NESTon MARTIN Terughoudendheid in de spionagezaak-Porst Uw salaris via de Boerenleenbank Boerenleenbank Paus en patriarch na 500 jaar bijeen te Rome NIEUW MASSAPROCES IN GRIEKENLAND ARBEIDSONRUST STIJGT EN FRANKRIJK Amnestie in Rusland niet voor „gevaarlijken" nieuw OMGEVEN DOOR ZEER OUDE GEBRUIKEN Oogverblindende plechtigheid veilig voordelig gemakkelijk Verzoening Vaticaan en Orthodoxe Kerk Gevangenis- oproer in Chicago herensokken met "ingebouwdë'frisheid PAUWENTROON GASVERWARMING? 13 CM SLANK PANEELGASRADIATOR Arrestaties in Indonesië VOORUITGANG niet onnodig veel geld in huis. een rentevergoeding van kosteloze verzorging van uw betalingen. Open een Gezinsrekening bij de de bank voor iedereen BROEDER Jongen in V.S. verloor geheugen IPHILIPS BATTERIJENI die móéten wel\ goed zijn KOLONELS GAAN DOOR MET MAATREGELEN NARIGHEID VLACHOE Egypte zegt genoeg olie te hebben VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 ADVERTENTIE SJAH VAN PERZIE KROONDE ZICH EN ZIJN GEMALIN TEHERAN De sjah van Perzië die reeds 26 jaar zijn olierijk, maar niettemin onderontwikkeld land regeert en veilig door oorlogsbezetting, communistische opstand en een bijna geslaagde staatsgreep heeft gebracht naar een „witte revolutie" heeft zich gisteren tot „koning der koningen" gekroond in een schitterende plechtigheid te Teheran. Honderdeneen saluutschoten werden afgevuurd, vliegtuigen scheerden laag over de stad en wierpen rozen uit, trompetten schalden en gezangen uit de Koran weerklonken toen de sjah plaatsnam op de vermaarde pauwentroon en een met 3755 juwelen bezette kroon op het hoofd plaatste. Gebogen onder het gewicht der rega lia, een geborduurde mantel een gou den riem met ei-grote edelsteen en het met diamanten bezet zwaard plaatste de Sjah daarop een kroon op het hoofd van zijn stralende gemalin, Sjahbanau (keizerin) Farah. Farah was de eerste vrouw die in het rijk van de sjah waar de vrou wen tot voor kort nog een onderge schikte plaats innamen in de maat schappij tot keizerin gekroond is. De afzetting langs de route die de keizerlijke stoet volgde bestond uit po litie, gendarmen en 7500 militairen, minstens een half miljoen mensen ston den langs de route. De Sjah zei in zijn rede dat hij zich dichter bij zijn voolk voelde dan ooit „Ik smeek de Almachtige, dat hij ons moge doen slagen opdat wij onze op volgers een land zullen kunnen nala ten, dat nog meer reden heeft trots te zijn". De Sjah noemde Iran de oudste mo narchie. De monarchie gaat 23 eeuwen terug op Cyrus de Grote. De eigen dy nastie van de Sjah dateert van 1926 toen zijn vader, een nauwelijks gelet terde Kozak, zichzelf kroonde, met de toen zeven jaar oude Sjah aan zijn zijde. Naast hem stond vandaag zijn zoon, kroonprins Reza, die volgende week ze ven wordt. Omringd door generaals en hoge hofignitarissen. Prins Reza bleef heel rustig onder al het koninklijk tu mult om hem heen. Hij is de erfgenaam op wiens geboor te de Sjah heeft gewacht voor hij zich wilde kronen. De kroning had plaats in het 88 jaar geleden gebouwde Golestan-paleis. De spiegelzaal waar de pauwentroon staat schitterde als het binnenste van een reusachtige diamant. 530 gasten in ga la-kostuum woonden de plechtigheid bij: diplomaten, leden van de hofhou ding, ministers, familie en 12 oude schoolvrienden uit Zwitserland, onder wie Kerim Agha Khan en de begum. Het paleis, dat tegenover de Tehe- ran-bazaar (markt) is gelegen en ouderdomsverschijnselen vertoonde is voor deze gelegenheid geheel gerestau reerd. Een podium voor 5500 gasten was in de tuin opgesteld, die eens de harem voor 300 vrouwen van de ko ning was. De kroning was omgeven door oude tradities, zoals het verkondigen van 'n speciale ode om het koninklijk paar voor het „boze oog" te beschermen. De 18e eeuwse pauwentroon zelf is met goud ingelegd, 2.13 m hoog en gedecoreerd met een grijnzende kat, gouden slan gen en salamanders en 26.733 edelste nen. Modem waren de elektrische ventila toren en Farah's