„Ondernemer zijn is geen kwestie van „scharrelen: PAUL HEIT EN Z'N BEDRIJF Aannemers teleurgesteld over houding van B. en W. 0 F E L W oensdag officiële opening nieuw pand In Rhenen Verkoopdag in .de Tollekamp' MARKTEN Mijlpaal Sajet Toekomst Zonen Romantiek Bent u aan nieuwe glasgordijnentoe? Zie deze week in Libel le en Beatrijs de advertentie van: Verkrijgbaar bij: HOOTSEN CHEVROLET V.A.B. KIRPESTEIN AAN U HET W BETER TE LAAT THUIS OAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 :SS: VEENENDAAL Zaken doen, een onderneming opbouwen en uitbouwen, verantwoordelijk zijn voor tientallen personeelsleden, is dat voor iemand die met dit alles dagelijks te maken heeft iets vanzelfsprekends? Pionier-ondernemer Paul Nicolaas Heij (64), stammend uit een oud Veenen- daals geslacht, geeft het antwoord op deze vraag na enige momenten van aarzeling. „Zakenman zijn", zegt hij, „is een kwestie van betrouwbaar zijn Wat ik in mijn leven heb gedaan zou ook bij wijze spreken door honderd an deren volbracht kunnen zijn. Het is echter noodzakelijk je werk planmatig in te delen en je beslissingen met je zelf en vooral met anderen weten te over- l eg gen. Wat ik nu ga zeggen, klinkt misschien erg vroom, maar je moet bo vendien in dit werk gezegend zijn...." Deze woorden mogen dan wat profe tisch van inhoud zijn, de heer Heij staat als zakenman en als mens met beide benen op de grond. Hij staat aan het hoofd van de NV P. Heij en Zn., een bedrijf waarmee hij al op vijftienjarige leeftijd kennis maakte en dat nu bijna honderd personeelsle den in dienst heeft. De onderneming, in feite een grote grossierderij annex verkooporganisa tie van nylonkousen en bonneterie, heeft de jaren door een periode van expansie doorgemaakt, die zich over enkele dagen opnieuw manifesteert, want volgende week woensdag opent burgemeester mr. dr. J. Hazenberg van Veenendaal het nieuwe bedrijfs pand van de onderneming aan de Nij verheidslaan. Dat is de tweede belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van het bedrijf, want in 1959 werd er eveneens een modern pand aan de Industrielaan in gebruik genomen. Het huidige bedrijf is voortgekomen uit het bescheiden wolkammerijtje, dat de overgrootvader van de tegenwoor dige directeur, Hendrik Heij, in 1804 begon in een klein pand in het toen malige Gelders Veenendaal. Het wolkammen was in die dagen een belangrijke bestaansbron voor vele Veenendalers. De ontginning van de venen raakte op de achtergrond en dit had mede het ontstaan van de huisnijverheid tot gevolg. Hendrik Heij was zo'n man, die een deel van zijn woning inrichtte als „wolkammershuis". De wolkammers, althans zij die voldoende onderne mersgeest bezaten, zijn later in feite de grondleggers geworden van de Veenendaalse textielindustrie. De be drijfjes groeiden, van tijd tot tijd kwam er een knecht bij en de leiding ging over van vader op zoon. Klaas Heij, de zoon van Hendrik staat dan ook eveneens te boek als „fabri- keur" en hij deed zijn eigendommen op zijn beurt aan zijn zoon Paulus over. De geschiedschrijving staat ver volgens stil bij diens zonen, Lammert en Klaas Hendrikus. Zij waren handelslieden, die hun brood verdienden met de bewerking van wol en wollen garens. Zij gingen voor het eerst ook fabriceren: kousen en sokken van sajet en later pullovers en vesten. Lammert trad uit de firma, ging zelf standig verder en werd opgevolgd door Paul Nicolaas en Hendrikus Ge- rardus. Om de geschiedenis te com pleteren: na de tweede wereldoorlog