NCRV-radio over Helmut Walcha Drentse kunst in Zwolle I MORGEN Beurs van Amsterdam w; Tentoonstellingen in Arnhem Concertgebouworkest vertrok naar Spanje Dr. v. Gulik posthuum onderscheiden VANAVOND VPRO opnieuw over Israël-Arabieren HOOGOVENS VAST Winst steeg bi] Hoogovens It RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S PILOOT STORM PFCHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS rt. Produktie mijnen veel lager Grote order voor Philips Daggeld verlaagd d 2 WOCHÓÜavS LJ OiViOJcR 17». 19 „Om maar eens iets te noemen", zei Pauline, haar gevoelens achter een rustig en onschuldig gezicht ver bergend, „ik bedoel, papa moest eens proberen, iets voor de armen te doen. Van dit huis zou een prachtig tehuis voor ze kunnen worden gemaakt. Denk eens aan de vreugde van die arme mensen, als zij hier buiten zou den wonen, met al die bomen, waar onder ze zouden kunnen zitten en uit rusten. Het zou alleen al een genoe gen zijn, dat te zien. Ik zal het papa zeggen". Verbaasd keek mevrouw Inwald op. „Het is een feit", vervolgde Pauli ne, „dat we altijd alleen maar aan ons zelf denken. Ik zou weieens willen weten, wat de mensen in het dorp van ons denken. Vaders voorouders zijn in de kerk begraven, maar we zijn daar nog nooit geweest, om naar die graven te kijken en evenmin heb ben we nog ooit iets voor de arme mensen uit het dorp gedaan". Mevrouw Inwald sloeg met een trek van de grootste verwondering haar ogen op. „U houdt ons altijd voor, dat we onze maatschappelijke plichten goed in acht moeten nemen, dat we nooit moeten vergeten de mensen voor brieven en cadeautjes te bedanken, dat we moeten denken aan de ver jaardagen van onze tantes, neefjes en nichtjes, dat we tegen iedereen op bescheiden en beleefde manier moe ten spreken, dat we ons 's zondags in de kerk bijzonder netjes moeten gedragen, dat we nooit moeten po chen op ons geld, dat we vriendelijk maar vastbesloten tegen het dienst personeel moeten spreken, dat we on ze vrienden met grote zorgvuldigheid moeten uitkiezen en dat we hun niet te veel moeten toevertrouwen..." „Wil je nu wel eens met die onbe schaamdheden ophouden!" riep me vrouw Inwald en ze sloeg met haar hand op de tafel. „Onbeschaamdheden?" herhaalde Pauline met het kalmste en onschul digste gezicht van de wereld. Pauline wendde zich nu tot made moiselle Kummer en tot Eugenie. „Spreek ik onbeschaamdheden? Ik probeer alleen maar door redelijke overredingskracht. „Ik heb al genoeg gehoord!" viel mevrouw Inwald haar in de rede. „Uitstekend!" antwoordde Pauli ne onverstoord. „Maar ik voor mij meen, dat we, nu we hier voor twee weken zijn, een lang uitgestelde maatschappelijke plicht hebben te vervullen, dat we namelijk een be zoek moeten afleggen bij onze domi nee Straub. Hij mocht eens denken, dat we absolute heidenen zijn en wij moeten hem nu bewijzen, dat dat niet het geval is". „We zijn hier niet officieel", sprak mevrouw Inwald met iets van verba zing in haar stem, dat haar veront waardiging scheen te temperen. „We zijn hier alleen maar en pas sant". „Maar hoe komt 't", vervolgde zij, alsof haar plotseling iets inviel, „maar hoe komt 't, dat je opeens over dominee Straub begint te spre ken?" Pauline kende haar moeders karak ter, haar cholerische temperament, haar uitbarstingen van toorn, maar ze wist ook, hoe een kleinigheid vaak voldoende was, om haar aandacht naar iets anders te trekken. Nu fluis terde haar vrouwelijk instinct haar in, dat het plotseling luwen van haar moeders toorn op de een of andere wijze verband hield met haar sugges tie om bij dominee Straub een bezoek te gaan afleggen en ze vermoedde, dat mevrouw Inwald waarschijnlijk al die jaren om de een of andere re den, die zij niet kende, de Straubs uit de weg was gegaan. „Die arme man woont helemaal al leen in die pastorie", voerde ze haar moeder tegen met een stem, waar het medelijden in doorklonk. „Hij is daar