Rotterdam bezweert t gevaar j Gifschip I zonder „brokken" gelicht VOORRAAD WATER SLINKT Kamer heeft moeite met hoogte van ziektepremie T. v. d. Boorn 11a mislukte „vrouwensmokkel" terug fPARADE Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! ZWAARDEMAKER Viji JMederlandse vissers DAGRAVIT TOTAAL feestje bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen! krijgen Deense boete terug „Veilig Verkeer' wil verplichte bloedproef Treinbotsing in Italië; 5 doden VERKENNING AMBULANCE Kernvraag: moet verpleging in ziekenhuis wel of niet in A.W.Z. Nederlandse arts in tr..f tvt i i 1 Zambia geëerd SEV1LLA ORANGE MARMELADE België telt meeste cafés ter wereld W arenhuisrovers gesnapt VOORLICHTING Boodschap Vaticaan aan Lutheranen NIET LIGGEN REDDING NIET MEER KOUSENFABRIEK IN DRENTE De vier midde!enf verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 1000000000000000000000000000000000001 ROTTERDAM Het gifschip Eljaco is gisteravond om half elf gelicht. Dat is uren later dan de be doeling was. Die vertraging trad op, doordat de moeder der porselein kast in de arm was genomen. Voor zichtigheid was geboden, want de lading van het in de mond van de Walhaven in Rotterdam gezonken binnenschip kon voor onaangena me verrassingen zorgen. Alle drie honderd vaten parathion zaten bi- de lichting nog in het schip. De bergingsbedrijven v. d. Graaf en De Wit werkten samen bij dit karwei. Gisteren in het begin van de middag brachten zij elk een drijven de bok en enkele sleepboten en ber gingsvaartuigen naar de plek waar het 200 ton metende scheepje met een lading van merendeels giftige chemicaliën ter waarde van drie kwart miljoen gulden lag. De Wits duiker Gerrit Pors (42) uit Rotterdam werd met het tachtig kilo wegende duikerpak opgetuigd om de ligging van de Eljaco te ver kennen. Het water was te „dik" om iets te zien, maar hij constateerde, dat het schip overeind lag. In het achterschip aan bakboord vond hij het aanvaringsgat van bijna twee meter breed en ruim een halve meter hoog. Op die plaats bond hij een touw met een boei vast. Aan twee bolders bevestigde hij lijnen naar de bokken, zodat de bergers wisten in welke richting zij moesten werken. Gerrit Pors droeg gloednieuwe dikke rubberhandschoenen als be scherming tegen eventueel vergiftigd water. Hij zei: „Die heb ik anders alleen 's winters aan om mijn vin gers lenig te houden". Zodra hij weer aan boord was, werd een harde waterstraal op hem gericht om zo nodig sporen van pa- Watermonsters uit de Nieuwe Wa terweg worden op een laborato rium onderzocht op mogelijke spo ren vergif afkomstig van de lading van de „Eljaco". De bergingsploeg aan 't werk. Een duiker gaat naar de diepte om ver- kenningswerk te verrichten. rathion of andere vergiften weg te spoelen. Voor de andere bergers waren er ook gummihandschoenen, evenals nieuwe oliekleding en rubberlaarzen op de schepen. Niet iedereen vond het echter nodig er gebruik van te maken. Op de kade aan de Heyplaat ston den een ambulance en een rampen wagen, die met mobilofoon en wal kie-talkie snel een dokter te hulp konden roepen. Op korte afstand van de bergingsvaartuigen lagen schepen van de havendienst en rivierpolitie. Zij hielden de scheepvaart in de ga ten of visten uit het ruim van de Eljaco losgeraakte dozen en pakjes, evenals kleine wrakstukken op. Gerrit Pors ging verscheidene ke ren onder water om een staaldraad op de havenbodem te vleien, die door een sleepboot onder