Nederlander gaat in bezet Egypte monumenten beschermen KROM MENIE K VINYL OP VILT HONDERDSTE GEBOORT VAN MADAME CURIE HERDACHT Eerste stap naar massa- onderzoek naar kanker Schietpartij in Nigeria spreekt niet meer van .wapens mokkel" Ci... De K... Marathon van de E.E.G.-landbouw Kiesinger blijft bij zachte aanpak Groot tekort op Expo A.E. Kluwer neemt uitg. Stam over Beroering bij Deli Mij. Bod N.M.B. op Oscar Smit Interventie van Centrale Bank Vredestein stak 20 miljoen in uitbreiding Mr. Reimink heeft in Cairo goede naam Hoogtepunt van reclamecongres werd 'n giller UITGANGSPUNT NIET RELIGIEUS OPBRENGEN JOZINA: Italiaanse vorstin blijft tegen huwelijk van dochter Vliegtuigen boven Suez Oproep tot desertie bij Amerikanen SPAARBILJETTEN ABN NAAR BEURS Voorzitter Britse spoorwegraad treedt af C.H. V.-hoofdbestuur MEER INVLOED VOOR ALGEMENE VERGADERING Kwart verzoeken om gezinshulp moet afgewezen Uitgever Springer verweert zich anno 1H15reeds 150 jaar natnurkivaliloit35ct IETS NIEUWS OP DE VLOER? VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 DEN HAAG De Hagenaar mr. H. J. Reimink gaat binnenkort als com missaris-generaal van de Unesco naar het Midden-Oosten. Het was vooral Egypte, dat via Zwitserland bij de overal ter wereld werkende organisatie voor de bescherming van de cultuur op zijn benoeming heeft aangedrongen. Het heeft dat bepaald niet gedaan omdat mr. Reimink Nederlander is, maar om dat hij in Cairo staat aangeschreven als een objectief deskundige. De Egyptische regering bewaart de beste herinneringen aan de man, die toen de stenen goden en farao's en de rotstempels als die van Aboesimbel door de aan leg van de Assoeandam in de Ntfl dreigden te verdrinken, veel tot de redding van deze kunstschatten heeft bijgedragen. Mr. Reimink was indertijd vice-voor- zitter van het uitvoerend comité. Hij was voor Cairo de juiste persoon om mo numenten en musea in de door Israël bezette gebieden in het oog te houden. ADVERTENTIE W? 63-05 De heer A.F.M. Hes Gloriantstraat 38, Alkmaar gaat naar Grenoble. Met zijn echtgenote I Gelukgewenst Heer Hes. Een reis naar Grenoble en f3000.- honorarium. Profi ciat! Beste lezer, spaart u al? Drink Coca-Cola of Fanta of Sprite. Spaar kroonkurken en win een prijs. Coke, Fanta en Sprite. Geweldig lekker! In zijn huis aan de Bankastraat in Den Haag vertelt hij dat de benoe ming van hem en die van de Zwitser Karl Brunner tot commissaris-generaal iets nieuws is in de geschiedenis van de Unesco. „Het is de eerste keer dat de Haagse conventie inzake de bescher ming van culturele eigendommen van 1954 in werking treedt. In Vietnam is het er nooit van gekomen omdat de strijd daar, zeker in het begin, als 'n Interne ruzie werd gezien. Ook wist men weinig van bijzondere Vietname se monumenten." „De conventie van 1954 is nog een Nederlands initiatief geweest. Uitgangs punt was de regel dat monumenten en kunstwerken met een hoge culturele waarde niet voor militaire doelen zou den mogen worden gebruikt. Ook niet voor inkwartiering of wat dan ook". „De Unesco heeft nu twee mensen aangesteld, omdat er van Arabische zij de klachten waren. Brunner gaat in de Arabische landen werken, ik in Israël en de bezette gebieden". Om welke historische plaatsen en heiligdommen gaat het vooral? „Niet alleen om bouwwerken van schone architectuur en om graven van grote betekenis. Vrijwel alles wat je on der de noemer van monument kan bren gen, ook op het gebied van de historie en de religie, valt onder ons toezicht. Daar is direct al een groot stuk Jeru zalem bij, voor het oostelijk (vroegere Jordaanse) deel van de stad is rijk aan schatten. Dan het gebied van Jericho en verder de Sinai, waar een aantal kloosters liggen, waaraan Egypte zeer gehecht is. En