ONDANKS VRIENDELIJKE WOORDEN SCHERP DEBAT IN LUXEMBURG Luns zet Couve voet dwars Over de Israëlische regering onder sterke druk tot wraak fSH Militaire leiders in V.S. tegen stopzetten van bombardementen waarom is Pontiac het meest verkochte zrwitserse horloge in nederland? Pontiac tijd juiste tijd Het rode licht dat groen lijkt evoluon Demonstratie DE GAULLE OP BEZOEK IN „MINI-STAAT" ANDORRA Krommenie 1/ linoleum TOMADO TOMADO 3 HET VEILIGE ANTI- SPATDEKSEL linia „Lokvogel" werd toch ontvoerd Kiesinger blijft bij holle frasen ^AAAAa NATUURWIT BOERENBRUIN :i;« mn fïl Voor doden baby vier jaar Bromfietser frontaal tegen auto gebotst DINSDAG 14 OKTOBER 1967 mn Haal Henkes in huis! 2 MAANDEN Tip voor handiger huishouden f5,90 AFDOENDE VERWEER TEGEN GRIEP POTTERS*» DWARSGEBAKKEN DWARSGEBAKKEN. Malsheid is nu een weekend lang POTTER'S CATARRH PASTILLES MUUR jBPB 1. Een Pontiac geeft feilloos de tijd 2. Een Pontiac is mooi, welk model ook 3. Een Pontiac heeft een bescheiden prijs t 4. Een Pontiac: geen kosten, wat er ook in de garantietijdmee gebeurt. En om nog vele andere redenen, die uw Pontiac-dealer u graag zal vertellen. eindhoven RUZIE TUSSEN PRINSENAAN HET LICHT O.A.S. RUZIE LUXEMBURG De vriendelijke woorden over en weer, de hoffelijke toon en de haast ontspannen sfeer konden in Luxemburg de ernst van de zaken niet verhullen. Een fiks debat tussen minister Luns en zijn Franse collega onthulde de scherpe tegenstellingen. MINISTER LUNS voortmaken MINISTER COUVE vertragen ADVERTENTIE „Frankrijk stuurt niet aan op het winnen van tijd", verzekerde Couve de Murville. „Goed dan, laten wij de on getwijfeld grote problemen bestuderen. Wij nemen evenveel tijd als de Europe se Commissie nodig had voor haar rap port over Engelands toetreding", zei minister Luns. „Dat betekent, dat wij eind december een beslissing kunnen nemen", rekende de Belg Harmei uit. Couve herhaalde: „Wij hebben geen principiële bezwaren tegen Engelands toetreding, maar economisch is het land zo zwak. Het Britse pond moet bovendien zijn internationale rol vaar wel zeggen". Luns: „Frankrijk was anders econo misch ook niet sterk in 1958, toen de EEG in werking trad". Couve gaf toe: „Zeker, maar van juli 1958 af (toen de Gaulle aan de macht kwam) ging het beter." Luns: „Dat neemt niet weg, dat wij niet van Engeland mogen eisen, wat wij ook niet van onszelf hebben ge vraagd, namelijk de absolute zekerheid van een economisch evenwicht." Voorzitter Schiller (Duits minister van Economische Zaken) deed een voorstel: „Laten wij eerst de grote problemen bestuderen voordat wij een besluit nemen." „Neen", zei minister Luns, „dan gaan wij net de verkeerde weg op. Wij moeten geen voorwaarden vooraf stel len. Wij gaan onderhandelen. Wij kun nen de moeilijkheden wel bestuderen, maar die toch zeker niet zonder de Britten oplossen". Couve: „Ja, maar wij onderhande len met ons zessen als eenheid met Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen." De Duitse minister Brandt merkte op: „Wij moeten wel voorzichtig zijn. De problemen van het pond, de land bouw en het Gemenebest moeten wij eerst samen bestuderen en dan pas met Engeland gaan praten". Couve: „Juist". Luns: „Akkoord, maar dan binnen TEL AVIV Van vele kanten staat de regering van Israël onder druk om met geweld te antwoorden op het tot zinken brengen van de Israëlische torpedoboot- jager Eilath door Egyptische raketten. Algemeen verkondigen de kranten en ook de politici, de stelling dat nu duide lijk is gebleken, dat de Arabieren zich veel sneller dan was verwacht hebben her steld van de slag die de Israëlische strijdkrachten hun in juni hebben toegebracht. Om nieuwe daden van Arabische agressie te voorkomen moet Israël snel handelen. De Arabische bevolking in de door Israël bezette delen van Jordanië, Sy rië en