Joan Baez uit de gevangenis Vanavond weer „Fenklup" Over Luther Beurs van Amsterdam „Achter het nieuws" op zaterdagavonden anders dan anders UIT DE KERKEN FINANCIËLE NOTITIES K.L.M. Shell Oil Internationals in herstel RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN Weer dividend Winst Billiton steeg fors Winststijging PILOOT STORM RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS rt. VRIJDAG 27 OKTOBER 196/ 21 Ze pirouetteren door alle stijlen, door alle modes, met een air van onbegrijpelijke supe rioriteit. Zij denken, dat ze de enige klasse zijn, die kunsten en weten schappen en vooruitgang kunnen ap preciëren. Ze poseren als critici van het leven. Een aardig populair liedje is voor hen het hoogtepunt van vul gariteit. Lees jullie onze kranten en jullie zullen mijn antipathie tegen hen begrijpen." „Ik lees niet veel kranten," sprak Amadeus en de groeven op zijn wan gen verlengden zich tot een brede glimlach. „Dat komt omdat je een genie bent," antwoordde Franz. „Je neemt alles wat er om je heen gebeurt, in je geest op, alsof het door onzichtba re golven daarin werd gedragen. Wij arme stakkers moeten dit alles door studie verwerven." „Ik heb gehoord, dat er in de kerk een paar nieuwgeschilderde venster glazen zijn," sprak Pauline, die de conversatie met een glimlach onder brak. „Zouden we die kunnen zien?" Dominee Straub was verheugd over de vraag. „Wil je even de sleutel gaan halen, Amadeus?" vroeg hij. „Je weet, waar die is." En hij duwde zijn stoel naar achte ren, terwijl ook de anderen opstonden. Ze liepen door het kleine poortje naar het kerkhof, als bij toeval gingen Amadeus en Pauline zij aan zij. „Wat een onderhoudende causeur is die broeder van jou," sprak ze. „Je kunt je niet voorstellen, wat opwek kend 't voor me is, om naar hem te luisteren. Bovendien houd ik van de hele atmosfeer van het huis, waarin de kleine jongen is grootgebracht." Ze glimlachte, waardoor hij haar tanden kon zien. Hij liep naast haar met een schier al te ernstig gezicht. „Wij, bij ons thuis," vervolgde Pau line, „praten nooit over problemen of soortgelijke zaken. Wij praten alleen maar over personen en personalia, speciaal over familieleden, of vader spreekt over boeken en manuscrip ten." Hij knikte, maar antwoordde niet. „Ik voor mij geloof, dat mensen, die geen geldzorgen hebben 't nooit ver brengen in 't leven," vervolgde zij, „ik voel dat in ieder geval aan mezelf. Als ik gedwongen was, om me een weg te banen door het leven, zou alles heel anders zijn. Ik geloof vast, dat iemands levensopvattingen ook zouden veranderen. Ik kan je wel vertellen, dat ik vast geloof, dat ik niet langer in staat ben om dat leven, dat ik nu leid, verder te leiden. Het is alles zo nutteloos. O, wat zou ik graag willen, dat jij me raad zou kunnen geven. Ik heb het gevoel, dat jij alles weet. Ik ben er zeker van, dat jij me op een ander pad zóu kun nen brengen, dat jij me tot een voor anderen nuttiger persoon zou kun nen maken." „Maar je zult toch in de toekomst duizenden mensen met je muziek ge not kunnen verschaffen." Hij stak een grote ijzeren sleutel in de deur van de sacristie en maakte die zachtjes open .Hij verzocht haar binnen te stappen en bleef toen op de anderen wachten. Mademoiselle die de kerk kende, liep dadelijk naar de gangetjes tussen de stoelen en toonde hun de uitgesneden zetels van het jaar zo-en-zoveel en de marmeren platen met de Inwaldskruisen en de namen. Franz stapte op hen af. „Geen familiepraatjes nu," sprak hij met gekrulde lippen. „Het is een gebrek, om er een historische menta liteit op na te houden. We moeten in plaats daarvan wat muziek hebben." De bezoekers liepen langzaam rond en keken naar de gekleurde kerkra men. Oom Theo voegde zich nu bij hen: „Er is een lange controverse over die ramen geweest," sprak hij, „voor de mensen er aan gewend raakten. Sommigen hielden niet van