Argument voor prij sverhoging margarine wekt verbazing SMALDEEL V IS UITGEVAREN Rennies SOVJET-STYX-RAKETTEN GELEID DOOR RADAR portie vlees vlees etenis, verantiworcl eten WETSONTWERP A.W.Z. VANDAAG EINDELIJK IN TWEEDE KAMER Sovjet-Marine heeft bases in M.-Oosten KarelI KarelI 20 Kledingbedri j f ontslaat 55 werknemers Onmenselijk heden in Nigerië Brandstofgebrek bi] Garuda Ford donderdag weer aan 't werk Gasexplosie in Westfalen CEtaihMlir- Transparant Satin - transparante kleurlak Na twintig maanden sleutelen BESCHOUWD SAMKALDEN BETREURT NIEUWE ONRUST IN HOOFDSTAD er is maar een DESKUNDIGEN: NIET DUURDER GRONDSTOFFEN WERDEN MAAR GOEDKOPER Snoep verstandig eet n appel Fietsen en batterijen zeer belangrijk oorlogstuig Jonge boeren vinden geen vrouw meer COMMENTAAR Snoep verstandig eet 'n appel Brandend maagzuur, Heerlen wil 1277 huizen van Vascomy kopen Scholen in China weer open O.S.A. Ex-koningin van Spanje 80 B.M.C. werkt aan elektrische auto Juwelier die man doodschoot van rechtsvervolging ontslagen Kinderen speelden met menselijke beenderen D< GEEN MIDDEL Snoep verstandig eet n appel I DINSDAG 24 OKTOBER 1967 99 ROTTERDAM De prijsverhoging van de margarine heeft veel veront waardiging en discussie veroorzaakt. Met ingang van gisteren moest per pakje van 250 gram een cent meer worden betaald, omdat de grondstoffen op de we reldmarkt in prijs waren gestegen, zo hadden de fabrikanten na overleg met het ministerie van Economische Zaken besloten. ADVERTENTIE ROTTERDAM De Nederlandsche Kleedingindustrie NV te Rotterdam heeft 55 mensen ontslagen. Het be drijf, dat te kampen heeft met het sterk teruglopen van de export, wil zich gaan specialiseren in het maken van heren kostuums. Daardoor wordt een deel van de 350 werknemers overbodig. Onder de ontslagenen zijn 24 Neder landse mannen en vrouwen en 31 bui tenlandse. Met de vakorganisaties is overeenstemming bereikt over een gun stige afvloeiingsregeling. Het Rotterdamse bedrijf, dat expor teert naar België, Engeland en Duits land, ondervindt een sterke teruggang van de afzet in Engeland. Daar het ma ken van kostuums, sportcolberts en overjassen niet meer als lonend wordt beschouwd, gaat de kledingindustrie over tot specialisatie in één produkt. De Aluminium Constructiewerkplaats Smeco in Sittard, die zaterdag door brand werd verwoest, heeft voor de vijftien personeelsleden een zg. nul- urenvergunning aangevraagd. Het bete kent dat de werknemers op een wacht geld van tachtig procent van hun loon moeten worden gesteld. Als het bedrijf is herbouwd zullen zij weer in dienst worden genomen. Smeco was wel tegen brand-, maar niet tegen bedrijfsschade verzekerd. WASHINGTON. Fietsen en batte rijen voor draagbare radio's zijn be langrijke dingen voor de vijand in de Viëtnam-oorlog. Generaal Harold Johnson, leger staf chef, maakte bekend, dat de vijand be schikt over 5000 Oostduitse fietsen, waarmee zeker 200 tot 300 kilo bagage per stuk kan worden vervoerd. In een rapport dat hij heeft opgesteld voor de paraatheidssubcommissie van de senaat zegt hij: „Op die manier zijn er niet veel fietsen nodig om een be hoorlijke hoeveelheid voorraden te ver voeren". Generaal-majoor Gilbert Myers, ge pensioneerd commandant van de lucht macht, zei, dat de leden van de Viët- Cong vaak Saigon binnendrongen om er batterijen te kopen, zodat ze aan het front hun radio's kunnen gebruiken. „Zonder radio hebben ze weinig con trole op hun