Bij de rechter TV-programma over maanreis Haarlemmer deed niet „piano-an" Beurs van Amsterdam VANAVOND MORGEN Internationals gemakkelijker Veneta weer 12% Wisselmarkt RA0IÖ- en TELEVISIEPROGRAMMA'S vin. PILOOT STORM ■ECHTER TIE fEKKO TAKS TELEVISIE ZEI T.V. LANGENBERG Nieuwe fabriek Shell Chemie Uitvoer naar Israël sterk gegroeid Pagina 2 DINSDAG 24 OKT.OBER 1967 Jfi *§vs i 18 Ik zag een veel groter geluk op dé mensen wachten dan de hoop op eeuwig leven: de uitbreiding der be schaving, gemak, warme kleren, ge zondheid, geluk en luxe voor allen, in plaats van bidstonden, verzuchtingen, zonde en boete. En daar mijn ziel de neiging heeft, om alle dingen als oneindig .ie be schouwen, voelde ik niet, dat al die elektriciteit a-religieus was. Elektri citeit was voor mij niet een apoiogie voor het bestaan van God, ze was de echte zenuwkracht, die van Hem uit gaat. Als de elektriciteit door de dra den suist of door de ether schiet is dit voor mij de wil van God, die zich in activiteit omzet. Een morgen zo schoon, dat men zich verwonderd afvraagt, hoe ooit ongeluk in het hart kan binnendrin gen. Mijn geliefde bergen zien er uit als kristalklompen. De lucht doer de longen en het hart prikkelen van laat ik zeggen elektriciteit. Dat is het, niets anders. De zon schijnt op mijn twee vaderlanden, op Zwitserland en de wereld. Ik zal je boekje in mijn zak steken en naar Andermatt terug reizen. Onderweg zal ik overleggen, waarheen ik dan verder ga. Je hebt zeer veel verzuimd, dat je nooit in onze tuin bent gekomen. On ze grootste boom is nog altijd als een romantisch kasteel. Twee mensen zouden hier boven als een wildenpaar van Borneo kunnen leven. Maar ik ben bang, dat deze plek moeilijk te bereiken valt voor dames. Ik zit nu tussen de dikke takken en zie naar beneden op het erf van jullie pachter. Ik kan een hoek van jullie huis zien. Iemand speelt piano. Ik ben er zeker van, dat jij het bent. De heerlijke ak koorden van Chopin zijn bijna te me lancholisch voor een vroege morgen. Zij zijn voor de schemering be stemd, voor de uren van vertrouwe lijke bekentenissen, van pverreding, wanneer men in gloeiende bewoordin gen zegt, wat men voelt en denkt, voor de avondschemering. Maar ik ben blij je nu te*horen, daar ik aan het einde van je boekje kom. Er zou geen zuiverder en blijder contact kun nen zijn tussen jou en mij, dan mu ziek en geen inniger. Ik sla de pagina's om. Ze zijn vol van mezelf, van mezelf, van mezelf. Maar je verwachtte toch niet, dat ik over de Chinezen, over de Arabieren of over de Boeren zou gaan schrij ven, wel? Ik smeek je, om dit alles aan het vuur toe te vertrouwen, want deze-bladzijden bevatten mededelin gen, die ik niet dan met afschuw door een ander dan jou gelezen zou willen zien. Als je me vraagt waar om, dan antwoord ik: omdat... A. M. „Omdat jij me vertrouwt?" mom pelde Pauline. Pauline bleef heel stil. Wat stond er op die pagina's dat zo diep de ziel van een jong meisje ontroerde? Ze was geschrokken. Ja, daar was een openheid, een ongekunstelde eerlijk heid in Amadeus' woorden, die haar aangreep, een onbeschrijflijk iets, waarop haar hart reageerde. Ze voel de een grote trots in zich opkomen, omdat hij haar alleen had uitgekozen, om zo intiem over zijn leven te spre ken. Ze sloot het boekje en legde het onder haar kussen. Daarop kleedde zij zich uit, ze gleed in haar roserode nachtjapon en staarde door de bo men. Plotseling huiverde ze, ze vloog naar haar bed en kroop erin. „Waarom heeft hij me zo weinig over zijn moeder verteld? Die heeft haar man vermoord, maar op welke manier en waarom?" Het was haar, alsof Amadeus haar door het donker aanstaarde. Ze slaak te onwillekeurig een kreet. Ontzet door haar eigen stem, verhief ze zich stijl in haar bed en luisterde, beangst dat niemand haar mocht gehoord hebben. Maar niemand bewoog zich. Ze kroop tot aan haar kin onder de dekens. Ha^r hart begon te bonzen en het bloed verwarmde haar li chaam. Ze liet haar hand onder het kussen glijden en tastte