Veenendaals dagblad A.R.P. maakte met motie Roolvink het leven zuur Buiten WIJ D '66 boekte in Oost-Flevoland grote winst V-raad keurt elke bestandsseheiidmg af Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Wet Ziektekosten door Kamer aanvaard Weer spion in Duitsland gepakt inde Dijk nu écht dicht Athenagoras sliep nacht voor ontmoeting paus in ons land Vredesresolutie in Senaat V.S. FOTO-MAGNAAT IN ARREST Vogelhuis (I) VEEL FELLER ZONDER HAAKJES GEEN ZEKERHEID KINDERBIJSLAG BIJ VERKIEZING ADVIESRAAD EXPERIMENT MET AUDITIEVE WAARSCHUWING AUTOMOBILISTEN Jongen redde baby uit icagentje op kanaalbodem Weer 2 Starfighters van Duitsland verongelukt ZETELS PER JAAR HEEFT RUIM ÉÉN OP DE TWINTIG N.S. 'ERS BEDRIJFSONGE VAL Enkele buien Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di.t do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 26 OKTOBER I967 4le JAARGANG SCHIPHOL Kort na elf uur gister avond is de Griekse patriarch Athena goras, vergezeld van een vijftiental bis schoppen en van zijn gastheer op reis, de president directeur van Olympic Airways. Onassis ,in het KLM-vliegtuig uit Zürich op Schiphol aangekomen. Eerder op de avond was daar reeds een Boeing-straalvliegtuig van Olympic Airways geland, waarmede de patri arch morgen naar Rome zal vliegen om daar zijn historische ontmoeting te hebben met de paus. Aanvankelijk zou het gezelschap zich in Zürich aan boord van de Boeing be geven, doch daar hing gisteravond zo veel mist, dat het vliegtuig uitweek naar Schiphol. Aangezien in Zurich nog een KLM lijnvliegtuig aan de grond stond, kon de patriarch met zijn reis genoten zich gisteravond nog naar Schiphol begeven om de nacht in Am sterdam door te brengen. Vanmorgen om acht uur is het Griekse gezelschap van Schiphol naar Rome vertrokken. Af in de negentiger jaren begon x Hans Freiherr von Berlepsch in het slotpark van Seebach met het ophangen van nestkasten en dit sloeg bij de sentimentele Duitse natuur vrienden machtig aan, zodat omtrent de eeuwwisseling in grotere tuinen en bossen al heel wat aan de woning voorziening voor de holenbroeders, wintervoedering en de aanleg van broedbosjes werd gedaan. Men betrok zowel nut en schade als aesthetica bij deze noviteit. In de loop der tijden werden er heel wat verbeteringen aan gebracht en verschenen er nieuwe modellen op de markt, zodat geleide lijk de oorspronkelijke, uit één blok geboorde kastjes verdwenen. Ze waren zwaar en onpraktisch. Dat ze nochtans de tand des tijds behoorlijk konden doorstaan, blijkt wel uit het feit, dat uit de beginperiode der Kröllers er nog altoos een in de laat ste jaren van de tweede wereldoorlog intact was op de „Hoge Veluwe", d.w.z. ongeveer 40 jaar in weer en wind! Tegenwoordig bekijkt men deze vorm van vogelbescherming met een ander oog. Bosbouwkundig bezien is het van belang een zo gevarieerd mo gelijke vogelpopulatie op te bouwen, want in een bos met slechts enkele insekten-etende soorten, kan uiter aard slechts een zeer beperkt gedeel te van de insektenfauna worden op geruimd. Ook zal een eenzijdige zang vogelbevolking veel minder attractie bieden dan een rijk gemengde. Ik zag bijv. op ons Nationaal Park allengs de spreeuwen en koolmezen de overhand krijgen en ook elders ervoer men dit, zoals we morgen zullen zien. 26 oktober '67 A. B. WIGMAN KARLSRUHE De eigenaar van een reeks grote fotozaken van West- Duitsland is gearresteerd, op verden king van spionage voor Oost-Duitsland, zo heeft de officier van justitie van Karlsruhe meegedeeld. Hanns-Heinz Porst, eigenaar van 50 Photo-Porst winkels, is gisteren in Neu renberg aangehouden en zit in voorar rest. Bijzonderheden over de zaak wer den niet verstrekt, zodat niet vast staat of de arrestatie verband houdt met het oprollen van twee spionage-netwerken in Bonn op 11 oktober. Porst was de zevende van spionage verdachte arrestant van de laatste twee weken. Een woordvoerder van Porst in Neu renberg zei, dat de arrestatie van de eigenaar verband scheen te houden met een belastende verklaring van een gewezen werknemer van Porst, Alfred Pilny. Pilny, een 50-jarige corrector uit Neurenberg, is op 