soldaten en de strijdvoe- ring. De batterijen zijn dan ook heel belangrijk voor het uitvoeren van mili taire operaties", ?ldus Myers. De winkeliers in Saigon weten niet dat ze met leden van de Viët-Cong te doen hebben. BRUSSEL. Bijna een derde van de jonge boeren In de EEG kan geen vrouw vinden, zo heeft dr. S. L. Mans- holt, vice-president van de Europese Commissie verklaard. Hij zei dat dit een onderdeel is van het diepzittende sociale probleem in de gemeenschap, dat ondanks de regeringssubsidie het boe renbedrijf op kleine schaal niet meer winstgevend is. Hij zei dat de meisjes naar de ste den trekken en dat 30 procent van de boeren ongetrouwd blijft. Hij heeft voorgesteld dat het probleem behan deld zal worden door de ministers van B.Z. van de zes staten. „Meer studies zijn niet nodig. Wij hebben de moed no dig om maatregelen te nemen". Hij wilde niet zeggen, wat die moes ten zijn, maar gaf wel te verstaan dat kleinere boerderijen tot grotere eenhe den zouden kunnen worden samenge voegd. GENEVE Het internationale comi té van het Rode Kruis heeft een drin gend beroep gedaan op de strijdende partijen in Nigerië, de humanitaire re gels strikt in acht te nemen, met name artikel drie van de conventie van Ge- nève, dat betrekking heeft op de behan deling van krijgsgevangenen. Het co mité wees in een communiqué op „de terechtstelling zonder vorm van proces van drie gevangenpn", ter ore gekomen van de rode-kruisdelegatic in Nigerië, en op „berichten over slachtingen onder de burgerbevolking". Kringen van het comité, die zich zeer bezorgd verklaren over de toe stand, hebben geen nadere bijzonder heden over de vermelde feiten willen geven om de veiligheid niet in gevaar te brengen van de rode-kruisvertegen- woordigers in Nigerië, die er zo zegt men onder moeilijke omstandigheden werken. ADVERTENTIE Deskundigen in de sector oliën en vetten zeggen echter dat de prijzen van de meeste grondstoffen dit jaar juist zijn gedaald. Margarine wordt gemaakt uit olie soorten in vaste vorm en in vloeibare vorm. Als vaste olie gebruiken de fa brikanten de cocosolie en deze is inder daad in prijs gestegen. Op 5 januari was de prijs van cocosolie f 103 per honderd kilogram, maar gisteren moest er f 145 voor worden betaald. Daar staat tegenover dat de noterin gen van de garaffineerde vloeibare olies zijn gedaald: palmolie van f 108 tot f 105, sojaolie van f 98 tot f 84, raapolie van f 194 tot f 85, vistraan van f 82 tot f 61 'en zonnebloemolie van f 105 tot f 96. Voor de fabricage van margarine is olie in vaste vorm een onontbeerlijk be standdeel. „Maar de grap is", aldus de mening van vele deskundigen „dat de vloeibare olies vrij gemakkelijk kunnen worden veranderd in vaste. De prijzen komen dan ongeveer tien gulden hoger uit, maar liggen toch altijd nog ver be neden die van de vaste olie. De dure cocosolie wordt dan ook steeds minder gebruikt". De fabrikanten hebben juist de prijs verhoging van de cocosolie aangegre pen, een reden te meer voor de inge wijden in deze materie om verontwaar digd te zijn. Het ministerie van economische za ken gaf gisteren als commentaar: „De vloeibare grondstoffen zijn in prijs ge daald, maar naar verhouding zijn de harde vetten sterker gestegen. Na in tensieve berekening kwam er een ver antwoorde prijsverhoging van een cent voor de margarine jit de bus". Bij Unilever, voornaamste producent van margarine, wees men er op dat voor de „vlotheid" (om het