Winkeliers haken met loterij in op actie voor het zwembad Veiling Septer Tiel Deur als debiteurenadministratie Pofklanten kwamen vroeger letterlijk in t krijt te staan Zelf koffiemalen oudste vorm van zelfbediening Meester Van de Waal 25 jaar schoolhoofd Auto reed meisje aan PUBLIEK KAN GRATIS DEELNEMEN Personenauto als hoofdprijs Auto werd gemangeld Verkeerscursus in Amerongen en Overberg Kantoor van gem-ont va nger dagelijks open Uit de oude doos Opmake Kostschool Malen In 't krijt Opbrengst collecte BURGERLIJKE STAND AMERONGEN door Rik Valkenburg VEEN END AAL - De Veenendaalse winkeliers hebben spontaan ingehaakt op de zwembadactie 9,Laat 'es wat voor t grote bad". Er zal met ingang van 18 november een grote loterij worden gehoudenwaarvan de opbrengst ten goede komt aan de actie en waaraan het kopend pu bliek gratis zal kunnen deelnemen. Deze actie is tegelijker tijd bedoeld als St.-Nicolaasactie. Veilbericht van de Tielse Veiling Septer van maandag 23 oktober 1967. Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 Allington Peppin 1226 Bloemee 16—55 8—19 x Cox Orange k.l 44—50 41—43 36—40 x Cox Orange k.2 40—49 39—42 38—33 26—29 Cox Orange verpakt k.2 44—51 45—47 38—40 Dijkmanszoet 14—30 12—15 James Grieve k.2 16—17 14—16 12—15 Ingrid Marie k.2 32—37 28—32 27—29 22—24 19—22 Glorie v. Holland k. 2 26—28 19—23 Goudreinet k.l 29—31 24—26 x Goudreinet k.2 23—28 20—24 16—22 Golden Delicious k.l 46—52 45—49 Golden Delicious k.2 41—48 36—40 27—36 Notarisappel 15—19 Jasappel 22—30 11—26 x Jonathan k.l 22—26 24—29 21—25 15—19 x Jonathan k.2 19—23 18—25 19—21 10—18 Sterappel k.l 38—40 31—33 Present van Engeland 24—29 Sterappel k.2 Zoete Pippeling Lombarts Calville k.2 38—40 29—34 21—26 16—19 22—24 45—61 19—25 9—30 42—53 22—44 20—23 52—54 30—46 30—39 15—25 25—27 Zuurkroet per 100 kg fl 8.10, rood fl 6,00, zoet fl 4,00 Fabrieksfruit per 100 kg fl 9,60. Goudreinet val per 100 kg fl 10,10. Peren: Brederode Beurre Alexander Lucas k.2 4648 34—37 Beurre Clairgeau k.2 42—44 Beurre Hardy k.2 90—92 76—79 Bonne Louise d Avranche Comteese de Paris k.2 3033 2130 Conference k.2 Doyene de Cornice k.2 100—109 Legiponts Beurre Anjou k.l 6668 5356 St Remy Giezewildeman IJsbouten Winterjannen Zwijndrechtse wijnperen k.2 21—26 Druiven Frankenthalers 135—140, Black Allicante 157180. Groenten Andijvie 2530, 8—15; Princessebonen 75110; Pronkbonen 4352, 2024; Kas- snijbonen 180185; Savooiekool 1725; Rode kool 1316; Spinazie 4345; Prei 25—28; Uien 22—24, 12—15; Spruiten 37—42, 21—26; Wortelen 16—18. x Tomaten per kistje van 6 kg export a fl 4,604,70, export b fl 4,704,80, ex port c fl 2,904,00. x Tomaten per kisje van 6 kg binnenland fl 1,403,10, 95150. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 45—49 51—64 40—45 34—50 27—46 26—38 23—33 16—27 ACHTERBERG Meester" A.M. de Waal uit Achterberg herdenkt deze week dat hij 25 jaar geleden benoemd werd tot hoofd van de openbare lagere school. Er zullen rond deze gebeurtenis weinig officiële plechtigheden volgen, omdat de heer De Waal van mening is dat er, na het feest dat hem vorig jaar is aangeboden, toen hij zijn koninklijke onderscheiding ontving, nu geen reden is voor feestelijk vertoon. De algemene verwachting is wel, dat er op de ouder avond, die vrijdagavond gehouden wordt, enige aandacht aan het feit besteed zal worden. De hoofdprijs van een loterij is een personenauto ter waarde van circa f 5000,-. Daarnaast worden vele ande re prijzen in de vorm