegt hij wat ti mide, „als ik het bijna voor elkaar heb voor dat mensje, dan valt het ka binet. Want dat gebeurt hier nogal eens". UTRECHT. De voor- en najaars beurzen in Utrecht zullen worden terug gebracht van acht tot zes dagen. Te beginnen met de najaarsbeurs 1968 zul len de beurzen van zondag tot en met vrijdag worden gehouden. De komende voorj aars beurs, van 4 tot en met 12 maart, is dus de laatste beurs die acht dagen duurt en die van maandag tot en met zaterdag en de daarop volgende maandag en dinsdag open is. Met de raad van advies uit de deelnemerr wordt nog overleg gepleegd om de voor- en najaarsbeurs een of meer avonden open te houden. De verandering in de duur van de beurzen is het gevolg van een enquête, die onder de deelnemers werd gehou den. Een grote meerderheid sprak zich daarbij uit voor verkorting van de beur zen. Hij baseerde deze mening op cijfers van het CBS, die een vrij gunstig beeld geven van zowel de leeftijdsopbouw van de bejaarden in tehuizen als hun vitaliteit. Hij gaf als voorbeeld een overzicht van de cijfers over 1965. Hieruit bleek dat van het aantal ver zorgden in bejaardenoorden 5 pet. voortdurend bedlegerig was, 9 pet. vol ledig hulpbehoevend, 17 pet. gedeelte lijk hulpbehoevend en 69 pet. enige huishoudelijke hulp behoefden. Van het totaal in dat jaar opgeno- menen was 5 pet. beneden 65 jaar, 9 pet. tussen de 65 en 70 jaar, 20 pet. tussen 70 en 75. 28 pet. tussen 75 en 80, 24 pet. tussen 80 en 85 jaar en 14 pet. ouder. Daarvan kwamen er 83 pet. uit eigen omgeving, 7 pet. uit een ziekenhuis, 2 pet. uit een psychiatrische inrichting en 8 pet. uit een ander verzoreings- of verpleegtehuis. UTRECHT In het Centraal Museum in de Domstad is vanaf vandaag dit fraaie model van de Gouden Koets te bewonde ren. Het is op 1/5 van de ware grootte vervaardigd en werd kort na 1901 voltooid, niet lang dus na het gereedkomen van de echte Gouden Koets. In de Christelijk-Historische Unie 5 is de laatste tijd nogal wat aan de gang. Met het rapport van de Com- missie-Scholten onder de arm maakt de Unie zich op om half december 5 een echte politieke partij te worden. 5 Fractieleider Mellema past al een breder en ruimer beleid toe dan zijn voorganger Becrnink. De Christelijk- Hist. Jongerenorganisatie (C.H.J.O.) roert zich met voorstellen voor een Unie-nieuwe stijl. Allemaal vernieuwing; niet zo hef- Z tig en schokkend wellicht als in an- dere partijen, maar de beweging zit erin. Nu zijn de jongeren van de j CIIJO gekomen met hun beschuldi- ging van „black power", in de gele- deren van de Unie, een aanval die gericht was op de persoon van het Tweede-Kamerlid H. Kikkert. Hun bezwaar gaat dan tegen de praktijken van deze „zwarte macht" die onder de oppervlakte, naast en ook onder de partij-organen door, een pressiegroep vormt tegen ver- anderingen in de organisatie van de CHU en ook tegen vernieuwingen in het beleid. De jongeren beschouwen dit net van relaties van en rondom de politicus Kikkert als een van de Z belangrijkste barrières op de weg naar de nieuwe stijl. De CHJO voelt zich daarbij ge- sterkt door de opvattingen die er nu heersen in de top van de Unie. Bo- vendien heeft hun voorzitter, Jac. Z Huijsen, als lid van de commissie- Z Scholten, een belangrijk aandeel ge- had in de vernieuwingsvoorstellen Met de heer Jac. Huijsen hebben 5 wij een gesprek gehad over de ver- houding tussen jong en oud in de CHU. BUSSUM „Het getuigt van een goed stuk emancipatie van de bejaar den en van democratie, als in een be jaardenoord een bejaarde de mogelijk heid vindt een stem in het kapittel te hebben. Wat er leeft aan wensen en ideeën onder de bewoners kan gekana liseerd worden in een bewonerscom missie. Tien van de provinciale veror deningen over bejaardenzorg schryven dan ook op de een of andere wijze een dergelijke commissie verplicht voor". Aldus gistermiddag mr. H. J. van de Poel, staatssecretaris van CRM, ter ge legenheid van de officiële opening van het bejaardencentrum „Antoniushove" te Bussum. „Ik geloof niet dat het juist is deze