in de mond te doen smelten) van de goede marga rine cocosolie en palmolie zeer belang rijk zijn. Palmpitolie ook sterk in prijs gestegen is een ander produkt dan palmolie. Hierdoor zijn deze soor ten niet te vervangen door andere, al dus de lezing van Unilever. DJAKARTA Het Indonesische binnenlandse luchtverkeer kampt met met een groot tekort aan brandstof voor de door schroefmotoren aange dreven Convairs enDakota's van de Garuda Indonesian Airways. De maat schappij maakte het afgelopen week einde bekend dat vluchten op Ambon, Menado, Paloe en Kendari zijn ge staakt wegens brandstofgebrek op de vliegvelden van deze plaatsen. Men hoopt de diensten binnen twee of drie weken te kunnen hervatten. De diensten op Padang op West-Su- matra zijn al ingekrompen. Naar dat vliegveld voeren de vliegtuigen uit Ja va al hun eigen brandstof voor de retourvlucht mee, waardoor het aan tal passagiers moet worden vermin derd. Het vliegveld van Pakanbaru, hoofd stad van de Sumatraanse provincie Riow, zal de komende vier maanden wegens herstelwerkzaamheden geslo ten zijn en het .vliegveld van Palem- bang is om dezelfde reden al sedert 17 september dicht. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! HEERLEN De gemeenteraad van Heerlen heeft gisteren burgemeester en wethouders gemachtigd tot minnelijke aankoop of executie, van de 1277 hui zen der bankroete Heeriense bouwon derneming Vascomij. Uitvoering van het vonnis wil de raad van Heerlen hooguit nog uitstellen tot half decem ber. Tot zolang hebben de raadslieden van de 520 krediteuren de gelegenheid een laatste herfinancieringspoging af te ronden. De raad van Heerlen nam daarmee een besluit dat de gemeente voorlopig op 300.000 gulden het geraamde ex ploitatietekort van de woninggroep komt te staan. Op 76 andere, al eerder in eigendom verworven woningen (door allerlei gemeentelijke financiële mani pulaties in het debècle Vascomij heeft Heerlen daarvoor het dubbele van de kostprijs moeten betalen) rust al een exploitatietekort van 120.000 gulden per jaar. De raad van Heerlen nam het be sluit gisteravond na een korte in „love- in-sfeer" lief zijn voor Vascomij gehouden debat. Dat lief zijn voor de bouwonderneming betekende opnieuw tot december geduld opbrengen en diep in de beurs tasten. Alleen al deze maand moet de gemeente Heerlen voor Vascomij weer 370.000 gulden neertel len. DETROIT De besturen van Ford en van de Amerikaanse bond van ar beiders in de auto-industrie verwach ten dat de fabrieken van Ford donder dag, weer zullen draaien. Dan zal offi cieel een einde komen aan de staking van 160.000 mensen, die zeven weken geleden het werk neerlegden. De stakers krijgen, verdeeld over drie jaar, een loonsverhoging van 0,91 dollar per uur. De staking heeft Ford een produktieverlies van ca. 1 miljard dollar en de stakers 170 miljoen dollar aan lonen gekost. MOSKOU De raketten van Russi sche makelij die Egypte gebruikte om de Israëlische torpedobootjager Eilath tot zinken te brengen, zijn zes meter lange projectielen met raketaandrijving die op kleine vliegtuigjes lijken en van richting kunnen veranderen om een vol treffer te plaatsen. Deze wapens, die zaterdag voor het eerst in een gevecht werden gebruikt, zijn een voorbeeld van de nieuwe soor ten wapens die het ouderwetse geschut vervangen bij de moderne marine. Aan genomen wordt dat nog betere wapens ontwikkeld worden en misschien zelfs al aangebracht zijn op Russische