Danlon-personeel weer „in de schoolbanken" a O pompvers Eén op de vijf huwelijken in Nederland is gedwongeu OLGA Jintan Rennies wie waf waai* wan lieer waarom Eenvoudig kantoormeisje werd ministersvrouw Limburgs constructie bedrijf over de kop TOTDAT AFGEBRAND BEDRIJF IS HERBOUWD: Alle vaten met vergif geborgen Jongen bekent 45 diefstallen Steeds meer ongehuwde moeders MATRASSEN Brandweerkorps voor meisjes in Rotterdam CURSUSSEN VAN SOCIALE WETTEN TOT KNIPPEN EN BLOEMEN SCHIKKEN is de vrouw van the Selfkicker? zat er achter de snor van Cals? moeten de weduwen nu wonen? vond men het goud van Pompeji? is die Miss World toch zo'n draak? zo boeiend is nu DESKUNDIGEN KOSTEN MAN EN MACHT „GEWELDIG" Oude dames prooi van oplichter ECHTGENOTE VAN ADAM MALIK: Uw leverancier heeft pompvers Hengelo's voor u in royale beugels van 50 cl, 45 d en pijpjes van 30 cl. VOORBEELD Ziekenfondsraad adviseert premie te verhogen met 0,4 procent maakt uw keel weer als fluweel Kritiek prins Philip op regering Kalf kreeg nieuw hart GEMAKZUCHT NAZORG PARELS voor frisse adem 95 ct. Nitho (Wageningen) hoeft niet gesaneerd, zeggen ministers HONDERD MATS OP STRAAT GEZET Brandend maagzuur, ✓RIJDAG 27 OKi'O&ER 1967 EMMEN Over enkele maanden zal een flinke groep Emmenaren heel wat meer weten van de rechten, plichten en mogelijkheden die zij hebben als werknemer. In die tijd zullen de ruim elfhonderd mensen die door de brand bij de Danlonfabrieken niets meer omhanden hebben, zich bezig houden met cursussen over bed rijtsaangelegen heden en sociale kwesties. „Op verzoek van de mensen zelf gaan we ze het een en ander duidelijk ma ken over zaken waar ze steeds mee te maken hebben, maar waar ze niet zo veel van begrijpen. Hoelang dat cursus-werk zal duren, is niet te zeggen. De directie van de Danlonfabriek is zeer voortvarend in het weer op gang bren gen van de produktie". Dit zegt de heer W. L. Verstraeten uit Almelo, districtsbestuurder van St. Lam- bertus, de katholieke bond van werknemers in het kleding- en textielbedrijf. Gisterochtend heeft hij met zijn collega's van Unitas en de Eendracht het cur suswerk besproken met de ondernemingsraad van Danlon. De opzet is rond. Van daag krijgen de mannen bij hun loon een circulaire over wat er zoal te bestude ren valt. Maandag worden de meisjes op de hoogte gebracht. „Omdat ze er om vroegen gaan we de mensen tekst en uitleg geven over de tarieven waar ze in werken. Ook wordt voorlichting gegeven over de so ciale wetten, het ontslagrecht, hoe een c.a.o. er komt en hoe die werkt, en hoe die werkt, en wat die voor rechten en plichten geeft. Verder zal duidelijk worden gemaakt hoe de werking is van de ondernemingsraad", licht de heer Verstraeten toe. Hij praat wat schor. Mogelijk door al het overleg dat er sinds de brand is ge weest. Maar zijn enthousiasme is door al die inspanning niet gedoofd. ADVERTENTIE PANORAMA geeft antwoord op de vragen van de week LOSSE NUMMERS 60 CENT RUIM 5000 VERKOOPPUNTEN ADVERTENTIE Als hij met wat driftige vingerbewe- gen een shagje heeft gedraaid vervolgt hy: „We willen de mensen verder wat vertellen over hoe een bedrijf in elkaar zit, wat kostprijsberekening is en hoe de organisatie van een onderneming loopt. Dat zal gebeuren in groepjes van twintig tot dertig mensen. Er werken bij Danlon 830 meisjes en 350 mannen en u begrijpt dus wel, dat we heel wat dagen nodig hebben om de mensen de cursussen te kunnen geven". Gelukkig is de heer Verstraeten met de vele deskundigen die voor de cur sussen zijn gevonden. Twee vormings centra, in Assen en Oosterhesselen, de Mater Amabilisscholen, de Katholieke levensschool en de Stichting vorming bedrijfsjeugd Zuidoost-Drenthe zullen ze leveren „De cursussen die enkele dagen of