naar het boekje. „Misschien wilde hij me afschrik ken", sprak ze bij zichzelf: „Neen, maar je kent me niet Amadeus, je kent me absoluut niet". Ze glimlach te. „Dank je Amadeus. Dank je". En alle verdere gedachten opzij zet tend viel ze in slaap. Pauline had het gevoel, alsof ze in die ene nacht een paar jaar ouder was geworden. Dat schier onmerkba re, maar belangrijke wonder, dat een meisje plotseling in een vrouw veran dert, scheen zich bij haar te hebben voltrokken. Ze had het gevoel, alsof ze niet langer van zichzelf, maar van Amadeus hoorde. Ze sloeg de vensters wijd open en speelde Schumann's Papillons voor hem. Misschien luisterde hij wel er gens. Misschien zat hij wel in die boom! Het ontbijt werd op de veranda be neden opgediend. De blauwe regen hing als mauve druiven overal in grote trossen in het rond. Het was kwart over achten. Mevrouw ïnwald kwam stijf ingeregen in een opzichtige wit met zwarte zomerjapon binnen en staarde met kritische blik naar de meisjes, die met hun goqvernante door de tuin naar het huis stapten. Mademoiselle Kummer kwam uit Neuchatel en was in dienst genomen, om Frans met de meisjes te spreken. Ze was een roodachtige oude vrijster van in de veertig, heel proper, aar dig en vriendelijk, om wier mond steeds een glimlach speelde, maar die slechts een heel geringe morele in vloed op de meisjes kon laten gelden, Maar toch was ze een handig, knap persoontje, want het lukte haar me vrouw Inwald de indruk bij te bren gen, alsof ze een onvermurwbare, krachtig optredende lerares was. Me vrouw Inwald stelde het grootste ver- tro.uwen in haar. Maar de meisjes wisten, dat ze precies het tegendeel was van een strenge onderwijzeres. Pauline en Eugenie kusten hun moeder op de wang en allen gingen aan de ontbijttafel zitten. Mevrouw Inwald was niet goed ge luimd, want ze had heel aandachtig de boeken van de tuinman-doorgeke ken, ze had zijn rekeningen en opga ven met die van de vorige jaren ver geleken en ze vermoedde onregelma tigheden. Ze deelde de meisjes mee, dat papa had geschreven en dat hij haar verzocht had de meisjes de groeten over te brengen. Hij voelde zich heel gelukkig in zijn eentje en hij liet voor zijn grote catalogus fotogra fieën van manuscripten maken. „Wat een leven!" zuchtte Pauline: „Papa leeft eigenlijk niet, hij vege teert. Kijk eens naar een morgen als deze en stel je dan eens voor, hoe hij daar in zijn bibliotheek in Zürich zit". Mevrouw Inwald, die al een zekere geheimzinnige atmosfeer van onge wone opgewektheid bij Pauline had waargenomen, keek streng en vijan dig. „Papa hoeft niet van jou te leren, hoe hij moet leven", sprak ze, ter wijl de met ringen bedekte vingers haar koffie naar haar lippen brach ten. Een glans van opstandigheid ver toonde zich in Paulines ogen en een gevoel van gramschap deed haar blo zen. „Ik geloof, dat we allemaal op i domme manier leven", sprak ze met eert vaste stem: „Wij allemaal". „Wat bedoel je?", beet mevrouw Inwald haar toe. Pauline liet een kort gesnuif horen. „Ik vraag je, wat je bedoelt?", her haalde mevrouw Inwald. (Wordt vervolgd) 3642. Piloot Storm had in de loop der jaren menig maal in situaties verkeerd, die voor een gewoon mens genoeg waren om nooit meer één stap buiten de deur te doen. Hij had dan ook met goed fatsoen zijn ruimte- pak al lang aan de wilgen mogen hangen, maar zijn avontuurlijke geest liet hem geen rust en daarom trok hij er steeds weer op uit om de geheimen van het uni versum te doorgronden. Waar gehakt wordt, vallen spaanders! En daar zat hij dan op de vloer van de stuurcabine en trachtte zijn hersenen op orde te stel len. Niemand had 't hem kwalijk genomen, indien hij op dat ogenblik de bekende onsterfelijke woorden „Waar ben ik?" gestameld had, maar Arend had een hekel aan conventies. Toen Sandra die zwemende blik in zijn ogen zag verschijnen, knielde zij meteen naast hem neer en hielp hem de zware drukhelm afnemen. „Pff, ik heb net een gevoel alsof er een grote dot wat ten achter mijn ogen