die versie van de aartsengel Michael. Maar aangezien niemand hem gezien had, kwamen ze eindelijk tot de con clusie, dat hij als symbool nog niet zo kwaad was." Franz ging vlak voor Pauline staan. „Uw roep als musicienne is zelfs tot deze verafgelegen plaats doorge drongen. Wilt u met mij het orgel be klimmen. dan zal ik trappen." Pauline weigerde niet en ze beste gen beiden het orgeltrapje. Oom Theo wees hun de weg. „Wilt u eerst wat spelen?" vroeg Pauline de predikant. De dominee fronste het voorhoofd, maar hij stemde toe. Hij speelde een koraal met een zwaarhandige ernst, maar zonder een enkele fout te ma ken. Eugenie en mademoiselle ston den naast hem, Pauline en Amadeus zaten op een hard bankje. Zij luister de met een bedaard ernstig gezicht, 5 terwijl Amadeus blijkbaar in gedach- ten verdiept voor zich uitstaarde. Toen de predikant het „Laat ons nu allen onze God danken" uit had 5 gespeeld, klonk er eerst nog een ge- 5 dreun achter het orgel, tot ook dit jj tenslotte ophield. „Is er meer lucht nodig?" klonk Franz' stem klaarblijkelijk vanuit de ingewanden van het instrument. „Zou jjj juffrouw Pauline nu wat willen spe- 5 len?" Pauline gaf afwerend te kennen, E dat ze bijna nooit in haar leven op een orgel had gespeeld, maar de pre- dikant moedigde haar aan. „Gaat u nu maar zitten, ik zal de E registers wel voor u uittrekken." E „Trappen!" riep hij, en dadelijk zette een gedreun in. „Begint u nu maar," sprak oom E Theo op vriendelijke toon tot Pauline. E Na enige ogenblikken van aarzeling E begon ze een Prelude van Bach. Amadeus bespiedde haar vanaf de bank. Hij zag, hoe haar nerveuze voe- ten naar de pedalen tastten, die zij E slechts af en toe gebruikte. Hij keek E naar haar fraai hoofdje, dat op haar E mooie hals bewoog, haar ogen staar- den met een vurige blik naar de lege ruimte yan de nederige, oude kerk, E alsof ze in de schuilhoeken mysteries E zochten. De avondzon wierp een net E van gekleurd licht door het gebouw. Af en toe boog Pauline haar hoofd naar een kant, alsof ze aandachtig E naar Bach's ritme luisterde. Het or- E gel was helemaal kaduuk en zond nu E klanken uit, die het zeker in heel lan- 5 ge tijd niet.had doen horen. En toen s ze eindelijk, na een van Bach's dra- 5 matische eindstormen, waar hij E ijlings van mineur naar majeur over- E slaat, haar handen met een snelle E opwaartse beweging ophief, zoals ze S dat bij haar pianospel gewoon was, E lieten de dulciana, twee klaroenen en een serie spitzflöten in een smarte- 5 koor een gepiep, een geschreeuw en E een geloei vernemen, alsof het orgel S de geest had gegeven. Hierop volgde E een onheilspellend gegrom, dat in een E schreeuw eindigde, als kondigde het oude instrument aan, dat zijn dag des oordeels op komst was. De bezoekers keken elkaar ontsteld S aan. Franz kwam voor de dag. Hij S wiste zijn voorhoofd af. „Het is gedaan met de oude wind- S kast," gaf hij te kennen. „Ik ben bang, dat ik hem heb doen s barsten," sprak Pauline. „Ik zal t s aan papa moeten zeggen." „U heeft de Prelude goed ge- E speeld," sprak oom Theo tot Pauline. E „Heel precies, zonder te veel lega- E to. Juist goed, tussen legato en stac- s cato in. Zonder rallentando's en pau- zes. Dat was uitstekend. Dank u S zeer." S Pauline keek hem diep in de ogen; S ze was verbaasd en verrukt over zijn E diep inzicht in Bach's muziek. (Wordt vervolgd) iiiiiiiiimmiiiimiiiiiiiiiii 3645. Met een gevoel van grote opluchting keken de as tronauten de armee der aftrekkende machines na. Keurig gehoorzamend aan het bevel van professor Du bois die nu de activerende witte halter omhoog hield, rolden de logge gevaarten in een lange rij voort over de oneffen bodem van het gasmeer. Het was Buck de meest nuchtere van het gezelschap die zich plotseling bedacht dat het wel raadzaam was, om eens even de toestand van de Naald in ogenschouw te nemen. „Want" zoals hij droogjes