Bezeten van bet vliegen Sovjet-leger wordt va ar dig er Mao schakelt leger in voor zijn propaganda Griekse regime zet actie tegen dagbladen voort OLGA Sprookje Korter dienen na een intensievere jeugdopleiding Russische soldaat heeft het niet gemakkelijk WOVDSEND Over de grenzen Langspeelfles De Kuyper Onze militaire medewerker schrijft Olifant doodde twintig mensen MATRASSEN Seinwachter vri j gelaten Viae hoe Arabieren gepakt in Israël Wie denkt er nu aan opruimingskosten... als het om zijn huis gaat? Wie? Woudsend! SCHADEVERZEKERINGEN voor juist dat tikje méér zekerheid! ZAickUAG 21 Dij de indiening van een nieuwe wet op de dienstplicht voor de Op perste Sovjet, het Russische parlement, maakte Ruslands minister van Defen sie, maarschalk Gretsjko vorige week bekend dat de dienstplicht wordt te ruggebracht van 3 tot 2 jaar. Tevens werd aangekondigd dat alle Russische jongens van 15 jaar en ouder een ge deeltelijke militaire opleiding zullen krijgen tot ze de dienstplichtige leeftijd hebben bereikt. Kennelijk wordt dit in het Westen als opzienbarend nieuws gezien, want ook de wereldpers heeft het bericht groot opgemaakt gepubli ceerd. Wat betekenen deze maatrege len nu werkelijk en wat zijn de nauw daarmee samenhangende achtergron den? Allereerst het terugbrengen van de drie jaar dienstplicht tot twee jaar. Vol gens een oude uit 1939 daterende wet bestond de dienstplicht uit TWEE VOL LE KALENDERJAREN. Aangezien de opkomst in febr./maart en vertrek met groot verlof in okt./nov. plaats vond werd dit in feite bijna drie jaar. Bij de instroming in de parate gevechts eenheden had Russische soldaat door deze vooropkomst al epn behoorlijke individuele militaire opleiding achter de rug. Demobilisatie vond plaats na grootscheepse najaarsmanoeuvres. Door dit systeem waren de meeste Rus sische gevechtseenheden vrijwel voort durend op of boven hun organieke sterk te. De huidige maatregel: twee jaar diensttijd in plaats van twee volle ka lenderjaren, betekent in feite dat men efficiënter met de overigens goedkope mankracht gaat omspringen. Het houdt beslist niet in dat het aantal parate in zetbare divisies vermindert. ^ei-volgens de bekendmaking om trent de militaire opleiding na 't 15e levensjaar. Voorwaar een vreemd be richt, want de feiten liggen als volgt: Bij het lager onderwijs (van 7 tot 11 jaar) is naast de normale leerstof politieke indoctrinatie verplicht, ter wijl de twee uur sport per week voor een groot deel militair gericht zijn (terreinvaardigheid). Bij de voortgezette opleiding van 11 tot 14 jaar (vergelijkbaar met ons ULO) wordt 2 tot 3 uur les gege ven in exercitie, elementaire infante- rie-opleiding, bescherming tegen nu cleaire, biologische en chemische oor logvoering en wapenkennis. De meis jes krijgen hygiëne en EHBO. Het middelbaar- en nijverheidson- Het middelbaar- en nijverheidson- heden 4 uur militaire onderwerpen o.a. bajonetvechten en stormbaan, terwijl de meisjes les krijgen in ra- dio-telefonie procedure. De lessen worden gegeven door het onderwij zend personeel dat reserve officier of onderofficier is. Voor deze leeftijds groep komen daarbij bovendien nog 2 maal 14 dagen zomerkamp, waar naast sport en spel het schieten en het bouwen van veldversterkingen wordt beoefend. Er is dus geen sprake van iets nieuws onder de Russische zon. Onderwijs en militaire vorming waren in de Sovjet- Unie altijd sterk op elkaar afgesteld. De mededeling van Maarschalk Gretsj ko moet dus als volgt