dan niet in de laatste plaats de musea". „Neen. Ik lees wel zo nu en dan het Oude Testament. Maar in de Bijbel wordt alleen maar over heilige plaat sen van christenen gesproken. De Ara bieren hebben er ook een heleboel. Je moet niet vergeten dat Jeruzalem na Mekka en Medina (in Saoedie-Arabië) de derde heilige plaats is voor de Ara bieren". Wanneer gaat u weg en hoe lang blijft u in het Midden-Oosten? „Ik denk dat ik over een dag of veer tien vertrek. Het duurt wat langer om dat men bezig is ons de status van diplo matieke onschendbaarheid te geven. Dat moet wel omdat Israël en de Ara bische landen geen diplomatieke con tacten hebben." Mr. Reinink denkt de eerste keer zes tot acht weken weg te blijven. „Dat hangt onder meer van de Israëliërs af. Ik ben ook voorzitter van de program maraad van de Nederlandse Televisie Stichting en ik vraag me af of ik de bei de functies zal kunnen blijven combi neren. Mijn plan is om na het eerste lange bezoek aan Israël eenmaal in de maand of in de twee maanden naar het Midden-Oosten te gaan. Voorlopig heb ik voor mezelf de afspraak ge- AMSTERDAM Wat een van de hoogtepunten had moeten worden van het reclamecongres, dat in Amster dam word* gehouden, is uitgelopen op een kolossale lachpartij. Onbedraarljjk zaten de honderden reclamemensen te bulderen om de gewichtig aangekon digde presentatie. De heren Thijs Chanowski en Pieter Brattinga signaleren door middel van een uiterst snelle en gevarieerde pre sentatie hoe de communicatieve func ties van ruiken, voelen, zien en horen zich in de toekomst zullen ontwikkelen." Op het congres wordt uitsluitend over communicatie en creativiteit ge praat en dit programma-onderdeel wil de uiteenzetten hoe dat in het jaar 2000 zal gaan. Het begon met een wei gerende geluidsinstallatie, maar goed dat kan gebeuren. De illustrerende dia's verschenen niet, of te laat, maar ook dat wilde de zaal nog wel nemen. Het aangekondigde filmpje was er niet, maar toen de volgende spreker was begonnen, verscheen het toch nog. Het werd erger toen men met licht bundels ging werken. Als er groen be steld werd kwam er rood. Toen op dracht werd gegeven een kleur te la ten verdwijnen, werd het hele scherm omhooggetrokken. Precies op het ver keerde moment kwam het weer naar beneden. De zaal had tot dan moedige pogingen gedaan een lachbui te onder drukken. Vervolgens ging men met verschuif bare borden in kleuren werken. Daar staken echter twee benen onderuit van de bedienende man, wat zo komisch was dat de hele zaal het niet meer hield. „De onzichtbare" man ging toen maar voor het bord staan.' „Het groene bord weg", kreeg hij als opdracht. Hij bestudeerde zijn instruc ties en schoof vervolgens het blauwe bord weg. Toen de zaal weer stil was werd de opdracht herhaald: „Het an dere bord weg". Hoewel er toen nog maar één bord was, bestudeerde de man opnieuw zijn instructies, waarop hij aarzelend ook het andere bord weg schoof. Het congres lag inmiddels krom en de moderne uitvoering van het sprookje „De nieuwe kleren van de kei zer" was een feit. Alle communicatieve functies wer den inderdaad gebruikt, maar de me thode was al bekend van Stan Laurel en Oliver Hardy. maakt dat ik het drie maanden zal aan zien. Dan zal er een keus moeten vol gen". Hoe gaat u als commissaris-gene raal te werk? „Dat is wat moeilijk te zeggen. Het is lastig dat er geen precedent is. Je zult je gedragslijn veelal in de prak tijk moeten bepalen. De opdracht is heel wijd, je kunt er alle kanten mee op. Ik zal me eerst moeten oriënteren en dan de inventaris opmaken". „Ik ga er van uit dat de Israëlische regering zelf al maatregelen heeft ge nomen om de monumenten en musea zo goed mogelijk te beveiligen. Aan de schade in de jongste oorlog kan