Parkeerverbod op marktdagen Nieuwe verkeersmaatregelen in Rhenense binnenstad Tijd niet rijp voor school-t.v. RHENENS RAAD VOOR HAVO-MAVO SCHOLEN GEMEENSCHAP Automobilistencursus trok veel belangstelling ANTI-HONGER-A CTIE Primeur voor de streek Serie van vijf avonden Kampenaren zingen in Edese Kerk Collecte voor „Philadelphia" Straatnamen Kleigat Garage m AGENDA Kadegelden Bouwfonds Ontslag Een u.l.o. Domper u uw Ook in Leersum V.V.D.-actie „Een op één" Lezing over kloosterleven voor CPB verkeersvragen BURGERLIJKE STAND Renswoude MIST Bel: 10550 11079 Ruim f1000,- voor cl ieren bescherm ing BURGERLIJKE STAND LEERSUM WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 RHENEN Volgende week dinsdag komt de gemeen teraad van Rhenen in maandelijkse vergadering bijeen voor de behandeling van een agenda van maar liefst zesentwintig punten. Daarop komen onder andere twee verkeersmaat regelen voor. B. en W. stellen, dat tijdens de donderdagse warenmarkt een groot aantal auto's wordt geparkeerd op het aan de zuidzijde van het hoge gedeelte van het Fred, v.d. Paltshof gelegen rijwielpad. Niet alleen marktkoop lieden zetten hun auto's daar neer. maar ook marktbe- zoekers. De wielrijders moeten hierdoor noodgedwongen gebruik maken van de tijdens de markt bijzonder drukke rijbaan. Ook het uitzicht van overstekende voetgangers wordt door de geparkeerde auto's ernstig belemmerd. Teneinde de verkeersveiligheid hier te verhogen, komt het noodzakelijk voor, dat voor dit gedeelte van het Hof tijdens de uren dat de markt wordt gehouden een parkeer verbod wordt ingesteld. Als uitwijkmogelijkheid voor te parkeren auto's wordt verwezen naar het in de buurt ge legen Koningshof. Een tweede voorstel om een -er- verbod in te voeren betreft de oostzijde van e Veenendaalseweg, tussen Herenstraat en Mo! p dit deel staan dikwijls zeer vee auto's geparkee ei- de zijden van de weg. Vooral het in noordelijke richting rijdende verkeer, waaronder de autobussen van de NBM in de route Arnhem-Amersfoort, ondervindt hierdoor ern stige hinder en vertraging. Deze hinder wordt nog geac centueerd door de bocht in dit weggedeelte ter hoogte van de Oude Dijksestraat. B. en W. zijn van mening, dat de tijd nog niet rijp is voor de invoering van schooltelevisie. Overeenkomstig het advies van de meerderheid van de onderwijscommissie willen zij deze zaak in 1968 opnieuw bezien. Dit blijkt uit een bij de raadsstukken gevoegd pre-advies, naar aanleiding van een verzoek van het hoofd van de openba re Halschool om een extra krediet voor de aanschaffing van een televisietoe stel. De schoolraad heeft geadviseerd bij wijze van experiment één toestel aan te schaffen. De inspecteur van het lager onderwijs deelt mede dat aan schaffing van een TV-toestel de norma le eisen, aan het geven van lager on derwijs te stellen, overschrijdt. Wel stellen B. en W. voor toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling ter behartiging van de belangen van het gemeentelijk voortgezet onderwijs. Hoewel er geen plannen bestaan tot stichting van nieuwe scholen op dit ge bied, achten zij het toch van belang aan te sluiten. Een ander onderwijs- punt betreft het voorstel tot verhoging van de subsidie voor het Godsdienston derwijs van f 8,50 tot f 10,- per leer ling ingaande 1 januari 1968. Uit een verslag van de logopediste blijkt, dat het resultaat van