worden gele zen: Om redenen van efficiency en en economische noodzaak wil men de diensttijd niet langer maken dan in het militaire systeem beslist noodzakelijk is. Teneinde de twee jaar diensttijd echter voor het allergrootste deel ter beschikking te krijgen voor de parate gevechtseenheden INTENSIVEERT men de militaire vooropleiding in de perio de van 15 tot 18 jaar, mede omdat de resultaten daarvan tot nu toe geen aan leiding tot groot enthousiasme hadden gegeven. bekendmakingen van Maarschalk Gretsjko staan beslist niet op zich zelf. Ze vallen samen met de viering van de 50-e verjaarde" van de oktober revolutie en een opmerkelijke omme keer in het taktisch denken. Zo was er enkele weken geleden een zeer interes sant artikel in het Russische legerdag- blad „Rode Ster" van de hand van de Russische Maarschalk Jakoebovsky, de plaatsvervangend minister van Defensie Maarschalk Grestjko tevens Commandant van het Warschau Pact. Het is een typisch Russisch, lang dradig betoog, vol van voor ons 19e eeuws aandoende gemeenplaatsen over het socialistische vaderland, de „Grote Vaderlandse oorlog" (Wereldoorlog II), roem, strijd, heldhaftigheid en overwin ning. Het is echter vooral het laatste deel dat de aandacht trok van deskun digen, maar ook van de pers over de gehele wereld. Na wereldoorlog II hield Rusland zijn conventionele miljoenenstrijdmacht vol ledig intact. Dit in tegenstelling tot 't Westen waar, met name Amerika, in een (te) snel tempo demobiliseerde. Al leen de dreiging van de Amerikaanse atoombom en de Westerse eensgezind heid gezamenlijk weerstand te bieden in de NAVO voorkwam dat West-Euro pa in navolging van Oost-Europa bezet werd. Rusland had toen nog geen nu- cleare vapens en haar aktische prici- pes waren nog dezelfde als tijdens de oorlog. Massale aanvallen met conven tionele strijdkrachten voorzien van veel tanks sloegen bressen in elke verdedi ging en massale verliezen werden daar bij geaccepteerd. Het zwakke punt was de souplesse en gebrek aan initiatief van de lagere com- mandanten, bevreesd als ze waren voor mislukkingen en de daarop volgende straffen. Toen kreeg ook Rusland atoom wapens, eerst weinig, toen meer en meer, maarhet taktisch optreden werd er weinig door beïnvloed. Pas in de Chroestjov-periode werden versneld reorganisaties doorgevoerd. De fameuze traag werkende massale artillerie werd revolutionair ingekrompen en de ra ketstrijdkrachten deden hun intrede (en hiermede de idee van massale kern wapen inzet). De gehele Russiche landstrijdkrach ten kwamen in het teken te staan van de inzet van kernwapens. De gehele op leiding werd nu gebaseerd op snelle aanvallen en opmarsen „over nucleaire paden". Pas kort geleden waren er weer tekenen dat er meer genuanceerd werd gedacht over het gebruik van (taktische) kernwapens en nu kwam Maarschalk Jakoebovsky met de toch wel opzienbarende laatste wijziging: De grootst mogelijke aandacht voor het conventionele optreden. De in het Wes ten zoveel besproken theorie van de „flexible response" doet dus ook kenne lijk in Rusland zijn invloed gelden. Een en ander wordt voor een groot deel bevestigd door wat bekend is ge worden over de zo juist beëindigde ma noeuvres der Sovjetstrijdkrachten. Vol gens-het persbureau TASS betrof het hier de grootste manoeuvres tot nu toe, die werden gehouden in de provincies Oekraine en Wit-Rusland. Hoewel takti sche kernwapeninzetmiddelen aan de Voor degenen die in Nederland hun dienstplicht hebben