Veenendaals - dagblad NIEUWE OORLOGSDREIGING IN HET MIDDEN-OOSTEN Egypte boort torpedojager van Israël in de grond Sinds '64 ruim 10 procent minder werkgelegenheid in textielindustrie Bulten Naamsverwisseling bij begrafenis Rusland maakt zich mooi voor revolutie-feest MEER ARRESTATIES VAN SPIONNEN IN DUITSLAND Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei GRAF VAN MARX BESMEURD GEHEIM WAPEN VAN RUSSEN GEBRUIKT Sovjet-minister in Egypte Margarine een cent duurder Wolkenvelden VAKBONDSVOORZITTER SCHETST SOM3 JiEELD Bos of woud (I) NIET SLUITPOST 0 In Kesteren heeft men de indruk, dat ds. C. v.d. Berg lachend naar het noorden is gegaan. Spijt over zijn beslis sing heeft hij niet, zo bleek ook uit zijn afscheidspreek. Ondanks het feit, dat hij nog een slordige achtduizend gulden aan traktement achterlaat in Kesteren toonde de predikant zich verheugd zo veel ze genrijke arbeid te hebben gedaan in deze Betuwse gemeente. Auto onder trein vier jongelui gewond FRONTALE BOTSING Raketten Stuurloos Tweede Geschil vijfdaagse win kei personeel drijft werkgevers en bonden uiteen KELNER Zware brand in Engeland DE GAULLE IN ANDORRA Confectiefabriek gaat dicht: 30 ontslagen Vermiste vliegers ongedeerd Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 er> 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 23 OKTOBER I967 4le JAARGANG üMM De Israëlische torpedoboot jager Eilath. UTRECHT De werkgelegenheid in de textielindustrie vervult ons met grote zorg. De totale personeelsbezetting van de textielindustrie is van 1964 tot 1966 met ongeveer negen procent verminderd. Sinds eind 1966 is de personeelsbezet ting opnieuw verminderd met enkele procenten. Dit zei de voorzitter van de katholieke bond van werknemers in het kleding en textielbedrijf „Sint Lambertus" vanochtend in Utrecht bij de opening van de algemene vergadering van deze bond. De Israëlische torpedoboot jager Eilath is door Egyptische raketten tot zinken gebracht. Vijftien opvarendfin zijn omge komen, 36 worden vermist en 151 kon den worden gered. Tenminste .8 gered den zijn gewond. Hier het aan land bren gen van de gewonden voor transport naar het militair hospitaal in Beërsheba. Hoewel het huidige beeld somber is, zag hij enkele lichtpuntjes: de verbete ring van de conjunctuur in West-Duits- land (iets dat ook gevolgen voor ons kan hebben), de financiële hulp en naar hij hoopte ook handelspolitieke hulp, die' de katoenindustrie van over heidswege gaat ontvangen en de stu dies in de wolsector onder leiding van prof. Goldschmidt. Tn het voorbijgaan werd op de pers- conferentie bij de aankoop van Het Deelerwoud" de opmerking gemaakt, dat in een klein land als het onze moeilijk kon worden gesproken van „woud". Kijken we evenwel in histo rie en aardrijkskunde, dan komt het vele malen voor en ik herinner slechts aan het Baduhenna-woud (in 't oude Friesland door Tacitus gelokaliseerd) en aan het Woud zonder Genade ,dat in de buurt van Leiden moet hebben gelegen en waarover we zelfs op school leerden. Dorpen en stadjes vin den we er tot de huidige dag mee aangeduid, als 't Woud (bij Delft, als ook langs de Geld. Vallei), Wouden bei g, Woudenstein, Woudrichem, Woudschoten, Woudsend, Zevenwou den e.v.a., waarbij ook aan „wold" dient te worden gedacht. We lezen bij Tacitus, dat de Germanen hun goden in heilige wouden („luci") vereerden; ze vormden het verblijf der jachtgodin Diana. Reeds in de vroege middeleeu wen waren er vele oerbossen vernield en geleidelijk