het spraakonderwijs op de scholen in 1966 zeer bevredigend kan worden genoemd. Er komt verder een voorstel aan de orde om verschillende nieuwe straat namen in te voeren. De weg, lopende vanaf de Papaverstraat in noordelijke richting naar het Akeleiplantsoen even wijdig aan de Anjerlaan heeft nog geen officiële naam. Aansluitend bij de bloemnamen in dit deel van de gemeen te zouden B. en W. hier de „Klap roosstraat" van willen maken. De nieu we afrit naar de Rijnbrug aan de wes telijke kant van het Viaduct wil het college graag de oude naam van „De Stikke Hucht" geven. In Eist wil men een deel van de Schoolweg, lopende vanaf de Franseweg tot de bosrand „Sportweg" noemen, omdat hier het sportcomplex ligt. Omdat geen resultaten zijn geboekt met de heer H. Huydink over de aan koop van een tweetal percelen grond, gelegen ten oosten van de Nieuwe Vee nendaalseweg, die nodig zijn voor het realiseren van de woningbouw aan de nog aan te leggen Asterstraat, stellen B. en W. voor over te gaan tot ont eigening van ca. 496 m2 en 630 m2. Deze totale oppervlakte van 1126 m2 ligt in het bestemmingsplan „Domi- neesberg". Teneinde in de toekomst de sanering van het gebied rondom Cuneralaan en omgeving te kunnen verwezenlijken komt er een voorstel tot aankoop van het zgn. „Kleigat" nabij de Rijnbrug, waar van oorsprong Rhenen altijd de ijsbaan heeft gehad. De eigenaar, de heer D. van Dam, vraagt f 56.425,-. Voorlopig willen B. en W. dit weiland benutten voor uitbreiding van de in- schaargronden voor vee. De N.V. v/h fa. Wed. A. W. de Haas te Veenendaal is voornemens op het perceel grond aan de Achterbergse- straatweg, voorheen in gebruik bij de Everwaer, een garage annex service station te bouwen. Genoemde N.V. heeft de gemeente verzocht het terrein te mogen kopen dat aan haar perceel grond grenst en dat is gelegen op de hoek van Achterbergsestraatweg-Wil- helminastraat, teneinde over voldoende Heden, woensdag VEENENDAAL Consistorie Ger. Gem. Fluiterstr., 19.30 u.: Ledenvergadering S.G.P. Spreker de heer H. van Dalen over: „De toe nadering tussen Rome en de reforma tie". RESTEREN Gemeentehuis 19.30 uur: Raadsvergade ring. EDERVEEN Verenigingsgebouw Herv. Kerk 20.15 u: Lezing voor C.P.B. Ederveen en Lun- teren. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Play-girl". Morgen, donderdag VEENENDAAL Korenbeurs 20 uur: Hearing A.R.- raadsfractie. Trefpunt 20 uur: Ouderavond Rijk van Gaasbeekschool. OVERBERG Christelijke school 19.30 uur: lezing met films voor Overbergs Belang. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Ridder Pardaillan". TENTOONSTELLING Raadhuis Veenendaal tot en met 4 no vember dagelijks van 918 en 1921 uur, zaterdags 1417 en 1921 uur: Kunstexpositie „Het beeld van de mens". Od zondag gesloten. parkeerruimte te kunnen beschikken en eventueel het garagecomplex te kunnen Uitbreiden. Op dit perceelsge deelte, dat na reconstructie van de Wilhelminastraat ter plaatse een op pervlakte heeft van circa 272 m2, staan thans nog een aantal krotwoningen, welke, zodra voor de twee gezinnen, welke thans nog de woningen bewo nen, vervangende woonruimte beschik baar is, door of vanwege de gemeente dienen te worden afgebroken. De raad wordt voorgesteld deze grond te verko pen aan de firma De Haas voor een bedrag van f 20.000,-. De verordening op de kade- en stei- gergelden, goedgekeurd tot 