vervuld is het misschien wel interessant een kort inzicht te geven in de opzet van de Rus sische militaire opleiding. Een greep hieruit ziet er als volgt uit: Iedere dag begint met sport en inspectie; de diensttijd vervult vrijwel de gehele dag en dikwijls de avond; op zaterdag is de dienst 2 uur korter; bij de vele grote buitenoefeningen wordt zaterdags en zondags door geoefend. De legering is zeer simpel doch niet slecht, ontspanning met veel sport en lezingen; de Russische soldaat heeft er geen enkel bezwaar tegen, films talloze malen te zien. Tijdens de spaarzame vrije tijd mag de soldaat de kazerne alleen bij uit zondering verlaten; buiten de Sovjet-Unie steeds onder geleide van een onderofficier. Gedurende de bijna drie (binnenkort twee) jaar diensttijd wordt geen verlof toegekend, behalve bij overlijden van naaste bloedverwanten of als beloning voor een bijzondere prestatie. De soldij is laag (f 10,tot f 15,per maand) doch tabak e.d. worden verstrekt. De groetplicht heerst ook voor soldaten onder elkaar en men staat in de houding als men tegen elkaar praat. Bij elke eenheid staat direct onder de commandant een politiek officier, verantwoordelijk voor moreel en gevechtsbereidheid. Samenvattend een zeer harde opleiding met de nadruk op strikte discipline. Toch leidt een en ander niet tot morren onder de bevolking. Men staat in de Sovjet-Unie zeer positief tegenover de strijdkrachten hetgeen grotendeels is te danken aan de resultaten in de Tweede Wereldoorlog (het tegenhouden en terugwerpen van de Duitse legers) en de voortdurende propaganda. Vooral op het platteland komt een en ander duidelijk tot uiting; hier gaat de opkomst voor de dienstplicht gepaard met festiviteiten. oefening deelnamen en een voortduren de bedreiging vormden voor de tegen partij, schijnen er geen kernwapens te zijn ingezet. Gezien de omvang van het gevechts- I terrein van deze oefening DNJEPR en j het aantal bjj de operatie betrokken eenheden was tot nu toe nucleair optre den bij dit soort oefeningen normaal. Thans, hoewel constant als dreiging aanwezig, werden ze voor het eerst niet ingezet. Volgens sommige Wester se commentatoren toonde de Sovjet Unie dat men in staat en bereid was zuiver conventionele acties tegen het Westen te voeren. Het is zeker dat Maarschalk Gretsjko en de andere Mi nisters van Defensie van de Warschau Pact-landen voortdurend met hun neus bovenop deze oefening zaten. Er was dus de grootst mogelijke belangstelling voor dit experiment. |£r bestaat mijns inziens nauw ver band tussen deze wijziging in tak tische opvattingen en de aangekondigde maatregelen ter verkorting van de diensttijd en intensivering der voorop leiding. Ook heeft de drastische verho ging der defensieuitgaven met maar liefst 15 pet er iets mee te maken. Verdere modernisering, dus kwali teitsverbetering der conventionele strijdkrachten is een dure zaak. Veel kostbaarder dan een hoofdzakelijk nu cleaire uitrusting. Het maakt een econo misch gebruik van de mankracht en rationalisatie precies zo noodzakelijk als dat bij ons op dit moment het ge val is. CASTEL SARRASIN (Frankrijk) Ongeveer duizend boeren hebben be toogd tegen het landbouwbeleid van de regering en gedurende korte tijd het verkeer op een weg en een spoorlijn geblokkeerd. De 22-jarige boer Jan Ohalik uit Po len is bezeten van vliegen: hij bouw de zich een vliegmachine, die op mensen kracht moet kunnen vliegen. De eerste poging had niet veel succes daar tijdens de