kroon, die door Van Cleef en Arpels uit Parijs vervaardigd is van de kroonjuwelen, 1.469 diaman- ADVERTENTIE r schoorsteenafvoer; 72.5 cm hoog, 60 cm breed, 13 cm diep. Type 135.601 - netto capaciteit 4000 kcal/u. 249 Type 136.6011 - netto capaciteit 7200 kcal/u f J Kijk bij uw installateur, of gas bedrijf, of vraag inlichtingen bij Verkoopkantoor voor Nederland Nell Stutterheim N.V. Postbus 1143 - Den Haag DJAKARTA Zeven leden van een onder Chinees-communistische invloed staande groep, van 60 personen die op standen in West-Java zou voorbereiden, zijn gearresteerd. Dit heeft het blad van het Indonesische leger, „Angka- tan Bersendjata" bekendgemaakt. Drie van de gearresteerden zijn Chi- ten en 177 robijnen, smaragden en pa rels. Farah, die zichzelf „een soldaat in de witte revolutie" van de Sjah noemt, en zo zuinig is dat ze pakpapier en oude stukjes lint bewaart, droeg een wit zijden japon met een zeven meter lange sleep van Dior en monsieur Pier re uit Teheran. Daar overheen legden zes hofdames een met hermelijn en edelstenen afge zet gewaad van groen fluweel met een tweede zeven meter lange sleep. De sjah besloot pas de kroning, waar Iran een kwart eeuw op gewacht heeft, af te kondigen toen de witte revolutie haar vruchten begon af te werpen. Iran boekt grote vooruitgang op het gebied van landbouwhervorming, on derwij sacties en nieuwe industrieën, en de welvaart begint ook voor de 25 mil joen onderdanen merkbaar te worden. Een communist loste eens vijf scho ten op de sjah zonder hem dodelijk te treffen, en vier jaar later hitste de „huilende premier" Mohammed Mos- sadeq straatmenigten tegen de Sjah op, waardoor deze voor drie dagen naar Rome moest vluchten. De vorst, die wordt gehekeld wegens de beperkingen die hy de politieke vrij heid in Iran oplegt, verwacht in de komende vijf jaar nog 6.347.000.000 dol lar aan olie-opbrengst. Driekwart er van wordt bestemd voor de ontwikke ling van het land. De Sjah van Iran kroont zijn gemalin Farah tot keizerin. Rechts kroonprins Reza. KARLSRUHE De Duitse autoritei ten hebben tot geheimhouding besloten over hun onderzoek in een spionage- zaak, waarin een zakenman en multi miljonair achter de tralies is gezet op verdenking van voor de Oostduitse in lichtingendienst te hebben gewerkt. Hans-Heinz Porst, de 45-jarige eige naar van Duitslands grootste combina tie van fotowinkels is dinsdag gearres teerd bij een overval, welke met enor me koppen in de kranten werd ver meld. Een van zijn employés was de vorige week in hechtenis genomen. Op een persconferentie van een uur in het gebouw van het Opperste Hof, heeft de federale procureur-generaal Ludwig Martin alleen gezegd, dat Porst er van wordt verdacht al vele jaren contacten te hebben gehad met Oost- Duitsland. Hij weigerde geruchten te ontkennen of te bevestigen, dat in West-Berlijn in verband met deze zaak nog meer arrestaties zijn verricht. Ook vermeed Martin, rechtstreeks commen taar op een vraag of er enig verband bestond tussen de arrestatie van vier Duitsers, welke twee weken geleden in Bonn plaats had, nadat een Sovjet-spion naar het Westen was overgelopen. Martin zei, dat er zeer voorzichtig te werk moest worden gegaan, toen hem bijzonderheden over de arrestatie van Porst werden gevraagd. Men kan hem geen behandeling geven die ver schilt van die van anderen. Er staat economisch veel voor hem op het spel en we moeten ook in het belang van het onderzoek terughoudend zijn, zei Martin. Porst zou gevangenzitten in de ge vangenis van Neurenberg. Dieter Rei- ber, een van zijn directeuren, heeft in een verklaring gezegd dat de arrestatie absurd is en niet te geloven is. Reiber is de plaatsvervanger van Porst voor de 50 fotozaken tellende onderneming en voor verschillende andere zakenbe- langen. I"»n PJH T''n zei tot de pers: „Waarom zou hij spion zijn? Hij heeft een gelukkig gezinsle ven en is rijk. Waarom? Hij heeft meer geld in de linkerzak van zijn jas dan ooit aan een spion betaald is. Ook