Veenendaals dagblad Schip met zware verpen zonk na aanvaring in Waalhaven Londen wil Lex Goudsmit Couve wil Engeland in „wachtkamer" Buiten BLonchïletten Sabotage aan boord van onderzeeboot] ager Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Wa terleidingbedrijf zette pompen af Zand in asblokken van „Zeeland" ONDERSCHEIDING EGYPTISCHE OFFICIEREN Veel arrestaties in Spanje Premie A.W.Z. in '68 0,4 pet, in '69 0,7 pet „BULDERBAAN" VAN SCHIPHOL 16 NOVEMBER IN GEBRUIK Zware gevechten in Viëtnam Ingrijpen gevraagd tegen opènstellen Jaarbeurs op zondagen John Steinbeck geopereerd STRENGERE EISEN AAN VOEDSEL INZAKE RESTEN GEVAARLIJKE BESTRIJDINGS MIDDELEN Alarmoefening in Egypte afgelast Dr. Samkalden en dr. De Quay naar tuinfeest van Japanse keizer Temperatuur in vorm Bos of woud (II) KIKVORSMANNEN Oorzaak Schijnwerpers Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 24 OKTOBER I967 4le JAARGANG GROOT ALARM IN ROTTERDAM LUXEMBURG Vriendelijk, maar toch wel beslist heeft Couve de Mur- ville, Frankrijks minister van Buitenlandse Zaken, gisteravond Engeland als nog in de Europese wachtkamer laten zitten. Tijdens de ministerraad van de Europese gemeenschappen in Luxemburg verklaarde hij: MADRID Meer dan honderdvijftïg arrestaties in de afgelopen 48 uur. Dat is het antwoord van de Spaanse rege ring op een door de illegale „arbeiders- comités" opgesteld „strijdplan" dat vrijdag zijn hoogtepunt moet bereiken, met stakingen en betogingen in Madrid en andere steden. Tot de arrestanten behoort een groot aantal vakbondslei ders. Maandagavond werd in Madrid ook de priester-arbeider Carlos Gime- nez aangehouden. Vernomen wordt dat verscheidene Ma- drileense kranten een door 2.200 inwo ners van de hoofdstad ondertekende pe titie toegezonden hebben gekregen, waarin om maatregelen tegen de prijs stijgingen en de massale ontslagen wordt gevraagd, twee van de voor naamste eisen van dit moment van de „arbeiderscomités". "TWoor de bekende aardrijkskundige, gespecialiseerd op economische geografie, wijlen prof. dr. H. Blink, werd veertig jaar geleden een nu reeds lang antikwarisch boek geschreven over woeste gronden, ontginning en bebossing „voormaals en thans". Daarvan leren we, dat na het vrije gebruik der bossen door de bewoners van het land, vele vorsten zich het recht aanmatigden op de woeste gron den, dat beschouwd werd als konings goed. Onderscheiden werden drie groepen van woudbezit, namelijk het Koningswoud (later uiteengevallen in Herenwouden, Koninklijk Domein, Staatsdomein), het Markenwoud werd tot Herenwoud, Gemeente- i f Stads- woud en Particulier idem. Voorts is het zeker, dat de vrije boeren bomen op hun gronden en erven bezaten, maar zonder dat dit eigenlijke bossen vormde. Voor de gewone boer ver eiste de bebossing een bedrijf, dat teveel zorg vergde en ook de heren op het land dachten weinig aan onder houd, doch des te meer aan het jacht vermaak. Daardoor waren de wouden van de middeleeuwen tot de 17e eeuw meest natuurwouden, die zichzelf voortplantten op woeste gronden, op slaand en hoger wordend, naarmate ze door schapen e.a. weidedieren, wild etc. niet te zeer werden aan getast. Op de zandgronden (de Velu- we) onttrok men hen geleidelijk door maalschappen- en markenorganisaties aan de oude, vrije roofexploitatie. Deze z.g. molenbossen waren echte stukken natuurwoud, in stand ge houden als voorraadschuu- van brand- en timmerhout, doch spoedig genoodzaakt te wijken voor andere belangen. 24 oktober '67 A. B. WIGMAN 1. Engeland moet eerst orde op eco nomische en financiële zaken stellen, alvorens het lid kan worden van de Europese gemeenschappen. 2. Frankrijk, Italië, Duitsland en Be nelux moeten onderling vaststellen, wat er in Engeland zou moeten gebeu ren om de economische moeilijkheden te overwinnen. 