Kiesinger tot Britten: „Geen overhaasting" KOSTBAAR PROTEST C»EL Arbeidsonrust in geheel Spanje groeiend Oost-Berlijn geeft geen antwoord Maakt u al rente op uw girorekening? Neen? Open dan nü een rente-girorekening met 31A% rente bij de Algemene Bank Nederland RUSSEN BOUWEN MEER RAKETSCHEPEN Formidabele maggi Goud-Vleesbouillon UJedstrijd nu fi.89 'leesbouillon Algiers Geen pauze in Vietnam MAGGI De Gaulle misschien over te halen PESSIMISME IN LONDEN Indonesië sluit ambassade ZES KINDEKEN VERGIFTIGD N azi-euthanasie kon worden gesaboteerd ppi VETO WAT? Grond gaf oude ilver schat si prijs SE VILLA MADRID MEER WINST ESSO Cubaanse en Chinese infiltratie in V.S. VEEL MEER WINST BIJ Massa-moordenaar GENERAL MOTORS overleden Wedstrijdformulier op élk pak JONGE JENEVER DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 LONDEN Niet met de vuist op tafel slaan en heel behoedzaam te werk gaan. Alleen op die manier kunnen we president de Gaulie overtuigen dat er geen andere mogelijkheid is dan Enge- land toe te laten tot de Europese Eco nomische Gemeenschap. Het zal een moeilijk en langdurig karwei zijn. Dit is de boodschap die de Duitse Bondskanselier Kiesinger in Londen heeft achtergelaten na zijn overleg met premier Wilson. Kiesinger is gisteren naar Bonn teruggereisd. Hij heeft gisteren op een bijeenkomst van de buitenlandse persvereniging in Londen uitvoerig over de Europese kwestie gesproken. Hij wond er geen doekjes om en hij ontkende vooral de mening in tal van Britse kranten dat hij lauw gestemd is over een Britse aansluiting bij de EEG. „Mijn regering zal doen wat zij kan om Engeland erin te krijgen", zei hij in uitstekend Engels en op zeer besliste toon. „Wij menen niet dat er door een aansluiting van Engeland een crisis zal ontstaan. Wij vinden een Britse toetreding belang rijk. Wij delen de bezwaren van Frank rijk niet", aldus de Westduitse kanselier. Door meer leden zullen er bepaalde moeilijkheden komen. Maar voor Kie singer overweegt het belang van een toetreding van Groot-Brittannië. Een crisis in de EEG zal er evenwel zeker komen wanneer een onzer hij be doelde natuurlijk Frankrijk een ve to uitspreekt, vervolgde hij. Dus, waarschuwde de Duitse rege ringsleider keer op keer: „Wees erg voorzichtig in de te volgen procedure." Daarom moeten ook alle problemen terdege worden besproken teneinde in de EEG tot het vereiste gemeen schappelijke standpunt te komen. Waar Kiesinger vooral zijn hoop op heeft ge steld om De Gaulle uiteindelijk mee te kunnen vermurwen, is het feit dat het overgrote deel voor een Britse aanslui ting is. Dat zal op den duur niet nala ten om indruk te maken op de Fran se president. Zo zit Engeland dus met de vraag: Wat moeten we nu doen? De regering- Wilson beseft heel goed dat er niets van Frankrijk is te verwachten, zolang De Gaulle aan het bewind is. Dat hij zich zal laten ompraten door de kracht van argumenten, zoals Kiesin ger meent, vinden velen in Engeland twijfelachtig. Zodra blijkt dat één argu ment is uitgeput zal De Gaulle zeker met een nipuwe hinderpaal voor de KIESINGER kalmpjes aan dag komen om Engeland de weg te versperren. De Franse president is niet van zins zijn machtspositie in Europa prijs te geven. Laat ons praktisch zijn, luidt de raad van een aantal bladen in Enge land: Doe een voorstel aan de EEG om een Europese reservevaluta te scheppen die de functie van het Pond Sterling kan overnemen, waar De Gaulle onoverkomelijke bezwaren te gen zegt te hebben. Eén blad vindt het zelfs geboden om met de Fransen te gaan praten over de mogelijkheid van een geassocieerd lid maatschap voor Engeland, zoals De Gaulle zelf heeft geopperd. In elk ge val dus positieve stappen ondernemen om de Fransen niet de kans te geven te zeggen dat Engeland zich niet Euro pees genoeg gedraagt. ADVERT ENTIb de harde mafras met alle comfort van een zachte! BREDA Op