Roolvink: Werklozen aan de slag helpen zonder dat ze financieel Ti veer laten X NUINDEPMC ■1— .a Eül OLIVETTI SCHRIJFMACHINES Speculaas Appelmoes Rozijnen Cakebrood Abrikozenjam Appelsap n albert heijn Teheran geboihrdcerd met 17.582 rozen Synode moet uitspraken unaniem doen door de prijzenbriL Kom ook naar *j Inhoud 500 gram Ré& m JAARVERGADERING R.-K. WERKGEVERS 163.- 198.- I2cent I J 1 w HEERLIJKE Kleutertaai AH-Tom.Soep met balletjes Gebraden Gehakt Mos cat el AH-Antivries HEINTJE Ghoc. Vlokken AH-Sinas literfles Nederlander naar Midden-Oosten als waarnemer V.N. II I s JïaSKgi 'LETTERA DE LUXE' 'DORA' reuzepak 500 gram ^VERLAGING! 1/1 blik Appelmoes extra kwaliteit van speciaal OQ geselecteerde goiidrcinetten 1/1 biik^S'®® Onvoorwaardelijke Kwaliteitsgarantie 69 liter lies 65 Goed jaar voor bloemenkwekers Vertrek van zeven rebelse zusters opgeschort Diamanten vermist in New York DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 NIJMEGEN Het Ijjkt niet rede lijk van een werknemer, die werk loos is, te vergen, dat hij door aan het werk te gaan zichzelf en zyn gezin financieel nadeel berokkent. Een eventuele toeslag op het loon, ten laste van de wachtgeldfondsen of het Algemeen Werkloosheidsfonds, zal mogelyke toepassing moeten vin den volgens de wet uitvoering werk loosheidsvoorziening, zo vindt minis ter B. Roolvink, (sociale zaken en volksgezondheid). Op de jaarvergadering van het Ne derlands Katholiek Werkgeversver bond, gisteren in Nijmegen, werd dit idee gelanceerd door mr. J. H. Klatte, secretaris-generaal van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Hij sprak een rede uit van de minister, die door de behandeling in de Tweede Kamer van de A.W.Z. niet op deze vergadering aanwezig kon zijn. Omdat er nogal eens klachten zijn, dat de hoogte van de uitkering van het werkloosheidsgeld een beletsel vormt om werk te aanvaarden, heeft minister Roolvink de Sociaal-Econo mische Raad om advies gevraagd. De Raad moet nagaan welke wettelijke maatregelen kunnen worden geno men om de oorzaken van het niet- aanvaarden van werk door werk lozen zoveel mogelijk weg te nemen. Bijzondere zorg blijft de regering houden over de jeugdige werklozen. Eind september waren ei" nog altijd duizend jongens van veertien tot achttien jaar drie maanden of langer werkloos en bovendien ongeveer drieduizend van negentien tot vier entwintig jaar. De algemeen voorzitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers verbond, mr. P. M. H. van Boven, zei dat de grotere vrijheid in de loononderhandelingen om een sterke discipline vraagt. De vakbeweging zal haar leden duidelijk moeten ma ken, dat het abonnement op belang rijke jaarlijkse loonstijgingen is af geschaft. Helemaal niet gerust toonde mr. Van Boven zich over de vloedgolf, die is losgebroken op het terrein van de politieke vernieuwingen. Wei nig gelukkig is hij met de groep ra dicalen binnen de Katholieke Volks partij. Hij ziet risico's verbonden aan het streven, de K.V.P. om te buigen naar links. Radicalisering in linkse richting, die tot ontbinding van de confesso- nele partijen zou leiden, loopt voor de overtuigde christen-radicalen wellicht op een grondige teleurstel ling uit, zei mr. Van Boven. Hij vond, dat uit de lijsten van aanhangers van de K.V.P.