van buitenland se reizen beschikbaar gesteld. Het idee voor deze grote loterij, waarvoor in middels bij het ministerie van justitie vergunning is aangevraagd, werd ge opperd in de laatste vergadering van de winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid". De suggestie werd door gegeven aan het actiecomité, dat het idee overnam en het verder uitwerkte. De definitieve plannen werden giste ren op een bijeenkomst in het raadhuis door wethouder C. N. van Kuyk en de heer Ant. de Ruiter, voorzitter van de winkeliersvereniging, toegelicht. Alle Veenendaalse winkeliers zullen VEENENDAAL Maandagmorgen reed mevrouw A. M. W. G uit Vee- nendaal over de Prins Bemhardlaan in de richting van de Buurtlaan. Bij ga rage Van Wijk zag zij plotseling het vijfjarige meisje G v. H. uit Veenen- daal tussen een paar geparkeerd staande auto's vandaan komen. Een aanrijding was onvermijdelijk. Het meisje werd door de auto van de krachtig remmende mevrouw W. een aantal meters meegesleurd. Uiterlijk ongedeerd bleef zij op straat liggen. Met een ziekenauto is zij naar het Ju- lianaziekenhuis gebracht voor observa tie. aan de actie kunnen deelnemen. De lo ten kunnen door de deelnemende win keliers echter naar eigen inzicht be schikbaar worden gesteld. Gebruikelijk is, dat voor elke bestede gulden een lot wordt verstrekt. De heer Ant. de Ruiter zei gisteren: „De laatste jaren hebben wij als win keliersvereniging steeds acties gevoerd voor een algemeen liefdadig doel. Nu willen we eens een actie steunen waar bij het om het belang van de gemeen te Veenendaal gaat Uit de reacties is inmiddels geble ken dat ook de winkeliers die niet bij Handen en Nijverheid aangesloten zijn (dr. Slotemaker de Bruineplein en Pa trimoniumlaan) zich geheel achter het initiatief zullen scharen. Met name wethouder Van Kuyk was hier verheugd over. „Dit gebaar van de middenstand biedt ook voor de toe komst perspectieven. Wellicht dat we nog eens vaker een beroep op de win keliers kunnen doen als het om een al gemene zaak gaat..." Volgens de heer De Ruiter is de sa menwerking van de winkeliers, zoals die zich nu bij deze zwembad-actie ma nifesteert, min of meer noodzakelijk om de loterij naar wens te laten ver lopen. „Van ministeriële zijde is de bepa^ ling gesteld dat de loterij niet door an dere acties doorkruist mag worden", zei hij. OPBRENGST De loterij moet niet gezien worden als sluitstuk van de algehele actie voor het zwembad. Er staan nog enkele acti viteiten op het programma en boven dien is de huis-aan-huis-collectie nog niet geheel voltooid. De actie, die zoals bekend onder het motto „Laat es wat voor 't grote bad" wordt gevoerd heeft tot nu toe f 23.000,opgebracht. Daar van was f 6250,al ontvangen voordat de actie begon. De inzameling onder de bevolking, die zoals gezegd, nog niet he lemaal rond is, bracht (voorlopig) f 5600,op. Dit resultaat heeft het ac tie-comité wel wat teleurgesteld. De zelfstandigen (grossiers, winkeliers.me- dici, garages enz.) die afzonderlijk zijn benaderd brachten f 11.000,bijeen. Van de provincie Utrecht is inmiddels bericht ontvangen dat er een subsidie in de bouwkosten verleend zal worden ter grootte van f 60.000,Er is nu nog een tekort van f 57.000,te overbrug gen en het actie-comité hoopt dat de loterij hier in belangrijke maté zal toe bijdragen. Binnenkort zullen er nadere publika- ties (o.a. over de uitgeloofde buiten landse reizen) bekend worden gemaakt. De datum waarop de trekking