een landbouwbedrijf in de buurt van Breda is voor zeker tienduizend gulden aan zilveren mun ten gevonden. Tot nu toe zijn 119 mun ten uit de grond gehaald. Volgens vei lingmeester A. I. Verhage uit 't Zeeuw se dorpje Groede zijn de munten in de zeventiende eeuw geslagen in onder meer Zwolle, Midde'burg, Amsterdam en Utrecht. Hij heeft de munten in bewa ring en zal ze waarschijnlijk volgende maand in Middelburg veilen. De munten zijn gevonden door perso neel van het landbouwbedrijf. Zij lie pen er niet mee naar hun baas, maar naar de heer Verhage, die ook de „schat van Serooskerke" heeft geveild. De eigenaar van het landbouwbedrijf en zijn personeel willen anoniem blijven, onder andere omdat het personeel on rechtmatig heeft gehandeld. Het had de vondst van de munten onmiddellijk aan de eigenaar van het bedrijf moeten mel den. Een deskundige van het Koninklijk Nederlands Munten- en Penningkabi net in Den Haag, dr. J. van Gelder, zal hinnenkort de munten onderzoeken. Nina Warner Hooke (r), de schrijfster van „Sammy de zeehond" en andere dierenboeken, assisteert top-mannequin Celïa Hammond bij hei verbranden van 'n hermelijnen mantel van ruim 5000 gul den. Dit als een openbaar protest voor de televisie tegen het gebruik van dierlijk bont bij de vervaardiging van kleding. DJAKARTA. De Indonesische re gering heeft haar ambassade in Peking gesloten. Radio-Djakarta meldde giste ren dat het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken tot deze maatregel was overgegaan omdat de acht diplo maten die nu nog in de Chinese hoofd stad zijn, hun werk toch niet behoorlijk kunnen doen. ARCADIA. Zes kinderen van een rondtrekkend gezin van fruitplukkers zy'n gestorven aan vergiftiging door landbouw-insecticides. De toestand van het zevende kind, de drie jaar oude Dianne Richardson, is ernstig. De kinderen zijn ziek geworden na een middagmaal van bonen, rijst en grutten dat hun moeder de avond tevo ren had gereed gemaakt en in de koel kast had achtergelaten. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! MADRID De leiders van de Spaanse arbeiders, die proberen een massa-demonstratie te organiseren, maakten woensdag bekend dat de poli tie tussenbeide is gekomen en meer dan 100 personen heeft gearresteerd. De arbeiders deelden in klandestiene brochures mee, dat de politie maandag 63 mensen arresteerde, vorige week vrydag en zaterdag werden er meer dan vijftig gearresteerd. De leiders willen dat arbeiders aan staande vrijdag een mars zullen hou den van hun werk naar twee pleinen in Madrid, om uiting te geven aan hun misgenoegen over een aantal punten. Hun voornaamste klachten golden het minimum-inkomen, de vertegenwoor diging in de Cortes (parlement) en de „verticale" bonden van werkgevers en hoger personeel. De politie van Madrid geelde mee, dat de arbeiders versterking hebben gekregen van mensen uit andere stre ken. Klandestiene vakorganisaties deel den mee, dat maandag en dinsdag door de politie invallen werden gedaan tijdens verboden bijeenkomsten van arbeiders, comité's. Hierbij zouden in totaal meer dan zestig mensen zijn gearresteerd. De arrestaties begonnen vrijdag. Ju lian Ariza, die veel bekendheid geniet in arbeiderskringen, werd gearresteerd in een fabriek. Uit protest legden de arbeiders in deze fabriek zaterdagmor gen het werk neer. Vrijdag werden bij een samenkomst in een buitenwijk van Madrid nog der tig anderen gearresteerd. Vier mannen werden gepakt in een tehuis voor ar beiders, dat onder leiding van de pa ters Jezuïeten staat. Het gehele personeel ongeveer 1500 man van het gemeentelijk ver voersbedrijf van Sevilla heeft woens dag gedurende twee uur het werk neer gelegd. Van 6 tot 8 uur 's morgens reed geen van de bussen op de 24 lijnen van de stad. Iedereen moest te voet naar zijn werk. De staking was een protest tegen de langzaam verlopende onderhandelin