ideologische motieven zijn uitgesloten, ten slotte is hy een ondernemer". Volgens de zegsman is Porst nooit in Oost-Duitsland of in een ander commu nistisch land geweest. Politiek was hij tot voor een paar jaar onderdistricts- leider in Neurenberg van de liberale vrije democratische partij. vh% 960 vestigingen CHICAGO In een gevangenis In Chicago hebben politiemannen en be wakers met braak- en traangas een op roer van 66 gedetineerden onderdrukt, die de overbrenging van een negerge vangene naar het gerechtsgebouw wil den verhinderen. ROME Paus Paulus VI en de oos terse patriarch Althenagoras hebben elkaar gisteren in de St. Pietersbasi liek in Rome de vredeskus gegeven. De De omhelzing symboliseerde de verzoe ning tussen de rooms-katholieke en de orthodoxe kerk na een breuk van negen eeuwen. De 81-jarige patriarch was enkele uren tevoren in Rome aangekomen voor een driedaags bezoek aan de stad. Het is het eerste bezoek van een pa triarch van Konstantinopel aan Rome sinds 1451. Paus Paulus en patriarch Athenagoras hebben elkaar al eerder ontmoet in januari 1964 in Jeruzalem en in juli van dit jaar in Istanboel. In de basiliek van St. Pieter hebben de twee kerkvorsten gezamenlijk gebe den voor vrede en eenheid. De plechtig heid werd bijgewoond door tachtig kar dinalen en tweehonderd bisschoppen, die voor de bijeenkomst van de syno de van bisschoppen in Rome waren. Patriarch Athenagoras zei dat hij naar de Paus was gekomen „als een broeder tot een broeder". Hij betoogde dat de dialoog tussen de twee kerken „ons moet zuiveren van de negatieve elementen die wij van het verleden hebben geërfd". Paus Paulus zei on- PARSIPPANY (New Jersey) De 19-jarige Bruce Burkan is gisteren thuisgekomen, nadat hij twee maanden was vermist en men er aan begon te twijfelen or hij nog in leven was. In zijn geboortedorp had men al een collecte gehouden om een herdenkings fonds te stichten. Er was al meer dan 1000 dollar opgehaald. Zijn moeder zei, dat Bruce bij zijn thuiskomst erg verward was en wonden op zijn gezicht had. Haar zoon was sinds 22 augustus ver mist. Hij was met een meisje naar het strand en had haar even alleen gelaten, om een munt in de parkeermeter te doen. Hij had alleen maar een zwem broek aan. Toen Bruce weer opdook had hij een stel vreemde kleren aan en had nog maar een paar cent in zijn zak. Bruce zei zich wel te herinneren dat hij op het strand was geweest. Daarna wist hij niets meer. Het eerste dat hij zich weer kon herinneren was dat hij dinsdag plotseling op een busstation stond in Newark, New Jersey. ADVERTENTIE I Lp' j jyj der andere dat de pogingen tot toena dering met kracht moesten worden voortgezet. Gedurende de plechtigheid in de basi liek omhelsden de twee kerkvorsten el kaar nog eens tweemaal als nadrukke lijk symbool van verzoening. De Paus wisselde ook een vredeskus met vier orthodoxe bisschoppen, die de patriarch vergezelden. Patriarch Athe nagoras gaf een vredeskus aan een groepje rooms-katholieke bisschoppen, onder wie de bl-jarige kardinaal Bea, het hoofd van het Vaticaanse secretari aat voor de christelijke eenheid. Paus en patriarch zullen elkaar van daag ontmoeten voor een bespreking van diverse vraagstukken. Naar men aanneemt zullen zij ook spreken over de heilige plaatsen in Jeruzalem en over het vraagstuk van gemengde hu welijken tussen orthodoxen en rooms- katholieken. De patriarch reisde met een speciaal vliegtuig, een Boeing 707. Op de romp van het toestel waren de woorden aan gebracht: „Paulus VI en Athenagoras, de vredestichters". ADVERTENTIE SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C1 Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoudheid I ATHENE De Griekse minister van Openbare Orde Paul Totomis heeft aangekondigd dat op 15 november 47 mensen door een militair tribunaal be recht zullen worden wegens „activitei ten tegen het regime". Totomis, de burger-minister in de Griekse Junta, verklaarde tot de pers dat de 47 beklaagden lid