3. Is Engeland economisch gezond, dan zullen wij, zes landen, wel eens bepa len, wanneer wij de onderhandelingen over de toetreding kunnen beginnen. Met deze bepalingen gaf Couve de Murville het Franse standpunt aan. Hij plaatste zich daarmee regelrecht tegenover Italië, België en Nederland, die zich opvallend eensgezind toonden. De drie landen wilden op zeer korte termijn het gesrpek met Engeland, Ier land, Denemarken en Noorwegen laten beginnen. Het kleine Luxemburg hield zich wat aan de voorzichtige kant. Duitsland verborg zijn sympathie voor een Brits lidmaatschap achter een omhaal van woorden, die Frankrijk in al hun reser ves uiterst welkom moesten zijn. (Voor meer nieuws over de bijeen komst in Luxemburg zie elders in dit blad). Minister Roolvinh: DEN HAAG De premie voor de Algemene Wet (Bijzondere) Ziektekos ten zal per 1 januari 0,4 pet moeten bedragen willen de verstrekkingen zo als bij de opstelling van de wet voor ogen stonden, kunnen worden verwer kelijkt, aldus hebben de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, B. Roolvink, en zijn staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga meegedeeld. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer zeggen zij dat een dergelijk premiepercentage noodzake lijk is om alle oorspronkelijk voorge stelde verstrekkingen te kunnen iavoe- ren op 1 april 1968. Doch reeds op 1 januari zouden de verpleging en ver zorging in zwakzinnigeninrichtingen, in inrichtingen voor blinde en slecht ziende kinderen, inrichtingen voor dove en slechthorende kinderen en inrichtin gen voor lichamelijk gehandicapte kin deren moeten worden ingevoerd. De opbrengst van de premies wordt geraamd op 166 miljoen gulden, de eigen bijdrage 33 miljoen. Het rijk zal 475 miljoen gulden in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten bijdra gen. In 1969 zal de premie vermoedelijk tenminste 0,7 procent bedragen, aldus heeft minister Roolvink in antwoord op vragen van leden van de Tweede-Ka mercommissie' voor sociale zaken mee gedeeld. .De regering zal zich er niet tegen verzetten, wanneer de Tweede Kamer zou besluiten het premiepercentage voor volgend jaar op 0,5 in plaats van 0,4 to bepalen, zo verklaarde de minis ter voorts. Lex Goudsmit, Tevje de melk boer in de succes-musical „Anatevka", heeft 'n uniek aan bod gekregen van Richard Pil- brow, de Engelse producent van deze musical die als „Fiddler on the roof" al een paar jaar in Lon den successen oogst. Pilbrow wil hem Tevje in zyn Engelse pro- duktie laten spelen. Het zal echter nog wel enige tyd duren voor het zover is: Lex Goudsmit is tot september 1968 verbonden aan de Nederlandse „Anatevka" en daarna heeft h(j een contract voor een der hoofd rollen in „Man van La Mancha". Pilbrow, die zyn tegenwoordige hoofdrolspeler, de Israëlische ac teur Chaim Topoi, over een paar maanden zal moeten missen, wil Lex Goudsmit na afloop van die contracten graag in Londen heb ben. Hy is ervan overtuigd dat de musical nog een heel lang leven heeft. „Het is een geweldig aanbod", zei Lex Goudsmit gisteravond. „Zoiets is nog nooit gebeurd. Hoe wel, het moet nog gebeuren. Wy zyn hier niet gewend dat een mu sical zo lang loopt. Die mensen re kenen in jaren". SCHIPHOL De veelomstreden start- en landingsbaan 0927 op Schip hol zal donderdag 16 november in ge bruik worden genomen. Van het ge bruik van deze baan, die nu al als „de bulderbaan" wordt betiteld, vrezen de bewoners van Amsterdam en van Am stelveen ernstige geluidshinder. Zij wo nen hemelsbreed ruim vier kilometer van de pal oost-west lopende baan af. SAIGON in de sector van het eer ste korps in het noordelijke deel van Zuid-Viëtnam is maandag een verwoe de strijd opgelaaid. In zeven uur tijd hebben onderdelen van de 1st Airmobile Cavalry divisie van het Amerikaanse leger, 46 vijande lijke manschappen gedood in een ver sterkt dorp, 40 km ten zuiden van Da Nang. Aan Amerikaanse zijde bedroegen de verliezen 