Jeroen Bosch" kreeg 100.000e bezoeker Brazilianen zijn enthousiast over Liesbeth List TV-rechtbank" met klassieke Crime passionel' Toneelprijs van Philips voor Hamlet" Haagse Comedie imponeert in „Van de brug af gezien n NTS wijdt aandacht aan woning Sjah van Perzië 1 RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN Ontwikkeling bij Protectar Grote order voor Phibos Ford Antwerpen werkt korter PILOOT STORM HECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG JJ NEDERLAND SPAARDE IN AUGUSTUS MINDER MACMILLAN DOET ARCHIEF CADEAU Gynaecologische ontdekking Pag.na 2 MAANDAG 23 OKTOBER 1967 17 Maar zoals je zult zien, gebeurden er dingen die zijn levensweg verander den. De jongen liep nu tegen de twin tig. Zijn'theologische studie onthief hem van de militaire dienst, vwant geen christelijke regering, zelfs de oqze niet, verwacht, dat een toekom stig godsdienaar wapens draagt en lessen gaat nemen in de wijze, waar op hij Gods kinderen zal moeten ver delgen. Maar de jongen voelde zich daardoor vernederd. De vrijstelling maakte, dat hij zich minder dan de anderen ging beschouwen. Hij kwam heel vaak in conflict met zichzelf, want hij had een logische geest en hij was verzot op wiskunde. Hij be gon een wrok te koesteren tegen de theologie, omdat die hem van het le ven verwijderde, zoals hij dit kende en zag. Hij meende een vage irrele vantie in de diepzinnige dogma's van zijn professoren te bespeuren. De twijfel sijpelde zijn geest bin nen, zonder dat hij wist, waar die vandaan kwam. Hij begon te twijfe len, ja sterker, hij begon aan zichzelf te twijfelen. Oom Theodor raadde hem, te bidden om het ware geloof, want geloof, dat was, wat de jongen ontbrak. Het geloof aan alles wat men hem gezegd had, het geloof aan de goddelijkheid van Christus, aan de waarheid van het Evangelie en aan de hemel. Het geloof ontbrak hem en hij bad erom. Zijn kamera den schenen het ware geloof te heb ben, een zeer diep en geleerd soort geloof, dat meer in de leer en het le- lus wortelde dan in de leer en het le ven van Jezus. De meesten van hen waren arme jonge studenten, zoons van boeren, arme geestelijken, zen delingen, kooplieden, stadsbeambten, vermengd met een kleine groep bui tenlanders van soortgelijke afkomst. Maar allen waren vervuld van het verlangen om geestelijke te worden, die unieke rang te bekleden, die de eer verleent de Kerk te dienen, in on ze burgerlijke maatschappij; een pas torie te hebben, een huis, invloed, macht, privileges en zich nooit be zorgd behoeven te maken om zijn in komen, dat, hoe gering ook, in elk ge val volstrekt geregeld zou zijn. Soms, als hij ze vanuit zijn met een vloek beladen eenzaamheid gadesloeg, vroeg de jongen zich echter af, of zij zich van zoveel vreugde zouden bero ven en voor hun examens zouden zwe ten, wanneer zij als eindbeloning al leen maaf een aandeel in de armoe de zouden oogsten, zoals dat het lot van de Heiland was geweest. De jongen voelde het gewicht van zijn eigen geld in zijn zak. Hij was van nature niet gierig en hielp vele der andere jongens aan behoorlijk eten en drinken, betaalde hun ka mers en regelde hun kleine schulden, maar zijn dromen waren van andere aard dan de hunne, veel geweldiger, zijn eerzucht veel meer omvattend. De jongen had visioenen, hij zag de wereld anders dan de anderen die za gen, hij voelde vreemde krachten in zich, die hem naar vreemde paden stuwden? Hij zat vaak in gepeins ver zonken onder de bomen bij de oevers van de Rijn, waarbij hij door een on bestemde smart overvallen werd door datgene, wat er in zijn ziel was opge komen sinds zijn verbeelding gewekt was door die elektrische zaklantaarn. Zijn oom beval hem te bidden en de jongen bad todat zijn knieschij ven pijn gingen doen. Maar zijn hart veranderde niet. Hij bad om verge ving, maar hij voelde zich niet schul dig. Zijn gezondheid was te robuust dan dat hij voelen kon, dat vlees zon