Oorlog en muze Jury: Jan Cremer tóch bekronen Rechtstreeks tv uit Rusland Beurs van Amsterdam Hoofdfondsen gedrukt VANAVOND MORGEN - en TELEVISIEPROGRAMMA'S FINANCIËLE NOTITIES Binnen Verto veel te doen Lager disconto België Ook Oostenrijk t PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE =1 T.V. LANGENBERG 7: Vagina 2 DONDERDAG 26 OKTOBER 196/ 20 Tenslotte vond mademoiselle een ogenblik, waarop ze de predikant kon vertellen, dat het mevrouw Inwald ten zeerste speet, dat ze zelf niet had kunnen komen, omdat ze zich niet goed voelde. Onderwijl wierp Pauline snel een blik in de hele omtrek in de hoop Amadeus in de tuin te ontdek ken. Maar hij was nergens te zien. Eugenie stiet haar zusje met haar el leboog aan. „Hij is hier niet. We zijn voor niets gekomen." „Wacht even!" fluisterde Pauline. „Ik vind, dat we nu maar naar be neden moeten gaan," opperde de do minee. „Jullie blijven hier natuurlijk koffiedrinken. Wie van jullie is de musicienne?" „Zij," antwoordde Eugenie dadelijk en ze wees naar Pauline. „Zo bent u dat? Ik heb u vaak ho ren spelen. U bent van top tot teen een kunstenares. Ik zou 't heel aan genaam vinden, als u zich bij ons musicerend kringetje zou willen voe gen om ons bij te staan." „Ik weet niet, hoe lang we hier nog zullen blijven. Ik geloof niet langer dan veertien dagen." „Dat is heel jammer," sprak hij en haar de weg wijzend, liep hij naar beneden. Daar stond een deur open. Pauline zag in een kamer een wijdopen reis- valies en wat rondslingerende man nenkleren. Oom Theo sloot die deur. „Mijn zoons zijn juist op bezoek ge komen." sprak hij. „Ik weet niet, waar ze nu naar toe zijn gegaan. Franz vertelde me, dat er iets aan zijn auto gerepareerd moest worden en ik denk, dat Amadeus met hem mee is gegaan, om te zien wat er ei genlijk aan mankeert. Ik denk zeker, da+ ze tegen de koffie terug zullen zijn." Nauwelijks hadden ze rondom de notehouten tafel plaats genomen, of de twee jongemannen stapten de hal binnen. „Wie zou er hier zijn komen opda gen?" sprak een luide joviale hoge stem. „Vrouwelijke visite?" En enige seconden later verschenen Franz en Amadeus in de kamer. Franz was niet zo lang als Amadeus, maar wat hij bij deze laatste verge leken aan lengte te kort schoot, haal de hij in door zijn omvang. Zijn hoofd was rond, zijn wangen en nek waren dik, gezellig spekkig, zoals men dit bij Zwitsers vaak waarneemt. Zijn oren stonden een eind van zijn sche del en zijn glad geschoren bovenlip was lang en beweeglijk. Hij had de grote ogen van zijn vader, doch zij misten die eigenaardige niet wereld se uitdrukking. Hij kon praten van de ochtend tot de avond zonder een ogen blik zijn mond te sluiten, een vermo gen, dat hem na zijn falen aan de universiteit eerst naar een kantoor en vervolgens als een handelsreiziger de straten had opgedreven. Hij had iets vertrouwenwekkends in zijn optreden, een soort ongekunstelde natuurlijk" heid, die hem tot een aangenaam metgezel maakte. „Zo... zo... zo...!" groette hij de be zoekers. „De prinsessen zijn dus naar de hut gekomen. Bij Methusalem! Er gebeuren af en toe toch nog wonde ren. Als ik dat geweten had! Ik had een paar heerlijke chocolademonsters in mijn auto, maar ik gaf die aan de jochies, toen ik door het dorp reed." „Neem een stuk taart, Franz," sprak zijn vader en hij fronste het voorhoofd. „Taart! Natuurlijk! Dat is het re cept van Babettli. Maar als ik een steen in de kersen vind, dan zal ik 't haar betaald zetten." Eugenie giechelde van plezier. Ter wijl Franz aan het doorratelen was, keek Pauline met een geheime, bran dende nieuwsgierigheid naar Ama deus. Hij scheen haar blik te ontwij ken, maar zij onderzocht iedere lijn van zijn gezicht. Ze hield van zijn voorhoofd, van zijn haar, van de kleur van zijn ogen, van zijn magere, maar stevige hals, van zijn zo bruikbare, maar sierlijk gevormde handen. Ie der van zijn bewegingen sprak van een onbewuste trots. Zijn gesloten heid wees op een reusachtige reserve kracht, die haar een geheimzinnige vrees inboezemde. Zijn