een week duren worden in de vormings centra gegeven", gaat de heer Ver straeten verder. „Cursussen die niet langer duren dan een paar uur per dag, komen in kantines, cafés, zaaltjes, dorpshuizen en parochiehuizen in de verschillende dorpen. We hebben daar voor heel wat ruimte gratis aangeboden gekregen". De werknemers die naar een vor mingscentrum gaan, blijven daar ook logeren. Hoe zit het met de kosten?" „De Danlonfabriek betaalt helemaal het verblijf in zo'n vormingscentrum", antwoordt de heer Verstraeten. „Ik schat dat die per persoon al vlug op ongeveer 75 gulden per week komen. Als bonden geven we ook een bijdrage voor de cursussen. Die komt uit de pot waarin de textielindustrie jaarlijks 300.000 gulden stort als bijdrage in scho ling en vormingswerk van de bonden." Naast de wat zware kost komen er speciaal voor de meisjes uit het bedrijf ook praktische cursussen. In ieder ge val een knipcursus. Mogelijk ook een naaicursus als er ergens naaimachines kunnen worden gevonden. Dat lukt mis schien op huishoudscholen. Ook komt er een cursus bloemschikken. „Zyn de mensen van de Danlonfabriek vrij om al dan niet een cursus te vol gen?" „De directie was er eerst voor dat ze moesten komen. Maar de vakbonden voelen daar niet veel voor. De mensen moeten vrijwillig komen en een keuze kunnen maken. Dan is het nut van de cursus het grootst", vindt de districts bestuurder. Moeilijk vindt hij dat niet te bepalen is, hoe lang de cursussen zullen duren. Dat komt, omdat de directie van Dan lon met man en macht aan de slag is gegaan om de zaak weer zo vlug mo gelijk draaiende te krijgen. Naar Marche In België zijn al men sen gestuurd. Die werken aan vormma chines. Ook by Hin in Haarlem wer den Danlon-werkers ingezet. De kousen die zij daar maken, worden binnenkort door meisjes van de fabriek in Em- men verder afgewerkt. Maandag start een ploeg van veertig meisjes. Veertien dagen later komen er nog eens veertig bij. *,In november krijgt de Danlon de beschikking over een paar honderd rondbreimachines. Die komen in de hal die de AKU in Emmen beschikbaar heeft gesteld. De maanden daarop ko men er nog meer machines. Als alles volgens plan verloopt, werkt in decem ber weer de helft van de meisjes. Dit aantal zal dan in maart zijn opgevoerd tot tachtig procent", zegt de heer Ver straeten. Dat maakt het opstellen van de plannen voor de cursussen wat moei lijk. De vakbondsbestuurder is bijzonder enthousiast over het opvangen van de mensen door het bedrijf. „Dat vind ik geweldig", zegt hij. „Wij vinden het normaal dat bij een brandverzekering de lonen van de werknemers ook wor den gegarandeerd. Maar ik weet niet of veel bedrijven dit zouden hebben ge daan". ALMELO t In Almelo opereert een gentlemanbedrieger, die middenstan ders en oude dames het leven zuur maakt. Hij heeft al voor duizenden gul dens bij zakenlieden besteld. Als de goederen aan het opgegeven adres wor den bezorgd, ontdekt men steevast dat daar twee dames wonen die nergens van weten. Van een mijnheer Wiegers, die meu belen, gordijnen, een auto, een levens verzekering en andere zaken heeft be steld, heeft nog nooit iemand gehoord. De man maakt bij de zakenlieden een prima indruk. Hij is onberispelijk ge kleed, spreekt correct en doet zeer vriendelijk. DEN HAAG Ibu (moeder) Adam Malik heeft als echtgenote van de Indo nesische minister van buitenlandse zaken haar bescheiden plaats in het bestel van haar land behouden. Voor haar geen voorzitsterschappen van verenigingen en geen vooraanstaande posities omdat zij van eenvoudig kantoormeisje uit Djakarta opklom tot ministersvrouw. In een vleugel van Kasteel Oud-Waa senaar, waar een overladen bloemen mand van de Phillippijnse ambassade haar verwelkomde, vertelt zij