gen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. Onlangs zijn de prijzen van het open baar vervoer met 50 procent omhoog gegaan, met het doel hogere lonen te kunnen betalen aan het personeel, maar de reeds maanden durende ioons- onderhandelingen hebben nog geen re sultaat gehad. Ongeveer 400 studenten zijn woens dagmiddag om twaalf uur uit protest uit de colleges gelopen. Zij protesteer den tegen vasthouding van enkele mede-studenten. Politieversterkingen verspreidden de groep. Volgens oogge tuigen zouden enkele studenten zijn ge arresteerd. NEW YORK De Standard Oil Company (New Jersey) heeft volgens voorlopige cijfers in de eerste negen maanden een winst gemaakt van 878 miljoen dollar (vorig jaar in dezelfde periode 833 miljoen dollar) of 4,78 dol lar (3,87 dollar) per aandeel. BONN „De burgemeester van Oost-Berlijn is dus niet bevoegd inzake Oost-Berlijn.... Het is nuttig dat we dit nu weten. We zullen nu nagaan wie daar in welk opzicht wat te vertellen heeft, en daarna zullen we in alle rust en zonder illusies verder werken." Dit zei de burgemeester van West- Berlijn, Klaus Schütz, nadat hij zijn brief van dinsdag aan de Oostberlijnse burgemeester Fechner nog op dezelfde dag geopend, doch onbeantwoord had terugontvangen. De chef van Fechners kabinet had bij het terugsturen laten weten dat alleen de Oostduitse rege ring bevoegd is tot besprekingen met de senaat van West-Berlijn. „Ik betreur deze afwijzing", zo zei Schütz gisteren in West-Berlijn. „Ik heb geen onderhandelingen geëist, maar alleen maar gesprekken willen stimuleren over dringende menselijke problemen. Met belangstelling heb ik ervan kennis genomen dat burgemees ter Fechner niet bevoegd is in te gaan op Berlijnse problemen. Niettemin: Wij zullen onze pogingen, om met Oost-Berlijn in gesprek te komen, ADVERTENTIE Onze kantoren lichten u graag verder in LONDEN De Russische marine gaat meer oorlogsschepen bouwen die zijn uitgerust met raketten. Tegelijker tijd overweegt ze de bouw van haar eerste vliegdekschip. Dit staat in de zeventigste uitgave van Jone's Fighting Ships, een Engels standaardwerk over de zeestrijdkrach ten in de wereld, waarvan gisteren de editie 1967/1968 is verschenen. Volgens de samenstellers bouwt de Sovjet-Unie zusterschepen van de ja ger Kresta, die is uitgerust met geleide raketten. Het eerste schip heeft al proefvaarten gemaakt. Schepen van de ze klasse hebben een waterverplaat sing van ongeveer zesduizend ton, ze zijn meer dan honderdvijftig meter lang, lopen vijfendertig knopen en heb ben een bemanning van vierhonderd koppen. De belangrijkste bewapening ervan bestaat uit twee dubbele lanceerinrich- tingen voor geleide raketten, twee lan- ceerinstallaties voor luchtdoelraketten, ianceerbuizen voor torpedo's, vier stuk- WASHINGTON Amerika heeft gis teren met klem tegengesproken dat het een langdurige pauze zou overwegen in de bombardementenop— fNöord-Viet nam. De veronderstelling dat presi dent Johnson op dit punt zou zijn ge zwicht voor de druk uit binnen- en bui tenland is ongegrond, aldus John Mc- Closkey, een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Hij voegde er aan toe dat alle voor stellen in het belang van de vrede wor den bestudeerd, maar dat er op het ogenblik geen sprake van was dat de luchtaanvallen op Noord-Vietnam zou den worden stopgezet. Het zou zelfs zo zijn, zo werd giste ren in Saigon vernomen, dat de bom bardementen thans aan geen enkele po litieke beperking meer zijn gebonden. Wanneer bepaalde doelen nog niet wor den bestookt, is dat uit internationale overwegingen. In de Noordvietnamese havens komen veel Russische schepen, terwijl bijvoorbeeld het vliegveld Gia Lam, nabij Hanoi, open is voor de in ternationale burgerluchtvaart. De in Saigon verkondigde mening werd gisteren beklemtoond door de nieuwe Amerikaanse luchtaanvallen in de onmiddellijke omgeving van het centrum