ik van zelfsprekend niets meer doen. Je moet trouwens niet te veel over het verle den treuren. Belangrijk is wat je voor de toekomst kunt doen. Ik zal rekening houden met de nood zaak dat bepaalde objecten door mili tairen worden gerbuikt". U kent Egypte. Kent u ook Israël? „Alleen als toerist, maar het is al weer tien jaar geleden dat ik er was. Jeruzalem-oost heb ik toen niet kunnen bezoeken omdat dat niet mocht. Ik ben ook geen specifieke kenner van de Is raëlische cultuur. Nu ben ik druk bezig om me daarin via de boeken te verdie pen". U kent Karl Brunner persoonlijk? „Ja, ik heb hem van de week in Frank rijk nog gezien. We streven ernaar om op dezelfde dag te beginnen, maar ik weet niet of dat lukt. Ik zal wel pro beren om ook tijdens mijn verblijf in Israël contact met hem te blijven on derhouden. Erg gemakkelijk zal dat wel niet zijn. Met het verdrag in de hand kan ik wellicht een heel eind komen. Je vecht voor een zaak die algemeen begrip heeft, niet alleen in vredestijd". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nederland heeft behoefte aan enkele honderden gespe cialiseerde medische analisten. Zij zou den moeten gaan helpen bij het eerste deel van een bevolkingsonderzoek naar verschillende vormen van kanker. De eerste stap wordt gericht op het vroegtijdige opsporen van kanker aan de baarmoedermond. Meer dan vroe ger zal het opsporingswerk zijn ge richt op groepen van vrouwen bijvoor beeld van bepaalde leeftijden, of in bepaalde streken. „Dit is het begin van een grote zaak" zei ons gisteren dr. L. Meinsma, de medische directeur van de stichting Landelijke organisatie voor de kanker bestrijding. „Wij danken dit onder an dere aan het Koningin Wilhelmina Fonds, dat de opleiding van die medi sche specialisten zal betalen. Het zullen er honderden moeten zijn, willen wij althans kunnen praten van een massa- onderzoek.". Om verdere specialisering van de analisten mogelijk te maken zullen cur sussen worden gegeven. Om te begin nen zal dr. Meisma de ziekenhuizen in het land vragen hoe groot hun belang stelling voor deze opleiding is en hoe groot de behoefte aan deze analisten in hun ziekenhuis is. Daarvan zal veel afhangen. De bedoeling is door het inzetten van de analisten de vrouwen te vinden die lijden aan kanker in een geneesbaar stadium. Het zullen er per jaar meer dan duizend zijn. De moeilijkheid tot dusver was, dat die vrouwen zelf geen verschijnselen kunnen waarnemen die op de ziekte duiden. Het idee voor dit gerichte onderzoek is ontstaan en uitgewerkt in een werk groep van het Nederlands Huisartsen Genootschap, de Nederlandse patho loog-anatomen Vereniging en de Neder landse Gynaecologische Vereniging. Het is de bedoeling, dat de cursussen in de toekomst worden ingepast in de oplei dingsprogramma's van middelbaar en hoger beroepsonderwijs. PARIJS In de Parijse wijk Pigalle heeft een man in een grammofoonpla tenwinkel een zangeres, de 23-jarige Claire Renoir, met revolverschoten ernstig gewond, haar manager gedood en twee mannen die bij hen waren, schotwonden toegebracht. Later hield de politie een 25-jarige man aan, die vroeger met de zangeres bevriend was ROTTERDAM In Lagos krabbelt men wat terug met de beschuldiging aan het adres van de Nederlandse kust vaarder Jozina. De plaatsvervangende commandant van de marine, Nelson Soroh, zegt niet meer dat het schip wapens naar Biafra smokkelde. Hij zei gisteren dat men de lading in Lagos wil lossen om te zien of er wa pens zijn verborgen in het ruim. Hij moest ook toegeven dat het niet vast staat dat er geweren aan boord van de Jozina zijn gevonden. De Nigerianen houden wel vol dat het in Lissabon geladen schip in het Calabarkanaal is aangehouden. Kapi tein W. Plantinga uit Heerenveen ver