de was. Hij bewonderde de kathe draal, zoals hij alle kathedralen be wonderde. Hij ging er geregeld naar toe en luisterde dan naar een van de beste kanselredenaars van de stad. Maar dat alles baatte niets. De impo nerende structuur, de proporties en de stijl van het gebouw boezemden hem een diepere belangstelling in dan de geluiden der menselijke stemmen, die er in weerklonken. Tenslotte stelde de jongen zich de vraag: „leef ik niet ook heden in de eeuwigheid?" In zijn binnenste sprak iets: „Ja". „Goed dan", sprak hij, „dan wil ik mijn talenten gebruiker. Ik wil een man van de daad zijn, ik wil handelen. Want er is geen Boven noch Beneden. Er is slechts één ding, dat alles is, dat één is". Van nu af aan werd de jongen een slachtoffer van de rede. Van de boe ken over de dogmatiek, van die prachtige werken, die de professoren in de theologie hadden geschreven werd zijn geest naar andere sferen getrokken. Hij begon te worstelen en te strijden. Er zijn duivelse mannen in deze wereld, mannen'met grijze haren en baarden, mannen met hoge, bolvormi ge voorhoofden, die meer van sensa- tie en schandalen houden dan een kind van lekkernijen. De jongen kwam ook met hen in E contact. Voor vriendelijkheid en edel- jf moedigheid hadden deze mannen me- mories als zeven, maar voor misda- den en gruwelijkheden beschikten ze over een tergende geheugenkracht. 5 Was de jongen nu ipaar onverschillig E tegenover hen gefeest! Maar dat E was hij niet. Ze konden hun gretige E ogen op hem vestigen en achter zijn rug fluisteren. Niet over de jongen, neen dat niet! Hij was onschuldig. Maar over de vrouw, die haar mans vergiftigd had, over de vrouw, die nu tot zware dwangarbeid veroor- E deeld was, over zijn moeder Maar erger, veel erger was 't, wan- neer iemand er behoefte aan had, 5 om bijzonder vriendelijk en lief voor de jongen te zijn, juist om hem te tonen, dat men medelijden met hem moest hebben, omdat hij zo'n moeder had. Van dit soort medelijden schrok hij terug als van een vergiftig rep tiel, dat zijn kop vanuit een zwart stinkend water opstak. Op een dag ging hij met zijn oom naar een vreed zaam gelegen bergdorp, om zijn moe der te bezoeken. Ja, ze was uit de gevangenis ontslagen en de echte va der van de jongen woonde in hetzelf de huis als zij. Hij heette Gottfried Hij sneed crucifixen en Drevelde ge- S beden, terwijl de moeder van de jon- gen Anatole France, Tolstoi en Nietz- sche las. Gottfried sleet daar zijn le- E ven als een van de sombere asceten E uit oude tijden en in zijn werkplaats S hing een gravure met het inschrift „Wie God met gloeiende ziel liefheeft, wordt één met God". Dat was het soort mysticisme, dat hij uit de ge- vangenis had meegebracht na twintig jaar. Hier in die grote buurtschap tem id- E den van de hoge bergen en de mach- E tige gletsjers van mijn Oberland, E waar ik deze regelen schrijf, voel ik een eigenaardige vreugdetinteling in me als ik terugschouw naar mijn ton- E gensdagen. Ik voel, dat ik er sterk E uit te voorschijn ben gekomen. Ik was S nooit bestemd om een apologeet van S het christendom te worden. Sommi- S gen geloofden uit genegenheid voor mij, dat ik dit worden zou. Zij meen- den, dat de kerk in ieder geval een veilige schuilplaats zóu worden voor een, wiens ouders een moord hebben begaan. Maar nu stapte ik niet lan ger over de steile bekeide straten te midden van de oude gebouwen en in stellingen van Bazel. De lange dis cussies der theologen waren voor mij afgelopen. Binnen een jaar bevond ik mezelf onder dynamo's en turbines, ik studeerde elektriciteit, hydraulica en geologie. Dat was in Zürich op de Polytechnische Hogeschool. Daar was ik eindelijk uit de atmosfeer van mui terij tegen de moderne beschaving. (Wordt vervolgd) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 3641. In Piloots Storms arme, geteisterde brein woedde een miniatuur cycloon, die allerlei waarheden en