KNVB legt Ajacied Arie Haan verbod om te spelen op Daler brak wereldrecord 5 km met staande start Jan Huppen reeds op eerste dag uitgeschakeld Als u wilt ontvangt u op één dag tweemaal uw maandsalaris 4- Geen reis naar Turkije voor Jan van den Hoek Zoet en Dubois naar Smiths Gerard Bok sloopte de Belg Baeckelsnd Hans Eijkenbroek kreeg voorwaardelijke schorsing en boete van 250 gulden 2 /0 rentevergoeding op uw salarisrekening een maand salaris extra als gezinskrediet Brief aan Kamercommissie over optreden van BVD Russisch voetbalteam naar Rotterdam Joop Butter stopt met voetballen Bracke doet aanval op werelduurrecord Post-Pfenninger van kop verdrongen Twee invallers bij Europa Cup-duels toegestaan Sport in 't kort Vader van speler dreigt met een kort geding Kampioen uit Suriname naar Nederland Ajax: Niet eens Voor-contract Opnieuw goud Klaas Balk gewipt in de sprint JL 0, Schoolbestuur weigert verlof aan te vragen Alle zorg Nog niet Engels voetbal Keerzijde van de populariteit Vergist Waarschuwing Suharto naar Leiebes Nieuw overleg inzake Rhodesië Rel in bioscoop in Londen Dat doet de NMB voor u! desgewenst Dit kortlopend krediet is snel en eenvoudig verkrijgbaar. Vraag uitvoerige inlichtingen bij het NMB-kantoor in uw omgeving. De bank waar ook zich thuis voelt! Journalisten laken Griekse regering I DINSDAG 24 OKTOBER 1967 ROTTERDAM Het Russische voetbalelftal zal op zijn tournee door West-Europa Nederland aandoen. In het stadion Feijenoord zal een wed strijd gespeeld worden tegen het Ne derlands elftal. Het is vrijwel zeker dat dit op woensdag 29 november zal gebeuren. Daarna gaan de Russen naar Engeland, waar zij op Wembley het Engelse elftal ontmoeten. DEVENTER Joop Butter (31), meer dan tien jaar een vaste kracht in het eerste elftal van de voetbalvereni ging Go Ahead, zal niet meer voor de Deventer eredivisieclub binnen de lij nen komen. Vele jaren was Butter een der grote steunpilaren en aanvoerder in de verdediging van Go Ahead. Een me niscusoperatie maakte evenwel een voortijdig einde aan zijn voetballoop baan. PARAMARIBO De Surinaamse voetbalkampioen Transvaal zal medio 1968 naar Nederland en België komen om er een aantal wedstrijden te spe len. Als hoogstwaarschijnlijke tegen standers worden o.ni.' Sparta en An- derlecht genoemd. Tegelijkertijd zal de Zaandamse amateur-eersteklasser Zilvermeeuwen een tegenbezoek aan Suriname bren gen. Deze club heeft de uitnodiging reeds geaccepteerd. ROTTERDAM De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) heeft de door Ajax gecontracteerde Arie Haan (18) een verbod om te spelen opge legd. Tegen het eind van april van dit jaar is er tussen Ajax, dat vertegen woordigd was door de heer Smit en Arie Haan een voorlopig contract opge steld. Dit voorlopige contract zou getekend zijn door de vader van Arie en als zodanig geen rechtsgeldigheid bezitten. Het normale contract werd op 15 juli getekend, eveneens door de vader van Arie. Bij de familie Haan in Winschoten is men ernstig ontstemd over de hou ding van de KNVB. Arie, die dit sei zoen al in Ajax B is uitgekomen, is zondagavond nog in Winschoten ge weest, waar de hele affaire uitvoerig met zijn vader werd besproken. Arie was erg down. Hij is op de kweek school in Amsterdam en beschouwd Ajax als zijn werkgever. De heer Haan zei ons, dat hij giste ren een expresse brief aan de KNVB heeft gezonden en hierin heeft geëist, dat het verbod tot spelen onmiddel lijk ingetrokken moet worden. Wan neer dit niet op korte termijn gebeurt, zal