van de loterij zal plaatsvinden, is al vastge steld. Dit zal op 29 december gebeuren. AMERONGEN Traditiegetrouw zullen er, onder auspiciën van Veilig Verkeer, weer verkeerscursussen wor den gegeven in Arnerongen en Over berg. Ditmaal wordt gestart in Over berg. De cursusavonden zijn vastge steld op 14, 21 en 28 november en op 12 december. De kosten bedragen f 2, per avond. Hoogstwaarschijnlijk wor den de avonden weer gehouden in een, schoollokaal. Ook zijn de cursusleiders weer de heren Stam en Pakvis, zodat de leiding in bekwame handen is. De cursusdata voor Amerongen zijn 16, 23 en 30 januari en 6 februari. Het is de bedoeling deze cursus in een lokaal van de Pr. Ireneschool te geven. De kosten voor deze cursus zijn eveneens f 2,per avond. Voor de cursus in Overberg kan men zich opgeven bij garage Engelenhove, Eindseweg te Overberg en bij de heer Spruit in kamp Overberg. Voor de Amerongse cursus dient men zich te melden bij de heer Sasburg, Kon. Wilhelminaweg 109, de heer Pakvis, Koenestraat 104 of bij de heer van Bergen, Burg. Jhr. H. v.d. Boschstr. 2. De afdeling zal trachten de Jeugd- verkeersschool, die ook dit jaar haar tenten weer in Amerongen heeft opge slagen, ook voor 1968 aan te trekken. Verder zal de afdeling Amerongen trachten een cursus „Pech onderweg" te organiseren. Nadere berichten hier omtrent volgen te zijner tijd. F. van Bergen, (secr.) VEENENDAAL Total-loss kwam de Opel van de heer J. N. P. P. uit IJmuiden uit de mangel, die gevormd werd door een grote vrachtwagen met aanhanger, bestuurd door de heer H. R. uit Uithuizermeeden en enkele paaltjes, die voetgangers voor het snelverkeer moeten beschermen op de hoek van de Nieuweweg-Zandstraat. Beide wagens stonden stil voor het rode licht, P. wilde rechtsaf de Zand straat in en R. wilde recht door de Hoofdstraat in. Voor R. stond een per sonenauto, die linksaf de Hoogstraat in wilde draaien en daarom draaide R. iets naar rechts, met het hierboven genoemde gevolg voor d§ auto van P. Beide bestuurders bleven ongedeerd. AMERONGEN Met ingang van 1 november a.s. zal er in de openstel lingsuren van het kantoor van de ge meente-ontvanger een wijziging plaats vinden. Was tot nu toe het kantoor open el ke vrijdagavond van 19.00 tot 20.00 uur, met ingang van bovengenoemde datum zal het kantoor open zijn elke dag van negen tot half één en elke laatste vrij dagavond van de maand van 19.00 tot 20.00 uur. AMERONGEN De collecte ten behoe ve van het Pr. Beatrix Fonds, voor polio-patiënten, spastici e.d. van alle gezindten heeft te Amerongen opge bracht het mooie bedrag van f 856,91. GEBOREN: Krijntje, d.v. H. Ploeg en A. van der Velden; Theodora Johanna, d.v. A. Blom en V. J. van de Weerd. OVERLEDEN: Johannes van den Boogaard, oud 50 jaar, wonende te Ridderkerk. GEHUWD: Hendrik Jan van den Broek 29 jaar en Yvonne Beatrix Titia Martha, 26 jaar. ONDERTROUWD: Pieter Comelisse, 22 jaar en Maria Willemina van Ommeren, 20 jaar. INGEKOMEN PERSONEN: Bruijs, E. ev. van der Ende, Don kerstraat 9 van Veenendaal L. W. D. Bouwens, Boslaan 3 van 's-Gravenha- ge; F. Homminga, Elsterstraatweg 13 van Franeker; C. Lit, Pr. Hendriklaan 7 van Amsterdam; M. van der Lugt, ev van Dongen, Pr. Irenelaan 14c van Tiel; C. J. van Arnhem ev Nagtegaal, Lekdijk 13b. van Leersum. Vertrokken personen: G. Weijers van de Oude Wei 7 naar Hulst. Het verschil tussen het oude Veen en het huidige stads-achtige Veenen daal, is wel heel groot. Een vergelijking is