Egypte heeft kennelijk nieuwe moed geput uit het tot zinken brengen van de Eilath. Ook is het moreel van de Egyptische strijdkrachten nu veel beter dan enkele dagen terug. De be volking van de bezette gebieden ver wacht dan ook dat het niet lang zal du ren tot de strijd door de Arabische le gers wordt hervat. Deze mening wordt gedeeld door Mosje Dajan, de Israëlische minister ADVERTENTIE (Bakken en braden... en tóch de keuken schoon I) Wég hinderlijke spatduiveltjes! Ze krijgen eenvoudig geen kans, als het nieuweTomado anti-spatdeksel op braad- of koekepan ligt Ook al staat het vuur nog zo hoog onder biefstuk, eieren of pannekoeken. Een slim aluminium deksel met kleine ontsnapgaatjes voor de stoom. En een speciale uitholling In het midden om onder het braden water bij het vlees te doen. Het krokante korstje? Verzekerd, me- vrouwl Dit onmisbare deksel, dat past op eïke pan, kost f 5,90. WIK u méér tips? Vraag uw winkelier om de Ultzoekfolder "Hartewensen"- Of achrijf aan Tornado, Tomadohui3, afdeling K., Dordrecht van Defensie. Hij gelooft dat het Egyp tische leger materieel zowel als mo reel zich voldoende heeft hersteld van zijn nederlaag om een nieuwe aanval op Israël te wagen. Het Is bekend dat Egypte de burger bevolking uit de steden langs het Suez- kanaal dieper het land in heeft ge bracht, blijkbaar omdat men hervat ting van de strijd verwacht. Aan de andere kant gelooft men dat de grote mogendheden dit keer al het mogelijke zullen doen om een nieuwe oorlog te voorkomen. Egypte staat onder druk van Enge land en Rusland om zich te onthouden van daden die de wankele vrede in oorlog zouden kunnen doen verkeren en de Verenigde Staten proberen Israël tot terughoudendheid te bewegen. In dit verband moet het bezoek wor den vermeld dat de Russische stafchef Soecholof plotseling aan Cairo heeft ge bracht. Hij verscheen in de Egyptische hoofdstad binnen 24 uur na het tot zin ken brengen van de Eilath door Russi sche raketten, afgevuurd door een door Rusland aan Egypte geleverd oorlogs schip. Ondertussen is het vrijwel zeker dat de 26 vermiste bemanningsleden van de Eilath zijn omgekomen, waardoor het aantal doden stijgt tot 53. Gisteren zijn de eerste doden met militaire eer begraven. In Haifa woonden tiendui zend mensen de begrafenis van zes be manningsleden van de Eilath bij. De Israëlische bevolking is diep on der de indruk van het verlies van de Eliath. Overal worden collectes geor ganiseerd om de regering in de gele genheid te stellen een nieuwe oorlogs bodem aan te schaffen. LONDEN Scotland Yard heeft een onderzoek gelast naar „een kolossale blunder", die er toe leidde, dat een negen jaar oude jongen, die als lokvo gel door de politie werd gebruikt, toch werd ontvoerd en pas na ruim vier uur werd teruggevonden. Colin Hibbert werd gevonden toen de politie een wagen aanhield bij de plaats waar hij onder de ogen van de politie werd ontvoerd. De jongen en de man zijn naar het politiebureau overgebracht en later werd meegedeeld, dat de man zich voor de rechter zal moeten verant woorden wegens een zedendelict. De jongen was zaterdag door een man aangesproken die voorgesteld had hem daarna opnieuw te treffen. Zijn ouders lichtten de politie in en beslo ten werd dat de jongen de afspraak zou houden, maar dat rechercheurs meteen de man zouden arresteren, de jongen werd echter door de man in een lichte bestelwagen meegenomen voor dat de politie kon ingrijpen. ADVERTENTIE U redt het met Togal en veel vers fruit. De griep verdwijnt, u kunt weer ver licht ademhalen. Zo gaat het ook met verkoudheid, reumatische pijnen, hoofd pijn, spit, ischias en migraine. By apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2,40; 8,88. twee maanden een principiële beslis sing nemen". Vandaag moet blijken of Frankrijk succes heeft met zijn wel