INDRUKWEKKENDE STOET TROK DOOR AMSTERDAM Venus-4 landde op ongunstige plaats Tragische verwisseling bleek na begrafenis Bus niet lijm ontplofte: 4 gewonden IB RAIFFEISENBANK ~ar DE GRAAUWE HENGST 'n jonge uit een "grote" stal 'n volbloed Pentagon korte tijd overrompeld 30 gewonden; 350 arrestaties F abrieksbrand in Sittard: milj oen schade spaarbank en alle bankzaken Demonstraties tegen politiek van V.S. in Viëtnam SYMPATHIE OPGEPAKT PEUTER DOOD NA VAL VAN PONY Handelsembargo tegen Z.-Afrika aanbevolen het paard met de mooiste jonge....! 10.50 ES EMMEIS ANALYSE NAMEN 2 MEISJES VERWARD NA AUTO-ONGELUK AANGEVALLEN AGENT SCHOOT IN DE LUCHT Parachutisten per ongeluk in Rotterdam geland Doden bij Koreaans grensincident Tijdens I de Raiffefsen-spaarweek Is het sparen extra aantrekkelijk TWIJFEL VERMINKT BUITEN GEVAAR Limburgse parochie trekt partij voor „rebelse** pastoor 9 MAANDAG 23 OKTOBER 1967 REEKS VAN Aan de in Amsterdam gehouden Viëtnamdemonstratie van het comité Viëtnam van Piet Nak hebben volgens de organisatoren circa 15.000 mensen deelgenomen. Hier de stoet over het Damrak op weg naar het oude Rai-gebouw, waar met een massa-bijeenkomst deze tweede tocht van het comité werd besloten. AMSTERDAM Evenals andere steden in de wereld, beleefde Amsterdam een roerig Viëtnam-weekeinde. Bij ongeregeldheden werden 27 jongelui aange houden. Zes van hen bleven in arrest. De eerste arrestant die later met een bekeuring op zak weer kon gaan was de man de zaterdagochtend vroeg een twee meter hoog kruis plantte voor het Amerikaanse consulaat op het Mu seumplein als een monument voor de slachtoffers van de oorlog in Viëtnam. Twaalf mensen werden zaterdag aangehouden by ongeregeldheden op hetzelfde plein na afloop van een grote demonstratieve optocht waartoe het Comité Viët nam, voortgekomen uit een initiatief van de oud-verzetsstrijder Piet Nak, had op geroepen. Achtduizend mensen trokken zater dagmiddag in twee uur van het Ooster dok naar de oude Rai met als voor naamste leuzen: solidariteit met de de monstranten in Amerika, onvoorwaar- dèlijke en definitieve beëindiging van de bombardementen in Viëtnam, er kenning van de Viëtcong als zelfstan dige onderhandelingspartner en zelfbe schikking voor het Viëtnamese volk. Bij de Reguliersbreestraat werd een groep demonstranten overigens zon der wapengeweld door de politie uit de indrukwekkend lange stoet verwij derd omdat zij ondanks herhaalde waar schuwingen bleef roepen dat president Johnson een moordenaar was. Langs een omweg sloten zij zich toch weer bij de optocht aan. Nog menig keer werd daarna „Johnson moordenaar" geroepen. De politie trad toen echter niet meer op, „omdat het overgrote deel van de demonstranten zich waar dig gedroeg". In de oude Rai, waar prof. dr. B. Delfgauw uit Groningen concludeerde dat Johnson en zijn verantwoordelijke ministers en generaals als oorlogsmis dadigers kunnen worden beschouwd, betuigde de verzamelde menigte sym pathie met de Viëtnamezen door het kopen van speldjes, krantjes, tijd schriften en vredeslucifers. Twee telegrammen werden ver stuurd. Een ging er naar minister Luns. Daarin werd hem gezegd dat tiendui zend demonstranten in Amsterdam van hem verlangden dat hij de bombarde menten op Viëtnam zou doen stoppen en de vrede in Zuid-oost-Azië doen her stellen.' Een ander telegram, met een eis tot stopzetten van de bombardementen, ging naar president Johnson. Kenne lijk om meer indruk te maken spraken de organisatoren van de mars in dit telegram van vijftienduizend demon stranten. In werkelijkheid waren