eigenlijk niet meer te trekken. Neem bijvoorbeeld de Hoofdstraat met haar winkels, cafetaria's, super markten, enzovoorts. Een lust voor het oog en een magneet voor de om trek. Vroeger heette dit hart van Veenendaal (hoewel er de laatste de cennia wel wat „nieuwe" harten zijn bijgekomen, zoals Slot. de Bruine plein en Schrijverspark) heel simpel de WeverstraatNog nauwkeuriger omschreven: de noordzijde heette: Kerkstraat, de Zuidzijde: Weverstraat. Beide „straten" waren gescheiden door het water, dat vroeger midden door de Hoofdstraat stroomde, en dat in 1845 werd gedempt. De verbin ding tussen beide straten werd gevormd door tal van bruggetjes. Het wa ter liep door tot ver voorbij de Vaartbrug, tegenwoordig de J. H. van Schuppenburg. Ongeveer in het midden stond het in verbinding met een ander water, de Achterkerkse Grift, die zich bevond tussen het terrein van het „Oude-Liedenhuis" en de Frisiaen onder langs de tuintjes aan de zuidkant van het Achterkerk liep in de richting van de Geerse brug. Het omleidingskanaal, de zoge naamde „Vaart" is pas in 1866 ge graven ten behoeve van de defensie; het is nog steeds eigendom van de Staat der Nederlanden. Aan de We verstraat stonden allemaal kleine woningen. De meesten slechts 1 ver dieping hoog. Tijdens de watersnood in 1855 stond het water dan ook tot de dakgoot! Een enkel groot huis stond er tus sen, bijvoorbeeld dat van de heer H. G. van der Poel, die van 1855 tot 1874 burgemeester van Veenen- Rechts op de foto het oude post kantoor in de thans nog beruchte corridor naar de' Kerkewijk. daal was. Hij was een bekende fi guur in het dorp. Behalve burgemees ter was hij ook voorzitter van het Veenraadschap en lid van de Provin- gedurende een deel van zijn ambts periode. Naast het gemeentehuis was in een kamer het postkantoor. Een bekend postdirecteur was baron ciale Staten van Utrecht. Later deed zijn kapitale woonhuis een tijdlang dienst als pastorie van de Gerefor meerde Gemeente. Daarachter werd in 1913 het kerkgebouw van genoemd kerkgenootschap gebouwd, dat nu dienst doet, na een grondige interne restauratie, als kerkgebouw voor de Chr. Gereformeerde Pniëlkerk. De ouderwets-deftige pastorie moest en kele jaren geleden het veld ruimen voor enkele moderne zakenpanden. Van Asbeck. Later was het postkan toor aan de andere zijde van de straat, in het huis van Otto van der Meyden. Daarna kwam het aan de Kerkewijk, even voorbij de markt. Ook dat gebouw kenmerkte zich door een monumentale vierkante lijn. TT De Weverstraat bezat nog een an der kapitaal gebouw. Dat was de kostschool voor jongedames. Nadien heeft het jarenlang dienst gedaan als gemeentehuis. Het deed ook nog een tijdlang dienst als ambtswoning voor de burgemeester. Burgemeester Me- telerkamp was de eerste, die er woonde. De heer Jhr. Van Asch van Wijck woonde uiteraard liever op „Pratten- burg" in de tijd, toen hij burgemees ter was (1888-1902); vandaar dat toen het gemeentehuis verhuurd werd Ook de manier van winkelen was vroeger wel even anders dan tegen woordig. De meeste kruidenierswin kels werden aangeduid met het op schrift: koloniale en grutterswaren. De oude winkeltjes kenmerkten zich door pikante geurtjes. Vrijwel alles werd los verkocht. Verpakte artike len waren ér weinig of in het geheel niet. Boven aan het lijstje stond an derhalf ons stroop; er werd de vol gende dag „broeder" gegeten en daar mocht een likje stroop over heen. Het meegebrachte potje werd eerst netjes