Veenendaals dagblad MILITAIREN MOGEN NU ALLES LEZEN Al een hele vent Buiten WIJ Repatriëring Ambonezen wordt hervat Brood cent duurder HOGE PRIJS VOOR COROT Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde UITDAGING AAN PRINS PHILIP Aftreden geëist van Reagan Groetplicht wordt beperkt Burgemeester moet z'n huis uit Bank beloont eerlijke vinder met 4 mille Wisselvallig TOELAGE (f 20,-) VOOR DIENSTPLICHTIGEN DIE LANGER DAN ZESTIEN MAANDEN DIENEN HUURWONING Vogelhuis (II) TOELAGE OMBUDSMAN DIENSTWEIGERAARS PRINS CLAUS MAAKTE WEER FOTO'S VAN WILLEM-ALEXANDER PRINS WILLEM-ALEXANDER is al- weer een half jaar oud. Dat u:as voor zijn vaderprins Clausdie zich al eerder een bekwaam fotograaf heeft getoondaan leiding om opnieuw een mooie serie opnamen te maken en aan de openbaar heid prijs te geven Twee ervan tonen wij u hierbij: boven een vertederende plaat van de gul lachen de babyhiernaast het prinsje op de schoot van zijn grootmoederkoningin Julianawaarbij alle aandacht is gecon centreerd op een bijtring Vijf waterkanonnen voor grote steden Dode op rijksweg-42 BESPREKINGEN MET MALIK LEVEREN RESULTAAT OP Onderzoek naar woningbehoeften in ons land AANSLAGEN GEEN BESLISSING STEUN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine •annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 27 OKTOBER I967 4le JAARGANG DEN HAAG Het zgn. lectuurverbod voor de militairen zal worden opge heven en de groetplicht zal aanmerkelijk worden beperkt. Minister Den Toom heeft deze verruimingen van de militaire voorschriften gisteren bekendgemaakt in de Commissie voor Defensie van de Tweede Ka- mer. WOUDRICHEM. Burgemeester L. Vorster (38) van Woudrichem moet op 1 november zijn huis uit. Zijn buurman, de heer Spronk, die eigenaar is van het huis, heeft de eer ste burger de huur opgezegd. Hij wil dat zijn dochter die binnenkort gaat trouwen, in het huis zal gaan wonen. Het burgemeestersgezin is hierdoor in grote moeilijkheden gekomen. Burge meester Vorster zegt: „Het is een trieste zaak. Als eerste burger moet ik ervoor zorgen, dat alle ingezetenen van dit dorp een behoorlijk huis heb ben. Voor mijzelf is dat in de ruim vier jaar dat ik hier burgemeester ben, nog niet gelukt". Woensdagavond kwam de Woudrichem- se gemeenteraad in spoedvergade ring bijeen om het woningprobleem van de burgemeester te bespreken. De voorganger van burgemeester Vorster woonde in een eigen huis. Toen de heer Vorster naar Woudri chem kwam, was er dus geen ambts woning. Tijdelijk kreeg de burge meester een huurhuis toegewezen. Pas in februari van dit jaar stelde de raad eén krediet beschikbaar voor de bouw van een ambtswoning. Door plannen om het gebied rondom Wou drichem opnieuw gemeentelijk in te delen, werden de bouwplannen op de lange baan geschoven. Woensdag avond besloot de raad met spoed een ambtswoning te laten bouwen. „Burgemeester Vorster: „Dat huis is natuurlijk pas op zijn vroegst in ja nuari klaar. Op 1 november kan ik mijn huis nog niet uit. Ik heb dan nog twee maanden speling. Daarna zal ik bij de kantonrechter nog wat uitstel van executie vragen. Het is jammer dat meneer Spronk zo weinig soepel is. Ik kan met mijn gezin (man, vrouw en twee kinderen) toch niet op straat gaan zitten?" BRUSSEL Het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen (IVW) heeft gisteren een beroep ge daan op de regeringen van de Verenig de Staten en Noord- en Zuid-Viëtnam, onmiddellijk onderhandelingen aan te knopen over een vredzame oplossing van het iëtnamees conflict |-|et Staatsbosbeheer geeft in zijn or gaan „Bosbouwvoorlichting" een lezenswaardige beschouwing over al lerhande zaken, de nestgelegenheden betreffende, waarin ik o.m. bevestigd zag, dat in de lente, wanneer er een felle concurrentie heerst omtrent broedruimte, het de grote koolmees is, die veelal het begeerde nestkastje in beslag weet te nemen, gevolgd door de wèl kleine, doch bijzonder agres sieve pimpel. Men heeft zelfs de erva ring opgedaan, dat ten slotte nog slechs deze beide soorten overblijven