Zwemtrainers ontevreden Europa Cup III Wielerploeg toch naar Mexico Ster van Zwolle opening van wielerseizoen Frits Bartling traint weer „Een enorme „Als gekken brul" gedanst" Scholte startte met verlies Coach voor korfbalclub SKF SKF vorige week schotloos - tegen Vogel Tafeltennisteam verloor van Oostenrijk Kemper-Oldenburg wonnen zesdaagse Westduitse leiding bij Nederland-Zuidslavië Wereldrecord voor Italiaan Castoldi Sport in 't kort JEUGDBENDE HAD HET VOORZIEN OP HOMOFIELEN Derde plaats voor Coby Sikkens op de rugslag Meer invloed Eerst onder elkaar Op één na Petersen tekende Engels voetbal Jan van Gorp: Henk Houwaart: Vertrouwd Jammer Hoop Wereldkampioenschap anker kader 47/1 niet op televisie Niet feilloos Korfbal Programma juniorenvoetbal IPP -■ Programma DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 Ada Kok veroverde goud MEXICO CITY Alle indrukwek kende tijden, waarmee de Amerikaan se zwemmeisjes dit seizoen de wereld telkens weer verbazen, ten spijt, heeft de twintigjarige Amsterdamse Ada Kok in Mexico bewezen, dat zij en niemand anders nog steeds 's werelds snelste vlinderslagzwemster is- In een sterk gezwommen race versloeg zij de Amerikaanse concurrentie, bestaande uit Ellie Daniel en Claudia Kolb met ruim verschil. Ada „Ik was na af loop nauwelijks vermoeider dan in Nederland na een wedstrijd" sloeg al op de eerste vijftig nieter een kloof en vergrootte op de tweede helft nog slechts de voorsprong. Haar tijd (1.05.7), waarmee zij ach evenals coach Kerkhoven, zeer tevreden toon de, was op een na de beste van dit sei zoen. Op vragen van vele buitenlandse journalisten betreffende het bad ant woordde Ada: „Ik vind het een fijn bad. Natuurlijk moet je hier eerst aan de hoogte wennen, maar na de acclima tiseringsperiode van drie weken, die wij hier hebben gehad heb ik er nau welijks last van". De. Amerikaanse intimidatiepolitiek er was onder meer een valse start ROTTERDAM Een aantal club trainers zal binnenkort een vergadering beleggen om te praten over hun positie in de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond (KNZB). Ze zijn het niet eens met het beleid van de KNZB en voelen zich over het algemeen ondergewaardeerd. De bedoeling is om na de vergadering de wensen en klachten voor te leggen aan het bondsbestuur. Organisator Stadt: „We willen nu eens vrijuit over deze zaak discussië ren, zonder mensen van de bond erbij. De clubtrainers willen meer erkenning hebben. De KNZB ziet ons als eigenwij ze jongetjes, die op eigen belang uit zijn. Maar dat is absoluut niet waar. Dit is helemaal geen actie tegen de KNZB of tegen bondscoach Rob Kerk hoven. We staan volkomen achter de KNZB en het is niet de bedoeling om er een rotzooi van te maken". De clubtrainers volgens Stadt gaat het om 25 tot dertig man willen meer invloed hebben op de gang van zaken bij topzwemmers. „Wij willen dat er meer naar ons wordt geluis terd", zegt Stadt. „Ons hoofddoel is dat de Nederlandse zwemsport wordt ver beterd. We moeten radicaal "t van die centrale training. De bond moet de clubtrainers veel meer de ruimte ge geven. Ook aan de begeleiding moet veel worden veranderd. Er moet een roula tiesysteem komen, waardoor de club trainers ook eens mee kunnen naar zwemwedstrijden in het buitenland. Dan gaat er maar eens een official minder. Er heerst op het ogenblik gro te ontevredenheid en daar willen we on der elkaar nou eens uitgebreid over praten. Want als er iemand van de bond bijzit durven de meesten niets te zeggen". Stadt wil de clubtrainers ertoe zien te bewegen een afvaardiging naar de KNZB te sturen. „We willen heus geen eigen bondje oprichten of iets derge lijks", verzekert hij. „We willen alleen maar in een prettige sfeer zorgen dat de clubtrainers meer te zeggen krijgen. Ik hoop, dat we het nu eerst onder el kaar helemaal eens zullen worden". MADRID. Atletico Madrid heeft in Madrid het Oostenrijkse Vienna met 2-0 verslagen in hun tweede wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om.de Jaarbeursstedenbeker. Luis gaf de Madrilenen in de 4e minuut de lei ding en Cardona bepaalde in de 23e mi nuut de eindstand op 2-0. Atletico Madrid, dat de eerste wed strijd met 5-2 won, heeft zich door dit resultaat voor de tweede ronde ge plaatst. Partizan Belgrado (Z.