het er ongeveer achtduizend. Zaterdag pakte de mobiele eenheid van de politie die meteen in actie kwam twaalf jongelui op. Negen de monstranten werden later zonder meer weggestuurd. Drie anderen, die niet had den voldaan aan het bevel te verdwij nen, werden vastgehouden. Zondag werden veertien demonstranten meege nomen. Ook toen bleven er drie in ar rest. Zij hadden met stenen naar de po litie gegooid. De anderen kregen bekeu ringen, onder meer wegens belediging. Cnder hen was de beeldhouwer J. J., die een met hakenkruisen versierd hemd droeg. In incidentele gevallen werd van gummistokken gebruik ge maakt. BAARLE NASSAU De vierjarige Harry Jansen uit Baarle Nassau is za terdag om het leven gekomen toen hij van een pony viel. De jongen was naar het ponyrijden komen kijken en mocht van een van zijn vriendjes op het paard rijden. Aan vankelijk werd hij begeleid. Tenslotte echter liet men hem alleen met het naard dat op hol sloeg. VERENIGDE NATIES, New York De speciale commissie voor de apart heid heeft gisteren in een rapport aan de politieke commissie van de Verenig de Naties aanbevolen, dat de Veilig heidsraad zo spoedig mogelijk byeen- komt om zich te beraden over de af kondiging van een volledig handelsem bargo tegen Zuid-Afrika. ADVERTENTIE JONGE per 1 liter fles PROTESTMARSEN WASHINGTON In de hek we reld is dit weekeinde gedemonstreerd tegen de oorlog in Viëtnam. In Ame rika en Europa, in Azië en Australië kwamen honderdduizenden mensen de straat op uit protest tegen de Ameri kaanse politiek inzake Viëtnam. Washington was het toneel van de felste demonstraties. De voorlopige ha- lans na twee dagen van betogingen was gisteravond: tenminste 30 gewon den en ruim 350 arrestaties. Het hoogtepunt van de betogingen in de Amerikaanse hoofdstad viel op zaterdag. Het ernstigste incident ge beurde bij het Pentagon, het Amerikaan se ministerie van defensie. Ongeveer vijfhonderd betogers slaagden er zater dagavond in het militaire cordon rond om het gebouw te doorbreken. Enkele tientallen van hen zagen kans de hal van het gebouw te bereiken. Op dat punt werden ze door militai ren met de bajonet op het geweer terug gedrongen en letterlijk de trappen van het gebouw afgeveegd. Verscheidene betogers liepen daarbij verwondingen op. Vijf- a zeshonderd demonstranten ble ven voor de trappen op de grond zitten en slingerden de politiemannen en mi litairen beledigingen naar het hoofd. De militairen deden daarop een uitval, waarbij een aantal betogers onder de voet werd gelopen. Aanvankelijk had de demonstratie zaterdag een rustig verloop. De moei lijkheden begonnen toen een Britse vak bondsleider, Chive Jenkins, op een groot grasveld by het gedenkteken van Abraham Lincoln „Amerika's vuile bloe dige oorlogje" veroordeelde. Leden van de Amerikaanse nazipartij doorbraken daarop de afzetting en gooiden het po dium omver. Een deel van de demonstranten, wier aantal werd geschat op zeventigduizend (volgens de demonstranten zelf waren er honderdduizend), trok naderhand naar het Pentagon met het doel zwak ke plekken te vinden in de militaire af zetting. Ze drongen bij de hekken en bekogel den politie en militairen met groenten en fruit. De militairen werden door hun officieren voortdurend gemaand kalm te blijven. Er werd niet geschoten en de bajonetten werden slechts gebruikt om te intimideren. Tweemaal zou er gebruik zijn gemaakt van traangas om de betogers terug te dringen. Tegen middernacht nam de spanning af. De demonstranten kampeerden in de buurt van het Pentagon met het doel zondag de demonstratie