opmerkte „ik heb heel wat machines gezien daarbuiten, maar niet één waarmee je 'n paar gekreukelde rompplaten glad strijkt of een verbogen seg ment vervangt 1" Snel gleed zijn blik over de meters en indicators. „Mmmm, dat valt niet tegen, jongens", gromde hij tevreden. „Temperatuur- en zuurstofvoor ziening in alle compartimenten normaal, géén leiding- breuken of niets. Haha! We kunnen zo vertrekken, hoor!" „Toch moesten we voor alle zekerheid maar een kleine inspectie houden," vond Piloot Storm. „Je kunt nooit weten". Doch hoewel zij het ganse schip nauw keurig nakeken, bleek er niets beschadigd te zijn. PLEAS ANTON, Calif ornië De vre delievende zangeres van volksliedjes, Joan Baez is donderdag ontslagen uit de Santa Rita-gevangenis, na tien dagen te hebben gezeten voor het deel nemen aan de demonstraties tegen de dienstplicht van vorige week in Oak land, Californië. „Ik had het er voor over", zei Joan, „waarschijnlijk doe ik het weer". De moeder en het jongere zusje van de zangeres werden gelijktijdig op vrije voeten gesteld. Zij werden op gewacht door dr. Albert Baez, de va der van Joan. Joan Baez was een van de 125 ge arresteerden op de eerste- dag van een week vol demonstraties. Zij werd op gepakt bij het opkomstcentrum voor rekruten in Oakland. Er was een groot aantal vrienden en familieleden bij de vrijlating van de tot 10 dagen veroordeelden aanwezig. Veel mensen hadden bloemen meege bracht. Ook gingen er kopjes thee rond en koekjes. Joan Baez zei dat men haar in de gevangenis goed had behandeld. Zij had in de tuin moeten werken. „Het wa„ een van de beste dingen die ik in mijn leven heb gedaan", zei ze over haar arrestatie en haar gevan genistijd. Voor ze vertrok, wendde ze zich af van de verslaggevers en de fotogra fen en zong de gevangenen aan de an dere kant van het hek toe. Na een afwezigheid van enkele maan den, zal vanavond om 19.07 uur op Ne derland 1 VARA's tienermagazine Fen klup, dat zijn naam nu geheel fonetisch schrijft, weer op de beeldbuis verschij nen. Deze Fenklup zal door Yvonne v. Zuiden worden gepresenteerd. Enkele onderdelen van het program ma zijn: De Engelse beatgroep The Amen Corner, een interview met Frank Zappa (de leider van de Mothers of In vention), de groep The Buffoons uit Enschede, zanger Frankie Franken, Ulf Moritz en ook in dit seizoen:de Klisjee- heertjes, die zich bij de nieuwe spel ling van Fenklup hebben aangepast. Produktie en regie heeft Ralph Inbar. Liefst vijf zendgemachtigden (IKOR, CVK, KRO, NCRV en VPRO) hebben samen de serie „Bericht over Luther" geproduceerd. Een duidelijk bewijs van oecumenische samenwerking en van een meer dan eenzijdige positieve waardering voor een van de grootste figuren uit de christenheid. Gister avond kwam de eerste aflevering op het scherm (helaas tegelijkertijd met een andere interessant lijkende godsdiensti ge uitzending op het tweede net, over de profeet Amos). Men probeerde Lu ther te zien tegen de achtergrond van zijn tijd. De (herwaardering van Luther in onze dagen maakte het begrijpelijk, dat men die tijd tevens vergeleek met de onze. Naar mijn mening ging dat af en toe wel een beetje geforceerd, zo als in de parellellen Islam Rood China en Columbus Gagarin. Beter had men de huidige moeilijkheden tus sen de „Romeinse" en de andere op vattingen binnen de rooms-katholieke kerk van 1967 tot voorbeeld kunnen ne men, maar misschien komt dan nog in een meer theologisch gedeelte. Luther en zijn tijd werden sterk geactuali seerd dooi* de presentatie: het was een soort Journaal met korte onderbrekin gen voor een meer uitgewerkte achter grondinformatie, waarvan vooral Fan ny Kelks bijdrage over het Isenheimer altaar en de korte interviewtjes met de professoren Kuitert en Fiolet boeiden. Alleen: waarom moet het „Bericht over Luther" door liefst drie „nieuws lezers" worden gebracht? Wel oecume nisch, maar ook een beetje onrustig. J. v.d. K. HILVERSUM L 18.00 Nws. 18.15 Commentaar op in formatie. 