wat er van de vrouw in het huidige Indonesië wordt verwacht. Zij doet dat in haar eigen taal, hoewel zij vlekkeloos Nederlands spreekt. „Wij werken na de omwenteling (na de afzetting van president Soekarno) meer intern. Zoals iedere grote stad heeft Djakarta een jeugdprobleem. Dat moet uit de wereld worden geholpen. Er was wel een soort recreatieterrein waar kinderen in draaimolens konden tollen of konden lezen maar de entree bedroeg tien rupiah, een kapitaal voor de gewone bevolking. De vrouwenorga nisaties hebben nu bereikt dat er voor één rupiah gespeeld en gelezen kan worden", zegt zij. Het is de eerste, wat verborgen, kri tiek, die „Ibu" uit op het vorige be wind. De tweede, al eveneens omhulde aanval, komt als zij uitlegt waarom zij geen voorzitster is van de Kowani, het machtige vrouwencongres dat veertig organisaties omvat. „Wij kiezen democratisch", glim lacht zij fijntjes. Met als resultaat dat Ibu Malik als vice-voorzitster van een van die veertig uit de bus kwam. Dat is de vereniging van vrouwen, werk zaam op het ministerie van Buitenland se Zaken met als doel de contacten met Indonesische vrouwen in het buiten land te onderhouden. Haar tolk voegt er maar meteen aan toe dat dat niet alles is. Mevrouw Ma- lik is ook vice-presidente van de Ver eniging van Ministersvrouwen, de Ru- kun Ibu Ampera, die veel sociaal werk verzet. Zo houden de vrouwen zich be zig met de bestrijding van zedendelic ten en de overbevolking. Zij geven sek suele voorlichting en adviezen op het gebied van voorbehoedmiddelen. Hier onder valt over het algemeen niet de pil, hoewel die wel wordt gebruikt. Maar die is voor de meesten te duur. Ook de honger lenigen de vrouwen, hoewel Ibu Adam Malik er niet toe te krijgen is met zoveel woorden te zeg gen dat er in haar land honger wordt geleden. De dames zijn evenwel be hulpzaam bij het overbrengen van de bevolking van onvruchtbare streken naar vruchtbare. De 42-jarige Indonesische, afkomstig van de westkust van Sumatra, verliest even haar gereserveerdheid als het ge sprek over haar „Adam" gaat Zij ver telt nu rechtstreeks en in het Neder lands dat zij hem heeft leren kennen op het persbureau Antara, dat hij op richtte en waar zij administratief werk deed. Zij heeft vier kinderen, drie zoons en één dochter, die allemaal stu deren. Zonder haperingen doet zij ook haar Russische tijd uit de doeken. Hoe zij als ambassadeursvrouw vier jaar in Moskou heeft gewoond en hoe zij in die tijd het Russisch onder de knie kreeg als geen andere taal Nederlands is trouwens evenmin on bekend voor haar. In 1955 kwam zij hier in gezelschap van haar man, die toen als journalist reisde. In 1965 was zij er weer enkele dagen, op doorreis naar Duitsland. ADVERTENTIE heneelo's Wanneer het probleem van de veel wijverij ter sprake komt is het uit met de vertrouwelijkheid. In rad Indone sisch laat zij weten dat er niet veel schot zit in de plannen van de vrouwen de monogamie wettelijk te zien gere geld. Ook in het nieuwe kabinet, even als in het oude is een moslim minister van godsdienst. Toch heeft zij nu meer hoop omdat waarnemend president Su harto met z'n ene vrouw een betr voor beeld voor de bevolking is dan Soekar no met zijn drie. Over één vraagstuk heeft Ibu Adam Malik tenminste niet meer het hoofd te breken. Met trots verklaart zij dat het analfabetisme voor een belangrijijk deel de kop is ingedrukt. Tenminste iedereen onder de 45 jaar kan nu lezen en schrij ven. Gewillig laat zij zich tenslotte het balkon op loodsen. Voor het rustieke plaatje met vijver en kalende kastanjebomen op de ach tergrond. Terwijl zij probeert met een dunne sjaal zich te beschermen tegen de venijnige wind is zij bang dat haar bezoek aan het Juliana-kinderzieken- huis