sche pen. De Egyptenaren lanceerden hun ra ketten van 160 ton wegende „Osa"-ra- ketschepen waarmee de Egyptische ma- DETMOLD In de plaats Höxter aan de Wezer, in de Westduitse deel staat Noordrijnland-Westfalen, hebben zich maandagmiddag bij graafwerk zaamheden nabij een kruispunt twee zware gasontploffingen voorgedaan, waardoor minstens een persoon om het leven is gekomen en twaalf zwaar wer den gewond. Twee mensen worden nog vermist. Er ontstond een brand waar door zes oude huizen in vlammen op gingen. Het blussingswerk werd bemoeilijkt doordat men het water uit de Wezer moest pompen. De oorzaak van de ex plosies is nog niet bekend. rine onlangs door de Sovjet-Unie is uit gerust. De enige beschikbare gegevens zijn afkomstig uit Westerse bronnen. De Russen maken niets bekend over de ge bruikte wapens en in Moskou is de Egyptische lezing van het incident ge publiceerd, waarin de Russische her komst van de wapens niet vermeld wordt. De raket wordt de Styx genoemd. De Styx wordt gelanceerd van twee rails in een grote huls op het achter schip van OSA-boten, die ieder vier ra- •kethulzen vervoeren. De vaste brandstof-raketmotor wordt losgelaten, terwijl de Styx onderweg is, en een kleinere ingebouwde raketmotor zorgt voor de verdere aandrijving. De raket schijnt in de algemene richting van het doel te worden afgevuurd, waarna zijn eigen radarsysteem voor de rest zorgt. Het bereik van de Styx is vermoedelijk ongeveer 15 zeemijlen. Volgens Israël voer de Eilath onge veer 14 mijl van Port Said toen de ra ketten werden afgevuurd door boten in de haven. De Egyptenaren beweren dat de Eilath binnen de 1'2-mijls-zone was. De naam Styx werd aan het projec tiel gegeven volgens het NAVO-sys- teem van naamgeving voor Russische wapens. De Russische naam ervan is onbekend. De rivier de Styx was in de Griekse mythologie de grens van de onderwe reld, het dodenrijk. Osa-boten, die omstreeks 1961 voor het eerst gebouwd werden, zijn 37 me ter lang. De Egyptische marine bezit een aantal van deze vaartuigen. ADVERTENTIE 1 Het grootste smaldeel dat de Konink lijke Marine ooit op zee heeft gebracht, verliet gisteren de marine-basis Den Helder. Het bestaat uit dertien schepen van elk meer dan 2500 ton. Smaldeel V telt nu ongeveer vijfduizend opva renden, wat circa een kwart is van al le Nederlandse marinemannen. Het is op weg naar de Middellandse Zee voor een oefening van twee maanden. Bij het smaldeel zijn ook ingedeeld twee fregatten van de nieuwe klasse Van Speijk. Het zijn de naamgever van deze groep die» uit zes schepen zal bestaan en de Van Nes. Zij zijn in het bijzonder ontworpen voor de bestrij ding van onderzeeboten. Om die reden is aan boord ook een helikopter gesta tioneerd. LAUSANNE Ex-konin$n Victoria Eugenia van Spanje, de laatste in le ven zijnde kleindochter van koningin Victoria, viert heden haar 80ste ver jaardag. Zij is de dochter van prins Henri van Battenberg en prinses Bea trice van Saxen-Coburg-Gotha. Zij werd 24 oktober 1887 op Balmoral Cast le geboren het eerste prinsesje dat sinds Maria Stuart in Schotland werd geboren. Op 31 mei 1906 is zij in Madrid ge trouwd met koning Alfonso XIII van Spanje, die in 1931 afstand van de troon deed en in 1941 in Rome is ge storven. Beiden leefden sinds 1928 ge scheiden. LONDEN. De British Motor Cor poration heeft meegedeeld, dat zij werkt aan een elektrische wagen voor stadsvervoer welke aangedreven wordt door een