en zo constateert het Staatsbosbe heer wat sinister ten slotte loopt ook de laatste de kans door de koolmees te worden uitgedreven, zodat de uit komst van de moeite, de gehele holen- broederspopulatie op hoger peil te brengen, resulteert in een bos met al leen nog maar koolmezen! In de hui zentypen met grote ingangen vinden we hoe langer hoe meer spreeuwen, ring- en huismussen. Daarom is het zaak om de zwakke broeders, zoals kuif- en zwarte mees, glans- en mat- kop, roodstaartje, boomklever en vlie- gevanger een steuntje in de rug te ge ven. Men doet dit door hun zeer kleine behuizingen met aangepaste entree te verschaffen; reeds zijn de benamingen selectieve, super selectieve en mini- nestkastjes in gebruik. Daarnaast be studeert men zeer grote kisten voor bos- en ransuil, torenvalk en specht, doch ik kan in mijn bescheiden hoekje hierover niet uitweiden en moet u ver wijzen naar het Staatsbosbeheer te Utrecht, want ik wil het morgen ook nog even over de houtbeton-modellen hebben. 27-10-'67. A.B.W. De minister wilde het lectuurverbod graag opheffen, zoals hij zei. Wel zou men moeten oppassen dat er geen ge zagsondermijnende, provocerende of pornogravische lectuur onder de mili tairen wordt verspreid. Het in bezit hebben van lectuur is volledig vrij. Het colporteren met „verboden" lec tuur in kazernes e.d. zal evenwel straf baar zijn. Om uit te maken wat daar onder valt moet een commandant zich in verbinding stellen met de minister, die dan een kleine commissie ter be schikking heeft om te bepalen wat wel en wat niet kan worden geduld. Met het groeten wordt het ook wat soepeler. De minister wilde de groet plicht op straat wel handhaven - kwes tie van burgerlijke beleefdheid, zei hij maar voor kazernes en legerplaatsen wordt het overgelaten aan de comman dant. Een soldaat hoeft ook niet meer te groeten voor een voorbijrijdende au to met het bekende sterrenbordje. Het overige nieuws uit de commissie: 1. Dienstplichtigen die zestien maan den dienst achter de rug hebben, krij gen daarna iedere maand een toelage van twintig gulden. 2. Het dragen van burgerkleding bui ten dienst zal voor alle militairen in het gehele land worden toegestaan. 3. De stuntvliegersgroep Whisky Four van de luchtmacht zal volgend jaar niet optreden. 4. Er komt een kleine uitbreiding, van 180 tot 225, van de vrijstelling voor dienstplichtigen in bepaalde functies van het wetenschappelijk onderwijs. 5. De motie-Wierda (soc.) om tachtig miljoen op de defensieuitgaven te be zuinigen, werd verworpen. 6. De motie-Wieldraaijtr (soc.) om dienstplichtigen zes procent vakantie bijslag te geven, haalde evenmin een meerderheid. 7. Minister Den Toom betwijfelt het nut van een ombudsman voor de Neder landse krijgsmacht. In antwoord op een desbetreffende vraag van de heer Wieldraaijer (PvdA) zei de bewindsman bereid te zijn de in stelling van een dergelijke functie nog wel eens te willen bezien. 8. In de Kon. Landmacht dienen thans ongeveer 2.200 technische specialisten, waarvan ongeveer de helft nog in oplei ding is. Binnen een aantal jaren hoopt de le gerleiding dit aantal op te voeren tot 10.000. De toeloop is meer dan bevredi gend. In het kader van de bestrijding der jeugdwerkloosheid is de instroming verruimd. Van bepaalde spanningen tussen de technische specialisten en dienstplichti gen is staatssecretaris Haex niet geble ken. 9. Er wordt naar gestreefd om de ver vangende dienstperiode voor gewetens bezwaarde dienstweigeraars welke op het ogenblik 26 maanden bedraagt op korte termijn te verminderen. De verkorting zal plaats vinden naar aanleiding van de diensttijd verkor ting die kortgeleden bij twee krijgsmachton derdelen heeft plaatsgehad. De procedure tot erkenning van een gewetensbezwaarde acht minister Den Toom met het kamerlid Wieldraaijer (PvdA) inderdaad te lang. Hij zal na gaan op welke wijze deze, overigens z.i. goede, procedure kan worden ver kort WOLVERHAMPTON (Engeland) Prins Philip, die woensdag heeft ver klaard van mening te z(jn, dat de