klaarde evenwel radiotelefonisch aan de Nederlandse sleepboot Clyde dat dit ver buiten de territoriale wateren is gebeurd. Op verzoek van de regering in Den Haag stelt onze ambassade in Lagos een onderzoek in. Ambassaderaad G. W. BarneveldKooy heeft een bezoek gebracht aan het schip, waar hij met de bemanning sprak. Hij heeft gezegd dat de opvarenden goed worden behan deld. ROME Ex-koningin Marie-José van Italië wil langs gerechtelijke weg proberen het huwelijk tussen haar jong ste dochter, prinses Maria-Beatrice (24), en de 33-jarige Italiaanse acteur Maurizio Arena te voorkomen. Volgens het Italiaanse persbureau ANSA, heeft zij daartoe haar advocaten in Rome een psychiatrisch rapport over haar dochter toegezonden, dat opgesteld is door een aantal professoren in Madrid. Prinses Maria-Beatrice heeft intussen op haar beurt bij een Italiaanse psy chiater, professor Fontanesi, aange klopt om vast te laten stellen dat aan haar psychische toestand niets man keert. De officier van justitie in Rome, had eerder al een onderzoek ingesteld naar berichten als zou Arena, zoon van een bloemist, al eens getrouwd zijn ge weest met een Duitse stewardes, maar Interpol heeft meegedeeld, dat daar geen enkel bewijs van te vinden is. ADVERTENTIE NatuurlijkCITROEN De Kuyper. Dit vond ook de bartender die in 1952 met zijn longdrink „Bazi" de Eerste Prijs won op de Nationale Cocktail Longdrink Competitie. Het recept is heel eenvoudig Neem een normaal drinkglas, giet hierin een glaasje De Kuy per Citroen jenever en vul het glas verder met tonic. Houdt U van een extra koude long drink, dan een paar stukjes fls toe voegen. LUXEMBURG De ministers van Landbouw van de zes EEG-landen zijn er in een zware nachtvergadering in ge slaagd een akkoord te bereiken over nieuwe Europese prijzen voor een aan tal landbouwproduktem. Het gaat om nieuwe richtprijzen of oriëntatieprijzen voor volgend jaar voor gerst, mais, rogge, rijst en rundvlees. Nadat dit akkoord vanochtend om half zeven werd bereikt, bleken de mi nisters, die toen twee dagen hadden vergaderd, nog fris genoeg om te besluiten na een onderbreking voor een licht ontbijt door te gaan met de zwa re problemen van de suikerordening op de gemeenschappelijke markt. Men verwacht dat de supermarathon de ge hele voormiddag nog zal duren. De prijsaanpassingen waartoe de mi nisters hebben besloten belopen ge middeld vier procent voor de voeder- granen, twee tweederde procent voor rundvlees en twee eenderde procent voor kalfsvlees. Minister Lardinois verklaarde nadat dit besluit was be reikt, dat het resultaat niet precies was wat hij oorspronkelijk had gewild, maar het lag toch binnen de marge die ook het kabinet in Den Haag had bepaald. De prijsaanpassing die aanmerkelijk lager is uitgevallen dan de Europese Commissie oorspronkelijk had voorge steld, noemde de minister uit het oog punt van consumenten en landbouw bezien „zeer matig". BONN. Bondskanselier Kurt Ge- landse Zaken Willy Brandt hebben voor landse Zaken Willy Brand hebben voor de Bondsdag verantwoording afgelegd over hun respectieve bezoeken aan Londen en Luxemburg in verband met de Britse aanvrage van het EEG-lid- maatschap. Duidelijk bleek dat de houding van de Duitse regering sinds het debat over deze kwestie op 13 oktober niet is ver anderd. Opnieuw werd steun aan Enge land verklaard en aangedrongen op ge duld en het aannemen van een prag matische houding. Kiesinger weigerde wederom in te gaan op de eis van de liberale oppositie, het Franse verzet te gen de Britse toetreding met een krach tiger houding te beantwoorden. Evenals tijdens zijn bezoek aan Lon den wees de kanselier er met nadruk op, dat tegen De Gaulle een harde hou ding geen zin heeft en dat in het huidi ge stadium niets