kalme ogen deden onwillekeurig aan blauwe stil staande wateren denken, rimpelloos en vreemd diep, de ogen van een dichter, een denker, een kunstenaar. Maar hoe konden ze glimlachen! „Waarom zou hij enige notitie van me nemen?" vroeg Pauline zichzelf af. „Hij is zo buitengewoon en ik ben maar zo'n gewoon kind. Waarschijn lijk heeft hij niets dan minachting voor mij en voor ons allemaal. Wat zijn we dan ook eigenlijk? Hij heeft geleefd en zoveel geleden, terwijl wij dag in dag uit hetzelfde leventje slij ten, gewone dingen doen, alsof wij. de Inwalds, de enige mensen op aar de waren." Hij luisterde naar Franz, terwijl hij een stuk koek tussen zijn vingers ver kruimelde. Hij keek haar zelfs niet aan. Maar toch het boekje... Haar boekje! Als een golf van verrukking welde 't in haar op, het besef, wat hij geschreven, wat hij haar toever trouwd had, hoe hij in dit boekje zijn diepste innerlijk voor haar had bloot gelegd, voor haar alleen. „Als je me vraagt waarom, dan antwoord ik, omdat..." Ze werd door een hartstochtelijk verlangen aangegrepen om alleen met hem te zijn, om alles te zeggen, wat ze dacht en voelde. Had ze maar de gave gehad om ombelemmerd te spreken, om in haar ziel te graven, om haar gevoelens bloot te leggen, om de geliefde man te doen voelen, wat er in haar omging! Kon ze haar hart maar wijdopen maken, om hem de toegang te verlenen, de toegang naar de heiligste verborgenheden van die tempel, die hij als een keizer be treden mocht! Franz' levendige tong, zijn spran kelende conversatie deden allen lachen. Amadeus luisterde zonder eni ge kritiek uit te oefenen. Hij scheen een bijzondere sympathie te hebben voor Franz' manier van spreken, een sympathie die hem ertoe dreef, Franz bij tijd en wijle nog op te zwiepen, zodat hij een vurig debater werd. Nu zwiepte hij hem op, om over de in tellectuele elite te spreken. „Ja wij!" sprak Franz. „Wij zijn de limiet. We zijn zo trots op onszelf en toch ook weer zo vol van valse be scheidenheid." Zonder te weten waar het discours hem naar toe kon voeren, ging hij opeens van „wij" naar „zij" over. „Alles, wat de intellectuele elite doet, doet ze uit eigen belang. Maar zij zorgen er wel voor, dat het niet die indruk maakt. Ze willen zich uit geven voor mensen, die royaal van opvatting zijn. Maar ze zijn juist kleinzielige kereltjes in alles wat ze voelen, doen en denken. Ze zijn altijd sceptisch. Ze spreken, alsof ze de sleutel tot de objectiviteit bezitten. „Men zegt, - men mag aannemen, - men mag van de veronderstelling uit gaan", dat zijn de formules die ze altijd gebruiken. Ja, zulke onpersoon lijke formules gebruiken ze altijd. „Men mag nooit oordelen." Maar ik zeg, dat iemand altijd het recht heeft, om voor zichzelf te oordelen. Maar zij missen juist het vermogen, om van dit recht gebruik te maken. Het is een feit, dat die intellectuele elite geen karakter heeft en het ware ge voel en de ware smaak voor zichzelf mist. Hun smaken wisselen, maar die zijn altijd van anderen geborgd. Hun fijne gevoelens zijn vals. Als je ze beetpakt glijden ze als glibberige vis- E sen uit je handen. (Wordt vervolgd) E iiiiimiiiiiimiiii 3644. Prof. Dubois liep naar de vensters en de anderen volgden hem. „Zien jullie dat?!" riep hij verbaasd uit. „Die rode gloed is helemaal verdwenen. Alles baadt zich nu in een helder wit licht!" Inderdaad zelfs op de bodem van het gasmeer, onder de ijskorst leek alles te gloeien in een ondefinieerbaar rustgevend licht zoals de Aardlingen nog niet gezien hadden op Pluto, ,,'t Is net alsof de Zon is opgegaan", mompelde Buck onder de indruk.„En het vreemde is, dat het licht zich heeft verspreid nadat Sandra de witte halter tevoorschijn bracht en die elektrische ontlading oversprong naar het zwarte symbool in Arends hand!" „Let nu op lui!" riep Dubois glunderend als een klei ne jongen met een lang begeerd stuk speelgoed. „Ik ga de actie-radius van deze toverstaf eens beproeven!" Hij strekte zijn arm weer plechtig naar de oever en riep: „Alle machines terugtrekken naar de oever van het meer en boven in gelid opstellen!" De gelederen der machines sloten zich inderdaad aaneen en rolden lang zaam weg in de richting waaruit zij gekomen waren.... 