in zijn eenzaamheid zo helemaal aan zichzelf overgela ten". „Wie heeft je verteld, dat hij 't daar zo eenzaam heeft?" vroeg haar moeder. „De tuinman", antwoordde Pauline. „Klets je met de tuinman over on ze buren? Wat heeft hij je nog meer verteld?" „Niets", antwoordde Pauline. Ze drukte haar lippen krampachtig op elkaar en scheen enigszins confuus te zijn. „Papa heeft misschien wel zijn re denen, om het cultiveren van lokale vriendschap niet al te zeer op prijs te stellen", merkte mevrouw Inwald op. „Papa! Maar die is bijna nooit hier!" riep Pauline uit. „Maar hoe 't ook zij, ik vind, dat we terwille van de beleefdheid bij deze dominee een bezoek moeten afleggen". „We zullen nog wel eens zien. Ik zal er nog wel eens over nadenken", antwoordde mevrouw Inwald. „Mag ik van tafel gaan?" vroeg Pauline gedwee. „Ik moet studeren". „Ga maar. Maar sluit het venster alsjeblieft", antwoordde haar moe der kortaf. IX Babettli ontving de bezoekers bij de deur met een diepe boerinnenblos. Ze herkende de buren, bracht ze langs een oude versleten trap naar de bo venverdieping, waar ze de deur wijd opentrok en ze riep: „Bezoekers, do minee." „Kom binnen," klonk oom Theo- dor's vriendelijke raspende stem en hij draaide zich om in zijn stoel, waarin hij zat te lezen, terwijl hij zijn beide armen uitstrekte, alsof hij verwachtte, dat een aantal kleine kin deren bij hem binnen zouden lopen. Maar toen hij de beide jonge dames met mademoiselle Kummer zag, stond hij op, liep snel naar hen toe en schudde hen op hartelijke wijze de hand, terwijl zij zich aan hem voorstelden. „Ben jullie 't! Wel dat doet me ple zier!" En terwijl hij de deur uitliep, riep hij naar beneden: „Babettli. Ik zei je al, toen je de taart bakte, dat die ge geten moet worden. Zet die nu op ta fel." Na deze woorden gesproken te heb ben, verscheen hij weer in de kamer. Pauline zag zijn gezicht van heel nabij en een vreemde ontroering maakte zich van haar meester. Dat grote hoofd, dat brede voorhoofd en die lange grijze haren deden haar sympathiek aan. Zijn ogen hadden de klare kinderlijke uitdrukking van ie mand, die nooit iets om geld of drank had gegeven. Mademoiselle Kummer wilde met excuses en verklaringen voor de dag komen, maar Pauline viel haar haas tig in de rede: „Wat een alleraardigst huis! En wat een boeken! En dan die geraniums voor het venster. En die kanaries in de kooi. Wat knus! Wat heb ik al die jaren veel gemist door de gelegenheid te verzuimen kennis met u te maken, dominee." Ze trok haar lippen samen, floot tegen de kanaries en liet een vrolijke lach horen. Tegen het venster geleund trok ze een van haar knieën op. „Wat een massa bloemen!" riep ze uit. „En wat is de tuin goed onderhouden! Kijk eens Eugenie!" Ze wenkte haar zusje naar het raam, om de bloembedden te bewon deren. „Wat knus en gezellig is 't hier in vergelijking met het grote huis. dat we hiernaast bewonen. Zeg, ruik die rozen eens!" (Wordt vervolgd) 3643. Zodra Piloot Storm weer enigszins de „oude" was stak men de hoofden bij elkaar om de situatie te bespreken. „Een ding is zeker", meende prof. Dubois „het ding dat jij daar vasthoudt Sandra, vormt de sleu tel tot het Grote Geheim van Pluto. Daarmee regeer je niet alleen deze robot hier, maar alle machines die zich buiten het schip en elders bevinden!" Sandra keek nog eens naar dat mysterieuze voorwerp in haar hand. „Dan mag ik er wel heel voorzichtig mee zijn", sprak zij vol ontzag. „Zal ik het ding maar niet liever terug in de container leggen?" „Neen alsjeblieft niet zeg! Wie weet wat er dan weer gebeurt!" riep Dubois uit. „Maar laat mij hem eens even vasthouden. Ik wil er een paar kleine proeven nemen." Sandra reikte hem het glin sterende symbool over. De prof. stak de halter im de richting van de robot en gaf achtereenvolgens verschil lende bevelen, die prompt werden opgevolgd. Hij rol de voor- en achteruit in cirkels, ging