-Sl.) heeft zich als laatste ploeg geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker door in Sofia ge lijk te spelen (1-1) tegen Lokomotiv Plovdiv (Buig.). Bij de rust leidden de Zuidslaviërs met 0-1 door een doelpunt van Istorich. In de tweede helft bracht de Bulgaar Vas Silev de stand in even wicht. Partizan won de eerste ontmoe ting met 5-1. Atletico Bilbao heeft in Bordeaux voor 10.000 toeschouwers de eerste wed strijd uit de tweede ronde van het toer nooi om de Jaarbeursstedenbeker te gen Girondins Bordeaux met 3-1 gewon nen. Bij de rust hadden de Spanjaarden reeds een 1-0 voorsprong. De Spaanse doelpunten werden gemaakt door Rojo, Arieta en Uriarte. Abossolo redde de eer voor de Girondins. van Kolb faalde, doordat nuchtere, maar goedlachse Ada, die met een bre de lach de huldebetuigingen over zich heen liet gaan, wist dat zij de sterkste was. Zoals verwacht speelde Betty Heu- kels geen enkele rol in de eindstrijd en finishte zij als laatste. Na het goud van Wienesse, de dubbel- twee en Wilma van den Berg (4 x 100 meter estafette in de internationale ploeg), is de overwinning van Ada de vierde Nederlandse zege in Mexico. Doordat Coby Sikkens brons won op de ROTTERDAM Er zal toch een Nederlandse wielerploeg deelnemen aan de ruim 2000 kilometer lange Ron de van Mexico, die van 4 tot 19 novem ber wordt gehouden. Nadat de uitzen ding van een equipe wegens gebrek aan geld niet door zou gaan heeft het extra sportieve merk Willem II/Gazel- le zich garant verklaard voor het te kort van rond zevenduizend gulden. De Nederlandse amateurploeg, die samen met teams uit Engeland, Polen, Italië, Rusland, Tsjechoslowakije, Frankrijk en Spanje op 31 oktober van Schiphol vertrekt, bestaat uit de ren ners Zoetemelk, Pijnen, Harrie Jansen, Ger Harings en Koeken. De renners staan onder leiding van Joop Middelink, coach van de Konink lijke Nederlandse Wielerunie. De me dische begeleiding is in handen van dokter Visser uit Rotterdam. Jan Col- lard fungeert als soigneur. ZWOLLE De data van de grote wedstrijden van stad-tot-stand voor het seizoen 1968 zijn door de sportcommis- sie van de Wielrenunie vastgesteld. Op de wedstrijdkalender staan achttien wielerwedstrijden van formaatw aaron der twaalf wedstrijden die het predi kaat klassieker mogen dragen. Het seizoen wordt geopend met de achtste internationale Ster van Zwolle op zaterdag 16 maart. Deze wegwed strijd, met start en finish te Zwolle, kreeg onlangs het predikaat klassieker dat de Ronde van Zuid-Holland, die vol gend jaar op zaterdag 23 maart wordt verreden, werd ontnomen door de sport- commissie. Dit vanwege de matige or ganisatie van de laatste jaren. De data van de klassiekers zijn ver der: 24 maart: Omloop van de Baro nie. 6 april: Ronde van Noord-Holland, 20 april: Ronde van Friesland, 27 april Ronde van Gelderland; 4 mei Ronde van Overijssel; 11 mei Ronde van Drente, 12 mei Omloop van de Kempen, 18 mei Ronde van de Haarlemmermeer, 1 ju ni Ronde van Limburg en 29 juni de Kersenronde. Verder de volgende weg wedstrijden: 30 maart Ronde van Twen te, 20 april Enschede - Münster; van 24 tot 30 mei: Olympia's tour door Ne derland; 7 en 8 juni Ronde van