moest het natuurwoud wijken voor andere belangen; het Beekbergerwoud hield 't langst stand, n.l. tot plm. 1869. Oorspronkelijk werd een gebied met wild doorstrengeld struikgewas „bos" genaamd en later werd deze naam zowel toegepast op een aantal opgaande bomen, als op kreupelhout. De naam „woud" ge bruikte men bepaaldelijk in de beteke nis van groepen opgaande bomen, in hoofdzaak van dezelfde soort. Een mooi woord is verder „foreest", d.i. bos buiten de omtuining. We zouden het beste kunnen zeggen, dat^de naam „woud" allengs voor meer georgani seerde bossen werd gebruikt (>n dat het begrip „bos" iets wilds en ruws inhield, zonder orde of regel. 23-10-'67 A. B. WIGMAN Omdat de textielindustrie in Neder land voor een belangrijk deel is gecon centreerd in Twente en Brabant, be pleitte de heer Huysmans maatregelen die op het scheppen van vervangende werkgelegenheid zijn gericht. Hij vroeg speciale aandacht voor het feit dat onder invloed van de sterk ver minderde bedrijvigheid, zich het ver schijnsel van het .„short-time" werken vooral voordoet in de textiel- en kle dingindustrie. Uit cijfers die betrekking hebben op de afgelopen maand augus tus blijkt bijvoorbeeld dat van het to taal aantal minder gewerkte uren van de Nederlandse industrie, 40 procent voor rekening komt van de textielin dustrie én 25 procent van de kleding industrie. "wrekende over de ontwikkelingslan den erkende de St. Lambertusvoorzit- ter dat ook de textiel- en kledingindus trie ruimer baan zal moeten geven aan de ontwikkelingslanden. Hij is echter van oordeel dat waarborgen geschapen moeten worden dat de offers die moeten worden gebracht niet uitsluitend op re- ken'ng komen van enkele ontwikkelde landen. De heer Huysmans deelde mee dat op drie november een CAO-gesprek zal plaatsvinden tussen de textielwerkge- versfederatie en de werknemersbonden. Wat de werkgevers precies zullen vra gen is nog niet te zeggen aldus de heer Huysmans maar volgens hem staat wel vast dat zij hun grote be zorgdheid zullen uitspreken over de ge volgen van een integrale toepassing van de cao. De heer Huysmans stelde hier bij voorbaat al tegenover, dat de lonen niet de sluitpost behoren te zijn bij de calculaties die in de onderne mingen worden gemaakt. De heer Huysmans keerde zich tegen de gedachte dat werklozen niet voldoen de bereidheid tonen nieuw werk te aan vaarden. Hij stelde dat naar zijn me ning de werklozen in het algemeen heb ben te lijden onder hun werkloosheid en niets liever willen dan zo gauw moge lijk weer aan de slag te gaan. Hij deed een beroep op de werkgevers bij het aantrekken van personeel de leeftijds grenzen niet te nauw te stellen. Over de confessionaliteit van de vak beweging zei hij dat het St. Lambertus- bestuur vooralsnog van oordeel is dat een eigen katholieke vakbeweging het beste middel is om de maatschappij een christelijk aanzien te geven. 0 In Veenendaal werd zaterdag 't beat- festijn, dat door één man was opgezet een groot financieel fiasco. Het bezoe kersaantal was bij lange na niet toerei kend om de hoge honoraria te kunnen uitkeren. LONDEN Onbekende vandalen hebben teer en veren op het graf van Karl Marx op de Highgate begraaf plaats in Londen gesmeerd. Op het graf van de communistische filosoof waren de woorden „nationaal ront stelt Engeland voorop" geklad. De politie stelt een onderzoek in. HEERLEN. Gisteravond even te gen middernacht is op de spoorweg overgang Ten Esschen te Heerlen een personenauto meegesleurd door een trein. Van de vier jeugdige*inzittenden twee jongens en twee meisjes, in leeftijd variërend van 17 tot 21 jaar liepen de meisjes en één der jongens zware verwondingen op. De andere knaap kwam er met een hersenschud ding van af. Allen zijn opgenomen in het St.