plat op de grond liggen om tenslotte weer netjes in de houding te gaan staan. ARNHEM Vrijdagavond om acht uur zal de literator Jacques den Haan in de Rtfnzaal van het Gemeentemu seum te Arnhem een tentoonstelling openen van schilderden van de realist Hermanus Berserik. De expositie is tot en met 10 december in genoemd mu seum te zien. Vanaf 26 oktober kan men in het Ge meentemuseum ook kijken naar de ten toonstelling „175 jaar Prodesse", samen gesteld door het jubilerende Arnhems Genootschap voor Oudheidkunde, „Pro desse Conamur". Vrijdag hoopt de internationaal be kende organist Helmut Walcha 60 jaar te worden .Voor de stichting „Culturele manifestaties in de Nicolaikerk te Utrecht" was dit aanleiding, op 20 ok tober een Bachconcert te organiseren met Helmut Walcha als organist. De NCRV-radio heeft dit concert opgeno men en zal een gedeelte aan de voor avond van zijn verjaardag, donderdag om 19.30 uur, uitzenden. Voorts hoort men een kort vraaggesprek van Lam bert Erné met de concertgever. Helmut Walcha, die reeds op 16-jari- ge leeftijd zijn gezichtsvermogen heeft verloren, wordt bij instudering van al le werken terzijde gestaan door zijn vrouw. Zij speelt alle werken voor en gewoonlijk verzorgt zij, zowel in bin nen- als buitenland, de registraties bij de vele concerten. Als componist kreeg Walcha bekendheid door enkele bun dels koraalvoorspelen voor orgel en ko raalcantates voor koor. SCHIPHOL. De 109 orkestleden van het Amsterdamse Concertgebouw orkest zijn gisteren met enkele echtge noten en andere begeleiders (de groep telt 130 reizigers) per KLM-charter- vliegtuig van Schiphol naar Barcelona vertrokken, om voor de eerste maal in de geschiedenis in Spanje op te treden. Vandaag, donderdag en vrijdag zal het orkest een concert geven in het ka der van het internationale muziekfesti val van Barcelona. Bernard Haitink di rigeert het eerste en het derde, Eugen Jochum, die het gezelschap daartoe na reist vanuit München, het tweede con cert (op donderdag). Morgenavond zal van Richard Strauss de „Burleske" ten gehore wor den gebracht, met als soliste de Spaan se pianiste Rosa Sabater. Vanavond staat het Nederlandse werk „Eglogues" van Robert Heppener op het programma. Tot slot dirigeert Haitink vrijdag nog Mahlers „Das Lied von der Erde", waarbij Janet Baker en Ernst Haefli- ger de solopartijen zingen, dus in de zelfde bezetting als vorige maand op het Promenadeconcert in Londen. Zaterdagmiddag omstreeks 15 uur wordt het gezelschap op Schiphol terug verwacht. DEN HAAG De Japanse ambassa deur, Torao Ushiroku, heeft mevrouw Van Guljk, de weduwe van de vroegere Nederlandse ambassadeur in Tokio, dr. Robert van Gulik, de versierselen van de „eerste klas orde van de Rijzende Zon" overhandigd. Dr. van Gulik, die in wijde kring be kend is geworden, o.m. als schrijver van de Rechter Tie-romans, stierf op 25 september. Bij het overhandigen van de onder scheiding, de hoogste die niet-Japanners kon worden toegekend, herinnerde de ambassadeur aan dr. Van Gulik's grote eruditie en liefde voor Japan. „Dr. van Gulik heeft het grootste deel van zijn officiële carrière besteed aan het bevor deren van wederzijds begrip en vriend schappelijke betrekkingen tussen beide landen". ■H HILVERSUM I. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. Spreker: Mr. W. de Kwaadste- niet, secretaris van de Anti Revolutio naire Partij. 18.30 Kinderkoor met pia nobegeleiding. 18.55 Stereo: Dansmuz. 19.30 Nws. 19.35 Muzikaal klankbeeld. 20.00 Stereo: Metropole orkest en solis ten: amusementsmuz. 20.30 Accent: Ac tuele feiten van nabij bekeken. 20.45 Melodieën uit films en musicals. 21.00 Sores van Dorus, licht progr. 21.25 Me lodieën uit films en musicals (verv.). 21.40 Trammelant in Loeren aan de Hor, radiofeuilleton. 22.05 Stereo: BBC-Symfonie-orkest (opn.); moderne muz. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Een stem die telt, debat. 