het schip moest worden geschuurd. Terwijl 2 man aan dek zijn aanwijzingen opvolg den, regelde een derde man bij de luidspreker van de telefoon de gang van zaken. Dat ging in alle gemoe delijkheid om geen brokken te ma ken. De tijd verstreek in een miezerige kou tot gisteravond half elf. Toen konden de bokken Zeeland en Euro pa met hun hefvermogens van 80 en 250 ton aan de gang. Zij tilden be hoedzaam hun gevaarlijke last van de bodem om er dan enkele honder den meters mee weg te varen naar een zandstrandje. ROTTERDAM De Rivierpolitie heeft gisteren de hele dag nog dozen en vaten met vergif opgevist, die boven kwamen drijven uit het wrak van het binnenschip Eljaco dat maandagavond in de mond van de Waalhaven is gezonken. Alle opva renden van de patrouilleboten droe gen op aanwijzing van dr. J. de Graaff van de Keuringsdienst van Waren rubber handschoenen. De directie van het Rotterdamse drinkwaterleidingbedrijf nam giste ren nog geen enkel risico, hoewel de monsters die van het rivierwater werden genomen geen verontreini ging aantoonden. Ir. Lugthart is echter vol goede hoop, dat hij vanmiddag weer rivier water kan laten innemen, wanneer de Eljaco met haar gevaarlijke la ding uit het water is getild en op de kant is gezet. Mocht vanmiddag nog geen rivier water kunnen worden ingenomen, dan is er op het waterwerk dat de Rechter-Maasoever van drinkwater voorziet, nog voor een halve dag voorraad. Rotterdam-/aid kan nog een maand vooruit met 't water van het bedrijf op de Beerenplaat. Zo nodig kan de koppelleiding, die de grote spaarbekkens van de Bee renplaat met het oude bedrijf aan de Honingerdijk moet verbinden, eerder in gebruik worden gesteld. „Maar ik geloof niet, dat het no dig zal zijn", aldus ir. Lugthart. C DEN HAAG De debatten ln de Tweede Kamer over de Algemene Wet (bij zondere) Ziektekosten (AWZ) spitsten zich gistermiddag toe op de vraag of de verpleging in ziekenhuis en sanatorium onder de wet moeten vallen en zo ja, of dit al dan niet van het eerste jaar af moet gebeuren. Bovendien werd veel ge praat over de door minister Roolvink voorgestelde premie van 0,4 procent met een bydrage uit de schatkist van 475 miljoen gulden. De socialist mr. Th. J. A. M. van makkelijk kan verzekeren, uit de wet ROERMOND In de Afrikaanse staat Zambia is gisteren de Roermondse vrouwelijke arts Tiny Imkamp door president dr. Kaunda als eerste bui tenlandse onderscheiden met The Order of the Distinguished Service Second Di vision. Dokter Imkamp, die reeds vele jaren in een lepracentrum in Zambia werkt, kreeg deze onderscheiding voor haar medisch missie- en ontwikkelingswerk. ADVERTENTIE KOPENHAGEN De Deense minister van Justitie, Axel K. Nielsen, heeft gis teren besloten circa twaalfduizend gulden terug te betalen aan vijf Nederlandse vissers, die in april vorig jaar werden beboet wegens vissen binnen de Deense territoriale wateren. Het vijftal werd voor de zuidwestkust van Jutland gegre pen na een spectaculaire actie van een Deens marineschip, waarbij vier kanon schoten werden gelost. Opgebracht naar Esbjerg, werden toen de Volendammer Jan Kwakman met de VD 28 Geertruida Maria en de broers Stevens, Jan, Meindert en Geert Korf met de UK 28 De Vier Gebroeders. In totaal kregen zij boeten tot een bedrag van circa 2500 gulden en moesten zij 9.500 gulden betalen om te voorkomen dat hun netten en vangsten verbeurd werden verklaard. Hoofdambtenaar Preben Kistrup van het ministerie van