Dagverblijven vervangen geen inrichtingen üniefcaos Ds. Sijthof in Ommeren komt nog 25 mille tekort Wethouder J. M. v.d. Valk vertrekt uit Leersum W iele waal-kleuterschool krijgt derde lokaal Ds. Langbroek voor Philadelfia Ledental groeide in 10 van 35 tot 35.000 jaar Bij ..opknapbeurten" ging veel moois teloor Beroepen Vernielingen bij nieuwbouw Knoeierij niet waardebon Beroepspolitie schoot zuiverder Feestavond „Oranje-Wit De Voorn'" en Tropisch Afrika in Overberg Veiling Kesteren Ontwikkeling Tijdelijk Alléén als er Uniekaas op staat, st» in voor de kwaliteit In één dag f 20.000voor restauratiefonds Onbegrijpelijk Orgel Moeizaam Verwaterd Van nature Openheid ()ns tuinbouu/hoeb T WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 VEENENDAAL De afdeling Veenendaal van de vereniging „Philadelfia", waarin ouders en vrienden van het geesteiyk gehandicapte kind georganiseerd zijn, hield dinsdagavond haar najaarsvergadering in de aula van de christelijke technische school. Ruim 100 aanwezigen, merendeels leden van „Philadelfia", woonden de vergadering by. Onder de aanwezigen was het hoofdbestuurslid van Philadelfia, ds. C. Langbroek en mej. Kuijk, die de leiding van het dagverbiyf voor geesteiyk gehandicapte kleuters in zuidoost Utrecht, dat gevestigd zal wor den in het voormalige gebouwtje van de gemeenteiyke sociale dienst aan de Tuinstraat, op zich zal nemen. De leiding van de vergadering lag in handen van de voorzitter van de plaatseiyke afdeling, de heer W. Bulsink. Voor de pauze werd de nieuwe Phi- ladelphia-film vertoond. Door deze film werd een beeld gegeven van hetgeen door de vereniging in het belang van de geestelijk gehandicapten wordt ge daan. Er werden beelden getoond van het werk in de diverse tehuizen van de vereniging, die resp. georiënteerd zijn op de verzorging van geestelijk gehan dicapte kinderen, mannen en vrouwen en 't verlenen van verblijf gedurende de vakantie van de ouders van die kinde ren. Ook bleek uit de film, dat de ver eniging in de eerste tien jaar van haar bestaan tussen 1956 en 1966 gegroeid is van 35 leden tot ruim 35.000. Na de pauze werd het woord gegeven aan ds. C. Langbroek, die behalve hoofdbestuurslid van Philidelphia ook voorzitter is van de „Stichting dagver blijven voor geestelijk gehandicapten in Zuidoost Utrecht". Hij hield een inlei ding over het doel van deze dagverblij ven. „De dagverblijven zijn in het eerste ontwikkelingsstadium", aldus begon ds Langbroek zijn toespraak, „daarom is het moeilijk om er over te spreken. De stichting in Veenendaal beschikt ook nog niet over duidelijk omlijnde gege vens. Het is daarom misschien nuttig om de doelstelling van de dagverblijven aan te duiden", zo meende ds. Lang broek. „Een dagverblijf is geen kinderoppas en ook geen kleuterschool of productie bedrijf voor volwassenen. Een dagverblijf voor de kleuters heeft het doel de optimale ontwikkeling van geestelijk gehandicapte kinderen tot ontplooiing te brengen. De ouders beschikken over het algemeen slechts over een minimale kennis om de ont wikkeling van deze kinderen ter hand te nemen, maar in het dagverblijf komt het kind onder deskundige leiding. In het dagverblijf zal een team van des kundigen, onder meer bestaande uit kin derpsychiaters, kinderpsychologen, so ciaal-psychologen en een maatschappe lijk werker de ouders helpen het kind de plaats in het gezin te laten houden, die het daarin inneemt. Tenslotte wil het dagverblijf het gezin ontlasten van een te grote spanning, die vaak ontstaat doordat de moeder een te grote aan dacht aan dit kind moet besteden. In het kort kan