18 oktober gearres teerd op verdenking van langdurige contacten met het Oostduitse ministe rie voor staatsveiligheid. Porst (44) wordt er eveneens van verdacht verraderlijke betrekkingen te hebben onderhouden met het Oostduit se ministerie. Porst's naaste medewerker, Dieter Reiber verklaarde tegen de pers dat hij ervan overtuigd was dat de beschuldi gingen tegen zijn chef ongegrond wa ren. 0 Drie stemmingen had de Leersumse gemeenteraad gisteravond nodig om de opvolger aan te wijzen van wet houder Van der Valk, die zijn functie neerlegde in verband met verhuizing naar Amersfoort. Het werd uiteindelijk de heer A. Takken, socialist en partijge noot van de heer Van der Valk. 0 Met de kleinst mogelijke meerderheid viel in de raad van Kesteren het be sluit niet in beroep te gaan bij de Kroon inzake een woningkwestie die de gemoe deren in deze Betuwse gemeente nu al weken beroert. 0 In de komende herfstvakantie vol gende week brengt het Veenen- daalse jeugdwerk „de Instuif" weer een uitgebreid filmprogramma. 0 ln Kesteren kwam gisteren ook een archeologische werkgroep van de grond. 0 In Veenendaal bereikte men bij de bouw van het nieuwe politiebureau een mijlpaal toen de vlag op het hoog ste punt kon worden geplaatst. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de Algemene Wet (bijzon dere) Ziektekosten zonder hoofdelijke stemmine en bijna geheel ongewijzigd aangenomen. Alleen de Staatkundig-Gereformeerde Partij en de Boerenpartij waren tegen. Dit wil niet zeggen, dat de Kamer bijzonder vriendelijk is geweest tegen mi nister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid). Een nogal scherpe motie van een partijgenote van de anti-revolutionaire minister, mejuffrouw J. van Leeuwen, werd aanvaard. De motie werd aangenomen met 89 tegen 45 stemmen. Tegen waren de VVD, en SGP, de Boeren en de heer Jongeling. De drie confessionele rege ringspartijen waren verdeeld. Van de KVP stemden negen leden tegen, xan de CHU vijf en van de AR één (de heer M. W. Schakel). Mejuffrouw Van Leeuwen vroeg een verdere verzwaring van de premielast te voorkomen door voor 1969 de verhou ding tussen de bijdragen van de over heid en de inkomsten aan premies te herzien. Dit zou al dan niet moeten ge beuren in samenhang met verschuivin gen in het geheel van sociale verzeke ringen. Deze motie was veel fellre dan die welke zij aanvankelijk had ingediend. Daarin had mejuffrouw Van Leeuwen gevraagd een zwaardere premiedruk te gen te gaan, hetzij door een verschui ving in de verhouding tussen de bijdra gen uit de schatkist en de opbrengst aan premies, hetzij door verschuivingen in het geheel van voorzieningen. De aanvankelijke en de uiteindelijke motie waren ook ondertekend door drs. A. D. W. Tilanus (ch) en de heer J. H. J. Maenen (kath.). De heer P. Jongeling (gpv) zei te recht dat deze motie „politiek een beet je pikant was". „Het volgend jaar komt het bedrag voor de A.YV.Z. op de begroting van sociale zaken. Dan kan de Algemene Begrotingscommissie kijken of er door verschuivingen iets aan de bijdragen van het Rijk moet worden toegevoegd. De wet zal dan echter wel moeten ver anderen, omdat er nu in staat dat de schatkist 475 miljoen gulden geeft". De belangrijkste verandering in het wetsontwerp kwam eigenlijk van mi nister Roolvink, want hij stelde voor om de haakjes voor en achter „bijzon der" te laten vallen, zodat de wet zal gaan heten: Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Ook de K.V.P.-er mr. J. Th. M. de Vreeze boekte een succesje. De Ka mer nam een amendement van hem aan, waarin werd vastgesteld, dat in het buitenland verblijvende Nederlan ders onder de wet zullen vallen. Een ander amendement, van de heren Nypels (D'66) en mr. J. C. Rietkerk (lib.) om de verpleging in ziekenhuizen en sanatoria uit de A.W.Z. te halen, werd met 47 tegen 84 stemmen verwor pen. De overige amendementen wer den afgestemd of ingetrokken. Bij het debat bestond de indruk dat mejuffrouw Van Leeuwen de zaak scherper had gesteld dan zij wilde. Haar fractieleider, mr. B. W. Bies heuvel, moest twee keer te hulp komen om te zeggen dat de motie alleen de ge legenheid