18.20 De Vrije Gedachte: Ra dicaal Humanisme, lez. 18.30 Hee, een pr. voor onvolwassenen. 19.00 Jazz-ron- do. 19.20 Christendom en Marxisme, lez. 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst nader beschouwd. 2 0.00 De leugen, hoorspel. 20.35 Pianorecital (gr.).: klass. muz. 20.45 Agressie-I: gespr. VARA: 21.00 Stereo: klass. kamermuz. 22.10 Strijk kwartet: mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Li. gev. platenpr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 18.00 Kon. Mil. Kapel. 18.20 Uitz. v.d. KVP. Kaarten op tafel een uitzending over politieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 èAct. 19.00 Voor de tieners en twens. 19.40 Wereld panorama. 19.50 Uit: li. muz.pr. 21.04 Luther, hoorspeldoc. (dl. 1). TROS: Jazzmuz. 22.30 Nws. 22.40 All-In: gev. pr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltel. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Joum. STER: 19.03 Reel. VARA: 19.07 Fenklup, mag. voor tieners. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Joum. STER: 20.16 Reel. VARA: 20.20 Achter 't nieuws. 20.50 De For syte Sage, tv-feuilleton. (dl. 7-BBC- prod.). 21.40 Mies en scène. 22.40 Uit gerekend, consumentenrubriek. NTS: 22.45 Joum. 22.50-23.20 Pre-Olympische wedstrijden in Mexico-City. Korte rep. van de gisteren gehouden wedstrijden. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Joum. 19.03 Die van hiernaast, tv-feuilleton. 19.33 Open oog. Waarheen met 't week end? 20.00 Joum. en weeroverz. STER: 20.16 Reel. KRO: 20.20 De verloofden, tv-feuilleton. 20.50 Brandpunt. 21.40 In kleur: Bonanza: Verdacht van moord, tv-film. STER: 22.30 Reel. NTS: 22.35- 22.40 Joum. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Van de voorpagina. 8.15 Z.O. 135: gevar. progr. (9.35 - 9.40 Wa terstanden). 10.30 Een nieuw geluid: Jonge artiesten met instr. kwartet. 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Licht instrum. ensemble. 11.25 Afrikaanse kroniek. 11.45 Stereo: Salonorkest met zangso list. 12.15 Voor nu en later, lez. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Act. sportnieuws. 12.57 12345 - De VARA-Speelgoedactie. 13.00 Nws. 13.10 Vara-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: progr. voor de twintigers. 14.40 Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Toekomst-Dimensie van het Wonen, le zing. 15.30 Zestig jaar jazz. 16.00 Nws. 16.02 Volksmuz. uit India. VARA: 16.30 Operaconcert. 17.10 Orgelconcert: am. muz. 17.30 Radioweekjournaal. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Stereo: Klass. gram.muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Pianorecital: klass. muz. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde mu ziek. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Muzaiek: gevar. muz. progr. en kunstkroniek. 11.03 Nws. 11.02 Geen re formatie zonder informatie, lez. 11.15 Solistenkamer: muzikaal vraaggesprek. KRO: 12.00 Country and Western Ex press (gr.) 12.15 Marktber. 12.17 Over- heidsvoorlicht.: Werk en Welzijn. Een uitzending van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Zonder gren zen: een rubriek over missie en zen ding. NRU: 13.00 Openbaar Kunstbe zit. 13.10 Christian Science: De bijbel spreekt tot u, lezing. 13.25 Vliegende schijven, verzoekplaten voor de militai ren. KRO: 14.00 P.M., een weekblad met veel plaatjes (16.00 - 16.02 Nws.). NRU 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Wat kunnen wij van de jeugd leren?, ge sprekken. KRO: 17.30 Voor de tieners. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: gevar. programma (10.00 en 11.00 Nws.) NRU 12.00 Nws. 12.02 Klein Chanson. NCRV 13.00 Nws. 13.02 Ramblers Radio Re prises. 13.30 Zuidzee-Serenade. 14.00 Nws. 14.02 Programma voor tieners en twens. 15.00 Nws. 15.02 Praatpaal: ca- baretprogr. 