-Jozefsziekenhuis te Heerlen. De overweg is beveiligd met automatische halve overwegbomen. KERKDRIEL. Op de provinciale weg Hedel-Rossum onder de gemeente Kerkdriel heeft zondagavond een fron tale botsing plaatsgevonden tussen een personenauto en een personenbusje, die aan de bestuurder van de personenauto het leven heeft gekost. Het slachtoffer, de 53-jarige heer W. W. Eltink uit Beneden-Leeuwen, over leed tijdens het vervoer naar een zie kenhuis. Zijn echtgenote, alsmede de bestuurder van het busje zijn levensge vaarlijk gewond opgenomen in zieken huizen te 's-Hertogenbosch. De zeven inzittenden van het busje, onder wie drie kinderen, waren allen afkomstig uit Eindhoven. TEL AVIV Met een nieuw ge heim type raket, geleverd door de Sov jet-Unie, heeft de Egyptische marine in de nacht van zaterdag op zondag de Israëlische torpedobootjager Eilath tot zinken gebracht. Vijftien van de ruim tweehonderd opvarenden zijn omgekomen; zesen dertig worden vermist. Het Israëlische kabinet kwam giste ren in spoedzitting bijeen om tegen maatregelen te bespreken. Na afloop werd geen verklaring uitgegeven. De regering staat onder zware druk van verscheidene politieke partijen om de niet-uitgelokte aanval op de Eilath met geweld 'te beantwoorden. Wat in Israël vooral ontsteltenis heeft veroorzaakt is de gedachte dat Egypte, dat in juni zo'n zware nederlaag leed, nu plotseling beschikt over wapens van formidabele uitwerking. „Dit is onze eerste nederlaag tegen Egypte", was de algemene opvatting. De Eilath was op patro^Ie voor de kust va^i Sinai fin voer 5jnc. de Is raëlische marineleiding anderhalve mijl buiten de Egyptische territoriale wateren. Van de haven van Port Said uit lanceerde een door Rusland gele verd Egyptisch oorlogsschip, bewa pend met Russische raketten, vier pro jectielen op de torpedobootjager af. Al le vier raketten troffen doel. De Eilath was na het eerste schot al stuurloos. Na het tweede stond zij van voor tot achter in brand en moest ver laten worden. Daarna troffen nog twee raketten, ieder ongeveer een ton zwaar, het brandende wrak, dat kort daarna zonk. Er was nauwelijks tijd geweest om noodseinen uit te zenden. De sloepen waren door de eerste treffer al on bruikbaar geworden. De opvarenden, ook de vele gewonden, sprongen in zee en probeerden zich zwemmend te redden. De hele nacht zijn schepen en helikopters van de Israëlische strijd krachten bezig geweest met het zoeken naar overlevenden. Zij werden daarbij gehinderd door Egyptisch afweervuur. De Eilath heeft op bijna dezelfde plaats waar zij ten onder ging in juli twee weken na het einde van de oorlog, een zeegevecht geleverd met Egypti sche oorlogsschepen. In die slag gingen twee Egyptische motortorpedoboten verloren. Het Egyptische opperbevel heeft nog bekendgemaakt, dat een tweede Is raëlisch vaartuig werd aangevallen toen het zich ten noordoosten van Port Said bevond. Het kreeg voltreffers en verscheidene ontploffingen werden waargenomen aan boord van het schip, dat zinkende was. Alle Egyptische vlooteenheden keerden op hun basis te rug. Het Egyptische kabinet vergaderde zondagavond gedurende drie uur, waar bij de jongste gebeurtenissen werden besproken. Ali Sabri, de minister-presi dent in