batterij welke met zink en lucht werkt. BMC deed de bekendma king, nadat de dochteronderneming, Crompton Parkinson Ltd. had meege deeld, een licentie-overeenkomst met d"e Amerikaanse Leesona Corp gesloten te hebben over de licentiebouw ven de ze batterij. AMSTERDAM De dertigjarige Utrechtse juwelier G. van D., die op 9 juli vorig jaar een dodelijk schot op de 25-jarige W. B. de Bruin loste in de overtuiging dat deze bij hem wilde inbreken, is door het gerechtshof in Amsterdam ontslagen van rechtsvervol ging. Het hof.was van mening dat de juwe lier onder dwang van de omstandighe den een beslissing had moeten nemen. Tegen Van D. was in hoger beroep één maand onvoorwaardelijk geëist, na dat hij al eerder .door de rechtbank in Utrecht tot drie maanden voorwaarde lijk was veroordeeld. ZEIST Menselijke beenderen van zeer oude datum zijn in Soesterberg en Zeist het speelgoed geweest van kinde ren en honden. De beenderen waren af komstig van een zandafgraving op de grens tussen de twee plaatsen. Een onderzoek van de Zeister politie wees uit, dat het personeel van het be drijf dat de zandafgraving exploiteert, samen met een hoeveelheid puin ook de beenderen in de afgraving had gestort om deze weer op de voorgeschreven hoogte te brengen. De werklieden hadden eerder het St. Joriskerkhof in Amersfoort, dat date'ert van het begin van de vorige eeuw, op geruimd en nogal nonchalant gehandeld met het materiaal dat kon worden weg gegooid. Daar was een aantal skeletten tussen beland. ADVERTENTIE In het actieve leven van deze tijd is dat 'n gezond advies. Vlees houdt fit, de eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie, voor vitaliteit. Boven dien. vlees is goed voor de lijn. Kortom Y^andaag behandelt de Tweede Kamer de algemene wet (bijzondere) ziekte kosten (AWZ). Dat is dan op de dag af een jaar en acht maanden nadat oud minister Veldkamp het wetsontwerp in diende. Waarom heeft het zolang moeten du ren vpordat deze AWZ, waarvan ieder een vond dat zij met spoed moest wor den ingevoerd, in de Kamer kan wor den besproken? Omdat er waarschijn lijk weinig wetsontwerpen zijn, waar aan zo ingrijpend is gesleuteld, waar mee zoveel „politiek" is bedreven, als juist met deze toch al technisch zo ingewikkelde wet. Zelfs de naam is veranderd. Toen het wetsontwerp werd inge diend, betekende AWZ: Algemene Wet op de Zware geneeskundige Risico's. Nu staan deze zelfde lettters voor: Algeme ne wet (bijzondere) Ziektekosten. Oud-minister Veldkamp schreef in zijn memorie van toelichting: „Iedere burger kan in omstandigheden komen te verkeren, dat hijzelf of leden van zijn gezin geneeskundige verzorging uit hoofde van langdurige ziekte of gebre ken van node heeft. Het is een feit, dat in toenemende mate nagenoeg niemand in staat is de hoge kosten zelf te dragen, terwijl tot dusver geen enkel van die risico's op privaatrechtelijke grond slag afdoende verzekerbaar is". yandaar de AWZ, die voor iedereen geldt, en waaruit de kosten van op neming in verpleegtehuizen en inrich tingen voor geestelijk en lichamelijk ge handicapten volledig moeten worden be taald. Bovendien zal de verpleging in een ziekenhuis na één jaar ook onder deze wet vallen. Later wordt bekeken of er ook de specialistische behandeling in de poliklinieken in kan worden opge nomen voor mensen, die niet in een zie kenhuis behoeven te liggen. Y^olgens de opzet van dr. Veldkamp zou voor deze AWZ geen premie behoeven te worden