zit!" zuchtte hij. „Vertel eens, liefje, heb ik veel gemist?..." Zijn verloofde kreeg zo waar tranen in haar ogen, toen zij hem weer langzaam bij zijn positieven zag komen. Weldra stond Arend op de been, met de drie anderen om hem heen. Op enige afstand stond de robot roerloos te wachten 9. „Dat is interessant" denkt Rechter Tie bij zichzelf, „die uitgekookte reder Hwa Min heeft geprobeerd Ho om te kopen, maar zijn poging mislukte". „Vertel eens", vraagt hij de huismeester, „met wie heeft mevrouw Ho hier eigenlijk thee gedronken, en hoe laat?" „Ik meen dat mijn meester een kopje met haar heeft ge dronken voor hij naar het gerechtsgebouw ging, maar u kunt het beter aan de kamenier vragen", zegt de huismeester. Op dit moment komt lijkschouwer Wang naar de Rechter toe en zegt zacht: „Er is iets dat mij niet bevalt, Edelachtbare, maar ik zou het u graag on der vier ogen vertellen". „Wilt u dan even de kamenier gaan halen, huismeester?" zegt Rechter Tie, „ik wil haar ook graag een paar vragen stellen". Als de huis meester vertrokken is volgt Rechter Tie de lijkschou wer naar de rustbank, waarop het lijk van mevrouw Ho is neergelegd. „Ziet u", zegt Want, „dit lijkt een eenvoudig geval van zelfmoord, maar er is één punt dat mij zorgen baart. Ik kan het natuurlijk mis heb ben, maar...". „Kom ter zake, meneer Wang", zegt de Rechter, „wat hebt u voor vreemds ontdekt? Laat maar aan mij over om te beoordelen of het belangrijk is. Het is uw werk om mij pp alles opmerkzaam te maken". 35. „Zou ik dat nu eigenlijk wel doen vannacht?", stribbelde het oude kereltje een beetje tegen. „De boel is eh... ik bedoel we zijn nog eh... 't valt heus niet mee met die spoken hoor! U zet, zogezegd Uw leven op het spel!" „Ja, ja, dat weet ik nu wel!" onderbrak Tekko het gebazel van de tuinman. „Maar het is nu nog dag en dan is er toch, hoop ik, geen enkel be zwaar om eens een Kijkje te nemen daarbinnen?" „Nee... eh... dat wil zeggen... natuurlijk niet!" haast te het mannetje Tekko te verzekeren. „Komt u maar mee als U 't dan met alle geweld wilt. Door de slot poort komen we hier op het binnenplein van Ilpenro- de. Zoals U ziet is 't een heel oude burcht die Kazan de Dikke hier waarschijnlijk in het jaar 1301 heeft la ten bouwen voor zijn gemalin Fidelia1 de Collie!" ..■■iiMiMiiiiuiiiiaimnnniiiiiiiiiiiiiiiMtiiiiiiiiiiHiiiniii lend nai woordenvloed van de oude verteller die onze vriend meevoerde langs gangen en trappen van het oude kas teel. „Kijk, daar staat de wapenrusting van heer Ka zan nog!" verhaalde het manneke terwijl hij met een brede armzwaai op een kolossaal harnas wees. „Ja, ja, dat zie ik!" sprak Tekko korzelig. „Maar die spoken! Heb jij daar bijvoorbeeld nu nooit eens last van? Of is dat alleen maar verzonnen om de boel hier wat aan trekkelijker te maken?" „Spoken? Aantrekkelijker?" herhaalde het oude mannetje. „Welnee, juist niet! Wacht ik zal U eens iets vertellen". En het kereltje begon een spookhistorie te vertellen die hem zelf de haren te berge deed rijzen. De ideale televisie-coördinatie is de ze week weer ver te zoeken. Morgen avond valt de vertoning van Robert Bressons befaamde „Pickpocket" op het eerste net gedeeltelijk samen met Jan Blokkers filmrubriek „Cinema", hedenavond loopt het tweede deel van de „Televisierechtbank" vanaf 21.10 uur vijftig minuten parallel met „Eidofoor" en gisteravond bevonden het eerste deel van „Televisierecht bank" en Orson Welles' vermaarde ver filming van Shakespeare's „Macbeth" zich in eikaars gezelschap. Het werd dus dubben („Welles welles, Welles nie tes"), maar tenslotte geef je als criti cus toch de voorrang aan een eigen pro- duktie en zo werd het dus de recht bank. Ik heb er geen spijt van gehad. Men kan zich voorstellen, dat velen de VARA hebben verzocht, door te gaan met het ensceneren van rechtszittin gen op tv. De opzet was oorspronkelijk van informatieve, min of meer docu mentaire aard (voorlichting over de gang van (rechts-)zaken in ons land), maar het dramatische element