commissie als een soort klachtenbu reau te zien", zo vervolgde hij. „Ik ben van mening dat deze commissies in de eerste plaats het middel moeten zijn, waardoor de bejaarden in staat worden gesteld zelf positief en actief deel te •nemen aan de samenleving in hun te huis". De staatssecretaris verklaarde dat het hem bekend was dat er de laatste tijd kritiek wordt geuit on 't functione ren van deze commissies. Enerzijds zouden directie en personeel van een tehuis door soms onvoldoende scholing niet voldoende inspelen op het bestaan van een commissie, anderzijds zou de lichamelijke en in vele gevallen ook geestelijke zwakte van de bejaarden een positieve inbreng via de commis sies bij het beleid onmogelijk maken. Wat het eerste betreft, de staatsse cretaris bepleitte hiervoor een vorm van bijscholing van verzorgsters zowel als directies, omdat een percentueel vrij groot aantal hunner niet all-round is opgeleid. Voor wat het tweede punt betreft was hij minder pessimistisch dan de critici. Met zijn bleke, zwartgelokte hoofd heeft de christelijk-historische jongeren- voorzitter, Jac. Huijsen, meer het uiterlijk van een Toscaanse archeoloog dan van de onderwijzer aan een Delftse protestantse school. Hij is van huma- nistisch-socialistische huize, maar met zijn 28 jaren reeds tien jaar bij de CHJO aangesloten. „Het is een kwestie van mentaliteit", zegt hij. In hoeverre lopen de vernieuwingsgedachten van de top van de C.H.U. paral lel met die van de jongeren? „wy zün verleden jaar by het veertigjarig bestaan van de jongerenorganisatie de oudste politieke jongerenorganisatie in ons land begonnen met de partyvernieuwing. Daarvan heeft Unievoorzitter drs. Tilanus dit voorjaar gezegd, dat het hem eigeniyk bijzonder meeviel". Verleden week was er in het gesprek tussen de top van de Unie en die van de jongeren veel sympathie voor de nieuwe grondslag, ook voor de nieuwe structuur van de Unie en onze relatie met andere confessionele partijen. De CHU is eigenlijk door haar eigen orga nisatie overwoekerd. Zij kon niet meer slagvaardig te werk gaan. Aan de an dere kant was de unie-gedachte, dat al lerlei verschillende opvattingen het best bijeen zijn te brengen, verloren ge gaan". Wat is de opzet van de vernieuwing? „Wij willen ruimte scheppen in aller lei opzicht. Dat doe je als je de dingen nuchter en kritisch bekijkt en bij de naam noet. Er is ook een nieuw le vensbesef, dat overigens niets heeft te maken met progressief of conserva tief. Dat moeten de jongeren zo krach tig mogelijk duidelijk maken. In de Commissie-Scholten zijn wij gekomen met voorstellen over vernieuwing van de organisatie van de Unie, die sterk leefden bij de jongeren, maar die bij de leiding van de CHU ook goed bleken te liggen. Men ziet daar de noodzaak van een heroriëntering". „DE CHJO heeft tamelijk abrupt het gesprek over de grondslag tot partij vorming en relatie met andere christe lijke partijen op gang gebracht, maar er was een veel snellere stellingname in de Unie dat je verwacht zou hebben. Vroeger zou men hebben gezegd: Nou nou. had dat ons maar verteld en niet in het publiek. Nu was er het top- gesprek, ging de Eerste-Kamerfractie akkoord met ons idee van een federa tief verband tussen KVP, ARP en CHU wij brachten dat het eerst en deed Mellema vorige week tijdens een rede in Den Haag helemaal niet schichtig. Hij vond dat de Unie maar moest afwachten wat de jongeren heb ben te brengen". Hoe ziet u de tegenstelling progres siefconservatief? „Dat is een kwestie van aanvoelen van wat er leeft en met name onder de jongeren. Bij al die politieke jongeren- organisatief is dat zo. Het is een schei ding van generaties, niet van geesten. De kern van de confessionele partij is dat men vanuit het beginsel de zaken politiek redelijk benadert en dat de krachten op de rechter- en linkervleu gels niet hoger komen dan vijf a tien procent, aan beide kanten. Bij een scheiding der geesten vergeet men die verhoudingen en gaat men er vanuit dat links en rechts blokken zou den zijn. Dat is onjuist Als je gaat