betaald. De schat kist zou namelijk de kosten kunnen dra gen, omdat er door de invoering van de wet 450 miljoen gulden op de alge- mene-bijstandwet kan worden be spaard. Bovendien zou de overheid een extraatje van 150 miljoen gulden geven. Zijn opvolger, minister Roolvink, wil nu echter wel een premie van 0,4 pro cent heffen, die door de werkgevers moet worden betaald. Het is de laatste wijziging in het wetsontwerp, tenzij de Kamer er deze dagen nog enkele in zal aanbrengen. Laten we de belangrijkste van de ingevoerde wijzigingen nog eens bezien. Oud-minister Veldkamp was in zijn laatste maanden als minister een beetje in paniek geraakt. Hij wilde koste wat kost nog een flink brok sociale-verzeke- ringswetgeving op zijn naam brengen, voordat hij afscheid zou nemen. Zo kwam op een bepaald moment geheel onverwacht zijn wetsontwerp voor een beperkte volksverzekering voor het zie kenfonds. Dit voorstel viel helemaal fout. Hij trok het op 14 februari dan ook in, met de belofte dat hij de AWZ zou verande ren. Die wijziging kwam op 13 maart, toen dr. Veldkamp de vaste Kamercom missie zei, dat ook het eerste jaar in het ziekenhuis en de geneeskundige behan deling in poliklinieken de zogenaam de klinisch-specialistische behandeling in principe onder deze wet zouden gaan vallen. De AWZ zou Algemene Wet Ziektekosten gaan heten. 4~knmiddellijk kwam er van alle kanten gesputter, onder meer van de parti culiere verzekeringsmaatschappijen, die in deze wetswijziging doodgewoon broodroof zagen. Minister Roolvink en staatssecretaris Kruisinga draaiden in hun vierde nota van wijziging op 21 juni de klok terug. Zij begonnen met een kleine nuance in de naam aan te brengen. AWZ ging van nu af betekenen: Algemene wet (bijzon dere) Ziektekosten. Men moet volgens deze wijziging weer „bijzonder" ziek zijn, namelijk langer dan een jaar in een ziekenhuis liggen, om onder de wet te vallen; geheel volgens de oorspronke lijke opzet dus. Uit een oogpunt van bezuiniging kon 's rijks bruintje geen 150 miljoen gul den trekken, maar slechts de helft van dit bedrag. Er zou een premie moeten worden geheven van 0,2 procent. Dit percentage is onlangs verdubbeld. i Tweede Kamer heeft niet voor niets twee dagen uitgetrokken voor de behandeling van dit wetsontwerp. Er zal lang worden gepraat, veelal over moeilijke technische zaken, en het staat wel vast dat er nogal wat amendemen ten op de tafel van voorzitter mr. Van Thiel zullen fladderen. Het debat zal zich waarschijnlijk op de volgende punten toespitsen: De P.v.d.A. wil proberen om de bij drage uit de schatkist alsnog op 150 miljoen gulden te krijgen, zodat er geen premie behoeft te worden betaald. De regeringspartijen doen hieraan niet mee. De hoogte van de premie, en in ver band hiermee De omvang van het zogenaamde „verstrekkingenpakket". Kan er van de voorzieningen wat worden afgeknab beld, zodat het premiepercentage van 0,4 iets kan zakken? De behandeling door specialisten in de poliklinieken. Een centrale administratie. De zie kenfondsraad, de ziekenfondsen en de particuliere verzekeringsmaatschap pijen moeten de AWZ uitvoeren. Het zou uit een oogpunt van bezuiniging op onkosten goed zijn, als zij een centrale administratie zouden opzetten. Hierover is intussen de ziekenfondsraad om ad vies gevraagd. AMSTERDAM „Het is bijzon der betreurenswaardig dat bepaalde groepen toch weer de straat op gaan voor het veroorzaken van onrust", zo zegt