in Den Haag voorlopig wel zonder resultaat zal blijven. Er is geen geld voor een dergelijk ziekenhuis in Indo nesië, zeker niet na het kostbare pavil joen, dat door de Indonesische vrouwen voor vrouwen die lijden aan kanker is opgericht Zij vergeet deze narigheden even wanneer zij aan de volgende reis naar Duitsland denkt. ROTTERDAM Alle vaten met zawar vergif zijn teruggevonden in het ge borgen binnenschip Eljaco dat maan dagavond zonk in de Waalhaven te Rotterdam, zy zyn overgeslagen in een lichter die voorlopig in de Eem- haven ligplaats krygt. Deka Transport-Maatschappij deelde mee dat de driehonderd vaten met pa- rathion en zestig vaten met metha- systox beide gevaarlijke insekten- bestrijdingsmiddelen „in redelijke staat verkeerden en geen lekkage vertoonden". De overige lading, die uit pakjes en do zen bestond, betrof rattenkruit en vliegenkorrels. Deze chemicaliën zijn voor huishoudelijk gebruik bestemd. Bij Deka zei men ook dat de weggedre ven vaten die in de rivier werden opgevist geen zwaar vergif bevatten. Er zaten onder meer produkten voor de rubberfabricage in. De hele lading van de Eljaco zal naar de fabriek in West-Duitsland terug worden gestuurd. AMSTERDAM De Ziekenfondsraad heeft minister B. Roolvink (sociale za ken en volksgezondheid) geadviseerd de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor het zolgend jaar vast te stellen op 7,2 procent. De pre mie is nu 6,8 procent. De verhoging is volgens de raad o.m. noodzakelijk geworden door de stijging van het aantal verpleegdagen, de toe nemende hulp door specialisten, meer en duurdere geneesmiddelen en de om standigheid dat honoraria en tarieven naar verwachting sterker stijgen dan het loon per verzekerde werknemer (met name geldt dit voor de ziekenhuis- tarieven en het huisartsenhonorarium). In het advies aan de minister heeft de Ziekenfondsraad er rekening mee gehouden dat volledige uitvoering van de A.W.Z. op 1 april 1968 een lasten verlichting voor de verplichte verze kering zal meebrengen. De raad heeft tevens geadviseerd de premie voor de verschillende premie klassen van de bejaardenziekenfonds verzekering voor het volgend jaar te bepalen op respectievelijk 3,18, 6,36 en 9,54 gulden per week. Dit zou beteke nen een verhoging met respectievelijk 46, 92 en 138 cent per week. AMSTERDAM In 1965 werden 18.500 huwelijken gedwongen gesloten. Dat betekent dat van de vijf huwelijken in Nederland er één gedwongen is. Het aantal ongehuwde moeders blijft stijgen, ondanks de betere voorlichting en voorbehoedsmiddelen. Het aantal was in 1965: 4511, wat neerkomt op 18,4 per duizend geboorten. ADVERTENTIE bloemenpracht DELFT Tegenover de politie heeft een veertienjarige jongen in Delft 45 diefstallen bekend. Hij inde eerst zelf geld tijdens een oud-papier-actie en stal voorwerpen op adressen waar hij werd binnengelaten. Tot zijn verdere buit behoorden post zegels, oude munten, sigaretten, horlo ges, grammofoonplaten, een micro scoop en enkele honderden guldens. ADVERTENTIE ADVERTENTIE MD BAND ROOSENDAAL ROTTERDAM De Rotterdamse brandweer gaat een proef nemen met een jeugdbrandweerkorps voor meis jes. Er zal een groep van ongeveer tien meisjes worden gevormd, die een EHBO-opleiding krijgen en vertrouwd zullen worden gemaakt met de bedie ning van de mobilofoon. Het idee is afkomstig van de veer tienjarige ulo-scholiere Hannie van Daal, een dochter van een Rotterdam se brandweerman. Zij schreef de direc teur van de brandweer herhaaldelijk brieven, waarin zij vurig pleitte voor zo'n korps. Haar enthousiast optreden op de voorlichtingsstand van de brandweer op de onlangs gehouden Femina-beurs deed de directeur zwichten. Hannie probeert nu haar vriendinnen warm te maken voor het idee. ADVERTENTIE