de Suez-Kanaal-zone, deelde in een rapport mee, dat de burgerbevol king van Ismailia en Suez is geëva cueerd. Alleen zij wier aanwezigheid dringend noodzakelijk is, zijn achterge bleven. Volgens een officiële bekendmaking heeft president Nasser onderscheidin gen toegekend aan officieren en man schappen die aan de actie tegen de „Eilath" hebben deelgenomen. De de coraties werden gegeven wegens „hun heldhaftige daden tijdens dit gevecht". Israël heeft de Veiligheidsraad der Verenigde Naties zondagavond schrifte lijk doen weten, dat Egypte voor het tot zinken brengen van de torpedoboot jager Eilath de beschuldiging heeft uit gesproken, dat een Israëlisch schip Port Said had beschoten. Israël heeft die beschuldiging van de hand gewe zen. De Israëlische ambassadeur Gideon Rafael heeft nadere bijzonderheden over het tot zinken brengen van de Eilath genoemd in een brief aan de president van de raad, de Japanse am bassadeur Senjin Tshoerokoa. CAIRO De Russische onderminis ter van Defensie maarschalk Socholof is zondag aan het hoofd van een mili taire delegatie in Cairo aangekomen, i meldt het semi-officiële Egyptische blad Al Achram. Over het doel en de ur van het bezoek wordt niets ge zegd. iiiiitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHg RIJEN Het meisje, dat in dit graf rust, is niet Lia Roeien, doch haar vriendin Rietje van Wijn gaard. Na een auto-ongeluk wa ren beide meisjes dinsdagavond ernstig verminkt naar een zieken huis in Breda gebracht. Eén hun ner overleed daar. Door een fout by de indentificatie werd toen aangenomen dat de overledene Lia Roeien was. Pas toen het an dere meisje zaterdag bij kennis kwam werd de vergissing ontdekt. Zie voor een uitvoerig bericht el ders in dit blad. AMSTERDAM Het geschil over de vijfdaagse werkweek voor het winkel personeel heeft de vakbonden en werk geversorganisaties nog verder uit elkaar gedreven. De eersten zijn bijzonder ge beten op de Stichting Mitex, de orga nisatie van textielwinkeliers. Deze heeft vrijdag het bericht gelanceerd dat de vakbonden zouden instemmen met een landelijke winkelsluiting op maandag. Niets is echter minder waar, aldus de secretaris van het samenwerkingsorgaan der vakbonden, de heer A. Fogarin: „Wij houden onverkort vast aan de lan delijke sluiting op zaterdagmiddag". Op de Christelijke Middenstandsbond na vinden de overige organisaties van win keliers dit een onaanvaardbaar uit gangspunt. De Stichting Mitex ontleent haar be richt aan een onderhandelingsstuk van de vakbonden, gebruikt in het overleg over een zg. bindende regeling (in plaats van een cao) voor het personeel van de textielwinkels. Dit overleg sleept zich al lange tijd voort: zelfs over de loons verhogingen van 1966 is men het nog niet eens geworden. In het pakket eisen van de vakbewe ging wordt de maandagsluiting als een van de oplossingen voor de „vijfdaagse" geaccepteerd. Maar, zo beklemtonen de vakbonden, alleen zo lang het lande lijke oyerleg nog niet tot een resultaat heeft geleid. MOSKOU Een rode wimpel, wapperend van de door strijklicht bestraalde hoogste vry staande toren ter wereld, 679 schijnwerpers, gericht op het Kremlin, lichten langs de lijnen van de voornaamste gebouwen en het grootste vuurwerk, dat Moskou ooit heeft gezien, zullen in de hoofdstad van de Sovjet-Unie het ken merk zijn van de 50e verjaardag van de bolsjewistische revulotie in novem ber J917. De plannen voor de versiering op 7 november samenvattend meldt het of ficiële persbureau „Tass" vandaag, dat de glans van het elektrisch licht boven deze stad van 6,5 miljoen inwoners, op vele kilometers afstand zichtbaar zal zijn. Een portret in mozaïek van de man, die de revolutie heeft geleid, Vladimir Hjits Oeljanof, zich noemende Lenin, zal volgens „Tass" worden geplaatst in de nabijheid van zijn mausoleum van rood en zwart marmer op het Rode Plein. Enorme vlaggen zullen als roden zei len wapperen boven het Rode Plein, waar op 7 november een militaire pa rade en een demonstratie zal plaats hebben. Langs de hoofdstraat van Moskou, de rky-straat, zal men andere versierin gen kunnen zien, die de samenwerking van de communistische landen symboli seren en langs de ringweg rondom het centrum der stad, komen overeenkom stige versieringen, b'etrekking hebben de op de 15 republieken van d^ Sovjet- Unie In de rivier de Moskwa zullen sche pen, waaronder ijsbrekers, platboomde andere vaartuigen worden veran kerd en geïllumineerd. De plechtigheden omvatten o.m. een grote rede, die op 3 november zal wor den uitgesproken door de hoogst ge plaatste man van de Sovjet-Unie, Leo nid I. Breznjef, de secretaris-generaal van de communistische partij in de Sovjet-Unie en op 5 november activitei ten te Leningrad, waar de revolutie is begonnen en dat destijds St. Peters burg heette. BONN Opnieuw zyn in West-Duitsland arrestaties verricht wegens spiona ge voor Rusland. In Neurenberg werd een 55-jarige man gegrepen en in West- Berlyn een politieman. Er worden nog meer aanhoudingen verwacht. De arrestaties zouden verband houden met het oprollen van spionagecellen Ih Bonn, waarby onlangs vyf men sen in hechtenis werden genomen. De overgelopen Rus, wiens inlichtin gen daartoe de stoot gaven overste Jefgeni Runge is in Amerika ver hoord door de president van het West- duitse bureau voor veiligheid, Schrüb- bers. Dat gebeurde in Washington in het hoofdkwartier van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst. Luitenant-kolonel Runge blijkt acht jaar lang als Russisch contactman te hebben gewerkt in het Ruhrgebied. Toen hij enige tijd geleden werd terug geroepen naar Moskou om rapport uit te brengen verwachtte hij moeilijkhe den. Op de terugreis meldde hij zich in West-Berlijn bij de Amerikanen. De Amerikaanse inlichtingendienst vloog hem naar het verhoorcentrum Camp King bij Oberursel in het Taunusge- bergte. Zodra duidelijk werd, welk een goede vangst men met Runge had gedaan, werd de overloper naar Ame rika overgebracht. Een van de vijf spionnen, die in Bonn werden gegrepen, is de kelner Martin Marggraf (41). Deze man blijkt een vertrouwd medewerker te zijn geweest op de residentie van bondspresident Lübke: bij grote ontvangsten werd hij daar meermalen als kelner gehuurd. Marggraf was een specialist in het aan brengen van verborgen microfoons en andere afluisterapparatuur. Hij heeft als kelner dienst gedaan in de meest vooraanstaande restaurants en hotels van Bonn en gold overal als een uitne mende kracht. Vlak voor zijn arrestatie had hij een contract getekend met het Parlemen tair Genootschap, het trefpunt van di plomaten en politici in de Westduitse hoofdstad. STRETFORD (Engeland) Brand weerkorpsen uit de wijde omtrek heb ben vanmorgen een reusachtige brand in de Amerikaanse Kellogg (Corn Fla kes) voedingswarenfabriek in Stretford bij Manchester bestreden. Zeven brand weerlieden werden bedwelmd door rook in ziekenhuizen opgenomen. Na vijf uur hadden 150 brandweer lieden uit Stretford (Cheshire), Man