groeide mee en overleefde de oorspronkelijke opzet zelfs. De inbreng van echte juris ten en van andere niet-acteurs zorg de er ook gisteravond weer voor, dat men de indruk kreeg met een echtè rechtszitting met echte mensen te doen te hebben. En dat boeit altijd. Een tikkeltje dramatisch leek ook het falen van mej. Iris Cats, die in de quiz „Per seconde wijzer" haar kennis van kunst in het geding mocht brengen. Be rend Boudewijn (alweer een tv-Boude- wijn; de derde in één week, na Boude wijn de Groot en Bart Boudewijn) deed het als invaller-presentator niet onaar dig, al schoot zijn humor er in psycho logisch opzicht wel eens naast (Mej. Cats: „Sommige schilders kende ik niet van gezicht". Boudewijn: „Ze zijn ook al een tijdje dood"). Persoonlijk zie ik „Per seconde wijzer" liever op de wat ernstige maandagavond dan op de meer amusante zaterdagavond, wanneer je het „Eerdmans-publiek" nogal mist. J. v. d. K. „Reis naar de maan" is het onder werp van een nieuwe aflevering van de wekelijkse serie „De 21ste eeuw", die de NTS als onderdeel van het programma „Dag dinsdag" van avond van 19.30 tot 20.00 uur op Ne derland 2 uitzendt. De vraag of het werkelijk noodzake lijk is een reis naar de maan te maken is voor velen moeilijk te beantwoor den. Het lijkt ook wat overbodig als je nog nooit in Wladiwostok of Calcutta bent geweest. Maar eigenlijk is het geen goede vraag. Immers, nieuwsgie righeid is de bron van alle .kennis en de mens heeft zich nog nooit in de ge schiedenis door overwegingen van wel ke aard dan ook laten weerhouden als het ging om nieuwe dingen te onderzoe ken. En dus zal die mens ook naar de maan gaan. Kunstmatige satellieten zijn al „ach ter" de maan geweest. „Surveyors" verschaffen on3, informatie over de ge steldheid op dt- fsoaan. Haar. oppervlak blijkt in geologische zin tot dus ver veel gelijkenis te vertonen met be paalde gedeelten van het aardoppervlak. Daardoor kunnen nu al op aarde stu dies worden gemaakt van de maanbo- dem350.000 km van ons verwijderd. Instrumenten alleen zijn voor het on derzoek niet voldoende. Zij zullen dus de weg effenen voorde mens. En wellicht dat we met het bevredigen van onze nieuwsgierigheid ook geraken tot mogelijkheden om de maan te ex ploiteren, «hetgeen ons leven op aarde ten goede zou komen. Voor 't zover is valt er hier nog genoeg te doen aan voorbereidingen. Nu al worden de maanvoertuigen beproefd en wordt ge probeerd om het voedingsprobleem van de mens-op-de-maan op te lossen. Hoever men met deze voorbereidin gen thans gevorderd is en welke op merkelijke methoden daarbij worden gevolgd, toont deze aflevering van „De 21ste eeuw". WBBBBm HILVERSUM I. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten 18.25 Promenade-orkest en solisten: romanti sche muz. 19.00 Trefpunt: een discus sierubriek over actuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Kop en staart, literair wed strijdprogramma. 20.00 Nordring-Tour 1967: Licht muz.progr. Co-produktie van 7 Noordeuropese landen. 21.00 Ste reo: Dansorkest. 21.20 Jazz Spectrum. 22.00 Gonk! satirisch programma. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten met: Dat ande re Duitsland, wat moeten wij er mee, beschouwing. NRU: 22.55 Signaal Muz. van eigen tijd. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Metropole-orkest: amu- sementsmuz. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. 18.30 Nws. 18.45 Actuali teiten. 19.05 De Bisschoppensynode in Rome. 19.10 Licht ensemble en solisten. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 Zoekend ge loven: Godsdienstige vorming in deze tijd. 20.00 Het Brabants Orkest, een vrouwenkoor en soliste: moderne gewij de muz. 21.10 Rusland nu, lezing. 21.25 Instrumentaal ensemble: klassieke muz. (opn.). 22.00 Kunst: cultureel pro gramma. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk: inleiding op de vaste gezangen van de Hoogmis. 23.00 Context: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Zin in liedjes: liedjesprogramma. 