15 doden en 17 gewonden. Deze actie was de enige strijd te velde. De luchtoorlog, boven Noord- Viëtnam duurt evenwel onverminderd voort. LONDEN Het Britse ministerie van Defensie heeft officieel ontkend, dat kikvorsmannen van de Britse Ma rine» gedurende het afgelopen jaar op drachten hebben uitgevoerd in Viët nam en dat enkele van hen als gevolg daarvan Amerikaanse onderscheidin gen hebben ontvangen. Een woordvoer der deelde mee dat het Britse militai re hoofdkwartier in Singapore bij na vraag had bevestigd, dat er geen Brit se kikvorsmannen in Viëtnamese wa teren hebben geopereerd. Het Londense blad „Evening Stan dard" had maandag beweerd, dat Brit se kikvorsmannen gestationeerd in Hongkong, ondergrondse versper ringen in riviermonden in Viëtnam hadden opgeruimd, die door de Viët- Cong waren aangelegd om Amerikaan se kannonneerboten het bevaren van deze wateren te beletten. ROTTERDAM In het Rotterdamse havengebied is maandagavond groot alarm geslagen, nadat een met zwaar giftige chemische produkten geladen binnenschip in de monding van de Waalhaven ten gevolge van een aanvaring zonk. Mèt het gezonken schip, de Nederlandse „Eljaco", gingen 350 vaten met elk 200 kilogram parathion en een groot aantal pakjes en dozen met o.a. het uiterst giftige cumarine naar de bodem van de rivier. Om half elf maandagavond liet de commissaris van de rivierpolitie een me dedeling verspreiden, waarin werd gewaarschuwd voor de giftige stoffen die al of niet buiten hun verpakking in de Rotterdamse haven konden ronddrijven. In de -melding waarschuwde de commissaris er verder voor dat de stoffen pa rathion en cumarine niet in aanraking mogen komen met de huid en dat in wendig gebruik van deze stoffen levensgevaarlijk kan zijn. 'De Rotterdamse rivierpolitie en de gemeentelijke en rijkshavendienst mar keerden onmiddellijk de plaats waar de Eljaco was gezonken en waarschuw den de gemeentelijke drinkwaterlei ding. De directie van dit bedrijf nam na gehoord te hebben dat parathion en mogelijk andere giftige chemische produkten vrij in de Rotterdamse ha ven konden ronddrijven snel een be sluit. Men zette de pompen af, die vrij wel dag en nacht tot drinkwater te zuiveren rivierwater binnenlaten. Het drinkwaterleidingbedrijf schakel de over op reservevoorraden. Voorts waarschuwde de rivierpolitie alle in de Waalhaven liggende schepen. Onmiddellijk nadat de Eljaco was gezonken werd een groot aantal Rot terdamse instanties van het ongeluk in kennis gesteld. Men deed dit voor namelijk uit voorzorg, omdat men aan vankelijk nog niet wist welke lading de Eljaco in de ruimen had toen het schip na een aanvaring met het 1900 tons binnenschip „Sint Jozef" was ge zonken. Men wist in eerste instantie alleen dat met de Eljaco ongeveer 350 vaten met het levensgevaarlijke para thion naar de bodem van de rivier waren gegaan. Weinigen interesseerden zich op dat moment voor de oorzaak van de aan varing, die, naar later bleek, te wijten was aan een foutief geïnterpreteerde voorrangsregel. Wel stond al vast dat zich geen persoonlijke ongelukken had den voorgedaan. De schipper van de Eljaco, de 54-ja- rige C. T. Oudheusden, diens 49-jarige echtgenote en 20-jarige zoon waren weliswaar ten gevolge van de*botsing in het water geslingerd, maar zij kon den bijtijds worden gered. Men achtte het wel noodzakelijk de drie naar het ziekenhuis over te brengen. De „Sint Jozef", die bij de aanva ring slechts licht beschadigd was, voer door naar een stuwadoorsbedrijf aan de Waalhaven. Mensen van de rivier politie begonnen, nadat het schip lag afgemeerd, onmiddellijk met het on dervragen van de bemanning om een inzicht in het gebeurde te krijgen. De Rotterdamse rivierpolitie en de gemeentelijke rijkshavendienst namen snel hun maatregelen. Vaartuigen van de drie diensten begonnen met hun schijnwerpers nauwgezet de Waalhaven en omgeving