Leersums raad nam er de tijd voor Na drie maal stemmen werd A. T akken (PvdA) wethouder „Ja of nee" komt pas over drie dagen Vlag in top van politiebureau Films voor de jeugd in herfstvakantie Foto van de maand van „Camera Obscura" Ruste&fffiS RAIFFEISENBANK VEENENDAAL Directrice van bejaardenhuis benoemd Bevolkingsonderzoek in Scherpenzeel Ds. Jonkers in beginsel naar Renswoude Veel schade door inhaalfout AGENDA BURGERLIJKE STAND EDE VEENENDAAL STANDPUNTEN GENERATIE Ds. IJtsma behandelde oude bouwstijlen FORMEEL RADICAAL Tijdens de Raiffeisen-Spaarweek ontvangt iedere nieuwe spaarder een premie van f 2,50. Bovendien wordt iedere bezoeker een aardige attentie aangeboden. spaarbank en alle bankzaken Hoogstraat 2 Tel. 10956 Dokter Slotermaker de Bruïneplein 27 Te L 10746 DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 SCHERPENZEEL. Tot directrice van het in aanbouw zijnde bejaarden centrum te Scherpenzeel is benoemd mejuffrouw A. Hartog uit Zeist. Mej. A. Hartog is 44 jaar oud en momenteel werkzaam in een psychopatische in richting te Zeist. VEENENDAAL. Bij een aanrij ding, die gistermorgen op de Stations straat te Veenendaal plaatsvond, werd een personenauto van voren helemaal in elkaar gereden. De heer J. H. kwam in z'n vrachtwagen van De Klomp. Op een gegeven moment wilde hij een aan de rechterzijde van de weg stilstaande tractor links passeren. Toen hij echter juist links naast de aanhangwagen van de tractor was, kwam een personenau to hem tegemoet. Bovendien reed de tractor langzaam weg. Door krachtig remmen trachtte de heer H. nog achter de tractor te komen, maar een botsing kon hij niet voorkomen. De personen auto werd van voren zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. EDe Geboren: Jacob, z.v. J. Soe- tendaal en A. J. van Voorst; Mecheli- nus J., z.v. M. C. Verhoeks en A. G. Schoutema; Sylvia, d.v. A. H. van Riessen en W. van Ruler; Adrianus J. z.v. H. Ploeg en G .Zondag; Burt, z.v. B. Abrahamse en C. J. Brandenburg; Maria J., d.v. L. J. Bierman en C. Dokter; Martin G., z.v. W. Overeem en H. M. Kattenbroek; Erik G, z.v. G. G. Overbeek en M. van 't Hof; Jo hannes, z.v. J .Blankespoor en B. Nij- hof; Aalberta, d.v. H. van den Brink en J. van den Brink; Emanuel, z.v. T. D. Doerrleben en A. Pesik; Yvonne A., d.v. H. M. Ruitennberg en E. A. L. Veenendaal; Jan A., z.v. L. J. van den Berge en W. C. van Norden; Marinus, z.v. E. van Voorst en M. C. van Dijk; Martijn M., z.v. H. A. van Randwijk en H. J. Tempelaar; Teunie, d.v. M. Janssen en A. Heiwegen; Harold T. J. z. v. J. Jansen en T. J. Verstegen; Frits Karei, z.v. F. K. Melgers en W. Hulsteijn; Cornélie J., d.v. C. J. de Bruin en J. M. van der Helm; Monique d.v. H. Beerdsen en A. ten Veen; Yo- landa, d.v. H. Schut en J. van Hars kamp; Jeannette Y.. d.v. J. Kennis en H. Maas; Cornelia, d.v. C. Schuurman en H. Hoen; Hendrikus, z.v. E. Vlas- tuin en G. Snellen; Michiel, z.v. J. G. van Alphen en H. M. Moeliker; Jean nette, d.v. G. van Roekei en M. Bleijen- berg; Tamara M., d.v. T. M. Schalkx en J. C. van der Er reien; Jan, z.v. H. van Eldik en W. Z. Schut; Arisje, d.v. A. Nab en W. C. Hardeman; Margot d.v. A. Lagerwerf en W. D. Mast; Jan netje B., d.v. J. C. Jansen en W. E. van Stralen; Augustinus J., z.v. A. Titarsole en E. J. Nikijuluw; Jan, z.v. E. J. Hardeman en A. P. Stoel. Ondertrouwd: Johannes P. Huibers en Gerritje Doornkamp; Wouter van Maanen en Hendrika Brons; Jan de Nooij en Pieternella A. G. Jansen; Jo hannes M. de Ridder en Cornelia W. M. Konings; Leendert P. Kooien en Gesina L. Zomer; Simon Eijgenraam en Aaltje G. Vlastuin; Johannes van Manen en Petra D. Teunissen; Woute- rus G. van der Garde en, Tony M. Steinmeier. Getrouwd: W. van den Brink en C. Nap; C. van de Voort en R. C. C. van Dijk; M. Kampert en E. van