gewogen, waarbij met wat kleine stenen de weegschaalba lans in evenwicht werd gebracht. Daarna schepte de vrouw met een lange houten lepel een lik stroop uit een vaatje en liet dat al draaiend met de lepel in het potje lopen, tot dat er anderhalf ons in zat. Een half pond groene zeep werd afgewo gen in een grauw stuk papier. Nu was de suiker aan de beurt. Een héél ons, voor de zondag! Dan kreeg men n.l. een klein schepje in de thee of in de koffie en soms ook op brood. Iemand die een pond suiker kocht, ging door voor een „opma ker". Een onsje krenten stond ook op de lijst en diende voor de „broeder" van de volgende dag. Een gezinslid was jarig en dan mocht er wel eens getrakteerd worden. Een pond zout durfde men wel te kopen. Dat kost te bijna geen geld. Men strooide het vaak over een snee brood. Meel en bloem had men nodig voor de meel pap. Nu was de koffie aan de beurt. Ook niet meer dan één ons. Het werd net jes afgewogen en dan kon men het zelf, als een soort vorm van zelfbe diening, malen in de grote koffiemo len die meestal helrood gekleurd aan het eind van de toonbank stond. De geurige gemalen koffie ging in een klein zakje en vond zijn plaats in de grote tas, tussen de andere koloniale waren. De weeg schaal, vaak met mooie gepoetste ko peren schalen en gewichten, stond vroeger uiteraard veel meer centraal dan tegenwoordig. Praktisch alles passeerde de weegschaal. De krui denier verkocht ook vaak petroleum. Dan vervulde de weegschaal geen functie, maar speelde de maatkan een rol. Sommigen verkochten ook schuurzand, want de hoeveelheid schuurmiddelen was heel wat be perkter dan nu 't geval is. Er waren zelfs kruideniers die bossen talhout De bekende pleisterplaats voor het doorgaande verkeer hotel „de Klomp" zag er vroeger heel wat anders uit dan tegenwoordig. verkochten: hakhout voor de kachel. Ook houtskool werd in de oude tijd veel verhandeld. De oude Veenen- dalers herinneren zich nog wel de grote, ijzeren strijkbouten, die daags na de wasdag voor de deur stonden, gevuld met wat'rokerige houtskool, om tenslotte gloeiend heet te wor den en als zodanig geschikt om di verse kledingstukken op te strijken. Een handige huisvrouw kon dat keu rig, ondanks 't primitieve loodzware instrument. In het verre verleden kon men ook vuurmakers kopen. Dat waren in hars gedrenkte, zware houtkrullen. Begrijpelijk dat deze dingen snel en fel vlamden en voor menig karwei tje goede diensten verrichtten. Ook vroeger waren er mensen die niet direct boter bij de vis gaven. Vooral verder in de week, als het „weekloon" wat men 's zaterdags beurde al op was, kwam het voor, dat men geen cent had om te beta len. Dan „pofte" men. Bij sommige kruideniers kwam men dan op de lei te staan. Met een griffel werd de naam oo de lei gekrast, met het ver schuldigde bedrag erachter. Er waren echter ook kruideniers die het anders deden. Voor het registreren van de debiteuren hield met de binnenkant van de tussendeur, die van de woon kamer naar de winkel leidde, in re serve. Het was uiteraard een gehei me plek, die alleen maar vanuit de woonkamer bekeken kon worden. Met krijt schreef men aan de binnen kant van de deur de naam van de schuldenaar met het bedrag wat men verschuldigd bleef. Pas bij betaling ervan werd deze „smaad" wegge wist. Zo kon het dus gebeuren dat men een nalatige betaler onder vier ogen kon aanspreken, in de meest letterlijke zin: „Jij staat nog bij mij in het krijt".

De Vallei | 1967 | | pagina 3