voort te zetten. Maar gisteren hadden veel demonstran ten er de brui aan gegeven. SITTARD Een even korte als he vige brand verwoestte zaterdagmiddag op het industrieterrein aan de Nuster- weg in Sittard het hele fabriekscomplex van „Smeco-Syndicaat-King-Kantel-en- ren". De balans na de brand luidde: een miljoen gulden aan materiële scha de en een nog onbecyferd maar vrijwel zeker even belangryk bedrag aan be drijfsschade. Dertig mensen raakten zonder werk. De helft van het zestig man tellende personeel kan vandaag in een depen dance van de fabriek, elders in Sittard aan het werk. Directeur Wijnand Wetzels (45) ligt sinds zaterdagavond met een ernstige zenuwinzinking in bed. Zijn bedrijf een familie-n.v. waar stalen ramen en deuren worden gemaakt is wél tegen brandsschade, maar niet tegen bedrijfs schade verzekerd. Over de oorzaak van de brand was zondagavond nog niets met zekerheid te zeggen. De brand werd zaterdagmid dag door buurtbewoners rond half één ontdekt. De eèrste vlammen werden ge zien in de kantoorafdeling. Daar waren kort tevoren nog enkele personeelsleden binnen geweest. Twee uur later was de Sittardse brandweer het vuur meester. Van de vier jaar oude fabriek vijf hallen en de kantoorafdeling was toen nog alleen een smeulende ruïne over. EMMEN Een brand, die duizenden guldens schade berokkende, brak zater dagmiddag uit in het centrum van Em- men in een van de gebouwen van de N.V. Blauw en Zoon, handel in brand stoffen en gas. Het vuur greep snel om zich heen, maar werd ook spoedig door de brandweer bedwongen. Een aantal gasflessen werd in allerijl naar buiten gebracht. Toch ontplofte nog één van de flessen. GRONINGEN Een boerderij met drie schuren in Tjuchem, gemeente Slochteren, is zaterdagochtend verloren gegaan. Doordat kinderen tussen pak ken stro met vuur zaten te spelen, vat ten stro en ongedorst graan vlam en brandde spoedig de hele boerderij. De schade wordt op meer dan honderddui zend gulden geraamd. Frans wapenembargo zal verdwijnen TEL AVIV De Franse regering zou volgens het dagblad „Maariv" wegens Amerikaanse concurrentie haar wapen embargo voor het Midden-Oosten gaan herzien. De Parijse correspondent van het blad meldt uit officiële Franse bron te hebben vernomen dat de Fransen voornamelijk beïnvloed zijn door het Amerikaanse besluit om straaljagers aan Peru en Brazilië te leveren en door de mededeling van de Israëlische pre mier Levi Esjkol dat hij erop rekent, dat de Ver. Staten de levering van Skyhawks aan Israël gaat hervatten. De Franse vliegtuigindustrie maakt zich er bezorgd over dat het Ameri kaanse besluit tot verkoop van toestel len aan Latijns-Amerika de markt zal blokkeren voor de nieuwe Mirage-5- toestellen, die zij ook aan Israël hoopt te verkopen. De vliegtuigfabrikanten dringen er bij het Franse kabinet op aan om krach tens de regeling van voor de oorlog van juni, Mirages aan Israël vrij te geven. In steden in heel Amerika zijn protestmarsen en -bijeenkomsten gehouden tegen de Amerikaanse politiek in Viëtnam. De grootste betoging had plaats in Washing ton waar naar schatting 70.000 mensen meeliepen in een mars van het Lincoln- gedenkteken (links achtergrond) naar het Pentagon. -'m MOSKOU De Sowjet-Unie heeft bijzonderheden prijsgegeven over de zachte landing die de ruimtecapsule Venus-4 heeft gemaakt op de planeet Venus. De capsule is terechtgekomen op het niet-verlichte deel van Venus, aldus de Russische geleerden, die verder menen dat van de Venus-4 na de landing geen seinen meer werden ontvangen doordat haar antenne verkeerd