hij de KNVB dagvakrden in een kort geding. De heer Westrik, secretaris van Ajax, bevestigde, dat de commissie voor overschrijvingen geen overschrij ving heeft verleend. „Wij mogen Haan in geen enkel elftal opstellen zolang het onderzoek van die commissie duurt". Ook wij hebben aan de KNVB een brief geschreven en uiteraard ge zegd, dat wij het met het standpunt van de commissie niet eens zijn. Wij vroe gen in die brief de overschrijving op korte termijn te bekrachtigen. Zo dat niet eebeurt, willen wij het bonds be stuur om dispensatie vragen". De commissie gaat er van uit dat er een voor-contract Is gemaakt In de tijd voor er van club veranderd kon worden. Dat ls dus het contract dat Haan sr. tekende. De vader van de voetballer had om zo'n contract ge vraagd om zeker te zijn, dat hij geen kosten maakte voor niets wanneer hij zijn zoon in Amsterdam onderbracht. MEXICO-STAD Verschillende wielrenners hebben maandag wereld recordpogingen gedaan op de cemen ten pisle in Mexico-Stad. Slechts één slaagde er. De Tsjech Jiri Daler brak het wereldrecord op de 5 km men staande start op een open baan name lijk met ruim vijf seconden. Zijn tijd was 6.05,64. Het oude record was in het bezit van de Italiaan Giorgio Ursi, die in juli 1965 in Rome een tijd van 6.11,07 op de klokken bracht. De Tsjech probeerde daarna ook het wereldrecord op de 10 km met staande start tè verbeteren. Hij bleef echter ongeveer vijf sec boven het record, dat met een tijd van 12.37,6 op naam van de Italiaan Ercole Baldini staat. Ook Klaas Balk ondernam aanvallen op wereldrecords. Zowel op de 500 meter als de kilometer met vliegende start gelukte het onze landgenoot echter niet de records te verbeteren. Zijn tijden waren respectievelijk 28, 11 en 1.02.14. op de kilometer met vliegende start, Het wereldrecord met vliegende start, dat sedert zaterdag met een tijd van 1.10,14 in handen van de Italiaan Luigi Borghetti is, bleef ook staande bij een poging van de Fransman Pierre Tren- tin. Het met een afstand van 46.394 me ter in bezit van Baldini zijnde wereld uurrecord heeft ook een aanval goed doorstaan. De Fransman Dupuch kwam niet verder dan 44.910 meter. Italië, dat bij het wielrennen reeds drie gouden medailles veroverde, won maandag nog een vierde. Giardano MILAAN De Belg Ferdinand Bracke heeft maandag op de Vigorelli wielerbaan getraind voor de aanval op het werelduurrecord, welke hij dit weekeinde wil ondernemen. De 28 jaar oude gewezen wereldkam pioen achtervolging reed eerst een 50 km op de weg. In de middag heeft hij ruim 50 ronden afgelegd op de 397.38 m lange houten wielerbaan. Hij startte snel, maar verminderde daarna zijn tempo. Een afstand van een 20 km werd afgelegd in een half uur. Het wereldrecord staat op naam van de Fransman Roger Rivière, die in 1948 47.346 km heeft- afgelegd. Zijn landgenoot Jacques Anquetil heeft drie weken geleden 47.493 km afgelegd, maar zijn record werd niet door de UCI erkend. DORTMUND Na de vijfde nacht van de zesdaagse van Dortmund staat het Duitse koppel Kemper/Oldenburg weer op de eerste plaats. In een hevige jacht, die de 6.000 toeschouwers van hun plaatsen deed opstaan, verdrongen beide Duitsers het duo Peter Post Fritz Pfenninger van kop en zette dit koningspaar op een ronde. Alleen de Denen Palle Lykke en Freddy Eugen in dit seizoen al winnaars van de zesdaagsen van Londen en Montreal konden de voortijlende Duitsers nog enigszins bijbenen. Zij bezetten nu de tweede plaats. De stand van vanmorgen zes uur luidde: 1. Kemper/Oldenburg 