Justitie in Kopenha gen zei ons gistermiddag namens de minister, dat de veroordeling van de Neder landers bij nader inzien onrechtvaardig was bevonden. Denemarken had kort voor de aanhouding van de Nederlandse vissers zijn territoriale wateren uitge breid van drie tot zes mijl. De kaarten van de Nederlanders konden nog niet zijn bijgewerkt. BRUSSEL België heeft van aUe landen ter wereld de meeste café's per km2, nl. drie. Volgens gegevens die door het nationale comité ter bestrij ding van het alcoholisme zijn beschik baar gesteld, drinken de negen mil joen Belgen gemiddeld 117 liter bier per jaar, waarmee een bedrag van 30 miljard francs gemoeid is. De gemiddel de Belg proeft tussen zijn tweede en vierde jaar reeds bier en meer dan de helft van de bevolking drinkt op 16-ja- rige leeftijd reeds regelmatig bier. PARIJS De politie heeft meege deeld, dat zij 13 vrouwen en een man gearresteerd heeft die leden waren van een bende welke voor ongeveer 500.000 francs goederen in Parijse warenhui zen en winkels heeft gestolen. De vróu wen werkten als demonstratrices van elektrische apparaten welke in de win kels werden verkocht. Zij stuurden dik wijls apparaten ter reparatie zg. terug. De apparaten kwamen echter in wer kelijkheid in een huis in de voorstad terecht en werden verkocht of geruild tegen andere goederen. Lier wilde de verpleging in het zieken huis en de behandeling door specialis ten in poliklinieken ook tijdens het eer ste jaar in de wet zien opgenomen precies zoals oud-minister Veldkamp in zijn laatste wijziging had voorge steld. De socialist begreep echter wel dat deze wijziging niet op stel en sprong kon worden ingevoerd. „We moeten naar een nationale gezond heidszorg", aldus mr. Van Lier, „het geen overigens iets anders is dan een Engelse nationale gezondheidsdienst" Hij kreeg alleen steun van de PSP- er dr. B. van der Lek en van de com munist J. F. Wolff. Mejuffrouw J. van Leeuwen (ar) vroeg daarentegen heel voorzichtig of het niet mogelijk was de gehele verpleging in ziekenhuizen en sanatoria, waartegen ieder zich ge- BULGAARS AVOSTULR TES EIS DE MAASTRICHT Tony van den Boorn is behouden teruggekeerd in Maastricht. Precies drie maanden na het begin van zfjn avontuur een poging zjjn Oostduit- se schoonzuster Gudrun Lehmann (28) uit Bulgarije naar het Westen te smokke len drukte hU gistermiddag om kwart over v(Jf ztfn vrouw Brigitte (29) en zün vader, moeder, broer en schoonzuster weer de hand. Voor de Oostduitse vrouw liep het avontuur fataal af. Ze pleegde in het Bulgaarse Starazagara zelfmoord toen de veiligheidspolitie met de arres tatie van Tonny van den Boorn en zijn twee Duitse metgezellen haar de weg naar het Westen afsneed. In Staraza gara zou zij volgens het plan worden opgehaald door het drietal. Tony van den Boorn betaalde het avontuur met een gedwongen verblijf van drie maanden in Bulgarije, waar van 26 dagen in de staatsgevangenis van Sofia, een boete van 750 gulden, verbeurdverklaring van eenzelfde be drag, en acht maanden gevangenis straf voorwaardelijk. Vorige week woensdag velde de pre sident van de rechtbank in Sofia het onverwacht milde vonnis. Het duurde nog tot zaterdag eer de Maastrichte naar zijn papieren en auto terug had en de lange reis naar huis kon begin nen. Alleen in plaats van met zijn vie ren, zoals de opzet was. GENèVE Het Vaticaan, dat 450 jaar geleden door de Lutherse reforma tie een zware slag te verwerken kreeg, heeft de