Midden- Zeeland, 15 en 16 juni Ronde van Bra bant en 14 en 15 september Omloop van Zeeuws-Vlaanderen. In 1968 zal ook weer de Dorpenom loop van Drente worden verreden en de Vierstromenlandroute. Voorts staan nieuwe van-stad-tot-stad wedstrijden op het programma in Oost-Groningen en in de Gelderse Achterhoek. MOEDLING Het Nederlandse ta feltennisteam heeft woensdag in Moed- ling de Europese bekerwedstrijd tegen Oostenrijk verloren. Bij de pauze had den de Oostenrijkers al een beslissende voorsprong van 40. De eerste Europa- bekerwedstrijd enkele weken gele den tegen Engeland ging met 70 verloren. De gedetailleerde uitslagen waren: Heren enkelspel: Schlüter - Bert Schoofs 21-11, 21-19; Hirsch - Bert van der Helm 22-20, 21-19. Dames enkelspel: Elisabeth Willin- ger - Ria Bogmans 21-12, 21-14. Heren dubbelspel: Schlüter/Petrzalka- Schoofs/Van der Helm 21-19, 15-21, 21- 15. Nederland verloor uiteindelijk met de grootst mogelijke cijfers: 7-0. De uitslagen van de partijen na de pauze waren: Gemengd dubbelspel: Hirsch/Willin- ger - Bert van der Helm/Ria Bogmans 21-12, 15-21, 22-20. Heren enkelspel: Schlüter - Bert van der Helm 18-21, 22-20, 21-19; Hirsch - Bert Schoofs 21-9, 21-12. rugslag, zijn alle Nederlandse deelne mers en deelneemsters behalve bok ser Jan Huppen in de prijzen geval len. De tijden in de series van de 100 meter rugslag hadden reeds uitgewe zen, dat Coby zeker een derde plaats binnen haar bereik had. Het is er uit gekomen en het scheelde slechts een haartje of de blonde Groningse had zelfs de zilveren medaille in ontvangst kunnen nemen. Nadat zij geladen als zij was eerst een valse start had veroorzaakt, ging zij de tweede keer iets te traag weg. Ook haar eerste 50 meter waren niet bijster snel en bij her keerpunt lag de Amerikaanse Lynn Vidali al duidelijk voor op onze landge note, die in verbeten gevecht gewik keld was met Kendis Moore. Hoewel Coby in de laatste vijftig meter iets van haar kleine achterstand op Moore afknabbelde, kwam zij toch een paar centimeter te kort om de Amerikaanse van de tweede plaats te verdringen. „Op de 200 meter zal ik wel revanche nemen", zei een ondanks een bronzen medaille niet teleurgestelde Coby, „en misschien dat ik dan nog wel eens kan gaan winnen ook". De finale 100 meter vrije slag was 'n meedogenloos gevecht tussen de veel voudig olympisch kampioen Don Schol- lander en de Russen. De strijd werd op handslag gewonnen door de rustig door het water glijdende Schollander, die de gejaagd zwemmende Russen in de laatste meters definitief van zich af schudde. AMSTERDAM Frits Bartling heeft zijn schaatsen weer uit het vet gehaald. Enige tijd geleden besloot de jonge Amsterdammer te stoppen met de wedstrijdsport om persoonlijke re denen. Nu is hij weer in training ge gaan onder leiding van de oud-hard rijder Gerard Maarse op de Jaap Eden-baan te Amsterdam. Bartling zal. evenals Rudi Lie- brechts en Jan Bols, moeten proberen zijn plaats in de kernploeg terug te verdienen. De Koninklijke Nederland se Schaatsenrijdersbond had destijds bepaald, dat alleen degenen, die re gelmatig de conditietraining van Ben Holleboom hebben gevolgd, in aan merking komen voor de kernploeg. Liebrechts en Bols gaven de voorkeur aan het wielrennen. Bartling stopte er mee. Gedurende de selectiewedstrijden de nationale kampioenschappen zal moeten blijken of dit drietal weer waardig kan worden bevonden om onder coach Wim de Graaff te trai nen. Bartling doet nu mee met de gewes telijke training. De Amsterdammer wil, met het oog op de Olympische Winter spelen, volgend jaar in Grenoble, het accent leggen op de 500 en 1500 meter. AMSTERDAM De 26-jarige oud international Peet Petersen heeft een contract getekend bij de Amsterdamse voetbalclub De Volewijckers. Petersen heeft wegens een ernstige blessure ruim een jaar niet gespeeld. LONDEN De uitslagen van de wed strijden, die woensdag voor de compe titie van de Engelse eerste divisie ge speeld zijn, luidden: Leeds United- Newcastle United 2-0; Leicester City- Chelsea 2-2; Manchester United-Co ventry City 4-0; Sunderland-Sheffield -United 2-1; Tottenham Hotsp.