11. Rechter Tie heeft de overlijdensakte weer in zijn mouw gestoken. Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt een nader onderzoek noodzakelijk. „Hoe laat denkt u dat ze gestorven is, meneer Wang?" vraagt hij. „Dat is niet te zeggen, Edelachtbare", antwoordt de lijkschou wer. „Het lijk is nog warm en de ledematen zijn slap, maar in dit broeierige weer, in een gesloten kamer..." Rechter Tie neemt voorzichtig de platte koperen doos van tafel. Deze heeft de vorm van een vijfhoek met stompe punten. Het koperen deksel vertoont een uitge sneden patroon van vijf in elkaar lopende spiralen, op één plaats doorbroken. Door de uitgesneden gleuven is een bruin poeder zichtbaar, waarmee de doos is gevuld. „Is dit niet een wierookklok?" vraagt de lijkschouwer. „Inderdaad", antwoordt Rechter Tie, „het patroon is dat van de vijf gelukbrengende wolken. Elke wolk is aangeduid door een spiraal. Als de wierook aan het be gin wordt aangestoken, zal hij langzaam langs het pa troon verder branden, zoals een lont. De thee uit de om gevallen theepot heeft de wierook in het midden van de derde spiraal uitgedoofd. Laten we eens gaan kijken waar de huismeester en de kamenier blijven". De lijk schouwer volgt Rechter Tie naar buiten, en de Rechter vervolgt: „Als zij ons kunnen vertellen hoe laat de wie rookklok is aangestoken, kunnen we berekenen hoe laat mevrouw Ho zelfmoord pleegde of vermoord werd". 37. De oude verteller wees Tekko het vertrek waar hij de nacht kon doorbrengen en bracht onze vriend vervolgens naar de aanlegsteiger terug waar Tekko zijn bootje gemeerd had. Tot op het laatst probeerde de oude baas onze spokenjager nog tot andere gedach ten te brengen maar Tekko wilde onder geen voor waarden van zijn plan afzien. „Niets ervan!" lachte onze held, terwijl hij langzaam wegroeide. „Ik zeg je dat er geen spoken bestaan en vanavond kom ik terug om je dat te bewijzen. Adios!" In de beste stemming roeide Tekko naar de oever terug waar hij zijn bootje tussen het dichte riet schoof. En zijn humeur werd er niet slechter op toen hij even later zijn lunchpakket uitpakte. „Kijk eens aan!" glunderde onze vriend en hij nam een fikse hap van een met zoete melkse kaas belegde boterham. „De waard heeft goed zijn best ge daan. Hij dacht vast dat dit mijn galgenmaal was. Enfin, wat er ook gebeuren moge vannacht, één ding is zeker. Dit zal niemand, zelfs geen spook, mij meer kunnen ontnemen want ik eet alles op. Maar ik zou wel eens willen weten «waarom die spoken die iedereen kwaad doen dat oude kereltje nu juist met rust laten!" Tekko dacht nog een tijd over de hele spookgeschiede nis na en at intussen zijn hele mondvoorraad op. Suf gepeinsd en met de zekerheid dat het nog lang zou du ren voordat het avond was ging hij aan de oever in het riet liggen. En het duurde niet lang of Tekko sliep als een marmot. De tv-reportage van Leo Kool over Israël en de Arabieren, die de VPRO vorige week uitzond, heeft nogal wat stof doen opwaaien. Zoveel stof zelfs, dat de VPRO het onderwerp gister avond nog maar eens liet aansnijden. Eerst kwam Leo Kool vertellen, dat hij de reacties (waarin hem niet alleen gebrek aan objectiviteit en een bevoor oordeeld zijn ten opzichte van de Ara bieren, maar ook anti-semitisme, na zisme en communisme in de schoenen was geschoven) had voorzien, getuige de grote en begrijpelijke sympathie voor Israël in ons land. Hij vroeg zich echter af, in hoeverre de maker van een reportage rekening moet houden met de kennis die bij het publiek in zijn vaderland aanwezig kan zijn en met de daarop gebaseerde meningen. Ook wees hij erop, dat er volgens de Arabische visie al twintig jaar sprake is van een oorlogstoestand en niet van een vredestoestand die door de Ara bieren werd verstoord. Volgens mij was de omstreden repor tage inzoverre objectief, dat zij