15.30 Country and Westem- muziek. 16.00 Nws. 16.02 Licht platen- progr. 17.00 Nws. 17.02 - 18.00 Sport- show en lichte gram. muz. VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Joum. (herh. v. gis.). 10.20 TV-film. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 joum. 16.45 Kroniek v.d jeugd. 1715 Jeugd discussieert over politiek. 17.55 Overz. middagpr.'s komende week. 18.05 Act. 18.19 Das Freitagsmag. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 TV-film. 19.59 Pr.-overz. WDR: 18.05 Nws. 18.10 Jazz-pr. 18.25 Hier und Heute (18.50- 19.00 Goedenavond). 19.10 Belphegor, tv- film. 19.40 Muz. zelfportret van Erich Selbach.). 20.00 Journ en weerber. 20.15 Act. 21.00 tv-film. 21.45 Joum. en weer ber. 22.00 Rep. uit Bonn. 22.15 TV-spel. 23.35 Journaal. DUITSLAND II 17.00 Internationale sportweken in Mexico. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Sportpr. 18.20 Act. en muz. 18.55 In kleuren: tv-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Doe. tv-spel. Aansl.: nws. 21.15 De beste schlagers uit drie eeuwen. 21.50 In kleuren: Expo Finale '67. 22.35 Nws., weerber. en act. HILVERSUM Bij de actualiteiten- afdeling van de VARA-televisie wordt op het ogenblik gewerkt aan een ande re vormgeving van „Achter het nieuws" op zaterdagavond. Het ligt in de bedoeling deze veer tiendaagse uitzendingen een wat luch tiger gevarieerder en soms wat ironi- scher karakter te geven, waarbij de te behandelen onderwerpen op een wat an dere wijze in het licht gesteld worden dan in Achter het nieuws gebruikelijk is en op andere dagen ook gebruikelijk blijft Het eerste speciale programma van Achter het nieuws zal worden uitgezon den op zaterdagavond 4 november, Ne derland 1 van 22.35 tot 23.00 uur. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Nieuw-Beijerland, C. Snoei te Langerak bezuiden de Lek. Beroepen te Gouderak, J. L. W. Kop- penhol te Haaften. Beroepen te Ouddorp (Z.-H.) W. van Hennekeler te Zwartebroek. Bedankt voor Brakel, A. J. Wijnmaa- len te Maartensdijk. Bedankt voor Groot-Ammers. J. A. de Bruijn te Krimpen aan de Lek. Bedankt voor Reeuwijk, A. van Wijk te Bergschenhoek. Geref. Kerken» Beroepen te Monster, J. Goldschme- ding te Dussen. Geref. Gemeenten: Bedankt voor Opheusden, A. Breg- man te Rijssen. Bedankt voor Vlissingen, J. C. West- strate te Meliskerke. 12. Rechter Tie en de lijkschouwer wandelen in de richting van het huis. Halverwege de tuin komen ze de huismeester tegen, vergezeld van een oudere dame met een door smart vertrokken gezicht. „Dit is de ka menier van mevrouw Ho, Edelachtbare", zegt de huis meester. De Rechter neemt haar aandachtig op. Ze heeft een rond, boers gezicht, waaruit eerlijkheid en goedhartigheid spreekt. „Hoelang is ze al bij mevrouw Ho in dienst?" vraagt hij. „Meer dan twintig jaar, Edelachtbare", antwoordt de huismeester. „Ik bedoel dat ze al ruim twintig jaar bij mevrouw Ho's familie in dienst was. Drie jaar geleden, toen mevrouw met mijn meester trouwde, is de kamenier met haar meege- komen. Onze meesteres was erg aan haar gehecht". De kamenier is weer in tranen uitgebarsten. Kom kom, juffrouw", zegt de Rechter vriendelijk. „Met tranen kun je je meesteres niet tol het leven terugbrengen. Beant woord liever mijn vragen, dan kan het stoffelijk over schot tenminste gauw worden begraven. Vertel eens, weet je hoe deze wierookklok werkt?" De kamenier veegt haar ogen af en antwoordt: „Natuurlijk, Edel achtbare, hij brandt precies vijf uur, elke spiraal duurt één uur. Vlak voor ik mevrouw alleen liet in het prieel zei ze dat het wat muf rook, en toen heb ik de wierook aangestoken". 