in '46 vond een fusie plaats met 't En gelse Spencer-concern en daaruit is de huidige tricotfabriek NV Textiel-Unie Spencer-Heij te Culemborg voortgeko men, waarvan de heer H. G. Heij een van de directeuren is. De heer P. N. Heij bepaalde zich tot de grossierderij, die lange tijd aan de Prins Bernhardlaan in Veenendaal was gevestigd. Het jaar 1952 was bij zonder belangrijk voor deze groothan del, want toen besloot de heer Heij nylonkousen en gebreide bovenkle ding als eigen merkartikel op de markt te brengen. „De meeste van mijn collega's ver klaarden me voor gek", zegt hij nu. „Ik geloofde er vast in. Voor die da gen was dat een enorme stap. We voelen ons net kruideniers, zeiden mijn afnemers. Maar ik bleef door gaan om in Nederland het merkartikel te propageren De merken (Setter Set voor kousen en Setterlaine voor bonneterie) werden gesteund door een grote reclamecam pagne. „In mijn branche ben ik de grootste adverteerder van Neder land..." P. Heij en Zonen NV fabri ceert zelf niet, maar vervult een soort tussenconfectie, een schakelpo sitie. ..Wij geven aan een aantal fabrikanten opdracht om produkten naar onze ideeën te vervaardigen. Ons verkoop apparaat zorgt voor de distributie, waarbij we ten aanzien van de winke liers selectief te werk gaan..." Het pand aan de Prins Bernhardlaan bood op den duur te weinig uitbrei dingsmogelijkheden. In de nieuwe ves tiging aan de Industrielaan werd in 1959 gestart met 30 personeelsleden. De expansie zette zich door en nu staat er opnieuw een opening van weer een nieuw bedrijfspand (opper vlakte 2300 vierkante meter) voor de deur. Paulus Nicolaas Heij is zeker van zijn zaak. Hij ziet mogelijkheden genoeg om ook deze laatste vestiging met een grote mate van zekerheid de toe komst in te laten gaan. Waarom? „Modernisering, automatisering", zegt hij „•■•alles in het groot. In de ze tijd krijgen we met grote kwanti teiten te maken. Het is niet rendabel dat een fabrikant de machines laat draaien voor kleine orders. Wij ne men in het groot af en verkppen in kleinere hoeveelheden door. Die tus senschakel, dat is de toekomst..." En even later: „Ondernemer zijn...dat is geen kwestie van scharrelen, maar het gaat er vooral om inzicht te heb ben in de markt". De heer Heij heeft inmiddels zijn zonen Ansco (32) en Theo (30) een deel van de bedrijfsleiding overgedragen. Theo maakt nu vijf jaar lang deel uit van de directie. Als straks zijn vader het bedrijfsroer definitief aan hem (en aan zijn broer) overdraagt - overigens is de heer Heij senior nog niet van plan een definitieve streep onder zijn werkzaamheden te zetten - komt de verantwoordelijkheid voor het be drijf op zijn schouders te liggen. Hoe staat hij daar tegenover? Op dit moment misschien nog een wat be angstigend idee? „Nee, dat niet. Je wordt facet voor facet ingewerkt en daarbij is mijn vader niet behoudend. Hij durft veel aan ons over te dra gen. Vanaf het begin hebben we mee mogen beslissen..." Vader: „Dat is belangrijk. Zo sta ik ook op het stand punt dat de chefs bijvoorbeeld ook zo behandeld moeten worden. Je kweekt er een actievere mens door..." Over personeel gesproken. Is er een groot personeelsverloop? „Nee, ze lo pen niet naar een ander. Als ze bij me weggaan is dat om te gaan trou wen... We krijgen hier veel meisjes, van wie de ouders niet willen hebben dat hun dochter in de fabriek gaat staan. We plaatsen weinig personeels advertenties..." Paul Nicolaas Heij is een zakenman, een ondernemer, die met evenveel ro