1 januari 1968, moet opnieuw door de raad wor den vastgesteld. Hiervan maken B. en W. gebruik een kleine tariefsverhoging voor te stellen. In 1966 zijn de onder houdskosten hoger geweest dan nor maal, in verband met vernieuwing van de steigers. Voor 1968 worden de tota le kosten geraamd op f 9952,64. B. en W. zijn van mening, dat het aanleggeld moet worden verhoogd van 4 tot 5 cent per m3 waterverplaatsing, het opslag- geld van 10 tot 15 cent per m2 per dag en het laad- of losgeld van 4 tot 8 cent per m3 geladen of gelost goed. In Wageningen bedragen deze rechten respectievelijk 5, 15 en 25 cent. Voor 1968 en volgende jaren kan de op brengst worden geschat op plm. f 6000,- Naar aanleiding van het tot de Ne derlandse gemeenteraden gericht schrijven van de raad van bouwonder nemers om geen verdere medewerking meer te verlenen aan het Bouwfonds Nederlandse gemeenten, zijn B. en W. van mening dat deze instelling in Rhe nen zeer goed werk heeft verricht, spe ciaal ook met betrekking tot de sociaal- zwakkere bevolkingsgroep. Hieraan doet het feit, dat ook een aantal duur dere woningen werd gebouwd, hoofdza kelijk ten behoeve van in Veenendaal en Wageningen werkend bedrijfskader en wetenschappelijke ambtenaren, vol gens het college geen afbreuk. Tot en met 1966 werden 122 woningen door deelnemers aan het Bouwfonds ge bouwd. Drie en veertig procent van deze deelnemers had bij de bouw een inkomen dat beneden de sociale wei standsgrens lag. De overige deelnemers behoorden tot de zgn. middengroepen. Als duidelijke voorbeelden van socia le woningbouw noemen B. en W. in hun antwoord de 24 woningen aan de Larikslaan, de 10 woningen aan de Schoolweg en de plm. 20 woningen aan de B. Davidweg en de S. Stevinweg. Voorgesteld wordt de brief van de raad van bouwondernemers voor kennisge ving aan te nemen. De vroegere gemeentesecretaris de heer Th. v.d. Willik heeft ontslag ge vraagd uit zijn functie van ambtenaar van de burgerlijke stand. B. en W. stellen voor in diens plaats te benoe men de locoburgemeester mr. J. Deen, en de heer Van der Willik het gevraag de ontslag eervol te verlenen. RHENEN Voor één punt, de indiening van een verzoek aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen, om bekostiging van een openbare HAVO-MAVO scholengemeenschap voor Rhenen, kwam de gemeenteraad gisteravond in voltal lige ziting bijeen. Na een half uur werd eenstemmig besloten bedoeld verzoek in te dienen. Daar dit vóór 1 november op het ministerie moet zijn, kon de zaak geen uitstel dulden tot de vergadering van komende dinsdag. maals proberen". Zonder hoofdelijke stemming werd hierna conform het voorstel van burge meester en wethouders besloten. Na een kort inleidend woord van voorzitter mr. L. Bosch ridder van Ro senthal, zette de wethouder van Onder wijs, mr. J. Deen (PvdA) uitvoerig uit een waarom het college van Burge meester en Wethouders met dit spoed- voorstel was gekomen, zonder de on derwijscommissie en de schoolraad te hebben gehoord, waarvan in feite het standpunt al lang bekend is. Aanvan kelijk zouden er slechts in de gemeen ten Holten en Rhenen experimenten worden genomen met de havo-mavo scholengemeenschap. Achteraf is ge bleken dat dit Holten en Naarden zijn geworden. Voor Rhenen betekende dit geen de finitieve afwijzing. Na het experimen tele stadium is er nu een interimymo- gelijkheid om aan