ontkende, maar overigens amper bedekte vertra gingsactie. De eensgezind optredende Belgen, Italianen en Nederlanders wachten nog moeilijke politieke uren. Aan een economisch gesprek is men dan nog niet eens toe. LONDEN Met het uitspreken van enkele sympathieke zinnetjes over de wens van West-Duitsland dat Engeland lid wordt van de Europese Economische Gemeenschap is bondskanselier Kiesin ger gisteren een driedaags bezoek aan Londen begonnen. Gisteravond had hy al zyn eerste bespreking met premier Wil son. „Wij zullen al het mogelijke doen om Engeland in de Gemeenschap te krijgen", zei Kiesinger nog. Maar alles wat er de laatste weken is gebeurd heeft duidelijk aangetoond, dat dit niet veel is en niet veel kan zijn. Kiesinger verplichtte zich dus tot niets toen hij deze frase uitsprak. In Londen is men weinig te spreken over de koele houding van Bonn inzake de Britse benadering van de E.E.G. De Britse regering klopt zoals men weet fors op de deur vai\ Brussel. Zij heeft meer dan eens duidelijk gezegd, dat zij alleen maar genoegen wil nemen met een volledig lidmaatschap. Bovenal wii z(j de onderhandelingen spoedig begin nen. Engeland verwacht daarbij zoveel mogelijk steun van West-Duitsland, Ita lië en de landen van Benelux. ADVERTENTIE TePenM"oTs"'fnKeelpijn V "litwcrking frappanl In Luxemburg zijn besprekingen be-de president van de zitting, de Westduit- gonnen over de toelating van Enge- se minister van Economische Zaken, Karl land tot de E.E.G. Op de foto zien we. hoe Schiller (M) E.E.G.-president Jean Rey I (R) verwelkomt. Links onze landgenoot dr. S. Mansholt, vice-president van de I Hoge Commissie van de E.E.G. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apotheken en drogisten BREDA Wegens moord op een pas geboren baby heeft de Bredase recht bank de 47-jarige arbeider D. G. uit St. Willebrord veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. Tegen hem was zes jaar en terbeschikkingstelling geëist. Z(jn 42-jarige vrouw kreeg wegens me deplichtigheid tweeënhalf jaar gevange nisstraf en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. G. had begin april bij zijn achttienja rige stiefdochter, die een kind van hem verwachtte, zelf de bevalling geregeld. Het nog levende kind had hij daarna achter in de tuin begraven in aanwezig heid van zijn vrouw en zes kinderen. WASHINGTON Alle Amerikaanse militaire bevelhebbers hebben zich uit gesproken tegen stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam. Zy zien in de voortzetting van de bombarde menten nog steeds een middel om het conflict in Vietnam tot een oplossing te brengen. De eensgezinde mening van de hoog geplaatste Amerikaanse militairen werd gisteren bekendgemaakt. Al eerder, in een geheime vergadering op 28 augustus, had generaal ^terold Johnson, chefstaf van het Amerikaanse leger, zich tegen stopzetting van de bombardementen ver zet. „Ik denk," zo had hij gezegd, „dat deze voortdurende onverminderde druk ons uiteindelijk tot een oplossing zal brengen. Op een bepaald punt begint het beton af te brokkelen." Generaal Johnsbn vertelde bij dezelfde gelegenheid dat hij niet veel effect ver wachtte van een „muur van staal" langs de gedemilitariseerde zone in Vietnam, zoals die eerder wa3 aangekondigd door Robert Mc-Namara, de Amerikaanse minister van defensie. Johnson was van mening dat de barrière in verhouding tot de kosten waarschijnlijk „een mini male doelmatigheid" zou blijken te hebben. Inmiddels waren van alle tegenstan ders van de oorlog in Vietnam die het afgelopen weekeind in Washington had den gedemonstreerd gisteren nog maar twee demonstranten actief. Een man en éen negentienjarig meisje waren de enigen die ook maandag de hele dag voor het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie te Washington, hun stem verhieven tegen de