38. Dank zij zijn goed gevulde maag en de gezonde buitenlucht sliep Tekko zo vast dat hij tijd en uur bijna voorbij liet gaan. In tegenstelling met anders sliep hij dit keer een gat in de nacht. En pas toen hij door de nachtlucht en zijn harde legerstede koud en stijf geworden was ontwaakte hij. Met een vervaarlijk gegaap rekt onze vriend zich uit om dan verschrikt om zich heen te kijken. „Wel hier en ginder!" mom pelde hij toen. „Het is warempel al nacht. Moet je dat kasteel daar ginds eens donker en dreigend zien lig gen. Oei, wat ben ik stijf geworden!" Huiverend kwam onze spokenjager overeind om zijn bootje op te zoeken, dat door de stroom weliswaar uit het riet gedreven was maar gelukkig nog vast lag aan de stevige ijze ren ketting. „Kom... een fikse roeipartij zal me goed doen!" rilde Tekko en de daad bij het woord voegend begon hij te roeien. „Ziezo, dat heeft me goed gedaan" mompelde hij even later toen hij de aanlegsteiger van Ilpenrode bereikt had. „De ledematen functioneren weer normaal en het speurdersbloed vloeit koortsig door mijn aderen. Het kasteel moest er bij avond al leen wat vriendelijker uit zien. Brrr wat ligt het daar spookachtig. Gelukkig dat ik van spoken nog niets ge merkt heb. Het zal dus nog wel geen twaalf uur zijn. Maar goed dat die oude tuinman er nog is om me naar het kasteel te brengen!" En in de vaste overtuiging dat de oude verteller hem zou willen vergezellen stapte Tekko op de ver vallen tuinmanswoning af. Fonds Vorige koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 105% 105H Nederland 1966 61 99% 99% Nederland 1967 6 97% 99A Nederland 1965-1 51 95% 95% Nederland 1964-1 51 91% 913/« Nederland 1964 5 89% 89% Nederland 1958 41 89% 89% Nederland 1964 41 95 95 Nederland 1959 41 87% 87% Nederland 1963-1 4i 84% 84% Nederland 1961 4 84% 84% Nederland 1953 31 81 81% Ned. staff ell. 1947 31 71% 71% Nederland 1951 31 89% 89t§ Nederland 1953 1-2 3» 84 84% Nederland 1950 1-2 3i 74% 74% Nederland 1954 1-2 31 77 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 82% 82% Ned. dollarlng 1947 3 88 873/4 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 87 87 id. 30-jar. 1958/-59 4è 87% 87% H.V.A.-mijen ver. a. 117 116% A.K.U. 60.7 61.5 Delimij. f. eert 88.9 90.3 Hoogovens n.r.c.v.a. 103.3 104 Philips gem. bezit v. a. 111.9 112.8 Unilever c.v.a. 105.9 106 Dordtsche Petr. a. 652 658'/» Kon. Petr. f. a. 140.9 142.2 H.AJL.. a. 90% 90% Java-China p. n.r.c.v.a. 175% 175% K.L.M. a. 258.8 263.5 Rotterd. Lloyd a. 151 152 Scheepvaartunie a. 132% 132% Bk v. Ned. Gem. '65-1 51 94% 94 ti Nat. investeringsb. '65 51 95% Fr.-Groa Hyp.b. dw 6 94% 94A Westl. Hyp.b. u 5 87 88 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 126% Bijenkorf 6 99% Co-op Ned. r.spaarbr. 145% 145% Ned. Gasunie 51 95% 943/i Philips dir. 250-100*51 4 82% 82% Pegem 1-2 1957 6 97% 97'/» Pgem 1957 6 96% 97 K.L.M. 15-jarig 5 93% 94'/» Ned. Spoorw. 57 1-2 41 91 91 A.K.U. f 1000 41 88% 88% Gelder Zonen v. 41 89% 89% Hoogovens 51 109'/» 109 Alg. Bank Ned. a. 234% 235 Amrobank f 20, a. 47.3 47.2 Nationale Ned. eert 609'/» 607 Ned. Credietb. aand. b. 177% 177% Ned. Middenstands'-nk a. 88.5 88.3 (Slotkoersen van gisteren) Slavenburg's Bank a. 177'/» 177 Albert Heyn a. 1040 1040 Amstel Br nj.c.v.a. 366 369% Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 207% 207 Blaauwhoed a. 100.5 100.6 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 85 85 Bols Lucas a. 186 185 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 430% 432 Brocades-Stheeman a. 823 Buhrmann-Tetterode a. 465 462 Bijenkorf n.r.c.v.a. 627 624 Calvé c.v.a. 740 735 Drentsch-Overijs. Houth. a. 118 119 DJLU. a. 296% 297 Elsevieris Uitgeversmij. a. 291.5 292 Erdal mij. v. wasverw. a. 504 515 Excelsior metaalbuizen a. 66 66% Fokker a. 432 433 Gazelle Rijwielfabriek a. 173 170 Gelder Zonen, van a. 109% 109% Gist- en Spiritusfabriek a. 407 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 122 122 Heineken's Bierbr. aand. 582 575 Holec aand. 176% 176 Intematio aand. 286 280 Kon. Ned. Papierfabr a. 159 161% Kon. Ned. Textiel unie eert. 54 53% Kon. Zout-Ketjen n.rc.va. 776 