Lutherse Wereldbond naar aan leiding van de herdenking van dit feit een boodschap gezonden, waarin het verlangen naar hernieuwde eenheid wordt onderstreept. De boodschap, afkomstig van kardi naal Bea, voorzitter van het Vaticaan se secretariaat voor de eenheid der christenen, zegt: „Als ieder van u be treuren wij het dat de westelijke chris tenheid 450 jaar geleden verdeeld raak te. Wij willen nu niet elkaar de schuld geven van deze afschuwelijke scheuring, maar veeleer naar wegen zoeken om de verloren eenheid te herstellen". Er was nog een lange weg af te leggen omdat er nog „diepgewortelde verschillen" be stonden, maar er was in ieder geval een theologische dialoog gaande en er wa ren tekenen dat de eenheid geleidelijk aan tot stand kon worden gebracht. ADVER7 ENT/6 WEER STAND Griep en verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: De 31-jarige student en tijdelijk leraar mechanica aan het Maastrichtse St. Maartenscollege zag er gisteren wat verwaarloosd uit. In de gevangenis van Sofia leed hij honger omdat hij een ge deelte van het dagelijks menu de middag- en avond- (peulvruchten) soep niet kon verdragen. Tony moest het doen met een klein hompje marmela de, een halve kilo maïsbrood en water. Bij de bloemen en de flessen cham pagne in de huiskamer van vader en moeder Van den Boorn liet hij giste ren wat flarden van zijn belevenissen los. „De eerste twaalf dagen in de cel waren een verschrikking. Ik mocht toen alleen staan en zitten. Liggen is een speciale gunst daar, die ik pas la ter verwierf. Ik kan het niet vergelij ken met een verblijf in een Nederland se gevangeniscel - die heb ik van bin nen nog nooit gezien maar slechter kan het er niet zijn", vertelt hij, ze nuwachtig lachend telkens weer naar zijn vrouw kijkend. „Aanvankelijk voelde ik me in de steek gelaten door de Nederlandse ver tegenwoordiging in Boekarest. Van de Belgische consul in Sofia heb ik veel steun gehad. Ik merkte dat pas na de publikaties over ons avontuur hulp van de ambassade loskwam. Die rucht baarheid heeft ook veel bijgedragen aan het milde vonnis. Een zware straf zou het op gang komend toerisme veel schade hebben gedaan. Dat weet ik van mijn advocaat." „Pas van hem hoorde ik toevallig ook iets over de dood van Gudrun en de eerdere vrijlating van mijn Duitse reisgenoten. Later heeft een rechter van instructie nog geprobeerd mij dood door schuld in de schoenen te schuiven. Mijn raadsman heeft kunnen voorkomen dat dat misdrijf in de dag vaarding werd opgenomen." De eerdere vrijlating van de Duit sers bleek later een zekere redding voor de Maastrichtenaar te zijn. Pas weken na de arrestatie aan de grens overgang in Dimitrovgrad vonden Bul gaarse douanebeambten daar de valse stempels, die Tony van den Boorn bij de vlucht nodig zou hebben om er het paspoort van zijn vrouw mee te bewer ken. Met dat paspoort zou Gudrun over de Turks-Bulgaarse grens worden geleid. Tony bleef tegenover de rech ters volhouden, dat zijn (al naar huis teruggekeerde) reisgenoten die stem pels bij zich hadden gehad. „Ik zelf had ze, toen het aan de grenspost mis dreigde te gaan, nog gauw weg weten te gooien." Tony van den Boorn werd in zijn eigen auto van de grens naar de ge vangenis in Sofia gereden. „Die ambte naar trok de versnelling van mijn auto kapot. In de gevangenis-werkplaats hebben ze die keurig gerepareerd. Trouwens, dat ik die terug heb gekre gen dank ik aan een handig foefje van mijn raadsman, Nicolai