vernieuwen is het nooit een keus tus sen te allen tijde VVD of voor altijd PvdA, want dan krijgt je een afschei ding die de kern in een linkse of recht se richting manoeuvreert die zij niet wenst". ,Bij een vernieuwing van de confessi onele partij moet de opstelling tamelijk ondogmatisch zijn, dit in tegenstelling tot het socialisme en liberalisme. Het uitgangspunt is de evangelische benade ring van het elkaar aanvaarden. Daar uit redenerend komt men tot een stel lingname. Dit nu heeft men de laatste jaren in de- CHU vergeten. Onder een soort regentenmentaliteit werd alles aanvaard wat van boven af werd gere geld, maar nu wil de mondige kiezer zelf beslissen. Nu zijn er trouwens ook geen Rommes, Schoutens en Tilanus- sen meer". Wat betekent dit in de praktijk van de samenwerking voor een regerings combinatie? „Ik wil mij niet vastbinden op een stembusakkoord met de Partij van de Arbeid, zoals de christen-radicalen op het oog hebben, maar evenmin wil ik dat ten opzichte van de WD. Bij een dergelijke keuze wil ik uitgaan van het program, maar dan moet het wel een duidelijke keuze zijn". Hoe zat het nu met de aanval op de heer Kikkert? „De jongeren wilden de bron van de conservatieve boosheid lokaliseren. Zij hebben trouwens Beernink en Tilanus ook weieens onder schot genomen. Jon geren moeten nu eenmaal scherper en duidelijker zeggen wat zij menen. Dan weet men tenminste hoe zij de opstel ling en het beleid van de Unie ervaren. Overigens is het politieke acceleratie vermogen van de CHU en ook het in casseringsvermogen van de politici de laatste tijd geweldig toegenomen." AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank wil weten of de in beslag ge nomen Nederlandse uitgave van het boek „Fanny Hill" (vertaling van G. B. Revis) gezien kan worden als een nor male zij het wellicht slechte ver taling van het oorspronkelijke werk. Voorts of de seksuele belevenissen van de hoofdpersonen in deze vertaling een sterker accent hebben gekregen en de ze uitgebreider dan wel in meer details worden beschreven. De rechtbank heeft daarom nog geen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 48-jarige uitgever G. N. uit Amster dam, tegen wie zes weken voorwaarde lijk plus een boete van f 750,- was ge- eist wegens het uitgeven van dit boek. De officier van Justitie achtte dit „aanstootgevend voor de openbare eer baarheid". De rechtbank stelde de stukken in handen van de rechter-com- missaris om genoemde vraag te onder zoeken, alsmede of de herdrukken van de oorspronkelijke uitgave thans in de Engels sprekende landen (in het bijzon der in Engeland en de Verenigde Sta ten) vrij worden verkocht of door de Justitie aldaar als pornografie worden beschouwd en/of de verspreiding ver boden wordt of op enigerlei wijze te gengegaan. ROTTERDAM Een Japanse indus trie Sekisui N.V. begint binnen kort met de verkoop van geprefabri ceerde huizen op de Europese markt. Maandag zal de eerste in Japan gefa briceerde prefab-bungalow van Rotter dam naar Haaksbergen worden ver voerd, waar deze zal worden gemon teerd. De bungalow zal over enkele we ken ter bezichtiging worden openge steld. Sekisui heeft tot dusver 11.000 wonin gen gebouwd volgens het door haar ont wikkelde staalskeletsysteem. ROTTERDAM De Steenkolen- Handelsvereeniging zal een bod van 350 pet. in contanten uitbrengen op de aandelen Handelscompagnie. Het ge plaatste aandelenkapitaal van de Han delscompagnie bedraagt f 2 miljoen. De SHV had hierin reeds vele jaren een belang, dat een half jaar geleden is uitgegroeid tot meer dan 70 pet. De aandelen Handelscompagnie no teerden voor het laatst 305 pet. Het be stuur van de Handelscompagnie beveelt aanvaarding van het bod van de SHV aan. De Steenkolen-Handelsvereeniging (250 aandeelhouders, van wie een en kele buitenstaander) is een familie-ven nootschap, waarin de „oude liefde", de kolen, nog maar een onderdeeltje uit maakt van de concernactiviteiten. In Utrecht, de bakermat van de SHV, spreekt men nu graag over een „han del in energie". Het is een wijdvertak te