waren van een organisatie die het „patrotten- front" heet. De leider van dit front zou de gewezen parlementatiër en compo nist Mikis Theodorakis zijn, die op het ogenblik in de gevangenis zit. De orga nisatie streeft naar omver werpen van de regering. De componist Theodorakis werd op 21 augustus gearresteerd door de vei ligheidspolitie, nadat hy sinds de staatsgreep van 21 april ondergedoken had gezeten. Totomis zei dat Theodorakis niet met de groep, maar vermoedelijk alleen berecht zal worden. Dit wordt het vierde massa-proces sinds de coup van de Griekse kolonels. De minister deelde mee, dat vier per sonen, onder wie een advocaat, woens dag zijn gearresteerd, omdat ze pam fletten tegen het regime hebben ge stencild en naar het buitenland ge stuurd. „Het lot van de 22 afgevaardigden en leden van de nu ontbonden Centrale Unie Partij zal over ong. een maand worden beslist door een „veiligheids commissie". De commissie zal beslui ten of zij in vrijheid gesteld zullen worden of naar een gevangeniseiland worden verscheept", zei hij. Over Andreas Papandreoe, de linkse zoon van oud-premier George Papan dreoe, zei Totomis dat hij in tegenstel ling tot de berichten met zijn advoca ten mag spreken zonder dat bewakers aanwezig zyn. Papandreoe bereikt zyn verdediging voor tegen de aanklacht van „hoogverraad". Totomis zei dat hij niet wist wan neer Papandreoes burgerlijke proces LE MANS Bij protestdemonstra ties tegen de jongste maatregelen van de Franse regering op economisch en sociaal gebied hebben, gisteren in Le Mans 36 personen verwondingen opge lopen. Van twee van hen is de toestand ernstig. Vijftig personen werden aan gehouden en vrygelaten na opmaken van proces-verbaal. MOSKOU De president van het Russische Hooggerechtshof heeft ge zegd, tegen amnestieverlening te zijn aan mensen die zijn veroordeeld voor „buitengewoon gevaarlijke" misdaden. Hieruit blijkt duidelijker dan ooit, dat de amnestieverleningen ter gelegenheid van de revolutieherdenking op 7 no vember, niet van toepassing zullen zijn op de twee beroemdste gevangene, de schrijvers Andrei S. Sinjamfsky en Joeli M. Daniël. Deze beide mannen werden veroor deeld voor anti-Russische „opruiing en propaganda", door het Russische wet boek van strafrecht „buitengewoon ge vaarlijke misdaden tegen de staat" ge noemd. Alexander F. Gorkin, president van het Hooggerechtshof, zei op een pers conferentie, dat op hoog niveau was ge sproken over de verlening van amnes tie en dat het Hooggerechtshof amnes ia prii zei echter on middellijk, dat dit alleen geldt voor misdaden, die niet bijzonder gevaar lijk zijr Sinds de revolutie in 1917 is in drie belangrijke gevallen amnestie verleend, aldus Gorkin. De eerste was ter gele genheid van de tiende verjaardag van de revolutie, de tweede ter gelegenheid van de dertigste verjaardag en de der de in 1953, na de dood van Stalin. Ter gelegenheid van de veertigste ver jaardag, in 1957 had er ook een am nestieverlening plaats. Gorkin betoogje, dat in 1953 aan het grootste aantal mensen amnestie was verleend. Hierbij waren zoveel „ge vaarlijke" mensen vrijgelaten, dat „het veel narigheid ten gevolge had". Hij zei dat het woord amnestie een nare bijsmaak had gekregen, voor de Russische bevolking. Hij hoopte dan ook bij deze gelegenheid voorzichtiger te 7'm. Een uitvaardiging tot verlening van amnestie wordt gedaan door het presi dium van de Opperste Sovjet (parle ment) in Rusland. Andere mensen die veroordeeld wer den voor „buitengewone gevaarlijke" misdaden, zijn o.a.: de Britse leraar Russisch Gerald Brooke, die tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, de Japanner Masatomi Oechikawa, die acht jaar kreeg en de Westduitser Vol- ker Schaffhauser uit Heidelberg, die vier jaar kreeg. Gorkin deelde mee, dat de Sovjet autoriteiten over afschaffing van de doodstraf voor misdrijven als moord, verkrachting, valsemunterij, verduiste ring van staatseigendommen en aan slagen op handhavers van de openbare