290, 2. Lyke/Eugen 83, (op 1 ronde), 3. Post1 Pfenninger 211, 4. Bugdahl/Sercu 176, 5. Junkermann/Renz 130 en 6. Boelkel ^Schulze 53 Dtn. Turrini versloeg in de finale van het sprintnummer in twee manches* de Franse wereldkampioen Morelon. In de eerste rit nam Morelon na een lan ge sur place de kop en werd in de bocht verrast door de Italiaan. De tweede rit werd beslist in een korte sprint De tijden van Turrini over de laatste 200 meter waren 11.54/100 en 10.94/100. De tweede Italiaanse deelnemer bij de sprinters Luigi Borghetti, werd in de series verrassend verslagen door de Rus Alexander Agapov. MEXICO-STAD De Nederlandse bokser Jan Huppen is reeds op de eerste dag van het boks toernooi van de internationale sportweken uitgescha keld. In het vlieggewicht verloor hij op punten van de Bulgaar Stephane Pa- nayotov. „Ik begrijp er niets van. Ik kwam helemaal niet uit de voeten. Ik had geen lucht. Het lukt me ook nooit in buitenlandse toernooien". De diep te leurgestelde Jan Huppen herhaalde het telkens weer na zijn nederlaag in de eerste ronde van het bokstoernooi in het vlieggewicht tegen de Bulgaar Stephane Panayotov. De oplossing was echter niet ver te zoeken. De fysiek veel sterkere Bulgaar gaf Huppen een voudig geen schijn van kans. Nadat Huppen zijn tegenstander in de eerste ronde in het gelaat had getroffen, kwam Panayotov een gespierde, don kere knaap dadelijk terug en drong met links-rechtse stoten de kleine Am sterdammer in de hoek van de ring. De veel zwaardere stoten van de Bulgaar ondermijnden de krachten van de ner veuze Huppen, die steeds meer het initiatief aan zijn tegenstander moest laten ofschoon deze stellig geen tech nisch bekwame pugilist is. Huppen die evenals trainer-coach Wil Schagen op een overwinning had gere kend moest in de 2e ronde steeds meer incasseren, zonder zelf iets terug te kunnen doen. „Ik was doodop en als ik een opening zag, wist ik er geen pro fijt van te trekken", aldus Huppen, die weliswaar lichamelijk ongeschonden, maar mentaal geknakt uit het strijd perk te voorschijn kwam. In de derde en laatste ronde kreeg Huppen nog een waarschuwing voor een kopstoot en na een serie op de maag kwam hij zelfs nog in moeilijkheden. De scheidsrech ter telde reeds, maar onze landgenoot kon de strijd toch weer hervatten. De Bulgaar miste echter de klasse om via een k.o. van de onmacht van zijn tegen stander te profiteren. Over de puntenze- ge van Panayotov bestond na de laat ste gongslag geen twijfel. O Het Internationaal Olympisch Comi té heeft beslist, dat de toegestane acclimatisatieperiode voor de deelnemers en deelneemsters aan de Spelen van 1968 in Mexico van vier tot zes weken zal worden uitgebreid. Dit naar aanlei ding van de ervaringen, die tijdens de voor-Olympische Spelen van dit en vo rig jaar zijn opgedaan. MADRID Het dagelijks bestuur van de internationale voetbalbond (UEFA) heeft maandag in Madrid be sloten dat met ingang van het seizoen 1968/'69 in alle Eijropese bekerwed strijden twee invallers worden toege staan. Een van de beide spelers moet een doelman zijn. Het dagelijks be stuur hechtte verder de definitieve goedkeuring aan de data en plaatsen waar de finales van de lopende beker competities worden gehouden: de fina le van de Europese beker voor lands kampioenen vindt op 29 mei a.s: in het Londense Wembleystadion plaats, ter wijl die van de bekerwinnaars wordt gehouden op 23 mei in Rotterdam. Het dagelijks bestuur sprak zich uit voor de wenselijkheid van een dopingcontro le. De