Dee- len; L. C .Weppelink en K. Timmer; F. B. Melgers en E. L. Deij; G. van Dijk en M. van Voorthuizen; R. van Zanten en I. J. M. van Berkel; B. Smith en J. F. van Wensveen; E. J. H. van Munster en S. Vermeeren; F. van Voorthuisen en G. J. Corts; Overleden: Bastiaan de Groot, 62 jr.; Hendrikje van der Zand geh. gew. m. G. de Wit, 87 jr.; Gerritje Kennis geh. gew. met Hol, 77 jr.; Willem Bastiaan, 77 jr.; Trientje Ouwinga e/v IJ. Dou- ma, 32 jr.; Cornelis J. van Vliet, 88 jr; Nicolaas Weijsenfeld, 72 jr. ADVERTENTIE WAAR STAAT EEN OLIFANT OP? Op het dressoir van tante, op een versierde kist in de piste en... Ja èn op de flessen heerlijkste oude of jonge jenever die men zich denken, drinken kanl V Heden, donderdag Korenbeurs 20 uur: Hearing A.R.- raadsfractie. Trefpunt, 20 uur: Ouderavond Rijk van Gaasbeekschool. OVERBERG Christelijke School, 19.30 uur: Lezing met films voor Overbergs Belang. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Ridder Pardaillan". Morgen, vrydag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Ridder Pardaillan". TENTOONSTELLING Raadhuis Veenendaal tot en met 4 nov. dagelijks 918 en 1921 uur, zater dags 1417 en 1921 uur: Kunst- (Van een onzer redacteuren) LEERSUM „Dit is een grote verrassing voor mijZo reageerde de heer A. Takken (PvdA) gisteravond op zijn benoeming tot wethouder. Hij volgt zijn partijgenoot J. M. van der Valk op, die wegens een verhuizing voor zijn functie had bedankt. De I^eersumse gemeenteraad heeft overigens lang werk gehad om tot een definitieve keuze te komen. Pas bij de derde stemming werd de heer Takken gekozen. Toen na de tweede stemming nog geen enkele kandidaat de volstrekte meerderheid had behaald, moest bur gemeester mevrouw mr. C. M. s' Ja- cobs-des Bouvrie zelfs de gemeentewet raadplegen om aan de weet te komen wat haar nu te doen stond. „De twee kandidaten die de meeste stemmen ge kregen hebben, blijven over", zei ze uiteindelijk. „De raad moet nu tussen hen en keus maken". De zitting werd geschorst, zoals ove rigens al eens eerder op de avond was gebeurd, en de heren Takken en A. v. d. Bogert (Leersums Belang) verlieten de zaal, omdat de raad uit hen moest kiezen en zij derhalve niet mee moch ten stemmen. De heer Takken kwam met vijf stemmen als triomfator uit de bus; de heer Van de Bogert verenigde drie stemmen op zich en er stemden twee raadsleden blanco. De nieuwe wet houder heeft zijn benoeming nog niet aanvaard. Hij vroeg zijn beslissing eni ge dagen in beraad te mogen houden, omdat hij eerst overleg wilde plegen met zijn werkgever. Over drie dagen zal zijn besluit moeten vast staan en zal hij dit aan het college kenbaar moeten maken. Voordat de raad tot stemming over ging bracht de heer Van der Valk een discussie op gang. Hij wilde van elke fractie weten welk standpunt zij ten aanzien van de verkiezing innam. A. van de Bogert (Leers. Bel.) drie stemmen „Wat mijn fractie de P.v.d.A. betreft", zo zei hij, „kan ik meedelen, dat we graag weer een linkse persoon in het college willen hebben en dat ik daar om de heer Takken kandidaat stel...". Dr. J. C. C. Dell (Leersums Belang) zei enkel: „Wij zijn van oordeel dat de grootste fractie (Leersums Belang met 3 raadsleden, red.) in het college ver tegenwoordigd hoort te zijn, maar ik stel zelf geen prijs op het wethouder schap... De overige raadsleden achtten 't niet gewenst dat zij hun mening zouden uit spreken omdat het een geheime stem ming betrof. Ondanks aandringen van de heer Van der Valk bleven zij op dit standpunt staan, zodat men zonder verdere moti vering de stembriefjes ging invullen. De heer J. K. de Vries (CHU) keerde gisteravond voor het eerst na een vrij lange ziekteperiode weer in de raad te rug. Tijdens zijn afwezigheid werd hij vervangen door zijn fractiegenoot