niet alleen naar aanleiding van de oorlog in juni, maar ook in een wijder histo risch perspectief duidelijk aantoon de, hoezeer hier twee volkeren lijn recht tegenover elkaar staan, wier verzoening nog lang op zich kan laten wachten. Leo Kool zelf ziet ook nog geen oplossing. Deze sombere conclu sie heeft volgens mij dan ook niets te maken met wat men hem allemaal in de schoenen heeft geschoven. Het ging hier om de constatering van een brok menselijke tragiek, die gisteravond al leen maar scherper gemarkeerd werd door de opmerkingen van drs. Van Praag (die liet zien, hoe anti-semitisch het anti-zionisme wel kan zijn) en die van Leo Kool (die de verdediging van Israël in de huidige situatie terecht noemde, maar bij de Arabieren wel degelijk argumenten zei te hebben ver nomen, die volgens hem op zijn minst moeten worden aangehoord, wil men iets van het probleem kunnen begrij pen. Drs. Van Praag zou de „twee identiteiten" graag rond de tafel zien zitten om te streven naar een confe deratie, een soort „erets Abraham"; Leo Kool ziet voorlopig nog geen uit komst. Beiden verlangen echter naar een vreedzame oplossing van het ge schil. En wie eigenlijk niet? Daarom was de extra-uitzending van gister avond toch niet overbodig. Jan Blokker liet in „Cinema" de oor log en de filmmuze hand-in-hand gaan. Via de Russische revolutie (Eisenstein) en de atoombom (Shindo en Kubrick) kwam hij bij Viëtnam, dat naar zijn mening al evenzeer tot ons avondje be hoort als Pipo en het weerbericht. Dit stukje filmgeschiedenis over de oorlog als geheel en de uiteenlopende visies van de makers van „Loin du Viëtnam" lieten duidelijk uitkomen, hoe gecom pliceerd de weg naar de vrede is. En hoe voortreffelijk de rubriek van Jan Blokker. J. v.d. K. AMSTERDAM De jury voor de Prozaprys 1967 van de gemeente Am sterdam (J. Phaff, H. U. Jessurun d'Oli- veira en Huug Kaleis) heeft in een brief aan wethouder W. Polak van kunstza ken geschreven het niet eens te zyn met het voornamen van B. en W. van Amsterdam om een nieuwe jury voor de toekenning van die prijs te doen samen stellen. De Prozaprijs 1967 is niet toegekend omdat de jury niet eensgezind was over de bekroning. Twee van de leden wilden Jan Cremer de prijs geven, de derde (Huug Kaleis) echter Renate Rubinstein. B. en W. onthielden zich daarom van een besluit en kondigden aan de Am sterdamse Kunstraad advies te zullen vragen over de samensteling van een nieuwe jury. De heren Phaff, Jessurun d'Oliveira en Kaleis schrijven de wethouder dat naar hun mening het college van B. en W. gewoon volgens het meerderheids rapport Jan Cremer met de prijs had moeten onderscheiden. Het besluit om de bestaande jury te ontbinden achtten zij een verwerpelijke inmenging in za ken waarover de overheid zich geen oordeel mag aanmatigen. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de Christelijk Historische Unie. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevar. progr. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Reforma tie: Vragen bij een Viering. AVRO: 20.05 Kunstkroniek. 20.30 Stereo: Het Residentie-Orkest en solist: klass. en mod. muz. (In de pauze: 21.10 - 21.40 Dat andere Duitsland, wat moeten we er mee, samenvatting). 22.20 Harpmuz.: Frans romantische werkjes. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.25 Venster op de heden daagse muz., muzikale lezing. 22.30 Stereo: Strijkkwartet: mod. muz. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd: koorzang en fanfare-orkest. 18.30 Nws en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.15 Spektrum: nws uit de protestants chris telijke organisaties. 19.30 Kerkorgelcon cert: klass. muz. Vooraf: vraaggesprek met de organist. 20.00 Wijd als de we reld: wekelijkse internationale oriënta tie in kerk, zending en oecumene. 20.10 Klass. en mod. gr.muz. 20.30 Stekker: steravondprogr. 22.20 Boekbespreking. 22.25 Mededelingen of gr.muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Harprecital: mod. muz. 23.00 Studio 2300: gevar. progr. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour- naa. STER: 19.03 Reclame. NCRV: 19.07 De Stormridder, TV-feuilleton (dl. 3). STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Act.rubr. 20.45 De Troost van je gezelschap, toneelstuk. 22.15 Bericht over Luther, documentair progr. NTS: 22.45 Journaal. 22.5023.15 Reportage kroning Sjah van Perzië. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Inburgeren: kleding en macht. 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 Peyton Place, TV-feuille ton. 20.45 Waarom zijn de onschuldigen zelf ook vaak schuldig?, TV-film. 21.35 Hier Parijs Hier Jan Brusse. CVK IKOR: 21.56 Dichterbij Amos: progr. rond de profeet Amos. STER: 22.26 Re clame. NTS: 2.30-22.35 Journaal. HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Li. gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Li. gr. muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Woordelijk... vandaag de dag. NRU: 9.00 Klass. operafragm. (gr.). (9.35-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (gr.). (11.00- 11.02 Nws.). 11.55 Beursber. NRU: 12.00 Blik op de wereld. 12.27 Med. voor land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Li. ork.- muz. 12.50 Recht en slecht. 13.00 Nws. 13.10 Act. VARA: 13.30 Voor de mid denstand. 13.35 Stereo: Japans Filhar- mon. ork.: mod. muz. 14.20 Wikken en wegen, lez. voor de consumenten. NRU: 14.30 Crisis in 't gezag, discussie. 15.00 Vliegende blaadjes, liedjespr. 15.20 Bui tenlanders over Ned., lez. 15.30 Noten- Festival: gev. muz.pr. (opn.). VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis, pr. voor thuis zittenden. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Nordring-Tour 1967: Li. muz.pr.; co- produktie van 7 Noordeuropese landen. 17.40 Informatie. Achtergronden en com mentaren. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Badinerie: li. klass. platen- pr. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.55 Overwe ging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huivrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Ste reo: Aubade: gevarieerd platenprogr. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.23 Vopr de landbouw; 12.27 Med. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.40 Act.; 12.50 De Bisschoppensynode in Rome). 14.05 Schoolradio. 14.30 Ste reo: Musiësta: li. gev. platenpr. TROS: 15.00 Klass. ork.-werken (gr.). 15.30 Uit de school geklapt, gespr. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Promenade ork. en zangsol.: Ned. muz. 16.30 Pr. voor de tieners. 17.15 Tango-orkesten. 17.30 Sportkompas. 17.50 Act. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Li. platenpr. (10.00 Nws.). NRU: 11.00 Nws. 11.02 Li. platenpr. VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Ons kent ons. (13.00 Nws.). 13.30 Help: gev. platenpr. TROS: 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.04 Van 2 tot 3 op III: nieuw platen pr. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Muziekkant- jes: li. muz. 16.00 Nws. 16.02 Operette- muz. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Gev. platenpr. voor automobilisten. DONDERDAG 26 OKTOBER 1867 DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Journaal (herh. v. gisteren). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Verkeersperspectieven in de Bondsre publiek. 11.35 Act. en muz. 12.00 - 13.30 Act. kron. 16.40 Joum. 16.45 - 18.00 Kin- derprogr. 18.00 - 18.05 Journ. (regionaal progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Cultureel progr. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Wedstrijdspel. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.05 Nws uit Noordrijn-Westfa- len. 18.10 TV-film. 18.25 Hier und Heute (18.50 - 19.00 Goedenavond). 19.10 TV- film. 19.40 Klein Noord-West Europees feuilleton.). 20.00 Journ. en weerbericht 20.15 Die Nibelungen (dl. 1). 22.20 Pro gramma over beat, pop, jazz en de jeugd. 23.05 Journ., commentaar en weerber. DUITSLAND II 17.45 Nws en weerber. 17.50 Wild West-film. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV- spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en act. 20.00 Forum. Aansl.: nws. 21.00 In kleu ren: Show-Chance: wedstrijd voor jeug dige talenten. 22.50 Nws, weerber. en act. HILVERSUM Woensdag 1 novem ber zal de N.T.S. via Intervisie en Euro visie rechtstreeks zyn verbonden met de Sovjet-Unie. Onder de titel „Een uur Sovjet-Unie" neemt zy dan van 9.55 tot 11 uur 's morgens het programma over dat de Russische televisie ter ge legenheid van de 50ste herdenking van de grote Russische Revolutie uitzendt. Een samenvatting van dit programma volgt 's avonds om 22.50 uur, evenals de rechtstreekse uitzending via Neder land 1. De uitzending komt uit Moskou en uit 24 andere plaatsen in Rusland. De Rus sische televisie wil namelijk in een uur tijds een zo gevarieerd mogelijk beeld van het leven in de Sovjet-Unie geven. Zo zal men de aardbol kunnen gade slaan, gezien vanuit een Spoetnik. Men kan getuige zijn van een oogoperatie, uitgevoerd in Odessa, en van een brui loft in Georgië. Men ziet ook hoe weten schapsmensen in het Latvianonderzoek- instituut werkzaam zijn bij het ontwik kelen van een nieuw middel tegen kan ker. Voorts is er een televisiecamera aangebracht in de cockpit van een vliegtuig, waarmee een Russische vlie ger een jubileumvlucht maakt. Came ra's staan tenslotte nog opgesteld op tal van andere punten in de Sovjet-Unie. De Russische televisie heeft aange kondigd dat zij de kijkers zal meevoe ren naar alle delen van de Sovjet-Unie, zowel naar de Oeral en de Baltische kust, als naar Centraal Azië en de kust van de Pacific. MHlIHIIIMIIIIItlllllllllltlll Fonds Vorige koer» Iste not. Nederland 1966-1 7 105% 105'/» Nederland 1966 64 99% 99% Nederland 1967 6 97 A 97 A Nederland 1965-1 51 95% 95% Nederland 1964-1 54 91% 91% Nederland 1964 5 89% 89% Nederland 1958 44 89% 89% Nederland 1964 L4i 95 95 Nederland 1959 i |44 87% 87% Nederland 1963-1 44 84 84% Nederland 1961 4 84% 843/4 Nederland 1953 34 81% 81 Ned. staffell 1947 34 71% 71% Nederland 1951 34 89% 89% Nederland 1953 1-2 34 83% 84 Nederland 1950 1-2 34 74% 74'/» Nederland 1954 1-2 34 76'/» 77 Ned. grootb. obl. 1946 3 82% 82% Ned. dollarlng 1947 3 88 88 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 87 87 id. 30-jar. 1958/'59 4è 87% 87% H.V.A.-mijen ver. a. 116% 117 A.K.U. H. 61.1 60.6 Delimij. f. eert. 89.6 88.3 Hoogovens n.r.c.v.a. 104 Philips gem. bezit v. a. 112.2 111.7 Unilever c.v.a. 106.7 106.1 Dordtsche Petr. a. 658 651 Kon. Petr. f. a 142.5 140.8 H.A.L. a. 90'/« 90% Java-China p. n.r.c.v.a. 176 175% K.L.M. a. 255 258 Rotterd. Lloyd a. 147 150 Scheepvaartunie a. 133% 132% Bk v. Ned. Gem. •65-1 54 94% 94% Nat. investeringsb '65 54 95'/» 95'/t Fr.-Gron. Hyp.b. dw 6 94% 94% Westl. Hyp.b. u 5 87*/« 87 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 126% Bijenkorf 6 99% 99% Co-op Ned. r.spaarbr. 145'/» Ned. Gasunie 51 95% 95% Philips dir. 250-100 '51 4 82»/4 Pegem 1-2 1957 6 97'/» 97»/» Pgem 1957 6 96% 96>/> K.L.M. 15-jarig 5 93»/4 93% Ned. Spoorw. 57 1-2 44 91 91 A.K.U. f 1000 44 88% 88V1 Gelder Zonen v. 41 88% 89% Hoogovens 5) 109»/4 109'/» Alg. Bank Ned. a. 234% 234% Amrobank f 20,— a. 46.9 47.2 Nationale Ned. eert 614 608V* Ned. Credietb. aand. b. 177% 177»/» Ned Middenstand 1 88 88 (Slotkoersen van gisteren) Slavenburg's Bank a. 177 177V* Albert Heyn a. 10454 1043 Amstel Br n.r.c.v.a. 366 366 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 207% 20714 Blaauwhoed a. 103 101 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 86 85 Bols Lucas a. 189 186 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 43214 432 Brocades-Stheeman a. 823 Buhrmann-Tetterode a. 467 465 Bijenkorf mr.c.v.a. 633 626 Calvé c.v.a. 740 Drentsch-Overijs. Houth. a. 116 118 D.R.U. a. 298 296 Elsevier's Uitgeversmij. a. 290.8 291.5 Erdal mij. v. wasverw. a. 505 504 Excelsior metaalbuizen a. 6514 6614 Fokker a. 434 43014 Gazelle Rijwielfabriek a. 175 173 Gelder Zonen, van a. 111 10914 Gist- en Spiritusfabriek a. 407 