mantiek over het wolkammerijtje uit het begin van de negentiende eeuw als met realiteit over de industrie van nu praat. Zijn leven, dat begon met een vrij strenge opvoeding („zo omstreeks m\jn vijftiende jaar mocht ik gaan studeren voordat ik aan het werk ging, elke morgen van zes tot negen heef» nog steeds dezelfde energieke inhoud als in zijn jonge ja ren. Voor hem is het afscheid van z(jn directeurschap nog niet in zicht. Wat zijn manier van werken betreft ia er in al die jaren, ondanks zjjn leef tijd, nog maar weinig veranderd. Er is één verschil. „Jarenlang heb ik me de t(jd niet gegund vakantie te nemen nu doe ik dat wel zegt hij en zijn beide zoons, die nieuwe generatie Heij, beamen het. Het nieuwe bedrijfspand (Setterlaine) van P. Hey en Zonen N.V. aan de Vader en beide zonen in het bedrijf Nijverheidslaan. Links Theo, rechts Ansco. RHENEN Vorige week heeft de af deling Rhenen van de Nederlandse Aannemers Patrooms Bond zich tot het college van burgemeester en wet houders gericht om de aandacht te vestigen op de nog steeds voortdurende beunhazerij in de bouwwereld. Inmid dels hebben B. en W. hun standpunt ten aanzien van deze zaak bekend ge maakt. Het commentaar van het afde lingsbestuur luidt woordelijk als volgt: „Tot onze grote teleurstelling heeft het college van B. en W. niet aan ons verzoek willen voldoen, daar B. en W. menen dat het niet op de weg van het college ligt om de aandacht van het pu bliek er op te vestigen, dat slechts aannemers, die de nodige vergunnin gen bezitten de in de bouwvergunning omschreven werken mogen uitvoeren. Wij hadden gemeend van de gemeen telijke overheid, voor de naleving van de door ons en voor ons allen tot stand gekomen wetten, de gevraagde mede werking te mogen ontvangen. Gelukkig is het ons bekend dat de bouwpolitie van de Dienst van Ge meentewerken zeer intensief de bouw werken in Achterberg, die door een niet erkend aannemer tot stand wor den gebracht, controleert. De controlerend ambtenaar heeft hiervoor echter zelf de bouwtekeningen gemaakt, echter wel met speciale toe stemming. Hij controleert dus in de tijd van de gemeente de uitvoering van zijn eigen ontwerpen. Op deze manier zou het ook moge lijk kunnen zijn, dat de „beunhazerij" in de hand wordt gewerkt. Wij willen echter beslist niet beweren dat dit zo is. De schijn dient echter al voorkomen te worden. Het is echter niet aan ons om hierover te oordelen. Het is dan toch wel begrijpelijk dat wij ons in eerste instantie tot het colle ge van B. en W. hebben gewend. B. en W. menen, indien de vestigings wet en het vestigingsbesluit niet wor den nageleefd, dat het de taak van de ''•"«tie is om hier op toe te zien. Nu is in Rhenen de burgemeester te vens hoofd van de Politie. Daar de burgemeester meent dat het niet op zijn weg ligt als burgemeester op deze beunhazerij te letten, zou hij als hoofd van de politie echter verplicht zijn dit wel te doen", aldus de reactie van de aannemerspatroonsbond. UTRECHT, 26 okt. 1967. Veemarkt. Totale aanvoer 4458 stuks. Runderen 1365; vette kalveren 233; graskalveren 60; nuchtere kalveren 379; schapen 843; varkens boven 100 kg 378; varkens be neden 100 kg 76; biggen 1079; bokken en geiten 45. Prijzen (in guldens): melk- en kalf- koeien, per stuk f 1075f 1425; kalf- vaarzen, per stuk f 950f 1100; vare koeien, per stuk f 800f 1075; pinken, per stuk f 520f 680; stieren, per stuk f 815f 1100; graskalveren, per stuk f 300f 510; nuchtere kalveren, p. stuk f 40f 80; fokkalveren, per stuk