-Radicalen blijkt, dat de vakbeweging daarin sterk vertegen woordigd is. Op die manier draait het streven naar vernieuwing in de partijvorming uit op het vormen van belangengroeperingen. Hoewel mr. Van Boven van de confessionele partijvorming geen dogma wilde maken, vond hij het een goed idee dat nagestreefd moet worden zolang het werkt. Voors hands achtte hij samenwerking tus sen de christelijke partijen een be tere stap naar politieke vernieuwing DEN HAAG De Hagenaar mr. H. J. Reinink is door de Unesco benoemd tot internationaal waarnemer in het Midden-Oosten. Hij zal zich met name bezighouden met het beschermen van historische plaatsen tegen oorlogsge weld. Behalve mr. Reinink werd giste ren in Parijs ook de Zwitserse kolonel Karl Brunner tot waarnemer van de Unesco aangesteld. Mr. Reinink zal werken in Israël en in de gebieden die door Israël zijn be zet; de Zwitser heeft als werkterrein Egypte, Syrië, Jordanië, en Libanon. Beide waarnemers moeten erop toezien dat de Haagse Conventie inzake de be scherming van culturele eigendommen wordt nageleefd. Mr. Reinink was tot vorig jaar di recteur-generaal voor de kunsten en de internationale culturele betrekkingen bij het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Hij is voorzitter van de programmaraad van de NTS. A Ibert Elilii Twee portable-machines van de wereldberoemde Italiaanse. Olivetti-fabriek. Tal van nieuwe snufjes. vergelijkbare winkelw. 249,- Bestelnummer E-400 CLUBPRIJS vergelijkbare winkelw. 335,- Bestelnummer E-444 CLUBPRIJS •waarvan 52,- in PMC-cheques. Gedetailleerde informatie in de speciale Olivetti folder die u vindt in elke AH-winkel. baal 500 gram 1 100 stuks) heel brood Wanneer u enig bij AH gekocht artikel niet élke cent waard acht die u ervoor hebt betaald, dan geeft AH u het volle bedrag terug. Prompt.zonder enige bedenking. blik 0.46 Itr. OA- O (voor 4 personen) -xi\i NU M voor blik 4 ballen .JHt in jus Selecto de Valencia fles 0.75 Itr. £25 op glycolbasis bus 2 Itr. Ruit0ntd00ier(oe-Icer) spuitbus 1^5 KOSTMAAR (hj-ah-mamawne) HUISHOUD I pak 200 gram puur vruchtenlimonade Weekaanbiedingen t/m woensdag 1 myember TEHERAN Vliegtuigen hebben Teheran gebombardeerd met 17.532 ro zen er hebben 101 saluutschoten weerklonken en in het gehele land heb- Perzen geknield voor de kroning van de Sjah van Iran, de „koning der koningen" en „het licht der Ariërs". Het getal rozen klopt met het aantal dagen in het leven van Mohammed Re- za Sjah Pahlevi, die sinds 1941 over Iran heerst, maar die kroning heeft uitgesteld tot zijn 48ste verjaardag en totdat zijn „witte revolutie" het oude land de 20ste eeuw had binnen gevoerd. Die 20ste eeuw manifesteert zich in de hoofdstad in de met kleuren ver lichte gebouwen en 175 km geillumi- neerde straten als in een sprookjes land. Twee Amerikaanse generatoren zijn aan de vooravond van de kroning voor het eerst ingeschakeld om 250.000 kw elektriciteit extra voor de hoofdstad op te wekken. In navolging van Napoleon en een lange reeks van Perzische heersers zal de Sjah de kroon zelf op zijn hoofd plaatsen voor de pauwentroon. In strijd met de traditie, welke de Iraan- se vrouwen eeuwenlang gesluierd en onderdanig heeft gehouden, zal de sjah ook zijn 29 jaar oude keizerin Farah kronen, die zichzelf een „soldaat van de witte revolutie" noemt. De feestelijkheden ter gelegenheid van deze grootste gebeurtenis in de moderne Perzische geschiedenis, zoals de regering het noemt, omvatten dan sen op straat, het vrijlaten van 6.738 misdadigers en het ontslaan van rechtsvervolging van 3.970 anderen. De opening van een nieuw con certgebouw met een Perzische ope ra en het verstrekken van een levens verzekering aan ieder kind, dat op de grote dag geboren wordt in de provin cie Gilan, waar de keizerin geboren is. De kosten van de kroning worden geheim gehouden maar premier Amir Abbas Hoveyda zegt dat „het niet veel is". „We hebben alle rode lopers ge huurd in plaats van gekocht en de be volking heeft veel aan de versiering gedaan". „In feite spaart het ons miljoenen dollars. Mensen hebben honderden scholen en ziekenhuizen voor