Spreken is bloemen geven is goud LONDEN. Wilde stakingen breken over heel Engeland uit en de arbeiders zijn onwillig te luisteren naar de rege ring, of zelfs naar hun eigen vakbonds leiders. De staking verhindert de uitvoer van belangrijke goederen ter waarde van 500 miljoen dollar, brengt de nationale economie, en daarmee Engelands kan sen op toetreding tot de EEG in ge vaar. s De populariteit van de regering-Wil- son heeft een dieptepunt bereikt. Prins Philip, de echtgenoot van koningin Eli zabeth II heeft een rede gehouden waar bij hij geen blad voor de mond nam. Gisteren verklaarde hij het gevoel te hebben, dat de regering er niet in ge slaagd is twee van haar voornaamste doelstellingen te verwezenlijken. In bloemrijke termen riep hij tot voort gaande hervormingen ter modernise ring van de industrie, de bureaucratie en het onderwijsstelsel. Hij noemde het huidige onderwijs systeem in Engeland volkomen on aangepast aan moderne voorwaarden en de structuur van de regering werd door hem beschreven als de „grootste rijstpdding van allemaal". LEUVEN Chirurgen verbonden aan de universiteit van Leuven heb ben op 5 oktober een twee maanden oud kalf voorzien van een nieuw hart, afkomstig van een ander kalf. Volgens de medici maakt de patiën te, Rebecca, het goed maar staat nog niet vast of de transplantatie een suc ces geworden is. Op het congres van de NVSH heeft drs. R. G. Deibei, directeur van de Fe deratie van instellingen voor de onge huwde moeders en haar kind, daar in teressante opmerkingen over gemaakt. Hij wees allereerst op de merkwaardi ge publieke opinie omtrent dc ongehuw de moeder: zij is duidelijk over de schreef gegaan. Daarbij ziet men over het hoofd dat degenen die precies even ver „over de schreef" gaan, maar geen moeder wor den, buiten schot blijven en niet worden veroordeeld. Ook de grote groep (twin tig procent van alle huwelijken) die trouwt voordat het kind wordt geboren, wordt nauwelijks iets verweten. In 1935 werden vijftien van de dui zend baby's ter wereld gebracht door ongehuwde meisjes. In het jaar dat het einde van de oorlog alom werd gevierd, steeg dit aantal tot de ongekende hoog te van 35 per duizend. In 1955 was het twaalf, in 1961 veertien en in 1965 acht tien. „Hoe gewenst men het ook mag vin den voorbehoedsmiddelen gemakkelijk verkrijgbaar te stellen, er zal weinig invloed van uitgaan op het aantal bui- tenechteliike zwangerschappen. Wie nu aan middelen wil komen legaal of il legaal lukt dat zeker. Wie nu te ge makzuchtig is of onverantwoordelijk, zal dat ook zijn als men nog gemakke lijker aan voorbehoedsmiddelen kan ko- men. Het is erg opvallend dat uit de prak tijk is gebleken dat verreweg de meeste met-gehuwde moeders voorbehoedsmid delen kenden, maar onregelmatig ge bruikten. Daarbij spelen psychische en sociale factoren een rol, aldus dr. Dei- Voor de abortus geldt hetzelfde. De meeste meisjes die ongehuwd zijn en een kind verwachten, spelen wel met de gedachte aan een abortus maar pas als het te laat is voor een verantwoorde in- K Legalisering van abortus zal dan ook het aantal ongehuwde moeders niet sterk verminderen. Wel zal dit grote in vloed kunnen hebben op het aantal kin deren van gehuwden, zoals de praktijk in Zweden, Tsjechoslowakije en Honga rije heeft geleerd. De toeneming van het geslachtsver keer tussen jongeren is niet doorslagge vend, want verhoudingsgewijs ligt de grootste stijging van het aantal onge huwde moeders in de leeftiidsgroepen tussen 25 en 35 jaar. Drs, Delbel is van mening dat aanbevelenswaardige za ken als ruimere voorlichting, vrije ver koop van voorbehoedsmiddelen en lega lisering van abortus het aantal onge huwde moeders niet drastisch zullen be perken. „De oorzaak ligt