Britse industrie door wanbeheer werd geteisterd, is vandaag door een fabrieksdirecteur uitgedaagd zelf maar eens in een fabriek te komen werken. „Trek een overall aan, maak uw handen eens flink vuil en werk een half jaar in de fabriek" zo nodigde Bill Kirk, president van de Lawdon Manufacturing Company te Wolver hampton hem uit In een verklaring voor de plaatse lijke pers zei Kirk, dat de prins zijn hele leven nog geen volledige werk dag had gemaakt en dat hij de in dustrie alleen kon leren kennen door als arbeider te gaan werken. „Ik ben van mening, dat mijn voormannen in een week een veel DEN HAAG De minister van Bin nenlandse zaken mr H. K. J. Beernink heeft de Tweede Kamer voorgesteld ruim een half miljoen gulden uit te trekken voor vijf nieuwe waterkanon nen, die voorlopig in de drie grote ste den zullen worden gestationeerd. „De ervaring in het gebruik van wa terwerpers heeft geleerd dat de aan wending hiervan bij het tegengaan van ordeverstoringen als zeer doeltreffend moet worden beschouwd", aldus de mi nister. grotere bijdrage tot het welzijn van de natie leveren dan de hertog van Edinburgh in een jaar", aldus Kirk. „Wij industriëlen zijn van mening, dat de opmerkingen van de hertog een smet werpen op het werk dat wij doen". Terwille van het contact met de kie zers introduceerde de A.R.-kiesvereni- ging in Veenendaal 'n zogenaamde hear ing; een kruising tussen een forum en een vragenuurtje. Het was een novum voor Veenendaal maar men zag er geen aanleiding in massaal naar de Korenbeurs te trekken. 0 De aannemerspatroonsbond in Rhe nen is teleurgesteld over de houding van het Rhenense college van B. en W. inzake de beunhazerij in de bouwwereld. Het college had gesteld dat toezicht hier op op de weg ligt van de politie. Een bejaard echtpaar in Opheusden leeft in angst om een brandstichter die eerder deze week een poging heeft ondernomen om een onbewoonbaar ver klaarde woning die aan hun huis grenst in vlammen te laten opgaan. In Scherpenzeel stonden gisteravond bijna 400 personen een halve liter bloed af. SAN FRANCISCO De afdeling San Francisco van de Amerikaanse nationa le vereniging voor de vooruitgang van gekleurden (N.A.A.C.P.) heeft het af treden van de gouverneur van Califor- nië, Ronald Reagan, en instelling van een vervolging tegen hem geëist, om dat hij een privé-boodschap van het Witte Huis aan de openbaarheid had prijsgegeven. De voorzitter van de plaatselijke NAACP-afdeling, zei dat 'n medewer ker van president Johnson, Marvin Wat son, vorige week een telegram had ge zonden aan ex-gouverneur Price Da niël van Texas, die zich aan boord be vond van het passagiersschip „Indepen dence", waarmee een grote delegatie staatsfunctionarissen op weg was naar een gouverneurs-conferentie op de Maagdeneilanden. Daniël die voor John son als verbindingsman fungeerde, zou in het telegram toe zijn aangespoord, twee republikeinse gouverneurs tot steun aan Johnsons Viëtnambeleid te bewegen. Een afschrift van de bood schap was in handen geraakt van gou verneur Reagan, die de inhoud daarop meedeelde aan zijn collega's, aldus Ta liaferro. De perssecretaris van de gouverneur had de journalisten aan boord van het schip gezegd, dat het telegram per on geluk aan Reagan was overhandigd en dat deze veronderstelde dat het voor al gemene verspreiding bestemd was. (Reagan wordt genoemd als republi keins kandidaat voor het president schap.) HOOGEZAND Op Rijksweg 42 (Groningen-Nieuwe Schans) heeft zich gisteravond omstreeks half zes weder om een ernstig auto-ongeluk voorge daan. Er is een dode te betreuren en drie personen hebben zware verwon dingen opgelopen. Het ongeluk had plaats ter hoogte van Foxhol. Het ongeluk ontstond, doordat een GADO-bus, komende uit de richting Groningen, moest uitwijken voor een fietser, juist op het moment dat de bus werd ingehaald door een bestelauto. Deze laatste raakte in de berm, slip pend ramde hij drie bomen en kwam te gen een vierde tot stilstand. Van de vijf inzittenden vier man nen en het dochtertje