valse inblazingen door elkaar wierp. Onwezenlijke gedachten botsten met herlevende vertrouwde begrippen, terwijl zijn eigen Ik worstelde met de Heerser der Machines. Deze strijd liep synchroon met het gevecht dat hij, moest leveren tegen de robot, die zich tegep hem ge keerd had, zodra Sandra het stralende, witte symbool had opgeheven en hijzelf het zwarte pendant had laten vallen. De pijnen die hij doorstond in de greep van de meedogenloze machine schenen zijn hersens te verlos sen van alle opgedrongen ballast. De hypnotische in vloed liet hem nu snel los en door alle verwarring heen hoorde hij de professor roepen: „Laat je arm zakken, Sandra, vlug!!" Toen het onthutste meisje niet onmiddellijk reageer de, greep Dubois naar arm en drukte die resoluut om laag. Meteen liet de robot piloot Storm los, richtte zich op en rolde achteruit. Toen strekte hij de metalen ar men langs het „lijf" en wachtteop nadere orders! 8. De huismeester opent de ramen om wat frisse lucht binnen te laten, terwijl de Rechter het stuk koord bekijkt dat aan een balk hangt. „Hier heeft mevrouw Ho zich dus opgehangen", zegt hij. „Ja, Edelachtbare, het was een vreselijk gezicht", antwoordt de huismees ter. Nu pas valt het Rechter Tie op dat de vierkante theepot op tafel is omgevallen, en dat de tuit half over een platte koperen doos ligt. Blijkbaar heeft mevrouw Ho de theepot omgestoten toen ze zich ophing, want de tafel staat recht onder het stuk zijden koord. „U zei dat mevrouw Ho de laatste tijd zo neerslachtig was", zegd de Rechter. „Was dat ook vanmorgen zo?" „Juist niet, Edelachtbare. Ze was heel opgewekt bij het mid- dagmaal", vertelt de huismeester, „maar toen meneer Hwa plotseling op bezoek kwam..." „Hwa Min, de re der?" onderbreekt de Rechter. „Wat kwam die hier doen? Hij zou meneer Ho vanmiddag toch ontmoeten in het gerechtsgebouw?" De huismeester is een beetje verlegen met deze vraag. „Toen ik thee inschonk heb ik natuurlijk wel iets opgevangen van het gesprek tussen mijn meester en Hwa Min", zegt hij. „De reder vroeg meneer Ho om vanmiddag een voor hem gun stig advies uit te brengen. Hij bood er een grote som geld voor. Natuurlijk heeft mijn meester verontwaar digd geweigerd." 34. Direct ging Tekko op zoek en toen hij bijna de voorzijde van het kasteel bereikt had zag hij opzij daarvan een oude vervallen woning staan. „Zeker het koetshuis of zoiets!" mompelde onze vriend en toen hij wat oplettender toekeek ontdekte hij het oude rafelig geklede mannetje van de vorige avond dat nu geknield in zijn tuintje aan het wroeten was. „Wacht!" grinnik te Tekko in zichzelf. „Ik zal eens een grapje met hem uithalen!" Behoedzaam sloop onze vriend om de oude heen zodat hij hem schuin van achteren naderde. En toen hij vlak bij de oude verteller gekomen was zette Tekko krachtig af om met ee. grote sprong vlak voor de tuinman in het slabed terecht te komen. „BOE!" schreeuwde Tekko en toen hij zag dat de oude nijdas met een gil van schrik overeind vloog, barstte onze spokenjager in een onbedaarlijk lachen uit. „Hi, hi, hi, ik dacht dat jij wel gewend zou zijn aan rare geluiden en vreemde verschijningen!" lachte Tekko. „Kom, kijk niet zo sip. Je verwachtte me toch zeker wel is het niet?" „Zeker, zeker, edele heer!" hijgde de tuinman van Ilpenrode. „Maar ik dacht dat U pas vanavond zou komen ziet U!" „Dat doe ik ook beste vriend!", antwoordde Tekko prompt. „Maar het is nu eenmaal een gewoonte van me om als ik iets ga ondernemen eerst de plaats van handeling grondig te onderzoeken. Laat me daarom maar eens gauw een kijkje in het kasteel nemen". DEN BOSCH Gerhard Kreff uit Hamburg, Baudirektor van beroep, was zaterdag de man die de eerste honderd duizend bezoekers aan de Jeroen Bosch expositie in het Centraal Noord-Brabant museum in Den Bosch volmaakte. Toen hij 's morgens om half elf bin nen kwam was hij eerst wel wat ver baasd dat hij een groot