gezegd worden, dat het dagverblijf voor kleuters probeert met behoud van de band aan het ge zin, een zo goed mogelijke ontwikke ling te bereiken, terwijl het volwasse nendagverblijf tot taak heeft het op de school behaalde niveau te hand haven en zo mogelijk te proberen het verder te brengen", aldus ds. Lang broek. Ds. Langbroek achtte het een ide aal, indien het kind vanaf het derde of vierde jaar in het dagverblijf geplaatst kon worden. Hij accentueerde dat een plaatsing in een dergelijk verblijf altijd een tijdelijk karakter moet dragen. Door observatie in dit verblijf kunnen ADVERTENTIE zegt de kaasbaas van de Nederlandse Kaas Uniel Wie kan het beter weten Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A I I e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A 11 e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaas! ZIE TOE dat u werkelijk krijgt. Groen jonge kaas; rood - jong belegen; blauw belegen; paars =i extra belegengeel - oud bruin overjarige kaas. de kinderen geplaatst worden op een speciale kleuterschool, of indien dit meer geëigend is, in een inrichting. Voor de volwassenen zag hij grote mo gelijkheden de traagheid, waarin deze mensen vrijwel altijd geraken, te voor komen. Hij wilde een dagverblijf echter beslist niet zien, als een vervanging voor de beschermde werkplaats. Ds. Langbroek vertelde, dat men zo spoedig mogelijk in het gebouwtje aan de Tuinstraat zal starten met een ver blijf voor 16 kleuters, verdeeld in twee groepen van acht kinderen. Ook hoopt men spoedig te kunnen starten met een dagverblijf voor volwassenen, waar in men twintig mensen hoopt op te ne men. Het verzorgingsgebied van de Stichting, waarvan ds. Langbroek voor zitter is omvat de plaatsen Veenendaal, Rhenen, Amerongen, Leersum, Lang broek en Renswoude. Voor de dagverblijven is reeds een hoofdleidster voor het kleuterdagver blijf aangetrokken, alsmede twee assis tenten. Voor het dagverblijf voor vol wassenen heeft men reeds een hoofd leider, een groepsleidster en eveneens twee assistenten aangetrokken. VEENENDAAL De reserve-politie en de politie in vaste dienst hebben weer hun jaarlijkse schietwedstrijd ge houden, die in beide klassen waarin geschoten werd door de beroepspolitie gewonnen werd. De heer C. van Barne- veld van de reervepolitie behaalde in klas „A" voor zijn categorie het hoog ste aantal punten, namelijk 92, en wn daarmee de wisselbeker. In klas „B" van de reserve-politie haalde de heer E. J. Beckerman de eerste prijs met 86 punten. De verschillende bekers wer den door de burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg uitgereikt. De beroepspolitie werd in klas A kam pioen met 444 punten, terwijl de reser ve-politie er in die klasse 441 haalde. In klas B werd de beroepspolitie win naar met 443 punten tegen 409 voor de reserve. Persoonlijke uitslagen reserve-politie klasse A: C. van Barneveld 92 punten, F. Willemsen 90 punten, H. J. Honde- veld 88 punten en H. van Laar even eens 88 punten. Bij de reserve-politie haalde A. J. Beckerman 86 punten, evenals H. C. v.d. Pol, terwilj G. J. Pouw er 85 haalde. De hoogsten van de beroepspolitie waren brig. Hoekstra 94 punten, agent Hielkema 93, brig. Visser 93, hoofdagent Klaver 90, adju dant Hoevens 89 en brigadier Gossen en hoofdagent Van Wieringen ieder 88 punten. OMMEREN Het in Romaanse bouwstijl opgetrokken kerkje in het Be- tuwse Ommeren stamt uit de 12e eeuw. Sinds twee jaar wordt er geen dienst meer in gehouden, omdat het langzamerhand bij een regenbui noodzakelijk werd de paraplu op te zetten tijdens de kerkdienst. Sinds juli van dit jaar is men