-Notting- ham Forest 1-1. ZEIST „Je weet niet wat je voelt als je voor het televisietoestel zit en voor het Nederlands elftal. Ik werd er eerst een beetje koud van, maar later voel je vreugde. Ik geloof, dat ik in de huiskamer bij mijn verloofde een enor me brul heb gegeven." Sympathieke Jan van Gorp (24) van NAC, in het dagelijks leven heilgym- nast en masseur, krijgt weer een rode blos op zijn gelaat als hij terugdenkt aan de merkwaardige manier waarop hij zijn uitverkiezing aan de weet kwam. „Ik ben als een dolle naar mijn vader gerend, die mij al stond op te wachten. Begrijpelijk was er ook thuis een geweldige reactie. Of ik wordt op gesteld? Het is al fantastisch dat ik er bij ben." Het was gisteren overigens niet de eerste maal, dat Jan van Gorp onder leiding van bondscoach Georg Kessler een centrale training meemaakte. Reeds tienmaal werd hij gekozen in Jong Oranje. „Ach, het is voor mij eigenlijk al een beetje een vertrouwde omgeving. Ik wist overigens van trainer Janse van NAC, dat er op mij gelet werd. De bondscoach is de laatste drie wedstrij den in Breda komen kijken en dat was niet voor niets. Ik ben blij dat ik nu gekozen ben want van al dat kijken moet ik niet veel hebben. Voor de aan vang van de laatste wedstrijden was ik licht nerveus, alhoewel dat tijdens de wedstrijden wel weer overging. Nu zal ik trachten er bij te blijven en wel zo lang mogelijk." Over een eventuele opstelling wil Van Gorp zich liever nog niet uitlaten. „Dat zou al heel snel zijn. Wat dat be treft vind ik het jammer, dat ik geen linksachter ben, want dat is toch het hoofdprobleem van Kessler." ZEIST „Je begrijpt g«*o«n niet wat een ommekeer een klein briefje van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond teweeg kan brengen. Je blijft er altijd op hopen en je verlangt er naar om geselecteerd te worden", zegt de 22-jarige Henk Houwaart van ADO tijdens de training van de kandidaten voor Oranje in Zeist. „Als het dan zover is, weet je niet wat er gebeurt. Mijn vrouw was nog enthousiaster dan ik. We hebben als gekken door de kamer gedanst." Het „enfant terrible" van de club uit Den Haag vindt, dat hij zijn selectie vooral heeft te danken aan zijn spel in de wedstrijd ADO tegen de „Rest" van Nederland. „Ik weet, dat ik goed speel en met de bondscoach op de tri bune doe je nog eens extra je best." Henk Houwaart doet niets dan voet ballen. „Ik wil wel voor halve dagen gaan werken, maar ik weet nog niet wat. Toen mijn vader nog leefde werk te ik als timmerman bij hem in de zaak. Ik hoefde evenwel nooit te wer ken, want mijn vader zag niets liever dan dat ik altijd maar ging voetbal len." Op zeventienjarige leeftijd werd Henk Houwaart door de talentenjagers van ADO ontdekt bij de vierdeklasser Oranje Plein. Er brak een tijd aan, dat hij met wisselend succes in het eer ste elftal speelde. „In de vijf jaar dat ik nu bij ADO ben heb ik nu pas een vaste plaats in het eerste elftal ver overd. Ik had nogal zwakke enkels en daar werd rekening mee gehouden. Ge lukkig heb ik daar de laatste twee jaar geen last meer van." Een plaats veroveren vindt Henk Houwaart nog niet zo'n geweldige prestatie. „Hoofdzaak is er nu bij te blijven en daar zal ik mijn best voor doen. Ik geloof er nog niet in dat ik te gen Zuidslavië wordt opgesteld, maar ik hoop van wel." MARSEILLE. Het