de minister te vra gen de kosten te vergoeden voor een havo-mavo-scholengemeenschap in Rhenen .Wethouder Deen was aanvan kelijk eveneens van mening geweest, dat het eerste verzoek nog steeds zou gelden. Uit het onderhoud ten departe- verwachten leerlingen. Voorts wilde hij wel eens vernemen of het peil van de leerkrachten voldoen de was. Als klap op de vuurpeil zou de CHU-afgevaardigde het liefst een com promis-school zien. Burgemeester Bosch was het voor wat dit laatste punt betreft roerend eens met de heer Van Donselaar. Hij was ervan overtuigd, dat wanneer de beide ulo-scholen zouden gaan samenwerken, dit de kans van slagen in alle opzichten ten goede zou komen. Anderzijds noem de hij het een soort idealisme dat in Rhenen toch niet haalbaar zal zijn. De voorzitter bleef op zijn eerst in genomen standpunt staan, door er nog eens op te wijzen, dat hoe klein het aantal leerlingen ook is, nooit geaar zeld mag worden de voorgestelde stap te ondernemen. Het was hem in het verleden maar al te vaak gebleken, dat er onder de burgerij soms drempelvrees heerst om de kinderen naar scholen te laten gaan waar zij thuis horen. Vele malen was hij al geconfronteerd met mensen, die op een heel andere plaats in de maatschappij hadden kunnen te recht komen, wanneer zij het onderwijs hadden gevolg waartoe zij in staat wa ren geweest. Wethouder Deen zei in tweede in stantie de kansen evenmin hoog aan te slaan, maar hij noemde ze evenmin klein. Veel zal van de beschikbare fi nanciën afhangen. Als een voordeel in die richting noemde hij de aanwezig heid van de lokalen en leerkrachten met voldoende bevoegdheden. Verder zal men niet afhankelijk zijn van leer lingen uit Rhenen zelf. Die kunnen vol gens de wettelijke bepalingen worden aangetrokken uit een kring van 10 km rond Rhenen, waarbij de wethouder noemde de gemeenten Kesteren, Ame- rongen, Lienden en wellicht nog Ech- teld. Vermoedelijk zal de dichtstbijzijnd de havo-mavo-scholengemeenschap in de gemeente Doorn komen. Uit de sta tistieken was hem gebleken dat het leer lingenaantal voldoende is om de school te „voeden". Ook een compromis-school juichte de heer Deen toe, maar hij zag daarin voor Rhenen geen mogelijkhe den. Mr. J. Deen (P.v.d.A.) weinig kans i Knollen I RHENEN Voordat de voorzitter 5 van de Rhenense raad gisteravond 5 R. P. van Dijk (Vrije Partij) domper men te was echter duidelijk geworden dat er een nieuw verzoek moet komen, nu uitgaande van de gemeenteraad met als peildatum 1 november. De voorzitter vond het een gecompli ceerd geval. Hij veronderstelde, dat men op het Ministerie van Onderwijs misschien wat te formeel te werk gaat. Maar burgemeester Bosch was er wel van overtuigd, dat hoe klein de kans ook is, die altijd moet worden aange grepen. Daaraan voegde hij echter di rect toe, dat hij niet optimistisch was gestemd ten aanzien van het slagen van die kans. De heer J. van Donselaar (CHU) vond het pre-advies tegenstrijdig. In de aanhef wordt gesteld, dat er in Rhe nen te weinig leerlingen zijn om een havo-mavo-scholengemeenschap voor Rhenen te bepleiten en aan het slot komt naar voren dat er wel een kleine kans is op succes. „Wanneer u het aantal leerlingen te gering acht, waarom moet er dan nog een verzoek worden gedaan", aldus de heer Van Donselaar, die het gevoel had dat Rhenen zelf deze scholengemeen schap niet nodig heeft, maar