echter bezig aan restauratie, die ruim een kwart miljoen gulden zal gaan kosten en die uitgevoerd wordt onder supervisie van Monumentenzorg. Over een jaar hoopt men het kerkje weer in gebruik te kunnen nemen. Dan zal ook de actie, die kortgeleden onder de 700 inwoners van dit plaatsje ge voerd is resultaten laten zien. De inwoners van Ommeren zijn overigens van dat goede resultaat wel overtuigd, getuige het feit, dat op een dag f 20.000,— binnenkwam, ofwel bijna f 30,per hoofd van de bevolking. „Dat geld is hard nodig", zo zegt de hervormde predikant, ds. W. J. Sijthof, „want hoewel het grootste deel van de restauratie betaald wordt met subsidies van rijk, provincie en gemeente, komen er voor ons toch nog veel kosten, die niet subsidiabel zijn. Het hele meubilair bijvoorbeeld moet door ons zelf betaald worden. We komen dan ook nog onge veer f 25.000 tekort". Het totaalbedrag dat ds. Sijthof denkt nodig te hebben ligt tussen de 50 en 60 mille. Behalve de f 20.000, die de be volking bijeengebracht heeft tijdens de gehouden actie, was er ook een fonds, gevormd uit een verjaardagsactie, waarmee in de loop van ongeveer 12 jaar f 15.000 bijeengebracht werd. Die verjaardagsactie is indertijd op gezet door de toenmalige predikant, ds. De Bie, die lange tijd in Alblasserdam, gestaan heeft en thans in Wierden pre dikant is. Ook toen bleek een restaura tie in feite al nodig, maar „als men nu niet begonnen was, dan had na de win ter het gebouw afgekeurd moeten wor den. Men is nog net op tijd geweest", vertelt ds. Sijthof. De heer Hendriks, uitvoerder van de aannemersfirma Woudenberg uit Mid delburg, die ook de Cuneratoren in Rhe nen onder handen heeft, vindt het on begrijpelijk, dat het kerkje het zoveel eeuwen uitgehouden heeft. „Men deed vroeger maar met die kerken", vertelt hij en wijst op allerlei veranderingen, die er op minder oor deelkundige wijze in aangebracht zijn. In een der zijmuren heeft men in vroe ger dagen, gotische bogen gehakt. Om toch de druk niet te groot te maken heeft men de muur erboven iets opge trokken en daarin een boog gemetseld, zodat de krachten verdeeld werden. Pi laren aan weerszijden van het kerkge bouw heeft men voor de helft afgehakt, zodat het verband eruit is en deze ook niet veel steun meer kunnen geven. „Ziet u die houten blokken daar onder het plafond", wijst hij, „waarschijnlijk zijn dat vroeger balken geweest, die beide muren verbonden en deze anker den. Men heeft ze waarschijnlijk zomaar afgezaagd. Het is geen wonder, dat die ene buitenmuur scheef hangt". Men heeft toch nogal vreemd om gesprongen met de kerk. Buiten voor een der deuren ligt een grote hard stenen plaat, tegenwoordig in gebruik als „stoep". In de vier hoeken en in het midden van de plaat maken „kruistekens" duidelijk, dat het een oude altaarsteen is. Hij heeft dan ook de langste tijd voor de deur gelegen. In het midden van de kerk tegen een van de muren ligt een stuk van een grafsteen, met een nog „leesbare" in scriptie in gotische letters. Vakkundig is er een hoek uitgeslagen, waar kenne lijk enige tijd een paal tussen gestaan heeft misschien tijdens een van de verbouwingen of „opknapbeurten" in 't verleden. Dat na de reformatie alle muren ge pleisterd zijn is natuurlijk niets bijzon ders dat gebeurde vrijwel overal. Heel vaak komen echter bij een restau ratie oorspronkelijke wandschilderingen weer te voorschijn. In Ommeren heeft het er even op geleken, dat dat het ge val zou zijn. Vlak boven de „gaanderij" vond men een deel van een tekening, maar verder dan enkele „koppen" en een deel van een kruisteken is men niet gekomen. De