deze ge legenheid geschonken ,die we anders zouden moeten bouwen", zei de pre mier. UTRECHT De bloemenkwekers hebben ondanks het mooie en warme zomerweer toch nog goede zaken ge daan. In de eerste acht maanden van het jaar steeg de export van 127 tot 144 miljoen gulden. De voorzitter van de vereniging „De Nederlandse bloemisterij", dr. A. J. Verhage constateerde op de algemene najaarsvergadering van de vereniging dat zelfs bij een aarzelende conjunctuur het gebruik van bloemen en planten in Europa nog oploopt. Zag het er door het aanhoudende mooie weer aanvankelijk niet zo gun stig uit voor de bloemisten, de strop die ze in juli beleefden toen de uitvoer ongeveer vijf miljoen gulden lager was werd in augustus weer gedeelte lijk ingehaald. De export van snijbloemen steeg tot en met augustus met 14,4 procent tot 119 miljoen en die van planten met 9 procent tot 24,8 miljoen gulden. SANTPOORT Het vertrek van de zeven rebellerende zusters uit het Sant- poortse kindertehuis St. Rafaël is door het hoofdbestuur van de congregatie van het Arme Kind Jezus voorlopig op geschort. Het bevel tot vertrek werd eind vori ge week gegeven, maar op last van de bisschop van Haarlem bleven de non nen op hun post. Het bevel tot vertrek kwam nadat zij zich achter de directeur van het tehuis hadden geplaatst, die door het congre- gatiebestuur zonder opgaaf van rede nen was ontslagen. Om de moeilijkheden in het tehuis op te lossen heeft het congregatiebestuur nu de bemiddeling ingeroepen van het Centraal Bureau voor kindertehuizen in Den Bosch. NEW YORK Twee pakjes dia manten waarvan de waarde op 50.295 dollar wordt geschat, door de Iwasawa juwelenhandel van Tokio naar New York gezonden, zijn verdwenen uit 'n geparkeerde vrachtwagen op Kennedy Airport. De diamanten waren aangekomen aan boord van een toestel van Northr west Oriënt Airlines, en werden door gestuurd naar twee New Yorkse dia manthandelaars. Omstreeks 3 uur des middags werden zij vermist. Toen de chauffeur van de luchtvaart maatschappij-vrachtwagen zijn auto vijf of zes minuten alleen liet, werden de diamanten, die in twee zakjes in een Ned. Ilerv. Kerk: Ber. té Eist (Utr.) J. v. Malenstein te Kampen; te Klaaswaal (toez.) K. v.d. Sluijs te Herwijnen; te St. Annaparo- chie (toez.) K. Schaap te Tange-Alte- veer; te Hei en Boeicop (toez.) C. Snoei te Langerak bezuiden de Lek; te Hoek van Holland (toez.) F. C. M. Rooden- burg te Eikerzee. Beroepen te Wijk bij Heusden, C. Treure te Hasselt. Beroepen te Wezep, J. Boogaard te Ernst. Beroepen te Dordrecht (vac. A. L. van der Smit) A. Noordegraaf te Olden- broek. Beroepen te Valburg, C. Snoei te Langerak bezuiden de Lek. Beroepen te Blauwkapel: C. Treure te Hasselt. Beroepen te Melissant en te Wezep (vac. A. Gooijer): J. Bogaard te Ernst (Gld.) Beroepen te Midwolde en te Leek: W. H. Schuurmans-Stekhoven te Etten en Ulft (Gld.). Beroepen te Heteren (toez.): dr. A. van der End te Kootwijk; te Schoonho ven (vac. H. Jongerden) H. Koudstraal te Oudshoorn; te Hien en Dodewaard: W. E. Heijboer te 's-Gravenmoer. Aangen.: ziekenhuis-predikant bij de „Stichting protestants-christelijke zie kenhuis Stadskanaal" te Stadskanaal, J. van 't Ende te Rijssen. Bed. voor Goes (vac. H. J. Teutscher) (toez.) J. v. Dok te Noordwijk-Binnen. Aangenomen naar Exloërmond J. J. Winckel te Fouldgum (c.a.) Aangenomen de benoeming tot indus triepredikant bij de Stichting „Evan gelie en Industrie" te Emmen: Tj. Alkema, aldaar Geref. Kerken: Beroepen als geestelijk verzorger van de inrichting „Groot Schuylenburg" te Apeldoorn, Tj. Zuidema te Lollum, die dit beroep ook aannam. Beroepen te Grootegast (vac. S. van der Linde), J. W. de Roo te St. Anna- parochie. Beroepen