aantal deftig uitziende heren op hem zag staan wachten. Zo kreeg hij van mr. Tom Frenken namens het Stichtingsbestuur van de Jeroen Bosch-expositie het standaard werk van Tolnay aangeboden, terwijl hij uit handen van dr. C. Kortmann, commissaris der Koningin in Noord- Brabant, een in de Duitse taal gesteld kunstwerk mocht ontvangen. Burgemeester mr. R. J. J. Lambooy ten slotte vereerde de lang verwachte gast met een volledig exemplaar van de catalogus van de expositie, terwijl een directeur* van de afdeling Oost- Brabant van een inkoopcentrale die se dert enige tijd ook kunst aan haar col lectie artikelen heeft toegevoegd, de heer Kreff een werk naar keuze uit de collectie toezegde. RIO DE JANEIRO Liesbeth List staat, sinds zjj vorige week woensdag in Rio de Janeiro voor het tweede song festival aankwam, op de voorpagina van de meeste kranten. Zij wordt „het grote secces van het festival" genoemd. Een van de bladen schreef vrijdag: „Liesbeth List is op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling in het Copacaba- na Palace hotel", waar zij logeert. Liesbeth List dingt met de vertegen woordigers uit dertig landen naar de Gouden Haan, de hoogste onderschei ding in dit Braziliaanse zang-toernooi. Liesbeth List zingt het liedje „Speel niet met mij" van Frans Mijts en Cees Nooteboom. Zelf zegt zij: „Het is een vrolijk liedje met een ouderwets Rus sisch tintje. Ik verwacht niet dat ik zal winnen tussen al die beroemdheden, maar ik heb de tijd van mijn leven". Onder haar mededingers zijn Jac ques Brei, de Zweedse Monica Zetter- lund, Herve Villar uit Monaco en de Fransman Alain Barrière. Na enk^JCi seizoenen niet op het scherm te r rijn geweest, brengt de VARA-televisie op twee achtereenvol gende avonden weer een aflevering van de TV-rechtbank. Deze televisie-recht bank mocht zich in vorige jaren in een bijzondere belangstelling van het kij kerspubliek verheugen. De zaak die vanavond aan de rechtbank wordt voor gelegd, is een klassiek voorbeeld van een crime passionel. Verdachte is Dirk de Vogel, een metselaar, die er van wordt beschul digd de student Simon van Wageningen en minnaar van De Vogels vroegere meisje, te hebben gedood. De president van de rechtbank Is Prof. Mr. C. Bronkhorst, de beide rech ters zijn mr. J. Roelse enmr. E. van Dijk-Visser, officier van justitie is Mr. G. J. P. Cammelbeeck, de griffier is Mr. A. B. Leeser-Gassan en de verde diging wordt gevoerd door Mr. H. Hui- zinga. De inleiding en het juridisch com mentaar bij deze tv-rechtszitting wor den gehouden door Mr. W. Duk. De produktie is in handen van Erika van Dijk, Anita Leeser en Milo Anstadt. Vanavond van 21.00 22.15 is het eer ste deel van de zitting te zien, morgen om 21.10 uur wordt de zitting hervat en om 22.20 afgesloten (Nederland 1). M HILVERSUM I. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 De tafel van (half)zeven: gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: 19 Eeuwen Utrecht se stadsgeschiedenis door dr. J. E. A. L. Struick. NRU: 20.05 Metropole-ork: amusem.muz. 20.35 Verandering van de moraal, een conferentie van het Nederlands Gesprekscentrum 21.05 In ternationale Orgelweek te Neurenberg; Koor van de Zuidduitse Radio Stutt gart en orgel: mod. gewijde muziek. 21.30 De zogenaamde DDR, serie ra- dio-doc. over de DDR (dl. 2). 22.00 Lichte gr.muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Lichte ork.muz. em koorzang (gr.). 23.30 Radiorama, veertiendaags mini-magazine met een cultureel'knip oogje. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Koorzang. 18.20 Uitz. van D'66. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Op de man af, praatje. 19.05 Geestelijke lied. 19.30 Gevar. pro gr. (opn.). 20.10 Stereo: Klass. ork.- werken (gr.). 21.00 Anders en eender: progr. over de invloed van de Refor matie in Duitsland, Zweden en Neder land. 21.30 Muz. uit de Reformatie (gr.). 