vlucht de propeller brak; Jan geeft de moed evenwel niet op en blijft het pro beren, gesteund door de aanmoedigingen van zijn dorpsgenoten. CALCUTTA Een wilde olifant heeft in de Indiase staat Orissa twintig mensen gedood. Een groep politieman nen heeft vergeefs getracht het dier te doden, het ging tot de aanval over en verwondde verscheidene politiemannen, onder wie een officier die zich kon red den door in een boom te klimmen. Daar heeft hij een nacht gezeten voor dat hij geholpen kon worden. MOSKOU Het Russische persbu reau Tass heeft vrijdag gemeld, dat Mao Tse-toeng het leger opdracht heeft gegeven zijn „culturele revolutie" in China door te duwen. Naar Tass meedeelt, bereikten be richten uit Peking de Russische hoofd stad, die er op wijzen dat het leger, dat in het verleden vooral gebruikt werd om gewelddaden de kop in te drukken, nu de opdracht heeft „de massa op te voeden overeenkomstig de ideeën van Mao". Tass verklaart, dat de nieuwe richt lijnen het leger oproepen zich te scha ren aan de zijde van de rode gardis- ATHENE Minister van Openbare Orde in de Griekse junta Paul Totomis heeft verklaard, dat er geen officiële aanklacht is ingediend tegen de dag bladuitgever Christos Lambrakis, maar dat hij beschouwd wordt als een „ge vaar voor de veiligheid van de staat". Lambrakis (33), uitgever van de Atheense kranten Tdvima en Ta Nea, wordt al vijf maanden zonder vorm van proces vastgehouden. Zijn twee kranten steunden de Centrale Unie party van oud-premier Papandreoe. Hq is hoofd van de Griekse afdeling van het internationale persinstituut. De burger-minister Totomis verklaar de op een persconferentie dat hij niets wist van een onderzoek naar aanlei ding van een brief die Lambrakis het land uitsmokkelde en waarin hij het re gime aanviel. De brief werd gepubli ceerd in de Londense Observer. Van vrienden van Lambrakis werd vernomen, dat een rechter van instruc tie Lambrakis had ondervraagd en dat wellicht een aanklacht wegens overtre ding van militaire wetten tegen hem zou worden ingediend. Totomis vertelde dat twee vertegen woordigers van het internationale Rode Kruis op het ogenblik voor de vijfde maal rondkijken op de gevangeniseilan den Jioera en Leros waar 2600 links-ge oriënteerde Grieken worden vastgehou den. De functionarissen mogen bepalen of de gevangenen menselijk worden be handeld. Zij zijn echter monddood om dat iedere kritiek, de hulp van het Ro de Kruis ernstig in gevaar zal brengen. Totomis herhaalde dat de gevangenen op het eiland hun vrijheid kunnen her krijgen, door een verklaring te teke nen waarin zij zich verbinden, zich te zullen onthouden van anti-regerings- en politieke activiteiten. Op Jioera zitten ongeveer 240 vrou wen en 600 mannen en op Leros, 32 km van de Turkse zuidkust, nog zo'n 1750 man. Hij bevestigde dat mevrouw Helen Vlachoe, de Atheense dagbladuitgeef ster die de publikatie van haar twee kranten staakte uit protest tegen de censuur, nog onder huisarrest staat. Totomis ontkende categorisch dat haar man, marine-kapitein in ruste Constantinos Loundras. eveneens een beperkte bewegingsvrijheid heeft. Hij zei: „Hij is beslist niet verplicht thuis te blijven." Op de vraag of er al een officiële aanklacht is ingediend tegen de compo nist Mikis Theodorakis antwoordde de minister: „Er wordt nog een onderzoek ingesteld naar zijn activiteiten, maar er zal in ieder geval één aanklacht wor den ingediend wegens optreden als legerkapitein". Theodorakis werd op 21 