had allemaal zo mooi kunnen zijn. Wellicht zou Henk Scholte niet door zijn Spaanse „erfvij and" José Galvez in de eerste ronde van het eerste wereldkampioenschap anker kader 47/1 zijn opgepeuzeld, wanneer de voorzitter van de wereld biljartbond, de Belg George Troffaes, zich wat toeschietelijker had getoond ten opzichte van onze landgenoot. Want toen Scholte in Marseille arriveerde, had hij een chaotische reis achter de rug en was eigenlijk al verslagen bij de boodschap dat hij nog geen uur la ter de biljartarena moest betreden. En dan nog wel tegen Galvez, die al jaren lang een haast onneembare veste voor de Eindhovenaar is. s Een kleine omzetting van het pro gramma, dat door de absentie van de Argentijn Oswaldo Berardi zijn vliegticket was te laat verstuurd, maar men hoopt dat hij donderdag nog komt toch al in de war was, had Scholte kunnen redden. Dan had hij een paar uur de hoog nodige rust kunnen nemen. Maar de heer Troffaes was onverbidde lijk en Scholte kon de ring ingaan. Hij was doodop na een reis, die al om zes uur in de ochtend was begonnen. Mist boven Parijs een tussenlanding moest daar worden gemaakt en on duidelijke aanwijzingen van vliegveld functionarissen hadden de reis doen uit lopen. In het begin leek er nog hoop te zijn. Scholte gebaarde tenminste enthousiast dat de tafel lekker snel liep en fluister de naar het Nederlandse kamp „dat is goed voor mij". In een serie van 46 in zijn derde beurt (het was een antwoord op een reeks van 49 van Galvez) speel de Scholte of er geen moeilijkheden DORTMUND Het Duitse koppel Kemper/Oldenburg heeft woensdag avond de zesdaagse van Dortmund ge wonnen. Het duo, dat bijna voortdu rend de leiding had, moest negen minu ten voor afloop nog felle strijd leve ren om Bugdahl/Sercu, die een ronde voorsprong genomen hadden, terug te halen. Onder luide aanmoediging van de 6500 toeschouwers slaagden de Duit sers daarin. Peter Post eindigde met zijn Zwit serse ploeggenoot Fritz Pfenninger op de derde plaats met een ronde achter stand. De uitslag luidde: 1. Kemper/Oldenburg (W. Did) 427 pnt; 2. Bugdahl/Sercru (W. Dld-Belg) 232 punt. Op één ronde: 3. Post-Pfenninger (Ned./Zwits) 345 pnt; 4. Junkermann/Renz (W. Did) 232 pnt.; 5. Lykke/Eugen (Den) 164 pnt. Op twee ronden: 6. Boelke/Schulze (W. Did.). De an dere koppels hadden vier of meer ron den achterstand. In totaal werd 2756 km afgelegd. Een Franse rechter heeft in Bor deaux de Belgische beroepswielrenners Herman van Springel en Julien Delocht een boete van ongeveer vijfhonderd gul den opgelegd wegens het gebruik van stimulerende middelen in de Ronde van Frankrijk. De Europese bokskampioen in het vedergewicht, de Brit Howard Winsto- ne, is door de Europese Boksunie van zijn titel vervallen verklaard omdat hij een gevecht om de vacante wereldtitel wil hebben met de Japanner Mitunori Seki. DEN HAAG De voetbalinterland tussen Nederland en Zuid-Slavië, woens dag 1 november in het Rotterdamse Stadion Feyenoord, wordt geleid door de Westduitse scheidsrechter Kurt Tschenscher. In 1963 leidde Tschen- scher de interland tussen Nederland en België en in 1965 trad hij op als arbi ter in de wedstrijd Zwitserland - Ne derland. Beide keren werd het Neder lands elftal verslagen. HILVERSUM De voetbalwedstrijd Nederland - Joegoslavië op woensdag 1 november a.s. zal niet door de NTS worden uitgezonden. Deze keer zal wor den volstaan met een beeldverslag van tien minuten, dat op de wedstrijdavond van 22.35 - 22.45 uur op de beeldbuis wordt gezet. O 0 Centrale training voor de komende voetbalwedstrijd tegen Zuid-Slavië: v.l.n.r. Sjaak Swart, debutant Jan van Gorp, Coen Moulijn en debutant Henk Houwaart. Nog een keer probeerde de Nederland se kampioen de vermoeidheid weg .e drukken maar verder dan 47 carambo les kwam Scholte niet en in de zestien de beurt kon hij de keu ontmoedigd losschroeven. „Had ik maar een paar uur kunnen rusten. Ik was zo goed in vorm", treurde Scholte. 