22.15 Literama: kron. over boe ken. schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Voor dracht. 23.50 Zoeken naar woorden: serie interviews met kunstenaars. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reel. CVK/IKOR/ RKK: 19.07 Kenmerk, de wekelijkse informatierubr. over kerk en samenle ving. VARA: 19.32 In kleur: Geheim agent 86: De Lokeend, TV-film. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. VARA: 20.20 Per seconde wijzer, quiz. 21.00 Televisierechtbank- De zaak Dirk de Vogel (1). NTS: 22.15- 22.20 Journ. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. TROS: 19.03 Rick de Kikker, TV- film voor de kinderen. 19.08 Rin-Tin- Tin, TV-film voor de jeugd. 19.32 Mijn Oom van Mars, TV-film. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. STER: 20.16 Reel. TROS: 20.20 Kompas, mensen en din gen om ons heen. 20.45 Macbeth, speel film. (filmkeuring: 14 jaar). STER: 22.11 Reel. NTS: 22.15—22.20 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Actualitei ten. 8.15 Lichte gr.muz. (8.308.35 De groenteman) 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportages. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Barok (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00 11.02 Nws.) 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Pianorecital (opn.): klassieke muz. 12.27 Meded. voor land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uit- zending voor de landbouw. 12.40 Sport- revue. 13.00 Nws. 13.10 Journaal met: Dat andere Duitsland, wat moeten wij er mee, beschouwing. NRU: 13.30 De lichte muze belicht: filmmuz. 14.30 Ros trum of Composers. Een Internationaal Forum: Muz. uit Polen. AVRO: 15.00 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox, detective-hoorspel (dl.4). 15.35 Inleiding tot muz.begrip, muzieka- le lezing. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Kerk orgelconcert (opn.): klassieke en mo derne muz. 16.25 Voor de jeugd. 17.15 Dansmuz. 17.30 Lichte gr. muz. voor de tieners. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassiek strijkkwartet (gr.) 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Volks- muz. (gr.). 8.00 Nws. 8.10 NCRV-lied 8.13 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Stereo: Klassieke gr.muz. 9.40 Schoolradio. 10.00 Theolo gische etherleergang. 10.35 Stereo: Ba riton en piano: moderne liederen. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee, gevarieerd progr. (12.23 Voor de landbouwers; 12.27 Me ded. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.40 Actualiteiten). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muz. middag magazine. (16.00—16.02 Nws.). 17.00 Overheids voorlichting: Nws. uit de Nederlandse Antillen. Spreker: E. R. Wouters. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 NAR: Onze Ne derlandse Artiesten Revue op de plaat. 10.00 Nws. 10.02 Klink-Klaar. Aanslui tend: Geen ja, geen nee. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Zorro: progr. voor tie ners. 13.00 Nws. 13.02 Ekspres: gevari eerd platenprogramma. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Er-Jee-Em-Drie. 16.00 Nws. 16.0218.00 Mix: licht platenpro gramma. (17.00 Nws.). DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Sportprogr. 11.35 Skaat en muz. 12.0013.30 Actuele kroniek. 16.40 Journ. 16.45 Filmreportage. 17.15 Film reportage over beroepskeuze. 18.00 18.05 Journ. (Regionaal progr.: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Sportjournaal. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 TV-film. 19.59 Progr.-overzicht. WDR: 18.05 Nws. 18.10 In kleuren: Te kenfilm. 18.25 Hier und Heute (18.50 19.00 Goedenavond). 19.10 In kleuren: Treffpunkt New York. 19.40 In kleuren: Progr. over edelstenen. 19.45 Week overzicht). 20.00 Journ. en weerbericht 20.15. Panorama. 21.00 TV-spel. 22.05 Gesprek over het nieuwe militaire dienst-concept. 23.05 Journ., commen taar en weerbericht. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 TV- film. 18.20 Actualiteiten en muz. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en actualitei ten. 20.00 Dagboek uit de Evangelische wereld. 20.15 Medische rubriek. Aansl.: nws. 21.00 Duitse film. (niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.30 Nieuws., weerbericht en actualiteiten. ROTTERDAM De Philips Toneel prijs 1967 is zaterdagavond in de Rot terdamse schouwburg na afloop van de voorstelling uitgereikt aan Nieuw Rot terdams Toneel voor de opvoering van Shakespeare's Hamlet in de regie van de eerder dit jaar overleden Richard Flink. Deze toneelprijs wordt eens in de twee jaar door de leden van de Philips Toneelvereniging toegekend aan een voorstelling die het hoogste gemiddelde waarderingscijfer krijgt. Van de drie tot dusver bekroonde voorstellingen haalde Hamlet van N.R.T. het hoogste gemiddelde: 7,64. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Woerden (vierde pred. pl. toez.): L. Blok te Ridderkerk; te Wes- terhaar-Vriezenveensewijk (toez.): C. B. Schuurman te Vollenhoven; te Oudewater: G. Biesbroek te Vlaardin- gen; te Rotterdam-Hoogvliet (vac. J. A. Talma): P. Hetebrij te Den Dol- der. Aangenomen: naar Leiden (vac. J. M. D. van den Berg): A. J. de Jong te Sche- veningen. Bedankt: voor Benthuizen: H. van Am- stel te Neerlangbroek; voor Brand wijk: A. van der Vlist te Andel (N.Br.). Geref. kerken: Beroepen: te Oude- en Nieuwe Wete ring: J. W. Bats te Marknesse. Ds. R. van den Berg te Zweelo zal be noemd worden tot vlootpredikant voor vijf jaar, met ingang van mei 1968. Aangenomen: naar Hoogeveen (vac. drs. W. Struys): R. Ypma te Amersfoort. Bedankt: voor Kampen (vac. C. Heijer- man), voor Rhoon, Ter Apel en Veen- dam: F. de Jonge te Emmercompas- cuum. DEN HAAG Met een ware ovatie heeft een laaiend enthousiast première^ publiek zaterdagavond in de Haagse Koninklijke Schouwburg uiting gegeven aan zijn bewondering voor een briljante vertoning van Millers „Van de brug af gezien" door de Haagse Comedie onder regie van Paul Steenbergen en Dolf de Vries. Die bewondering gold niet alleen Ko van Dijk voor zijn aangrijpende vertol king van de hoofdrol maar het ensem ble, dat in een feilloze enscenering het uit 1955 daterende stuk tot een unieke toneelbelevenis maakte. Het stuk speelt zich af onder de Ita liaanse havenarbeiders in Brooklyn, het havenkwartier van New York. Tegen de achtergrond van het sociale drama van de illegale immigranten, die be dreigd worden met terugkeer naar de armoe in hun vaderland, groeit een tweede drama: de liefdestragedie van de goedhartige Eddie Carbone. Hij en zijn vrouw Beatrice hebben in hun kin derloze huwelijk het nichtje Catherine als dochter aangenomen. Even liefde rijk als hij haar verzorgt, stelt hij zijn huis open voor twee neven, die illegaal naar Amerika zijn gekomen. Als echter de jongste van de twee im migranten, de levenslustige Rodolpho, verliefd wordt op Catherine, wordt het Eddie duidelijk dat zijn eigen gevoe lens voor het meisje meer zijn gewor den dan vaderlijke genegenheid. Als hij tevergeefs alle mogelijke mid delen te baat heeft genomen om een huwelijk tussen de twee jonge mensen te verijdelen, gaat hij in hartstocht en jaloezie over tot het weerzinwekkende uiterste. Hij zondigt tegen zijn geweten en tegen de ongeschreven wetten van zijn landgenoten in het havenkwartier. Door verachtelijk verraad levert hij zijn twee jonge landgenoten uit aan de uitwijzingsautoriteiten. Miller heeft van dit tweevoudig dra ma een sterk brok toneel gemaakt met prachtige speelscènes en een aan tal onvergetelijke karakterrollen. In zijn stuk, dat beklemmend is als een klassieke noodlotstragedie, heeft hij als een soqrt „koor" de figuur van de ver teller ingevoerd. Deze advocaat mr. Al- fieri, die af en toe ook de scène binnen treedt, is als het ware de verpersoon lijking van de wetten en het