Albanese kampioen Dinamo Ti rana werd voor de periode van twee jaar van alle UEFA-evenementen uit gesloten, omdat het tegen de Duitse kampioen zonder enig bericht van ver hindering niet opkwam. MEXICO STAD Tijdens de voor- Olympische Spelen in Mexico heeft bij de wielreners de Nederlander Klaas Balk in de achtste finales sprint verlo ren van de Rus Phakadze. In de her kansing werd Balk uitgeschakeld door de Rus Agopof. De Tsjech Caler kwam tot een re cordtijd op de 5000 meter met staande start. Hij kwam tot 6 min. 05,75 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van de Italiaan Ursi die twee jaar ge leden tot 6.11,07 kwam. ADVERTENTIE 3 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenenda&l: Markt 5. Ede: Breelaan 1. ZWTJNDRECHT Het bestuur van de Christelijke Technische School in Zwijndrecht heeft geen verzoek tot ver lof van Jan van der Hoek, die deel uit zou maken van hetNederiandse volley balteam voor het Europese kampioen schap in Turkije, ingediend, omdat het dit „in strijd acht met de belangen van het onderwijs in het algemeen en het niet in overeenstemming is met de principiële instelling van de school". Zoals bekend zijn over deze kwestie vragen gesteld in de Tweede Kamer waarop staatssecretaris Grosheide (on derwijs en wetenschappen) antwoordde geen bezwaar tegen buitengewoon ver lof met behoud van salaris te hebben indien daartoe een verzoek werd inge diend. In de verklaring, die gisteren door de voorzitter, de heer P. van Leeuwen, werd gegeven, zegt het bestuur verder dat Jan van der Hoek een volledige dag taak aan de school heeft, zodat bij zijn afwezigheid 350 leerlingen twee lestij den per week geen les zouden ontvan gen. Bovendien meent het dat door het verzoek tot verlof een precedent wordt geschapen en dat een dergelijk verlof een discriminatie tegenover andere aan de school verbonden leraren inhoudt. Een andere overweging, die het be stuur tot zijn beslissing heeft gebracht, is „dat kortelings van officiële zijde is vastgesteld dat de lichamelijke conditie van voor de militaire dienst gekeurde jongens zodanig is, dat tenminste een derde der kandidaten ongeschikt wordt g«acht. Mede daarom acht het bestuur het van groot belang dat aan de licha melijke opvoeding alle zorg wordt be steed en wenst het niet mee te werken aan de onderbreking van het aantal voor dit vak beschikbare lesuren". Uit deze verklaring blijkt dat veel van de bezwaren van het bestuur weg genomen hadden kunnen worden, in dien een vervanger voor Jan van der Hoek was gevonden. De heer Van Leeu wen deelde echter mee niet naar een plaatsvervanger te hebben gezocht. „Wel hebben zich een paar meisjes aangemeld, die een week les wilden ge ven", zo voegde hij er aan toe, „zelfs al was er een vervanger gevonden,dan was Van der Hoek nog niet naar Tur kije gegaan". De plaats van Van der Hoek in het Nederlandse team, dat vandaag vanaf Schiphol vertrekt, wordt nu ingenomen door Wim Keizer van het Haagse HML/ CLV. LONDEN Sheffield Wednesday heeft na de wedstrijd tegen Stoke City, die maandag werd gespeeld, de leiding genomen in de eerste divisie van de Engelse League. De uitslag was 11. Liverpool heeft een punt achterstand, maar een wedstrijd minder gespeeld. De uitslagen van maandag luidden: Sheffield WednesdayStoke City 1— 1; West Ham United—Southampton 0 1; Wolverhampton WanderersArse nal 32. 