f 120 f 310; schapen, per stuk f 85f 125; lammeren, per stuk f 110f 145; drach tige varkens, per stuk f 350f 500; lo pers, per stuk f 70f 110; biggen, per stuk f 50f 67; bokken en geiten, per stuk f 10f 55; vette koeien le kwal., per kg gesl. gew. f 3,70f 4,05; vette koeien 2e kwal., per kg gesl. gew. f 3,50 f 3,70; vette koeien 3e kwal., per kg gesl. gew. f 3,20f 3,50; vette kalveren le kwal., per kg lev. gew. f 3,80f 3,95; vette kalveren 2e kwal., per kg lev. gew., f 3,60f 3,80; vette kalveren 3e kwal., per kg lev. gew. f 3,35f 3,60; nuchtere kalveren, per kg lev. gew., f 1,40f 1,80; zware vette varkens, per kg lev. gew. f 1,90f 2,00; zouters, per kg lev. gew. f 2,10f 2,15; slachtzeugen per kg lev. gew. f 1,50f 1,65; jonge slachtzeugen, per kg lev. gew. f 1,65 f 1.75. ADVERTENTlt EXCLUSIEVE WONINGINRICHTING VEENENDAAL NL 67-19, RHENEN In het bejaardencentrum „de Tollekamp" te Rhenen heeft zich een comité uit de bewoners gevormd voor het organiseren van een verkoop dag annex verloting. Dit comité is voor nemens op woensdag 8 november een dergelijke verkoopdag met een verloting te houden. Hiervoor hebben vele bewoonsters en bewoners in het afgelopen jaar belange loos allerlei dingen zelf gemaakt, zoals kussens, schorten, kleden en allerlei brei- en knoopwerk en ter beschikking gesteld van dit comité. Ook van buiten het rusthuis werden verschillende nuttige dingen, stoffen enz. ter beschikking gesteld. De baten zijn bestemd om weer nieuwe materialen aan te schaffen voor handwerken en andere nuttige dingen. De verkoopdag wordt gehouden in de recreatiezaal van het bejaardencentrum en is geopend van 14.3017.30 en van 19.0C—21.30 uur. VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE Bejaard echtpaar leeft in angst om brandstichter OPHEUSDEN „Ik leef de laatste dagen voortdurend in grote angst, 's Nacht word ik telkens wakker, omdat ik me bedreigd voel. Tot nu toe is er gelukkig niets gebeurd, maar de ontdekking van mijn zoon zegt voldoende". Merkbaar ontdaan doet de 75-jarige Opheusdenaar R. van Dodewaard zijn relaas, nadat onbekenden maandag Iaat in de avond hebben geprobeerd de oude onbewoonde woning in de Burgemeester Lodderstraat in brand te ste ken. De woning van de heer Van Dodewaard bevindt zich op enkele nieters afstand achter het vervallen krot en een eventuele brand zou stellig ook zijn huisje in vlammen doen opgaan. „Ik ben slecht ter been en als er brand uitbreekt kan ik me niet snel genoeg in veiligheid stellen", vertelt de heer Van Dodewaard, die de be dreiging niet loslaat. De aanwezigheid van zijn zoon, A. van Dodewaard, die met zijn gezin'bij hem inwoont, vormt de enige geruststelling voor de 75-ja- rige Opheusdenaar en diens echtgeno te, die eveneens doodsbang is voor brand. „Mijn zoon ontdekte de poging om het krot in brand te steken." Waarschijnlijk heeft hij ons een ramp bespaard", merkt de heer Van Dodewaard op. „Toen ik maandag avond tegen 11 uur thuiskwam van een verjaardag ontdekte ik plotseling een grote donkere plek op de zij-muur van de onbewoonbaar verklaarde woning. Ik vond het een beetje vreemd en ben er naar toe gelopen. Toen ik dichterbij kwam rook het sterk naar petroleum en op het moment dat ik aan de muur wilde ruiken zag ik in de vensterbank een potje staan. Al spoedig bleek dat de petroleum hier in had gezeten want er zat zelfs nog een beetje in. Op de grond lagen tegen de muur een paar lappen, die kennelijk ook in de olie wa ren gedrenkt. Ik vond het verschrikke lijk verdacht