40C Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 124 121 Heineken's Bierbr. aand. 572 582 Holec aand. 177 17614 Internatio aand. 285 286 Kon. Ned. Papierfabr. a. 158 159 Kon. Ned. Textielunie eert. 54 54 Kon. Zout-Ketjen n.r.c.v.a. 776 K.V.T. (kon ver tap) aand. 300 Meteoor Beton a. 9314 94 Misset, Uitgeversmij. a. 260 260 Naarden Chem. tabr. a. 458 465 Naeff gebr. a. 146 14714 Nedap ned. app.fabr. aand. 142 141 Ned Kabelfabrieken aand 298 292 Nelle, wed. J. van aand. 346 343 Nyma n.r.c.v.a. 25 25 Nijverdal-ten Cate a. 95% 9514 Overz Gas. nat. bez. v.a.f. 100.6 99 Pal the a. 6414 6314 Pont Houthandel a. 176 174 Reesink en Co. a. 157 153 Scheveningen ExpLmiji. a. 38 38 Schokbeton aand. b. 207 207 Schol ten Carton en Pap. a. 256 260 Schuppen Sajetfabriek a. 90 91 Simon de Wit aand b. 398 398 Spaame ver. bez.500-100 a. 645 644 Technische Unie a. 248 247 Thomassen/Dr.-Verbl. La. 101 100.5 Twentsche Kabelfabriek a 362 360 Ubbink-Davo a. 1414 15 Unilever 1000 cert. 7c.pr. a. 110 110 Veenendaalsche stoomsp. a. 197 197 Ver. Machinefabrieken a. 176 177 Ver Touwfabrieken c.v.a 147 150 Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoord a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Zwanenberg-Organon f. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij. a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb. f. Interbonds Ipb. f. Vastgoedbeifonds part. t Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int. Nickel Cy Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert General Motors cert Kennecott Copper cert Phillips Petroleum cert R.C.A. cert. 61*/. 60»/* Republic Steel cert. 44A 44'/» Shell Oil cert. 68% 68 Standard Brands 10 a. cert. 36% 36*/* U.S. Steel (10) cert. 433/i 43»/* Wool worth cert. 2V!\ 28% Bank v. N.G. '58 1-2-3 4i 87s/* 87 tf Nat Bk v Midd.Kr. '66 7 102A 102'/4 British Petrol. 1966 7* 104V» 104% Ned. Gasunie 1966 84 IOO'/j 100V* Rott. Rijn Pijpl.mij. 54 104»/« 100 Berghuizer Pap.fabr. 44 95% Grasso's Kon. Mach.f. 53 91 Meteoor beton 5! 79V» Stokvis en Zonen 4l 87 87'/t Thomassen'Dr.-Verbl. 44 107 107V» Bredero vast goed a. 155 153 Calvé cum.pref.wd.nr. eert 145 Edy emaille a. 92 Krasnapoisky, f. a. 65 65 Lips en Gispen eert 115 VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 141.90; Unilever 106.30; Philips 113.10; A.K.U. 61.20; Hoogovens 104.50. 156 154 57 57 490 488'/« 163 164 384.5 748 71 71 Vs 771 770 665 665 642 642 181.1 180.5 224.7 223.1 214.4 213.9 402 404.5 99.6 99.2 60% 59% 112% 112% 29 29'/4 52>/« 52«/« 45 45 34»/« 34% 65'/t 65% 48'/» 48% 86V4 85V« 168V« 167% 108 107% 85«/« 84'/4 45% 44'/4 60'/» 6OV4 AMSTERDAM 25 oktober Vrijwel alle internationale waarden hebben vandaag direct bij de opening gedrukt in de markt gelegen. Dit door slechts geringe verkopen van het publiek in 'n zo goed ais lege markt. Speciaal Kon. Olie was flauw op 140.70 tegen een voorgaande slotprijs van 142.60. Dit in navolging van de koersdaling met l'/i dollar van dit olie-aandeel dinsdag in Wall Street. Unilever daalde 80 cent tot 106 en AKU 4 dubbeltjes tot 60.80. Philips beet goed van zich af op 112.20 (112.10). Hoogovens was 1 gul den in reactie met een advieskoers op 103 na de zeer vaste stemming van de beide voorgaande beursdagen. Kon. Zout/Organon brokkelde verder af tot 154.80 (155.20). Deli-maatschappij moest bijna 1 gulden van de gisteren behaalde koerswinst afstaan op 89. Na het in de grond boren door Egyp te van de Israëlische torpedobootjager zijn dinsdag de olie-raffinaderijen van Egypte bij Suez door de Israëliërs in brand geschoten. Deze gebeurtenissen zijn mede van invloed geweest op de stemming van dinsdag in Wall Street alwaar de markt flauw sloot op enkele uitzonderingen na. Philips, Unilever en KLM sloten in New York wel iets ho ger, doch dit kwam er vandaag in Am sterdam niet uit De handel in de hoofdfondsen was wederom zeer ge ring. De gebeurtenissen in het Midden- Oosten beheersen de markt. De koer sen van de internationale waarden we ken niet veel af van die gedurende de voorbeurs. De