9 Het Pakistaanse hockeyteam is na de voor-Olympische wedstrijden in Lon den, in Nederland aangekomen. Op het programma staan onder meer een ont moeting met de Groninger studenten en een interland in Amstelveen. In de Nederlandse jüdoploeg, die za terdag in Parijs tegen Frankrijk uit komt, zijn twee wijzigingen gekomen. In het middengewicht vervangt De Preyker Jan Snijders en in het lichtge wicht neemt Rob Boom de plaats in van Karei Gietelink. Na BVD "activiteiten op universiteiten DEN HAAG De studentenredactie van het Leidse Universiteitsblad (LUB) heeft de leden van de vaste commissie voor inlichtingen- en veiligheidsdien sten van de Tweede Kamer, die giste- DEN HAAG De beroepswielren ner Bart Zoet en de amateur Wim Du bois hebben een profcontract getekend voor het Nederlandse extra-sportieve merk Smiths. Zoet, die in 1960 op de Olympische Spelen met Pieterse, Dol man en Karstens een gouden medaille won op de 100 kilometer ploegentijdrit, maakte deel uit van de ploeg van Tele- vizier. Amateur Dubois kwam in 1966 naar voren als een vooraanstaand amateur. Bij het wereldkampioenschap op de weg op de Nürnburgring werd hij tien de en verder boekte hij overwinningen in de semi-klassieker Rund in Berlijn en de Nederlandse klassieker De Om loop van de Kempen. Na zijn overwin ning in de Ronde van Noordholland, kwam hij in de Ronde van Friesland ernstig te vallen. Pas in augustus is hij weer volop in training gegaan. GLASGOW Kaj Johanson, de popu laire Deense speler van Glasgow Rangers, houdt zijn naam en telefoonnummer uit de gids. De Deense back is in het weekeinde verhuisd naar een villa van negen ka mers in een buitenwijk van Glasgow. In zijn oude huis werd hij tot diep in de nacht opgebeld door supporters, gewoon lijk personen die onder invloed waren en een babbeltje met hem wilden maken. Overdag moest zijn vrouw ook een einde loze stroom telefoontjes van voetballief hebbers beantwoorden. Johanson dacht, dat sommige telefoon tjes zo tegen vier of vijf uur 's nachts vooral vlak voor een competitiewedstrijd van supporters van tegenstanders wa ren, die probeerden zijn slaap te versto ren. Ook werd hem vaak telefonisch om toegangsbiljetten gevraagd. ROTTERDAM Gerard Bok, de Ne- deTlandse amateurbokser in het licht gewicht, vuurde de ene sehie na de an dere af op de Belg Baeckeland. In deze uitputtingsslag, gisteravond in de Rot terdamse Rivièrahal, gunde hij zijn te genstander nauwelijks rust. De Belgi sche kampioen, die het voornamelijk van zijn linkse moest hebben, had daar bij het geluk dat de Rotterdammer zijn regen van linkse en rechtse hoe ken hoofdzakelijk op zijn hoofd terecht liet komen. Bok sloeg te weinig naar het lichaam. Het werd een slopend duel, dat de Ne derlander, nadat hij de eerste ronde een waarschuwing had opgelopen we gens herhaaldelijk te laag inkomen, op punten zou winnen. Bram Kloppert werd in de derde ronde uitgeschakeld docr de Belgische lichtgewicht Blanckaert. De Rotter dammer, die een straatlengte op pun ten voorstond, vergiste zJch in de recht se hoek van de pittige Belg. die hem ineens vol op de kin trof. En dat ge beurde juist op het moment, dat Blanckaert door Bram Kloppert uit ba lans was gehaald. De Rotterdammer ging zwaar neer, hij verliet op „gum mi benen" de ring. De Nederlandse zwaargewicht Nikke len-Kuiper bokste tegen zijn landgenoot Netten, daar zijn oorspronkelijke te genstander, de Belg De Ruiter, niet in de ring kon verschijnen. Nikkelen-Kui per ging al in de eerste ronde, toen hij wilde inkomen, neer op een rechtse hoek op de kaak. Na de rust van acht tellen trachtte hij tevergeefs zijn achter stand te overbruggen. Netten bleek voor hem te