af te speuren naar drij vende lading van de Eljaco. Via de havenradio kregen alle inko mende en uitgaande schepen het ver zoek om uit te kijken naar drijvende delen van de gevaarlijke Eljaco-lading. Even later kregen de betreffende auto riteiten van alle Nederlandse kustplaat sen eenzelfde verzoek. Vanmorgen bij zonsopgang is onmid dellijk begonnen met het bergen van de gezonken Eljaco. DEN HAAG Drie KVP-Ieden van de Tweede Kkmer hebben de minister van economische zaken gevraagd maat regelen te nemen tegen het openstellen van de voor- en najaarsbeurzen in Utrecht, met ingang van de najaars- beurs 1968. De heren J. H. Janssen en R. J. Ne- lissen en mejuffrouw A. A. M. Kessel vragen minister De Block of, indien de berichten over het openen van de beur zen op zondag juist zijn, de werkne mers zijn geraadpleegd, en waarom de jaarbeursdirectie niet wil voldoen aan een verzoek van de voorganger van minister De Block, zoveel mogelijk re kening te houden met het eigen karak ter van de zondag. Het Nederlands Katholiek Vakver bond is fel gekant tegen het besluit van de directie van de jaarbeurs in Utrecht om met ingang van 1968 de beurzen ook op zondag open te houden. Het vakver bond vindt dat de jaarbeursdirectie geen rekening heeft gehouden met de principiële bezwaren van een groot aan tal standhouders en het personeel tegen werken op zondag. In het orgaan van het N.K.V. „Ruim Zicht" wordt opgekomen tegen de be wering van de directie van de jaar beurs, dat een enquête heeft uitgewe zen dat een grote meerderheid van de deelnemers aan de beurzen voor het open houden op zondag is. Volgens het blad werd de enquête beantwoord door 68 procent van de on dervraagde bedrijven. Hiervan toonde zich 63 procent voorstander van open stelling, 37 procent voelde er niet voor. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm.95ct DEN HELDER De marinerecherche is een onderzoek begonnen naar een ge val van sabotage aan boord van de on derzeebootjager Zeeland. Kort voor het vertrek van smaldeel V naar de Middellandse Zee is zand ontdekt in een tandwielkast en in twee asblokken van de schroefassen aan boord van de jager. Het zand was afkomstig uit een kist aan boord van het schip en het wordt gebruikt om eventuele branden te blus sen. Er is geen schade ontstaan. De dader zou, nadat hij met het zand aan het werk was geweest, zelf telefonisch de commandant hebben gewaarschuwd. Toen de Zeeland gisteren met het smaldeel Den Helder verliet, was nog geen arrestatie verricht. Het smaldeel zal twee maanden weg blijven. In Den Helder wordt aangeno men dat hierin voor de dader een mo tief heeft gelegen om te proberen de Zeeland uit te schakelen. Drie maanden geleden „werden in eeen tandwielkast van de jager Noord- Brabant bouten en moeren gevonden. Hoewel sabotage nog steeds niet is be wezen, wordt rekening gehouden met opzet. Deze jager zou, na een korte periode van rust in Den Helder, on verwacht op reis moeten. NEW YORK De Amerikaanse schrijver John Steinbeck (65), die ruim twee weken geleden met een wervel breuk in een New Yorks ziekenhuis werd opgenomen, is maapdag geope reerd. Zijn toestand wordt bevredigend genoemd. 0 De Veenendaalse winkeliers, al of niet georganiseerd in de middenstandsver eniging „Handel en Nijverheid" gaan hun steentje bijdragen aan de actie „Laat 'es wat voor het grote bad" waarvoor nog ruim een halve ton nodig is. Aan de ko mende Sint Nicolaasactie is een gratis loterij verbonden waarvan de baten be stemd zijn voor het zwembadfonds. De hoofdprijs is een personenauto. 