geweten waartegen Eddie zondigt. Zoals de verteller de twee drama's in elkaar schuift, zo hebben de regisseurs Steenbergen en Dolf de Vries dat ook grandioos in hun enscenering gedaan. Zij hadden daarbij de beschikking over een indrukwekkend decor van Hep Van Delft. Binnen het beeld van Brooklyn met de in de titel genoemde brug kon telkens de woonkamer van Eddy worden geschoven. De persoonlijke liefdestragedie speelde rich op die ma nier zichtbaar af binnen het gemeen schapsdrama van de arme, bedreigde illegale immigranten. Ko Van Dijk, die tien jaar geleden de zelfde rol bij de Nederlandse Comedie speelde, was aangrijpend als Eddie. Hij begon als de goedhartige echtgenoot en vader om in sterk ingehouden spel even goed als in krachtige explosies de don kere hartstochten in rijn zondige liefde gestalte te geven. Was Ko van Dijk het glanzende mid delpunt van de voorstelling, ook in de overige rollen werden prachtige presta ties geleverd. Paul Steenbergen was een levenswijze advocaat-verteller, An- ny de Lange de vrouw Beatrice, die heftig bewogen wordt door het besef van het dreigende noodlot en Anne- Wil Blankers heel zuiver het meisje Catherine. Wim van Rooy en Kees Coo ien als de twee Italiaanse immigranten, gaven Ko van Dijk sterk tegenspel, ter wijl Gerard de Groot, Jacques Luyer, Eduard Palmers, Jan Grefe en Roelof den Ambtman de bijrollen passend ver tolkten. De vertaling van Nel Bergmans-Wit haar, die ook tien jaar geleden werd gebruikt, bleek voor de nieuwe reprise te rijn bewerkt. Het succes van deze geweldige voorstelling bij de première zal ongetwijfeld niet bij Den Haag op houden. Donderdag worden in het Golestan Paleis in Teheran Z.K.M. de Sjanhan- sjah van Iran en Keizerin Farah ge kroond. De kroning geschiedt op de 48ste verjaardag van de Sjah en is noodzakelijk om diens zevenjarige zoon Reza tot kroonprins te kunnen be noemen. Van de reportage van de plechtighe den maakt de nationale televisie van Iran voor Eurovisie een samenvatting, waarin ook een gedeelte van de rijtoer van het keizerlijk paar door de straten van Teheran wordt opgenomen. De NTS zendt deze samenvatting don derdag van 22.50 tot 23.15 uur op Ne derland 1 uit. Verslaggever is Joop van Zijl. In de omroepbladen werd deze repor tage aangekondigd voor vrijdag 27 ok tober van 18.30 tot 18.55 uur op Neder land 2 daar het programma, zo werd de NTS aanvankelijk meegedeeld, eerst op vrijdag beschikbaar zou kunnen zijn. Later is gebleken, dat de bandopname reeds in de loop van donderdagavond via het Eurovisienet kan worden ver wacht. De NTS heeft dan ook besloten de reportage nog dezelfde avond uit te zenden. AMSTERDAM De ontwikkeling van de nv beleggingsmaatschappij Pro tector in het boekjaar 1 juli 1966 t/m 30 juni 1967 is, blijkens het jaarverslag, zeer voorspoedig geweest. In dat jaar werden de aandelen opgenomen in de officiële notering ter beurze van Am sterdam. De directie acht dit voor de beleggers zeer belangrijk omdat de aan delen mede hierdoor een meer courant bezit zijn geworden. Per 30 juni 1967 was de officiële beurskoers f 129,50, een stijging van 7,5 pet. t.o.v. een jaar ge leden. Het resultaat acht de directie een ge volg van het gekozen belegingsbeleid. Zo nodig worden onder bepaalde om standigheden relatief belangrijke liqui diteiten aangehouden. Alle aandacht wordt voorts besteed aan de groei. Het rendement neemt geen eerste plaats in. Indien voor de beoogde veiligheid en groei mutaties in de beleggingen ge wenst zijn, worden deze niet uit rende mentsoverwegingen achterwege gelaten. Het aandelenkapitaal is gestegen tot f857.550 en het vermogen voor winst verdeling tot f 2.1 min. In de eerste helft van september 1967 heeft het aantal ge plaatste gewone aandelen het totaal van 20.000 (overeenkomende met een ge woon aandelenkapitaal van f 1 min) overschreden. De groei van het kapitaal van Protec tor doet de directie