rest bleek bij een pleister beurt van de kerk weggestoken en door andere kalk vervangen te zijn. Niemand van de trouwe kerkgangers in Ommeren zal geweten hebben, dat er vroeger vrij kleine romaanse vensters in de kerk gezeten moeten hebben. Bij de restauratie zijn ze weer voor de dag gekomen, opgevuld met een paar grote moppen en verder gladgesmeerd. In het koor, dat overigens veel jonger is dan de eigenlijke kerk, vond men de plaats waar een luik gezeten moet heb ben, al is de functie ervan ndet meer na te gaan. In de muur zitten nog gaten, waarin de scharnieren bevestigd geweest zijn. Na de restauratie zullen de „goti sche" spitsbogen in de muren verdwe nen zijn. Die worden geheel dichtge maakt. Wel zal men dan de contouren van de oorspronkelijke romaanse ven sters kunnen zien. Ze worden namelijk zodanig dichtgemaakt, dat de steen bin nen de bogen iets terugspringt. In plaats van de houten vloer zal er weer een tegelvloer komen, waar bij men gebruik zal maken van de on der de vloet gevonden tegels. Helaas zijn dit er niet genoeg. Of de timmer man, die later een vloer moest leggen een partij tegels nodig gehad heeft, is iets waar de heer Hendriks slechts naar gissen kan. Van binnen en van buiten zullen alle muren en steunberen grondig hersteld worden. De muren zullen met veran kerde balken verbonden worden, zodat scheefzakken tegengegaan wordt en de pilaren zullen weer op dikte gebracht worden. Onder de vloer alles ligt nu toch open, dus er is een mooie gelegen heid zal een verwarming aangelegd worden, ter vervanging van de grote ijzeren kachels, die er tot nu toe in het kerkgebouw gestaan hebben. Het geheel gerestaureerde kerkje zal evenals voor de restauratie weer plaats gaan bieden aan 150 personen. „Dat is genoeg", meent ds. Sijthof. „We hebben hier in Ommeren onge veer 550 hervormden, waarbij de jongste zuigeling en de oudste grijs aard is meegeteld. Dan is een kerk gang van 150 mensen goed te noe men". Ds. Sijthof heeft eigenlijk één grote wens: een orgel voor zijn kerk. Dat mag echter ook weer niet te duur gaan wor den, want ook een orgel moet door de kerkvoogdij betaald worden. „We heb ben een heel actieve kerkvoogdij, die er volledig achter staat om de restau ratie tot een goed einde te brengen, dat mag ook wel eens gezegd worden", meent ds. Sijthof. Hij hoopt echter er gens een „tweedehands" pijporgel te kunnen kopen, want het harmonium waarmee men het tot nu toe deed is versleten en daarmee wil hij het liever niet doen. Voor hij echter een orgel gaat kopen moeten eerst alle andere dingen, als de nieuwe preekstoel, een vaste avondmaalstafel, een doopvont en de gehele verdere inrichting gefinan cierd worden. De oude preekstoel, die nog stevig leek zakte in elkaar, toen hij van de muur losgemaakt werd en als doopvont fungeerde tot nu toe een aan de preekstoel vastgemaakt „koperen bakje". Alleen al voor deze voorzienin gen is f 25.000 nodig. Als dat bijeenge bracht is kan ds. Sijthof pas aan een orgel gaan denken. Mensen, die ds. Sijthof willen helpen by de restauratie van zyn kerk kunnen een gift storten op giro 882376, ten na me van de Coöp. Raiffeisenbank te Ingen, met vermelding „Kerkrestaura tie Ommeren". „De bewoners van Om meren brachten op één dag f 20.000 bij een, daar kunnen we voorlopig niet meer aankloppen", meent de dominee. „Ik zat boordevol kritiek" LEERSUM Wethouder J. M. van der Valk vertrekt uit Leersum en zijn verhuizing naar Amersfoort houdt uiteraard tevens in, dat hij de l.eersumse gemeentepolitiek, waar aan hij anderhalf jaar actief heeft deelgenomen, de rug toekeert. Hij doet dat