van een van hen kwam het meisje er zonder letsel af. De mannen moesten zwaargewond naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen worden vervoerd. Bij aankomst bleek de bestuurder, de 38-jarige heer J. Scholtens uit Musselkanaal, te zijn overleden. De mannen waren werk zaam bij een Gronings aannemersbe drijf en bevonden zich op weg naar huis. DEN HAAG De belangrijkste resultaten van de Nederlands-Indonesi sche besprekingen in Den Haag waren gisteravond: Hervatting van de repatriëring van Ambonezen die terug willen naar In donesië. Een besluit tot voorbereiding van een cultureel verdrag tussen Nederland en Indonesië. De toezegging dat Indonesië zich zeker zal houden aan „vrije keus" voor de Papoea's in 1969. Een toezegging dat Nederland zal streven naar verlaging van de tariefbar rières van de EEG voor niet-aangesloten landen. Een vriendschappelijk beroep op Indonesië om geen doodvonnissen meer uit te voeren. DEN HAAG Met ingang van maan dag wordt het brood een cent per 800 gram duurder. Dit is het gevolg van prijsstijgingen van grondstoffen. Waterwitbrood gaat in de grote steden nu afgehaald maximaal 67 cent kos ten. In de provinciesteden mag hoog uit 68 cent en in de overige plaat sen 69 cent worden gerekend. Volkswitbrood en volksbruinbrood zul len twee, respectievelijk drie cent beneden deze prijzen moeten blijven. Onveranderd geldt dat voor thuisbe zorgd brood drie cent per 800 gram meer mag worden gerekend dan voor afgehaald brood. WORMERVEER De Amro-bank heeft de Worrrterveerse kruidenier Jo Siekerman gisteren een spaarbank- boeje met vierduizend gulden geschon ken. Dat was de beloning voor de snel heid waarmee de kruidenier de bank een dag eerder had gemeld dat hij een tas met vijftig mille had gevonden, die door een loper van de bank was verlo ren. De bankloper, die de tas met geld had verloren nadat een riempje van zijn fietstas was bezweken, werd ook door de directie bedacht. Hij kreeg een nieuwe fietstas. DEN HAAG De volgende week zal opnieuw een onderzoek worden inge steld naar de woningbehoeften in ons land. Evenals in 1964 toen een der- gelyke enquête voor de eerste maal plaats vond zal het onderzoek op steekproefbasis worden verricht. Dit maal zal het echter gekoppeld zijn aan een proeftelling van beperkte omvang voor de in 1970 te houden algemene volkstelling. Tot het combineren van beide onder zoeken werd besloten om zowel de kos ten die er aan verbonden zijn als de werkzaamheden die er voor de betrok ken 104 gemeenten uit voortvloeien zo beperkt mogelijk te houden. In deze over het gehele land verspreide ge meenten zullen in totaal ruim 17.000 adressen worden bezocht door van ge meentewege aangestelde tellers. Het tweede woningbehoefteonderzoek wordt verricht door het Centraal Bu reau voor de Statistiek op verzoek van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het heeft tot doel vast te stellen: de omvang van de woningbehoefte. —de wensen die bij verschillende groepen van de bevolking omtrent de huisvesting leven, opdat de nieuwbouw van woningen daarbij zo goed mogelijk kan worden aan gepast. wat gegadigden voor een ande re woning willen en kunnen be talen. in welke mate de woningbehoeften zouden kunnen worden gedekt door doorstroming, d.wjt. verhuizing van gezinnen van goedkopere naar duurdere en/of van grotere naar kleinere woningen. in welke mate het verbeteren van bestaande woningen tot de oplos sing van het huisvestingsvraag- stuk kan bijdragen. De voorlopi ge uitkomsten van het tweede wo- ningbehoeftenonderzoek zullen naar verwachting medio 1968 gepu bliceerd kunnen worden. NEW YORK Op een veiling in de Parke-Bernet Galleries te New York is een recordprijs betaald voor een portret van Jean Baptiste Camille Corot. Voor zijn „roodgejakte jonge vrouw met mandoline" werd door een New Yorkse kunsthandelaar ten behoeve van de Norton Simon Foundation te Los An geles 310.000 dollar geboden. Enkele jaren geleden werd op een veiling te Londen de hoogste prijs voor een Corot betaald 