drs. A. G. M. Schapenk, die bij wijze van dank door de burgemeester werd toege sproken. „U bent het college tot gro te steun geweest". Aldus omschreef me vrouw s' Jacobs de werkzaamheden die VEENENDAAL Dinsdagmiddag hield de gereformeerde predikant ds. IJtsma voor de bejaarden een lezing met dia's over de Romaanse bouwstijl rond het jaar 1000. Hij behandelde ach tereenvolgens kerken met de basiliek- vorm, rondbogen, kruisgewelven, schil derwerk en overvloedige reliëfs aan de kapitelen en ingangen. Ds. IJtsma be gon de bejaarden de Ambrosiuskerk te laten zien, genoemd naar de bisschop van Milaan, gebouwd in 396. De zen dingsgedachte was toen al aanwezig en duidelijk merkbaar in de reliëfs. Zo liet spreker nog verschillende andere kerken zien, alle in dezelfde bouw stijl. Tot slot een paar kerken in Re naissance stijl; die stijl legt vooral de de nadruk op mooie verhoudingen. Volgende week dinsdag is de maan delijkse brei- en praatmiddag voor de dames. de heer Schapenk als plaatsvervangend wethouder heeft verricht. Zij richtte zich ook tot de heer Van der Valk, die bijna anderhalf jaar wet houder is geweest en verheelde daarbij niet dat zijn opvattingen vaak heftige discussies in het college te weeg brach ten. „Maar ondanks het feit dat we 't niet altijd met elkaar eens waren, zijn we toch tot resultaten gekomen... zo besloot zij haar speech. „Het ging hard tegen hard", zei wethouder De Vries nog, voordat de heer Van der Valk op zijn beurt het college bedank te voor de samenwerking die hij had ondervonden. „Het zou abnormaal zijn als een college het onderling altijd eens is. Ik heb de stem willen zijn van de jongere generatie... Over de verdere agendapunten, die in hoofdzaak van formeel belang wa ren, bleef de raad nog byna drie uur lang aan de praat. Een voorste! van de heer H. Slijkhuis H. Slijkhuis (V.V.D.) vuilnis (VVD) om de vuilnisstortplaats op za terdagmorgen van tien tot twaalf uur open te stellen, had de meest uiteen lopende reacties tot gevolg. Nadat bij na elk raadslid de vuilnisbelt met veel woorden zo ongeveer had omgekeerd, werd het voorstel tenslotte in stem ming gebracht en verworpen. De heer M. Lubbe (Leersums Belang) wilde echter nog niet van dit onderwerp afstappen en lanceerde opnieuw een voorstel, nu om de vuilnisauto een keer extra te laten ryden om grof vuil te laten ophalen. Dat haalde de eindstreep wel. De heer Slijkhuis vroeg vervolgens de aandacht voor de vastrechttarieven voor het gas, die volgens hem te hoog waren. Wethouder De Vries opperde de ge dachte om samen met de zes gemeenten die van de Nederlandse Gasmaatschap- p N.V. gas betrekken een actie tot verlaging van de tarieven te voeren. Met dit idee kon de heer Slijkhuis zich wel verenigen. Opnieuw kwam de wij ziging van de bouwverordening aan de orde. In de vorige raadsvergadering staakten de stemmen over een voorstel om de maximale bouwhoogte van 12 meter terug te brengen tot 9 meter, 't Zelfde voorstel werd nu met zes tegen vijf stemmen afgewezen. Het college had de raad geadviseerd een commissie te benoemen, die als ad vies-orgaan zou dienen „omtrent het gebruik en beheer van „Het Hof", zo als het in de stukken geformuleerd stond. Het Hof, een oude boerderij, is met financiële steun van de gemeente om gebouwd tot jeugdcentrum en er wor- A. Takken (P.v.d.A.) verrassing den regelmatig beatavonden gehouden. De heer Slijkhuis vroeg zich af wel ke taak die commissie zou moeten gaan uitoefenen. „Dat hoort u in de volgende vergadering", antwoordde de burge meester, maar de meeste raadsleden voelden niets voor dit argument. Eerst de taak weten, dan pas kiezen, zo was men van oordeel. Het voorstel zal in de volgende raadsvergadering evenals de taakomschrijving van de commissieleden opnieuw aan de orde komen. De heer