en ben onmiddellijk bij de politie aangifte gaan doen. Toen ik terugkwam waren tot mijn grote ver bazing de lappen verdwenen", aldus de heer A. van Dodewaard. De politie heeft een onderzoek inge steld en inmiddels is ook de technische recherche van de Rijkspolitie bij het onderzoek ingeschakeld. Tot nu toe hebben de onderzoekingen De bewuste woning in de Burgemees ter Lodderstraat in Opheusden, die onbekenden in brand wilden steken. De 75-jarige heer R. van Dodewaard, die de laatste dagen voortdurend met zijn vrouw in angst leeft, omdat zij zich bedreigd voelen. echter nog weinig resultaat opgeleverd. Ook de aanleiding om het krot in biand te steken is nog niet duidelijk. Was het om de woning te laten verdwijnen, vanwege het aanzien of waren er soms andere bedoelingen in het spel? Nie mand kan het op het ogenblik zeggen. Het krot is momenteel in gebruik door de Opheusdenaar E. de Wit, die het als opslagruimte gebruikt. Eigenaar is de heer Willemsen uit Wageningen, die er kennelijk niets voor voelt om het te slopen. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Het zal voor vele Leersumers een verrassing zijn dat de heer A. Takken die ook in het NVV zijn goede diensten heeft bewezen, gekozen is tot wethou der van Leersum. Wij kennen zijn ge dachte over H.D.S. en hopen dan ook dat de wensen van H.D.S. nu eindelijk eens gerealiseerd worden. Maar wat doen de andere raadsle den? Herinnert u zich de geluidswagen van de VVD, de propaganda van lijst Dell voor sportvelden en een zwembad? Herinneren de Leersumse kiezers zich al deze beloften nog? Eindelijk is nu bij de gemeente de goedkeuring voor de HDS-velden binnen en nu zegt de bur gemeester en wethouder De Vries dat de Technische Dienst overbelast is. De uitvoering van de aanleg der sportvel den moet wachten tot begin of medio 1968... Nu is het weer de Technische Dienst die HDS in de wielen rijdt. Waar- blijven nu de heren raadsleden? Alleen Benink en Takken lieten hun protest horen. Waar bleef Leersums Belang? Is links in de meerderheid of niet? Lijst Dell heeft 3 zetels, de VVD 2 en de Partij van de Arbeid ook 2. Het wordt nu heus tijd dat deze 7 heren sa men eens gaan inzien dat er voor Leer sum iets moet gebeuren. Een goedkeu ring voor een beatzaal wordt vlot gege ven. Dan is de Technische Dienst van Leersum niet overbelast... Deze club heeft veel minder leden dan HDS en be staat nog geen 40 jaar. Bovendien be staan de beloften t.a.v. HDS al 10 15 jaar. Toch wordt de minderheid in de Leersumse raad geholpen door alles te slikken. Zou het nou eindelijk niet be ter zijn dat de linkse partijen samen aan tafel gaan zitten en hun belofte na komen door HDS meteen te helpen. Doe dit zonodig met een motie. De heer Takken heeft 20 jaar in HDS gevoetbald, de heer Dell speelde als stu dent in Hercules, de heer Benink was elftalcomissielid, de heer Van de Bo- gert was supporter van HDS, de burge meester was wethouder van Sportzaken in Wassenaar. Al deze mensen hebben dus met sport te maken geha.d En toch komt de sport in Leersum op de achtergrond. Laten de heren raadsle den die in de commissie voor verbouw van de boerderij voor de beatclub heb ben gezeten nu ook voor HDS hun hoof den eens bij elkaar steken, laten ze voor ons ook eens pleiten bij andere instan ties. Zo niet, dan zie ik er van komen dat Leersum en in het bijzonder HDS, een nieuw veld krijgt bij de eeuwfeestvie ring. Met dank voor de plaatsing, J. C. Schuilenburg, Leersum.

De Vallei | 1967 | | pagina 5