scheepvaartsector kon zich we derom niet aan koersdalingen onttrek ken. Scheepvaart-Unie daalde ruim 1 punt tot 132. Van Nievelt echter lag goed gedisponeerd in de markt. Van de cultures boekte HVA 'n half punt winst op 117. De staatsfondsenmarkt gaf nog steeds geen herstel te zien. De 7 pet leningen waren wederom lager. Veranderingen van enige betekenis kwamen er in de internationale waar den niet meer voor. De handel bleef zeer kalm. Kon. Olie verbeterde zich nog tot 141, terwijl Deli-Maatschappij de markt verliet op 89.30. In de eerste periode boekte Amev een forse koerswinst van 23 punten op de aangekondigde aandelenemissie met claimrecht. Smits' Kleding was 4 pun ten lager niet af te komen op het ver lies, dat de directie verwacht voor het lopende boekjaar. Nutricia en Ind. Mij. Zutphen verbeterde ieder 5 punten. Chem. Naarden ging 7 en Heineken 10 punten omhoog. Voor KLM werd 3 gul den meer betaald. Bijenkorf Beheer daalde 7 en Albert Heijn 2% punt. Vijf tot tien punten lager waren Gelderland- Tielens, Kloos, Mijnbouwkundige Wer ken, Kondor, Ned. Melk-Unie, Ned. Kabel, Geveke. ROTTERDAM De voorzitter van de raad van commissarissen van de Vereenigde Touwfabrieken te Rotter dam, mr. J. J. Fokma, is persoonlijk gematigd optimistisch over de toe komst van het bedrijf. Mits de concen tratie van de fabrieken wordt uitge voerd en verder de uiterste zuinigheid bij de bedrijfsvoering wordt betracht, kunnen de drie hoofdafdelingen van het bedrijf, oogstgarens, staaldraad en vloerbedekking, winst opleveren. Er zijn thans twee besluiten geno men, te weten over de fabriek te Maas sluis en over de directie. De fabriek te Maassluis is groten deels gesloten, waarbij het personeel teruggebracht is van 450 man tot circa 70 man. Onder de ontslagenen zijn 130 buitenlandse arbeiders. De afvloeikos- ten van het personeel bedragen ver moedelijk 3/4 tot een miljoen gulden en zullen ten laste van de vrije reser ves worden gebracht. De verhuizingskosten zijn nog niet te schatten. Een groot deel van de vaste activa in Maassluis kan worden ven- kocht. Besloten is de touwfabricage in Maassluis te concentreren, maar de uit voeringsbesluiten zijn nog niet alle ge nomen. Wanneer onvoldoende perso neel beschikbaar zou zijn kan wellicht een deel der produktie, dat niet aan de waterweg gebonden is, naar België worden overgebracht. Door deze maat regelen kan het verlies van Maassluis geleidelijk worden opgeheven, terwijl de resultaten van de overige fabrieken kunnen verbeteren, te meer daar de omzet nauwelijks onder de sluiting te lijden zal hebben. Het tweede besluit betrof de benoe ming door de buitengewone aandeel houdersvergadering van de heren C. Bosman en ir. J. M. Matthijsen tot di recteuren, die resp. de leiding van het gehele produktieapparaat en de leiding van de organisatie, effeciency, research en planning op zich nemen. Tezamen met de huidige directeur mr. J. Bos man, die met de commerciële en finan ciële leiding is belast, zullen deze drie heren de directie voeren, ieder gelij kelijk bevoegd. BRUSSEL België heeft opnieuw het disconto verlaagd en wel met een kwart procent tot 4 procent. Dit is de vijfde discontoverlaging van dit jaar. Begin februari werd het disconto ge bracht van 5 1/4 op 5 procent, eind maart op 43A procent, half mei op 4V* procent en half september op 4 1/4 procent. De discontoverlaging is be doeld om de economie te stimuleren en de investeringen aan te moedigen. WENEN In Oostenrijk is gisteren de officiële bankrente met een half procent verlaagd tot 3 3/4 procent. Op 17 april werd het disconto met een kwart procent verlaagd. op <*■»■- 1 .J AMSTERDAM, 25 okt. Contante prijzen Londen 10.00V410.003/4, New York 3.59%—3.59s/», Montreal 3.35 A— 3.35 A, Parijs 73.31—73.36, Brussel 7.24' U 7.24s'4, Frankfurt 89.77—89.82, Stock holm 69.44%—69.49'/», Zürich 82.86', t— 82.911/», Milaan 57.75%—57.80Vi, Kopen hagen 51.79%— 51.84'/», Oslo 50.23—50.28. Wenen 13.893/»13.903/4, Lissabon 12.47% —12.49.

De Vallei | 1967 | | pagina 2