wilde openlaten om straks met de minister te praten over de vast stelling van de premie voor 1969. „Zij is zo geformuleerd", zei mr. Biesheu vel, „dat de bewindsman er zijn eigen accenten kan inleggen". Hij vond het niet verstandig zich nu al uit te spreken over de hoogte van de rijksbijdrage voor 1969. Dan kunnen de financiële omstandigheden geheel anders zijn. De heren Maenen en Tila nus waren het geheel met deze wat merkwaardige uitleg van de anti-revo lutionaire fractieleider eens. Minister Roolvink zat ook met de mo tie in zijn maag. Aanvankelijk had hij gezegd, dat hij haar naast zich neer zou leggen. „Ik kan niet beloven dat in de eerstkomende jaren de bijdrage uit de schatkist wordt verhoogd, zeker niet als de financiële omstandigheden niet be ter worden". Toen mr. Biesheuvel wat olie op de golven had gegooid, draaide de heer Roolvink ook in een iets andere rich ting. Oppositieleider drs. J. M. den Uyl gnuifde: „De eerste versie van de mo tie was onduidelijk, de VVD zou hier dan ook hebben voorgestemd. De twee de versie vraagt een duidelijke uit spraak van de Kamer om straks meer geld uit de rijkspot te halen. Daar zijn wij dan ook, in tegenstelling tot de li beralen, voor". De motie was het gevolg van het te leurstellend antwoord, dat minister Roolvink dinsdagavond had gegeven. „Een weinig serieuze behandeling van deze wet", was gisterochtend de reactie van de socialist mr. Th. J. A. M. van Lier. Minister Roolvink had gisterochtend nog wel moeilijkheden met de heer Maenen. Deze was het helemaal niet eens met de gedachte om de bijslag voor het eerste kind geleidelijk af te breken. „Ik weet echt niet of het zo ver komt", zei minister Roolvink, „ik wacht het advies van de SER af. Men moet echter de moed hebben om deze zaak aan de orde te stellen, ook al weet men dat niet overal de vlag zal worden uitgestoken". DEN HAAG De minister van Eco nomische Zaken heeft aan „Nether lands Gulf Oil Production Company", gevestigd te Wilmington (Delaware/ VS) vergunning verleend voor het instel len van een verkenningsonderzoek op het continentaal plat. De vergunning geldt voor een gebied ter grootte van ongeveer 14.719 vierkante kilometer. De Ringdijk rondom de toekomstige polder Zuidelijk Flevoland is dicht. Gisterochtend om half elf gooiden de arbeiders juichend de laatste schep zand in het gat. Eigenlijk had dit vorige week woensdag al moeten gebeuren in aan wezigheid van koningin Juliana. De storm die de dag daarvoor over ons land raasde, gooide echter roet in het eten. De dijk werd beschadigd en het laatste gat, dat aanvankelijk nog slechts enkele meters breed was, werd door het water tot een breedte van zeventig meter uitgeschuurd. Tot gisteren zijn de dijkwerkers be zig geweest met het herstellen van de schade. DRONTEN Het oostelijk deel van het nu tienduizend inwoners tellen de Oostelijk Flevoland heeft gisteren de dertien leden voor de Adviesraad van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders gekozen. UTRECHT De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid W(SOV) zal binnenkort op Rijks weg 12 (Den Haag Utrecht) ter hoog te van Linschoten een begin maken met de wetenschappelijke begeleiding van een proef met auditieve signalering. Philips Nederland NV heeft deze nieuwe weg-voertuigcommunicatie in twee jaar tijd ontwikkeld, waarbij het mogelijk is door een vaste installatie langs de weg en een ontvanger in het voertuig de weggebruikers met gespro ken woord te benaderen en informaties van velerlei aard te geven. De autobestuurder op de weg wordt overstroomd met een grote hoeveel heid visuele informatie. Omdat bij dit visuele opnemingsvermogen van de weggebruiker de gavarengrens vaak wordt benaderd, heeft Philips een an der soort communicatie gezocht via de auditieve weg. Philips heeft bij dit systeem gekozen voor de zogenaamde ringleidingen. De zenders heeft men om vele redenen la ten vervallen. Bij Linschoten is nu op de weg als het ware een vierkant van 1,2 km lengte ontstaan, dat omsloten is door een kabel onder de grond die het gehele vierkant omsluit. Komt de weg gebruiker met zijn ontvanger, in deze „lus" terecht, dan krijgt hij enkele malen een bepaalde boodschap (opge broken wegen, opstoppingen of glad heid) te horen die op een bandopname apparaat is vastgelegd. Philips gebruikt bij deze proef een speciale zend- en ontvangtechniek, waarbij het system zodanig is ontwik keld dat het in een bepaalde rijrich ting informatie kan overdragen. Het is echter ook mogelijk in twee rijrich tingen afzonderlijke informatie te ge ven. Voorlopig zullen 15 patrouillewagens van de Porschegroep van de Rijkspoli tie en de Wegenwacht met ontvangap paraten worden uitgerust. De beman ningen zullen tegelmatig rapport over hun bevindingen uitbrengen. NEW YORK De Veiligheidsraad heeft woensdagavond in spoedzitting met algemene stemmen de schendingen van het bestand tussen Egypte en Is raël veroordeeld en geëist dat de gevechten in de Suez-kanaalzone onmiddellijk worden gestaakt. De resolutie, een comprimis tussen die van de VS en van de Sovjet-Unie, gaf uiting aan het leedwezen over de verliezen aan mensenlevens en de materiële schade bij de recente gevechten. De resolutie werd ingediend na langdurige besprekingen door de Japanner Senpin Tsoeroeaka, de president van de raad in oktober. BREDA De zestienjarige Eddy Jansen heeft gistermiddag in Breda een acht maanden oud jongetje uit het wa ter gehaald. Het kind zat vastgebonden in een wandelwagentje dat naar de bodem van een kanaal was gezonken. Door middel van mond-op-mond-be ademing werd de baby weer tot bewust zijn gebracht. Terwijl de moeder de eenden aan het voeren was, was het wagentje langs een talud in het vuile water van de Mark gerold. De moeder, die niet kon zwem men en enkele voorbijgangers, probeer de tevergeefs het kind en het wagentje te vinden. Eddy Jansen had tenslotte, onder water zwemmend, succes. Een Israëlische officier kijkt door een verrekijker staande in een voor uitgeschoven post aan de oostelijke oever van 't Suezkanaal naar de branden op de westelijk oever in de Egyptische olie opslagplaats. Zij onderstreept de „noodzaak dat strikt de hand gehouden wordt aan de resolutie voor het staken van het vuren" welke door de rarfd in juni werd aan genomen tijdens de zesdaagse Arabisch- Israëlische oorlog. Nadat de resolutie was aangenomen sprak de secretaris-generaal Oe Thant de raad toe over de noodzaak het korps waarnemers langs het kanaal uit te boei den. Hij zei dat de negen waarnemings posten langs het kanaal op het ogen blik een bezetting van 43 man hebben. Zij hebben echter geen middel om in de lucht of te water waarnemingen langs het 140 km lange kanaal te doen. Over deze kwestie pleegt hij overleg met generaal Odd Bull. Hij stelde voor de sterkte van het korps op 90 man te brengen, het aantal posten op beide oe vers van het kanaal te verdubbelen en vier kleine patrouillevaartuigen ter be schikking te stellen voor gebruik in het kanaal, de Bittermeren en de aangren zende wateren. Verder wilde hij dat op elke oever twee kleine helikopters ge stationeerd zullen worden. Oe Thant had eerder de raad mee gedeeld dat het door het ontbreken van V.N.-toezicht op zee onmogelijk was vast te stellen of de Israëlische torpe- doboot.jager Eilath zich in Egyptische wateren bevond, toen ze zaterdag met raketten tot zinken werd gebracht. De branden in Suez zijn na achten veertig uur zwoegen voor het grootste deel bedwongen en de laatste vuurhaar den zullen in de loop van vandaag wor den geblust, zo schrijft het Egyptische semi-officiële blad Al Achram. Volgens een voorlopige beoordeling van de eco nomische gevolgen van het Israëlische bombardement van dinsdag zijn er nog voldoende brandstofvoorraden en ziet het er niet naar uit dat tot rantsoene ring moet worden overgegaan, aldus 't blad. Al Achram meldt voorts, dat er niet alleen in Port Said, maar ook in Alex- andrië Russische oorlogsschepen ver wacht worden voor een „vriendschaps- bezoek". Ze zullen vrijdagmorgen arri veren. WASHINGTON Op de vliegbasis Luke in de Amerikaanse staat Arizona zijn woensdag twee Duitse Starfighters neergestort. De piloten konden zich red den, zo is op de Duitse ambassade in Washington vernomen. Op de basis worden