orde. Gorkin maakte bekend dat het aan tal strafvervolgingen sinds 1958 met 29,8 procent was afgenomen en dat het meest gepleegde misdrijf in Rusland, straatschenderij is. Ondanks een demonstratieverbod van de departementale overheid Le Mans ligt in het departement Sarthe had den verscheidene duizenden werkne mers van o.a. de Renault-fabriek ge hoor gegeven aan de oproep van de twee belangrijkste vakverbonden de Confédération Général du Travail (C.G.T.) (communistisch) en de Confé dération Francaise et Democratique du Travail (katholiek) om van hun mis noegen over het regeringsbeleid te ge tuigen. De manifestanten probeerden op te marcheren naar het centrum van de stad, waar zij werden opgevangen door sterke eenheden van de politie. Terwijl de politie de betogers met traangasgra naten bestookte, bekogelden de demon stranten de ordebewakers met uit de straat opgebroken stenen. Aan het begin van de betogingen had den arbeiders versperringen opgewor pen aan de rand van de stad op de we gen naar resp. Angers en Hengon. On der de gewonden bevinden zich 20 po litiemannen en zes betogers. De grootste grief van de arbeiders be treft het regeringsdecreet, waarbij de premies voor de sociale verzekeringen zyn verhoogd en de uitkeringen ver laagd. In Mulhouse, in Oost-Frankrij' hielden ongeveer 5000 arbeiders een optocht om de aandacht te vestigen op het gro te aantal werklozen in deze streek. In tien jaar tijd hebben 200 ondernemingen hun deuren gesloten. In de afgelopen tien maanden zijn 1500 mensen op straat gekomen als gevolg van de ma laise in de textielindustrie die het zwaarst van de economische crisis te lijden heeft. Hoewel een delegatie van de demonstranten op de onderprefec tuur werd ontvangen, sneuvelden toch enkele ruiten van het gebouw. Vak bondsleiders en de politie wisten de be togers tot rust te brengen. plaats zou hebben. Andreas zit sinds enkele weken na de staatsgreep gevan gen in de Averoffgevangenis te Athene. Totomis zei nog dat de gevangenen op de eilanden Leros en Jioera twee gesloten brieven per maand mogen ver sturen, en zoveel open briefkaarten mogen sturen en ontvangen als ze maar willen. Op de eilanden zitten 2.600 van „communistische en socialistische sym pathieën" verdachte Grieken gevangen. De minister zei dat de pers na dins dag mevrouw Vlachoe te woord mag staan. Hij voegde hier aan toe, dat hij onlangs met haar had gesproken, en het aan haar overliet bijzonderheden over dit gesprek mee te delen. Mevrouw Vlachoe, die de publikatie van haar twee dagbladen staakte uit protest tegen de censuur, bevindt zich onder huisarrest omdat ze kritiek op de Juntaleiders had. Over de censuur zei Totomis, dat wanneer de Griekse uitgevers verant woordelijkheidsgevoel kregen, „de censuur zou worden opgeheven. Maar op dit ogenblik is er geen bewijs dat de uitgevers verantwoordelij kheidsgevoel hebben gekregen". De Junta heeft te kennen gegeven dat de perscensuur misschien zal worden afgeschaft, en betoont zich langzamer hand wat soepeler in het dulden van kritiek in hoofdartikelen. ADVERTENTIE U houdt frisse, droge, voeten in 8 Sterren herensokken met Hy- gitex. Want Hygitex desodori- seert, voorkomt transpiratie, desinfecteert en is aangenaam voor de huid. Elke dag weer frisse voeten met 3 Sterren sok ken. Alleen 3 Sterren sokken zyn behandeld met Hygitex. 2.95 MET Hygitex HYGIËNISCH, ALTIJD FRIS CAIRO Egypte zal geen last krij gen van gebrek aan olieprodukten, en heeft genoeg olie in voorraad voor ver scheidene maanden, zo heeft een woord voerder van het ministerie van Verkeer en Olie meegedeeld. Volgens het persagentschap van het Midden-Oosten hebben de Egyptische autoriteiten al voor de Israëlische be schieting van de raffinaderijen bij Suz, de nodige maatregelen genomen om in de oliebehoefte van het land te voorzien. In het Morgan-olieveld aan de Rode Zee, dat naar schatting 104.000 barrels per dag levert, gaat de produktie nor maal door.

De Vallei | 1967 | | pagina 9