23.20 Radio Jazz magazine. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Geestelijke liederen. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Actualiteiten. NRU: 19.00 De Deïdeologisering van de Nederlandse politiek, voordracht voor studenten. 19.45 Een jaar hulp aan Ti betaanse vluchtelingen, een overzicht van de activiteiten van Nederlands Co mité Vluchtelingenhulp 1966. 20.00 Wie ner Festwochen 1967: Orkest van de Beierse Radio en solisten: moderne en klassieke muziek. 21.30 Burgemeesters onder elkaar, gesprekken. 21.50 Franse chansons. 22.05 Spiegel van België, progr. in samenwerking met de BRT. 22.20 NVSH: Sextant, het wekelijkse ra- dioprogr. van de NVSH. 22.30 Nws. 22.40 Iks, een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I VPRO: 17.00—17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journ. STER: 19.03 Reclame. NTS: 19.07 In kleur: Schateiland, vervolgverh. voor de jeugd. 19.32 Panoramiek: panorama van het wereldgebeuren. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. STER: 20.16 Reel. NTS: 20.20 Uitz. van de PSP. 20.30 Uitz. Stichting Socutera. 20.35 Het voorpogr.: Robert Bresson regisseert, documentaire film. 20.45 Het leven van een zakkenroller (Pick pocket), speelfilm, (beide keuringen 14 jaar). 21.55 De Wiener Symphoniker met solist: klass. muz. 22.35 Journ. 22.40—23.10 Pre-Olympische wedstrij den in Mexico-City: korte reportages van de gisteren gehouden wedstrijden. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. VPRO: 19.03 Kinderen van de West, filmrep. 19.30 „Israël en de Ara bieren". NTS: 20.00 Journ. STER 20.16 Reel. VURO: 20.20 Cinema, een progr. over films en filmmakers. 21.10 Onaan tastbaar (The Untouchables) - Death for sale, TV-film. 21.55 Geloven zonder ZWOLLE In het Hopmanshuis aan het Rodetorenplein te Zwolle stellen le den van.,hetDrentse .Schildersgenoot schap van vrijdag a.s. tot en met zondag 5 november schilderijen, beeldhouw werk en keramiek ten toon. De expositie wordt vrijdagavond om half negen ge opend door de heer Johan Drenthen, hoofdredacteur van de Drentsche en Asser Courant. Vanavond om 19.30 uur brengt de VPRO op Nederland 2 een „follow-up" op de documentaire „Israël en de Ara bieren", die maandag 16 oktober werd uitgezonden. In deze uitzending zal de gelegenheid voor een „droit de réponse" geboden worden. Hierdoor komt het in de omroepbladen gepubliceerde pro gramma „Beestje kijken" te vervallen. kerk: nabesch. van de op 10 oktober jl. gehouden teach-in. STER: 22.20 Re clame. NTS: 22.2522.30 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr.muz. (8.30-8.35 De groente man). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Pianorecital (gr.): klass. en semi-klass. muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Vo- kaal dubbel-kwartet van Eindhoven: oude en moderne liederen. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Lichte gr. muz. voor oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.10 Journaal met: Dat andere Duitsland, wat moeten wij er mee, be schouwing. 13.30 Stereo: Klass. kamer- muz. (opn.). 14.00 Beiaardconcert. 14.25 Boeken met plaatjes: korte boekbespre kingen en lichte muz. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf, een radioprogr. in een Notedop. 17.00 Stereo: Dansorkest en zangsolisten. 17.30 Voor de jeugd. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het leven woord. 7.15 Badinerie: licht klass. platenprogr. (7.30 Nws; 7.32 Act.; 7.55 Overweging; 8.00 Nws). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 9.58 Marktber. voor schippers. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind...?, pro gramma over opvoedingsmoeilijkheden. 10.20 Vocaal... instrumentaal...: moder ne en klass. muz. KRO: 11.00 Nieuws. 92 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Ste reo: Lichte gr.muz. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Kerkdienst. 