van Hanoi. Twee golven jachtbommenwerpers lieten pal boven het centrum van de stad bommen los. De projectielen kwamen terecht in de WASHINGTON De infiltratie van Chinese en Cubaanse agenten in de VS gaat voor Amerika waarschijnlijk een ernstig probleem vormen, heeft het fe derale bureau voor onderzoek (FBI) in zijn jaarrapport meegedeeld. De immi gratie van Chinezen in de VS is dit jaar tot 17.000 personen gestegen, voor 1968 wordt eenzelfde aantal verwacht. „Terwijl de grote meerderheid van de ze personen gewoon vluchtelingen uit communistisch China zijn, vormt dit ongetwijfeld de gelegenheid voor het overbrengen van communistische agen ten naar dit land en heeft dit de ver hoogde waakzaamheid van de FBI ge vergd", aldus het rapport. Ook is de activiteit van Cubaanse re volutionairen groter geworden, de Cu baanse spionagedienst gebruikt Latijns Amerika als springplank voor infiltratie in de VS, aldus het rapport. ken van 57 mm en ruimte voor een hef- schroefvliegtuig. De belangstelling voor oorlogssche pen die zijn uitgerust met raketten zou zijn toegenomen nadat de Israëlische jager Eilath zaterdag in de grond werd geboord door Egyptische schepen met raketten van de Russische klasse Ko- mar. Nu de oudere Russische oorlogsbo dems uit de vaart zijn genomen en de vloot van onderzeeërs is uitgerust met de nieuwste atoomonderzeeërs, wordt de sterkte van de Russische marine geschat op vierhonderd onderzeeërs waarvan vijftig met atoomaandrijving. De Verenigde Staten beschikken over 207 onderzeeërs, waarvan tachtig met atoomaandrijving. De Sovjet-Unie zou verder de bouw van een vliegdekschip overwegen. Amerika bezit al een vliegdekschip, de Enterprise, van 85.000 ton. Het zal er nog drie bouwen. In totaal wil Amerika de beschikking krijgen over vijftien tot zeventien grote vliegdekschepen. De Amerikaanse marine beoogt ver der de bouw van een schip van veer tigduizend ton voor amfibische opera ties. Wat betreft de zeestrijdkrachten van andere landen bevat Jane's Fight ing Ships gegevens over de groeiende vloot van Britse atoomonderzeeërs en de ontwikkeling van de Franse atoom onderzeeërs met raketten, waarvan de eerste, de Redoutable, reeds te water is gelaten. FRANKFORT. Dr. Karsten Jas persen, vroegere geneesheer-directeur aan het geweldige Bethelziekenhuis bij Bielefeld, heeft by een euthanasie-pro- ces verteld, dat het mogelijk was zich afdoende te verzetten tegen het nazi programma om lichamelijk of geeste lijk gehandicapte mensen uit de weg te ruimen. Hij zei, dat geen van 6.000 a 7.000 pa tiënten in Bethel slachtoffer van het programma was geworden, als gevolg van het verzet dat hij en anderen daar tegen hadden gevoerd. Hij werd ge hoord als getuige in het proces tegen drie mannen die medeplichtigheid ten laste gelegd wordt aan de dood van duizenden mensen. Hij vertelde in augustus 1940 reeds een brief naar Martin Bormann ge stuurd te hebben, om tegen het doden van geestelijk gehandicapten te protes teren. Het antwoord van de naaste mede werker van Hitler was geweest, dat het onverantwoord was ongeneeslijk geestelijke gestoorden in het leven te houden, of het leven van invalide kin deren „kunstmatig te rekken". Dr. Jas persen was het gelukt vier nazi-richtlij nen te saboteren, totdat het program ma in 1941 onder druk van de kerken werd gestaakt. In Bethel werden zowel epilepsie als geesteszieken behandeld. Terecht staan dr. Gerhard Bohne (65), Dietrich Allers (57) en Reinhold Vorberg (65). ADVERTENTIE NEW YORK General Motors Corporation heeft over het derde kwar taal van dit jaar een omzet behaald van 3,8 miljard dolla-r tegen vorig jaar 3,3 miljard dollar. De nettowinst steeg van 10Ö miljoen dollar tot 149 miljoen dollar of van 0,34 dollar tot 0,51 dollar per aandeel. Het concern verkocht in het derde kwartaal 1.099.000 personenauto's en vrachtwagens tegen vorig jaar 976.000 stuks. LOCK