23.5524.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT; 10.20-12.00 Schooltv. NTS: 18.55 Pi po de Clown. 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reel. VARA: 19.07 De Lu cy Show. 19.32 Koning Klant: consu- mentenrubr. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Sneeuwwit je op de golven: sprookje op water ski's (BBC-produktie). 21.10 Televisie rechtbank: De zaak Dirk de Vogel (voortz.) Bond Zonder Naam: 22.15 Naastenliefde kent Geen Mini-Mode... NTS: 22.5-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. 19.03 Kees Brusse presenteert. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 De 21e eeuw: Een reis naar de maan. 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reel. NTS: 20.20 In kleur: Dubbelspion: Beschadigde goederen worden niet geruild, TV-film. 21.10 Eidofoor: Europees schakelprogr. Afrika kijkt naar Europa. 22.00 Twee- duuster: Mensen zijn overal mensen, TV-film. STER: 22.26 Reel. NTS: 22.30- 2.35 Journaal. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Li. gr.- muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.20 Li. gr.- muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw 9.00 Ste reo: klavecimbel-recital: klassieke muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Li. gr.muz. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 RVU: Rembrandt's tien laatste levensjaren door dr. G. Knuttel Wzn. 11.32 Stereo: Klassieke gr.muz. 12.00 Stereo: Li. gr.muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Licht instrumentaal sextet en zang 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.25 Li. gr.muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Spelen met beton 1. Progr. voor kinde ren van nu. 15.00 Pianorecital; mod. muz. 15.25 Het Overijssels Filharmonisch Orkest met koren en solist: klassieke gewijde muz. 16.00 Nws. 16.02 Operette- muz. (gr.). 16.50 Dansorkest en solis ten. 17.20 Voor de jeugd. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Klassieke dansen (gr.). 8.00 Nws. TROS: 8.10 Li. gr.muz. en praatje. 8.30 Nws. 8.32 Actualiteiten. 8.35 Li. gr. muz. 9.15 Volksmuz. van Cyprus. 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Stereo: Klassieke gr.muz. 10.30 Sphinx: progr. voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piek uur: amusementsprogr. 11.50 Actuali teiten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (12.23 Voor de land bouwers; 12.27 Mededelingen voor land en tuinbouw; 12.30 Nws. 12.40 Actuali teiten. 13.15 Ondernemend: nws. en commentaren). NCRV: 14.00 Stereo: Platennws. 15.00 Beumer en Co, hoor spel (Dl. 2). 15.45 Stereo: Klassieke gr.muz. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Beiaardconcert. 17.15 Recht op en neer, cabaretprogr. 17.30 Stereo: Licht ritmisch ensemble. 17.50 Overheids voorlichting: Hoe gaan we? Een progr. over verkeer, vervoer en vooruitzien. Presentatie: Rob Maas.. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Li. vocale mu ziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmuze: nwe langspeelplaten. NRU: 11.00 Nws. 11.02 Operetteklanken. 11.30 Grenzeloos: muz. uit alle windstreken. (12.00 Nws.). 12.30 Musical (fragm.). AAVRO: 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Zet 'm op: vrolijk platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Muziek-Boetiek: gev. muz.progr. van Nederlandse artiesten. 15.00 Nws. 15.02 Arbeidsvit.: populair verz.platenprogr. 16.00 Nws. 16.02 Verzoekplaten voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Gev. platenprogr. voor auto mobilisten. DINSDAG, 24 OKTOBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Die actuele Schaubude. 11.00 Reportage van een schoolklas uit 1900. 11.45 Hondenverhaal. 12.00-13.30 Actuele kroniek. 16.40 Journ. 16.45-18.00 Kinderprogr. 18.00-18.05 Nws. (Regio naal programma: NDR: 18.05 Actuali teiten. 18.19 lm Zeitraffer. 18.53 Zand mannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 TV- film. 19.59 Progr.-overzicht. WDR:18.05 Nws. 18.10 TV-film. 18.25 Hier und Heu- te (18.50-19.00 Goedenavond). 