13.10 Variant: radio- snelbuffet. 13.30 Stereo: Over de band: Nederlandse ensembles en vocalisten. 14.30 Stereo: dwarsfluit en klavecimbel: .klass. muz. 15.00 Godsdienstige uitzen ding. NRU: 15.30 Banden met het ver leden, klankbeeld. 15.45 Spel: kunstkro niek. 16.00 Nws. 16.02 Burengerucht, quizcompetitie tussen Vlaamse en Ne derlandse steden. 16.25 Lichte gr.muz. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Stereo: Ka- mermuz.: semi-klass. muz. NCRV: 17.45 Sportact. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Progr. voor de zieken. 9.30 Lichte instrumentale muz. 10.00 Nws. 10.02 Muz. bij de koffie: licht platenprogr. (11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Platenkeus. KRO: 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.07 TNT: knal- muz. 14.00 Nws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.02 Where the action is. 16.00 Nws. 16.02 10 RRRrr... platen- show voor de tieners. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07-18.00 Verzoekplatenprogram- ma. WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteren). 10.20 TV-film. 11.10 Filmrep. 11.40 Korte film. 12.00—13.30 Act. kro niek. 16.40 Journ. 16.45 TV-spel. 18.00— 18.05 Journ. (Reg. progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Von Nachbar zu Nachbar. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 In kleuren: Muzikale reis door Europa. 19.59 Progr. overzicht. WDR: 18.05 Nws uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 In kleu ren: Nws. uit de Nieuwe Wereld. 18.25 Hier und Heute (18.5019.00 Goeden avond). 19.10 In kleuren: Valerie en het avontuur, tv-film. 19.40 In kleuren: Van Eifel tot Wezer-bergland.). 20.00 Jour naal en weerber. 20.15 Filmrep. 21.00 In kleuren: Satirisch progr. 22.30 Jour naal, commentaar en weerber. 22.50 Rep. van de Voor-Olympische Spelen te Mexico. 23.35 Journ. DUITSLAND II 17.00 Intern, sportweken te Mexico. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Zweeds jongensverhaal. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Paris aktuell: mode en muz. 20.45 Progr. over Rodin. Aansl.: nws. 21.15 De Vliegen, drama van Sartre. 23.05 Nws. en weerber. 10. De lijkschouwer draait het hoofd van mevrouw Ho voorzichtig naar de andere kant. Het gezicht is ver trokken, maar de Rechter kan toch nog zien dat het een knappe vrouw moet zijn geweest. Als meneor Wang het hoofdhaar wat opzij heeft geduwd, wordt een blau we, gekneusde plek zichtbaar achter het linkeroor. „Dit is het punt dat mij zorgen baart, Edelachtbare", zegt de lijkschouwer, „hoe komt mevrouw Ho aan die verwonding?" De Rechter knikt. Dit zou wel eens kun nen betekenen dat er helemaal geen sprake is van zelf moord! Hij bekijkt het stuk touw dat aan de balk hangt en telt er in gedachten de lengte bij op van het stuk touw dat op tafel ligt en van de hals van mevrouw Ho is losgesneden. Het is niet moeilijk te berekenen op welke hoogte ze gehangen heeft. „Vermoedelijk is me vrouw Ho op tafel geklommen", zegt hij, „ze heeft het koord aan de balk bevestigd, het andere eind als strop om haar hals geknoopt en is toen van de tafel gespron gen, waarbij ze de theepot omschopte. Haar nekwervels zijn zeker ongeschonden?" „Inderdaad", zegt de lijk schouwer verbaasd. „Als het zelfmoord is", vervolgt Rechter Tie, „dan is ze dus langzaam gestikt, een node loze marteling. Als ze een stoel op tafel had gezet en vandaar omlaag was gesprongen, zou de schok haar nek hebben gebroken. Als je dat combineert met de wond achter haar oor... 36. „Ja, dat was een mooi vertelseltje wat je daar opdiste!" moest Tekko toegeven toen de oude zijn ver haal beëindigd had. „Maar als die spoken hier zo kwaadaardig zijn waarom vallen zij dan jou bijvoor beeld nooit eens lastig?" „Och, edele heer!" antwoord de het manneke met beverige stem terwijl hij onze vriend voorging naar de ridderzaal. „Ik ben een