niet met pijn in het hart. ,,/k ambieer geen carrière in de po litiek..."zo zegt hij dan ook. De aanwezigheid van wethouder Van der Valk in het college van B. en W. is in Leersum niet onbespro ken gebleven. Hij geeft zelf toe, dat „er moeizaam overleg werd ge pleegd". „Er zyn dikwijls grote spanningen geweest....", zegt hij nu. Ook tijdens de raadsvergaderingen viel zyn visie vaak op. Zo lanceer de hij enige tijd geleden een voor stel om het ambtsgebed af te schaf fen, dat evenwel bij geen enkel raadslid steun vond. Het is een ge beurtenis, die de wethouder typeert. Kenmerkend voor hem is ook, dat hij maar moeilijk zijn medewerking aan een interview geeft. didaat gesteld voor de gemeente raad en werd na zijn verkiezing di rect wethouder. „Aanvankelijk had ik er niet zo veel zin in... maar ik had eenmaal A gezegd..." Hij zei later volmondig B en met met welke ernst hij zijn nieuwe functie aanvaardde en uitoefende bleek onlangs toen hij tijdens een raadsvergadering stelde: „Als er iemand is, die het beter denkt te kunnen dan ik en die vindt dat ik in mijn taak te kort schiet, dan ben ik bereid myn zetel ter beschikking te stellen". Enkele raadsleden ver weten de wethouder toen dat hij te lang (bijna twee maanden) met va kantie ging. De heer Van der Valk (33), leraar Nederlands M.O. vestigde zich in 1962 in Leersum en kreeg al gauw belangstelling voor de gemeentelij ke problemen. „Ik zat boordevol kritiek en ik vind, dat je dan niet als stuurman aan de wal moet blij ven staan. Van nature ben ik ge neigd me voor de gemeenschap in te zetten..." Deze woorden verklaren zo onge veer zijn belangstelling voor de ge meenschappelijke zaak. Op een le denvergadering van de Leersumse afdeling van de PvdA werd hij kan- De wethouder heeft al diverse ma len laten doorschemeren dat hij sympathiek tegenover de linkse groeperingen binnen de PvdA staat. „Nieuw links trekt me aan", zegt hij. Overigens vindt hij dat zijn par tij „verwaterd" is, maar hij voegt er direct aan toe, dat hij het in gro te lijnen met de doelstellingen van de PvdA zonder meer eens is. „De kwaal van deze tegenwoordi ge maatschappij is, dat de mensen niets meer voor hun werk voelen. Vandaar dat ik de medezeggenschap van de arbeider als een van de voornaamste taken van mijn partij zie. Die medezeggenschap is een middel om de werkende mens wat meer hart te geven voor zijn be drijf..." Wat Leersum betreft is het stok paardje van de heer Van der Valk het behoud van het huidige karak ter van het dorp. „Het zag er naar uit, dat Leersum als dorp verpest zou worden. Daar wilde ik iets aan gaan doen Het dorp wordt lelijk gemaakt en dreigde verloren te gaan als recreatiegebied van de randstad..." Vandaar dat hij zich hardnekkig verzette tegen de geprojecteerde flatbouw in een bestemmingsplan aan de zuidkant van het dorp. Het plan werd gewijzigd en de heer Van der Valk beschouwt dit als een per soonlijk succesje. Het landelijke park-achtige Leersum moet datzelf de Leersum blijven. Dat is zijn pa rool steeds geweest. „De nieuwbouw aan de Middelweg is stedebouwkun dig gezien een ramp. Allemaal ka le blokjes..." Hij zegt het met een zucht. Een ander stokpaardje. „In Leer sum moet een veel grotere open heid komen. Ik heb in het college voorgesteld een periodieke perscon ferentie te houden. De mensen en vooral de raadsleden moeten beter worden ingelicht. We moeten van die regentenmentaliteit af..." Nog even terug naar die kwestie rond dat raadsgebed. „Ik heb toen een respectabel standpunt verde digd. Met zekerheid wist ik, dat de meerderheid van de raadsleden voor afschaffing van het raadsgebed was, maar toen het op stemming aan kwam, was iedereen er tegen". Nu vertrekt hij binnenkort uit Leersum, omdat hij een benoeming in Amersfoort heeft aanvaard. Daar mee verliest Leersum een veelbe sproken wethouder, die duidelijk voor zijn mening uit durfde te ko men en over wie misschien daar om wel zo vaak gepraat werd. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer ca. 51.000 stuks. Prijzen grote, van f 14,00f 15,00 en kleine van f 8,00 tot f 12,00 alles per 100 stuks. Handel ma tig. 95 ELST Door de ontspanningscom missie van de voetbalvereniging „Oranje-Wit" wordt vrijdagavond 3 november een cabaretavond belegd in jeugdherberg „De Eikelkamp". De Rhenense hengelaarsvereniging „De Voorn" heeft nauwe contacten met de voetballers uit Eist en daarom kunnen leden van de hengelaarsvereniging te gen een gereduceerde prijs de caba retavond bijwonen. Opgave hiervoor moet gebeuren bij de secretaris van „De Voorn", de heer H. Pleijber tot uiterlijk donderdag 2 november. Medewerkenden aan de feestavond zijn de zanger Sjakie Schram, de con ferencier André Carel, de cabaretière Marion Wardenaar, de zangeres Rita Corita, het goochelduo De Stefani's en organist Harry Hamilton. VEENENDAAL Bijna drie jaar geleden werd de eerste christelijke kleuterschool in Veenendaal-noord, „De Wielewaal" geopend. Na twee jaar bleek er voor de school zo'n belang stelling te bestaan, dat 'n 3e klas voor de 2-klassige kleuterschool noodzake lijk was. Men heeft toen naar een op lossing gezocht, maar die kon slechts langs een omweg gevonden worden. Uiteindelijk wist men namelijk de be schikking te krijgen over een bestaand noodlokaal by de Rehobothschool. Hiervoor moest echter „tijdelijk" een klas van de Rehobothschool naar de zolder van dat schoolgebouw verhui zen. Vrydag zal de Rehobothschool weer de beschikking over het eigen noodlokaal krijgen, omdat de kleuter school dan een „Mavem"-lokaal In ge bruik kan nemen. De tegenwoordige hoofdleidster van de kleuterschool, mej. Van der Haar is nogal gelukkig met de bouw van dit derde lokaal voor haar school. „Het was vreselijk lastig voor de leidster, die in het noodlokaal zat, want om op RENSWOUDE De Gereformeerde Kerk te Renswoude heeft by meerder heid van stemmen een beroep uitge bracht op ds. J. C. Jonkers a.s. emeritus predikant te Delft. Ds. Jonkers is voor Renswoude en omgeving geen onbekende, want hij heeft in de jaren 19411945 in Scher- penzeel gestaan. Het ligt in de bedoeling van de domi nee en zijn vrouw om woensdagavond aanstaande met de gemeenteleden ken nis te komen maken. het speelterrein te komen moest ze helemaal buitenom. Ook is onze speel plaats groter geworden, en ligt nu mid den tussen de twee klassen van de be staande school en het nieuwe lokaal in. Ik ben er echt heel blij mee, vooral ook omdat het zo'n mooi lokaal is", ver telde ze. Toen een derde lokaal nodig bleek heeft men eerst geprobeerd een der lo kalen bij de Julianakerk, dat al eens voor de Rehobothschool in gebruik ge weest was, als kleuterklas in gebruik te nemen. De inspectrice voor het kleuter onderwijs keurde het lokaal echter af. zodat naar een andere oplossing ge zocht moest worden. Die werd gevon den in het lokaal van de Rehoboth school. Voor het derde kleuterlokaal werd direct ook een urgentieverklaring verkregen zodat binnen een jaar het lokaal weer aan de Rehobothschool teruggegeven kan worden. De heer J. C. van Balen, hoofd van de Rehobothschool heeft dit lokaal hard nodig. De „tijdelijke" huisvesting op zolder is hiermee niet van de baan, want omdat men toestemming heeft gekregen voorlopig