19.10 Bel- phegor, tv-film. 19.40 Vrijheidsklokken in Berlijn. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Beroepen raden. 21.00 TV-spel. 22.35 Journ. commentaar en weerber. 22.55 Portret van een moderne vrouw. 23.40 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 TV- film. 18.20 Actualiteiten en muz. 18.55 In kleuren: Pistolen und Petticoats, tv-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Docu mentaire. Aansl.: nieuws. 21.15 TV- film (niet geschikt voor jeugdige kij kers). 22.05 Informaties en meningen uit het economische leven. 22.35 Nws., weerbericht en actualiteiten. HAARLEM De Haarlemse pianist entertainer Billy Clausen (43) is we reldrecordhouder pianospelen-zonder- ophouden. Hij hield na 34 uur, twee minuten en vijftien seconden op. Het oude record stond met 34 uur op naam van een Amerikaan. Clausen, die putte uit een repertoire van enkele honderden nummers, was zaterdagmorgen om tien uur in een Haarlems café begonnen. Zondag avond greep hij nog steeds gerouti neerd en blijmoedig in de toetsen. v Na de verbetering van het record nam de Haarlemmer vijf minuten rust, voordat hij „voor de gezelligheid" nog enkele uren tot twaalf uur (sluitings tijd) doorspeelde. Als Billy Clausen die vijf minuten rust niet had genomen, was ook het wereldrecord orgelspelen in zijn bezit gekomen. Dat mag namelijk op een piano worden gevestigd. Clausen pauzeerde echter om een sportief gebaar te maken tegenover de 61-jarige organist Nico Krap, die het record orgelspelen veertien dagen ge- IIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIMIIi' Fonds Vorig# koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 105A 1Ö5A Nederland 1966 61 9941 99% Nederland 1967 6 97fl 97% Nederland 1965-1 5! 95A 95A Nederland 1964-1 54 91% 91% Nederland 1964 5 89A 89% Nederland 1958 44 89% 89% Nederland 1964 44 95% 95 Nederland 1959 41 87%—87% Nederland 1963-1 44 84% 83% Nederland 1961 4 8444 84% Nederland 1953 33 81% 81% Ned. staffell. 1947 34 7144 71% Nederland 1951 34 8944 8944 Nederland 1953 1-2 34 83% 83% Nederland 1950 1-2 34 74% 74% Nederland 1954 1-2 34 76% 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 82% 82% Ned. dollarlng 1947 3 88% 87% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 87A 87A id. 30-jar. 1958/*59 44 88% 88 H.V.A.-mijen ver. a. 115% 116% A.K.U. 61.3 61.3 Delimij. f. eert 88.5 87.5 Hoogovens nx.c.v.a. 95.9 98 Philips gem. bezit v. a. 111.8 111.7 Unilever C.V.B. 107.9 106.4 Dordtsche Petr. a. 660 660% Kon. Petr. f. a. 144.3 142.6 H.A.L. a. 90% 90% Java-China p. n-r.c.v.a. 174 173% K.L.M. a. 254 254 Rotterd. Lloyd a. 150% 151 Scheepvaartunie a. 133% 133% Bk v. Ned. Gem '65-1 51 94% 94% Nat investeringsb. *65 S3 96 Fr.-Gron. Hyp.b. dw 6 94% 94% Westl. Hyp.b. u 5 89 87% Alb. Heyn wdlobl. '55 4 126% Bijenkorf 6 99% Co-op Ned. r^paarbr. 145 Ned. Gasunie 53 95% 95% Philips dir. 250-100'51 4 82% Pegem 1-2 1957 6 97% 97% Pgem 1957 0 97% 96% K.L.M. 15-jarig 5 94% 94% Ned Spoorw. 57 1-2 41 91% 91 A.K.U f 1000 44 89% 88% Gelder Zonen v. 43 87% 87>/« Hoogovens 53 105% 106 Alg, Bank Ned. a. 235% 235 Amrobank f 20,— a. 47 47.3 Nationale Ned. eert 609% 612 Ned. Credietb aand. b. 177 177% Ned Middenstof a. *$8.1 87.3 (Slotkoersen van gisteren) Slavenburg's Bank a. 177 178 Albert Heyn a. 1040 1046 Amstel Br nJ.c.v.a. 364 365% Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208 2Ó7 Blaauwhoed a. 105 103 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 82 84 Bols Lucas a. 187.8 187 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 435 433 Brocades-Stheeman a823 Buhrmann-Tetterode a. 460 461 Bijenkorf nx.c.v.a. 626 630 Calvé c.v.a. 751 Drentsch-Overijs. Houth. a. 113 114 D.R.U. a. 300 298% Elsevier*s Uitgeversmij. a. 290 291 Erdal mij. v. wasverw. a. 515 Excelsior metaalbuizen a. 65% 65 Fokker a. 436 435 Gazelle Rijwielfabriek a. 175 176 Gelder Zonen, van a. 109 111 Gist- en Spiritusfabriek a. 407 Grasso's Kon. MachJabr. a. 120 117% Heineken's