was gericht. Uit de verzamelde gegevens bleek verder dat de dampkring van Venus voor negentig tot vijf en negentig pro cent uit koolzuur bestaat. De tempera tuur bij de oppervlakte is 280 graden Celsius en de druk tussen vijftien en 22 atmosfeer. De metingen tijdens de vlucht van Venus-4 toonden aan dat Venus geen magnetisch veld heeft noch stralings gordels. De corona van waterstof rond om de planeet bevat duizend keer min der waterstof dan de hogere damp kring van de aarde. Slechts een keer werd de baan van Venus-4 tijdens de vlucht gecorrigeerd en wel op 29 juli. De capsule bestond uit twee delen: het vluchtgedeelte en een „wetenschappelijk laboratorium". Het laatste werd door Venus-4 afgesto ten, waarna het volgens plan op de planeet landde. Het wetenschappelijk laboratorium was voorzien van twee thermometers, een barometer, een apparaat om de dichtheid van de atmosfeer te meten en de elf patronen voor de analyse van de samenstelling van gas in de atmo sfeer. Vijf van deze patronen werden ge bruikt vlak na het openen van de para chute waaraan het laboratorium op Ve nus neerdaalde. Dat gebeurde op een hoogte van ongeveer 26 kilometer bo ven Venus. Vijf andere patronen wer den 347 seconden later gebruikt op een hoogte van ongeveer 23 kilometer. Alle patronen werkten perfect. De thermometers hadden een schaal verdeling van nul tot vierhonderd gra den Celsius. Tijdens de daling^van het laboratorium liep de temperatuur vrij geleidelijk op, gemiddeld ongeveer tien graden per kilometer. Het maximum. 280 graden, werd gemeten dicht bij de oppervlakte van Venus. Venus-4 kwam volgens de Russische geleerden terecht op ongeveer vijftien kilometer van de grens tussen het on verlichte en het door de zon verlichte deel van Venus. Hierdoor kwam de an tenne in de schaduw te liggen. Omdat de stroomcellen van Venus-4 werden opgeladen met zonne-energie kon in de schaduw de noodzakelijke elektrische stroom voor het zenden niet worden opgewekt. RIJEN Waarschijnlijk morgen wordt in het dorpje Dorst bij Breda de zeventienjarige Ria van de Wijngaard voor de tweede maal begraven. Voor de eerste keer gebeurde dat vrijdagmorgenmaaT toen onder de naam van haar even oude vriendin en collega Lia Roeien uit Rijen. Oorzaak van deze tragische verwisseling van identiteit was een fout bij de identificatie van de twee meisjes, toen zij zwaar verminkt na een auto-ongeluk op dinsdagavond in het Diaconessen-ziekenhuis in Breda waren binnenge bracht. ROTTERDAM Twee jonge echtpa ren hebben gisteravond in het Zwaans hals in Rotterdam brandwonden opge lopen door een ontploffing van een bus synthetische lijm. De ontploffing deed zich voor in de huiskamer van de heer J. C. M. Berg mans (23) en zijn 22-jarige vrouw, op de eerste verdieping van het pand. Zij werden met derdegraads verbrandingen in het Ziekenhuis Dijkzigt opgenomen. Het 23-jarige echtpaar Van Wijngaar den, dat op bezoek was, liep lichte brandwonden op, waarmee het na be handeling naar huis ging. Vermoedelijk heeft de heer Berg mans de lijm die hij bij het leggen van vloerbedekking gebruikte, op de kachel willen verwarmen. Even later vlogen de ruiten de straat op. Op dat geluid schoten de buren toe, onder wie de heer A. van der Velden. Zij zagen mevrouw Bergmans in de raamopening aanstal ten maken naar beneden te springen. „Ik roep: Blijf staan en sloeg samen met mijn overbuurman J. v. Tijen - die net als ik op mijn sokken naar bui ten was gerend het ruitje van de deur in. Op het moment, dat ik boven kwam sprong ze toch, maar gelukkig werd ze beneden