anders gedaan kan worden dan het standpunt van de ove rige leden van de zes zo kundig moge lijk naar voren te brengen. Hij betoog de dat hij in zijn gesprekken met Wil- PARIJS. Parijs lichtstad viert de honderdste geboortedag van haar meest verlichte, geadopteerde dochter. Marie Curie, de Poolse geleerde, die voor haar werk op het gebied van de radio-activiteit de Nobelprijs kreeg. Hoewel zij op 7 november werd ge boren, zijn de herdenkingen nu al be gonnen. Een straat in Parijs werd haar genoemd, er werd een plechtig heid gehouden in de Sorbonne en in de nationale bibliotheek werd een tentoon stelling geopend van haar wetenschap pelijke aantekeningen, brieven en labo ratoriumuitrusting. Marie Sklodowska werd in Warschau geboren en kwam naar Parijs om te studeren. Een van haar docenten en medewerkers was Pierre Curie, die reeds naam had gemaakt. Zij experi menteerden met uranium en trouwden in 1895. Hun onderzoekingen leidden tot de ontdekking van polonium en radium en in 1903 kregen zij gezamenlijk de Nobelprijs. Een van de bijzonderheden van de tentoonstelling is, dat veel van de aan tekeningen nog steeds radio-actief zijn. Het voortdurende contact met de ge vaarlijke stoffen heeft voor de Curies echter geen schadelijke gevolgen ge had. Marie Curie leefde tot 1934. Haar man werd in 1906 overreden door een vrachtwagen. Na de dood van haar echtgenoot zet te Marie Curie haar onderzoekingen voort. Haar bekendheid nam steeds toe. Haar vrienden vertellen, dat ze tot haar dood bescheiden is gebleven. Al- bert Einstein, die haar kende, heeft eens van haar gezegd: „Zij is de enige vrouw die ik ken, die niet door roem werd bedorven". Vorige week werden al herdenkingen NEW YORK Waarnemers der V.N. hebben gemeld zes maal niet geïdentifi ceerde vliegtuigen boven het Suez-ka- naal waargenomen te hebben. In drie gevallen hadden Egytptische luchtaf- weerbatterijen het vuur geopend. In vier gevallen betrof het één tot vier straalvliegtuigen die binnen een periode van 13 minuten op grote hoogte werden waargenomen en die van oost naar west over het kanaal vlogen. Bij de andere twee waarnemingen werd twee maal een licht vliegtuig ge zien boven de oostelijke oever van het kanaal. Beide vliegtuigen werden be schoten door Egyptisch luchtafweerge schut. OTTAWA De wereldtentoonstelling „Expo '67" zal afgesloten worden met een tekort van 250 miljoen dollar, al dus heeft een welingelichte regerings functionaris verklaard. Dit bedrag is circa vijfmaal zo groot als de oorspronkelijke raming van het tekort uit 1963. De inkomsten van de Expo blijven aan de verwachtingen voldoen, maar de exploitatiekosten overtreffen de ver wachtingen. Tot en met verleden week bedroegen de totale ontvangsten 116 mil joen dollar oftewel 95 pet. van het be rekende bedrag. Eind juni van dit jaar was het tekort nog geraamd op 157 miljoen dollar. ADVERTENTIE BERLIJN Een Amerikaanse leger- woordvoerder heeft bevestigd dat op 't terrein van het Amerikaanse hoofd kwartier in Berlijn pamfletten zijn ge vonden, die de soldaten oproepen liever te deserteren dan naar Viëtnam te gaan. Volgens een bericht zouden de pam fletten met een zelfgemaakt mortier achtig apparaat op het terrein zijn af gevuurd. De woordvoerder zei dat men niet wist hoe de 25 tot 50 pamfletten in hun kokosnootachtige omhulsel op het terrein waren gekomen. DEVENTER Uitgeversmaatschap pij JE. E. Kluwer heet het f 5 miljoen grote aandelenkapitaal van H. Stam In ternationaal overgenomen. Stam geeft o.m. boeken op technisch gebied uit, be zit enkele boekwinkels, een binderij en een drukkerij, en heeft buitenlandse vestigingen in België, Duitsland en Zwitserland. Dit zegt het bestuur van Kluwer in het prospectus over de emissie van f 944.000 gewone