K.V.T. (kon ver tap) aand. Meteoor Beton Misset, Uitgeversmij. a. Naarden Chem. tabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned. app.fabr. aand. Ned. Kabelfabrieken aand. Nelle, wed. J. van aand. Nyma n.r.c.v.a. Nijverdal-ten Cate a. Overz. Gas. nat. bez. v.a.f. Palthe a. 63 63 Pont Houthandel a. 174 174 Reesink en Co. a. 158 158% Scheveningen Expl.mij.f. a. 36.5 36.5 Schok beton aand. b. 207 206 Schol ten Carton en Pap. a. 260 260 Schuppen Sajetfabriek a. 91 92 Simon de Wit aand. b. 398% 398% Spaame ver. bez.500-100 a. 644 640 Technische Unie a. 247 247 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 100 99.6 Twentsche Kabelfabriek h 360 359 Ubbink-Davo a. 15 16 Unilever 1000 cert. 7c.pr. a. 110 110 Veenendaalsche stoomsp. a. 197 197 Ver. Machinefabrieken a. 176 176% Ver. Touwfabrieken c.v.a. 152 154 300 94 260 295 98 259 465 460 147% 149 140 142 293 343 26 95% 99 63 294 338 26 95% Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoord a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijem-Bronsw. a. Zwanenberg-Organon f. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij. a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb. f. Interbonds Ipb. f. Vastgoed bel. fonds part f. Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert Int. Nickel Cy Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert Anaconda cert Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecott Copper cert. Phillips Petroleum cert R.C.A. cert. Republic Steel cert. Shell OU cert. Standard Brands 10 a. cert. U.S. Steel (10) cert. Woolworth cert. 155 155 57 57'/» 488% 489 164 164 384.5 748 71% 770 665 642 Bank v. N.G. '58 1-2-3 4i Nat Bk v. Midd.Kr. '66 7 British Petrol. 1966 7i Ned. Gasunie 1966 6i Rott Rijn Pijptmij. 5i Berghuizer Pap.fabr. 4è Grasso's Kon. Mach.f. 53 Meteoor beton 53 Stokvis en Zonen 43 87% 87% Thomassen'Dr.-Verbl. ii 107*/» 107% Bredero vast goed a. 153 155 Calvé cum.pref.wd.nr. eert 145 144 Edy emaille a. 92 89 Krasnapolsky, f. a. 65 65 Lips en Gispen eert 115 115 VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 143.70; Unilever 106.20; Phi lips 112.90113.20; Hoogovens 104.00 104.20; K.L.M. 274.00. 180.5 223 213.9 404 99.2 59% 112% 29% 52'/» 45 34% 65'/» 483/» 85'/« 167% 108 83% 44'/« 60% 60s/4 44% 683/» 36% 433/« 28% 87 ti 102% 104% 100% 100 95% 91 79% 87% 107'/» 153 145 92 65 115 769 666 643 180.7 223.1 214.3 402 99.2 59% 113H 29% 52 443/« 34 47'/« 86*/« 167'/« 108'/« 845/» 433/« 59 60% 43% 68 363/» 43 28s/s 873/« 1023/s 104% 100'/» 100 95% AMSTERDAM, 26 oktober De meeste internationale waarden hebben vandaag b(j de opening een goed koers- herstel te zien gegeven met kalme han del. De vraag kwam van het publiek. Kon. Olie ging op 142.30 ruim een gul den omhoog vergeleken met de voor gaande slotprys. Philips verbeterde bijna een gulden op 112.90. AKU boek te een koerswinst van 70 cent op 61.50. Unilever bleef achter op 106 (onv). Hoogovens werd ruim een gulden ho ger geadviseerd op 104.50. KLM was belangrijk hoger vanwege de koersver- betering met 2 3/8 dir. voor dit fonds gisteren in Wall Street. Aldaar gingen Kon. Olie en Philips ieder 1/8 dir. om hoog, Unilever een 1/8 dir. lager. Wall Street heeft zich ook woensdag niet kunnen herstellen van de flauwe tendentie gedurende de laatste beurs- dagen. De markt sloot er iets lager doch voor de computeraandelen aan de vaste kant. Voor Deli Maatschappij bestond weer wat speculatieve belangstelling, waar door op 90.50 werd geopend, tegen gis teren als slotprijs 89.10. Over de ma nier waarop de directie van de Deli Mij denkt haar aandeelhouders te moe ten inlichten over de gang van zaken, een terugbetaling op de aandelen als mede op de geruchten ter beurze over een bod op de aandelen is men ter beurze niet best te spreken. Het plan is dan ook een actiecomité in het leven te roepen met als doel te komen tot 't uitschrijven van een buitengewone aan deelhoudersvergadering. K.Z.