0 Wethouder Ant. de Ruiter verving gisteravond zijn zieke collega de heer R. Koppenberg, die was uitgenodigd om de nieuwe kleuterschool „De Karekiet" in de Engelenburg officieel te openen. Q Dezer dagen herdenkt meester De Waal uit Achterberg zijn zilveren ju bileum .als schoolhoofd. TOKIO Alle onderwijsinstellingen in communistisch China, van lagere scholen tot en met universiteiten, zul len voor, het eerst sinds ruim een jaar hun deuren weer openen. Het Centrale Comité van de Chinese communistische party heeft gelast dat de sluiting van de scholen, die vorig jaar zomer b(j het begin van de Culturele Revolutie in ging, ongedaan wordt gemaakt. CAIRO Generaal Mohamed Fawzi (l), bevelhebber van de strijdkrachten van Egypte in gesprek met de Marine officieren, die het bevel hadden over de met raketten be wapende V.A.R.-schpen welke de „Eilath' hebben gebracht. tot zinken DEN HAAG In de toekomst zul len waarschijnlijk strengere eisen wor den gesteld ten aanzien van de aan wezigheid van resten van bestrijdings middelen in allerlei eet- en drinkwa ren, aldus heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, meegedeeld. Dit blijkt uit een verslag van be sprekingen die de Tweede-Kamercom missies voor de volksgezondheid en voor landbouw en visserij, hebben ge voerd. De commissie wees er op dat het publiek zich langzamerhand zorgen gaat maken over de aanwezigheid van gevaarlijke resten van bestrijdingsmid delen. Niet iedereen neemt de bestaan de bestrijdingsmiddelenwet even zorg vuldig in acht. In Duitsland zijn de voorschriften strenger dan in Neder land. Staatssecretaris Kruisinga merkte op dat goedkeuring van het gebruik van bestrijdingsmiddelen voor huishoudelijk gebruik in eerste instantie berust bij de volksgezondheidsorganen. De con trole gaat echter niet verder dan de vraag of is voldaan aan de voorschrif ten betreffende de aanduiding van het gevaar op de verpakking en bij de re clame. Minister Lardinois (landbouw en vis serij) verklaarde overtuigd te zijn van het belang van de vervanging van che mische bestrijdingsmiddelen door bio logische. Ondanks enkele spectaculairè resultaten op dit gebied mag men voor de nabije toekomst niet verwachten dat de chemische bestrijdingsmiddelen voorlopig vervangen zullen worden, al dus de minister. CAIRO De luchtalarmoefeningen die deze week in Egypte zouden wor den gehouden, zijn tot nader order uit gesteld, zo meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. Als de sirenes klin ken „dan betekent dat, dat er werke lijk vijandelijke vliegtuigen zijn gesig naleerd", aldus het persbureau Het semi-officiële Egyptische blad Al Achram waarschuwde vandaag, dat Israël zeker tot militaire vergeldingen voor het tot zinken brengen van d« torpedoboot jager Eliath zal overgaan. SCHIPHOL Burgemeester dr. I. Samkalden en dr. J. E. de Quay, voor zitter van de afdeling Japan van de Centrale Kamer van Handelsbevorde ring, zullen bij hun aankomst in Japan een uitnodiging van keizer Hirohito ont vangen om op 10 november een tuin feest bij te wonen dat door de keizer en keizerin van Japan wordt gegeven. Burgemeester Samkalden zal een Am sterdamse delegatie van 30 personen leiden, die op initiatief van de Stich ting Amsterdam Promotion i.o. van 5 tot 25 november een bezoek aan Japan brengt. Ook dr. De Quay zal enige da gen deel uitmaken van de Nederlandse groep zakenlieden, gemeentefunctio narissen en bedrijfsdirecteuren. "JVedericmd blijft vandaag en morgen wat boven zijn stand leven met middagtemperaturen tussen 13 en 15 graden (normaal 10 tot 11). Een zwak koufront uit Engeland, dat vandaag met enkele verspreide buien Gelder land passeert, kan hierin geen veran dering brengen. Het wordt gevolgd door flinke opklaringen, die vooral morgen goed zullen doorzetten. Een hogedrukgebied van de Azoren tot diep in Europa geeft Frankrijk, Duits land en sommige Middellandse-Zee- landen een nazomerse weerstoestand met veel zon. In Zuid-Frankrijk werd het gistermiddag 25 graden. In de Scandinavische landen is het belang rijk kouderin Oslo en Stockholm werd het gisteren maximaal 6 gra den, maar tot vorst komt het daar 's nachts nauwelijks.

De Vallei | 1967 | | pagina 1