dat maar moest worden toegehapt, wanneer Den Haag met een briefje zover was te krijgen. Spreker vroeg zich af of er niet te veel werd toegeleefd naar sta tussymbolen. Bovendien stelde hij de vraag wat voor achterland deze scho lengemeenschap zou hebben en of de wethouder van Onderwijs wellicht een prognose kon geven over het aantal .te De heer E. P. van Dijk (Vrije Par tij) had nog steeds in de mening ver keerd, dat Holten en Rhenen de enige gemeenten zouden zijn, waar het expe riment zou worden beproefd. Toen hij de oproep kreeg voor deze vergadering werd daar een enorme domper op ge zet. Verder wilde hij zich niet verschui len achter een jeugdgemeenteraad. „Werk met grote mensen door om de ze havo-mavo-scholengemeenschap te kunnen stichten", aldus de heer Van Dijk. De heer D. de Jong (PvdA) juichte het voorstel van .B en W. toe. Hij sprak de hoop uit, dat de gehele raad er ach ter zou gaan staan. De heer H. Griffioen (ARP) vroeg zich af of met deze havo-mavo-scholenge meenschap bet onderwijsbelang in de gemeente wordt gediend. „We kunnen echter niet anders", aldus de" AR-afge- vaardigde, „en dan moeten we het nog- Geboren: Willem Adriaan, z.v. W. Bruggink en M. J. Hoogstrate; Maria Klazina Daniëlla, d.v. D. J. Harkes en C. C. H. Verhoef. Ondertrouwd: Frans Veldhuizen, 24 jaar te Leusden en Klazina Jochemsen, 21 jaar te Renswoude. Overleden: Gerrie A. van Dijk, 27 jr. echtg. v. M. v. Ginkel. van het woonwagenkamp. De heer Van Wijk was weliswaar geheel bui- 5 ten de orde, maar de voorzitter hoor- de de SGP-afgevaardigde toch nog even aan, hoewel dit knollenpraatje de buurt van het woonwagenkamp 5 gevestigde boer door woonwagenbe- 5 woners was geplunderd. „Bij mij in de 5 buurt liggen ook knollenvelden," was 5 het antwoord van de burgemeester, 5 „en ik zie daar ook iedereen met knol- len in de hand lopen". Verschillende sprekers, o.a. de heer 5 P. Kerkstra, vielen de heer Van Wijk 5 bij, door op te merken, dat het woon- wagenkamp nu eindelijk maar eens 5 ben gedaan, maar aan het einde van 5 zijn latijn was gekomen met het kamp. ////////S//S///S//////////////////SS/////S///////////J dagblad DE VALLEI? tot 17.30 uur van 17.30 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. EDE Op zaterdag 28 oktober wordt een kerkconcert georganiseerd in de nieuwe hervormde kerk aan de Ver lengde Maanderweg. Het bijna 140 leden omvattend mannenkoor Door Een dracht Verbonden" uit Kampen onder leiding van Klaas J. Mulder zal zingen terwijl de. bekende organist YVim van der Panne uit Voorburg zal spelen. Ver der zyn er bariton-soli van Arie v. Enk. Het Christelijk Kamper Mannenkoor ,,Door Eendracht Verbonden" werd op 2 januari 1917 opgericht. In de ruim 50 jaar van zijn bestaan is dit koor in Kampen een begrip geworden dat niet meer uit de Kamper gemeenschap is weg te denken. De bijn 140 leden, waar van de oudste ruim 70 jaar en de jong ste nauwelijks 18 jaar is, komen uit verschillende lagen der bevolking. Dikwijls heeft het koor, zingend in de superieqre afdeling, lof mogen oog sten van de juryleden. Deze successen heeft het voornamelijk te danken aan zijn oud-dirigent, wijlen de heer Jan Beider, die van DEV iets goeds heeft weten te maken. Het koor dat nu reeds enige jaren onder leiding staat van de jeugdige dirigent Klaas J. Mulder is in kwaliteit nog vooruit gegaan. Door zijn muzikale gaven en