-Organon liep op van 154.80 tot 155.20 (154.80). De affaire in deze hoek is sterk afgenomen. De Scheepvaartsec tor opende licht verdeeld. Scheepvaart unie was aanvankelijk een punt lager op 131doch kon zich verbeteren tot 132 3/4. Van Nievelt steeg IV» punt tot 120. De staatsfondsenmarkt was voor de 7 pet. lening wederom iets gemakke lijker. Vandaag werd ingeschreven op de 6 1/4 pet. staatslening 1967 groot f 250 miljoen, waarbij de inschrijvers zelf de koers bepalen. Men is van me ning dat deze lening erin zal gaan. De grootste belangstelling kwam van de Rijkspostspaarbank. Het publiek toon de weinig animo. De uitgiftekoers wordt beneden de 99 getaxeerd. Gedurende het verdere beursverloop steeg Deli Mij. tot 91.20. Dit was de hoogste koers van de dag. AKU ver liet de markt op 61.60, Philips 112.80, Unilever 106 en Kon. Olie op 142.30. KLM verbeterde vijf gulden. Van Nie velt trok nog aan tot 120%. In de 1ste periode waren de koers verliezen van de lokale waarden sterk in de meerderheid. Vier punten daal den: Key en Kramer, Kloos, Kempkes en de Spaarnestad. Vijf punten verloren Utrechtse Asphalt, Calvé, v. d. Grinten en Chem. Naarden. Zes punten daalden Intematio en Smit's Kleding. Heineken gaf 7, Bijenkorf Beheer 3, en Van Nelle vijf punten prijs. Maandag 30 oktober begint op de in courante markt de handel in claims Kluwer. SCHIPHOL De KLM gaat voor het eerst sinds jaren weer dividend betalen. Op grond van de verbeterde balanspositie en de verwachtingen voor de toekomst wordt binnenkort een voor lopig dividend van drie procent be taald over het boekjaar, dat 31 maart 1968 afloopt. In dit boekjaar heeft de maatschap pij tot nu toe overigens een lagere winst geboekt dan vorig jaar. De direc tie wijst daarvoor twee oorzaken aan: de internationale politieke gebeurte nissen en de lagere tarieven op de Noordat- lantische route, die 1 april van dit jaar ingingen. De winst in de eerste helft van het boekjaar bedroeg 66,4 miljoen gulden tegen 89,2 miljoen in de eerste helft van het boekjaar, dat 1 april 1966 be gon. Over het tweede kwartaal van het lopende boekjaar de periode juli/ september bedroeg de winst 47,9 miljoen tegen 56,2 miljoen vorig jaar bij totale bedrijfsinkomsten van re spectievelijk 266,1 en 252,9 miljoen. DEN HAAG De Billiton Maat schappij heeft in het eerste halfjaar een nettowinst geboekt van f 7,75 mil joen tegen f 6,44 miljoen in de over eenkomstige periode van vorig jaar en f 13.28 miljoen in geheel 1966. Verwacht wordt dat de in het tweede halfjaar te behalen resultaten ten minste gelijk zullen zijn aan die van het eerste half jaar. Op grond hiervan stelt het bestuur over het door de agio-bonus van 6 pro cent verhoogde kapitaal een onveran derd interim-dividend voor. Dit bete kend per aandeel van f 20 tweede ru briek een uitkering van f 2 en per aan deel van f 1000 eerste rubriek f 1,50 De index van de toegevoegde waarde (omzet minus kosten van daarin begre pen grondstoffen) kwam op 138 tegen 127 in de eerste helft van 1966. DEN HAAG De Amerikaanse Shell Oil Company .waarin de Konink lijke/Shell Groep een belang heeft van 69 pet., heeft in de eerste negen maan den van dit jaar een geconsolideerd nettoresultaat geboekt van 211,6 miljoen dollar of 3,46 per aandeel. Dit is 12 pet. meer dan de 3,09 dollar per aan deel, die in dezelfde periode van 1966 werd verdiend. In het derde kwartaal bereikte het nettoresultaat (73,5 miljoen dollar) op nieuw een record. Het lag 18 pet. boven dat van het derde kwartaal van 1966. De opgaande lijn van de laatste vijf jaar is daarmee voortgezet. In augustus had de Shell Oil een re- cordproduktie van netto 548.000 barrels ruwe olie per dag. De Amerikaanse olie-industrie voerde toen de binnen landse produktie op wegens de crisis in het Midden-Oosten.

De Vallei | 1967 | | pagina 2