opgevangen", aldus de heer Van der Velden. ROTTERDAM De 53-jarige Rotter damse hoofdagent van politie G. Haas noot, heeft gisternacht in Rotterdam met een pistool zonder kogels een man gearresteerd, die hem samen met een vriend had aangevallen en mishandeld. De politieman had, alleen op sur veillance, een auto aangehouden omdat de bestuurder de indruk maakte dron ken te zijn. Nadat hij van de chauffeur, die zich bij het uitstappen aan het por tier moest vasthouden, de autopapieren had gekregen en naar zijn eigen wa gen liep om over de mobilofoon assis tentie te vragen, werd hij door de chauffeur en diens passagier aangeval len, in het gezicht gestompt en neerge slagen. Liggend op de grond trok de hoofd agent zijn pistool en vuurde zes scho ten in de lucht af. Een van de man nen rende in paniek weg, de ander gaf zich onder de dreiging van het wapen over, niet wetend dat dit intussen leeg was. Het was de 23-jarige heer J. K. uit Rotterdam. De politieman moest in het ziekenhuis worden behandeld. ADVERTENTIE ROTTERDAM Oefenende para chutisten zijn zaterdagmorgen niet, zo als de bedoeling moet zijn geweest, op de Rotterdamse luchthaven Zestienho ven maar op twee plaatsen in de stad neergekomen. Een van de mannen landde op het Meijersplein in Schiebroek, twee ande ren kwamen op het station Wilgenpias terecht. Zij pakten hun valschermen in en waren in de kortste keren ver dwenen, zo snel dat de gewaarschuwde politie geen spoor meer van hen kon ontdekken. SEOEL Noordkoreaanse militai ren hebben donderdag een grenspost beschoten, waarbij, volgens mededelin gen van Zuidkoreaanse zijde, twee Zuidkoreaanse soldaten om het leven kwamen ga vier werden gewond. „i Ill-II mi Bovendien bleek de familie Van de Wijngaard, die herhaaldelijk bezoeken bracht aan Lia Roeien, in de veron derstelling te verkeren dat zij met de eigen dochter te doen had ook nog toen al een deel van het verband van het gezicht van het meisje was verwij derd. Dinsdagavond nog overleed Ria van de Wijngaard. Daar iedereen in de ver onderstelling verkeerde dat zij Lia Roe ien was, werd zij vrijdagmorgen in Rijen begraven. De ouders van Rit stonden aan het graf, niet wetend dat het hun dochter was die werd begra ven. De gruwzame vergissing kwam pas zaterdag aan het licht, toen Lia Roeien weer tot bewustzijn kwam. Tijdens een gesprek met de hoofdzuster vertelde zij dat ze Lia Roeien heette. Direct werd de stiefvader van Lia, de heer A. Hartog uit Rijen, erbij ge haald. Nadat nog een deel van het ver band van het gezicht was verwijderd, kwam de heer Hartog tot de verbijste rende conclusie dat daar inderdaad zijn doodgewaande stiefdochter lag. Zaterdagnacht nog belden pastoors aan de adressen in Dorst en Rijen om de familieleden in te lichten. Achteraf is overigens gebleken, dat bij sommi ge familieleden al twijfel was gerezen aan de juistheid van de identificatie. Een tante die één van de handen van Lia Roeien had gezien, betwijfelde of het inderdaad wel haar nicht Ria van de Wijngaard was die daar omzwach teld en vol pleisters en met een deer lijk verminkt gezicht in het ziekbed lag. Zij durfde haar twijfel echter niet uit te spreken. Ook heeft Ria Roeien eenmaal ln een kort moment van terugkerend be wustzijn gezegd tot mevrouw van de Wijngaard, die aan haar bed zat, dat zij haar moeder niet was. Dit werd ech ter geweten aan de toestand waarin het meisje verkeerde. Hoewel de meisjes van verschillend postuur waren, is het toch niet zo ver wonderlijk dat de familieleden niets van de vergissing hebben gemerkt. Zij za ten vol verband