Bierbr. aand. 562 565 Holec aand. 178 175% Internatio aand. 281 276 Kon. Ned. Papierfabr. a. 162 158 Kon. Ned. Textielunie eert 54% 54 Kon. Zout-Ketjen mr.c.v.a. 776 K.V.T. (kon ver tap) aand. 303 Meteoor Beton a. 92% 92% Misset, Uitgeversmij. a. 258 259 Naarden Chem. fabr. a. 453 454 Naeff gebr. a. 148 148% Nedap ned. app.fabr. aand. 146 143 Ned. Kabelfabrieken aand. 292 286 Nelle, wed. J. van aand. 345 345 Nyma nj.c.v.a. 25% 24% Nijverdal-ten Ca te a. 95% 95% Overz. Gas. nat bez. v.a.f. 101 100.3 Pal the a. 64% 64% Pont Houthandel a. 175% 175 Reesink en Co. a. 158 158 Scheveningen ExpLmiji. a. 41 40.5 Schok beton aand. b. 205 206 Scholten Carton en Pap. a. 248 252 Schuppen Sajetfabriek a. 87 88 Simon de Wit aand. b. 388% 388% Spaamever bez.500-100 a. 645 644 Technische Unie a. 250 250 Thomassen/ür.-Verbl. La. 101.4 99.6 Twentsche Kabelfabriek a 365 365 IJbbink-Davo a. 14 14% Unilever 1000 cert 7c.pr. a. 110 110 Veenendaalsche stoomsp. a. 199 199 Ver. Machinefabrieken a. 177 177 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 147 146 Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoord a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Zwanenberg-Organon f. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij. a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb. f. Interbonds lpb. f. Vastgoed bel .fonds part t Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert Int Nickel Cy Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert Anaconda cert Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert Dupont dm. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert 153 155 58 58 494 485 166 163 38,45 747 72 768 772 665 665 645 645 181.1 181.1 224.3 224.6 213.5 213.9 405 99.6 61'7« 403.5 99.6 60»/s 115V« 113*/4 30'/s 29»/« 52'/» 46A 35*/« 65% 49«/« 86 170 52% 45V» 35"» 65V» 49V« 81*/» 168s/« 108% 108 86'/, 45"« 58% 61'/» 44% 67% 37 85 44% 58*/« 61'/» 44% 65% 37'a 44% 28»/s 87 ft 101% 44 28 87% 95'/. General Motors cert. Kennecott Copper cert. Phillips Petroleum cert R.GA.cert. Republic Steel cert. Shell OU cert Standard Brands 10 a. cert U.S. Steel (10) cert Woolworth cert Bank v. N.G. '58 1-2-3 41 Nat. Bk v. Midd.Kr. '66 7 British Petrol. 1966 7104% 104»/. Ned. Gasunie 1966 6i 100ft 100'/« Rott Rijn Pijpljnij. 5* 100®/» 100 Berghuizer Pap.fabr. 4i 95 95 Grasso's Kon. MachJ. 53 91 90»/. Meteoor beton 53 79 79'/. Stokvis en Zonen 43 87V« 87% Thomassen/Dr.-Verbl. 44 109 107 Bredero vast goed a. 150V» 153 Calvé cum.pref.wduir. cert 145 145 Edy emaille a. 79 81% Krasnapolsky, L a. 66 65 Ups en Gispen cert 114 115 VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 141.70142.30; Unilever 106.00 —106.50; Philips 111.50—112.10; Hoog- W-'ens 105.20. plein 5 heeft vandaag de nieuwe beurs- week ingezet met iets lagere koersen bij de opening voor de internationale waarden. Kon. Olie lag onder druk van de koersdaling vrijdag in Wall Street met een dollar. Het publiek gaf in de oliehoek wat stukken af, waardoor op 143.50 werd geopend, tegen vrijdag als slotprljs 144.20. Unilever gaf een paar dubbeltjes prys op 107.20. Philips was met een eerste verhan deling op 112.30 zelfs nog een dubbeltje hoger. In deze hoek bestond vraag van het publiek plus dekkingsaankopen door» de beroepshandel. AKU daalde een hal ve gulden tot 61.40. Hoogovens werd iets lager geadviseerd op 95.50. Kon. Zout'Organon gaf 70 cent prijs op 155.60. De handel in de hoofdfondsen was kalm. Vergeleken met het laagste niveau van de voorbeurs viel de stem ming voor de internationale waarden bij de opening mee. 