oorlog in Vietnam. AMERSFOORT De dertigjarige C. van Geerestein uit Stoutenburg is gis termorgen op de Barneveldseweg in Amersfoort met zyn bromfiets frontaal gebotst op een linksafslaande vracht auto. Hy is enkele uren na het ongeluk in een ziekenhuis overleden. BREDA In het ziekenhuis in Breda is gistermiddag de 27-jarige A. van Son uit Etten-Leur overleden. Hij was zon dagavond door een personenauto ge schept, toen hij de weg Breda-Roosen- daal overstak. GRATHEM De 25-jarige A. A. H. Aalthiiizen uit het Limburgse Horn is gisternacht op de weg van Roermond naar Weert verongelukt. Hij kwam met zijn auto in botsing met een tegemoet komend Volkswagenbusje, dat in een slip was geraakt. ADVERTENTIE Goud met gouden band ADVERTENTIE Een kind kan rood van groen onderscheiden zegt u? Gewoonlijk wel en gelukkig maar. Toch zijn er omstandigheden, dat een rood licht groen en een groen licht rood lijken. Ons oog en oor worden vaak bedrogen. In het Evoluon kunt u dit zelf ontdekken. Veel van zulke interessante en vernuftige dingen, begrijpelijk voor iedereen, maken een bezoek aan het Evoluon tot een onvergetelijke ervaring. Open: dagelijks van 10-18 uur zondag van 13-18 uur Ruime parkeergelegenheid Gerieflijk restaurant Toegang 1.— In 1966 gesticht door Philips. ONSTWEDDE De gemeente Onst- wedde, die in de plaatsen Stadskanaal en Musselkanaal vele bruggen heeft, komt wegens geldgebrek niet toe aan de noodzakelijke vernieuwing van het reddingsmateriaal voor drenkelingen bij die bruggen. \fen vraagt zich met enige verba zing af, wat de demonstranten tegen het Viëtnam-beleid van president Johnson en zijn regering, pogen te be reiken. Natuurlijk is het een goed recht in de democratie om zijn wensen en afkeer, kenbaar te maken m het open baar. Dat zal niemand bestrijden en dat is ook in Amerika niet gebeurd. De demonstranten hebben rustig naar Washington kunnen komen en zich rus tig kunnen organiseren. Maar op het ogenblik waarop dege nen die zeiden voor vrede en geweld loosheid te strijden begonnen met een straatterreur, was het anders gewor den. Ook in een democratie kan het wel eens te ver gaan met de vrijheid van demonstreren. Dan is nog afgezien van de vraag of een met geweld bezetten van het Pentagon, het ministerie van Oorlog, nu wel de manier is om te to nen, dat men geen geweld moet ge bruiken. had er meer van, dat een groot deel van de demonstranten zich alleen maar om het demonstreren zelf, om het zinloos „ergens tegen zijn", of om een knokpartijtje, naar de Ame rikaanse hoofdstad had begeven. Het maakte het protest tegen geweld in ieder geval zeer dubieus en deed aan de ernst van het protest van hen die wel waardig demonstreerden, gevoelig afbreuk. Het karakter van de demonstratie legde nog eens de nadruk op het ge brek aan een alternatief, dat het hele verzet tegen het optreden van de Ver enigde Staten in Vietnam kenmerkt. De leuze „Viëtnam voor de Viëtname- zen" komt misschien nog het dichtst bij een positieve richting. Maar deze leuze kan alleen maar dienst doen, als het werkelijk waar was, dat ook wer kelijk de Viëtnamezen het voor het zeggen kregen. In feite is daar geen sprake van. Als de Amerikanen werkelijk de leu-« ze gestand zouden doen en vandaag nog Viëtnam zouden verlaten, zou het land op zijn best aan een bloedige bur geroorlog, nog feller dan die nu woedt, of aan de terreur van Ho Tsji Minh en zijn in Peking gedresseerde gehei me politie worden overgeleverd. In naam van de vrijheid zou men miljoenen Viëtnamezen, die niets van het bewind van Ho moeten hebben, aan zijn politie overleveren. Het zou een middel zijn dat veel ernstiger was dan de kwaal. Als het Ho Tsji Minh en de zijnen werkelijk ernst was met het welzijn van het Viëtnamese volk, waarom ii dan op de herhaalde oproepen van Johnson om te praten in Genève