te Alphen aan de Rijn (vac. K. H. Schuring) en te Rotterdam-Hil- legersberg (vac. J. v. Reeven) H. J. Lugtigheid te Hengelo. Beroepen te Tiel: J. van Wijngaarden te Haulerwijk. Ber. te Kamperland H. K. Polman te Berlikum (Fr.). Aangenomen naar Hijl- aard L. Moesker te Arapotië (Braziliëi. Bed. voor Ulrum G. Sinia te Ee (Fr.); voor Ommen (vac. J. D. B. van der Meulen), voor Emmen-Angelslo, voor Hillegom (2e pred. plaats) en voor Hoo- geveen (vac. A. Adema) A. Prins te Dokkum. Beroepen te Harmelen-Linschoten: J. Goldschmeding te Dussen. Beroepen te Pieterburen (tevens als evangelisatiepredikant) in de classis Warffum: T. Siebesma te Sellingen. Beroepen te Roermond: W. B. v. d. Meu len te Uithuizermeeden. Aangenomen naar Rotterdam-C (als pastoraal medewerker van de Stichting Clubhuizen „De Jeugdhaven"), drs. H. R. Stroes, kandidaat aldaar en als zo danig werkzaam. Geref. gemeenten: Beroepen: te Amsterdam-C., Gorkum, Leiden en Nieuw-Beijerland: J. C. Weststraten te Meliskerke; te Sint Annaland: P. Blok te Dirksland, die bedankte voor Scherpenisse. Beroepen te Haarlem, G. A. Zijder- veld te Middelburg. Beroepen te Oost-Capelle, L. Huis man te Vlaardingen. Bedankt voor Tholen, J. C. Weststra- te te Meliskerke. Bed. voor Hendrik Ido Ambacht, A. Vergunst te Rotterdam-Centrum; voor Rotterdam-Zuid D. Hakkenbert te Dor drecht. Geref. Kerken (vrijgemaakt): Beroepen te Velp: J. C. Janse te Zut- phen. Beroepen te Kornhorn-Marum: A. Hor dijk te Baflo-Warffum. Beroepen te 's-Gravenhage-West, D. Los te Grootegast-Gerkesklooster-Stro- bos. Beroepen te Alkmaar-Broek op Lange- dijk: S. S. Cnossen te Groningen- Oost. Beroepen te Heemse (vac. J. G. Meijer): A. Jagersma te Groningen-Oost. Bedankt: voor Axel (vac. M. van Doorn): P. van Gurp te Oldenhove. Bedankt: voor Brunssum-Treebeek: B. de Vos te Ten Boer; voor IJmuiden: H. J. Nijenhuis te Bunschoten-Spa kenburg. Bedankt voor Berkum, P. van Gurp te Oldenhoven. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Dedemsvaart: M. den Ble ker, kand. te Apeldoorn. Beroepen te Aldergove (Brits-Colum- bia): J. Kieviet te Hoogeveen. Aangenomen naar Zierikzee (als pred. voor buitengew. werkzaamh.), (voor uitzending naar Israël met standplaats Jeruzalem): W. van Dijk te Hillegom. Chr. Geref. Gem. in Nederland. Aangenomen naar Delft, J. G. van Minnen te Hoofddorp, voorheen pre dikant te Delft. IVIL PAUS ZE AA1SVAARDE1S VATICAANSTAD De bisschoppen synode heeft woensdag gestemd over voorstellen die beogen de liturgie van de mis te vereenvoudigen. Een officiële woordvoerder heeft ver klaard, dat de uitslag van de stem ming de eerste van twee dagen waarin gestemd wordt over verschil lende voorstellen wellicht door de Paus bindend verklaard zal worden voor de gehele kerk. Het zou de eerste keer zijn dat zulke directe, wetgevende autoriteit werd toe gekend aan de bisschoppen. Het Vati- caan streeft naar een grote rol voor de bisschoppen in het bestuur van de kerk. De bisschoppensynode, die op 29 sep tember begonnen is, heeft in principe slechts adviserende rechten. De Paus heeft echter bij het begin van synode gezegd, dat hij bij bepaalde gelegenhe den de beslissingen van de synode bin dende rechtskracht zal toekennen. Vandaag stemmen de bisschoppen over andere wijzigingen in de liturgie, waaronder een vereenvoudiging van de mis en veranderingen in gebedenboe ken voor priesters. De uitslag van de stemming werd niet bekend gemaakt. Voor de stemming werd vernomen, dat de Paus de uit slag als bindend zou aanvaarden als een grote meerderheid zich voor of tegen de voorstellen uitsprak. Als de synode verdeeld was, zou de Paus de uitslag slechts als advies op vatten.

De Vallei | 1967 | | pagina 11