0 Henk Scholte: verlies O voor hem bestonden. Nauwelijks een kwartier later was het echter mis. Toen had de Eindhovenaar ontdekt dat de banden van deze biljarts, die op pompeuze gouden voeten rusten, afslaan en herinnerde hij zich ook plot seling dat hij met door hem versmade Franse compositieballen speelde. Van dat moment af ging alles verkeerd voor Scholte, terwijl Galvez, die de inzinking bespeurde, juist beter ging spelen. Met een serie van 117 legde de Spanjaard In de negende beurt de stand werd toen 251-78 Scholte op de slachtbank. ÜÉBEL VEENENDAAL Op de laatst gehouden bestuursvergadering van de Veenendaalse korfbalvereniging SKF. hebben de bestuurders op voorstel van de heer K. Heikamp een coach aangesteld voor het eerste twaalftal van de vereniging. De keus is gevallen op de penning meester van SKF en oud-speler van het eerste team, de heer P. de Jong, die (voor het eerst in het twaalfjarig bestaan van de club) deze „titel" gaat dragen. Ongetwijfeld heeft het feit, dat SKF 1 momenteel in de tweede klasse van de KNKB nogal moeilijk meedraait, belangrijk bijdragen tot dit bestuurs besluit. Piet de Jong kwam het meest voor deze functie in aanmerking, doordat hij „vrij goed op de hoogte is van de mentaliteit van de le-twaalftalspe lers". Hopelijk worden de prestaties van de Veenendalers door zijn coachen aanmerkelijk opgevoerd. VEENENDAAL De eerste uitga ve van SKF is er vorige week niet in geslaagd om tegen koploper Allen Weerbaar tot een positief resultaat te komen. Er werd wederom minder nauwkeurig geplaatst en de schotvaar digheid, die enkele weken geleden leek terug te keren in het Veenen daalse team, was totaal zoek. Dit wa ren dan ook de factoren, welke de 1-6 nederlaag tegen A.W. tot een feit maakten. Zaterdag a.s. speelt SKF 1 wederom thuis tegen Vogel 1, welke match om 15.30 begint. Een gelijk spel moeten de Veenendalers o.i. wel kunnen beha len tegen de gasten, die vorige week verrassend Aurora versloegen. Het tweede team is zo langzamerhand ongenaakbaar. Hoewel de ploeg afgelo pen zaterdag op het Panhuis verbeten moest strijden voor de beide punten te gen Huizen 1, werden de gasten toch met 9-5 verslagen. Ook SKF 2 speelt dit weekend weer thuis. De opponent is de derde uitgave van DVS. Onze prognose is een over winning voor de SKF-ploeg. Het programma vermeldt verder de volgende wedstrijden: Sparta 2—SKF 3, SKF 4—SKF 5, DVS 1 jun.—SKF 1 jun., DVS 2 jun.—SKF jun. 2. De uitslagen van de wedstrijden van de SKF-jeugd waren als volgt: Samos ASKF A 32, Meeuwen A SKF B 1—0, DOS C—SKF C 3—0, Tel star—SKF D 2—1, SKF E—Arena C 0— 0. Programma voor zaterdag a.s.: RDZ A—SKF A, Avanti A—SKF B, Geldria D—SKF E. MILAAN. De Italiaan Ettore Cas toldi heeft woensdag op de Vigorelli- wielerbaan in Milaan met een tijd van 1 uur 31 min. en 39.8 sec. het wereld record op de 100 kilometer achter han delsmotoren verbeterd. Het oude re cord was sedert 1965 met een tijd van 1.33.26.2 in het bezit van de.Fransman Henri Damasse. Dat er wel enige feilen aan het ma teriaal kleven bleek ook in de openings partij van favoriet Jean Marty, die te gen landgenoot Marcel Hibon ingeval len voor de Oostenrijker Johan Scherz weliswaar slechts elf beurten nodig had, maar voor zijn doen bijzonder slecht speelde omdat de ballen hem voortdurend uit de anders zo zekere handen liepen. Wanneer Marty met een hoogste se rie van 68 tevreden moet zijn is er iets aan de hand want juist het 47/1 is zijn favoriete spelsoort. De Franse kam pioen had