piloten uit de Bondsrepubliek opgeleid. Het Pentagon stelt een onderzoek in naar het onge luk. Het ongeluk is volgens een later be richt gebeurd op 70 km van de basis tijdens een formatievlucht. De Duitse luchtmacht heeft nu sinds 1961 in totaal 75 van deze toestellen verloren, waar bij 37 piloten om het leven kwamen. Het is de tweede maal dat in Ooste lijk Flevoland een adviescollege (een soort gemeenteraad) voor de landdrost dr. ir. W. M. Oploo werd gekozen. In percentages luidden de uitslagen (met ernaast de percentages van de jongste Kamerverkiezingen): CHU/ARP 33,6 34,6 PvdA 18,8 21,8 KVP 17.6 18.3 D'66 13,8 3,5 VVD 10.7 10,2 GVP 3.6— 2,6 Er werden gisteren 4194 stemmen uit gebracht, waarvan 4167 geldige. Ongel dig waren 1,9 procent van de stemmen. Bij de Tweede-Kamerverkiezingen in februari van dit jaar was de opkomst groter; toen werden 4255 stemmen uit gebracht, waarvan er 4206 geldig wa ren. De zetelverdeling in de adviesraad is nu als volgt (tussen haakjes de oude aantallen): CHU/ARP 5 (5), PvdA 3 (3), KVP 2 (3), D'66 2 WD 1 (2). Het GVP slaagde er ook ditmaal niet in een zetel te verwerven. UTRECHT Bij de Nederlandse Spoorwegen komen elk jaar zo'n 1500 ongevallen voor, waarbij het personeel persoonlijk letsel oploopt. De aard van het letsel kan variëren van /licht tot do delijk. Alleen al dit jaar verloren tot nu toe 13 man het leven bij ongelukken. In 1964 waren 1843 NS'ers bij bedrijfs ongevallen betrokken, een jaar later waren dit er 1563 en in 1966 waren het er 1497. In procenten van het totale personeelsbestand (dat elk jaar in om vang afneemt) waren de cijfers resp. 6,4. 5,5 en 5,4 pet. Wanneer we ons tot 1965 bepalen, constateren we dat het ongevallenpercentage bij de Duitse spoorwegen aanmerkelijk hoger ligt, n.l. 10,5, maar bij de Belgische spoor wegen aanzienlijk lager 2,3 pet. In België is men al gedurende een lange reeks van jaren bezig het spoor wegpersoneel veiligheidsbewust te ma ken. Bij N.S. is men sinds enkele we ken bezig met een veiligheidsactie om te proberen het aantal ongelukken te rug te dringen. Daartoe is een specia le sectie „Persoonlijke Veiligheid" in 't leven geroepen. Het eerste hulpmiddel daarbij is een trein, die onlangs in gebruik is geno men. WASHINGTON De democratische senator Mike Mansfield, een van de bekendste „vredesduiven", heeft met steun van nog 35 senatoren, in de Ame rikaanse Senaat een ontwerpresolutie ingediend, waarin president Johnson verzocht wordt te pogen de volkeren organisatie zover te krijgen dat zij handelend optreedt om een einde te maken aan de strijd in Viëtnam. De 36 senatoren, democraten zowel als republikeinen, willen dat Arthur Goldberg, de leider van de Amerikaan se delegatie bij de V.N. van de Veilig heidsraad een uitspraak probeert te krijgen over een Amerikaanse ont- werp-resolutie, die 20 maanden geleden bij de volkerenorganisatie werd inge diend maar nog steeds niet ;s bespro ken. Volgens deze ontwerp-resolutie moet de Veiligheidsraad onder meer aandringen op onderhandelingen op korte termijn zonder voorwaarden vooraf, tussen de regeringen van de landen, die betrokken zijn bij het con flict in Viëtnam, met de bedoeling een conferentie te beleggen die moet zorgen voor toepassing van de Geneefse ak koorden van 1954 en 1962 om zo tot een blijvende vrede in Viëtnam te komen. Aanneming van de ontwerp-resolu tie van Mike Mansfield door de senaat schept echter geen enkele verplichting voor Johnson. Pen oceaanfront dat behoort bij een diepe depressie in het zeegebied tussen IJsland en Schotland passeer de in de nacht van woensdag op don derdag ons land. Plaatselijk viel hier bij 1-3 mm regen. De depressie veroorzaakte boven Ierland, Midden- en Noord-Engeland, Schotland en de Noordzee stormach tige winden, langs onze kust nam de zuidwestelijke wind tijdelijk tot hard toe. Achter het front wordt geleidelijk iets koelere en enigszins onstabiele lucht aangevoerd met hier en daar een bui. Hierin komt het komende et maal weinig verandering. De middag- temperaturen zullen ongeveer dezelf de waarden bereiken als donderdag of iets lagere.

De Vallei | 1967 | | pagina 1