Schapenk wilde tijdens de rondvraag een voorstel in stemming brengen om de wijze van notulering ra dicaal te bekorten. „Het is beschamend zo veel tijd de ambtenaren er nu voor moeten uittrekken", zei hij. De heer E. Homan (AR), die elke raadsverga dering over bijna elk agendapunt lang durig het woord voert, was tegen de aangekondigde wijziging. „Ik ben bang dat ik me zelf straks in die notulen niet meer terug kan vinden", was zijn me ning, die overigens bij niemand van de andere raadsleden weerklank vond. Het voorstel werd dan ook aangeno men. De heer J. F. Benink (WD) infor meerde naar de aanleg van de sportvel den voor de voetbalvereniging H.D.S. en naar de tennisbaan, die bestemd is voor Larsheim. „Het plan voor de voet balvelden is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, de vergunning is er... antwoordde de burgemeester. De heer A. Takken (P.v.d.A.) zei daar op fel: „De vorige raadsvergadering heeft u nog gezegd, dat er direct met de velden zou worden begonnen, zodra de vergunning er was. Ik vind het maar zielig... Wethouder De Vries verdedigde de handelswijze van het college met de stelling dat de technische dienst het bij zonder druk heeft in verband met de realisering van de bouwstroom. „De volkshuisvesting heeft nu eenmaal voor rang", zei hij en hij voegde eraan toe, dat naar zijn verwachting pas in het voorjaar van 1968 met de aanleg van de voetbalvelden begonnen zal worden. Na drieëneenhalf uur vergaderen liet de burgemeester de hamer voor de laatste keer vallen. De vergadering trok dit keer een ^rote publieke belangstel ling. Op de tribune werd zo enthousiast over de gemeentelijke probleemzaken meegepraat, dat de burgemeester en kele malen tot stilte moest manen. Na afloop zei iemand uit het publiek. „Ik het drieëneenhalf uur zitten luis teren, maar ik ben weinig wijzer ge worden.... VEENENDAAL. „De Instuif" or ganiseert tijdens de herfstvakantie, die volgende week maandag voor de mees te lagere scholen start, weer een aan tal ontspanningsprogramma's. Zowel 's morgens als 's middags zullen er in het verenigingsgebouw aan de Eiken laan een aantal jeugdfilms gedraaid worden, die voor alle kinderen tegen SCHERPENZEEL Van woensdag 22 tot en met vrijdag 24 oktober zal in Scherpenzeel het röntgenologisch be volkingsonderzoek weer plaatsvinden. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal er nu geen huisbezoek worden ge houden, maar krijgt iedere inwoner rechtstreeks een oproep. Het onderzoek (van de borstorganen, waarbij behalve naar longtuberculose ook naar andere afwijkingen zoals hartziekten, longtu moren en longkanker zal worden ge zocht) heeft alleen betrekking op per sonen die op 1 oktober 1967 15 jaar of ouder waren. Het onderzoek geschiedt niet meer, zoals voorheen, in lokalen, doch in een speciaal hiervoor ingerichte auto, die op het marktplein zal worden opge steld. Daar het belang van het onderzoek het best wordt gediend door een zo groot mogelijke opkomst, is de door de belanghebbenden te betalen bijdrage in de aan het onderzoek verbonden kos ten gesteld op een redelijk bedrag, nl. f 2 p. persoon, dat ter plaatse van de doorlichting dient te worden voldaan. Degenen, voor wie de betaling van deze bijdrage wegens bijzondere om standigheden te bezwaarlijk mocht zijn kunnen zich hieromtrent vooraf tot de gemeente-secretarie wenden. Werknemers van bedrijven, die reeds periodiek worden onderzocht vanwe ge een doorlichtingsregeling van het bedrijf zelf, behoeven desgewenst niet aan de oproeping voor het algemeen bevolkingsonderzoek gevolg te geven. Indien men om vorengenoemde of om andere redenen aan het onderzoek niet zal deelnemen, wordt men verzocht de oproepingskaart aan de gemeentese cretarie tijdig terug te zenden, zo mo gelijk onder opgaaf van redenen. 