en waren ernstig ver minkt. De ouders, die betrokken zijn ge weest bij de eerste identificatie op dins dagavond, waren al van het begin af op een dwaalspoor gebracht, doordat de enige van de vier verkeersslachtoffers die bij aankomst in het ziekenhuis bij bewustzijn was, de namen van beide meisjes verkeerd had opgegevn Later hadden de meisjes uiteraard ook hun eigen kleren niet meer aan. De verklaring van de gewonde was al les waarover de opname-afdeling van het ziekenhuis op dat moment beschik te, omdat de meisjes geen identiteits papieren bij zich hadden. De stiefvader van Lia Roeien vertelde gisteravond: „Zaterdagavond hoorde ik van rechercheurs dat mijn dochter nog leefde. 'Het was elf uur. Zij kwamen aan de deur en wij zaten toen net na te praten over de begrafenis, die wij 's morgens achter de rug hadden. Of ik direct mee naar het ziekenhuis wilde. Uw dochter leeft waarschijnlijk nog. zeiden zij. Ik heb toen zeker vijf minuten met knikkende knieën gestaan". „In het ziekenhuis heb ik toen nog de ouders van dat andere meisje ont moet. Voor die mensen moet het hele maal verschrikkelijk zijn. Die moesten toen nog doormaken wat wij achter de rug hadden". Intussen is Lia Roeien vrijwel buiten levensgevaar. Ook de toestand van de levensgevaarlijk gewonde heer J. de Wijs is enigszins verbeterd. Het vierde slachtoffer, de heer J.' Reinieren, mag dezer dagen het ziekenhuis verlaten. De auto waarin het viertal zat, reed dinsdagavond met volle vaart op een aanhangwagen, die verlicht geparkeerd stond in de Stationsstraat te Rijen. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt van de verwisselingen om de identificatie. Dit was echter slechts een formaliteit, nodig om de foutieve overlijdensakte te kunnen vernietigen en een nieuwe te kunne opmaken. Vol gens de Bredase officier van justitie mr. J. C. Louët-Feisser is er geen spra ke van een strafbaar feit. SCHAESBERG De ruim tweedui zend volwassen parochianen van de Schaesbergse pastoor E. T' -dema heb ben zich dit weekeinde belzinnig achter hun herder gepla Onder al le kerkdiensten werd gekw nheid ge- gegeven een formulier te ondertekenen waaruit de aanhankelijkheid van de parochie aan haar pastoor bleek. Niet alleen in de St. Michaelkerk in de buurtschap Het Eikske, maar ook daar buiten werd een lans gebroken voor pastoor Miedema: met spandoeken die er geen twijfel aan lieten bestaan dat Schaesberg ais één man achter de pas toor staat. Zoals bekend sleept zich al lang een conflict voort tussen de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, en pastoor Miedema. Dat conflict had zich de laat ste dagen ernstig toegespitst Het kwam tot een ultimatum van de bisschop, waarin het de pastoor werd toegestaan tot 26 oktober vrijwillig zijn parochie te verlaten. Daarna zou de pastoor on gevraagd zijn congé krijgen. Tijdens een persconferentie heeft mgr. Moors verklaard dat die datum verschoven is naar later om de pastoor de gelegenheid te geven nog enige stuk ken over het geschil die hem abu sievelijk waren onthouden in te zien. De strijdigheden zijn terug te voeren op de eigenzinnige aanpak van de pastoor waar het gaat om beleidsre gels voor het bestuur van de parochie en voor de liturgie in de kerk". Ik wijk hier niet", herhaalde zon dag pastoot Miedema nog eens nadruk kelijk. „Voor al de bedreigingen van de bisschop van Roermond geef ik niet één van mijn principes prijs", aldus de pastoor van Het Eikske, die al eer der op aandringen van de deken van Heerlen uit een kapelaanspost werd ontzet

De Vallei | 1967 | | pagina 5