geroutineerd. De overige uitslagen van de ontmoe ting tussen de boksers van School Hyi- zenaar en een Belgische ploeg waren: lichtgewicht: Stahl (Ned.) w.o.p. van Pauwels; vedergewicht: Vlaanderen (Ned.) w.o.p. van Refeu; licht welter- gewicht: Verhoeven (Ned.) w.o.p. van Braecke. UTRECHT Hans Eijkenbroek van Sparta is gisteravond te Utrecht voor de strafcommissie van de voetbalbond verschenen na zijn publikatie in het blad Sport '67, waarin hij na de wed strijd MVV—Sparta zich met be trekking tot scheidsrechter Klopper had uitgelaten, dat MVV met twaalf man had gespeeld. Eijkenbroek kreeg een boete van f 250 en een voorwaardelijke schorsing van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Eijkenbroek werd door de strafcom missie, die onder voorzitterschap van mr. J. W. Schutte stond, ten laste ge legd dat hij artikel 6 sub b van het bondsreglement had overtreden. Daarin staat dat een lid van de voetbalbond de belangen van deze bond en van de voet balsport in het algemeen niet mag scha- den. Dit heeft Eijkenbroek door zijn pu blikatie gedaan en dat worcfc door hem erkend. Dat Eijkenbroek de scheidsrech ter na de wedstrijd had beledigd werd hem nog meer kwalijk eenomen, wan neer het een belediging zou zijn ge- .weest tijdens een wedstrijd, wanneer een speler meer geëmotioneerd is. Daarom werd hem ook de maximum boete voor een niet amateur van f 250 opgelegd. Anderzijds nam.de strafcommissie in aanmerking dat het hier een novum was en een terrein (de journalistiek) omvatte dat voor de meeste contract spelers onbekend is. Daarom werd hem slechts een voorwaardelijke schorsing gegeven. Uitdrukkelijk stelde mr. Schutte echter dat deze zaak een waar schuwing dient te zijn voor anderen en dat in volgende gevallen van deze aard de strafcommissie niet zal schromen tot nog zwaardere straffen over te eaan. rein vergaderde als gevolg van de BVD-activiteiten by de Leidse univer siteit, een open brief gestuurd. Het perscommuniqué heeft allerminst de verontrusting bij de studenten wegge nomen. De inhoud van hel communi qué gaat ook voorby aan het geheel van de feiten, die bekend zyn gemaakt, qué gaat ook voorbij aan het geheel van de feiten, die bekend zijn gemaakt. In de open brief wordt opgemerkt, dat het belangrijkste wa de bezorgd heid over de rechtvaardigheid, die be tracht werd bij de aanstellingen in overheidsdienst, en over de controle op de BVD-activiteiten door de vaste Ka mercommissie. De vraag wordt ge steld: „Welke persoon in overheids dienst weet wat voor onderzoek door de BVD over hem is ingesteld? In het rapport zal heel wat meer staan over zijn politieke achtergrond dat hij weet, heel wat meer dan vaak bij de univer siteit is verzameld, aldus de studenten. In de brief wordt de Kamerleden ge wezen op hun taak te onderzoeken wat in het geval van de Leidse Universiteit de feiten zijn geweest. De studenten red actie van het LUB wijst op de gelegenheid, die de leden van de vaste commissie hebben om te onderzoeken en vooral om bekend te maken: wat de activiteiten van de BVD zijn rond de universiteiten, afge zien van onderzoek in de administra tie. Hierover doen vele, groot onbehagen wekkende geruchten de ronde, aldus de studenten. Voorts vragen zij welke punten door de BVD worden onderzocht voor rap porten, die als maatstaf moeten" dienen bij benoemingen, welke punten perso nen voor een overheidsfunctie diskwa lificeren, of bepaalde* gegevens voor alle of slechts voor enkele overheidsfuncties diskwalificeren, waarom slechts zeider