's Morgens deed Kon. Olie als laagste koers 142.70, Phi lips 110.70 en Unilever 106.20. Uit het verdere koersverloop bleek, dat de openingskoersen van de hoofd fondsen te hoog waren. Enig aanbod van het publiek was oorzaak dat Phi lips inzakte tot 111.70, Unilever tot 106.0 en Kon. Olie tot 142.70. Deli-maatschappij was verder in re actie op 88, waarna 87 werd gedaan (89.20). In deze hoek werd nog wel in een open hoek gehandeld, doch de affai re had weinig te betekenen. De Scheepvaartsector was meren deels zwak met Kon. Boot 1 punt la ger op 911/*. Scheepvaart-Unie was bijna een punt lager op 1331/*. De cultures waren licht verdeeld met HVA iets ho ger, doch Amsterdam Rubber gemak kelijker. De staatsfondsenmarkt was voor de meeste obligaties luier. De 67% pet. lening werd verhandeld op 99%. Het tot zinken brengen door Egypte van de Israëlische torpedoboot jager liet de beurs weliswaar niet onberoerd, doch veel invloed op het koersverloop had dit toch niet. Het waren meer de lage re slotkoersen van vrijdag in Wall Street waarop het Damrak, voor wat de hoofdfondsen betreft, reageerde. Bij het scheiden van de markt werd AKU verhandeld op 61.50, Philips zakte verder tot 111.50, Unilever tot 106.30 en Kon. Olie verliet de markt op 142.70 De handel in al deze fondsen bleef uiterst kalm. In de eerste neriode boekte Albert Heijn een koerswinst van 11 punten» Bijenkorf beheer ging 4 punten om hoog, doch Van Nelle was 2 punten la» ger. Aandelen Matubel (bioscoop theaters) verbeterden 9 punten. Maintz ging 5 punten omhoog. Lager waren: Gist/Brocades, Carps Garen en I.H.C. Holland, ieder met 5 punten. Wessanen en Ned. Kabel gaven ieder 6 punten prijs. Van der Grinten daalde 10 pun ten. Billiton was f 1,30 lager. ROTTERDAM Shell Nederland Chemie heeft in Pernis een nieuwe fabriek in gebruik genomen voor de vervaardiging van fosforhoudende be strijdingsmiddelen tegen insekten. De fabriek is de eerste van de Koninklij ke/Shell Groep die deze produkten op commerciële schaal vervaardigt. De bestrijdingsmiddelen werden tot nu toe alleen in een proeffabriek in de Ver enigde Staten gemaakt en zijn in di verse klimaatgebieden getest. Shell maakt in Pernis twee produk ten: supona en birlane. Supona is een bestrijdingsmiddel tegen vele parasitai re plagen, die de gezondheid van het vee aantasten. Birlane kan worden toe gepast op gewassen en is een actief preparaat tegen de coloradokever en bodeminsekten, zoals de koolvlieg. Shell heeft van dit produkt hoge verwachtin gen als middel tegen bepaalde insekten, die belangrijke schade toebrengen aan te velde staande rijst. AMSTERDAM Tel Aviv bereidt zich voor op de jaarbeurs die daar vol gend jaar van 4 tot 22 juni wordt ge houden. Ondanks de politieke moeilijk heden wordt er grote belangstelling verwacht voor deze beurs. De Kamer van Koophandel Nederland-Israël richt een gezamenlijke stand in van het Ne»- derlandse bedrijfsleven. De heer M. Hutter, een' van de direc teuren van de jaarbeurs in Tel Aviv tdie om de twee jaar wordt gehouden) zei gisteren dat er een ware koopgolf in Israël is losgebroken. De verkoop van koelkasten, televisietoestellen, auto'* en huishoudelijke artikelen is sterk ge stegen. De Arabische kooplieden bele ven de tijd van hun leven. Een van de oorzaken van de koopwoede is de uit breiding van de Israëlische bevolknig met 1 1/4 miljoen mensen. Van Arabische boycot van Israël ii volgens de heer Hutter geen sprake. Het is ook niet zo dat landen die zaken doen met Israël, hun relaties m de Ara bische staten kwijt raken. De directeur van de jaarbeurs zei dat de oorlog sti mulerend gewerkt heeft op de oorlogs industrie in Israël. Deze industrie streeft er naar steeds meer in eigen behoefte te kunnen voorzien. De invoer van Nederlandse produk ten in Israël is de laatste jaren sterk gegroeid. In het eerste half jaar werd er zeven procent meer van Nederland naar Israël geëxporteerd. HILVERSUM Het bestuur van Veneta, Verenigde Nederlandse Tapijt industrie, zal aan de komende jaarver gadering een onveranderd dividend van 12 procent voorstellen. AMSTERDAM, 23 okt. Londen 10.00%—10.00%; New Vork 3.59A— 3.5914Montreal 3.35A3.35A; Parijs 73.30—73.35; Brussel 7.24i—7.24i; Frank fort 89.76—89.81; Stockholm 69.464— 69.514; Zürich 82.764—82.814; Milaan 57.754—57.804; Kopenhagen 51.794—51.844 Oslo 50.26'/t—50.31%; Wenen 13.88%— 13.89'/»; Lissabon *.47%—12.49. .1

De Vallei | 1967 | | pagina 2