vrijwel altijd in so- ciaal-psvchologisch afwijkende achter gronden en gedrag. Ongehuwd moeder schap voorkom je niet met pillen en technieken, maar wel met een stabiele en liefdevolle opvoeding (inclusief sek suele opvoeding). Dat is de enige echte preventie-mogelijkheid." In Nederland is de hulpverlening in deze sector uitgegroeid. De meisjes kun nen zich tot vijftig bureaus wenden en ze kunnen voor de bevalling in 21 tehui zen terecht Tachtig procent van alle ongehuwde moeders komt hier ook te recht en wordt hier geholpen. Een probleem is nog wel de nazorg voor de moeder die haar kind wil hou den. Huisvesting voor moeder en kind zijn nog onvoldoende geregeld, evenals financiële steun. Afgezien hiervan is er nog een derde probleem in onze maatschappij voor de ongehuwde moeder en haar kind.. Ze worden moeilijk geaccepteerd en vaak met de nek aangekeken, terwijl ze eer der in aanmerking moesten komen voor steun uit hun omgeving. ADVERTENTIE 39 Doe uiel' •on8- een 'mooie cyclaam cadeau ADVERTENTII H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM DEN HAAG Berichten als zou het Nederlands Instituut voor Toegepast Huishoudelijk Onderzoek (Nitho) in Wageningen in die mate dubbel werk verrichten dat sanering is geboden, zijn naar het oordeel van de minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lar- dinois niet juist. Hij zegt dit in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid A. de Goede (D '66), die had geïnfor meerd of het juist is dat het Nitho een groot aantal onderzoekingen verricht „of zegt te verrichten", die reeds door an dere, eveneens gesubsidieerde instellin gen zijn verricht. In dat geval zou sa nering zijn geboden. Het Nitho ontvangt inderdaad subsi die, in 1967 tot in totaal 1.325.000 gul den. Het heeft vorig jaar een nieuwe opzet gekregen waardoor het werkter rein niet meer is beperkt tot platte lands-gezinshuishoudingen. Het gevaar van dubbel werk hierdoor is juist ver der beperkt, aldus minister Lardt- nois, die mede namens de ministers van economische zaken en van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk de vragen heeft beantwoord. ADVERTENTIE OLIFANT GEEFT KLAP. Rosemarie houdt van Cola-tik. Sinds zij Olifant cognac kent. drinkt zij alleen nog maar Cola-klap. Zó heerlijk zacht is Olifant Vieux! KERKRADE Vandaag krygt het voltallige personeel in totaal onge veer honderd mensen van de N.V. Constructiebedryf Vossen in Haanrade- Kerkrade ontslag aangezegd. Over en kele weken zal de fabriekspoort voor goed worden gesloten. Gisteren heeft de Maastrichtse rechtbank de onderneming voorlopig uitstel van betaling verleend. In 1959 is het bedrijf ook al eens in ernstige liquiditeitsmoeilijkheden ge wikkeld geweest. Maar toen kwam het een uitstel van betaling te boven. Vorig jaar dienden de nieuwe moeilijkheden zich alweer aan. In oktober werden toen vijftig man op straat gezet. Namens de directie van de familie- N.V. lichtte bedrijfsleider De Rue gis termiddag het personeel in over de tra gische ontwikkeling. Met bewindvoer der H. J. A. Prickarts uit Heerlen en het districtsbestuur van de katholieke metaalbewerkersbond „Sint Eloy" in Venlo is een afvloeiingsregeling opge steld. Voor het personeel kwam de slag niet geheel onverwacht. Al lang deden in Kerkrade geruchten over de bedrijfs sluiting de ronde. Nu blijkt, dat het be drijf door en door ziek was. Persoonlij ke bemiddeling van minister De Block (economische zaken) mocht zelfs niet baten om de werkgelegenheid voor de oostelijke mijnstreek te behouden. De directie verzuimde de onderne ming na het wegvallen van orders uit de mijnindustrie te heroriënteren. druk op de'maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt!

De Vallei | 1967 | | pagina 7