de onderzoekingen en vooral de resul taten daarvan aan de betrokkenen woi den meegedeeld. Tenslotte wordt de commissie g vraagd of het niet mogelijk is in h algemeen een onderzoek in te ste! naar het bestaansrecht van de BY in deze vorm. De studenten zijn en overtuigd, dat een goed functionerer parlementaire controlecommissie c' punten onderzoekt en waar mogel' ook publiceert. AMSTERDAM De Federatie van Nederlandse journalisten heeft in een verklaring haar verontrusting en ver ontwaardiging uitgesproken over het optreden van de Griekse regering tegenover de-pers van dat land. In de verklaring, die in een Franse vertaling aan de Griekse ambassadeur in ons land is toegezonden, met het ver zoek deze ter kennis van de Griekse re gering te brengen, dringt de federatie aan op een onmiddellijk herstel van de persvrijheid. DJAKARTA De Indonesische waarnemende president generaal Su harto is vergezeld door zijn vrouw en vier ministers, uit de Indonesische hoofdstad vertrokken voor een vijfdaags bezoek aan Celebes. Generaal Suharto zal besprekingen voeren met plaatselijke burgerlijke en militaire autoriteiten en leiders van po litieke partijen en andere grote orga nisaties. Dit is generaal Suharto's eerste werk bezoek aan een van de buitengewesten sinds hij in maart j.l. waarnemend pre sident werd. Later zal Suharto bezoeken breneen aan de kleine Sunda-eilanden ten oos ten van Java. De ministers die generaal Suharto vergezellen zijn: de ministers van Binnenlandse Zaken, Voorlichting, Han del en Koopvaardij. PRETORIA Besprekingen tussen de Rhodesische rebellen premier, Ian Smith en zijn Zuidafrikaanse ambtge noot, John Vorster, hebben het vermoe den doen rijzen dat de kwestie-Rhode- sië in een nieuw stadium is gekomen. Over het gehéime beraad in Preto ria, dat zaterdag werd gehouden, werd niets meegedeeld. Men nam echter aan dat premier Vorster zijn bemiddeling had aangeboden om de kwestie-Rho- desië uit de wereld te helpen. De besprekingen werden gehouden met in het vooruitzicht een bezoek aan de Rhodesische hoofdstad Salisbury op 8 no vember van de Britse minister voor het Gemenebest, George Thompson. Drie da gen na z'n aankomst zal Rhodesië de dag gedenken waarop het twee jaar gele den eenzijdig de onafhankelijkheid uit riep. Het blad „Sunday Times" te Johan nesburg meldt dat de Rhodesische pre mier Smith tijdens de besprekingen van zaterdag in Pretoria tegen zijn zuidafrikaanse ambtgenoot Vorster ge zegd heeft, dat Rhodesië op 11 novem ber a.s., de tweede verjaardag van de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring een republiek wordt. Het blad schrijft dit in diplomatieke kringen in de Zuid afrikaanse hoofdstad te hebben verno men. LONDEN De Londense politie heeft maandagavond een bioscoop op Piccadilly Circus ontruimd, waa* schreeuwende betogers stinkbommen hadden gegooid tijdens de vertoning van de omstreden film „How I won the war" met Beatle John Lennon en Mi chael Crawford in de hoofdrollen. De film was nog geen kwartier aan de gang, toen een vrouw in de zaal riep: „Het nationale front veroordeelt deze communistische vuiligheid". Dit was het sein voor een algemeen tumult. Voortdurend klonken er kreten van afkeurine uit naam van dit „na tionale front". Een deel van de bio scoopbezoekers nam dit echter niet Het kwam tot een vechtpartij waaraan pas door het ingrijpen van de politie een einde kwan.. Wat de betekenis van dit „nationale front" is, is niet duidelijk gewoqjlen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9