Kolev. Hij ver telde de rechtbank, dat in het buiten land werd verteld, dat Bulgaarse rech ters het speciaal op grote auto's van West-Europeanen hebben gemunt. Dat strookte weer niet met de toeristische propaganda." Bij de terugreis werd Tony van den Boorn nog eens twee uur vastgehouden aan de Bulgaarse grens. Na veel gete lefoneer kon hij het land, dat hij niet is gaan haten, maar waar hij voorlo pig niet denkt terug te keren, adieu zeggen. Zo'n voorwaardelijke straf drukt daar erg zwaar. In Bulgarije bestaat geen onderscheid tussen overtreding en mis drijf en voor elk misdrijf een simpel auto-ongelukje is al genoeg wordt de voorwaardelijke straf onmiddellijk uitgevoerd", zegt de Maastrichtenaar. „De mensen in Bulgarije zijn bijzon der vriendelijk voor mij geweest. Daarvoor hoef ik er niet weg te blij ven." Tonny van den Boorn en zijn fami lie in Maastricht wisten via een „zwar te weg" heimelijk het nodige geld naar Bulgarije te krijgen. „Niet alles wat ik nodig had is me toegestuurd. In de gevangenisblokken voor politieke mis dadigers (waar ook een aantal muni tiesmokkelaars zitten opgeborgen) heerst een ongeschreven solidariteit. Gevangenen die worden ontslagen en meer geld hebben dan ze voor hun thuisreis nodig hebben laten dat onge vraagd bij hun medegevangenen ach ter. Daar heb ik ook van geprofiteerd." te halen. Mr. J. C. Rietkerk (lib.) en drs. E. Nijpels (D'66) gingen veel verder met een amendement waarin werd ge vraagd deze voorzieningen te schrap pen. Het levert een besparing van der tig miljoen gulden op. Als ook premie zou worden geheven van de bejaarden, waarvoor onder meer ook de heer H. Maenen (kath.v.) pleitte, komt er nog een extra bezuiniging van vijftien miljoen gulden, zei mr. Rietkerk. De aldus „gewonnen" 45 miljoen gul den kunnen de pfemie terugbrengen tot 0,3 pet. De KVPper mr. J. Th. M. de Vreeze wilde nog niet zo drastisch handelen. Hij overweegt een motie waarin minister Roolvink wordt ge vraagd nog eens na te denken over het schrappen van die verpleging in zieken huis en sanatorium. Drs. A. D. W. Ti- lanus (ch) voelt hier niets voor. Het wetsontwerp moet volgens hem op dit punt niet worden gewijzigd. De nu voorgestelde premie van 0,4 pet zit de Kamer ook dwars. Mr. Van Lier vindt, dat de Schatkist zeventig procent van de kosten voor de wet be talen moet en dat het Rijk bovendien de indertijd toegezegde 150 miljoen gulden op tafel moet leggen. De pre mie kan dan zakken tot 0,1 of 0,2 pet. Dr. Van der Lek en de heer Wolff willen een door mr. Van Lier inge diend amendement steunen; D'66 zal er nog eens een nachtje over slapen. Mejuffrouw Van Leeuwen heeft ook geen bezwaar tegen een bescheiden premie. „Maar waarom moeten de werkgevers deze betalen?" vroeg ze met mr. Rietkerk en de heer Maenen. Een verdubbeling van de voorgestelde 0,2 pet is echter voor haar fractie geen eenvoudige zaak. Ze wil nog wel ak koord gaan met die 0,4 pet voor 1968, maar er zal straks zeker moeten wor den gepraat voordat de premie voor 1969 wordt vastgesteld. Dit overleg wil ook de heer Maenen, die wel vindt, dat de overheid princi pieel de kosten van deze wet moet be- tafel. Beiden begrijpen echter, dat de barre toestand van 's lands financiën een grotere bijdrage nu niet toelaat. Mr. Rietkerk was er kort over: „Ik ben het wel eens met de bijdrage uit de schatkist". „We moeten nu niet meer met cijfer tjes goochelen", zei de heer Tilanus. Een premie van 0,4 pet is