aandelen met een no minale waarde van f 20 per stuk. De claimhandel hiervoor begint 30 oktober. De inschrijving is op 7 november en de storting moet geschieden op 21 novem ber. De koers van uitgifte is 350% dus f 70 per aandeel van f 20. Vier divi dendbewijzen worden aangewezen als claim. De eerste drie geven elk recht op toewijzing van f 100 nominaal nieuwe aandelen. De vierde heeft een waarde van een derde claim. Officiële beursno tering voor de aandelen Kluwer zal worden aangevraagd. De nieuwe aandelen zullen voor een kwart delen in het dividend over 1967. Desondanks wordt verwacht dat het di vidend op 25 procent kan worden ge handhaafd. Het bestuur neemt aan dat AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland heeft officiële beurs notering gevraagd voor haar spaarbil- jetten 1967-1972, elk groot f 100. De eer ste dag van verhandeling is 6 novem ber. De lening is maximaal f 25 mil joen groot. De biljetten zijn op 13 maart 1972 betaalbaar met f 133, inclusief rente. Het betreffen hier spaarbiljetten van de derde serie, waarvan de rente 6 1/4 procent per jaar bedraagt. Deze rente wordt niet uitgekeerd tijdens de loop tijd, maar wordt tegelijk met de hoofd som op de vervaldalg uitbetaald. AMSTERDAM „Bijzonder verve lend en onaangenaam" noemt de di rectie van de Deli-Maatschappjj het rumoer rondom haar onderneming en haar aandelen, waarvan op het ogen blik een nieuw hoofdstuk is begonnen met als onderwerp een actiecomité van ontevreden aandeelhouders. Deze roepen om een buitengewone aandeelhoudersvergadering op korte termijn, omdat zij niet best te spre ken zijn over de manier, waarop de di rectie van de Deli-Maatschapp(j denkt haar aandeelhouders te moeten inlich ten over de gang van zaken: een te rugbetaling op de aandelen en over de geruchten op de Amsterdamse effec tenbeurs over een bod op de aandelen. Ook op de beurs zelf heerst hierover ontstemming. „Vervelend en onaangenaam vooral voor onze aandeelhouders en perso neelsleden, die in alle rust aan de af bouw van onze maatschappij werken of daarop wachten. „Ik verzeker U", al dus mr. E. J. van Dijk, directeur van de Deli-Maatschappij, „dat wij met alle voortvarendheid en ernst de plannen uitwerken, die wij in de laatste alge mene vergadering van aandeelhouders hebben bekendgemaakt." Toen werd onder meer toegezegd, dat voor het eind van het jaar bekend zal worden gemaakt welk bedrag op de aandelen terug zal worden betaald. Op 12 december zal tijdens een commis sievergadering aan deze plannen de finitief gestalte worden gegeven. On middellijk daarna zullen zij aan de openbaarheid worden prijsgegeven. „En die Amerikaanse groep?" „Wel dat konden wij toch niet aanvaarden? Wij hadden als directie van zes man om zo te zeggen maar een minuut no dig om het plan van deze groep, haar 51 pet van alle geldig uit te brengen stemmen in handen te spelen, af te wimpelen. Een dergelijk plan, dat im mers geen bod inhield, zal iedere zich zelf respecterende directie waar ook di rect hardgrondig verwerpen. Daarmee zou trouwens ook geen enkel aandeel- houdersbelang gediend zijn." LONDEN Sir Stanley Ray mond (54) zal als hoofd van de Brit se staatsspoorwegen aftreden, naar aanleiding van meningsverschillen met de minister van Vervoer, mevrouw Barbare Castle, zo hebben kringen uit het Britse bedrijfsleven onthuld. Sir Stanley, die tot dusver voorzitter van de Britse spoorwegraad was, wordt nu naar verluidt voorzitter van de nieuw te vormen raad voor de integratie van het vrachtvervoer te land. De mutatie houdt vermoedelijk ver band met een binnen twee weken te verschijnen rapport, opgesteld door een commissie onder leiding van een van mevrouw Castle's naaste advi seurs, dat naar verwachting het spoor- wegbestuur ten dele verantwoordelijk stelt voor de verliezen van het be drijfsleven, die dit jaar anderhalf mil jard gulden bedragen. Sir Staley is daar niet gelukkig mee. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Christel.-Historische Unie heeft be sloten dat de algemene vergadering meer invloed zal krijgen op de samen stelling van de Unieraad, het politieke adviescollege van de Unie. Dit voorstel van het hoofdbestuur zal 16 december worden besproken tijdens de buitengewone algemene vergadering van de CHU in Utrecht Een ander voorstel is dat de Unie raad voortaan de lijsttrekker zal aan wijzen. Een adviescommissie zal haar mening mogen geven over de leden die kandidaat zijn gesteld voor de Tweede Kamer. De commissie mag ook haar oordeel uitspreken over zittende Kamer leden. Het hoofdbestuur zelf stelde voor het aantal hoofdbestuursleden dat ouder is dan 65 te beperken. Verder wil het hoofdbestuur de contributie verhogen met zes gulden per jaar. Het hoofdbestuur voelt, in tegenstel ling tot de commissie-Scholten, niet voor een landelijke indeling in distric ten. De kamer- en Statenkringen die nen te worden gehandhaafd. AMSTERDAM De Nederlandsche Middenstandsbank gaat een bod uit brengen van 325 pet in contanten op de aandelen van Oscar Smit's Bank in in Haarlem. Het bericht over dit bod kan binnenkort worden verwacht, Os car Smit's Bank werd opgericht in 1842. Eind 1966 bedroeg het balansto taal f 4,7 miljoen. De Nederlandsche Bouwbank is een dochteronderneming van Smit. Het bestuur beveelt het bod aan. De gespecialiseerde activiteiten van de bank in de sector onroerend goed kun nen beter in een groter geheel, zoals van de Middenstandsbank, tot volle ontplooiing komen, zo wordt gezegd. Het bod zal doorgaan, als, naar het oordeel van de Middenstandsbank, voldoende aandelen worden aangebo den. AMSTERDAM De ontwikkeling van de dollarkoers bleek gisteren voor de Nederlandsche Bank opnieuw aan leiding, haar interventie in de wissel markt te hervatten. Zij was bereid het mogelijke aanbod van contante dol lars met levering op 27 oktober tegen een onveranderde koers van 3,5950 uit de markt te nemen. Daarnaast opende zij de mogelijkheid tijdelijk dollars bij haar onder te bren gen en wel tot 15 december, 27 decem ber, 15 januari en 29 januari naar keu ze van de markt. Als resultaat kocht de Nederlandsche Bank 38,4 miljoen dollar op de door haar vastgestelde koers en verwierf zij bovendien f 3 miljoen dollar voor de periode tot 15 december, 5 miljoen dollar voor de periode tot 27 december, 2,4 miljoen dollar voor de periode tot 15 januari 1968 en 1 miljoen dollar voor de periode tot 29 januari 1968. Hieruit vloeit voort, dat de marktliquiditeit morgen met f 179 miljoen gulden zal worden vergroot. O Df'N HAAG Op 23 november, vol gens de statuten bijna twee maanden te laat, zal de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders in de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen worden gehouden. Het jaarverslag over 1966, dat in deze vergadering zal wor den behandeld, verschijnt een dezer da gen, aldus de EMS. UTRECHT Wegens het ontbreken van voldoende deskundig personeel van voldoende deskundig personeel moet op het ogenblik een kwart van de gerechtvaardigde verzoeken om hulp van een gezinsverzorgster of -helpster, worden afgewezen. Daar komt nog bij, dat uit onderzoekingen wel is gebleken dat lang niet-iedereen die voor gezins verzorging in aanmerking komt daarop ook een beroep doet. Dit zei de staatssecretaris van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. H. J. van de Poel, van morgen in Utrecht toen hij het eerste landelijke congres op het terrein van de gezinsverzorging opende. Dit con gres staat onder auspiciën van de Stichting Centrale