tijdelijk een twaalf de leerkracht te benoemen, is dit lo kaal nodig voor de twaalfde klas. De grootste lagere school van Veen endaal heeft nu voor alle klassen een parallelklas. Na de herfstvakantie zul len er 8 in het schoolgebouw zelf ge vestigd zijn, waarvan 1 op zolder, drie klassen vinden al geruime tijd onder dak in lokalen van de voormalige „Van de Westeringhschool" aan de Prins Bernhardlaan en de twaalfde klas komt dan in het noodlokaal. Indien de heer Van Balen aan de ei sen, wat het aantal leerlingen betreft voldoet om de twaalfde leerkracht „vast" te benoemen krijgt hij er vrij wel automatisch een dertiende bij, vol gens de regeling, dat aan zeer grote scholen een extra leerkracht benoemd kan worden om het schoolhoofd te ont lasten. „Of ik dan ambulant wordt is nog de vraag", merkt de heer Van Ba len op, „het kan wel nodig zijn nog een klas te splitsen, maar voorlopig heb ik die dertiende leerkracht nog niet, dus is dat nog geen punt". OVERBERG In de Christeiyke school te O ver berg wordt morgenavond, donderdag, een lezing gehouden voor Overberg's Belang door de heer Dirk- sen uit Maarsbergen. De lezing heeft als onderwerp „Natuur in Afrika". Boven dien zal de heer Dirksen een kleuren film met dezelfde titel vertonen die hij zelf in het exotische werelddeel heeft gemaakt. Onlangs waarschuwde ik voor boos weer en gaf de raad steeds te zorgen, dat alle planten die los waaien, behoor lijk moesten worden aangebonden, om dat het vaak gebeurt dat de wind om loopt naar een storm. Wie geen gehoor heeft gegeven aan mijn waarschuwing zal nu zeker wel bemerken, dat er plan ten uiteen zijn geslagen. De jongste storm heeft mijn gegeven raad op over tuigende wijze bewaarheid. Toen wij na de storm vorige week eens pools hoogte gingen nemen, kwamen wij tot de ontdekking dat deze nogal wat on heil had aangericht in tuinen waar men het aanbinden verzuimd had. Ik neem aan dat de omgewaaide plan ten thans wel zijn aangebonden, mis schien kan men dan nog een paar we ken van de bloemen profiteren, doch het kan ook evengoed afgelopen zijn. De hoog groeiende eenjarige zomer bloemen zoals Cosmea, Afrikanen, Zin- nia'st zonnebloemen, etc. etc. zullen nu door elkaar geslagen zijn. Klimplanten die door het boze weer losgeslagen zijn, gaan we nog even helpen met een touw tje of bandje, opdat geen grotere scha de kan ontstaan. Laat men alles maar waaien en slingeren dan komt er heel weinig van terecht. Behandel uw plan ten met zorg.' Het wordt nu hoog tijd dat de Blauwe Druifjes geplant worden. Voor het plan ten op een perk zijn ze ongeschikt, ze voldoen heel goed tussen heesters en in een rotstuintje. Ze vormen dan een mooi geheel met vroege voorjaarsbloe men. Plant de bolletjes op 8 cm onder linge afstand en 8 cm diep. Dekken be hoeft men de Druifjes niet, want ze zijn winterhard. Wie bietjes (kroten) in het groentetuin tje heeft geef ik de raad deze nu te rooien. Ik bedoel hiermee de bietfes die voor de winterprovisie bestemd zijn. Rooi ze voorzichtig, opdat zo min mo gelijk beschadiging wordt aangebracht. Snij het blad er niet af, doch draai de bladeren er af met de hand. Men heeft dan het minst sapverlies. Worden biet jes ruw behandeld en ontstaat er nogal wat sapverlies dan wreekt zich dit doordat bij het koken de bietjes licht van kleur worden en niet zo gemakke lijk gaar worden. Indien mogelijk moeten ze op het land gedroogd worden, voordat men ze naar de winterbewaarplaats brengt. Heel goed is het om de bietjes in wit zand in de tuin in te graven. Bij strenge vorst brengt men er een laag blad over heen. Ook kunnen ze heel goed be