augustus in een militair uniform gearresteerd na drie weken door de veiligheidspolitie te zijn geschaduwd. Hij schreef de muziek van de films „Zorba de Griek" en „Phaedra". Zijn muziek werd na de staatsgreep van 21 april verboden. Hij zit gevangen in het algemene hoofdkwartier in Athene van de geheime politie. ten en andere aanhangers van Mao in fabrieken en ministeries, om zodoende de oppositie het hoofd te kunnen bie den. Terwijl Tass Mao ervan beschuldigt dat hij van het leger zijn belangrijkste propaganda-apparaat maakt, prees het agentschap de tegenstanders van Mao. Het noemde president Lioe Sjao-tsji „een voortreffelijk staatsman" die al lang geleden is geschorst. Volgens Tass wordt het Chinese leger nu ook gebruikt voor de verheerlijking van Mao. Legereenheden zouden in Pe king, Sjanghai en andere steden cur sussen organiseren om het Maoisme te onderwijzen. Speciale afdelingen zouden in het le ven zijn geroepen om het „Egoisme" te bestrijden en heropvoeding van com munistische partijleden terhand te ne men. Volgens Tass, valt onder „Egoisme" elke kritiek. Als die kritiek gericht is tegen Mao en zijn volgelingen, is zij „contrarevolutionair". „Egoisme" werd ook omschreven als het eisen van ver betering in de armzalige levensvoor waarden. TEL AVIV In een grot in het ge bied van Jenin, op de westelijke oever van de Jordaan, hebben Israëlische troepen elf Arabiieren gevangen geno men, die bewapend waren met Chinese en Russische wapens. Volgens Israëli sche officieren, is de groep uitgezon den door „het Palestijnse bevrijdings front" en opgeleid in een Syrisch le gerkamp. ADVERTENTIE ADVERT ENT/6 Brand? Altijd mogelijk, nietwaar. Goed, verzekering dekt de schade. Maar: alle schade? Ook de opruimingskosten? Het architecten honorarium? En is de schadeuitkering ge baseerd op de herbouwkosten op het tijdstip van de ramp, ook zonder „overdekkingsclausule"? Ja. Als u een polis van Woudsend hebt wèl. Die is helemaal up-to-date. Dat ziet u in één oogopslag want kleine lettertjes zijn er niet bij op een Woudsend polis. Welke verzekering u ook sluit, er is juist dat tikje extra meeverzekerd, dat u voor onaangename verrassingen be hoedt. Van autopapieren-vergoeding bij een autopolis, tot extra ligdagen bij een ziekenhuisverzekering. Schade af wikkelen? Super snel, dankzij moderne computer. Definitie van Woudsend: van deze tijd, oernederlandse degelijkheid, zonder juridische haarkloverijen datgene uit keren, waar u recht op hebt. Vraagt u daar eens meer over aan de assurantie-tussen persoon, uw raadgever en pleitbezorger! HPussen de glanzende spiegels en kostbare wandtapijten van het Golestan-paleis te Teheran zal op don derdag 26 oktober Mohammed Reza Pahlevi, de sjah van Iran en het „licht van de Ariërs" van een gou den presenteerblad eer. kroon nemen, die is versierd met 3.755 juwelen, deze op zijn grijzend hoofd plaatsen en zich zelf uitroepen tot „koning der konin gen" van het oude Perzië. De kroning, waarbii de vorst zal ge zeten zijn op de beroemde pauwentroon die is ingelegd met 26.733 edelstenen, zal het weelderigste feest inleiden, dat Iran ooit heeft meegemaakt. Zes miljoen gloeilampen, door het ministerie van Economische Zaken in de hele wereld besteld drie vliegtui gen vol komen alleen al uit Pakistan zullen kilometers straat en tal van gebouwen in een feestelijk licht zetten. Op de bergtoppen ten noorden van Teheran zal vuurwerk worden afgesto ken, zeven dagen en zeven nachten zal een feest