bijzondere kwalitei ten heeft hij DEV op een nog hoger peil gebracht. De bekende bariton Arie van Enk ver leent aan dit concert zijn medewerking met solozang terwijl de orgelbegelei ding van koor en solo in handen is van de heer Wim van der Panne uit Voorburg, een bekwaam organist, oud leerling van Feike Asma. De leiding van deze avond is in handen van de hervormde predikant ds. G. Spilt. Het programma voor de avond is als volgt: 1. Samenzang Psalm 68 vers. 10, 16 en 17; 2. Opening; 3. Koor: Drie gees telijke liederen: a. „O Herder trouw, ik wil U loven"; b. „De Heer is Mijn Herder"; c. „U bid ik aan o macht der liefde"; 4. Orgel: Fantasie over het „Lutherlied", Jan Zwart; 5. Koor: a. „O bone Jesu", Palestrina; b. „Adora- mus", Roselli; 6. Koor: Twee geestelij ke liederen: a. „Nader mijn God bij U"; b. „Psalm 42 vers. 1, 3, en 5"; 7. Solozang door Arie van Enk; 8. Koor: Drie negerliederen: a. „Go tell it on the mountain"; b. „Down bij the riverside"; c. „Glory, glory, hallelujah"; 9. Orgel: Aria Psalm 116, Wim van der Panne; Koraal bewerking Psalm 42, Feike As ma; 10. Koor: a. „Gnadig und barm- herzig"; b. „Sanctus", Clemens non Pa pa; 11. Sluiting; 12. Samenzang: „Wach ter op de heil'ge muren". LEERSUM In het kader van de Anti-Honger-Actie 1967 zal ook in Leer- sum geld worden ingezameld. Deze inzameling eal niet geschieden in de vorm van een huis-aan-huis- of straatcollecte. Op zaterdag 28 oktober a.s. zal des morgens in het gemeentehuis van 10 tot 12 uur een bus staan, waarin men zijn bijdrage voor de ontwikkelingshulp kan RHENEN De collecte ten bate van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft in Rhenen een opbrengst van ruim f 1000,-- gehad. Het bestuur van de plaatselijke afde ling hoopt met dit bedrag vele dieren, die in nood verkeren te kunnen helpen. LEERSUM Op dinsdag 31 oktober wordt in hotel Vogelesang een algeme ne ledenvergadering gehouden van de V.V.D. afdeling Leersum. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: Voorstellen voor de algemene verga dering van de V.V.D. te Maastricht op 5 en 6 april 1968 en kandidaatstelling voor een openvallende plaats in het da gelijks bestuur van de partij. Verkiezing nieuwe bestuursleden en het vormen van een propagandacom- missie voor de actie „Eén op één. Volgens het huishoudelijk reglement van de V.V.D. treedt jaarlijks een der de van het afdelingsbestuur af. Het be stuur van de afdeling Leersum bestaat uit 5 leden. De voorgaande jaren tra den steeds 2 leden af, dit jaar kan dit dus 1 lid zijn. Aan de beurt van aftre den is de heer H. Schaap, die zich her kiesbaar stelt. De heer J. F. Benink die benoemd is als raadslid, treedt af als bestuurslid. Het bestuur heeft de heer P. J. F. de Simonis bereid gevon den bestuurslid te worden. Voor de actie Eén op één wordt een commissie ingesteld waarin de heer P. A. Reuvekamp als bestuurslid zitting neemt. Verder heeft mevrouw H. D. Schaap-Slager zich hiervoor beschik baar gesteld. GEBOREN: Bastiaantje, d.v. G. Loef en G. Sterkenburg. GEHUWD: M. Klaassen, 24 jaar, (Amerongen) en H. van de Waerdt, 23 jaar. H. Hermsen, 69 jaar, en G. Nelle- stijn, 66 jaar. OVERLEDEN: G. de Glopper, 65 jaar gehuwd met N. van Dalen. Bevolkingsregister: VESTIGINGEN: Mw. L. J. M. Marée-Baars. Hoog straat 8 gekomen uit Zeist; Fam. A. J. Stenger, Scherpenzeelseweg 43 gekpmen uit