80.000 dollar. Over al deze onderwerpen heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik de afgelopen twee dagen in Nederland besprekingen ge voerd. De kwestie van de doodstraffen heeft minister Luns in gepaste termen ter sprake gebracht. Minister Malik heeft toegezegd dat hij de gevoelens, die in het Nederlandse parlement op dit punt leven, aan waarnemend presi dent Suharto zou overbrengen. Het voornemen tot repatriëring van Ambonezen die daartoe de wens te ken nen hebben gegeven (drie- a vierdui zend van de 25.000 Ambonezen in ons land), zal nader worden uitgewerkt in overleg met het Commissariaat Ambo- nezenzorg van het ministerie van cul tuur en recreatie en maatschappelijk werk. De Nederlandse regering heeft van haar kant toegezegd, dat zij er op zal toezien dat Ambonezen die niet naar Indonesië terug willen de goede betrek kingen tussen Nederland en Indonesië niet in gevaar brengen. Deze toezegging sloeg op de aansla gen die in het verleden op de Indone sische ambassade door protesterende Ambonese groepen zijn gepleegd. Het cultureel verdrag dat Neder land en Indonesië zich hebben voorge steld te sluiten zal worden voorbereid via de culturele attaché die sinds drie maanden aan de Indonesische ambas sade in Den Haag is verbonden. Over de zelfbeschikking van de Pa poea's is slechts in algemene termen gesproken. Indonesië heeft nog geen beslissing genomen over de wijze waar op het de Papoea's in de gelegenheid zal stellen zich uit te spreken Minister Malik heeft er tijdens het overleg wel aan herinnerd, dat er sinds de over dracht van westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië reeds enige uitspraken van groepen Papoea's zijn geweest. Die vie len alle uit ten gunste van blijvende aansluiting bij Indonesië. Op het financieel-economische vlak is vooral gesproken over de mogelijk heid van verlaging van de barrières voor de afzet van Indonesische produk- ten. De Nederlandse regering zal trach ten aan een dergelijke verlaging mee te werken. Mer name golden de Indo nesische bezwaren bepaalde tarieven die zijn vastgesteld door de landen van de EEG. Zo is het invoertarief voor palmolie, een van de waardevolle In donesische produkten, sinds 1 juli geste gen van viereneenhalf tot negen pro cent. Ook weer in algemene termen is ge sproken over de bereidheid van Neder land om Indonesië te steunen in zijn financiële behoeften voor het volgend jaar (door Indonesië zelf geschat op 325 miljoen dollar). Exacte cijfers zijn bij de bespreking niet genoemd veel hangt daarbij af van de resultaten van de conferentie van hulpverlenende lan den die 20 november in Amsterdam be gint. Wel had men aan Indonesische zijde het gevoel gekregen, dat Neder land de welgemeende bereidheid heeft waar mogelijk te helpen. Minister Ma- lik zal vandaag uit Nederland vertrek ken. Hij brengt nog bezoeken aan Frankrijk en Duitsland. I^en depressie koerst tussen IJsland en Schotland naar het noordoos ten, terwijl zich boven Zuidoost-Euro pa een hogedrukgebied bevindt. Hier door werd boven een groot deel van West-Europa een zuidwestelijke lucht stroming in stand gehouden, waarmee een randstoring, die vrijdagmorgen ten zuiden van Ierland lag, vergezeld van enige regen naar de Noordzee trok. Intussen trekt een andere depressie van het zeegebied ten westen van de Britse eilanden naar het zuidoosten. Het ziet er echter naar uit, dat dit druksysteem zijn koers zal wijzigen en zich over Engeland en de Noord zee naar Zuid-N oorwegen zal ver plaatsen. In verband met deze ontwikkeling zal de zuidelijke wind bij ons naar zuidwest ruimen en tijdelijk sterk aanwakkeren. Het bij de depressie be horende frontensysteem zal ons in de nacht van vrijdag op zaterdag passe ren, waarbij enige regen zal vallen. Daarna dringt koelere en enigszins on stabiele lucht ons land binnen, zodat voor zaterdag een \Asselende bewol king met plaatselijk enkele buien ver wacht wordt. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering.

De Vallei | 1967 | | pagina 1