Amsterdams burgemeester dr. I. Samkalden in een verklaring over de recente onrust in de stad. Vooral het afgelopen weekeinde deden zich onge regeldheden voor. Hij vindt het bijzonder jammer dat een toestand herleeft waarin het voor de politie noodzakelijk is op te treden. „Iedereen", zegt de burgemeester, „was in de afgelopen maanden zeer ge lukkig met de rust die was gekomen. Deze rust deed in geen enkel opzicht afbreuk aan de vorming van een ac tief beleid inzake de vraagstukken die hier in het geding zijn." „Er is geen enkele aanleiding tot het veroorzaken van rellen, juist omdat er op verschillende niveaus hard wordt gewerkt aan de oplossing van deze vraagstukken", aldus dr. Samkalden in zijn verklaring. Twee van de 27 mensen die het afge lopen weekeinde bij ongeregeldheden in Amsterdam werden opgepakt, wor den vandaag aan de officier van Jus titie voorgeleid. Het zijn de zestienjari ge Amsterdamse scholier D. S. en een 25-jarige Duitser E. D. Zij werden zon dag gearresteerd omdat zij met stenen naar de politie gooiden. De Duitser had bovendien een agent zijn gummi stok ontrukt. De andere aangehoudenen zijn, al dan niet met een bekeuring, naar huis gestuurd. „De gebeurtenissen in Amsterdam hebben een enorme praktijkles ge vormd. Het zou van goed inzicht en van wijs beleid getuigen als daaruit de con clusie zou worden getrokken dat enige uitbreiding van de preventieve be voegdheden van burgemeester en poli tie van de openbare orde noodzakelijk is". Dit schrijft de voorzitfer van de Nederlandse Politiebond, de heer A. K. Mud, in het laatste nummer van het bondsorgaan De Politie. Tegen het gebruik van geweld be staan grote bezwaren, maar een ge weldloze „methode-Koppejan" (naar de Amsterdamse hoofdinspecteur die ordeverstoorders in wagens naar de grenzen van de stad bracht en hen dan terug liet lopen) wordt door de minis ters van Justitie en binnenlandse zaken ook afgewezen. De heer Mud consta teert dat de politie in vele gevallen feitelijk geen enkel effectief middel te gen ordeverstoringen behalve het ge bruik van geweld tot haar beschikking heft. (ADVERTENTIE) TEL AVIV Het dagblad Haaretz maakte maandag bekend, dat bij de Noordsyrische Middellandse Zee-haven Latakia een Russische duikbootbasis wordt gebouwd. In het artikel staat verder dat de ha ven al geruime tijd gebruikt wordt door Russische marinevaartuigen als opslagplaats. Niet lang geleden zouden zich 50 schepen in het oosten van de Middellandse Zee hebben bevonden. Volgens de Haaretz zouden drie Rus sische schepen raketten, tanks, artille rie en vliegtuigonderdelen naar Latakia hebben gebracht als onderdeel van een Russisch programma tot vervanging van Syrische oorlogsuitrusting, die ver loren ging tijdens de oorlog in het Mid den-Oosten. Volgens zegslieden in Tel Aviv heeft Egypte onlangs een verdrag onderte kend, waardoor het Russische schepen mogelijk gemaakt wordt te tanken en reparaties te ondergaan in Alexandrië en in Solloem. Het is niet bekend wan neer deze overeenkomst werd gesloten. De zegslieden betogen echter dat zich op h?t ogenblik Russische marineperso neel in Egypte bevindt. ADVERTENTIE EEN BIJZONDERE KWALITEITSSENORITAS Elk sigaartje apart in cellofaan. Geringd met een serie sigaren bandjes „van fakkel tot gloeilamp". In dozen van 10 en in blikken van 20 en 50 stuks. ALS GESCHENKVERPAKKING 2 DOZEN VAN 10 IN LUXE ETUI. Dat is DE LUXE per stuk cent

De Vallei | 1967 | | pagina 7