Veenendaal; Dhr. R. H. Bury, Pr. Bernhardlaan 10 gekomen uit Arnhem. VERTROKKEN: Mw. J. M. H. Boek, Engelberg 15 a naar Vlijmen, Abr. v. Diepenbeeck- straat 7; Jhr. E. A. Stratenus, Darthui- zenweg 1, naar Deventer, Th. a Kem- pisstraat 23; Fam. J. S. Paap, Rijks straatweg 196 naar Zeist, Laan v. Vol lenhoven K 25. deponeren. In het belang van de realisering va.: het doel van deze collecte, n.l. het le veren van een bijdrage in de ontwikke lingshulp in Indonesië, Brazilië, Ecua dor en Columbia, doet men een beroep op de Leersumers op zaterag 28 ok tober a.s. zelf even naar het gemeente huis te gaan om de gift af te dragen. Geeft men er de voorkeur aan te gi reren, dan storte men het bedrag dat voor dit doel over heeft, op giroreke ning nummer 100200 t.n.v. Anti-Hon- ger-Actie te Den Haag. VEENENDAAL Veenendaal is in landelijke kringen die zich intensief bezig houden met de zorg voor het? geestelijk gehandicapte kind bepaald meer dan een enkele plaatsaanduiding. Veenendaal is niet minder dan een be grip in de zorg voor het geestelijk ge handicapte kind en werd het Stimule- gemeenten. De acties die gehouden werden in het kader van „Laat ons niet alleen staan" kregen buiten deze gemeente veel bekendheid. De opbrengsten heb ben respect afgedwongen. De kerkdienste voor geestelijk ge handicapten initiatief van Veenen daal worden nu ook in tientallen an dere plaatsen gehouden. Ook de opbrengsten van de najaars collecten, die in Veenendaal worden georganiseerd door Philadelphia en de Nazorgvereniging zijn typerend voor de mentaliteit van de Veenendaalse bevolking. Uiteraard gaat de landelij ke overheid hieraan 'ook niet voorbij. Als blijkt, dat de gehele plaatselijke bevolking unaniem achter bepaalde plannen staat gezinsvervangende tehuizen, dagverblijven e.d. houdt het ministerie bij aanvrage voor sub sidie hier wel degelijk rekening mee! Mede hierdoor is het mogelijk, dat wellicht reeds in januari 1968 in Vee nendaal de plannen voor dagverblijven gerealiseerd kunnen worden. In over leg met gemeentebestuur en ministerie zijn noodvoorzieningen getroffen. In de „Engelenburg" is reeds grond aange kocht voor nieuwbouw. Veenendaal geeft er blijk van te ge loven, dat het peil van onze beschaving kan worden afgemeten aan de mate waarin de gemeenschap zich bekommert Als men zich dit bewust is als volgende om de sociaal zwakken in haar midden, week de collectebus weer rammelt voor Philadelphia is men al gerust over het resultaat van de collecte. EDERVEEN Heden, woensdag avond wordt er in het verenigingsge bouw van de Ned. Herv. kerk een ge combineerde vergadering gehouden van de plattelandsvrouwen CPB afde ling Ederveen en Lunteren. Mej. S. Stil- ma uit Amsterdam houdt deze avond 'n lezing met als onderwerp „Het Kloos terleven". Mej. Stilma heeft van dit onderwerp een uitvoerige studie ge maakt en is zelf ook met het klooster leven geconfronteerd geweest. RHENEN In hotel „De Stichtse Oever" te Rhenen startte gisteravond een se rie van vyf voorlichtingsavonden voor automobilisten. De gehele cursus, die wordt georganiseerd door de plaatselyke afdeling van Het Rode Kruis, beoogt de aan dacht te vestigen op een der grootste problemen van onze tyd: het verkeerson geluk met zyn vaak zo afschuwelijke gevolgen. De eerste bijeenkomst werd bij gewoond door een groot aantal belangstellenden, hetgeen de voorzitter van het Rode