waard worden in een kist met wit zand in de kelder of ze drogen uit of ze gaan uitlopen, hetgeen zeer nadelig is voor de fijne kwaliteit. Zijn de Dahlia's bij de storm van vo rige week stuk gewaaid, dan gaan we deze rooien. Snij de stengels juist bo ven de grond af, rooi de knol zo voor zichtig mogelijk. Pas op voor beschadi ging want dat geeft later rotting. Zorg dat de knollen geod droog zijn voordat men deze binnen brengt. Het beste is deze te bewaren in een koele kelder. Men kan knollen ook wel op zolder bewa ren als men een huis met zolder heeft doch dan in een kist met niet al te droge doch ook niet te vochtige turf molm. In de wintermaanden dient men de knollen geregeld te controleren. Ik kom hierop te zijner tijd wel terug. De gerooide gladiolen zijn nu zeker wel goed droogt Zo ja, dan moeten ze schoongemaakt icorden. De er nu nog aanzittende stengeleindjes worden weg gebroken en losse velletjes verwijdert. Bewaar de knollen in een kist met droge turfmolm op een droge en koele plaats. Heeft de Spruitkool veel last van los- de vast spruitjes beter door, ook groei en deze beter ivanneer men de koppen se spruiten, pluk deze er af dan groeien er uit knijpt, de groei wordt gestuit en hierdoor worden de spruiten groter. De kamerlucht wordt voor vele plan ten, nu de kachel weer branden moet, te droog, hetgeen o.m. ook voor de An- thurium flamingoplant) funest is. Zij heeft behoefte aan een meer vochtige lucht, het is immers een tropische plant van afkomst. Is de kamerlucht te droog dan worden de bladeren vaak schrom pelig en treedt tot overmaat van ramp vaak schildluis op. Verzuim dus niet uw Anthurium geregeld met lauw wa ter te besproeien, 't Zelfde geldt ook voor alle bladplanten, zoals bijvoorbeeld de Palm. Let op dat de winterbloeiende begonia (begonia „Skane") zo min mogelijk ver plaatst wordt en ook niet draaien ten opzichte van het zonlicht. Wees met het gieten voorzichtig, vooral geen koud water geven. Een maal per veertien da gen kamerplantenmest geven. E. J. GRIJSEN - RHENEN KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren: STERAPPELS: EI 60—70 26—30 EI 65—75: 37—39 Aanvoer 9 ton. COX'S OR. PIPPIN: EI 55—60: 15—16 EI 60—65: 26—28 EI 65—70: 36—40 EI 70—75: 4146 EI 75—80: 47—49 EII 60—65: 22—25 EII 65—70: 30—32 EII 70—75: 36—38 EII 75—80: 38—39 Aanvoer 15 ton. JASAPPELS: 55—65: 65—75: 50—60: 60—70: 55—58 63—67 46—48 56—62 65—70: 70—80: 50—60: 60—70: 108 112 EI 55—65: 25 EI 65—75: 35 Aanvoer 1 ton. LEGIPONTS: EII EII Aanvoer 4 ton. GIESER WILDEMAN: EII EII Aanvoer 4 ton. DOY. DU COMICE: EII EII Aanvoer 1 ton. WINTERJANNEN: EI EI Aanvoer 1 ton. A.s. woensdag 25-10-'67 worden ca. 5 ton CONFERENCE geveild!!! Prijzen genoteerd in centen per kg. RENSWOUDE De politie te Rens woude verzoekt ouders van opgroeien de jeugd, dat ze hun kroost bij de nieuwbouw aan de Van Reedeweg we ren, in verband met de vernielingen die er steeds worden aangericht. Ook op het. onrechtmatig toeëigenen van materiaal zal nauwlettend worden toegezien. VEENENDAAL De uit Spanje af komstige mevrouw Van J. uit Veenen daal is aangehouden wegens valsheid in geschrifte. Mevrouw J. bezat een tegoedbon van een Veenendaalse winkelier voor een waarde van f 6,95. Eigenhandig maakte zij er f 26,95 van. Bij een controle door de winkelier kwam dit aan het licht. Mevrouw J. had echter niet het volle bedrag van haar waardebon besteed, waardoor zij in het bezit kwam van een nieuwe. Hierdoor was zij in staat nog maals het zelfde spelletje te spelen. Het snelle ingrijpen van de recherche voor kwam echter verdere fraude.

De Vallei | 1967 | | pagina 3