of el ders, niet geantwoord? Liet slagveld van de democratie is de stembus. Er staat voor de op posanten van Johnsons beleid de weg open, om via de stëmbus -kenbaar te maken dat men zijn politiek beleid niet langer wenst te dulden. Maar dan zal men toch een duidelijke weg moeten uitstippelen wat er wel zal moeten ge beuren. Met leuzen komt men er dan niet. Het heeft er echter alle schijn van, dat de demonstranten, even als vele aanhangers van de politiek van John son de kapitale fout maken, de gebeur tenissen in Viëtnam met Westerse ogen te zien en de omstandigheden met Westerse maat te meten. Dit is ook een van de grondpijlers geweest van het thans zozeer verfoeide kolonialis me en de resultaten ervan zijn in ieder geval niet zo best geweest. Thans op nieuw in deze fout te vervallen is ech ter een ernstige fout. Dlijft over, dat de wil van het Viët- namese volk zelf, dat toch aller eerst bij deze vreselijke oorlog is be trokken, maar moeilijk te peilen is. Maar een overleveren van Viëtname zen aan de machtspolitiek van China en de deur in Zuidoost-Azië open zet ten voor Mao, zal de positie van de Viëtnamezen zeker niet verbeteren. Toegeven aan machtspolitiek heeft in 1938 het Westen er toe gebracht om der wille van de vrede, de Tsjechen maar aan de machtshonger van Hitier te offeren bij het akkoord van Mün- chen. Het leverde niets op, de oorlog kwam toch een jaar later. Alleen werkelijk overleg, als ook Ha noi aan tafel gaat zitten, kan in Azië een oplossing brengen, alle hoe goed bedoelde demonstraties ten spijt. ANDORRA Het dwergstaatje An dorra in de Pyreneeën heeft gisteren een grote dag beleefd. Voor het eerst sinds zeven eeuwen ontving het bezoek van zijn heerser, „prins" Charles de Gaulle, tevens president van Frankrijk. Andorra had zich grondig voorbereid op de komst van de hoge gast. Al be trof het dan maar een bliksembezoek, het welkomstceremonieel was .er niet minder om. Alle bestuurders van de heerlijkheid hadden zich aan de grens ervan opgesteld toen De Gaulle daar met de nachttrein uit Parijs aankwam. In de dorpen langs de weg van de grens naar de hoofdstad, Andorra, ston den juichende menigten. Veel dorpelin gen hadden hun mooiste bezittingen uitgestald op de balkons van hun hui zen. Om de grootst mogelijke veiligheid te- waarborgen voor de prins was de hele politiemacht van Andorra op straat. Alle vijftien politiemannen mengden zich onder de juichende in woners om onmiddellijk te kunnen in grijpen wanneer zich ongeregeldheden zouden voordoen. Hun grootste zorg betrof eventuele acties van leden van het Franse ge heime leger (OAS), die zich in dit ge bied langs de Frans-Spaanse grens ple gen op te houden. De zorg werd blijk baar gedeeld door de Franse politie, want die had duizend agenten in bur ger meegestuurd, wat een ongewone drukte gaf in het straatje dat zelf maar vierduizend inwoners heeft. Na zijn aankomst in de stad Andor ra leidde De Gaulle een buitengewone zitting van de stadsraad, waarna hij een toespraak hield voor de samenge stroomde menigte. Hij kondigde de bouw aan van verscheidene projecten en besloot zijn toespraak met in het Catalaans te roepen: „Leve Andorra". De vreugde van de hoogtijdag werd een beetje overschaduwd door de te genstelling die bestaan tussen De Gaulle en zijn mede-prins, de Spaanse bisschop Iglesias y Navarri van Urgel. Zij delen de verantwoordelijkheid voor de regering van Andorra. Volgens bepaalde opvattingen is ech ter de bisschop prins van Andorra, ter wijl De Gaulle slechts mede-prins is. Daarom had de bisschop De Gaulle moeten ontvangen. Daarmee ging De Gaulle echter niet akkoord. Het ge volg was dat de (mede)prins-bisschop tijdens het grote feest schitterde door afwezigheid. ADVERTENTIE sneller schoon dan welke I vloerbedekking ook

De Vallei | 1967 | | pagina 6