arme oude afgetobde man die zich niet met hun zaken be moeit. Mij doen ze geen kwaad. Wel verstoren zij bij tijd en wijle mijn nachtrust maar dat is dan ook al. Ik ben daarom gewoon geraakt en weet bijna niet be ter of het hoort zo. Ik ben zo langzamerhand vergroeid met de omgeving hier. Ik hoor er als het ware bij en daarom doen zij mij niets. Maar vreemde indringers worden door hen niet geduld. Die hebben het zwaar te verantwoorden. Blijf weg, edele heer als het leven U lief is. Ik smeek U blijf weg. Ik zal U er heus niet om uitlachen. Hier in de ridderzaal kan het soms spo ken dat de stukken er af vliegen!" „Dat is dan juist wat ik hebben moet", antwoordde Tekko die zich door de oude niet in het minst van de wijs liet brengen. „Zorg dat vanavond alles voor mijn ontvangst in ge reedheid is gebracht in het vertrek waar het het hardst spookt. Wij Taksen gaan nu eenmaal voor niets en niemand uit de weg. En mijn naam zal niet langer Tekko Taks zijn als ik dat spoken-mysterie niet oplos!" Fonds Vorige koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 i05i*« 105% Nederland 1966 61 99% 99% Nederland 1967 6 97% 97% Nederland 1965-1 51 95A 95% Nederland 1964-1 51 91A 91% Nederland 1964 5 89A 89% Nederland 1958 41 89% 89% Nederland 1964 41 95 95 Nederland 1959 41 87% 87% Nederland 1963-1 4i 83% 84 Nederland 1961 4 84% 84% Nederland 1953 31 81% 81% Ned. staffell. 1947 31 71% 71% Nederland 1951 31 89H 89% Nederland 1953 1-2 3? 83% 83% Nederland 1950 1-2 31 74% 74% Nederland 1954 1-2 31 76Vi 76'/ï Ned. grootb. obl. 1946 3 82% 82% Ned. dollarlng 1947 3 87% 88 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 87 A 87 id. 30-jar. 1958/'59 4è 88 87% H.V.A.-mijen ver. a. 115% 116 A.K.U. 61.5 61.1 Delimij. L eert 87 89.7 Hoogovens n.r.c.v.a. 100 103.5 Philips gem. bezit v. d. 111.5 112 Unilever c.v.a 106.4 107 Dordtsche Petr. a. 660 658 Kon. Petr. f. a. 142.4 142.4 H.A.L. a. 90% 90Vt Java-China p. n.r.c.v.a. 173% 176 K.L.M. a. 253.5 255 Rotterd. Lloyd d. 151 147 Scheepvaartunie a. 133'/4 132»/4 Bk v. Ned. Gem. '65-1 5! 947/» 94V4 Nat investeringsb. '65 51 96 95Vt Fr.-Gron. Hyp.b. dw 6 94'/. 94V. Westl. Hyp.b. u 5 87»/4 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 126'/4 Bijenkorf 6 99»/« Co-op Ned. r.spaarbr. 145 145V» Ned. Gasunie 51 95s/§ 95% Philips dir. 250-100'51 4 82»/4 Pegem 1-2 1957 6 97% 97% Pgem 1957 6 96% 96'/t K.L.M. 15-jarig 5 94'/. 93s/4 Ned. Spoorw. 57 1-2 41 91 91 A.K.U f 1000 41 88% 88% Gelder Zonen v. 41 87% 88Vt Hoogovens 5i 106% 109 Alg. Bank Ned. a. 236 234'/» Amrobank f 20, a. 47.4 46.9 Nationale Ned. eert 615 613 Ned. Credietb. aand. b. 177V» 177% Ned. Middenstandshank a. 87.3 87.3 (Slotkoersen van gisteren) Slavenburg's Bank a. 178 177 Albert Heyn a. 1046 1045% Amstel Br n.r.c.v.a. 365% 366 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 207 207% Blaauwhoed a. 103 103.2 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 85 86 Bols Lucas a. 187 188 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 432'/« 432,.,4 Brocades-Stheeman a. 823 Buhrmann-Tetterode a. 461 465 Bijenkorf n.r.c.v.a. 630 633 Calvé c.v.a. 751 740 Drentsch-Overijs. Houth. a. 114 116 D.R.U. a. 299 298 Elsevieris Uitgeversmij. a. 291 290.8 Erdal mij. v. wasverw. a. 515 505 Excelsior metaalbuizen a. 65% 64% Fokker a. 435 434 Gazelle Rijwielfabriek a. 176 175 Gelder Zonen, van a. 111 111 Gist- en Spiritusfabriek a. 407 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 117% 123 Heineken's Bierbr. aand. 569 572 Holec aand. 175% 177 Internatio aand. 277 282 Kon. Ned. Papierfabr a. 156% 158 Kon Ned. Textielunie eert. 54 54 Kon. Zout-Ketjen n.r.c.v.a. 776 K.V.T. (kon ver tap) aand. 303 300 Meteoor Beton 92% 93 Misset, Uitgeversmij. a. 259 260 Naarden Chem. fabr. a. 455 457 Naeff gebr. a. 148 146 Nedap ned. app.fabr. aand. 143 142 Ned. Kabelfabrieken aand. 287 296 Nelle, wed. J. van aand. 345 344 Nyma n.r.c.v.a. 24% 24% Nijverdal-ten Cate a. 95% 95% Overz. Gas. nat bez. v.a.f. 100.5 Pal the a. 64% 64% Pont Houthandel a. 175% 176 Reesink en Co. a. 158 157 Scheveningen Explmij.f. a. 40.2 40 Schok beton aand. b. 208 207 Schol ten Carton en Pap. a. 252 256 Schuppen Sajetfabriek a. 88 90 Simon de Wit aand. b. 390 398 Spaarne ver. bez.500-100 a. 644 645 Technische Unie a. 250 248 Thomassen/Dr.