Kruis, afdeling Rhenen, de heer B. Runge, in zyn openingswoord zeer ver heugend noemde. „Ik hoop dat u zich na vyf cursusavonden heel wat wyzer en verstandiger op de weg zult wagen dan thans het geval is", aldus de heer Runge, die alle gratis meewerkende personen, verenigingen en instanties van harte dank zegde. Elk jaar worden meer mensen bij verkeersongevallen betrokken en elk jaar sterven er ook meer mensen ten gevolge van verkeersongelukken. Ieder jaar raken er steeds meer mensen voor hun leven lang verminkt. Ieder van ons zal in zijn leven zijdelings of direct wor den betrokken bij een verkeersongeval. Het is daarom van het hoogste belang, f dat in de eerste minuten direct volgend op een ongeval voor gewonde en ver keer de juiste maatregelen genomen worden, aldus dokter P. Rienstra, die het doel van de cursus uitvoerig toe lichtte. „Verkeersongevallen ontstaan meestal door menselijke fouten. Toch spelen ook technische en verkeerstech nische factoren een grote rol. Daarom wordt aan deze facetten grote aandacht besteed tijdens deze cursus. We moe ten proberen het ongeval voor te blij ven en op die manier het sterftecijfer in ons land proberen te drukken", zo besloot de Rhenense huisarts. Hoofdschotel van deze eerste cursus avond was een inleiding over het verle nen van eerste hulp op drukke auto snelwegen. Deze lezing werd verzorgd door wachtmeester der eerste klas De Groot van de Porsche-groep der Rijks politie. Wachtmeester De Groot wist de aanwezigen op boeiende wijze te onder houden. Verschillende voorbeelden uit de praktijk maakten op de cursisten grot® indruk. De lezing, die bovendien werd geïllustreerd met kleurendia's, droeg een uitermate leerzaam karak ter. De avond werd besloten met de be kende film „Actie Zwarte Zes". Op dinsdagavond 31 oktober wordt d« voorlichtingscursus voortgezet met me dewerking van de brandweer, de gara gebedrijven, een medicus en de plaat selijke EHBO. Dinsdagavond 7 novem ber houdt badmeester T. van Dijk een inleiding over reddend zwemmen, ter wijl de Rhenense apotheker de heer H. P. Deys een uitgebreide collectie ver banden zal tonen. De vierde cursus avond, dinsdag 14 november, wordt ver zorgd door de vereniging voor Veilig Verkeer, die enkele films zal vertonen, alsmede door de ANWB, die voorlich ting zal verstrekken over verzekeringen etc. De organisatoren overwegen om op de vijfde bijeenkomst, op dinsdag 21 november, een forum te beleggen. All® cursusavonden zijn geheel gratis en be ginnen 's avonds om acht uur in hotel „De Stichtse Oever". VEENENDAAL Vorige week werd door enkele plaatselijke inrichtingen voor voortgezet onderwijs een Veilig Verkeerscompetitie gehouden. De her vormde Ichtus-ulo kwam als eerste uit de bus met een totaal aantal punten van 434 op een maximum van 600. Iedere school had vier afgevaardigden naar de competitie gestuurd, die vijf vragen te beantwoorden kregen, zodat elke school twintig verschillende ver- keersvraagstukken moest oplossen. De winnende school komt op zaterdag 11 november uit in een districtswed strijd in Zeist. De winnaar van deze wedstrijd komt in de landelijke finale, die eind november in Utrecht gehou den wordt. Behalve de hervormde Ichtus-ulo werd deelgenomen door de Huishoud school I, die 400 punten behaalde, dc Hervormde Ulo II, met 372 en het Chr Lyceum met 363 punten.

De Vallei | 1967 | | pagina 5