verwachten, dat voor de aandelen een toenemende be langstelling kan worden tegemoetgezien. Door de stijging van het kapitaal en me de door de uitkering van hogere divi denden door het bedrijfsleven, zijn de inkomsten relatief belangrijk gestegen. Op de gewone aandelen wordt f 2 divi dend uitgekeerd per aandeel van nomi naal f 50 tegen vorig jaar een uitkering van f 1,50. De geografische spreiding van het vermogen was aldus: Nederland 38,1 pet., West-Duitsland 3,4 pet. en Ver. Staten 25,2 pet., dus een effectenvermo gen van 66,7 pet., met de resterende 33,3 pet. als netto liquide activa. HILVERSUM Philips Telecommu nicatie Industrie heeft van de Afrikaan se republiek Boeroendi opdracht ontvan gen voor de levering van een compleet systeem voor telecommunicatie. Met de order is 4 miljoen gemoeid. Philips heeft dergelijke projecten al uitgevoerd voor o.m. Ghana, Sierra Leone, Rwanda en Soedan. Een aantal technici van de P.T.T. van Boeroendi zal in het Philips Training Centre in Hilversum worden opgeleid voor de bediening en het onderhoud van het systeem. De hoofdverbindingen in Boeroendi zullen met straalzenders worden onder houden. De hoofdstad Boejoemboera krijgt behalve over een straalzender de beschikking over een interlokale tele foon- en telexcentrale met aansluitingen in het gehele land. BRUSSEL De directie van de Ford fabrieken te Antwerpen heeft bekendge maakt, dat de staking bij Ford in de Verenigde Staten geen weerslag heeft op de Europese autoproduktie. De Britse en Duitse Fords worden zonder onderbreking verder geprodu ceerd in de verschillende Europese fa brieken en er wordt geen belangrijke storing voorzien. Wel heeft de lange onderbreking van de tractorenproduktie te Detroit, de vraag naar achterassen en transmissies, die in de Antwerpse tractoren fabriek gemaakt worden, verminderd. Enkele produktiebewerkingen en een deel van de assemblage-activiteit zullen geduren de een periode van ten hoogste zeven dagen worden stilgelegd, aldus deze mededeling. BRUSSEL De spaarbanken van de EEG hebben in de maand augustus, on danks het vakantieseizoen, een record aan inleggingen geboekt. In totaal werd in de zes gemeenschapslanden anderhalf miljard gulden meer bij de banken ge deponeerd dan opgenomen, zo meldt de spaarbankenvereniging van de Euro pese Economische Gemeenschap in Brus sel. Alleen in Nederland en Italië werd in augustus minder gespaard dan in augus tus van het vorige jaar. In België, Duitsland, Frankrijk en Luxemburg boekte men dit jaar veel betere resul taten dan vorig jaar augustus. Het totale tegoed bij de EEG-spaar- banken beliep eind augustus jl. 152,6 miljard gulden, waarvan zes miljard in Nederland. LONDEN Naar in Londen werd meegedeeld, heeft de uitgeverij Macmil- lan, die onder leiding staat van de vroe ger Engelse premier van dezelfde naam, het archief over de periode 1850 tot 1939 overgedaan aan het British Museum. De verzameling, die uit bijna een half miljoen documenten bestaat, waaronder brieven, boeken en reacties van lezers, zal in ongeveer duizend boekdelen wor den gebonden en worden tentoongesteld. Onder de brieven bevinden zich exem plaren van Charles Kingsley, Matthew Arnold, Rudyard Kipling, Henry James, Thomas Hardy en W. B. Yeats. ST.-LOUIS Gynaecologen van het St. Mary-ziekenhuis in de Amerikaanse stad St.-Louis zeggen een nieuwe me thode gevonden te hebben om bij zwan gere vrouwx met rhesus-negatief bloed het optreden van antistoffen te voorko men, dat voor het kind ernstige compli caties tot gevolg kan hebben. De artsen die zich vijf jaar lang met het probleem hebben bezig gehouden, maken gebruik van een plasma uit het bloed van rhe- sus-negatieve vrouwen die pas een ge zond, rhesus-positief kind ter wereld hebben gebracht. Dit plasma gaat, in het bloed van een zwangere rhesus-ne- gatieve vrouw gebracht, de vorming van anti-lichamen tegen.

De Vallei | 1967 | | pagina 2