organisatie, verspreid over wereld delen, handelend in kolen, olie, urani umerts en straks wellicht aardgas met een omzet van ruim een miljard gulden per jaar. DEN HAAG Blijkens door het Cen traal Bureau voor de Statistiek gepu bliceerde cijfers telde het V.H.M.O. op 10 september 225.700 leerlingen tegen 215.900 een jaar tevoren, een toeneming met 5 pet. In deze aantallen zijn de leerlingen in de brugklassen op scholengemeen schappen. die aan het VWO en of HA VO - MAVO-experiment deelnemen, niet begrepen. Van de leerlingen in de ze brugklassen is de keuze van de ver dere studiebestemming nog niet bekend. Met inbegrip van de leerlingen in deze brugklassen bedroeg het aantal leerlin gen bij het VHMO 229.400 tegen 219.200 een jaar tevoren (toeneming 5 pet.). Het aantal toegelatenen tot leerjaar één nam met 2.100 (5 pet.) toe van 41.100 tot 43.200; met inbegrip van de genoemde brugklassen nam het aantal toegelatenen toe met 2.600 (6 pet.) van 44.100 tot 46.700. Van de gemiddelde ge neraties 12- en 13-jarigen, waartoe de toegelatenen in 1966 en 1967 in hoofd zaak behoorden, ging in 1967 19,4 pet. (1966: 18,5 pet.) naar het VHMO, met in begrip van de brugklassen bedroeg het percentage 20,9 in 1967 tegen 19,9 in 1966. ADVERTENTIE APELDOORN Aan luitenant-gene raal E. J. C. van Hootegem. de com mandant van het Eerste Legerkorps die zijn functie per 1 november neer legt in verband met zijn spoedige pensionering, is door koningin Ju liana een zeer hoge onderscheiding verleend. Hij is benoemd tot Com mandeur in de orde van Oranje Nas- ring. Reeds eerder was de generaal benoemd tot officier in deze orde. De onderscheiding, die in ons land slechts bij hoge uitzondering wordt verleend, is generaal Van Hootegem toegekend vanwege zijn bijzondere verdiensten gedurende een lange loop baan in een belangrijke functie zo wel voor de krijgsmacht als voor de civiele samenleving. De bij de on derscheiding behorende eretekenen, een breed geel-blauw lint dat om de hals wordt gedragen met daaraan een groot zilveren kruis, werden de generaal vrijdagmiddag in het staf gebouw van het Eerste Legerkorps omgehangen door de staatssecretaris voor de landmacht, de heer J. C. E. Haex die voor de uitreiking van de onderscheiding per helikopter naar Apeldoorn was gekomen. De uitreiking geschiedde in tegenwoor digheid van de echtgenote van de ge neraal en van een groot aantal op het hoofdkwartier van 1 L.K. werk zame officieren alsmede een aantal op het bureau van de generaal die nende onderofficieren, allen voor de ze gelegenheid gepresenteerd door de kolonel voor bijzondere diensten, A. H. Soomers. In een korte toespraak wees de staats secretaris er op dat de onderschei ding de generaal is toegekend als blijk van erkentelijkheid voor zijn vele en grote diensten als militair aan het leger bewezen maar ook voor zijn werk als publicist voor ci viele en militaire publiciteitsorganen. Dit laatste woog bij de staatssecre taris zeer zwaar omdat, naar hij zei- de, er een grote behoefte bestaat aan goede publiciteit in een tijd waarin meer dan ooit moet worden aange toond dat het behoud van de vrijheid geen axioma is. Juist nu, aldus de staatssecretaris dient duidelijk te worden gemaakt dat de defensie noodzakelijk is voor het behoud van vrede en vrijheid. Na nog in korte trekken de loopbaan van de generaal, die als gewoon dienstplichtige bij het regiment wielrijders werd geplaatst in 1928 om tot reserve-officier te wor den opgeleid, te hebben geschetst, feliciteerde de heer Haex de gene raal met diens onderscheiding waar bij hij opmerkte dat het hem genoe gen deed dat hij die nog juist voor zijn pensionering had kunnen ontvan gen. Generaal van Hootegem sprak vervol gens een kort dankwoord tot de staatssecretaris die hij er voor er kentelijk was dat hij persoonlijk naar Apeldoorn was gekomen om het ereteken aan hem uit te reiken. Hij zag daarin een onderstreping van de goede verhoudingen die er steeds tus sen hem en de hoogste instanties bij defensie hadden gestaan.

De Vallei | 1967 | | pagina 5