gehoopt in deze openingsron de een paar wereldrecords aan de ge nereuze organisatoren van Marseille, die ter propagering van de biljartsport in de op een kathedraal lijkende grote zaal van het Palais de la Bourse voor iedereen open hof houden, te kunnen offreren. Maar de topprestaties, die er nu uitkwamen zijn het predikaat „re cord" nauwelijks waard. Ook de poging van Tonny Schrauwen om tegen de de buterende 25-jarige Japanner Nobuaki Kobayashi de 27/27 van Marty en de 117 van Galvez naar een wat hoger ni veau te tillen, lukte slechts gedeeltelijk. Want hij was in tien beurten uit en dus staat het record sinds woensdagavond op dertig. Overigens heeft de wereldbiljartbond blijk gegeven weinig aan de belangen van de spelers (amateurs) te denken door toestemming te geven om met acht deelnemers vijf dagen te spelen terwijl voor een dergelijk toernooi vier dagen normaal is. Nu komt het toeval lig goed uit wanneer Berardi alsnog komt. Met het oog daarop heeft men de ronde van vanmiddag naar de avond verschoven en kan men nu de anders vrije zaterdagavond benutten. Maar wanneer de Argentijn onver hoopt toch van de reis moet afzien, is de ontwrichting van het speelschema nauwelijks meer te overzien. Jun. Al, afd. A: BVCUW, HollandQuick, Victoria HMS, LVVDOVO, SaestumVe«- nendaal. Afd. C: Actif—Candia, SEC—SDO, CDN EMM, AltiusDesto. District Amersfoort Jun. A3, afd. A: Scherpenzeel ABDC B. Afd. C: Scherpenzeel BHVC E. Jun. B2, afd. B: Amsvorde aScherpenzeel a. District Veenendaal Jun. A n, afd. A: HDS A—Musketiers A, DOVO B— DVSA A, Veenendaal BRenswoude A, Valleivogels AVRC A, Candia B GVVV B. Jun. A III, afd. A: VRC BAdvendo A, Candia C DOVO D, Valleivogels B—Merino's A. Jun. B II, afd. A: Veenendaal aMusketiers a, DVSA a Kulan a, GVW aCandia a. Afdeling B: VRC aRenswoude a, RK Unitas a— GVW b, HDS a—Advendo a. Afdeling C: Veenendaal b—DVSA b. Jun. B III, afd. A: Candia c—DOVO d, DOVO c- ,n- dia d, Musketiers b—De Merino's b, VRC b—GVVV d. Zuare straffen geëist ROTTERDAM De grote aandacht die de publiciteitsmedia aan homofie len hebben besteed en de pogingen voor hen een beter begrip op te wekken, hebben een geweldige agressie opge roepen, zo meent de Rotterdamse advo caat mevr. mr. De Kat-Presser. Ook de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. Bos, vindt dat de „ver draagzaamheidsacties" van publici teitsmedia een averechtse uitwerking hebben gekregen. „De man In de straat blijft ze vieze kerels noemen". Deze opvattingen over homofilie en publiciteit uitten beide juristen gisteren in verband met de berechting van een jeugdbende, die het o.m. op homofie len had voorzien. De bende opereerde in Rotterdam-Zuid vanuit een kelder aan de Waldenburg. Hun werden in braken, vooral in kantines van sportvel den, en berovingen ten laste gelegd. De mannen werden b.v. in urinoirs aangevallen, vaak met een mes be dreigd en van geld en andere zaken be roofd. Velen deden geen aangifte, aldus mr. Bos, omdat ze „boter op het hoofd hebben". Tegen zes jongelui, tussen de 19 en 22 jaar, die aan de berovingen hebben meegedaan, werden gevangenisstraffen geëist, variërend van een jaar en ze ven maanden jeugdgevangenis tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis. Tegen twee daders die alleen bij inbraken waren betrok ken hoorden een straf van negen maan den gevangenis met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. De officier mr. Bos, die opmerkte dat de meeste verdachten een „rot jeugd" hebben gehad en dat eigenlijk ook de ouders terecht moesten staan, merkte t.a.v. homofielen nog op dat de over heid tot taak heeft homofielen te be schermen. „Ook deze mensen hebben recht op een plekje onder de zon."

De Vallei | 1967 | | pagina 13