5 VEENENDAAL Op de okto- berbijeenkomst van de Veenen- daalse Amateur Fotografen Ver- eniging „Camera Obscura" werden de foto's besproken, die ingezon- den waren voor de onderlinge wed- strijd van september. Ditmaal wer- den de foto's door een vaste jury 5 thuis beoordeeld en van een rap- port voorzien met op- en aanmer- kingen. 5 Als beste foto van de maand kwam deze foto van de heer J. van 5 de Merbel uit Scherpenzeel naar voren. De foto is gemaakt met een 5 Mamiya 6x6 op een Tri-X film. 5 De sluitertijd was 1/500 sec. met diafragma f.16. De gebruikte ont- wikkelaar is atomal. De ingezonden foto is gemaakt op het formaat 30x40 cm en stelt een parlevinker voor. Tijdens het 5 gesprek met deze man, stopt hij 5 even om zijn woorden te overwe- 5 gen. Op dit moment knipte de fo- to graaf. betaling van f 0,35 toegankelijk zijn. De service aan de Veenendaalse jeugd gemeenschap gaat zover, dat om dit te kunnen verwezenlijken de eigen clubs, gedurende de herfstvakantie, gestaakt zullen worden. De filmprogramma's beginnen dins dag 31 oktober en worden woensdag 1 en donderdag 2 november voortgezet. Op alle dagen zal in de ochtend- en de middaguren dezelfde film gedraaid worden, zodat alle leerlingen van lage re scholen de gelegenheid hebben de drie verschillende films te gaan zien. De voorstellingen beginnen 's morgens om half tien en 's middags om twee uur. Dinsdag zal er een kleurenfilm, „Het grote circus", vertoond worden. De film geeft een indruk van de hele cir- cusromantiek, zoals die eigenlijk niet meer bestaat bij het hedendaagse cir cus. In feite krijgen de jongelui een vol ledig „ouderwets" circusprogramma op het witte doek, met acrobaten, clowns, kamelen, olifanten, leeuwen en alles wat er verder bij een echte cir cusvoorstelling hoort. Tijdens de voorstellingen, die op woensdag gegeven worden, zullen een aantal tekenfilms gedraaid worden. De jeugd krijgt zo de gelegenheid de ken nismaking met bekende stripfiguren als Mickey Mouse en Spanky te hernieu wen. Vooral ook door de afwisseling van de verschillende films zal het een programma zijn, dat de kinderen zul len waarderen. Donderdag wordt er weer een „lan ge" film gedraaid en wel „Taffy in de wildernis". Het is een film in fraaie kleuren over een jongetje, Taffy, en zijn olifant. Samen beleven ze een aan tal avonturen in de rimboe. Behalve het verhaal krijgen de jongelui ook een indruk van de planten en dierenwereld in de Tropen. VEENENDAAL Gisteren werd het hoogste punt bereikt van het in aanbouw zijnde politiebureau van Veenendaal. Men begon met 't inscha len van het dak. Ter gelegenheid van deze belangrijke fase in de bouw van het nieuwe politiebureau wapperde bo ven de steigers en het beton fier de na tionale driekleur. Er was nog een re den om dit feestelijke tintje aan te brengen. Niet alleen werd gisteren het hoogste punt van het nieuwe gebouw bereikt, men begon ook op het geplan de tijdstip aan het dak te werken. Tot nu toe verloopt de bouw van het nieu we politiebureau geheel volgens sche ma. Als er nu ook nog een niet al te strenge winter komt, zal het gebouw, geheel volgens plan. in augustus van het volgende jaar gereed komen. Dan zullen er wel meer vlaggen dan die ene van gisteren van het gebouw wapperen. RENSWOUDE. Ds. Jonkers uit Delft, op wie door de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Renswoude een beroep was uitgebracht, heeft gister avond tijdens de kennismaking met de gemeente in beginsel het beroep aan genomen. Voor de kennismakingsbijeenkomst bestond een goede belangstelling. Ds. Jonkers, die gedurende de oorlogsjaren predikant in het naburige Scherpenzeel was en dus voor vele Renswoudena- ren geen onbekende gaat aan het einde van dit jaar met emeritaat. 4DVF.R1 ENTIE Nitmm

De Vallei | 1967 | | pagina 3