-Verbl. La. 99 101 Twentsche Kabelfabriek a 363 360 Ubbink-Davo a. 14 14% Unilever 1000 cert 7c.pr. a. 110 110 Veenendaalsche stoomsp. a. 199 196% Ver. Machinefabrieken a. 176% 176 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 146 146 156 155 58 57 485 489 163 384.5 747 72 772 665 748 71 771 665 Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoord a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Zwanenberg-Organon t a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij. a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb. f. Interbonds Ipb. L Vastgoedbeifonds part f 645 642 Interunie f 50 a. 181.1 181.1 Robeco f 50 a. 224 224.4 Rolinco L 214 214.4 Unitas f 50 a. 403 402 Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. 99.6 99.6 Canadian Pac. Railw. eert 605/s 603/s Int Nickel Cy Can. cert 113V4 113 Shell Can. (10 a.) cert. 29V« 28% A.T.T. 15-10a33-l/3d cert 52% 52 Anaconda cert. 45'/s 45 Bethlehem Steel cert. 35*/* 34s/« Chesapeake and Ohio cert 65V« 651/» Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. 49% 48% Douglas Aircraft cert 8lV« 86 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 168'/« 168Va General Electric cert. 108 108 General Motors cert. 86*/s 85 Kennecott Copper cert. 45'/* 45 Phillips Petroleum cert 58% 601/» R.CA. cert 61*/« Republic Steel cert. 44A Shell Oil cert 67V« Standard Brands 10 a. cert. 37 U.S. Steel (10) cert 44 Wool worth cert. 28% Bank v. N.G. '58 1-2-3 4! 87% Nat Bk v. Midd.Kr. '66 7 102»/« British Petrol 1966 71 104l/« Ned. Gasunie 1966 84 100% Rott Rijn Pijpl.mij. 5* 100 Berghuizer Pap.fabr. 4i 95 Grasso's Kon. Mach-f. 5i 90'/« Meteoor beton 5! 79V» Stokvis en Zonen 4l 87% Thomassen'Dr.-Verbl. 4è 107 Bredero vast goed a. 153 Calvé cum.pref.wd.nr. eert 145 Edy emaille a. 82 Krasnapolsky, L a. 65 Lips en Gispen eert 115 VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 140.00—140.40; Unilever 106.20 —106.30; Philip» 111.70—111.80; A.K.U. 61.00; Hoogovens 103.00—103.50. 611/» 44A 68% 36»/. 43»/« 27»/« 87*/» 102 104V« lOOVi 100V« 95% 91 87% 107 154 145 85 65 AMSTERDAM 24 oktober De aan delen Hoogovens zijn vandaag aan de vaste kant geweest met een advies- koers op 104, tegen gisteren als slot- prijs 100. Dit betekent een koerswinst van 20 punten op de oude omrekenings basis. Voorbeurs werd in Hoogoven» gedaan 103 tot 106. Uit de voorbeurs gepubliceerde 3e kwartaalcijfers van het Hoogovenconcern blijkt, dat de nettowinst f 27,7 min. bedraagt ofwel 47 pet hoger dan over het 3e kwartaal 1966. Maandag lag Hoogovens reed» vast in de markt met een koersstijging van f 4.20. De vooruitzichten van het Duitse con cern Hoesch, waarin Hoogovens een belang heeft van circa 15 pet, zijn gun stig. De zeer goede winstcijfers van Hoogovens waren vandaag een goed» stimulans voor de internationale waar den. De stemming voor al deze fond sen viel erg mee wanneer daarbij in aanmerking wordt genomen, dat de Nederlandse fondsen gisteren in Wall Street aangeboden in de markt lagen. Philips liep op van 111.90 tot 112.40 (111.60). Unilever steeg van 106.70 tot 107.20 (106.50). Kon. Olie was onveran derd op 142.60. AKU daalde een halve gulden tot 61.10. Voor Philips had West- Duitsland belangstelling terwijl ook van lokale zijde de stukken uit de markt werden genomen. Toch was de handel in de hoofdfondsen kalm. Voor Deli- maatschappij bestond hernieuwde spe culatieve belangstelling, waardoor dit aandeel vast in de mark lag op 90. Hiermee werd het koersverlies van maandag ruimschoots ingehaald. K.Z.