worden gevierd, opgeluis terd door Afghaanse trommelslagers, de pop-zangeres Sandie Shaw en Iraan- se kunstenaars. Er zullen 748 nieuwe ontwikkelingsprojecten worden inge wijd, van scholen en klinieken tot open bare badhuizen. T^e Iraanse monarchie dateert van 2.513 jaar geleden, maar de dy nastie van de Sjah zelf slechts van 1926, toen zijn vader, een kozakkenko- lonel, die nauwelijks lezen en schrij ven kon, zich meester maakte van de troon en het tegenstribbelende land de 20ste eeuw in begon te dringen. De Sjah is zijn vader die in de tweede wereldoorlog verdacht van na zisme door geallieerden in ballingschap werd gezonden in 1941 opgevolgd, maar hij heeft zijn kroning 26 jaar uitgesteld tot hij zelf een erfgenaam had en zijn campagne om Iran te mo derniseren resultaten begon af te wer pen. „Het is geen reden tot trots, als men de koning is van een arm volk", verklaarde hij. Thans heeft hij een zesjarige zoon, kroonprins Reza, om SJAH REZA juwelen en amnestie te tijdens de kroning naast zijn troon staan. En nu zijn 25 miljoen onderdanen beginnen te profiteren van het indruk wekkendste ontwikkelingsprogram van het Midden-Oosten verklaart hij: „Ein delijk heb ik het gevoel, dat ik iets kan laten zien". Tran is ver gevorderd sinds de sjah, destijds een jongeman van 22 'jaar, in dit land van feodale adel en achterlijke godsdienstige leiders aan het bewind is gekomen. Zijn „witte revolu tie" brengt de boeren hervorming van het grondbezit, onderwijs, rechten voor de vrouw en andere weldaden, waar van zij nooit hebben gedroomd. De sjah geeft toe, dat hü van de democratie heeft moeten afzien om de hervormingen op gang te krijgen. Zo doende is de politieke vrijheid verre van volmaakt, maar het grootste ge deelte van de oude oppositie steunt hem thans. In de museumachtige troonzaal zal de „Sjahinsjah" zichzelf en zijn gema lin, de 29-jarige Farah tot keizerin (Sjabanoe) kronen. Farah was een onbekende studente in de bouwkunde te Parijs, tot zij acht jaar geleden de derde vrouw van de Sjah werd. Zij zal de eerste vrouw zijn in dertien eeuwen, die in Perzië wordt gekroond. IViet alle Perzen voelen zich even wel gelukkig met hetgeen staate te gebeuren. Op grond van een keizer lijke amnestiewet zuller. tussen de 6.000 en 7.000 gevangenen ter gelegenheid van de kroning in vrijheid worden ge steld en onder de opiumhandelaars en velerlei andere misdadigers, bevinden zich honderden inbrekers en dieven. Menige bezorgde burger van Tehe ran laat uit vrees dat de politie het een week lang te druk zal hebben in verband met de feestelijkheden haas tig extra sloten op zijn huis aanbren gen. ADVERTENTIE Al spelende met een fles Citroenbrande wijn De Kuyper en de frisdranken naar uw keuze, maakt U ettelijke heerlijke longdrinks. En let welCitroenbran dewijn De Kuyper wordt nog steeds verkocht in de héleliter-fles. U doet er dus lekker lang mee. BRUSSEL De seinwachter uit Luik, die is aangehouden na het spoor wegongeluk van 4 oktober te Fexhe le Haut Clocher, is gisteren voorlopig vrijgelaten. Bij het spoorwegongeluk zijn dertien mensen om het leven geko men en een zeventigtal gewond. De Kamer van Inbeschuldigingstel ling te Luik kreeg een beroep van de verdediging te behandelen tegen ver lenging van het aanhoudingsbevel met een maand en schortte dit bevel op. De verdediger had gesteld, dat verdere de tentie niet nodig was voor het verdere onderzoek van de zaak tegen de sein wachter.

De Vallei | 1967 | | pagina 6