Raad voor Gezinsver zorging. Op het Departement van CRM gaat men ervan uit, dat per 1000 Nederlan ders één gezinverzorgster of gezins hulp aanwezig moet zijn. Er zijn er dus 13.000 nodig, maar hun aantal be droeg op 1 februari van dit jaar slechts 8950 (4700 verzorgsters en 4250 help sters). Ook op het punt van de gezinsver zorging yoor bejaarden ontbreekt naar de mening van de staatssecretaris nog veel. Berekeningen tonen aan, dat om aan de behoefte aan bejaardenhulp te kunnen voldoen, in ons land 40.000 47.000 (part-time) bejaardenhulpen no dig zijn. Misschien, zo zei mr. Van de Poel, zijn wij er met dit aantal ver naast, maar zeker is wel dat we met het huidige bestand van ongeveer 9650 bejaardenhulpen in ieder geval ver be neden welk minimum dan ook zitten. Het inhalen van de achterstand op dit gebied noemde hij de grote opgaaf van de gezinsverzorging. HAMBURG De Westduitse kran tenmagnaat Axel Springer heeft in Hamburg zich verweerd tegen beschul digingen, dat hij de pers zou willen mo nopoliseren en dat hij zijn bladen zou gebruiken voor politieke doeleinden. Volgens hem staan zijn uitgeverijen die ongeveer een derde van alle in West-Duitsland en West-Berlijn ver schijnende bladen verzorgen, tegenover een felle concurrentie uit het buiten land. Hij zei dat zijn bladen gekant zijn te gen socialisatie en erkenning van Oost- Duitsland. Dat hij daarom werd aange vallen had echter ook zakelijke motie ven. Hij omschreef de politieke lijn van zijn bladen als een ruim centrum-con- servatisme en onderschreef uitspraken van buitenlandse krantenkoningen als Cecil King en Henry Luce, dat een dagbladuitgever niet politiek onver schillig kan blijven. Dat men de invloed van de dagblad pers niet moet overschatten, bleek zijns inziens uit het feit, dat zijn bla den in West-Berlijn jarenlang de groot ste oplagen hadden, maar dat dit stads deel nog steeds een socialistisch be stuur heeft. ENSCHEDE De Nederlandsch- Amerikaansche autobandenfabriek Vre destein, waarin B. F. Goodrich voor 21 pet. participeert, heeft in de laatste 2Vï jaar een groot uitbreidings- en mo derniseringsplan gerealiseerd, waarmee in totaal ca f 20 min. gemoeid was. Om de opstelling van de vulkanisatie- persen en bouwmachines aan de gang van produkt en grondstof door de fa briek aan te passen, moest de totale lengte van de fabriek groter worden. Het bestaande magzijn werd daarom gebruikt voor een uitbreiding van de produktie-oppervlakte, terwijl een nieuw magazijn werd gebouwd van 17.000 m2. Kortgeleden werd als sluit stuk van het plan een nieuw gebouw voor de technische diensten in gebruik genomen met een totale vloeropper vlakte van 1600 m2. De miljoeneninves tering werd volledig gedekt door eigen reserves en onderhandse leningen, zo dat geen beroep op de open kapitaal markt behoefde te worden gedaan, zo verklaarde de directeur van de banden fabriek, de heer E. A. Jonker, op een persbijeenkomst in Enschede. De autobandenfabriek produceert op dit moment ca 8000 banden per dag. Met behulp van alleen additionele in vesteringen is uitbreiding nog steeds mogelijk. Het afvalpercentage dat zoals bekend een van de factoren is geweest die General Banden de das om heeft gedaan, is bij de Enschedese bandenfa briek tot een minimum gereduceerd. Het bedrijf exporteert ca 35 pet. van zijn totaalomzet naar 52 landen, waar van de Verenigde Staten de belangrijk ste is. Vredestein slaagt er daar in om haar produkten ondanks de Amerikaan se concurrentie tegen redelijke prijzen af te zetten. De laatste tijd probeert zij met name in de Italiaanse markt te penetreren. Per werknemer werd dit jaar een bedrag geïnvesteerd van f 45.000,(in 1950 was dat nog f 13.400,—). ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 11