chester, Salford en Stockport de brand nog niet in bedwang. Ambulances ston den gereed met 20 ademhalingsappara ten. Na zes uur verklaarde de com mandant van de brandweer van Lan cashire, dat men de brand beheerste. De produktie werd gestaakt en de óchtendploeg naaf huis gestuurd. De schade is nog niet geraamd. ANDORRA President De Gaulle is zondagavond per trein uit Parijs naar Andorra vertrokken, waarvan hij als'Frans staatshoofd één van de twee besturende „prinsen" is. Zijn mede prins, de Spaanse bisschop van Urgel, zal De Gaulle tijdens zijn bezoek van één dag niet ontmoeten. De prelaat, mgr. Iglesias-I-Navarri, zal zich heden op ruim 100 km afstand met diocesane zaken bezig houden, zo heeft 'n woord voerder van hem meegedeeld. De Fran se en de Spaanse prinsen van Andorra hebben elkaar nog nooit ontmoet. 1 STADSKANAAL De confectiefa briek „Zonneschijn" te Oude Pekela, die vorig jaar ongeveer 30 mensen moest ontslaan, wordt geliquideerd. De nog in dienst zijnde 30 personeelsleden is afgelopen week, nadat zij hun loon hadden gekregen aangezegd, dat het bedrijf geliquideerd zal worden. Het bedrijf heeft surseance van beta ling aangevraagd. De werknemers heb ben nog loon tegoed van acht dagen. De heer C. Bel, noordelijk districtsbe stuurder van de „Christelijke bond tex tiel en kleding" vond het een trieste geschiedenis. Er is nog geen enkel overleg geweest, zei hij. De fabriek fa briceerde uitsluitend pyjama's. Er was geen lapje stof meer in de fabriek aan wezig. INUVIK (Canada) Drie mannen, die op een vlucht van Anchorage naar Inuvik in het Canadese North West Ter ritory sinds acht dagen vermist wer den, zijn zondag levend aangetroffen bij hun vliegtuig, aldus een woordvoer der voor de Canadese luchtmacht. De mannen werden bij Old Crow, 240 km ten zuid-westen van Inuvik, ge zien door een vliegtuig van de Wein- Alaska Airline. Zij waren op 14 oktober uit Anchora ge vertrokken voor een vlucht van 800 km naar Inuvik, waar zij echter niet aankwamen. DEN HAAG Het pakje margarine (250 gram) kost met ingang van van daag een cent meer. De fabrikanten hebben hiertoe besloten wegens de ge stegen pryzen op de wereldmarkt. Afgelopen zaterdag werden in ons land middagtemperaturen geme ten, die varieerden van 16 graden aan zee tot 22 graden in het Zuidoosten. Deze zeer zachte lucht werd met zui delijke winden aangevoerd tussen een depressie, die van het zeegebied ten westen van Schotland naar het noord oosten trok en een hogedrukgebied boven Zuidoost-Europa. Een bij de depressie behorend kou front drong zondagmorgen ons land binnen, waarbij wat regen viel. Ach ter het front stroomde met zuidweste lijke winden koelere lucht onze omge ving binnen. Een rug van hoge druk, die zich vervolgens naar het oosten uitbreidde, zorgde voor vrij zonnig weer, waarbij de middagtemperaturen toch nog tot omstreeks 15 graden op liepen. Inmiddels koerst een depressie van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het noordoosten. Het bijbehorend koufront, dat maandagmorgen boven de Britse eilanden lag, trekt in onze richting en zal ons dinsdag in de loop van de dag bereiken. Voor dinsdag worden dan ook wol kenvelden verwacht, waaruit hier en daar wat regen zal vallen. In de nacht en vroege ochtend kan in het binnen land wederom plaatselijk mist voor komen. De middagtemperaturen zul len dinsdag niet veel verschillen van die van maandag en de wind blijft zwak tot matig uit richtingen tussen zuidwest en west.

De Vallei | 1967 | | pagina 1