HAVEN(Pennsylvania De 39-jarige Leo Held, die maandag in een vlaag van waanzin zes mensen doodschoot en zes verwondde, is in het ziekenhuis van Lock Haven overleden. Held was door vier kogels van de po litie getroffen nadat hij op zijn werk in een papierfabriek vijf collega's en vervolgens zijn buurman had doodge schoten in zijn woonplaats Loganton. ADVERTENTIE '40.000 V^Êi/Tl \7andaag is een historische dag voor de arme landen in de wereld in hun gezamenlijk streven naar economische en sociale ontwikkeling. Meer dan 70 ontwikkelingslanden in Azië, Afrika en Latijns-Amerika sloten zich eenstemmig aan bij een, op de con ferentie over de ontwikkeling in de we reld in New Delhi, volgend jaar februari, te voeren gemeenschappelijke onderhan- delingspolitiek. Het document, dat het „handvest van Algiers" zal worden genoemd, werd op gesteld tijdens de conferentie van ont wikkelingslanden, die twee weken duur de. Heden zal het handvest voor onder tekening aan de ontwikkelingslanden worden voorgelegd. XJet handvest houdt een beschuldi ging in van de meer bevoorrechte landen, die er niet in zijn geslaagd te voorkomen dat de arme landen voort durend verder achterop raken in hun streven naar economisch evenwicht en vooruitgang. Ook Rusland en zijn geïndustrialiseer de bondgenoten kregen behoor! i.ke kri tiek te verduren. Het 6000 woorden tellende document bevat een lange lijst van eisen die tij dens de in New Delhi te houden confe rentie aan de rijke landen zal worden voorgelegd. Enkele van de eisen, zoals het voorstel dat de rijke landen een procent van het nationale bruto-inko- men afstaan voor hulp aan de arme landen, werden al eerder gesteld. Over de andere eisen werd vaak heftig ge redetwist, vooral tussen de Afrikaanse en Latijns-Amerikaanse groeperingen, waarvan de belangen vaak met elkaar in tegenstelling zijn. Eindelijk werd overeenstemming be reikt, nadat een geschil over speciale privileges voor de minst ontwikkelde landen de conferentie bijna had getor pedeerd. Aanwezigen bij de conferentie zeg- gen dat het handvest het meest be langrijke en verstrekkende document met betrekking tot het gezamenlijke standpunt van de ontwikkelingslanden is, dat ooit werd opgesteld. In de inleiding tot het handvest staat: „Het lot van meer dan een miljard mensen in de ontwikkelingsgebieden wordt nog steeds slechter tengevolge van het verloop van de internationale economische betrekkingen. De groei van de economie in de ontwikkelingslanden is vertraagd en de verschillen tussen deze gebieden en de rijke landen wor den steeds groter". Verder wordt vermeld dat het inko men per hoofd van de bevolking hr de rijke landen per jaar met 60 dollar toe neemt. In de arme landen neemt het in komen met nog geen twee dollar toe. De koopkracht van de arme landen neemt jaarlijks af met 2.500 miljoen dollar en slokt daarmee bijna het hele bedrag op dat aan ontwikkelingshulp binnenkomt. \Z"olgens het document is er sinds de in 1964 gehouden V.N.-conferentie over handel en ontwikkeling niets ge daan om het evenwicht te herstellen. De ongunstige voorwaarden en de dis criminatie die van toepassing zijn op de arme landen zijn nog slechter geworden. Vooral tarievendiscriminatie is toege nomen tengevolge van de onderhande lingen over de Kennedy-ronde tussen de geïndustrialiseerde landen in het Wes ten. De communistische landen worden er van beschuldigd de arme landen geen toestemming te geven hun tegoeden te besteden buiten het Sovjet-blok. In het document staat verder dat „het grote verschil tussen de verkoopsprijs van goederen die de socialistische landen importeren uit de ontwikkelingslanden en de invoerprijzen van die goederen, ongunstige voorwaarden hebben gescha pen voor toeneming van de consumptie en de import van dergelijke goederen uit de ontwikkelingslanden". ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 9