- Organon gaf 70 cent prijs op 155.10. Wall Street heeft maandag tegen het slot de eerder op die dag ondergane forse koersverliezen voor het grootste gedeelte teniet kunnen doen. De scheepvaartaandelen moesten ook vand?ag weer merendeels met koersverliezen genoegen nemen, zij het op kleine schaal. Van Nievelt was l1/» punt lager op 117 3/4. De stemming voor de cultures was verdeeld, die voor de staatsfondsen wederom luier. Hoogovens verbeterde 4 en KLM l'/t gulden. HVA trok aan tot 116s/«, Amsterdam Rubber tot 6lVi. AKU ver liet de markt op 61.30, Philips 111.90, Unilever 106.70 en Kon. Olie op 142.60. IJMUIDEN Met 'n geweldige sprong is de winst van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken omhoog geschoten. Over het derde kwartaal werd een nettowinst geboekt van f 27,7 miljoen, die daarmee 47 pro cent boven die van dezelfde periode van 1966 uitkwam. Door deze grote stijging kwam de nettowinst van het concern over de eer ste negen maanden van dit jaar op f 79,3 miljoen tegen vorig jaar t 59,6 miljoen, een stijging van ruim 33 pet. De winst in het tweede kwartaal lag al 29 pet boven die van 1966 en die van het eerste kwartaal vertoonde ten opzichte van vorig jaar een stijging van 22 pet. De winst van Hoogovens over de eer ste drie kwartalen was bijna evenveel als de gehele jaarwinst van 1966, die f 79,7 miljoen bedroeg. De grote stij ging is het gevolg van een sterke ver betering van de winstmarge. In het vo rige kwartaal steeg die al van 14,5 tot 15,7 procent; in het derde kwartaal be droeg de winstmarge 17,6 pet. Naar het bestuur meedeelt kan de verbetering worden toegeschreven aan een daling van de kostprijzen. De op- brengstprijzen lagen gemiddeld op na genoeg hetzelfde niveau als in de voor gaande kwartalen. De oorzaken van de daling van de kostprijs liggen in het bij zonder in een hogere produktie bij een slechts geringe uitbreiding van het per soneelsbestand en verder in het door werken van andere maatregelen tot ver betering van de efficiency. HEERLEN De Limburgse mijnen hebben in de eerste negen maanden van dit jaar ruim twintig procent minder geproduceerd dan in dezelfde tijd van 1966. De produktie liep terug van 7 886.000 tot 6.303.000 ton kolen. Deze verlaging is onder meer het ge volg van de inmiddels voltooide sluiting van de mijn Maurits. In de landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal nam de produktie in de ge noemde periode af met 10,9 procent. HILVERSUM Philips' Telecom municatie Industrie heeft van de Bra ziliaanse PTT een order gekregen ter waarde van ruim f 11 miljoen. Philip» zal straalzenderverbindingen leveren voor het berichtenverkeer over twee duizend kilometer tussen de steden Be- lo Horizonte via Salvador naar Recife. Dit is een belangrijk onderdeel van het geprojecteerde Braziliaanse lange- afstandnet en sluit aan op de oostelijke tak van het grote internationale project van straalverbindingen door geheel Zuid-Amerika. De apparatuur wordt gemaakt in Huizen en Hilversum. Braziliaanse technici zullen in Hilversum worden opgeleid. Het project zal in 1969 be drijfsklaar zijn. AMSTERDAM Het tarief voor dag geld (call money) is, ingaande gisteren, met een half procent verlaagd tot vier pet. De geldmarkt is iets ruimer gewor den. Dit o.a. doordat de banken f 170 min. in hun kassen ontvingen als ge volg van een dollartransactie met de Nederlandsche Bank. Tevens heeft het Rijk kasgeldleningen afgelost tot bedrag van ca f 40 min. Op 19 dezer werd het tarief met half pet. verhoogd tot 41/» pet. een een AMSTERDAM, 24 okt., Londen 10.00%—10.00%; New York 3.59A— 3.59H; Montreal 3.35—3.35%; P-rijs 73.3073.35Brussel 7.24 —7.24 Frankfort 89.7589.80; Stockholm 69.46Vt—69.51%; Zürich 82.78—8273; Milaan 57.75%57.80Vt; Kopenhagen 51.78Vi—51.83%; Oslo 50.23—50.28; We nen 13.90—13.91; Lissabon 12.47%—12.49

De Vallei | 1967 | | pagina 2