volgens hem een hele klap, maar we moeten er al thans voor 1968 maar mee akkoord gaan. UTRECHT Op de algemene verga dering van het Verbond voor veilig ver keer heeft de scheidende voorzitter van het verbond, drs. H. A. Korthals, gis teren de activiteiten in het afgelopen jaar, de huidige opvattingen en de plan nen voor de toekomst van het verbond nader toegelicht. Het belangwekkendst was de duidelijke verklaring dat het verbond blij is met het groeiende inzicht dat het ter beteu geling van het alcoholgevaar noodzake lijk is wettelijk een promillagegrens vast te leggen. Het verbond acht het van groot gewicht dat dit zo spoedig mo gelijk gebeurt, maar wil de wel genoem de grens van 0,8 promille slechts als een eerste stap zien. Het is van mening dat „Glaasje op? Laat je rijden" onver minderd van toepassing is als de genut tigde hoeveelheid alcohol een geringer percentage dan 0,8 promille oplevert. Deze opvatting impliceert volgens het verbond dat tevens in de wet moet worden vastgelegd, dat mensen zich moeten onderwerpen aan een bloedon derzoek ter vaststelling van het promil lage alcohol. Interessant is ook dat het verbond heeft ontdekt dat de verdeling van weg gebruikers in groepen als automobilisten, fietsers, wandelaars, lang niet ver ge noeg gaat. Enkele onderzoeken hebben uitgewezen dat de propaganda van het verbond effectiever is als de boodschap pen tot veel fijner verdeelde groepen wordt gericht. Dat zal dan in de toe komst ook gebeuren, waardoor dus bij voorbeeld aparte boodschappen voor automobilisten boven de dertig of voor bromfietsende huisvrouwen, enzovoorts enzovoorts verwacht kunnen worden. Voor de toekomst staat allereerst een nieuwe rijtest op het programma, die op 15 december zal worden uitgezon den. Vervolgens zal de „Glaasje-op-cam pagne" opnieuw worden gevoerd. Voor het volgende jaar staan er weer vier thema's op het programma. In het eer ste kwartaal verkeerslichten en ver keerstekens. In het tweede kwartaal vrachtwagenverkeer. In het derde kwartaal voetgangers. In het vierde kwartaal opnieuw verlichting en alco hol. Voor de voetgangersactie van het der de kwartaal zal worden samengewerkt met de Nederlandse vereniging be scherming voetgangers. Tot dusverre lukte het nooit zo erg met de samen werking tussen die vereniging en het verbond. ADVERTENTIE MILAAN Een treinbotsing op het station van Novate, even buiten Milaan in Noord-Italië, heeft gisterochtend vroeg aan vijf mensen het leven gekost. Vijfenzeventig mensen werden gewond. Eén van de twee treinen stond stil op het station, toen de andere er van achteren op inreed. Er hing een dichte mist. Dat is waarschijnlijk de oorzaak, waardoor de treinbestuurder niet had gezien dat de seinen op onveilig ston den. STADSKANAAL Varitex, fauneK van therapeutische kousen, in Haarlem gaat een bedrijf in het Drentse Nieuw- Buinen vestigen. Op het industrieterrein zal een ge bouw van 800 vierkante meter opper vlak verschijnen, waar aanvankelijk vijftien en later vijftig tot zestig jon geren werk zullen vinden. Met de opleiding van de eerste vijf tien meisjes zal waarschijnlijk half november worden begonnerv Te- zijnertijd zal een deel van de staf van Haarlem naar Nieuw-Buinen verhui zen. Varitex heeft tot deze nieuwe ves tiging besloten omdat zij in Haarlem moeilijk personeel kon krijgen. 4DVERi ENT IE VIEUX De Zachte Hollandse ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen

De Vallei | 1967 | | pagina 7